Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω πως ο adw launcher είναι για android 2.1 και 2.2, οπότε δεν παίζει στο x10 mini...

μια χαρα παιζει στο μινι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οκ σε ευχαριστω ξερεις να μου προτεινεις και κανενα προγραμμα για να κατεβαζω μουσικη?

 

Mp3 download ειναι το προγραμμα που ψαχνεις και θα το βρεις free στο market ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω ξερεις να μου προτεινεις και κανενα προγραμμα για να κατεβαζω μουσικη?

 

Επισης υπαρχουν τα :

-iMusic/iMusic Tao

-Music Wizard

-Tunee Music

 

Ολα παρομοια δουλεια με το προγραμμα που ανεφερε ο φιλος απο πανω κανουν κοινως pir@cy...:shifty:

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

Χθες το είδα το τηλέφωνο και μου άρεσε πάρα πολύ,και σήμερα περιμένει να το πάρει η αδερφή μου...

Έχω μόνο κάποιες ερωτήσεις...

1) Υπάρχουν προγραμματα τύπου Garmin που μπορούν να λειτουργήσουν σαν offline GPS?

2) Εάν ξέρει κανείς κανένα "μαγαζάκι" με εφαρμογές για το κινητο (δεν ξέρω τίποτα από adroid) ας μου στείλει ένα πμ αν μπορεί...

 

Ευχαριστώ....:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο 15 περιπου μερες με το κινητο εχω να πω τα εξης:

 

Θετικα:

1. Μεγεθος. Πραγματικα πολυ μικρο αλλα και βολικο. Χωραει ανετα σε οποιαδηποτε τσεπη και δεν προβληματιζει καθολου.

 

2. Οθονη. Η ποιοτητα της touch screen ειναι μισο click πιο κατω απο αυτη του iphone (εξαιρειται το multitouch που ετσι και αλλιως δεν εχει αλλα δεν θα ειχε και ιδιαιτερο νοημα σε τοσο μικρη οθονη). Οι επιφυλαξεις που ειχα στην αρχη για το μικρο μεγεθος αποδειχτηκαν λαθος καθως το μενου ειναι ετσι φτιαγμενο ωστε να ειναι πολυ finger friendly.

 

3. Σημα. Δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα ως προς την ληψη σηματος σε σχεση με τα αλλα κινητα που ειχα.

 

4. Αναπαραγωγη μουσικης απο τα ακουστικα και απο το ηχειακι. Πολυ καλη ποιοτητα κια ενταση απο τα ακουστικα ακομα και με τα ακουστικα της συσκευασιας. Η αναπαραγωγη απο το ηχειακι δεν ειναι επιπεδου W995 αλλα για τα δικα μου τα γουστα ειναι πολυ ικανοποιητικη τοσο η ποιοτητα οσο και η ενταση.

 

5. Λειτουργικο. Σε γενικες γραμμες το λειτουργικο συγκαταλεγεται στα θετικα. Εχει ακομα αρκετες ελλειψεις και μικρο-bugs αλλα η συνολικη εικονα που σου αφηνει ειναι θετικη. Πολυ καλη δουλεια απο την SE σε ολο το software ωστε να μπορει να δουλευει σωστα στην μικρη οθονη. Σιγουρα παιρνει ακομα αρκετες βελτιωσεις αλλα για πρωτο software βασισμενο στο android 1.6 ειναι μια χαρα. Το σημαντικοτερο ειναι οτι εχεις Android λειτουργικο σε μια τοσο μικρη συσκευη (μεχρι και αυτονομο GPS βαζεις χωρις να χρειαζεται να κουβαλας μια συσκευη ρακετα μαζι σου). Πολυ καλος επισης και ο browser που ενω η οθονη ειναι μικρη κανει την πλοηγηση παρα πολυ ευχαριστη.

 

6. Καμερα. Παρα πολυ καλες φωτογραφιες και βιντεο ακομα και σε χαμηλο φωτισμο. Πραγματικη εκπληξη για εμενα η αποδοση της.

