Jump to content

Ν900 : Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας στο hardware πληκτρολόγιο


Lion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
το πρόβλημα είναι ότι μετά την εντολή "cd /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr"

εμφανίζεται "/bin/sh: cd: can't cd to /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr"

δηλαδή δεν μπορεί να ανοίξει τον φάκελο.

απλά απελπίστηκα..:worry:

 

Υποθέτω πως εγκατέστησες πριν το rootsh?

:)

Edited by BillDanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποθέτω πως εγκατέστησες πριν το rootsh?

:)

 

ναι.

αφου πριν την αναβαθμιση ολα εγιναν κανονικα και με την πρωτη προσπαθεια..;)

υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

ναι.

αφου πριν την αναβαθμιση ολα εγιναν κανονικα και με την πρωτη προσπαθεια..;)

υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Ukeyboard 2.1-1

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τις ακριβεις ρυθμισεις που εχει στο text input με ukeyboard για να εχει ελληνικα στο hardware πληκτρολογιο;

Δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα δεν μπορω να γραψω με τιποτα ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλά για την ιστορία να αναφέρω ότι μόλις πέρασα το πακέτο ukeyboard και το ελληνικό πληκτρολόγιο δούλεψε ρολόι. Με τόνους (στο πλήκτρο δεξιά από το λάμδα) κανονικότατα, χωρίς να κάνω καμία παρέμβαση.

 

Ευχαριστώ θερμά όποιον έκανε το πρόγραμμα και την ελληνική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Σχετικά με την υποστήριξη Ελληνικών στην συσκευή και συγκεκριμένα στο hardware keyboard θα ήθελα να προτείνω και την χρήση του υkeyboard 2.1-0_armel που δεν απαιτεί παρά μόνο μια απλή εγκατάσταση (είτε με το red pill) τοπικά από την συσκευή είτε με command line (ως root) με την εντολή dpkg -i <όνομα αρχείου>.

 

Μετά την επανεκκίνηση επιλέγεις ελληνικά (προς το τέλος της λίστας) στο menu Settings ->Text Input και έχεις υποστήριξη παντού.

 

Να σημειώσω ότι:

1. δεν έχεις 160 χαρακτήρες στα μηνύματα

2. Ο τόνος μπαίνει με τον συνδυασμό πλήκτρων (μπλε βέλος + ctrl + ’ + γράμμα)

3. Αλλαγή από ελληνικά σε αγγλικά με ctrl+space

 

Επιπλέον για όσους δεν θέλουν να αλλάζουν συνέχεια το ένα και μοναδικό internet Access Point name που επιτρέπει η συσκευή για να μπαίνουν σε άλλα internet access points μπορούν να φτιάξουν πολλαπλά profile του access point με μια απλή αντιγραφή του υπάρχον.

 

Συγκεκριμένα ως root (sudo gainroot) στην console κάνουμε τα εξής:

1. cd /var/lib/gconf/system/osso/connectivity/IAP

2. Ανάλογα με την εταιρεία που έχουμε σύνδεση θα δούμε ένα directory (για cosmote) με το όνομα Cosmote@32@internet.

3. Αυτό με την εντολή: cp –r ./Cosmote@32@internet ./Internet1 το αντιγράφουμε όσες φορές θέλουμε με διαφορετικό destination name (Internet1, Internet2 …. κλπ) κάθε φορά.

4. Επανεκκίνηση της συσκευής και έχουμε πλέον πολλαπλά profiles κάτω από το menu->Settings->Internet Connections

 

εγώ συμφωνώ εδώ με τον φίλο σε οτι λέει αλλα εμένα έχει κ 160 χαρακτηρες κ τόνους με το πλήκτρο δίπλα στο λ.μια φορά πάτημα το γράμμα κ ολα οκ........είναι η καλύτερη λύση....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τις ακριβεις ρυθμισεις που εχει στο text input με ukeyboard για να εχει ελληνικα στο hardware πληκτρολογιο;

Δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα δεν μπορω να γραψω με τιποτα ελληνικα...

