Jump to content

Ν900 : Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας στο hardware πληκτρολόγιο


Lion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πο πο πο φιλε σε ευχαριστούμε ειναι αυτο που περιμενα τοσο καιρο:):):):)

τρεχωωωω να το δοκιμασω και παλι να εισαι καλα....:):)

ευχομαι να τα καταφερεις και με το hardware πληκτρολόγιο:p

και παλι να εισαι καλα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ και τους δύο :-)

Περιμένω να μου πείτε αν σας δούλεψε.

 

Θέλω κάποιος αν μπορεί να μου στείλει το αυθεντικο αρχείο rx-51

 

sudo gainroot (ή σκέτο root)

cd /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr

cp rx-51 /home/user/MyDocs

 

Και απο'κει είτε να το μεταφέρει στο pc, να το ανεβάσει κάπου και να μου στείλει το link με προσωπικό μήνυμα, είτε να το ανεβάσει μέσω του κινητού και να μου στείλει το link με προσωπικό μήνυμα (αν είναι πιο εύκολο μέσω email, ας μου πεί κάποιος να του το δώσω μέσω προσωπικού μηνύματος)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

φιλε πηγα να το κανω αλλα μου εγινε το κινητο τουβλο.....:lol::lol:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271950&page=33

(γελαω για να μην παθω πανικο:p:p)

και ειχα μερικες αποριες αλλα παει τωρα........την επομενη φορα.....:)

Link to comment
Share on other sites

ποιό πήγες να κάνεις και έγινε τούβλο? τον τρόπο για τους 160 χαρακτήρες?

Αμα είναι να αφαιρέσω τον οδηγό. Το δοκίμασα απο πολλές πλευρές μήπως δημιουργεί πρόβλημα, αλλα το μόνο που συνάντησα ήταν slowdown για λίγα δευτερόλεπτα μετα την αλλαγή της γλώσσας απο τις ρυθμίσεις (το οποίο μου το κάνει ότι γλώσσα κι αν διαλέξω).

Λυπάμαι :(

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

ποιό πήγες να κάνεις και έγινε τούβλο? τον τρόπο για τους 160 χαρακτήρες?

Αμα είναι να αφαιρέσω τον οδηγό. Το δοκίμασα απο πολλές πλευρές μήπως δημιουργεί πρόβλημα, αλλα το μόνο που συνάντησα ήταν slowdown για λίγα δευτερόλεπτα μετα την αλλαγή της γλώσσας απο τις ρυθμίσεις (το οποίο μου το κάνει ότι γλώσσα κι αν διαλέξω).

Λυπάμαι :(

 

φιλε δεν ξερω αν φταιει αυτο....(βασικα δεν το νομιζω με τιποτα.....)

πείραξα πολυ το κινητο τις τελευταίες μερες......:):)

την ολη φαση την δικια σου δεν την ολοκλήρωσα.......:)

εβαλα 6 αρχικες οθονες και πολλα αλλα ακομη...(οβερλοκ και μπλα μπλα μπλα...+άπειρες εφαρμογες κτλ κτλ κτλ.....)

μην το δενεις κομπο οτι εγινε απο το δικο σου οδηγο αυτο......:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιος αν μπορεί να μου στείλει το αυθεντικο αρχείο rx-51

Έτοιμο παλιόφιλε.. :)

 

http://rapidshare.com/files/417879168/rx-51.rar

 

Εύχομαι να βγάλεις άκρη με το hardware πληκτρολόγιο, πριν μερικούς μήνες που δοκίμασα δεν τα κατάφερα :( που κολλάς μήπως και μπορεί να βοηθήσει κάνεις?

 

Εγώ για να μην αντιγράφω "μια ώρα" το τροποποιημένο αρχείο στο /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr δημιούργησα ένα alias στον root που έκανε την αλλαγή με ένα rx εάν δεν το έχεις κάνει ακόμη δοκίμασε το θα γλυτώσεις αρκετό χρόνο

 

Υ.Γ.

Δεν δοκίμασα ακόμη το αρχείο που ανέβασες αλλά δεν νομίζω να κόλλησε η συσκευή του @freddaras απο εκεί, μάλλον έγινε κάτι άλλο. Αύριο εάν βρεθεί χρόνος θα δοκιμάσω και εγώ τον οδηγό, thank you.. :)

Edited by gianpithio
Άλλαγη link rapidshare
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο παλιόφιλε.. :)

 

http://rapidshare.com/files/417879168/rx-51.rar

 

Εύχομαι να βγάλεις άκρη με το hardware πληκτρολόγιο, πριν μερικούς μήνες που δοκίμασα δεν τα κατάφερα :( που κολλάς μήπως και μπορεί να βοηθήσει κάνεις?

