Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βαζοντας το crazy home menu μπορουμε να βαλουμε πολλα widget σε καθε σελιδα οπως στα μοντελα με μεγαλυτερη οθονη.

ακομα καλυτερο το adw launcher!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά δεν είναι υπερβολικά μικρή η οθόνη του για touch????

 

Ναι είναι λίγο μικρή..

Και το touch δεν έχει και την καλύτερή απόκρισή.. Συγκρινοντας με iphone είναι μέρα με την νύχτα

Link to comment
Share on other sites

Στο mini το gps μπορει να λειτουργησει χωρις χρεωση και χωρις να εισαι συνδεμενος με wifi; Με ποιο προγραμμα;:D
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λίγο μικρή..

Και το touch δεν έχει και την καλύτερή απόκρισή.. Συγκρινοντας με iphone είναι μέρα με την νύχτα

η μερα με την νυκτα ειναι ομως και η τιμη τους.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα συγκρινουμαι ολα με το Iphone.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, αν και διάβασα τις προηγούμενες σελίδες δεν κατάλαβα ποια είναι η λύση...

 

Όταν στους αριθμούς των επαφών έχω το +30 μπροστά από το νούμερο στα μηνύματα μου εμφανίζεται το όνομα της επαφής αλλά στις κλήσεις όχι.

Όταν το βγάλω στα μηνύματα μου εμφανίζεται σκέτο το νούμερο και στις κλήσεις κανονικά το όνομα.

Όταν αναφέρομαι σε κλήσεις εννοώ τις εισερχόμενες γιατί στις εξερχόμενες προφανώς βγαίνει το όνομα της επαφής και στις 2 περιπτώσεις.

 

Έχει βρει κάποιος λύση σε αυτό ή πρέπει να φτιάξω διπλές επαφές στη μία με +30 και στην άλλη σκέτο για κάθε επαφή?

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τη δημιουργία playlist κατεβάστε το tunewiki αν και δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μπορούμε να δημμιουργήσουμε από τον αρχικό player τεσπα. Ακόμα δε βρήκα αν μπορώ να κάνω ζουμ με τη φωτογραφική όταν θέλω να βγάλω μια φώτο και ελπίζω να βγάλουν το utorrent για android στο πολύ κοντινό μέλλον.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

η μερα με την νυκτα ειναι ομως και η τιμη τους.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα συγκρινουμαι ολα με το Iphone.

 

Γιατί είναι ένα τηλέφωνο που το έχει λίγο πολύ "παίξει" όλος ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

παντος το xperia mini ειναι παρα πολυ καλο.

μια εβδομαδα το εχω και δεν εχω το παραμικρο παραπονο.

πληρως παραμετροποιησιμο πολυ καλη οθονη αν και μικρη καλο σημα τελειο μεγεθος δεν κοστιζει ενα μηνιατικο .

για την παταρια δεν αναφερω κατι γιατι εχω αλλαξει πολλα μα παρα πολλα κινητα και κανενα δεν μου εβγαζε 2η μερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

αυριο θα αλλαξω το x10 mini μου (Ε72 for the win) διοτι ειναι πληρως απογοητευτικο στο θεμα της μπαταριας...ενδεικτικα αναφερω οτι το εχω 6 μερες και με πληρη φορτιση και εχοντας το στο idle (μια κληση 3 λεπτων μονο) στις 8 ωρες εχει σχεδον αδειασει η μπαταρια και θελει παλι φορτιση.. τωρα αν πρεπει να κλεινω το auto synch του facebook και του gmail συγνωμη αλλα δε μπορω να το κανω..εχω μαθει αλλιως.... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ SE λοιπον και αντε γεια....

