Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύνδεσε με usb, επέλεξε την επεξεργασία αρχείων από τις επιλογές, και έπειτα άνοιξε τον υπολογιστή σου, βρες το φάκελο music και ρίξε εκεί μέσα τα τραγούδια σου

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χρισιμοποιω το pc companition και κανει μια διαδικασια συνδεσεισ

αναζητηση συνδεσηεντοπισμοσ τελος

 

φυσικα στο τελος μου βγαζει το companion δεν μπωρει να συνδεση τοτηλεφωνο πραγματοποιηστε αποσυνδεση και εκνεου συνδεση

το κανο αλα τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

tips for battery consumption by SE

 

 

καλησπερα σας

 

δεν έχω το συγεκριμένο κινητό, αλλά παρακολουθώ την συζήτηση γιατί με ενδιαφέρει και μάλλον θα το χτυπήσω, προς το παρόν αναμένω να δώ και το pro.

θα ήθελα όμως να πω κάτι όσο αφορά την ζωή της μπαταρίας ,νομίζω ,ότι πέραν των εφαρμογών που χρησιμοποιείτε (wifi email κλπ) οι οποίες ,όντως, είναι ενεργοβόρες, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η κάλυψη δικτύου,όσο ποιο μακρυά έιναι ο σταθμός gsm τόσο ποιο πολύ το κινητό αυξάνει την ισχύ εκπομπής του για να βρεί σταθμό και να αναφερθεί , άν έχετε κοντά σας σταθμό κινητής (είτε gsm είτε 3G) εχει καλώς αλλιώς ......και στην ελλάδα δεν έχουμε και την κλήτερη κάλυψη.

πάρτε παράδειγμα το σύστημα 3g ,επειδή οι εταιρείες δεν έχουν σε όλους τους σταθμούς στους 3G εξοπλισμό, αν έχετε μονιμα αναμένη την 3G επιλογή , η μπαταρία καταναλώνεται πολύ γρήγορα (παλιότερα το προβλημα αυτό ήταν ποιο έντονο τώρα νομίζω ότι βελτώνεται) ,οπότε σκεφτείτε τι συμβαίνει στο συγκεκριμένο νανάκι που έχει και πολύ μικρή μπαταρία.

επίσης ,γι'αυτό το λόγο μπορεί να παρουσιαστούν διαφορετικές αυτονομίες στα ίδια τηλέφωνα που έχουν σχεδόν την ίδια χρήση, αλλά βρίσκονται σε διαφορετικές περιοχές.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε άλλη εφαρμογή για διαχείριση μηνυμάτων (ενδεικτικά σου αναφέρω τις 2 πιο κορυφαίες "Hancent SMS" και "ChompSMS" - προσωπικά χρησιμοποιώ την 2η) και από 'κει έχει ρύθμιση να φωτίζεται η οθόνη όταν έρχεται νέο μήνυμα. Δυστυχώς (βάσει του μεγάλου x10) λίγο που το έψαξα η default εφαρμογή δεν έχει επιλογή για φωτισμό της οθόνης.

Αν επιμένεις να κρατήσεις την default για αποστολή/λήψη sms και δε θες τις εναλλακτικές που πρότεινα , τότε δοκίμασε το SMSpopup. Δε ξέρω αν δίνει την επιλογή να ενεργοποιείται η οθόνη αλλά δείχνει να έχει αρκετές ρυθμίσεις , μπορεί να σου κάνει την δουλειά! :)

 

Ρε παιδιά για να καταλάβω....τέτοιο κινητό και για να ανάβει η οθόνη στα μηνύματα χρειάζεται εφαρμογή? ΕΛΕΟΣ!!!!!

