Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6647

Προσωπικά,σε ένα HP ProBook 4510s,μετά από κάποιες μέρες χρήσης έχω μείνει κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.Πολύ καλή εργονομία και πολλές ρυθμίσεις για το ύψος του υπολογιστή.Όσο για τις θερμοκρασίες παρακάτω παραθέτω 2 screenshots.Το πρώτο είναι με καμιά δεκαριά παράθυρα ανοικτά στον firefox και το mTorrent να τρέχει.Το δεύτερο συν το Mass_Effect_2 να φέρνει στα όρια τον φορητό για τουλάχιστον 2 ώρες.

http://img294.imageshack.us/img294/2793/15758829.th.jpg http://img265.imageshack.us/img265/7513/77356025.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κάτι. Τι πρέπει να ελέγχουμε στην αγορά νέου τροφοδοτικού για λάπτοπ??? Το παλιό μου τροφοδοτικό γράφει πάνω έξοδος 20V - 3.5A. Εδώ ένα μαγαζάκι που έχουμε έχει ενα universal 19V και δεν έγραφε πάνω αμπερ. Είναι πρόβλημα οτι είναι 19αρι αντί για 20άρι? Προφανώς πρέπει να έχουν ίδια αμπέρ ε?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι. Τι πρέπει να ελέγχουμε στην αγορά νέου τροφοδοτικού για λάπτοπ??? Το παλιό μου τροφοδοτικό γράφει πάνω έξοδος 20V - 3.5A. Εδώ ένα μαγαζάκι που έχουμε έχει ενα universal 19V και δεν έγραφε πάνω αμπερ. Είναι πρόβλημα οτι είναι 19αρι αντί για 20άρι? Προφανώς πρέπει να έχουν ίδια αμπέρ ε?

Τα τροφοδοτικά laptop έχουν: Τάση εισόδου, τάση εξόδου, ρεύμα εξόδου, τύπος βύσματος και πολικότητα βύσματος.

Τα πέντε αυτά χαρακτηριστικά πρέπει να είναι ολόιδια αλλιώς κινδυνεύεις είτε να κάψεις κάτι είτε στην καλύτερη να μη δουλεύει το τροφοδοτικό.

 

Προσοχή στα ιμιτασιόν τροφοδοτικά: Πρόσφατα πήρα ένα κινέζικο και στην πρώτη ώρα λειτουργίας του μου έριξε την ασφάλεια στο σπίτι και έκτοτε δε δουλεύει. Είναι φτηνά αλλά είναι και πολύ κακές κατασκευές ορισμένα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι. Τι πρέπει να ελέγχουμε στην αγορά νέου τροφοδοτικού για λάπτοπ??? Το παλιό μου τροφοδοτικό γράφει πάνω έξοδος 20V - 3.5A. Εδώ ένα μαγαζάκι που έχουμε έχει ενα universal 19V και δεν έγραφε πάνω αμπερ. Είναι πρόβλημα οτι είναι 19αρι αντί για 20άρι? Προφανώς πρέπει να έχουν ίδια αμπέρ ε?

 

τα amperes πρεπει να ειναι ιδια η περισσοτερα.. τα volts ακριβως ιδια.. επισης ειναι πολυ σημαντικη και η πολικοτητα, και πρεπει να το ψαξεις με πολυμετρο για να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ ένα Dell Netbook αλλά με προβλημάτισε που ήρθε με Win XP! Μήπως να του αλλάξω λειτουργικό? Τα 7 τα σηκώνει λέτε ή να δοκιμάσω Ubuntu ή καλύτερα Chrome OS ;) !

 

Έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το επιστρέφεις να πάρεις με 7;

 

Γιατί το κέρδισα σε ένα διαγωνισμό! :luck: !

 

Λες να βγάλω τα ΧΡ και να βάλω μόνος τα Windows 7? Ο μόνος λόγος που θα θελα να το κάνω θα ταν να κερδίσω σε απόδοση και ταχύτητα! Αξίζει?

 

Επίσης, έβαλα jolicloud αλλά η δεν είδα τίποτα το τραγικό στην απόδοση! Μη σας πω ότι στο browsing είναι πιο αργό από ΧΡ! :(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κέρδισα σε ένα διαγωνισμό! :luck: !

 

Λες να βγάλω τα ΧΡ και να βάλω μόνος τα Windows 7? Ο μόνος λόγος που θα θελα να το κάνω θα ταν να κερδίσω σε απόδοση και ταχύτητα! Αξίζει?

 

Επίσης, έβαλα jolicloud αλλά η δεν είδα τίποτα το τραγικό στην απόδοση! Μη σας πω ότι στο browsing είναι πιο αργό από ΧΡ! :(

γιατι δεν βαζεις λινουξ! εγω με λινουξ σερφαρω και γενικοτερα εχω καλυτερες αναμονες και αποτελεσματικοτητα απ'οτι με τα xp!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και το Jolicloud Linux είναι με γραφικό περιβάλλον, αλλά περίμενα καλύτερες επιδόσεις.. Τι Linux έχεις βάλει εσύ?
Link to comment
Share on other sites

Και το Jolicloud Linux είναι με γραφικό περιβάλλον, αλλά περίμενα καλύτερες επιδόσεις.. Τι Linux έχεις βάλει εσύ?

