Jump to content

Ν900 : Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας στο hardware πληκτρολόγιο


Lion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα πάλι το ukeyboard για να το κανω install μου ζητάει ένα άλλο προγραμμα και δεν μπορώ να το βρώ... το μυνημα που περνω ειναι το εξης :

 

unable to install "ukeyboard"

application packages missing : hildon-lm-fkb (>= 3.9.61-1)

Αυτό στο εμφανίζει, γιατί η τελευταία έκδοση του ukeyboard χρειάζεται την αναβάθμιση λογισμικού που όλοι περιμένουμε. Η έκδοση που δουλεύει σωστά ειναι η 2.1-1. Έχει δοθεί το link απ' όπου μπορείς να το κατεβάσεις.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

 

Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας στο hardware πληκτρολόγιο...

 

Για την διαδικασία θα χρειαστούμε τα εξής:

 

[...]

 

 

Ευχαριστούμε θερμά τον φίλο paravoid που έφτιαξε το αρχείο rx-51, τον Lion που μας έδωσε τον μπούσουλα με τον πολύ καλό οδηγό του. Όπως επίσης τους nervous και stendor για την περαιτέρω βοήθεια. :)

 

Σημείωση 2:

Ο φίλος luckyb, τροποποιήσε το αρχείο rx-51 έτσι ώστε να έχουμε 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα. Υπάρχουν όμως αρκετά προβλήματα με το συγκεκριμένο αρχείο καθώς αρκετοί κεφαλαίοι ελληνικοί χαρακτήρες έχουν αντικατασταθεί από λατινικούς. Έτσι προκύπτουν προβλήματα όπως στην αναζήτηση επαφών, στην σωστή αλφαβητική διάταξή τους και στην είσοδο σε λογαριασμούς case sensitive όπως είναι το rapidshare. Όποιος λοιπόν θεωρεί σημαντική την δυνατότητα χρήσης 160 χαρακτήρων ανά μήνυμα, μπορεί να χρησιμοποιήσει στον παραπάνω οδηγό, το συγκεκριμένο αρχείο rx-51. Για να μπορούμε να έχουμε 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα, θα πρέπει να πατήσουμε δύο φορές το shift ώστε να κλειδώσουμε τα κεφαλαία.

 

 

Γράφτηκα στο forum μόνο και μόνο για να πώ ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους όσους βοήθησαν σε αυτή την λύση!

 

Την δοκίμασα και παίζει! Τo N900 είναι εκπληκτικό κινητό, αυτό ήταν για μένα το μόνο μειονέκτημά του. Τώρα δεν έχει κανένα!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Το rx-51 δουλευε μια χαρα (αυτο με τους 160 χαρακτηρες) και δεν ειχα ποτε προβλημα με τις Επαφες.

 

Τωρα με το καινουριο update 1.2 (10-2010) το εβαλα και ειμαι παλι στους 70 χαρακτηρες :(

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Το rx-51 δουλευε μια χαρα (αυτο με τους 160 χαρακτηρες) και δεν ειχα ποτε προβλημα με τις Επαφες.

 

Τωρα με το καινουριο update 1.2 (10-2010) το εβαλα και ειμαι παλι στους 70 χαρακτηρες :(

 

φιλε αυτο φωναζω τοσο καιρο...

ημουν απο τους πρωτους που βαλανε το νεο"μη επισημο" firm και απο τοτε εχω αυτο το προβλημα...

διαβασε μερικα ποστς πιο πανω και γραφω ακριβως ποια ειναι τα γραμματα που δημιουργουν το προβλημα απο την αναβαθμιση και μετα....

ελπιζω να λυθει το προβλημα στο μελλον απο τα παιδια εδω η οτιδηποτε γιατι πραγματικα ειναι πολυ εκνευριστικό....

Link to comment
Share on other sites

Χμ... αμα το αλλαξουμε απο μονοι μας σε αγγλικους χαρακτηρες?

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα να επιστρεψουμε στους 160 χαρακτηρες για την τελευταια αναβαθμιση?
...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα να επιστρεψουμε στους 160 χαρακτηρες για την τελευταια αναβαθμιση?

