Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως ήταν αναμενόμενο, είχαν κάνει λάθος. Μου πρότεινε να το αφήσω στο next, αλλά όταν είδα τι μπορώ να έχω στο καρτοκινητό με 2-3 χ10€ κάρτες το μήνα, σε σχέση με αυτά που θα έχω εγώ με 25€ το μήνα, κόντεψα να χάσω και τα μαλλιά που μου έχουν μείνει. Απορώ γιατί υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που έχουν καρτοσυμβόλαια και συμβόλαια. Πήρα τηλ και έκανα αίτημα διακοπής.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αρχίσουν τα θέματα με την Cosmote. Λήγει το φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο και μου είχε βγάλει ειδοποίηση η εφαρμογή για ανανέωση. Τοι ίδοι πακέτο με 1€ παραπάνω. Πήρα όμως τηλ και με ενημέρωσαν οτι μπορώ να περάσω στο next καρτοσυμβόλαιο στο οποίο θα έχω το ίδιο ίντερνετ, αλλά αντί για 1500, 900 σε cosmte και αντι για 500, 400 προς όλους και καθόλου sms, το οποίο με την έκπτωση 9€ που δικαιούμαι θα μου έβγαινε 12,5€ το μήνα. Μου άρεσε πολύ και το έκλεισε. Κάτι δεν μου πήγαινε καλά όμως και ξαναπήρα χθές το βράδυ. Άλλος υπάλληλος της εξυπηρέτησης πλέον με ενημέρωσε ότι είμαι στα 24€. Δηλαδή 3€ παραπάνω απο ότι πριν, για να έχω και λιγότερες παροχές. Προσπαθώ τώρα να βγάλω άκρη... όλοι όσοι έχουμε κρατήσει τα φοιτητικά καρτοσυμβόλαιο τα κρατήσαμε γιατί κάπου συνέφερε. Τώρα πάνε να μας τη φέρουν πλαγίως όμως.
Συνφορουμιτη σε εμένα πάντως το φοιτητικό ΚΣ παρέμεινε ως έχει ως προς τα λεπτά ομιλίας, ΜΒ κλπ ,χωρίς νέα δέσμευση (αορίστου) με μηνιαία χρέωση 22,58.

Και με αυτούς τους όρους, δεν έχω κανένα λόγο να το πειράξω

 

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πότε έδωσες το πάσο..Αυτοί υπολογίζουν 8 έτη φοίτησης. Μου είπε οτι μπορεί να μου το συνεχίσει στο student, αλλά σε δύο μήνες θα με φώναζαν σε ένα υποκατάστημα germanos/cosmote για να δώσω ενεργ'ο πάσο. Αν δεν έχω ενεργό πάσο, θα μου το γυρίσουν στο next με 35,9€ γιατί δεν θα ισχύει τότε η έκπτωση. Εσύ πώς το ανανέωσες? Πόσα χρόνια το έχεις?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πότε έδωσες το πάσο..Αυτοί υπολογίζουν 8 έτη φοίτησης. Μου είπε οτι μπορεί να μου το συνεχίσει στο student, αλλά σε δύο μήνες θα με φώναζαν σε ένα υποκατάστημα germanos/cosmote για να δώσω ενεργ'ο πάσο. Αν δεν έχω ενεργό πάσο, θα μου το γυρίσουν στο next με 35,9€ γιατί δεν θα ισχύει τότε η έκπτωση. Εσύ πώς το ανανέωσες? Πόσα χρόνια το έχεις?
Δεν το ανανέωσα. Αυτό σου λέω. Το άφησα και γύρισε σε αορίστου μετά τη λήξη.

Το έχω περίπου 2,5 χρόνια. Είναι με φοιτητική ιδιότητα μεταπτυχιακου

 

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά!

Μόλις έκανα καρτοσυμβολαιο και θα ήθελα τα φωτα σας.....

Θέλω να πάρω 2 κάρτες σιμ με τον ίδιο αριθμό γιατί έχω δυο συσκευές...

Χρειάζομαι μια νανο και μια μικρό σιμ.....Μπορω?...και πόσο κοστίζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μόλις έκανα καρτοσυμβολαιο και θα ήθελα τα φωτα σας.....

 

Θέλω να πάρω 2 κάρτες σιμ με τον ίδιο αριθμό γιατί έχω δυο συσκευές...

 

Χρειάζομαι μια νανο και μια μικρό σιμ.....Μπορω?...και πόσο κοστίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γίνεται. 15€ μου ζήτησαν πριν 6 μήνες σε κατάστημα cosmote γι αυτό.

Βολεύει φουλ όμως!!