Ερωτηση κρισιμη λοιπον και θελω βοηθεια:

το σκαλισα λιγο αλλα δε μπορω να βρω πως το κανω reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις για να σβησω τις ρυθμισεις που εχω κανει για τα mail, τους λογαριασμους μου κτλ....θελω απλα να διαγραψω οτιδηποτε εχω μεσα δικο μου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

αυριο θα αλλαξω το x10 mini μου (Ε72 for the win) διοτι ειναι πληρως απογοητευτικο στο θεμα της μπαταριας...ενδεικτικα αναφερω οτι το εχω 6 μερες και με πληρη φορτιση και εχοντας το στο idle (μια κληση 3 λεπτων μονο) στις 8 ωρες εχει σχεδον αδειασει η μπαταρια και θελει παλι φορτιση.. τωρα αν πρεπει να κλεινω το auto synch του facebook και του gmail συγνωμη αλλα δε μπορω να το κανω..εχω μαθει αλλιως.... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ SE λοιπον και αντε γεια....

Ερωτηση κρισιμη λοιπον και θελω βοηθεια:

το σκαλισα λιγο αλλα δε μπορω να βρω πως το κανω reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις για να σβησω τις ρυθμισεις που εχω κανει για τα mail, τους λογαριασμους μου κτλ....θελω απλα να διαγραψω οτιδηποτε εχω μεσα δικο μου....

 

Ρυθμίσεις - Κάρτα SD & αποθηκευτικός χώρος - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Και από το ίδιο μενού μπορείς να κάνεις format και την κάρτα μνήμης, αν θέλεις! ;-)

 

*sent via my X10i

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Κάρτα SD & αποθηκευτικός χώρος - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Και από το ίδιο μενού μπορείς να κάνεις format και την κάρτα μνήμης, αν θέλεις! ;-)

 

*sent via my X10i

 

εκπληκτικη Lillifee!

 

ευχαριστω...

 

ρε γμτ το κινητακι ειναι παρα πολυ καλο σαν πρωτη αισθηση αλλα η μπαταρια ειναι τεραστιο μειονεκτημα.. με το Ε71 πριν δεν ειχα κανενα παραπονο, με το Ν97 μετα ηταν καπως χειροτερα τα πραγματα...αυτο ειναι σκετη καταστροφη....μηπως εχω παρει ελλατωματικο προιον??

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προβλημα με το bluetooth και τους λιγους χαρακτηρες στα γραπτα μηνυματα ισχυει σε ολα τα x10 mini ή ειναι μεμονωμενα περιστατικα?:worry:
Link to comment
Share on other sites

noniliou με τι χρηση σου τελειωνει τοσο γρηγορα η μπαταρια; Εμενα μου βγαζει στη χειροτερη περιπτωση 2 μερες γι΄αυτο το λεω...για 8 ωρες μου φαινεται υπερβολικα λιγο!
Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικη Lillifee!

 

ευχαριστω...

 

ρε γμτ το κινητακι ειναι παρα πολυ καλο σαν πρωτη αισθηση αλλα η μπαταρια ειναι τεραστιο μειονεκτημα.. με το Ε71 πριν δεν ειχα κανενα παραπονο, με το Ν97 μετα ηταν καπως χειροτερα τα πραγματα...αυτο ειναι σκετη καταστροφη....μηπως εχω παρει ελλατωματικο προιον??

 

Όχι ότι έχει καμια μπαταρία που είναι ικανοποιητική, Όμως αυτό που λες είναι προβληματικό.. Εγώ με 1 ώρα ομιλίας και αρκετό παίξιμο στα menu επίσης όλη μέρα ανοιχτό το WIfi μου βγάζει 1.5 μέρα

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικη Lillifee!

 

ευχαριστω...

 

ρε γμτ το κινητακι ειναι παρα πολυ καλο σαν πρωτη αισθηση αλλα η μπαταρια ειναι τεραστιο μειονεκτημα.. με το Ε71 πριν δεν ειχα κανενα παραπονο, με το Ν97 μετα ηταν καπως χειροτερα τα πραγματα...αυτο ειναι σκετη καταστροφη....μηπως εχω παρει ελλατωματικο προιον??

 

Κι εγώ είχα το N97 και το φόρτιζα κάθε βράδυ, αν και πάντα είχε 2-3 μπάρες ακόμα. Με το X10 τώρα βγάζω ένα γεμάτο 24ωρο κι αν δεν ασχοληθώ πολύ, μέχρι 40 ώρες. Δηλαδή, ξέρω ότι δε θα μείνω από μπαταρία αν το έχω φορτίσει μέσα στη μέρα, οπότε είμαι ικανοποιημένη.