Ubuntu εβαλα..και to netbook παει σφερα.ειδικα σε περιβαλλον ιιντερνετ εχω πολυ καλυτερες αποδοσεις απ'οτι με τα windows xp!

To netbook ειναι compaq που εχω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Έχω ένα laptop acer aspire 5920 και έχω το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά σήμερα το πρωί δεν άνοιγε η οθόνη του. Ξεκινάει αλλά είναι μαύρη η οθόνη. Έχετε καμία ιδέα για κάποια λύση? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

μηπως καταλαθος πατησες τα πληκτρα για εξοδο σε δευτερευουσα οθονη? το ειχε παθει ενας φιλος αυτο.

στο δικο μου λαπτοπ ο συνδυασμος πληκτρων ειναι Fn+F11

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το προηγούμενο βράδυ χρησιμοποιούσα HDMI. Aλλά τώρα ούτε στα bios δε μου ανοίγει την οθόνη..... Λογικό?
Link to comment
Share on other sites

Και πως άραγε μπορώ να βρω αυτό το συνδυασμό/?? <Μακάριιιι να είναι αυτο ρε παιδιά γιατί και αρχεία έχω και λεφτά δεν παιζουν.
Link to comment
Share on other sites

βρες το πληκτρο Fn. λογικα θα ειναι καπου αριστερα κατω. σε μενα ειναι διπλα στο Ctrl.

επειτα ριξε μια ματια στη σειρα των F. θα δεις ενα τετραγωνο εικονιδιο (λογικα) που θα "φαινεται" καπως σαν οθονη. πατα αυτο τον συνδυασμο και δες αν λειτουργει!

 

επισης για συνδεσε καποια εξωτερικη οθονη να δεις μηπως ειναι καπου αλλου το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σε μια οθόνη. Στο μπλε το βίσμα το σειριακό. Δεν έκανε κάτι... Δεν έδειχνε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

οταν το ειχες βαλει σε hdmi, πριν κλεισεις τον υπολογιστη, τι ενεργειες εκανες?

 

ποιο λαπτοπ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

μηπως να τον ξανασυνδεσεις σε hdmi? ισως δωσει σημα. μετα απο κει, μπορεις με τις καταλληλες ενεργειες να ενεργοποιησεις την οθονη του λαπτοπ.

 

μιλαω βεβαια για την περιπτωση που δεν υπαρχει καποιο hardware προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι hardware problem... Τέλος πάντων αν βρω κάποια λύση 8α ενημερώσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,αντιμετωπισα ενα προβλημα με την φωρτηση του λαπτοπ μου...αρχικα νομιζα οτι εφταιγε ο φωρτιστης....αλλα τελικα μαλλον εχει χαλασει η υποδοχη(εσπασε το σιδερακι της υποδοχης μαλλον)που προτεινετε να παω να μου το δου???ο υπολογιστης αγοραστηκε απο τα multirama αλλα η εγγυση του δεν ισχυει πια....και σε ενα φιλο μου απο τι μου ειπε του πηραν 50 ευρω για παρομοιο προβλημα.....
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Έάν όντως έχει ζημιά η υποδοχή του φορτιστή σου (συνήθως σπάει η μία από τις δύο επαφές με τη μητρική), θα πρέπει κάποιος τεχνικός να ανοίξει το λάπτοπ και είτε να επισκευάσει το υποκύκλωμα τροφοδοσίας είτε να το αντικαταστήσει, ανάλογα τη ζημιά που έχει γίνει. Τα 50 ευρώ που σου είπαν μάλλον είναι για απλή επισκευή, η οποία για τον τεχνικό είναι συνήθως σχετικά γελοία δουλειά (αν δεν έχουν προκληθεί... παράπλευρες απώλειες), αλλά απαιτεί κάποιο χρόνο ώστε να γίνει σωστά. Ουσιαστικά αυτό που θέλω να πω, είναι να μην περιμένεις, δυστυχώς, να συναντήσεις τιμές 10-20 ευρώ για την επισκευή, αν όντως έχει συμβεί αυτό που λες...

 

Από κει και πέρα, είτε πας στο μουλτιράμα, είτε στο πλαίσιο, είτε στο cosmodata είτε οπουδήποτε, να μιλήσεις με τον τεχνικό πριν το αναλάβει ώστε αφενός να σε ενημερώσει για την επισκευή και το κόστος της πριν την πραγματοποιήσει και αφετέρου να του εξηγήσεις ότι δεν διατίθεσαι να πληρώσεις ένα κάρο λεφτά, οπότε αν θεωρεί ότι θα στοιχίσει πολύ να μη χάσεις το χρόνο σου αλλά να κοιτάξεις κάπου αλλού. Ίσως βέβαια τελικά να είναι άλλο το πρόβλημά σου. Προσωπικά εμπειρία από συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχω σε τέτοιο θέμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν κανει καλη επαφη το βυσμα του φορτιστη.....ετσι πρεπει να βρω βυσματακι για τον φορτιστη
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν κανει καλη επαφη το βυσμα του φορτιστη.....ετσι πρεπει να βρω βυσματακι για τον φορτιστη

 

Αν βρεις βυσμα και προσπαθησεις να αντικαταστησεις το παλιο, να προσεξεις την πολικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...