Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω 2 ερωτησεις......

1)με το bluetooth file transer μπορς να δεχομαι και να στελνω πραγματα?

μπορω να στειλω αλλα οχι να δεχτω(αν γινεται πως γινεται?)

2)πως βαζουμε ηχο κλησης δικο μας να χτυπαει για μηνυμα?

 

παιδια βοηθηστε με αν μπορειτε!!!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους μηπως μπορει καποιος να κανει καπου upload τα content (music, videos etc) απο την καρτα μνημης του mini γιατι εκανα format και τα εχασα ολα.

χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να υποβάλω μια ερώτηση σχετικά με το δέκτη GPS του συγκεκριμένου μοντέλου,

μπορεί να λειτουργήσει σαν κανονικό GPS χωρίς την χρήση Internet, ή είναι απαραίτητη η χρήση του για να λειτουργήσει ο δέκτης? Υπάρχει κάποιο άλλο android κινητό που μπορεί να λειτουργησει κάθ'αυτόν το τρόπο έστω και με την βοήθεια κάποιας third-party εφαρμογής?

το gps δεν θελει ιντερνετ αν του βαλεις καποιο προγραμμα πλοηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.Το κινητό το έχω και εγώ 15 μέρες και μετά απο δοκιμές και παρακολούθηση των συζητήσεων προτείνω μετά από κάθε φόρτιση να κάνετε επανεκκίνηση. Εμένα μου έδωσε ακόμα 1 μέρα διάρκεια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση.... ο music player δεν εμφανιζει τα εξωφιλλα των album. Κανω κατι λαθος εγω?:blink: Να τονησω οτι την μουσικη την περναω μεσω media go.
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Για οσους αναρωτιουνται σχετικα με τη μπαταρια θα ελεγα οτι καλυπτει τις αναγκες ενος μεσου χρηστη. Δηλαδη κατα μεσο ορο βγαζει 2-3 μερες ανετα! Κι αν δεν ειστε απο αυτους που εχουν συνεχως το τηλεφωνο τους "online" τοτε δεν θα εχετε προβλημα...[/QUO

 

Φίλε μου αν είναι έτσι τότε θα είναι πολύ καλό. Αυτό όμως το λες εμπειρικά ή ξερεις κάτι περισσότερο?

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Το λεω συμφωνα με αυτα που εχω δει στο δικο μου. Η μπαταρια δεν ειναι τοσο τραγικη αν κανεις συνετη χρηση! Οσο γι΄αυτο:
Καλησπέρα και απο μένα.Το κινητό το έχω και εγώ 15 μέρες και μετά απο δοκιμές και παρακολούθηση των συζητήσεων προτείνω μετά από κάθε φόρτιση να κάνετε επανεκκίνηση. Εμένα μου έδωσε ακόμα 1 μέρα διάρκεια
πρωτη φορα το ακουω και μου κανει εντυπωση!! Θα το δοκιμασω παντως...
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι δοκιμασα τοσο το AudioManager οσο και το QuickSettings για να λυσω το προβλημα με την ενταση του ξυπνητηριου αλλα κανενα δεν καταφερε να την περιορισει στην τιμη που ειχα ρυθμισει (τζιφος και τα δυο....). Οποτε προσωρινα η μονυ λυση ειναι το Alarm Klock (με K και οχι C).
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΟΧΟΣ ΞΑΝΑ SONY ERICSSON.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ XPERIA MINI ΚΑΙ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΩ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΕΧΩ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΑΦΩΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΠΑΦΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΡΑ ΟΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ πχ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ Φ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ F???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι δοκιμασα τοσο το AudioManager οσο και το QuickSettings για να λυσω το προβλημα με την ενταση του ξυπνητηριου αλλα κανενα δεν καταφερε να την περιορισει στην τιμη που ειχα ρυθμισει (τζιφος και τα δυο....). Οποτε προσωρινα η μονυ λυση ειναι το Alarm Klock (με K και οχι C).

 

έχεις δίκιο, σήμερα δοκίμασα και εγώ με το quick settings και είναι fail για τον ήχο ξυπνητηριού... και πετάγομαι να το κλείσω κάθε πρωί μη μου ξυπνήσει το μωρό!!!

το alarm klock μπορεί να ανοίξει το κινητό από OFF ή μόνο να ορίσεις την ένταση?