Το να σου κρατάει 8 ώρες η μπαταρία είναι όντως ανασταλτικό.

Για να μην το δώσεις όμως, εφόσον κατά τα αλλά σου αρέσει, δοκίμασε τα εξής -έτσι, σαν τελευταία προσπάθεια!

1. Ρυθμίσεις - Θέση - Ασύρματα δίκτυα ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ το όπως επίσης από το ίδιο μενού ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ και το Κοινή Χρήση με Google

2. Ρυθμίσεις - Στοιχεία έλεγχου ασυρμάτου - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - Λειτουργία δικτύου επέλεξε το: μόνο GSM, ώστε να μην καταναλώνει μπαταρία ψάχνοντας 3G δίκτυο. Προσοχή, ακόμα κι αν δε μπαίνεις internet μέσω δικτύου, πάλι το κινητό ψάχνει 3G σήμα!

3. Αν έχεις σετάρει το TimeScape με τους λογαριασμούς σου από Facebook και Twitter φρόντισε να μην ανανεώνονται πολύ συχνά ή ακόμα και μη αυτόματα

4. Κλείνε πάντα το WiFi όταν δεν το χρειάζεσαι

 

Γενικά μέσα στο thread, όπως και στο thread του X10, θα βρεις πολλά τρικ για να παρατείνεις τη διάρκεια της μπαταρίας σου, πριν αποφασίσεις να το δώσεις!

 

 

*sent via my X10i

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το N97 και το φόρτιζα κάθε βράδυ, αν και πάντα είχε 2-3 μπάρες ακόμα. Με το X10 τώρα βγάζω ένα γεμάτο 24ωρο κι αν δεν ασχοληθώ πολύ, μέχρι 40 ώρες. Δηλαδή, ξέρω ότι δε θα μείνω από μπαταρία αν το έχω φορτίσει μέσα στη μέρα, οπότε είμαι ικανοποιημένη.

Το να σου κρατάει 8 ώρες η μπαταρία είναι όντως ανασταλτικό.

Για να μην το δώσεις όμως, εφόσον κατά τα αλλά σου αρέσει, δοκίμασε τα εξής -έτσι, σαν τελευταία προσπάθεια!

1. Ρυθμίσεις - Θέση - Ασύρματα δίκτυα ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ το όπως επίσης από το ίδιο μενού ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ και το Κοινή Χρήση με Google

2. Ρυθμίσεις - Στοιχεία έλεγχου ασυρμάτου - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - Λειτουργία δικτύου επέλεξε το: μόνο GSM, ώστε να μην καταναλώνει μπαταρία ψάχνοντας 3G δίκτυο. Προσοχή, ακόμα κι αν δε μπαίνεις internet μέσω δικτύου, πάλι το κινητό ψάχνει 3G σήμα!

3. Αν έχεις σετάρει το TimeScape με τους λογαριασμούς σου από Facebook και Twitter φρόντισε να μην ανανεώνονται πολύ συχνά ή ακόμα και μη αυτόματα

4. Κλείνε πάντα το WiFi όταν δεν το χρειάζεσαι

 

Γενικά μέσα στο thread, όπως και στο thread του X10, θα βρεις πολλά τρικ για να παρατείνεις τη διάρκεια της μπαταρίας σου, πριν αποφασίσεις να το δώσεις!

 

 

*sent via my X10i

 

 

το κινητο το εχω 5-6 μερες... για παραδειγμα χτες ενω ειχε τελειωσει η φορτιση του βαζω επιτηδες δυο βιντεο στο utube να δω (7-8 λεπτα συνολο) και ειχε ηδη πεσει στο 75%......τραγικο... σημερα παλι τελειωνει φορτιση στις 12:30 κανω μια κληση 3 λεπτων και το αφηνω παρατημενο κ στις 7 που σχολασα το εβαλα στο αμαξι να φορτισει γιατι δεν ημουν σιγουρος αν θα βγαλει τη διαδρομη....τι να πω....