 

καμια λυση ρε παιδια...???:p:p

μας καιει το θεμα...κανονικοτατα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα λυση για να γραφουμε ελληνικα στα sms ακομη δεν βρεθηκε παιδια ετσι.....?
Link to comment
Share on other sites

τελικα λυση για να γραφουμε ελληνικα στα sms ακομη δεν βρεθηκε παιδια ετσι.....?

 

Εννοείται ότι βρέθηκε και είναι το ukeyboard, αυτό που συζητάμε τόσο καιρό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

@anapospastos

Εννοείς ότι με την v2.3-7 του ukeyboard μπορούμε πλέον να γράφουμε 160 χαρακτήρες/sms? Γιατί αν κατάλαβα καλά αυτό ρωτάει ο freddaras.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@anapospastos

Εννοείς ότι με την v2.3-7 του ukeyboard μπορούμε πλέον να γράφουμε 160 χαρακτήρες/sms? Γιατί αν κατάλαβα καλά αυτό ρωτάει ο freddaras.

 

Εννοώ ότι μπορούμε να γράφουμε ελληνικά στα sms, αυτό που ρωτάει. Για τους 160 χαρακτήρες ξέρουμε τι παίζεται και ότι δεν γίνεται.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι είναι γνωστό από τότε που βγήκε το N900 (και το έχουμε πει άπειρες φορές σε όλα τα θέματα) απλά με μπέρδεψε η ερώτηση του freddaras (εννοούσε προφανώς αν είχαμε εξέλιξη στο θέμα με τους 160 χαρακτήρες/sms) και η δική σου απάντηση. Γι' αυτό και ρώτησα μήπως και άλλαξε κάτι με την τελευταία έκδοση του ukeyboard.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι είναι γνωστό από τότε που βγήκε το N900 (και το έχουμε πει άπειρες φορές σε όλα τα θέματα) απλά με μπέρδεψε η ερώτηση του freddaras (εννοούσε προφανώς αν είχαμε εξέλιξη στο θέμα με τους 160 χαρακτήρες/sms) και η δική σου απάντηση. Γι' αυτό και ρώτησα μήπως και άλλαξε κάτι με την τελευταία έκδοση του ukeyboard.

 

Ναι αυτο εννοούσα...:)

μου ειναι τρομερα σπαστικο να γραφω στα αγγλικα τα sms μου...

παιδια γιατι δεν υπαρχει καμια εξελιξη στο συγκεκριμένο θεμα....?

ειναι κατι που εμποδιζει την ολη διαδικασια στο καινουργιο firm.....?

γνωριζει κανεις..?

Link to comment
Share on other sites

Eχει δοκιμασει κανεις να φτιαξει τους 160 χαρακτηρες στο μηνυμα? Εχω καταλαβει τις αλλαγες που πρεπει να κανω αλλα υπαρχει ενα προβλημα. Οποιαδηποτε αλλαγη κανω στο αρχειο /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr/ukeyboard το συστημα δεν αναγνωριζει τις αλλαγες που εκανα! Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι αλλο?

 

Υ.Γ.

Πριν κανετε τις αλλαγες πρεπει πρωτα να απενεργοποιησετε το εικονικο πληκρολογιο διαφορετικα η συσκευη θα ανοιγει μονο με φλασαρισμα.

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει ασχοληθεί κανείς με τους 160 χαρακτήρες? Όποιες αλλαγές και να κάνω στο αρχείο ukeyboard το σύστημα δεν τις αναγνωρίζει. Από την άλλη όταν κάνω τις απαραίτητες αλλαγές στο αρχείο rx-51 μπορώ να γράψω 160 Ψ, Θ, Δ αλλά όταν γράφω Κ, Α, Β κ.τ.λ. γυρνάει στους 70 χαρακτήρες αυτό συμβαίνει σε όλα τα ελληνικά γράμματα που είναι ίδια με τα αγγλικά.. καμιά ιδέα..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κανείς με τους 160 χαρακτήρες? Όποιες αλλαγές και να κάνω στο αρχείο ukeyboard το σύστημα δεν τις αναγνωρίζει. Από την άλλη όταν κάνω τις απαραίτητες αλλαγές στο αρχείο rx-51 μπορώ να γράψω 160 Ψ, Θ, Δ αλλά όταν γράφω Κ, Α, Β κ.τ.λ. γυρνάει στους 70 χαρακτήρες αυτό συμβαίνει σε όλα τα ελληνικά γράμματα που είναι ίδια με τα αγγλικά.. καμιά ιδέα..