Όμως δεν μπορείς να χρησιμοποιείς και τις δύο συσκευές ταυτόχρονα. Κλείνεις τη μία συσκευή κ ανοίγεις την άλλη που έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά μια ερώτηση. Μπηκα στην εφαρμογή της cosmote και μιυ ειχε προσφορά για να γυρισω σε καρτοσυμβολαιο στα 15.90€ νομίζω. Πατησα ενδιαφέρομαι αλλα εδω και 3 μερες δε επικοινώνησε κανεις μαζι μου. Έστειλα και στο messenger στην cosmote αλλα και παλι τπτ. Σαν προσφορά πιστεύεται αξιζει? Υπάρχει περίπτωση για κατι φθηνότερο απο αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που δήλωσα ότι ενδιαφέρομαι για κάτι άλλο και να με καλέσουν, μετά από 2 μέρες το έκαναν. Αν έχεις πέσει σε Σαββατοκύριακο, ίσως είναι λογικό που δεν έχεις επικοινωνία ακόμα.

Για να σου πει κανείς αν συμφέρει, καλό θα ήταν να γράψεις και τι σου δίνουν με αυτήν την τιμή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Σήμερα δεχτήκα προσφορά για καρτοσυμβολαιο συγκεκριμένα εδινε:900 πρως όλοι την κοσμοτε 200 πρως όλους με μονολεπτοι χρέωση! 2 γιγα ίντερνετ κ ένα ευρώ κάθε μήνα στην κάρτα! 11.75 μου είπαν λόγο ότι έχουμε κ κοσμοτε οne! Να το ίσο ότι έχω το promo 4 στο νούμερο μ! Αξίζει τι λέτε??

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα δεχτήκα προσφορά για καρτοσυμβολαιο συγκεκριμένα εδινε:900 πρως όλοι την κοσμοτε 200 πρως όλους με μονολεπτοι χρέωση! 2 γιγα ίντερνετ κ ένα ευρώ κάθε μήνα στην κάρτα! 11.75 μου είπαν λόγο ότι έχουμε κ κοσμοτε οne! Να το ίσο ότι έχω το promo 4 στο νούμερο μ! Αξίζει τι λέτε??

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σίγουρα είναι τελική τιμή ;Νομίζω ότι βγαίνει γύρω στα 16 και κάτι με τους φόρους. Σε ακριβώς ίδια προσφορά πριν μια εβδομάδα και για δεύτερη φορά πάλι μετά από δικιά μου ερώτηση μου είπε " μόλις θα σας έλεγα ότι τελική τιμή είναι στα 16..." Αν είναι με τους φόρους είναι πάρα πολύ καλή η τιμή.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα δεχτήκα προσφορά για καρτοσυμβολαιο συγκεκριμένα εδινε:900 πρως όλοι την κοσμοτε 200 πρως όλους με μονολεπτοι χρέωση! 2 γιγα ίντερνετ κ ένα ευρώ κάθε μήνα στην κάρτα! 11.75 μου είπαν λόγο ότι έχουμε κ κοσμοτε οne! Να το ίσο ότι έχω το promo 4 στο νούμερο μ! Αξίζει τι λέτε??

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για μενα ειναι οχι.

Εχω promo 4 και το καρτοκινητο το εχω φοιτητικο+Cosmote One.

Δεν το κανω συμβολαιο για κανενα λογο

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα δεχτήκα προσφορά για καρτοσυμβολαιο συγκεκριμένα εδινε:900 πρως όλοι την κοσμοτε 200 πρως όλους με μονολεπτοι χρέωση! 2 γιγα ίντερνετ κ ένα ευρώ κάθε μήνα στην κάρτα! 11.75 μου είπαν λόγο ότι έχουμε κ κοσμοτε οne! Να το ίσο ότι έχω το promo 4 στο νούμερο μ! Αξίζει τι λέτε??

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ούτε καν, έχω promo4 και σώθηκα. Είναι μόνιμη προσφορά (προς το παρόν τουλάχιστον),εάν το κάνεις και θελήσεις κάποια στιγμή να επιστρέψεις στο Whatsup, διαγράφεται η προσφορά και την χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εχω καρτοσυμβολαιο το οποιο 13/11 θα μετατραπεί σε κοσμοκαρτα, αυτή τη στιγμή στο λογαριασμό μου έχω 20 ευρώ λόγο του ότι κάθε μηνα μου πιστώνανε 1 ευρώ σαν μπόνους.

Η ερώτηση είναι, με το που θα γίνει η αλλαγή σε κοσμοκαρτα, τα χρήματα αυτά χάνονται η όχι? k αν χάνονται τι μπορώ να τα κάνω ώστε να μην πάνε χαμένα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται τα χρήματα. Θα μεταφερθούν όλα στην cosmokarta.

Το ίδιο ισχύει και για αλλαγή από κάρτα σε καρτοσυμβολαιο

Μόνο από κάρτα σε συμβόλαιο χάνονται τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τραβήξουνα από αυτά τα 20 ευρώ, τα 10 ευρώ που χρειάζονται για την αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καρτοσυμβολαιο που λήγει τέλος του μήνα. Αν δεν το ανανεώσω θα μου το κόψουν ή κάτι άλλο. Υπόψιν το πληρώνω κανονικά κάθε μήνα.

