Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το netbook έχει 2gb μνήμη τότε και τα win7 φυσάνε, μια χαρά θα είναι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Windows 7 ή XP για netbook προτείνετε?

φιλος με νετμπουκ σαν το δικο μου compaq εχει αφαιρεσει τα XP και εχει βαλει Windows 7 με μνημη μολις 1gb ram και πραγματικα "πεταει" το μηχανημα.εγω με τα xp(σερνομαι) και παραλληλα τα linux(δουλευουν μια χαρα) πιστευω οτι τα Windows 7 ειναι η λυση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω ένα acer laptop με vista basic.

2 με 3 λεπτά μετά την εκκίνηση παγώνουν τα πάντα. Δε κινείται ο κέρσορας του ποντικιού, δεν πιάνει ctr-alt-del, τιποτε. Πρέπει να το κλείσω με παρατεταμένο πάτημα του γενικου διακόπτη.

Αν ξεκινήσω όμως σε safe mode, τότε όλα πηγαίνουν καλά, δεν κολλάει.

Δοκίμασα επαναφορά συστήματος, απεγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων που πιθανών "χτυπούσαν". Τίποτε όμως.

Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία; Μπορεί να είναι hardware-ικό το πρόβλημα; Φοβάμαι ότι και format να επιχειρήσω, θα κολήσει πριν όλοκληρωθεί. . .

 

 

Αφού ανοίγει κανονικά στο safe mode, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο event viewer να δεις μήπως υπάρχει κάποια καταχώρηση συγκεκριμένου προβλήματος. Θα μπορούσε να είναι και θέμα θερμοκρασίας αυτό, αφού σε κανονική εκκίνηση παίζει το 3D mode στα γραφικά και ίσως θερμαίνεται σιγά σιγά, ενώ σε safe mode είναι με 2D.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αφού ανοίγει κανονικά στο safe mode, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο event viewer να δεις μήπως υπάρχει κάποια καταχώρηση συγκεκριμένου προβλήματος. Θα μπορούσε να είναι και θέμα θερμοκρασίας αυτό, αφού σε κανονική εκκίνηση παίζει το 3D mode στα γραφικά και ίσως θερμαίνεται σιγά σιγά, ενώ σε safe mode είναι με 2D.

 

Μου ακούγεται λογικό αυτό που λες, θα ελέγξω το event viewer (αν προλάβω πριν κολλήσει πάλι :p) και θα επανέλθω, ευχαριστώ παντως...

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα συνηδειτοποιησα οτι μαλλον εχει χαλασει το mouse pad ξερετε αυτο που ειναι κατω στα φορητα και λειτουργει σαν ποντικι

 

Τωρα τι κανουμε ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχω το hp mini 2140 ...και ξαφνικά δεν ανοίγει...δεν μπορω να μπω καν σε safe mode (αν έχει)...εκανα τα διαγνωστικα και δεν βρηκαν προβλημα στο σκληρο και στη μνημη...και η εγγυηση εληξε μια εβδομαδα τωρα...τι να κανω...ειναι και δυσκολο να κανω usb bootable γιατι τα xp ηταν προεγκατεστημενα...καμια ιδεα παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Σημερα συνηδειτοποιησα οτι μαλλον εχει χαλασει το mouse pad ξερετε αυτο που ειναι κατω στα φορητα και λειτουργει σαν ποντικι

 

Τωρα τι κανουμε ?

 

Το Touch Pad εννοεις. Μηπως το εχεις απενεργοποιησει και γι' αυτο δεν λειτουργει? Αν οχι, δοκιμασες να ξαναπερασεις τους drivers??

 