 

Εγώ για να μην αντιγράφω "μια ώρα" το τροποποιημένο αρχείο στο /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr δημιούργησα ένα alias στον root που έκανε την αλλαγή με ένα rx εάν δεν το έχεις κάνει ακόμη δοκίμασε το θα γλυτώσεις αρκετό χρόνο

 

Υ.Γ.

Δεν δοκίμασα ακόμη το αρχείο που ανέβασες αλλά δεν νομίζω να κόλλησε η συσκευή του @freddaras απο εκεί, μάλλον έγινε κάτι άλλο. Αύριο εάν βρεθεί χρόνος θα δοκιμάσω και εγώ τον οδηγό, thank you.. :)

 

παιδια και εγω δεν νομιζω να κόλλησε απο εδω.....αυτο ισως λεω ισως να ηταν η αφορμη.....

δοκιμάστε το και εσεις....και αφαιρέστε τα posts μου απο εδω...μετα....:)

δεν θελω σε καμια περίπτωση η αξιέπαινη προσπάθεια του φιλου εδω να χαλάει απο τα δικα μου posts/.//////:):)

Edited by gianpithio
Άλλαγη link rapidshare
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, ελπίζω να καταφέρω να το κατεβάσω γιατι κολλάει το RS (λέει οτι είναι πίτα οι servers τους).

 

Παρατήρησα οτι το ukeyboard, κατα την εγκατάσταση προσθέτει Ελληνικά και για το hardware keyboard (πραγμα που δεν το είχα παρατηρήσει παλιότερα, μιας και πρώτα χρησιμοποίησα τον οδηγό της πρώτης σελίδας και μετά εβαλα το ukeyboard). Οπότε θέλω να πειραματιστώ λίγο και δυστυχώς δεν έχω κρατημένο αντίγραφο του αρχικού rx-51.

 

Αν τα καταφέρω εγώ ή κάποιος άλλος, θα'μαι 100% ευχαριστημένος απο την συσκευή!

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο.. :rolleyes:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά, το κατέβασα :)

Ελπίζω μεσα στις επόμενες μέρες να καταφέρω να κάνω κάτι...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα καταφερα και εγω ...

το κινητο επιτελους εχει και παλι 160 χαρακτηρες στα sms εστω και στο εικονικό πληκτρολογιο...

ολα δουλευουν ρολοι....:):)

και παλι φιλε liogr thanks....

Link to comment
Share on other sites

Για την εύκολη εγκατάσταση του αρχείου γλώσσας, έχω δημιουργήσει ένα αρχείο sh το οποιό περιέχει τις εντολές για να κατεβάσει το αρχείο στον σωστό φάκελο. Επίσης θα χρειαστείτε τo "rootsh".

 

Ξεκινάμε κατεβάζοντας το αρχείο gr160.sh στο κινητό, σε όποιον φάκελο θέλουμε, κατα προτίμηση στον αρχικό μας φάκελο.

Ανοίγουμε το τερματικο (xterminal ή Control+Shift+X)

Χρησιμοποιώντας την εντολή "sudo gainroot" ή σκέτο "root" παίρνουμε δικαιώματα διαχειριστή που χρειάζονται για να μπεί το αρχείο σωστά στον φάκελο του ukeyboard.

Δίνουμε την εντολή "cd /home/user/MyDocs" ωστε να μεταφερθούμε στον αρχικό μας φάκελο. (Εάν το αρχείο το αποθηκευσατε κάπου αλλού, χρησιμοποιήστε την εντολή cd για να μεταφερθείτε εκεί)

Τέλος, δίνουμε την εντολή "sh gr160.sh".

 

Μεγάλη προσοχή στα κενά των εντολών! ;)

 

Μετά από ερώτηση ενός φίλου αποφάσισα να γράψω τις παρακάτω γραμμές για να μπορέσετε να τρέξετε το σκριπτάκι χωρίς πρόβλημα. :)

 

  1. Ενεργοποιούμε τα Maemo Extras-devel και Extra-testing repositories.
  2. Πάμε στο App manager > Download > κάνουμε εγκατάσταση το aptly
  3. Ανοίγουμε το τερματικό και παίρνουμε δικαιώματα root.
  4. Πληκρολογούμε: apt-get install wget
  5. Μεταφερόμαστε στον κατάλογο που έχουμε το script και το τρέχουμε.

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υπαρχει καμια ελπιδα να δουμε 160 χαρακτήρες και απο το κανονικο πληκτρολόγιο....