 

Άλλο θέμα: έχω το advanced task killer και που και που μπαίνω να κλείσω καμμια εφαρμογή. Βλέπω λοιπόν ανοιγμένες πολλές εφαρμογές που δεν άνοιξα και αναρωτιέμαι πως ανοίξανε... π.χ. έχω βρει αρκετές φορές το settings ανοικτό, αλλά φαντάστηκα οτι το quick settings μπορεί να ανοίγει το settings για να δουλέψει. Αυτό όμως δεν μπορεί να ισχύει για το BT transfer, το barcode scanner, την camera κτλ... εκτός και αν τις ανοίγω κατά λάθος όταν πιάνω τα μενού να τα γυρίσω δεξιά - αριστερά... Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα...μια ερωτησουλα:

Eχοντας αρκετη υπομονη καθισα και ξαναπερασα ολες τις επαφες μου...ολα οκ μεχρι εδω,το προβλημα ειναι οτι επειδη δεν εβαλα στα νουμερα το +30 μπροστα στις εισερχομενες δε μου εμφανιζει το ονομα αλλα μονο τον αριθμο.Οταν βαλω στην επαφη το +30 τοτε κανονικα στην εισερχομενη εμφανιζεται το ονομα!

Γνωριζει κανεις γιατι αυτο?πρεπει να περασω σε ολα τα νουμερα το +30???

 

εχει κανεις μια απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση.... ο music player δεν εμφανιζει τα εξωφιλλα των album. Κανω κατι λαθος εγω?:blink: Να τονησω οτι την μουσικη την περναω μεσω media go.

 

Τα ίδια κι απο εμένα, αλλα τα βγάζει άλλα δεν!

Επίσης έχει πετύχη κανείς κανένα καλο προγγραματάκη επεξεργασίας εικόνων ή κανένα themes creator?

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις μια απαντηση?

 

φίλε μου δεν θα αποφύγεις να βάλεις το +30 μπροστά σε όλες τις επαφές. Καλώς ή κακώς άλλο νούμερο είναι το +30χχ και άλλο το χχ....

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, σήμερα δοκίμασα και εγώ με το quick settings και είναι fail για τον ήχο ξυπνητηριού... και πετάγομαι να το κλείσω κάθε πρωί μη μου ξυπνήσει το μωρό!!!

:lol: και εγω μια απο τα ιδια!!!

 

το alarm klock μπορεί να ανοίξει το κινητό από OFF ή μόνο να ορίσεις την ένταση?

 

Οχι απο OFF δεν το ανοιγει. Αυτο που προσφερει ειναι να ορισεις την ενταση και την διαρκεια. Αρκετα βολικα και το UI του

Link to comment
Share on other sites

Το λεω συμφωνα με αυτα που εχω δει στο δικο μου. Η μπαταρια δεν ειναι τοσο τραγικη αν κανεις συνετη χρηση! Οσο γι΄αυτο:πρωτη φορα το ακουω και μου κανει εντυπωση!! Θα το δοκιμασω παντως...

Δοκίμασέ το και θα δείς!!!!!!!!

Για κάποιο λόγο, εγω έχω το x10, όταν το βγάζεις απο την φόρτιση το android application τρέχει στο 100%, μόλις το κάνεις restart, έρχεται στα κανονικά του!!!!!!!!

Δείχνει δηλαδή σαν να είναι κάτι που τρέχει συνέχεια μετά την φόρτιση και όταν το κάνεις restart τότε ηρεμεί!!!!!!!!

Έτσι όντως έχω άλλη μια ημέρα μπαταρία!!!!!11

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρατηρησει τωρα 2-3 μερες πιο μεγαλη διαρκεια παταριας.

ειχα το adw launcher και τωρα εχω βαλει το i home++ και εχω βγαλει και το fancy widget.

κανω την ιδια χρηση οπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν θα αποφύγεις να βάλεις το +30 μπροστά σε όλες τις επαφές. Καλώς ή κακώς άλλο νούμερο είναι το +30χχ και άλλο το χχ....

