Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα αναβάθμιση, δε βλέπω και καμία τρομερή (θετική) αλλαγή πάντως. Φυσικά είναι καλό που λύθηκε το πρόβλημα με το blutooth, όμως στον τηλεφωνικό κατάλογο και πάλι δεν υπάρχουν τα ελληνικά γράμματα στην μπάρα κύλισης και από ότι διάβασα το πράσινο led δεν ανάβει όταν έρχεται μύνημα...

1 βήμα μπρος και 2 πίσω...

Πολύ κακό για το τίποτα, η αναβάθμιση firmware που είχα κάνει πριν λίγο καιρό ήταν πιο χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλή σας ημέρα,

είμαι και εγώ ένας "υποψήφιος" αγοραστής του X10 mini.

Αυτή τη στιγμή δε καίγομαι για κινητό, είμαι γενικά fan της SE, αλλά επειδή το βρίσκω σε καλή τιμή, 160€ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ, λέω να το τσιμπήσω...

Θα ήθελα από εσάς τους "ειδικούς" να μου πείτε μερικούς λόγους γιατί πρέπει να το πάρω, πέραν της δελεαστικής τιμής και μερικούς γιατί να το αποφύγω...

 

P.S. : στα διάφορα κινητά που έιχα ήταν και το G900, Που είχε Symbian Και ήταν πολύ αργό και κολλούσε όλη την ώρα...ήταν από τα λίγα κινητά της S.E. που δεν με είχαν εντυπωσιάσει...

 

thanks και περιμένω τα φώτα σας...:D

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου στα 160 σφραγισμένο, δεν ρωτάνε, πρώτα το παίρνουν και μετά ρωτάνε!!!

 

πέρα από την πλάκα, επειδή και εγώ από G900 πέρασα στο χ10, δεν έχει καμμία σχέση απολύτως - άλλωστε ούτε το είδος οθόνης ούτε το λειτουργικό είναι άμεσα συγκρίσιμα...

 

Από τα πολλά σχόλια που υπάρχουν ήδη στο μίτο εγώ απλά θα σου επισημάνω τα δύο κύρια χαρακτηριστικά που είναι και + και -: μέγεθος και λειτουργικο.

Θα τρελαθείς με το πόση τεχνολογία έχει πακεταριστεί σε ένα τόσο μικρό και κομψό κινητό, αλλά η οθόνη είναι μικρή για προχωρημένα πραγματάκια (για αυτό και δεν πρέπει να συγκρίνεται με τα μεγαλύτερα android).

Στις βασικές λειτουργίες τηλεφώνου (π.χ. contact management, sms engine, picture grouping and viewing) θα βρείς σημαντικές ελλείψεις (χα, μπορεί ακόμα και να αναπολήσεις την τρομερή gallery του G900 που έβαζες captions σε κάθε φωτο και έκανες browse ανά caption), αλλά ευτυχώς υπάρχουν λύσεις ΓΙΑ ΟΛΑ, με εφαρμογές από το μάρκετ - οι οποίες γίνονται όλο και καλύτερες και περισσότερες...

 

ακόμα να το πάρεις????

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου στα 160 σφραγισμένο, δεν ρωτάνε, πρώτα το παίρνουν και μετά ρωτάνε!!!

 

πέρα από την πλάκα, επειδή και εγώ από G900 πέρασα στο χ10, δεν έχει καμμία σχέση απολύτως - άλλωστε ούτε το είδος οθόνης ούτε το λειτουργικό είναι άμεσα συγκρίσιμα...

 

Από τα πολλά σχόλια που υπάρχουν ήδη στο μίτο εγώ απλά θα σου επισημάνω τα δύο κύρια χαρακτηριστικά που είναι και + και -: μέγεθος και λειτουργικο.

Θα τρελαθείς με το πόση τεχνολογία έχει πακεταριστεί σε ένα τόσο μικρό και κομψό κινητό, αλλά η οθόνη είναι μικρή για προχωρημένα πραγματάκια (για αυτό και δεν πρέπει να συγκρίνεται με τα μεγαλύτερα android).

Στις βασικές λειτουργίες τηλεφώνου (π.χ. contact management, sms engine, picture grouping and viewing) θα βρείς σημαντικές ελλείψεις (χα, μπορεί ακόμα και να αναπολήσεις την τρομερή gallery του G900 που έβαζες captions σε κάθε φωτο και έκανες browse ανά caption), αλλά ευτυχώς υπάρχουν λύσεις ΓΙΑ ΟΛΑ, με εφαρμογές από το μάρκετ - οι οποίες γίνονται όλο και καλύτερες και περισσότερες...

 

ακόμα να το πάρεις????

 

Δηλαδή με λίγα λόγια x10 mini Δαγκωτό???:rolleyes:

 

Από άποψη Multimedia???