 

Με ukeyboard 2.1-1

 

Hardware keybord layout: ελληνικά

 

1st language: english

2st language: ελληνικά

 

εναλλαγή γλώσσας με ctrl+space

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας επιλέξει τα ελληνικά και ανοίγοντας το πληκτρολόγιο, το πρώτο γράμμα που θα γραφτεί είναι στα αγγλικά και μετά γράφει στα ελληνικά.. το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό; διορθώνεται;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχοντας επιλέξει τα ελληνικά και ανοίγοντας το πληκτρολόγιο, το πρώτο γράμμα που θα γραφτεί είναι στα αγγλικά και μετά γράφει στα ελληνικά.. το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό; διορθώνεται;

 

σε εμένα δεν το κάνει αυτό. κανονικά ελληνικό το πρώτο γράμμα.

 

αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ όμως κ με στεναχωρεί, είναι οτι οταν γράφεις στα ελληνικά οι διαθέσιμοι χαρακτήρες στην δημιουργία sms απο 160 γίνοντε ΜΟΝΟ 60...... :(

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ όμως κ με στεναχωρεί, είναι οτι οταν γράφεις στα ελληνικά οι διαθέσιμοι χαρακτήρες στην δημιουργία sms απο 160 γίνοντε ΜΟΝΟ 60...... :(

Για να έχεις 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα θα πρέπει να περάσεις το αρχείο που αναφέρεται στο πρώτο ποστ ου θέματος,

Σημείωση:

Ο φίλος luckyb, τροποποιήσε το αρχείο rx-51 έτσι ώστε να έχουμε 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα. Υπάρχουν όμως αρκετά προβλήματα με το συγκεκριμένο αρχείο καθώς αρκετοί κεφαλαίοι ελληνικοί χαρακτήρες έχουν αντικατασταθεί από λατινικούς. Έτσι προκύπτουν προβλήματα όπως στην αναζήτηση επαφών, στην σωστή αλφαβητική διάταξή τους και στην είσοδο σε λογαριασμούς case sensitive όπως είναι το rapidshare. Όποιος λοιπόν θεωρεί σημαντική την δυνατότητα χρήσης 160 χαρακτήρων ανά μήνυμα, μπορεί να χρησιμοποιήσει στον παραπάνω οδηγό, το συγκεκριμένο αρχείο rx-51. Για να μπορούμε να έχουμε 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα, θα πρέπει να πατήσουμε δύο φορές το shift ώστε να κλειδώσουμε τα κεφαλαία.

 

Έχοντας επιλέξει τα ελληνικά και ανοίγοντας το πληκτρολόγιο, το πρώτο γράμμα που θα γραφτεί είναι στα αγγλικά και μετά γράφει στα ελληνικά.. το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό; διορθώνεται;

Σε όλα το κάνει αυτό. Δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αλλά ούτε αν μπορεί να διορθωθεί ξέρω (αν και νομίζω ότι κάποιο μέλος έχει κάνει σχετική αναφορά για το συγκεκριμένο θεματάκι).

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά προσπάθησα με τον πρώτο τρόπο (το αρχείο rx-51) αλλά τζίφος. Τα ρώσσικα είναι η γλώσσα που βγαίνει ακριβώς κάτω από τα Ελληνικά έτσι; :lol::lol:

 

 

Δυστυχώς ούτε το ukeyboard δούλεψε!!!

 

Ρε παιδιά προσπάθησα με τον πρώτο τρόπο (το αρχείο rx-51) αλλά τζίφος. Τα ρώσσικα είναι η γλώσσα που βγαίνει ακριβώς κάτω από τα Ελληνικά έτσι; :lol::lol:

 

 

Δυστυχώς ούτε το ukeyboard δούλεψε!!!

 

Άκυρο. Δούλεψε. Έβαζα Ελληνικά μόνο ως δεύτερη γλώσσα αλλά έπρεπε να επιλέξω ελληνικά και στο πρώτο menu (Hardware keyboard layout) :ninja:

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ"
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια οσο και αν προσπαθησα απο χθες(εφαγα ωρες ατελειωτες με το θεμα) δεν καταφερα να εχω 160 χαρακτηρες στα sms...

και ειναι αυτο που με εχει ξενερωσει πιο πολυ απο ολα..μια και στελνω πολλα sms...

να ρωτησω κατι και μην με πειτε χαζο...

το οτι βγαζει 60 χαρακτηρες σημαινει οτι οταν περασεις αυτους τους χαρακτηρες χρεώνεσαι 2 μηνύματα ετσι......?