 

Αρνητικα:

1. Μπαταρια. Δεν νομιζω οτι φταιει το μεγεθος της μπαταριας (mAh) αλλα το λειτουργικο της συσκευης για την χαμηλη απόδοση της. Σε εμενα με πολυ μετρια χρηση δεν βγαζει πανω απο 2 μερες. Χαρακτηριστικα να αναφερω οτι ακουγοντα μιση ωρα ραδιοφωνο απο τα ακουστικα η μπαταρια πεφτει περιπου 10%. Δεννομιζω οτι το τσιπακι του fm radio εχει τοσο υψηλη καταναλωση. Μαλλον το software που τρεχει για να δουλεψει το ραδιο ειναι ενεργοβορο. Χαρακτηριστικα να πω οτι στο Elm που ειχα πριν για να πεσει 10% η μπαταρια επρεπε να ακουω 2-3 ωρες ραδιο. Ελπιζω με το update στην 2.1 η SE να κανει πολλες βελτιωσεις στο θεμα της αυτονομιας γιατι διαφορετικα βλέπω να γεμιζει το buy&sell απο αγγελιες.

 

2. Ποιοτητα ληψης fm radio. Ειναι ενα κλικ πιο κατω σε σχεση με το Elm που ειχα πριν αλλα και αλλη κινητα SE. Σε περιοχες που παντα ακουγα "καμπανα" με το mini μερικες φορες ακουω παρασιτα. Εχω δοκιμασει και με αλλα ακουστικα αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο. Μακαρι να διορθωθει με καποιο update.

 

3. Λειτουργικο. Παροτι σε γενικες γραμμες το λειτουργικο το συγκαταλεγω στα θετικα της συσκευης δεν μπορω να μην αναφερω καποιες σημαντικες ελλεψεις. Πρωτον η αποστολη αρχειων με BT. ΟΚ ξερω λυνεται με software απο market ενω θα υπαρχει και στην 2.1. Παρολαυτα ο μεσος χρηστης που αγοραζει την συσκευη δεν θα επρεπε κανονικα να μπαινει σε τετοιες διαδικασιες. Δευτερον η ελλειψη ζουμ στην καμερα (κατα την διαρκεια ληψης φωτογραφιας). Στην Εκθεση το ζουμ ειναι ενος επιπεδου μονο αλλα παλι καλα... Τριτον το αναθεματισμενο ξυπνητηρι που δεν εχει πουθενα ρυθμιση για να ορισεις την ενταση που θα χτυπαει, με αποτελεσμα να τσιτωνεις πριν καλα καλα ξυπνησεις :lol:. Τεταρτον, το μενου των ρυθμισεων θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο απλο. Πολλες φορες για να βρω μια ρυθμιση ψαχνω και ξαναψαχνω..Μπορει να φταιει και η απειρια μου με το Android. Ομως για αυτο λεγεται ανοιχτο λειτουργικο, για να μπορει ο καθε κατασκευαστης να διαμορφωσει το μενου του οπως επιθυμει καλυτερα.

 

 

@Lillifee : Μιας και εχεις το Χ10 μπορεις να μου πεις το ξυπνητηρι πως χτυπαει απο αποψη εντασης ηχου? Στο mini ξεκιναει ο ηχος απο χαμηλα και μεσα σε λιγα δευτερολεπτα φτανει στην μεγιστη ενταση της συσκευης (πραγματικος εφιαλτης!!). Δεν εχω βρει πουθενα πως ρυθμοζεται η ενταση του ξυπνητηριου καθως φαινεται οτι δεν υπακουει ουτε στην ενταση ηχου κλησης αλλα ουτε και στην ενταση ηχου πολυμεσων.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

παιδεια επειδη το τηλεφωνο αν κ καλο ειναι γυμνο απο εφαρμογες ψαχνω απεγνωσμενα καποιες για τα εξης πραγματα κ ζηταω την βοηθεια σας

1. εφαρμογες ανοιγματος και επεξεργασιας αρχειων word, excell

2. Εφαρμογη για την αποθηκευση πχ φωτογραφιων που ερχονται με mms

3. εφαρμογη αντιγραφης επαφων στην sim

4 . Εφαρμογη για την αποθηκευση των μηνυματων

Link to comment
Share on other sites

@Lillifee : Μιας και εχεις το Χ10 μπορεις να μου πεις το ξυπνητηρι πως χτυπαει απο αποψη εντασης ηχου? Στο mini ξεκιναει ο ηχος απο χαμηλα και μεσα σε λιγα δευτερολεπτα φτανει στην μεγιστη ενταση της συσκευης (πραγματικος εφιαλτης!!). Δεν εχω βρει πουθενα πως ρυθμοζεται η ενταση του ξυπνητηριου καθως φαινεται οτι δεν υπακουει ουτε στην ενταση ηχου κλησης αλλα ουτε και στην ενταση ηχου πολυμεσων.