 

γενικα ξερω τα κολπα του για να μη καταναλωνει πολυ ενεργεια και το 3g το θελω... απλα θεωρω οτι η SE μας κοροιδεψε γιατι βγαζει ενα κινητο ΣΑΦΩΣ προσανατολισμενο στο να ειναι συνεχως ONLINE και τελικα μας λεει "μη το εχετε στο 3G, μην εχετε το timescape να συγχρονιζει συνεχεια...., μην, μην, μην....."

 

γιατι μου θυμιζει αραγε πολυ εντονα τα καραγκιοζιλικια της Apple με το θεμα που εχει προκυψει με το σημα του iphone4 και τις κεραιες που τελικα ειπανε "αγοραστε θηκη ή μη το πιανετε απο το σημειο που βραχυκυκλωνει" ????

 

Ειμαι λιγο "τρελαμενος" γιατι υποτιθεται βγαζεις ενα προιον ρε φιλε για killer device στην τιμη του με φοβερα χαρακτηριστικα και τελικα αποδεικνυεται πραγματικα περιορισμενο λογω βλακειας!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως βρισκεις τα αρχεια που αποθηκευεις στη καρτα μνημης?

 

Ψάξε στο Android Market για κάποιον file explorer όπως :

Astro File Manager (τον συστήνω - άψογος)

ή

IO File Explorer

και κάνε κανονικά εγκατάσταση. Από 'κει θα μπορείς να δεις φακέλους / υποφακέλους /αρχεία να κάνεις απευθείας άνοιγμα ή επεξεργασία τους (αντιγραφή / αποκοπή / επικόλληση / μετονομασία κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα..εχω παρει κ γω το mini.η τιμη του σε σχεση με αυτα που προσφερει και η ποιοτητα κατασκευης του,με εκαναν να το ξεχωρισω..!σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος..το μονο που με προβληματιζει ειναι το θεμα της μπαταριας που δεν κραταει και πολυ..το εχω περιπου ενα 10ημερο κ εχω κανει διαφορους πειραματισμους για να δοκιμασω την αποδοση της μπαταριας..(χρηση ouick launcher,απενεργοποιηση data traffic,sychronization,wifi,bluetooth,μειωση φωτεινοτητας,κλπ..)χωρις να δω κ μεγαλη διαφορα..θα θελα λοιπον να ρωτησω τα εξης και αν μπορει καποιος να με διαφωτισει....

1) η λειτουργια δικτυου (αν ειναι δηλ. GSM η GSM/WCDMA)

2) η περιαγωγη (ειναι προενεργοποιημενη απ το δικτυο κινητης τηλεφωνιας που χρησιμοποιω (Q-telecom) μπορει να χουν καποια σχεση με την καταναλωση της μπαταριας..???

Glow_Edge Theme... :superman:
Link to comment
Share on other sites

θα θελα λοιπον να ρωτησω τα εξης και αν μπορει καποιος να με διαφωτισει....

1) η λειτουργια δικτυου (αν ειναι δηλ. GSM η GSM/WCDMA)

2) η περιαγωγη (ειναι προενεργοποιημενη απ το δικτυο κινητης τηλεφωνιας που χρησιμοποιω (Q-telecom) μπορει να χουν καποια σχεση με την καταναλωση της μπαταριας..???

 

1) αν η λειτουργία δικτύου είναι ρυθμισμένη σε GSM/WCDMA τότε καταναλώνεται σημαντικά περισσότερη μπαταρία γιατί το κινητό αναζητά συνεχώς σήμα 3G και κάνει πολλές εναλλαγές 2G/3G, ειδικότερα αν είσαι σε περιοχή με χαμηλή κάλυψη 3G (περιγραφή που ταιριάζει σε πολλές περιοχές της Ελλάδας!!! :lol:)

2) όχι, αν δε βρίσκεσαι στο εξωτερικό (ή κοντά στα σύνορα της Ελλάδας με άλλη χώρα, όπου πολλοί αναφέρουν ότι εναλλάσσονται μεταξύ ελληνικών και ξένων δικτύων)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...