"iphone-ίζει" λιγάκι???

Θεωρώ ότι το iphone είναι κορυφή στο κομάτι αυτό.

 

Και κάτι τελευταίο, καθότι "αδαής" full:

έχει Gps, Για την ακρίβεια agps, υπάρχουν γενικά εφαρμογές navigation "σπασμένες" ή λίγες και τις "καλές" πρέπει να τις πληρώνουμε...?

Σόρυ ρε παιδιά για τις ερωτήσεις(μπορεί για πολλούς από εσάς να είναι και χαζές), αλλά θεωρώ ΜΟΝΟ με αυτό το τρόπο μπορείς να μάθεις ουσιαστικά πραγματάκια για συσκευή που σε ενδιαφέρει, γιατί οι πωλητές στα διάφορα καταστήματα....ΚΟΥ-ΚΟΥ-ΡΟΥ-ΚΟΥ:p:p:p

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Και να μην είναι branded, σίγουρα έχεις το Ελληνικό localization οπότε για κάμποσες ημέρες ακόμη την ξεχνάς την αναβάθμιση.

 

Δηλαδή πόσες μέρες υπολογίζεις?

Link to comment
Share on other sites

έχει Gps, Για την ακρίβεια agps, υπάρχουν γενικά εφαρμογές navigation

 

Όπως είπε και ο ΡΡ6210 έχει όλα τα τεχνολογικά καλούδια ενώ και οι εφαρμογές δεν είναι λίγες. Ωστόσο ας μην επεκταθούμε στο θέμα του παράνομου λογισμικού. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσες μέρες υπολογίζεις?

 

Από όσα λένε φαντάζομαι μέσα σε κανά 10ήμερο.. Αλλά στο μυαλό τους δεν μπορώ να μπω. :ninja:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@vaniasgr φίλε μου μην το συγκρίνεις με iphone, samsung xxx, ή άλλα με 3αρες οθόνες, δεν είναι συγκρίσιμα τουλάχιστον σε multimedia θέματα....

 

έχει πολύ καλό και γρήγορο gps και agps, αλλά μην ξεχνάς οτι η μικρή οθόνη δεν είνια ότι καλύτερο για navigation σε αυτοκίνητο.

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο ΡΡ6210 έχει όλα τα τεχνολογικά καλούδια ενώ και οι εφαρμογές δεν είναι λίγες. Ωστόσο ας μην επεκταθούμε στο θέμα του παράνομου λογισμικού. :)

 

Σωστός...κ σόρυ

 

Πάιζει και σαν gps, χωρίς την "υποστήριξη" του internet???

Όσον αφορά τη μικρή οθόνη, ναι το γνωρίζω, απλά για just in case χρήση Gps, δεν θα είναι η καθευτό χρήση του.

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση, δε βλέπω και καμία τρομερή (θετική) αλλαγή πάντως. Φυσικά είναι καλό που λύθηκε το πρόβλημα με το blutooth, όμως στον τηλεφωνικό κατάλογο και πάλι δεν υπάρχουν τα ελληνικά γράμματα στην μπάρα κύλισης και από ότι διάβασα το πράσινο led δεν ανάβει όταν έρχεται μύνημα...

1 βήμα μπρος και 2 πίσω...

Πολύ κακό για το τίποτα, η αναβάθμιση firmware που είχα κάνει πριν λίγο καιρό ήταν πιο χρήσιμη.

δηλαδη το Bluetooth δουλεύει χωρις κανενα επιπλέον προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το Bluetooth δουλεύει χωρις κανενα επιπλέον προγραμμα?

 

Ναι και από όσο είδα για κάθε τύπο αρχείου.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει δεκτη η γινετε με 3g?????????????:rolleyes:

οχι εχει δέκτη κ παιζει κανονικα χωρις 3G η wifi

 

Ναι και από όσο είδα για κάθε τύπο αρχείου.

Εγω παντως που το δοκιμασα με ενα 6303 νομιζω nokia ενω του εστειλα κανονικα δεν με εβλεπε για να μου στειλει.δεν ειμαι rooted(αν κ το παλευω απο χθες..)

edit: dark_dog μηπως ξέρεις που θα βρω την v1 του superoneclick?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που το δοκιμασα με ενα 6303 νομιζω nokia ενω του εστειλα κανονικα δεν με εβλεπε για να μου στειλει.δεν ειμαι rooted(αν κ το παλευω απο χθες..)

edit: dark_dog μηπως ξέρεις που θα βρω την v1 του superoneclick?