 

οταν εισαι μεσα στο μενου του ξυπνητηριου, ρυθμισε την ενταση του απο τα πλαινα πληκτρα

edit:

χμμ...μαλλον δεν δουλευει

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

Τριτον το αναθεματισμενο ξυπνητηρι που δεν εχει πουθενα ρυθμιση για να ορισεις την ενταση που θα χτυπαει, με αποτελεσμα να τσιτωνεις πριν καλα καλα ξυπνησεις :lol:.

 

h**p://www.androlib.com/android.application.com-smartandroidapps-audiowidget-wnq.aspx

Link to comment
Share on other sites

h**p://www.androlib.com/android.application.com-smartandroidapps-audiowidget-wnq.aspx

 

παααρα πολυ καλο!

 

μας εσωσες τα πρωινα ξυπνηματα...:p

 

εχουμε και κανενα νεο για το πως σωζουμε φωτογραφιες απο ΜΜΣ???

Link to comment
Share on other sites

για τον ήχο ξυπνητηριού, ringer, media, notification κτλ εγώ χρησιμοποιώ το "quick settings" το οποίο είναι πάρα πολύ χρήσιμο (ανοιγοκλείνεις wifi, bt, gps, δίκτυο, φωτισμό οθόνης κτλ). Εγώ το έβαλα και σε ένα από τα τεσσερα γωνιακά shortcuts και μου έχει λύσει τα χέρια, το προτείνω ανεπιφύλακτα - δωρεάν από το μάρκετ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

Χθες το είδα το τηλέφωνο και μου άρεσε πάρα πολύ,και σήμερα περιμένει να το πάρει η αδερφή μου...

Έχω μόνο κάποιες ερωτήσεις...

1) Υπάρχουν προγραμματα τύπου Garmin που μπορούν να λειτουργήσουν σαν offline GPS?

2) Εάν ξέρει κανείς κανένα "μαγαζάκι" με εφαρμογές για το κινητο (δεν ξέρω τίποτα από adroid) ας μου στείλει ένα πμ αν μπορεί...

 

Ευχαριστώ....:)

1. υπαρχουν αρκετα προγραμματα αλλα πρεπει να τα αγορασεις

2. στο μαρκετ που εχει η συσκευη υπαρχουν χιλιαδες εφαρμογες free.

Link to comment
Share on other sites

@Lillifee : Μιας και εχεις το Χ10 μπορεις να μου πεις το ξυπνητηρι πως χτυπαει απο αποψη εντασης ηχου? Στο mini ξεκιναει ο ηχος απο χαμηλα και μεσα σε λιγα δευτερολεπτα φτανει στην μεγιστη ενταση της συσκευης (πραγματικος εφιαλτης!!). Δεν εχω βρει πουθενα πως ρυθμοζεται η ενταση του ξυπνητηριου καθως φαινεται οτι δεν υπακουει ουτε στην ενταση ηχου κλησης αλλα ουτε και στην ενταση ηχου πολυμεσων.

 

Κατέβασε από το Market την εφαρμογή Quick Settings, έχει μαζεμένες όλες τις ρυθμίσεις που θέλεις να κάνεις στο τηλέφωνο, χωρίς να ψάχνεις τα μενού, συμπεριλαμβανομένων όλων των ηχητικών ειδοποιήσεων.

Βέβαια, δεν ξέρω αν στο mini ο ήχος του ξυπνητηριού είναι ρυθμισμένος από το λειτουργικό να χτυπάει από το χαμηλό ως το δυνατότερο...