ευχαριστω για την απαντηση...απλα μου κανει εντυπωση γιατι το νοκια δεν ειχε τετοια θεματα,πρωτη φορα το συνανταω σε τηλεφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΟΧΟΣ ΞΑΝΑ SONY ERICSSON.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ XPERIA MINI ΚΑΙ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΩ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΕΧΩ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΑΦΩΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΠΑΦΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΡΑ ΟΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ πχ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ Φ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ F???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Η μπάρα που αναφέρεις επειδή έχω το μεγάλο XPERIA δεν είναι μόνο αγγλική εάν ως γλώσσα του τηλεφώνου έχεις ορίσει ελληνικά. Αν παρατηρήσεις καλύτερα είναι από το Α ως το Ω και μετά από το A ως το Z (Αγγλικά). Τουλάχιστον σε μένα έτσι είναι και δε βρίσκω λόγο να είναι διαφορετικό στο mini. Δεν νομίζω να γίνεται να αφαιρεθεί η αγγλική κατανομή της και δε θα ήταν χρήσιμο εξάλλου. Αν σε ενοχλεί πολύ μπορείς να ψάξεις στο android market για κάποια εναλλακτική εφαρμογή "Ευρετηρίου" (υπάρχουν μερικές αξιόλογες) και να χρησιμοποιείς αυτήν αντί για την default.

 

Για περισσότερα δοκίμασε να απευθυνθείς στο thread του SE XPERIA x10 mini/pro και να post-αρεις εκεί τις ερωτήσεις σου. Επίσης απέφυγε τα κεφαλαία γιατί στον "κόσμο των forum" θεωρείται σαν να φωνάζεις! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση...απλα μου κανει εντυπωση γιατι το νοκια δεν ειχε τετοια θεματα,πρωτη φορα το συνανταω σε τηλεφωνο!!!

 

Για τους υπολογιστές πράγματι άλλος είναι ο αλφαριθμητικός "+301234" και άλλος το "1234" όμως για τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα το "+30" είναι "κωδικός χώρας" ο οποίος μπορεί να υπάρχει μπορεί όμως και να μην υπάρχει δηλωμένος (οπότε αυτόματα εννοείται και τον διαχειρίζεται το "BS" του πάροχου) στον αριθμό κλήσης οπότε συνετά η Nokia έχει προγραμματίσει τις συσκευές της να ελέγχουν τον αριθμό εισερχόμενης κλήσης και εφόσον αυτός ταιριάζει στα υπόλοιπα ψηφία πέραν του κωδικού χώρας (ή και των ειδικών κωδικών GSM, πχ #31# κτλ) να τον παρουσιάζει ως αριθμό του caller στην οθόνη σε αντίθεση με τον αφελή (naive) έλεγχο (ταίριασμα ολόκληρου του αριθμού) που κάνει το Xperia X10 mini.

 

Ελπίζω αυτή η εκνευριστική (πράγματι) αβλεψία να διορθωθεί σε επερχόμενη αναβάθμιση του firmware της συσκευής (--την είδα σήμερα btw, συμπαθητική!).

 

Υ.Γ.

Τέτοια προβλήματα συνήθως παρουσιάζονται σε κατασκευαστές που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στις τηλεπικοινωνίες ...

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το +30.... παει αναλογα και τον παροχο. Με Cosmote εχω παρατηρησει εχει αυτο το προβλημα με Vodafone και Wind είναι ΟΚ
Link to comment
Share on other sites

Παιδες αλλη μια ερωτηση ,,,,με το bluetooth τι παιζει,προσπαθω απο nokia ή απο PC να στειλω αρχειο στο τηλεφωνο αλλα συνεχως μου βγαζει αποτυχια!εχω κανει κανονικα συζευση,το βαζω στο ανιχνευσιμο αλλα τπτ?ειναι κλειδωμενο οπως στο i-phone???

 

Σχετικα με το +30.... παει αναλογα και τον παροχο. Με Cosmote εχω παρατηρησει εχει αυτο το προβλημα με Vodafone και Wind είναι ΟΚ

 

εγω παντως Vodafone εχω...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

θυμηστε μου κατι σας παρακαλω,τι καρτα μνημης εχει απο το εργοστασιο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω με cosmote δεν υπαρχει τετοιο προβλημα

 

Cosmote παρομοιως. κανενα προβλημα ουτε γω ειτε εχω +30 ειτε οχι.

 

Παιδες αλλη μια ερωτηση ,,,,με το bluetooth τι παιζει,προσπαθω απο nokia ή απο PC να στειλω αρχειο στο τηλεφωνο αλλα συνεχως μου βγαζει αποτυχια!εχω κανει κανονικα συζευση,το βαζω στο ανιχνευσιμο αλλα τπτ?ειναι κλειδωμενο οπως στο i-phone???

 

εχει συζητηθει αναλυτικα... Για δες τις προηγουμενες σελιδες

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...