 

Όχι blackpap ακόμα και στο αρχικό thread στους xda έχει διαθέσιμη από 1.3 και πάνω. Στείλε pm στον kallair, αυτός νομίζω το έχει.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει δεκτη η γινετε με 3g?????????????:rolleyes:

Το δίκτυο κινητής το χρησιμοποιεί μόνο το a-gps για γρηγορότερο κλείδωμα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουμε την 2.1 με αυτόν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=825664 τον τρόπο και μετά απο καιρό για κάποιο λόγο χρειαστεί restore μέσω SEUS το λογισμικό που θα μας περάσει θα είναι βάση ποιού lacalaziation?
duckriders.5u.com :superman:
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουμε την 2.1 με αυτόν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=825664 τον τρόπο και μετά απο καιρό για κάποιο λόγο χρειαστεί restore μέσω SEUS το λογισμικό που θα μας περάσει θα είναι βάση ποιού lacalaziation?

 

Όχι θα είναι βάση του εγκατεστημένου λογισμικού. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δλδ στο Generic NBC/Nordic (Αυτό παρέχει το flashtool)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και θα έχει διαφορά άν κάνω restore με το nordic localazation ή άν κάνω με το ελληνικό; Για εγγύηση όυτε λόγος ε;
duckriders.5u.com :superman:
Link to comment
Share on other sites

Και θα έχει διαφορά άν κάνω restore με το nordic localazation ή άν κάνω με το ελληνικό; Για εγγύηση όυτε λόγος ε;

 

Αχμ...

 

Από την αρχή.

Κατεβάζοντας το συγκεκριμένο flashtool, φλασσάρεις την 2.1 Generic NBC/Nordic, γιατί αυτή την rom σου δίνει το flashtool! Αυτό σημαίνει πως όταν κάποιος restore με SEUS, έχοντας φλασσάρει αυτή την rom, επιστρέφει στο Nordic localization.

Θέλω να καταλήξω δλδ στο ότι το localization εξαρτάται αυτού καθ'αυτού από την rom (αυτή το καθορίζει)

 

Όταν βγει ελληνική Generic, και μόλις κάποιος της κάνει decryption, θα μπορεί να εγκατασταθεί με το flashtool.

 

Για την εγγύηση τι να πω..

Γνωστός μου πήγε mini σε service επειδή έκανε πατάτα με την παλιά μέθοδο unbrand (αντικατάσταση blob_fs) και δεν του πήραν φράγκο, γιατί του είπαν "πως απλά "ήθελε αναβάθμιση λογισμικού"

 

Άντε βρες άκρη. :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

DaRk_dOg ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση, θα το δοκιμάσω, και όταν βγεί το ελληνικό την ξαναπερνάω για να είμαι κομπλέ. Ελπίζω μέχρι τότε να μην χρειαστώ σερβισ
duckriders.5u.com :superman:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση, δε βλέπω και καμία τρομερή (θετική) αλλαγή πάντως. Φυσικά είναι καλό που λύθηκε το πρόβλημα με το blutooth, όμως στον τηλεφωνικό κατάλογο και πάλι δεν υπάρχουν τα ελληνικά γράμματα στην μπάρα κύλισης και από ότι διάβασα το πράσινο led δεν ανάβει όταν έρχεται μύνημα...

1 βήμα μπρος και 2 πίσω...

Πολύ κακό για το τίποτα, η αναβάθμιση firmware που είχα κάνει πριν λίγο καιρό ήταν πιο χρήσιμη.

 

Βασικα ΜΟΝΟ το πρασινο led αναβει οταν ερχεται μυνημα και αυτο χαρις στο handsent... Αυτο με τον καταλογο ελπιζω να διορθωθει σε καποια αναβαθμηση οπως ειχε γινει και στην 1.6.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

οσοι ειναι κατοχοι του χ10 mini τοπ προτεινουν ανεπιφυλακτα????

 

Οχι και ανεπιφυλακτα, αλλα ειναι μια πολυ καλη επιλογη ειδικα στην τιμη του... Δεν βρισκεις ευκολα smartphones σε τετοια τιμη. Και σε συγκριση με τον μεγαλο αδερφο X10 (που εχει 2πλασια τιμη) δεν εχει τπτ σπουδαιο να ζηλεψει το μικρο (εκτος απο μια αρκετα μεγαλυτερη οθονη και HD video...).

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

οσοι ειναι κατοχοι του χ10 mini τοπ προτεινουν ανεπιφυλακτα????

 

Ναι για τα λεφτα του ειναι super απο χαρακτηριστικα!!!Δεν ξερω αν σε βολεψει η μικρη οθονη στην πληκτολογηση μυνηματων.. (εχω το προ:D)

Αγοραζεις συσκευη με ανοιχτο λειτουργικο(google) και μπορεις να κανεις σχεδον τα παντα απο παραμετροποιησεις για να την φερεις στα μετρα σου...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...