Τουλάχιστον υπάρχει λαμπάκι ή κάτι σαν ειδοποίηση όταν σου έχει έρθει μνμ ή σου είχε έρθει κλήση και δεν το είχες δει? :thanks:

 

Ακριβώς επειδή είναι "τέτοιο" κινητό τα κάνει αυτά! Αυτή είναι η φύση του smartphone. Έχει άπειρες δυνατότητες αλλά για να τις απολαύσεις όλες και στο μέγιστο , πρέπει να εγκαταστήσεις την κατάλληλη εφαρμογή! Αλλιώς θα έπαιρνες ένα dump-phone το οποίο θα ήξερες από πριν τι κάνει και τι δεν κάνει και σε περίπτωση (λέμε τώρα) που η οθόνη δεν άναβε στα εισερχόμενα sms δε θα είχες εναλλακτικές.

Το μεγάλο x10 που έχω εγώ έχει ένα led δίπλα στο ακουστικό που αναβοσβήνει σε τέτοιες περιπτώσεις. Τώρα στο mini δε ξέρω τι παίζει... Αλλά όπως είπαμε και πιο πάνω "πάντα υπάρχει μια εφαρμογή να σου κάνει την δουλειά" , οπότε με αυτό το σκεπτικό υπάρχει και κάτι να σου θυμίζει τις αναπάντητες και τα εισερχόμενα sms. Με λίγο ψάξιμο στο market βρίσκεις τα πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να καταλάβω....τέτοιο κινητό και για να ανάβει η οθόνη στα μηνύματα χρειάζεται εφαρμογή? ΕΛΕΟΣ!!!!!

Τουλάχιστον υπάρχει λαμπάκι ή κάτι σαν ειδοποίηση όταν σου έχει έρθει μνμ ή σου είχε έρθει κλήση και δεν το είχες δει? :thanks:

 

Έχει ledάκι που αναβοσβήνει πράσινο όταν έχεις μην. ή αναπάντητη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι καταλαβαίνω τόσες μέρες που παρακολουθώ τη συζήτηση, το κυριότερο "πρόβλημα" του τηλεφώνου είναι η μπαταρία.

Αυτό οφείλεται στο μικρό μέγεθος του τηλεφώνου και συνεπώς της μπαταρίας ή έχει σχέση με την τεχνολογία της ίδιας της μπαταρίας;

 

Δεν εξετάζω ως λύση το να κλείσεις ότι έχει σχέση με δίκτυο, γιατί το θεωρώ αν μη τι άλλο ανόητο, από τη στιγμή που αυτό που "πουλάει" η SE είναι η μόνιμη σύνδεση με τον "κόσμο".

Φυσικά καταλαβαίνω ότι μεγάλο μέρος της λύσης τελικά είναι αυτό, αλλά να μην γκρινιάξω κι εγώ λίγο;

 

Κάποιοι λένε ότι οι πιο πρόσφατες εκδόσεις του Android έχουν καλύτερο σύστημα διαχείρισης της ενέργειας. Ξερείς κανείς αν αληθεύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι καταλαβαίνω τόσες μέρες που παρακολουθώ τη συζήτηση, το κυριότερο "πρόβλημα" του τηλεφώνου είναι η μπαταρία.

Αυτό οφείλεται στο μικρό μέγεθος του τηλεφώνου και συνεπώς της μπαταρίας ή έχει σχέση με την τεχνολογία της ίδιας της μπαταρίας;

 

Δεν εξετάζω ως λύση το να κλείσεις ότι έχει σχέση με δίκτυο, γιατί το θεωρώ αν μη τι άλλο ανόητο, από τη στιγμή που αυτό που "πουλάει" η SE είναι η μόνιμη σύνδεση με τον "κόσμο".

Φυσικά καταλαβαίνω ότι μεγάλο μέρος της λύσης τελικά είναι αυτό, αλλά να μην γκρινιάξω κι εγώ λίγο;

 

Κάποιοι λένε ότι οι πιο πρόσφατες εκδόσεις του Android έχουν καλύτερο σύστημα διαχείρισης της ενέργειας. Ξερείς κανείς αν αληθεύει αυτό;

 

Αν κρίνω από την απόδοση του Desire στο θέμα μπαταρία, που τρέχει σε 2.1, τότε μάλλον όχι, δεν υπάρχει κάποια εξαιρετική βελτίωση. Ούτε για το Froyo έχω ακούσει κάτι τέτοιο, αλλά αφότου διαδοθεί περισσότερο, θα ξέρουμε πιο σίγουρα.