 

ναι αυτο ειναι το προβλημα...

εγινε απο την ωρα που ηρθε το πρωτο demo update......

μακαρι να βρεθει λυση και μακαρι να μπορουσα να βοηθησω αλλα σε αυτα ειμαι αστα να πανε....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις υπομονή μπορείς να γράφεις τα υπόλοιπα γράμματα στα αγγλικά έτσι θα μπορείς να γράφεις 160 χαρακτήρες αλλά θα είναι "κουραστικό".

 

Ας πούμε π.χ. για το Κ είτε το γράψουμε στο rx-51 σαν Greek_KAPPA είτε Κ (αγγλικό) όταν το πληκρολογίσουμε γυρνάει στους 70 χαρακτήρες. Τι μπορεί να φταίει? Φοβάμαι ότι δεν θα βρεθεί ποτέ λύση όχι τόσο για τους 160 χαρακτήρες περισσότερο για να μάθουμε τι δημιουργεί το πρόβλημα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις υπομονή μπορείς να γράφεις τα υπόλοιπα γράμματα στα αγγλικά έτσι θα μπορείς να γράφεις 160 χαρακτήρες αλλά θα είναι "κουραστικό".

 

Ας πούμε π.χ. για το Κ είτε το γράψουμε στο rx-51 σαν Greek_KAPPA είτε Κ (αγγλικό) όταν το πληκρολογίσουμε γυρνάει στους 70 χαρακτήρες. Τι μπορεί να φταίει? Φοβάμαι ότι δεν θα βρεθεί ποτέ λύση όχι τόσο για τους 160 χαρακτήρες περισσότερο για να μάθουμε τι δημιουργεί το πρόβλημα..

 

αυτο κανω τοσο καιρο....:)

αλλα ειναι τρομερα σπαστικο.....και κουραστικό οπως λες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με το N900.

 

Έχω εγκαταστήσει το uKeyboard για να έχω ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο και δουλεύει μια χαρά.

 

Όμως, σε ορισμένες (λίγες) εφαρμογές, αντί να εμφανίζει ελληνικά, εμφανίζει ότι να 'ναι χαρακτήρες.

 

Δεν μπορώ να ζητήσω support γιατί το uKeyboard δεν είναι εφαρμογή της Nokia.

 

Για όσους ξέρουν κάτι λίγα από προγραμματισμό, υποπτεύομαι ότι το πρόβλημά μου συμβαίνει μόνο με Qt εφαρμογές.

 

Όσοι έχουν N900 και το έχουν κάνει φύλλο και φτερό, σίγουρα έχουν αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

 

Αν κάποιος έχει βρει κάποια λύση (έστω και με edit σε κάποιο .conf αρχείο) ας μας την πεί.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το uKeyboard για να έχω ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο ........... σε ορισμένες (λίγες) εφαρμογές, αντί να εμφανίζει ελληνικά, εμφανίζει ότι να 'ναι χαρακτήρες.

 

Έκδοση για να το τεστάρετε:

uKeyboard 2.4-3

 

και μερικές προβληματικές εφαρμογές:

Secret Notes 0.1-2

Evopedia 0.4.1

Faster Application Manager 0.6.5-1 (Πατήστε μερικά πλήκτρα στα ελληνικά για να φιλτράρει τις εφαρμογές που εμφανίζονται)

 

Όλες οι παραπάνω εφαρμογές σαν dependancies έχουν κάποιες libqt4* βιβλιοθήκες οπότε η παρατήρησή μου ήταν σωστή: Οι Qt εφαρμογές έχουν το πρόβλημα. Θα τα αναφέρω στη Nokia σαν πρόβλημα του Qt. Αν κάποιος έχει πάντως κάποιο workarround θα χαρούμε πολύ!