φιλε liogr εχουμε κανενα update στο θεμα....?:)

Link to comment
Share on other sites

όπως το είπες, κανένα :p

μια απο τις επόμενες μέρες θα κάνω flash το Ν900 μου, γιατι εβαλα πολύ πραγμα και σέρνεται, οπότε θα'χω την ευκαιρία να δοκιμάσω αυτά που σκέφτομαι :)

 

 

Μετά από ερώτηση ενός φίλου αποφάσισα να γράψω τις παρακάτω γραμμές για να μπορέσετε να τρέξετε το σκριπτάκι χωρίς πρόβλημα. :)

 

  1. Ενεργοποιούμε το Extra-testing repository.
  2. Ανοίγουμε το τερματικό και παίρνουμε δικαιώματα root.
  3. Πληκρολογούμε: apt-get install wget
  4. Μεταφερόμαστε στον κατάλογο που έχουμε το script και το τρέχουμε.

 

αν μπορείς βάλ'τα και στο δικο μου post, εκεί που λέω για το rootsh... δεν μπορώ να κάνω edit εκείνο το post :(

Edited by liogr

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε θα περιμενουμε...:)

ηδη εχεις κανει πολλα...απλα "αλλη φαση" το κανονικό πληκτρολογιο...:lol::p

good luck....:)

και παλι thanks...

Link to comment
Share on other sites

αφου εβαλα την ελληνικη μεταφραση του maemo παρατηρησα το προβλημα που αναφερεται και στην σελιδα 5.

Δηλαδη δεν εχουν ελληνικα στο hardware πληκτρολογιο οι εφαρμογες που εχουν γραφτει με βιβλιοθηκες Qt.

Υπαρχει φαινεται μια ασυμβατοτητα στον συνδυασμο: ελληνικα ως γλωσσα συσκευης + ukeyboard με ελληνικα + Qt.

Οταν γυριζω την γλωσσα συσκευης στα αγγλικα χωρις απαραιτητα να απεγκαταστησω την μεταφραση ειναι ολα φυσιολογικα.

Edited by phonee
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τι λεει παιδια εχουμε κανενα νεο με το θεμα.....?:p

ειναι κριμα τετοιο πληκτρολόγιο να πηγαινει αχρηστο ειδικα οταν εχεις 460 και βαλε sms δωρεαν στο παγιο σου/ :lol::lol::lol:

 

ασχετο ρε παιδια δεν μπορουμε να κανουμε κατι ωστε να εχουμε επισημα ελληνικα στο κινητο μας....

καπου κατι μια διαμαρτυρία ρε παιδι μου ολοι μαζι δεν μπορουμε να κανουμε....?

τοσσσσσοοοο πια δεν μετραμε σαν αγορα......:X:rolleyes:

ειναι πολυ αδικο ολο αυτο και για μας αλλα και για το κινητο.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχως το προβλημα που ανεφερα παλαιοτερα επιμενει και με την εκδοση 1.3.

Δεν το αναφερω σαν προβλημα της εφαρμογης της ελληνικης μεταφρασης η σαν προβλημα της εφαρμογης για την προσθηκη hardware πληκτρολογιων, ομως το προβλημα παραμενει..

Link to comment
Share on other sites

κριμα.....:)

εγω παντως τωρα δεν μπορω να βαλω ελληνικα ουτε στο εικονικο πληκτρολογιο.....

εβαλα το τελευταιο update εκανα back up(και επαναφορα ισως να εγινε κατι εδω) και ελληνικα(160 χαρακτηρες) δεν μπαινουν με τιποτα....

το ψαχνω λιγο να δω μηπως κανω καπου λαθος εγω...και θα σας πω....

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει τελικα κανεις που καταφερε να βαλει ελληνικα(160) μετα το νεο firm...?(μιλαω για το εικονικο πληκτρολόγιο)

εμενα μου βγαινει συνεχως το μυν "cannot rename elgr2.vkb not such a file or directory"....:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά ξέρετε πως μπορώ να βάλω Ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο;Ώστε να μπορώ να γράφω Ελληνικά;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish .

Αυτή τη φορά έγινε διόρθωση από την ομάδα διαχείρισης. Τα επόμενα μηνύματα σε greeklish θα διαγραφούν άμεσα

Edited by impreza_sti
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς την εφαρμογή ukeyboard και πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, text input και επιλέγεις το ελληνικό πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια υπαρχει τελικα κανεις που καταφερε να βαλει ελληνικα(160) μετα το νεο firm...?(μιλαω για το εικονικο πληκτρολόγιο)

εμενα μου βγαινει συνεχως το μυν "cannot rename elgr2.vkb not such a file or directory"....:(

 

Τώρα το είδα που το έψαχνα, και σαφώς δουλεύει και με το update και με CommunitySSU και με τα πάντα.

 

...Απλά είχες γράψει elgr2.vkb αντί για elGR2.vkb...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, μόλις κατάφερα να φτιάξω ένα script που βοηθάει να έχουμε (αν και με ένα bug) 160 χαρακτήρες στα sms.