 

Σήμερα είδα το mini από κοντά...

Είναι ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ μικρό!!!!!! :blink: :lol:

(Θυμήθηκα δε, για όσους έχουν υπόψη τους, τα άλλα "αδερφάκια", της Nokia, N97 και N97 mini που είχαν κανά εκατοστό διαφορά στο μέγεθος και μερικά χιλιοστά πάχος και ξεράθηκα στα γέλια!)

Δεν ξέρω πώς μπορεί να βολεύει μια τόσο μικρή οθόνη αφής, αλλά είναι πραγματικά εντυπωσιακά μικρό και όμορφο.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδω κ 3 ημερες ειμαι και εγω κατοχος του μινι και εχω μερικεσ ερωτησης λοιπον 1:εχω την 36 εκδοση και οταν παω να κανω αναβαθμηση μου λεει οτι εχω την νεοτερη τι φταιει?

2:8ελω καποιο καλο προγραμματακι να μπωρο να στειλω και να δεχτω αρχεια μεσω bleutooth ποιο μου πρωτεινετε?

3:κατεβασα 2 παιχνιδια απο το market και οταν παταω για να τα επειλεξω με βγαζει μεσα στην sd και σε αλλα αρχεια γιατι το κανει αυτο?

4:στο facebook εχει chat?

Link to comment
Share on other sites

cesargarcialeon εγω πιστευω οτι αρκει να εχεις κλειστο το 3G! Τι να το κανεις αλλωστε με την καλυψη που εχει;

komatias δεν υπαρχει ακομα η εκδοση 2...για το mini. Μετα το καλοκαιρι ειπαν...

Bluetooth file transfer κατεβασε για να κανεις τη δουλεια σου. Αυτο για τα παιχνιδια δεν το ξερω και απ΄οτι ειδα στο face δεν εχει chat!

Lillifee ειναι μικρο αλλα θαυματουργο! Κι εγω ειχα τις αμφιβολιες μου για το ποσο ευχρηστη μπορει να ειναι μια τοσο μικρη οθονη αφης, αλλα εξεπλαγην!;)

Ισιδωρε τι να το κανεις το ζουμ ρε φιλε; Εγω σπανια το χρησιμοποιουσα σε κινητο! Χαλαει τις φωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

μεσω wi-fi προσπαθω!Ρυθμίσεις>Στοιχεία ελέγχου ασύρματου>Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας>Αυτόματες ρυθμίσεις, μετα απο Δικτυα κινητης τηλεφωνιασ δεν εχει "αυτοματες ρυθμισεις"!

 

 

το έχεις πάρει από vodafone? εγώ ναι, και είχε έτοιμα και προρυθμισμένα 3 apn (webkarta, wapkarta, και νομίζω internet) και αφού παιδεύτηκα να το ψάχνω, τελικά έσβησα τα δύο και κράτησα αυτό που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα (wapkarta) και δούλεψε. Ίσως με τα 3 ενεργά να υπήρχε μπέρδεμα... Βέβαια αν δεν έχεις vodafone μάλλον σου είναι άχρηστη η πληροφορία αυτή!

 

Δεν ξέρω πώς μπορεί να βολεύει μια τόσο μικρή οθόνη αφής, αλλά είναι πραγματικά εντυπωσιακά μικρό και όμορφο.

 

εγλω προερχόμενος από το G900 με αντίστοιχης διάστασησ οθόνη, προσαρμόστηκα σε 1 βδομάδα το πολύ! Θέλει εξάσκηση και υπομονή, αλλά για όποιον θέλει τέτοιο μέγεθος είναι γνωστό αυτό, αλλιώς θα έπαιρνε 3 και 4 ίντσες!

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδω κ 3 ημερες ειμαι και εγω κατοχος του μινι και εχω μερικεσ ερωτησης λοιπον 1:εχω την 36 εκδοση και οταν παω να κανω αναβαθμηση μου λεει οτι εχω την νεοτερη τι φταιει?