 

ΥΓ: Παιδιά, είναι δυνατό κάποιος να τεστάρει τα παραπάνω στο κινητό του μήπως και μπορεί να αναπαράγει το πρόβλημα; Ή συμβαίνει μόνο στο δικό μου κινητό;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εχω τις ιδιες εκδοσεις

uKeyboard 2.4-3

Evopedia 0.4.1

τις αλλες δυο ομως οχι

και αλλες qt εφαρμογες οπως filebox

και κανενα προβλημα με εμφανιση και χρηση ελληνικων σε αυτες.

Εγω θα δοκιμαζα να προσθεσω font στο συστημα.

Εχεις πχ προσθεσει το Droid font;

Link to comment
Share on other sites

εχω τις ιδιες εκδοσεις

uKeyboard 2.4-3

Evopedia 0.4.1

τις αλλες δυο ομως οχι

και αλλες qt εφαρμογες οπως filebox

και κανενα προβλημα με εμφανιση και χρηση ελληνικων σε αυτες.

Εγω θα δοκιμαζα να προσθεσω font στο συστημα.

Εχεις πχ προσθεσει το Droid font;

 

Δεν έχει σχέση με fonts.

Γιατί με το virtual keyboard (της οθόνης) τυπώνει κανονικά ελληνικά.

Μόνο με το hardware έχει πρόβλημα και μόνο σε Qt εφαρμογές.

 

Οπότε, απ' ότι κατάλαβα κάτι φταίει με εμένα...

Θα εκτιμούσα πολύ φίλε μου αν μου έστελνες σε PM το αρχείο a_list_of_installed_apps.txt που θα δημιουργηθεί τρέχοντας την παρακάτω εντολή σε κονσόλα:

ls /usr/share/applications/hildon/*.desktop > a_list_of_installed_apps.txt

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα με το ukeyboard να εχω 160 χαρακτήρες με ελληνικά στο virtual keyboard. Παλευω να το κάνω και για το hardware keyboard. Περισσότερα, σύντομα... (Έτσι, είπα να σας ανάψω μια φωτιά :P )

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ζητώ συγνώμη για το διπλό ποστ, αλλα θέλω να φανεί οτι έγραψα. Αν είναι πρόβλημα ας μου πούνε οι mods της περιοχής να το βάλω στο προηγούμενο ποστ μου. Επίσης, αν και δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα με τις λειτουργίες, δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη στην περίπτωση που συμβεί και στην δική σας συσκευή... Συνεχίστε με δική σας ευθύνη.

 

Μεχρι στιγμής όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post έχω καταφέρει να γράφω με 160 χαρακτήρες στα sms, χρησιμοποιώντας το ukeyboard. Πιθανώς κάποιοι απο εσάς το έχετε ήδη κάνει, αλλα υπάρχουν και κάποιοι που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ασχοληθούν.

 

Εδώ επεμβαίνω εγώ. Έχω φτιάξει ενα αρχείο γλώσσας για το ukeyboard, το οποίο μπορεί και γράφει 160 χαρακτήρες ανα sms μόνο με κεφαλαία και μόνο με το εικονικό πληκτρολόγιο. Χρησιμοποίησα τον τρόπο του φίλου luckyb, οπου ουσιαστικά αντικατέστησα τους Ελληνικούς χαρακτήρες Ε, Ρ, Τ, Υ, Ι, Ο, Α, Η, Κ, Ζ, Χ, Β, Ν και Μ, με τους αντίστοιχους λατινικούς.

 

Υπάρχουν όμως αρκετά προβλήματα με το συγκεκριμένο αρχείο καθώς αρκετοί κεφαλαίοι ελληνικοί χαρακτήρες έχουν αντικατασταθεί από λατινικούς. Έτσι προκύπτουν προβλήματα όπως στην αναζήτηση επαφών, στην σωστή αλφαβητική διάταξή τους και στην είσοδο σε λογαριασμούς case sensitive όπως είναι το rapidshare. Όποιος λοιπόν θεωρεί σημαντική την δυνατότητα χρήσης 160 χαρακτήρων ανά μήνυμα μπορεί να χρησιμοποιήσει το αρχείο που έχω βάλει στο τέλος. Για να μπορούμε να έχουμε 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα, θα πρέπει να πατήσουμε το shift αφού γράψουμε το πρώτο γράμμα του κειμένου ώστε να κλειδώσουμε τα κεφαλαία ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. Αυτά με λίγα λόγια. (η παραπάνω παράγραφος είναι αντεγραμένη απο το πρώτο post του θέματος και ελαφρώς τροποποιημένη για τις ανάγκες του δικού μου post)