γιατι αν δεν παιζει κατι τετοιο δεν υπαρχει προβλημα...

τωρα στο θεμα εκανα τα παντα...και το αποτελεσμα το ιδιο....

η εκδοση του ukeyboard που εχω ειναι η 2.2.4 λετε να παιζει ρολο αυτο......??

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψεις με 160 χαρακτήρε ανά sms θα πρέπει να περάσεις το αρχείο rx-51 το οποίο βρίσκεται στην σημείωση στο τέλος του πρώτου ποστ. Δεν εχει σημασία αν έχεις το ukeyboard. Διάβασε προσεκτικά το πρώτο ποστ και συγκεκριμένα την σημείωση του πρώτου ποστ.

 

Φυσικά αν περάσεις τους 60 χαρακτήρες ανά μήνυμα θα χρεωθείς για 2 μηνύματα.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψεις με 160 χαρακτήρε ανά sms θα πρέπει να περάσεις το αρχείο rx-51 το οποίο βρίσκεται στην σημείωση στο τέλος του πρώτου ποστ. Δεν εχει σημασία αν έχεις το ukeyboard. Διάβασε προσεκτικά το πρώτο ποστ και συγκεκριμένα την σημείωση του πρώτου ποστ.

 

Φυσικά αν περάσεις τους 60 χαρακτήρες ανά μήνυμα θα χρεωθείς για 2 μηνύματα.

 

ok το εκανα ολα οκ:):)

εχω 160 χαρακτηρες επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν εβαλα ενα κενο στις εντολες που επρεπε και γινόταν η ζημια.....

σουπερ..

παει και αυτο.....:)

παιδια η βοηθεια σας ειναι απιστευτη...πραγματικα αν δεν υπηρχε το φορουμ θα κοιτουσαμε μονο την οθονη του κινητου και θα λεγαμε τι ομορφη που ειναι...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειστε μεγαλοι παικτες.

 

Επιτελους ευκολη προσβαση στις επαφες.

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σε ολους

ειμαι νεος σε αυτο το forum και οπου ναναι θα εχω το n900. Αυτη τη στιγμη εχω το n97 και βεβαια σκοπευω να περασω ολες μου τις επαφες στο καινουριο!

Ειναι φυσικα στα ελληνικα

Θα τα αναγνωρισει ?

Και για να επιλεξω καποια επαφη, αν δεν περασω τα ελληνικα πως θα μπορω να την επιλεξω? Μονο με scrolling ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εντελως ξαφνικα 2 μερες μετα αφου εβαλα το update (και μετα απο back up) εχασα τους 160 χαρακτηρες.....:rolleyes:

χθες ολα δουλεύανε κανονικα σημερα τιποτα.......:rolleyes:

συνεβει σε κανεναν αλλο αυτο......???

εκανα ολα τα βηματα απο την αρχη αλλα και παλι τιποτα....:mad:

 

EDIT......

για τριτη φορα εκανα τα παντα απο την αρχη...........

160 χαρακτηρες με τιποτα.......:mad::mad:

 

δεν μπορω να το καταλαβω αυτο....γιατι ολα δουλευαν ρολοι και μετα το update......:rolleyes:

po po po και μονο η ιδεα του φορματ για ενα τετοιο χαζο θεμα μου σηκωνει την τριχα.....:X

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε σας που βαλατε το τελευταιο update τα ελληνικα με τους 160 χαρακτηρες στα sms δουλεύουν κανονικα....?

σορυ που γινομαι σπαστικος...αλλα εχω δοκιμασει τα παντα....(και το δευτερο αρχειο και τα παντα...) και δεν γινεται τιποτα απολυτως......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα θα πρέπει να περάσεις μέσω X-Terminal το αρχείο rx-51 του luckyb που αναφέρεται ως σημείωση στο πρώτο ποστ. Δεν έχω περάσει την τελευταία διαθέσιμη έκδοση του ukeyboard αλλά μέχρι και την έκδοση 2.1-1 δεν μπορούσες να έχεις 160 χαρακτήρες/sms. Αν μπορέσω θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι, γιατί τώρα δεν έχω μαζί μου το Ν900.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα θα πρέπει να περάσεις μέσω X-Terminal το αρχείο rx-51 του luckyb που αναφέρεται ως σημείωση στο πρώτο ποστ. Δεν έχω περάσει την τελευταία διαθέσιμη έκδοση του ukeyboard αλλά μέχρι και την έκδοση 2.1-1 δεν μπορούσες να έχεις 160 χαρακτήρες/sms. Αν μπορέσω θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι, γιατί τώρα δεν έχω μαζί μου το Ν900.