2:8ελω καποιο καλο προγραμματακι να μπωρο να στειλω και να δεχτω αρχεια μεσω bleutooth ποιο μου πρωτεινετε?

3:κατεβασα 2 παιχνιδια απο το market και οταν παταω για να τα επειλεξω με βγαζει μεσα στην sd και σε αλλα αρχεια γιατι το κανει αυτο?

4:στο facebook εχει chat?

 

Αν θες να εχεις chat στο facebook, μια λυση ειναι να κατεβασεις το e-buddy και να κανεις απο εκει chat, εγω αυτο κανω πολυ καιρο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ισιδωρε τι να το κανεις το ζουμ ρε φιλε; Εγω σπανια το χρησιμοποιουσα σε κινητο! Χαλαει τις φωτογραφιες...

 

Χρειάζεται μερικές φορές. Έχει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει ledάκι που αναβοσβήνει πράσινο όταν έχεις μην. ή αναπάντητη.

 

Απο που το ενεργοποιείς αυτό;Το ψάχνω και δεν το βρίσκω...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σημερα περασα το copilot 8 στο τηλεφωνο

δουλευει τελεια απο το λιγο που ειδα.

 

για πες μας, πως δουλευει τελεια αφου δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο ;

Link to comment
Share on other sites

για πες μας, πως δουλευει τελεια αφου δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο ;

σε εμεναδουλευει το πληκτρολογιο.

εχω βαλει το slideit

Link to comment
Share on other sites

Απο που το ενεργοποιείς αυτό;Το ψάχνω και δεν το βρίσκω...Ευχαριστώ

Δεν το ενεργοποιεις απο καπου. Βρισκεται πανω απο την οθονη, διπλα στο ακουστικο και αναβοσβηνει οταν εχεις μηνυμα η κληση αναπ.

 

Ισιδωρε δεν εχει ζουμ, αλλα αν το θες τοσο πολυ νομιζω οτι υπαρχει προγραμματακι που κανει αυτη τη δουλεια. Κατι συζητουσαν τα παιδια στις προηγουμενες σελιδες, αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι δεν μ΄ενδιαφερει προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

απο την διαχειρηση συνδεσεων. αλλιως απο το μαρκετ εχει μια εφαρμογη που ανοιγει και κλεινειτο3g. παντος δεν εχει και καποια ουσιαστικη διαφορα
Link to comment
Share on other sites

το έχεις πάρει από vodafone? εγώ ναι, και είχε έτοιμα και προρυθμισμένα 3 apn (webkarta, wapkarta, και νομίζω internet) και αφού παιδεύτηκα να το ψάχνω, τελικά έσβησα τα δύο και κράτησα αυτό που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα (wapkarta) και δούλεψε. Ίσως με τα 3 ενεργά να υπήρχε μπέρδεμα... Βέβαια αν δεν έχεις vodafone μάλλον σου είναι άχρηστη η πληροφορία αυτή!

 

δεν το εχω παρει απο vodaphone.σκετη συσκευη απο το πλαισιο.δεν μπορω να μπω στο gmail και συνεπως στο μαρκετ για να κατεβασω εφαρμογες!!!:(

εχει κανεισ καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω μια 8ρα καρτουλα για να περασω στο κινητο αρκετα mp3 & βιντεακια. Εχετε να προτεινετε κατι σε καλη τιμη; Εγω βρηκα αυτη...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569730

Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει θεμα συμβατοτητας, ε;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας. Η καρτούλα είναι μια χαρά, τώρα εάν μπορείς να βρεις και class 6 ακόμα καλύτερα μιας και είναι πιο γρήγορες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια επιλογή ή προγραμματάκι που να εμφανίζει τα μηνύματα με το κλασικό στιλ και όχι σαν συνομιλίες;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα ήθελα μηπως γνωρίζει κάποιος να μου πει, μου είπε κάποιος ότι μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες του google maps και να μην χρειάζετε σύνδεση για να λειτουργεί?

Αν το έχει κάνει κάποιος ας βοηθήσει λίγο. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...