 

Για την εύκολη εγκατάσταση του αρχείου γλώσσας, έχω δημιουργήσει ένα αρχείο sh το οποιό περιέχει τις εντολές για να κατεβάσει το αρχείο στον σωστό φάκελο. Επίσης θα χρειαστείτε τo "rootsh".

 

  1. Ενεργοποιούμε τα Maemo Extras-devel και Extra-testing repositories.
  2. Πάμε στο App manager > Download > κάνουμε εγκατάσταση το aptly
  3. Ανοίγουμε το τερματικό και παίρνουμε δικαιώματα root.
  4. Πληκρολογούμε: apt-get install wget
  5. Μεταφερόμαστε στον κατάλογο που έχουμε το script και το τρέχουμε.

 

Ξεκινάμε κατεβάζοντας το αρχείο gr160.sh στο κινητό, σε όποιον φάκελο θέλουμε, κατα προτίμηση στον αρχικό μας φάκελο.

Ανοίγουμε το τερματικο (xterminal ή Control+Shift+X)

Χρησιμοποιώντας την εντολή "sudo gainroot" ή σκέτο "root" παίρνουμε δικαιώματα διαχειριστή που χρειάζονται για να μπεί το αρχείο σωστά στον φάκελο του ukeyboard.

Δίνουμε την εντολή "cd /home/user/MyDocs" ωστε να μεταφερθούμε στον αρχικό μας φάκελο. (Εάν το αρχείο το αποθηκευσατε κάπου αλλού, χρησιμοποιήστε την εντολή cd για να μεταφερθείτε εκεί)

Τέλος, δίνουμε την εντολή "sh gr160.sh".

 

Μεγάλη προσοχή στα κενά των εντολών! ;)

 

Τα περιεχόμενα του αρχείου είναι τα εξής:

cd /usr/share/ukeyboard

wget http://db.tt/CGDZHqw

mv elGR2.vkb el160.vkb

exit

Με λίγα λόγια, αναλαμβάνει να μας βάλει στον φάκελο /usr/share/ukeyboard, να κατεβάσει το αρχείο elGR2.vkb, να το μετονομάσει σε el160.vkb και να μας αφαιρέσει τα δικαιώματα διαχειριστή.

 

Στην συνέχεια κάνουμε επανεκκίνηση την συσκευή, και πηγαίνουμε Μενού -> Ρυθμίσεις -> Είσοδος κειμένου -> Κατεβαίνουμε κάτω, και εκεί που έχουμε επιλεγμένα τα Ελληνικά (είτε στο 1η γλώσσα είτε στο 2η γλώσσα, αρκεί να επιλέξετε τα Ελληνικά) -> Εντοπίζουμε το "Greek (160char/sms)" -> Αποθήκευση.

 

Δοκιμάστε στις συνομιλίες με το εικονικό πληκρολόγιο, γράφοντας μονο κεφαλαία επιλέγοντας "Ελληνικά ()" απο το μενού πληκτρολογίου (τέρμα κάτω αριστερά).

 

Το αρχείο θα το βρείτε εδώ

 

Αυτά! Επόμενο βήμα: 160 χαρακτήρες/sms με το hardware πληκτρολόγιο... Ελπίζω να καταφέρω κάτι σύντομα... :-)

Edited by gianpithio
Update

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ liogr για τον οδηγό και την προσπάθεια. Μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω και στο δικό μου Ν900.

Δεν υπάρχει θέμα για τα post για τον λόγο ότι το προηγούμενο σου μήνυμα ήταν στις 6/9 (έχουν περάσει 2 μέρες).

Επίσης ο οδηγός σου προστέθηκε ως link και στο πρώτο post του παρόντος θέματος.

 

Ευχαριστούμε και πάλι :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...