 

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ανανεώσεις, θα συνεχίσει κανονικα όπως και τώρα αλλά το πάγιό σου θα χάσει την έκπτωση συμβολαίου που είχε.
Link to comment
Share on other sites

2 ευρώ είχα για έκπτωση..

 

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ένας φίλος μου έκανε από κάρτα καρτοσυμβολαιο.εδω και 3 μέρες περίπου είναι πλέον καρτοσυμβολαιο. Του είπαν ότι θα πληρώνει 12ε το μηνα. Σήμερα του ήρθε μηνυμα ότι βγήκε ο πρώτος λογαριασμός και είναι 16ε.

Γιατί βγήκε τοσό νωρίς λογαριασμός?αν είναι 16ε αντί 12 μπορεί να γυρίσει σε κάρτα πάλι η θα χρεωθεί? Ευχαριστώ.

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ένας φίλος μου έκανε από κάρτα καρτοσυμβολαιο.εδω και 3 μέρες περίπου είναι πλέον καρτοσυμβολαιο. Του είπαν ότι θα πληρώνει 12ε το μηνα. Σήμερα του ήρθε μηνυμα ότι βγήκε ο πρώτος λογαριασμός και είναι 16ε.

Γιατί βγήκε τοσό νωρίς λογαριασμός?αν είναι 16ε αντί 12 μπορεί να γυρίσει σε κάρτα πάλι η θα χρεωθεί? Ευχαριστώ.

Στο νήμα του καρτοσυμβόλαιου να ρωτήσεις καλύτερα. Εδώ μόνο για τα συμβόλαια είναι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ένας φίλος μου έκανε από κάρτα καρτοσυμβολαιο.εδω και 3 μέρες περίπου είναι πλέον καρτοσυμβολαιο. Του είπαν ότι θα πληρώνει 12ε το μηνα. Σήμερα του ήρθε μηνυμα ότι βγήκε ο πρώτος λογαριασμός και είναι 16ε.

Γιατί βγήκε τοσό νωρίς λογαριασμός?αν είναι 16ε αντί 12 μπορεί να γυρίσει σε κάρτα πάλι η θα χρεωθεί? Ευχαριστώ.

 

Σε συμβόλαια και καρτοσυμβόλαια:

  • Στον πρώτο λογαριασμό πληρώνεις το αναλογούν τμήμα του παγίου τρέχοντος μήνα και το πάγιο του επόμενου μήνα.
  • Κάθε επόμενο μήνα ο λογαριασμός περιλαμβάνει τις χρεώσεις εκτός παγίου του προηγούμενου μήνα και το πάγιο του επόμενου.
  • Στον τελευταίο λογαριασμό πληρώνονται μόνο οι χρεώσεις εκτός παγίου του προηγούμενου μήνα.

Δεδομένου ότι η ερώτησή σου αφορά καρτοσυμβόλαιο προφανώς οι χρεώσεις εκτός παγίου είναι μηδέν.

 

Με βάση τα παραπάνω πιθανολογώ ότι 16€ αντιστοιχούν στο πάγιο τελευταίας εβδομάδας Οκτωβρίου + πάγιο Νοεμβρίου

Δείτε σε πρώτη φάση την ανάλυση λογαριασμού...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ένας φίλος μου έκανε από κάρτα καρτοσυμβολαιο.εδω και 3 μέρες περίπου είναι πλέον καρτοσυμβολαιο. Του είπαν ότι θα πληρώνει 12ε το μηνα. Σήμερα του ήρθε μηνυμα ότι βγήκε ο πρώτος λογαριασμός και είναι 16ε.

Γιατί βγήκε τοσό νωρίς λογαριασμός?αν είναι 16ε αντί 12 μπορεί να γυρίσει σε κάρτα πάλι η θα χρεωθεί? Ευχαριστώ.

 

Πες του φίλου σου, όταν του το πλασάρανε τηλεφωνικά, η τιμή που του είπαν είναι ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΦΠΑ! Αυτή την εντολή έχουν τα παιδιά που δουλεύουν εκεί από τους προισταμένους τους. Όποιος τσιμπήσει, τσίμπησε. Ο φίλος σου τσίμπησε οπότε του το φόρτωσαν.

Πρέπει να καλέσει πίσω και να ζητήσει από τον υπάλληλο που του το πούλησε, ακύρωση και επαναφορά σε καρτοκινητό, είναι κάτι που θα το κάνουν.

Εν ολίγοις, οι κύριοι εκεί που πλασάρουν το καρτοσυμβόλαιο (P2P το λένε εκεί), είναι μια απόκρυψη της πραγματικής τιμής. Εαν τους παραπονεθείς θα σου πουν τη διακιολογία πως "δε μας ρωτήσατε για την τελική τιμη"....

Τα συμπεράσματα δκά σας.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει πλέον αυτό . Είναι υποχρεωμένοι δια νόμου να λένε την τελική τιμή.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο πρωτος λογαριασμός είναι για πάνω απο 30 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...