Σε αυτή την περίπτωση, θα μπορούσες να βρεις κάποιον ήχο που να σε εξυπηρετεί υπό αυτές τις συνθήκες και να τον βάλεις στην κάρτα μνήμης, στο φάκελο media/audio/alarms και να τον επιλέξεις μετά από το Ξυπνητήρι. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς whatsup και έχει περάσει τις ρυθμίσεις για το ίντερνετ;

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Lillifee το εβαλα ηδη σε μια απο τις 4 συντομευσεις! Χρησιμοτατο για "quick settings";) το APN ειναι καλο να το εχουμε disabled?
Link to comment
Share on other sites

Lillifee το εβαλα ηδη σε μια απο τις 4 συντομευσεις! Χρησιμοτατο για "quick settings";) το APN ειναι καλο να το εχουμε disabled?

 

Αν είναι disabled δε θα έχεις πρόσβαση στο internet μέσω δικτύου κινητής.

Χρήσιμο εάν δεν έχεις κάποιο ανάλογο πρόγραμμα και δε θέλεις να χρεωθείς! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ανενεργη την κινηση δεδομενων το ιδιο δεν ειναι; Anyway πολυ χρησιμο!:D

 

Ναι, λογικά είναι ακριβώς το ίδιο, εκτός αν η ανενεργή κίνηση δεδομένων σου κόβει και τα MMS, οπότε η ρύθμιση του APN από το Quick Settings σε βολεύει αν δε θες internet αλλά θέλεις να στέλνεις/λαμβάνεις MMS. Αλλά δεν ξέρω τι ισχύει στο mini περί αυτού! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι τοτε να εχω ενεργη την κινηση δεδομενων και κλειστο το APN. Τεσπα, σ΄ευχαριστω για τις πληροφοριες..παντα η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη!:happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω νέα για το Pro! χθες τσέκαρα το site της Sony και το είχε σε κατάσταση "Σύντομα κοντά σας" και σήμερα αυτή η κατάσταση εξαφανίστηκε και υπάρχει η επιλογή αγορά! Άρα σύντομα θα το δούμε να κυκλοφορεί στα ελληνικά καταστήματα! :love:
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ανενεργη την κινηση δεδομενων το ιδιο δεν ειναι; Anyway πολυ χρησιμο!:D

εχω την εντυπωση οτι αν εχει κλειστει την κινηση δεδομενων δεν μπορεις να κατεβασεις ουτε μεσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι αν εχει κλειστει την κινηση δεδομενων δεν μπορεις να κατεβασεις ουτε μεσω wifi.

 

Όχι, το WiFi είναι σε διαφορετικό μενού, άλλη ιστορία εντελώς. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ υψηλό το SAR του mini ρε ****το..

Δεν το είχα δει πριν αλλα το νούμερο των 1,17 είναι αρκετά ως πολύ σχετικά με αλλα τηλεφωνα που κατορθωθεί να έχουν κάτω από 0,3 και μερικά κάτω από 0,2

http://reviews.cnet.com/4520-6602_7-5020356-1.html

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το WiFi είναι σε διαφορετικό μενού, άλλη ιστορία εντελώς. ;)

ναι το ειδα και εγω. κατεβαζει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο οταν μπαινω στο μενου με τα εικονιδια τα γραφει ολα στα αγγλικα τισ περιγραφες τω εικονιδιων εννοω οταν μπω μεσα σε καποιο εικονιδιο ειναο ολα ελληνικα,μπορω να κανω και το μενου στα εικονιδια να ναι ελληνικα η ετσι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ υψηλό το SAR του mini ρε ****το..

Δεν το είχα δει πριν αλλα το νούμερο των 1,17 είναι αρκετά ως πολύ σχετικά με αλλα τηλεφωνα που κατορθωθεί να έχουν κάτω από 0,3 και μερικά κάτω από 0,2

http://reviews.cnet.com/4520-6602_7-5020356-1.html

 

Γενικότερα τα smartphones εχουν υψηλό SAR . Για παράδειγμα ο "μεγάλος αδερφός" του mini, το xperia x10, έχει sar 1.40 ενώ και το iphone4 έχει 1.17.

 

Το θέμα όμως είναι ότι αυτός ο αριθμός SAR δεν είναι σταθερός αλλά εξαρτάται από το σήμα.Όσο πιο ισχυρό το σήμα τόσο μικρότερο είναι το SAR. Το myphone.gr έχει ένα καλό αρθράκι περί SAR.

 

@mairy79 κανονικά και οι περιγραφές των εικονιδίων πρέπει να είναι στα ελληνικά.

Edited by Startear
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...