 

Οδηγίες:

 

  1. Εγκαταστήστε το shortcutd την python και το python-gtk2
  2. Εγκαταστήστε το xdotool (βρίσκεται στο extras-devel όπου όπως ξέρετε υπάρχουν εφαρμογές που δεν έχουν τεσταριστεί ιδιαίτερα, εγώ δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα με το xdotool)
  3. Δημιουργήστε ένα αρχείο /home/user/transform.py (encoded σε utf-8 without bom - χρησιμοποιήστε Notepad++, ή το iconv στο Ν900) ή κατεβάστε το attachment και κάντε το rename σε transform.py
  4. κάντε το εκτελέσιμο (chmod +x transform.py)
  5. πηγαίνετε στις ρυθμίσεις του shortcutd κάντε το custom command ./home/user/transform.py και επιλέξτε long camera shutter ή ό,τι άλλο θέλετε
  6. αφού γράψετε το μήνυμά σας κρατήστε πατημένο μέχρι τη μέση το κουμπί της κάμερας (ή ό,τι άλλο επιλέξατε) και το κείμενό σας θα αντικατασταθεί από το αντίστοιχο μείγμα χαρακτήρων για μήκος 160.
  7. Ελεγξτε το μετρητή χαρακτήρων.

 

Δυστυχώς υπάρχει ένα μικρό bug. Αν αντί για την αναμενόμενη λειτουργία, δείτε μια σειρά από γράμματα a, c και v να εμφανίζονται στο τέλος του μηνύματος, κρατήστε πατημένο το ctrl από πρίν πατήσετε την κάμερα και μέχρι να δείτε πως το κειμενό σας έχει αντικατασταθεί από το νέο. Ελπίζω σύντομα να βρω τι φταίει και να επανέλθω με update.

 

EDIT: Δυστυχώς είναι αδύνατον να διορθώσω το bug για το οποίο ευθύνεται το xdotool. Το πρόβλημα συμβαίνει μόνο όταν το πληκτρολόγιο είναι γυρισμένο στα ελληνικά, οπότε είτε κρατάτε το ctrl πατημένο είτε γυρίζετε στα αγγλικά πριν πατήσετε το κουμπί της κάμερας

 

Επίσης δείτε το thread στο maemo.org http://talk.maemo.org/showthread.php?p=1067334#post1067334

 

#!/usr/bin/python
# -*- coding: utf-8 -*-
import pygtk
import os
from string import maketrans
pygtk.require('2.0')
import gtk

os.system("xdotool key ctrl+a")
os.system("xdotool key ctrl+c")
clipboard = gtk.clipboard_get()
text = clipboard.wait_for_text()

text = text.upper();
text = text.replace("α","A");
text = text.replace("ά","A");
text = text.replace("β","B");
text = text.replace("γ","Γ");
text = text.replace("δ","Δ");
text = text.replace("ε","E");
text = text.replace("έ","E");
text = text.replace("ζ","Z");
text = text.replace("η","H");
text = text.replace("ή","H");
text = text.replace("θ","Θ");
text = text.replace("ι","I");
text = text.replace("ί","I");
text = text.replace("ϊ","I");
text = text.replace("ΐ","I");
text = text.replace("κ","K");
text = text.replace("λ","Λ");
text = text.replace("μ","M");
text = text.replace("ν","N");
text = text.replace("ξ","Ξ");
text = text.replace("ο","O");
text = text.replace("ό","O");
text = text.replace("π","Π");
text = text.replace("ρ","P");
text = text.replace("σ","Σ");
text = text.replace("ς","Σ");
text = text.replace("τ","T");
text = text.replace("υ","Y");
text = text.replace("ύ","Y");
text = text.replace("φ","Φ");
text = text.replace("χ","X");
text = text.replace("ψ","Ψ");
text = text.replace("ω","Ω");
text = text.replace("ώ","Ω");

text = text.replace("Α","A");
text = text.replace("Β","B");
text = text.replace("Ε","E");
text = text.replace("Ζ","Z");
text = text.replace("Η","H");
text = text.replace("Ι","I");
text = text.replace("Κ","K");
text = text.replace("Μ","M");
text = text.replace("Ν","N");
text = text.replace("Ο","O");
text = text.replace("Ρ","P");
text = text.replace("Τ","T");
text = text.replace("Υ","Y");
text = text.replace("Χ","X");
#greek  = "ΒΕΖΗΙΚΜΝΟΡΤΥΧ".encode('ISO 8859-7')
#common = "ABEZHIKMNOPTYX".encode('ISO 8859-7')


#text = text.translate(transtab)

clipboard.set_text(text)
clipboard.store()
os.system("xdotool key ctrl+v")

Edited by qwazix
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...