 

τα εχω κανει ολα κανονικα....φιλε και με το αρχειο που λες......

πριν περασω το τελευταιο update(beta) στο n900 ειχα 160 χαρακτηρες κανονικοτατα...

τωρα με το ιδιο αρχειο την τελευταια εκδοση του ukeyboard κτλ δεν μπορεσα να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα με τιποτα...οσο και αν προσπαθησα...

και το πιο τρελο ειναι οτι μετα το update για 2 μερες δουλευαν ολα κανονικα(μετα απο μπακ απ βεβαια....).....

ξαφνικα σταματησα να εχω 160 χαρακτηρες στα sms.....και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.....

ισως το ολο θεμα να θελει φορματ του κινητου και ολα παλι απο την αρχη αλλα που χρονος για τετοια....:X

Link to comment
Share on other sites

λοιπον βρηκα επιτελους (αφου εκανα την διαδικασια πανω απο 100 φορες:lol:) το προβλημα με τους 160 χαρακτηρες που εχω στα sms....

με το δευτερο αρχειο του πρωτου ποστ και κανοντας ολη την διαδικασια..ελληνικα στα 160 εχω μονο με συγκεκριμένους χαρακτηρες.....

δηλαδη...

αν ξεκινησω το μυν γραφοντας ΣΔΦ εχω 160 αν προσθεσω το α παω στους 66:blink:

απο οτι καταλαβα τα γραμματα που κανουν την ζημια ειναι τα Α Ι Ο Η Κ Ζ Χ Β Ν Μ Ρ Τ Υ Ι

Αν γραψω δηλαδη μια λεξη που να εχει εστω και ενα απο τα παραπανω γραμματα χανω τους 160 χαρακτηρες...

ολα αυτα μετα το update και μετα απο μπακ απ...

υπαρχει λυση παιδια για το προβλημα πως το βλεπετε...?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα φορματ το κινητο το φλασαρα κτλ κτλ κτλ σε μενα 160 χαρακτηρες μετα το τελευταιο update δεν υπαρχουν......

ειτε με μπακ απ ειτε χωρις μπακ απ...

υπαρχει το προβλημα που εγραψα στο προηγουμενο post......:)

τωρα αν μερικοι απο σας εχουν και εγω δεν εχω..τοτε μιλαμε για χαος....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προσωπικά έχω 160 χαρακτήρες/sms αλλά εγώ στο δικό μου Ν900 έχω την έκδοση firmware 3.2010.02-8. Πιθανότατα με την έκδοση firmware που έχεις εσύ να μην λειτουργεί το αρχείο rx-51 που σου είπα. To ukeyboard σίγουρα δεν δίνει 160 χαρακτήρες/sms, δεν το έκανε ούτε η 2.1-1. Εν ολίγοις θα πρέπει να περιμένεις να βγει η επίσημη έκδοση και να δοκιμάσεις (δοκιμάσουμε) τότε τι γίνεται με τους 160 χαρακτήρες/sms. Μέχρι τότε δυστυχώς θα γράφεις με 70, εκτός και αν το έχει ψάξει κάποιο άλλο παιδί και έχει κάποια άλλη λύση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εγινε ευχαριστω για την απαντηση....

θα περιμενουμε με αγωνια....το νεο update η καποιο απο τα παιδια αν καταφερει να κανει κατι....

απλα για μενα το θεμα μου ηταν αν συμβαινει μονο σε μενα...αυτο....

αλλα μαλλον ετσι θα ειναι.....(γιατι το δοκιμασα και μετα απο ολικο φορματ...)...

οποτε το αρχειο με το τελευταιο update εχει προβλημα...

υπομονη λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι το ukeyboard για να το κανω install μου ζητάει ένα άλλο προγραμμα και δεν μπορώ να το βρώ... το μυνημα που περνω ειναι το εξης :

 

unable to install "ukeyboard"

application packages missing : hildon-lm-fkb (>= 3.9.61-1)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...