Αν τελικα το προβλημα ειναι στο hardware πρεπει να το αλλαξεις. Ή το πας στο service και στο φτιαχνουν ή αν πιανουν τα χερια σου το αλλαζεις και μονος σου!! Τι μαρκα ειναι το laptop. Τωρα απο την αλλη αν δεν χρησιμοποιεις το touch pad ποτε και δεν εχεις λεφτα για πεταμα, αστο ως εχει. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει το εν λόγω laptop. Του κάηκε λοιπόν η κάρτα γραφικών, οπότε θέλει αλλαγή μητρικής. Από τη HP του ζητάνε 180€ για επισκευή μητρικής και 380€ για αλλαγή μητρικής. Του πρότεινα να πουλήσει τα ανταλλακτικά και να αγοράσει καινούριο αλλά δεν έχει ευρώ τσακιστό. Τι προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα! Μου έδωσε μια φίλη μου το netbook της (Dell Inspiron Mini 1011) και μου είπε να της βάλω τα Win 7 γιατί είχε κολλήσει ιούς στα Win XP. Της πέρασα τα Win 7 αλλά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το Wireless. Κατέβασα από'δω (http://support.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?c=us&l=en&s=gen&ServiceTag=9V50RK1&SystemID=inspiron10v&os=WW1&osl=en&catid=&impid=) ένα προγραμμάτακι για την ενεργοποίηση του Wifi και του bluetooth και ενώ το bluetooth δουλεύει το Wifi δεν δουλεύει. Κατέβασα και ένα οδηγό που λέει κάτι για Wireless half drive ή κάτι τέτοιο και πάλι δεν δουλεύει. Μήπως δεν δουλεύει επειδή έχω συνδέσει τώρα το modem με το netbook και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο δίκτυο στη γειτονιά ;;;

 

Τι να κάνω; Plz!!

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει το εν λόγω laptop. Του κάηκε λοιπόν η κάρτα γραφικών, οπότε θέλει αλλαγή μητρικής. Από τη HP του ζητάνε 180€ για επισκευή μητρικής και 380€ για αλλαγή μητρικής. Του πρότεινα να πουλήσει τα ανταλλακτικά και να αγοράσει καινούριο αλλά δεν έχει ευρώ τσακιστό. Τι προτείνετε;

 

Ανταλλακτικα? Ποιος θα τα παρει? Και σε τι βαθος χρονου? :rolleyes::rolleyes: Επισης οποιος αγοραζει ανταλλακτικα laptop απο ιδιωτη και οχι απο την επισιμη αντιπροσωπεια ψαχνει την μικροτερη τιμη. Οποτε λεφτα δεν θα βγαλει.

 

Αν δεν εχει λεφτα οπως λες ας δωσει τα 180 για αλλαγη της καρτας γραφικων και θα ειναι οπως πριν το μηχανακι του, αν δεν εχει και αλλο προβλημα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικα? Ποιος θα τα παρει? Και σε τι βαθος χρονου? :rolleyes::rolleyes: Επισης οποιος αγοραζει ανταλλακτικα laptop απο ιδιωτη και οχι απο την επισιμη αντιπροσωπεια ψαχνει την μικροτερη τιμη. Οποτε λεφτα δεν θα βγαλει.

 

Αν δεν εχει λεφτα οπως λες ας δωσει τα 180 για αλλαγη της καρτας γραφικων και θα ειναι οπως πριν το μηχανακι του, αν δεν εχει και αλλο προβλημα.

Κι αν ξαναχαλάσει μετά από 1 χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Κι αν ξαναχαλάσει μετά από 1 χρόνο;

 

Και την αλλη μερα μπορει να χαλασει, δεν λεει κατι αυτο.

 

Σκεψου οτι ενα νεο laptop κανει σε μεση τιμη 600-700€. Παραπανω απο 120€ (βαρια βαρια) δεν τα υπολογιζω τα ανταλλακτικα του laptop που εχει τωρα, αν το κανει βιδες.

 

Με 180 ομως μπορει να κανει προς ωρας τη δουλεια του και οταν μαζεψει τα υπολοιπα φραγκα κανει αγορα νεου. Αποψη μου ολα αυτα ετσι και πως θα αντιμετοπιζα εγω την υπαρχουσα κατασταση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , αποφασισα να κανω φορματ το laptop μου και ετσι εβαλα τα σιντι που μου ειχαν δωσει οταν το ειχα παρει .... Ενω η διαδικασια προχωραει κανονικα ,αφου εγκατασταθουν πληρως τα windows 7 (32bit) , μου βγαζει μια βλακεια εγκαταστασης της TOSHIBA ,κατι σαν να παει να εγκαταστησει το λογισμικο της toshiba ... Ομως αφου περασει λιγη ωρα αυτο κλεινει .... (κανονικα λεγωντας "γινεται αποσυνδεση" και κατι τετοια...)

 

Ποιο λετε να ειναι το προβλημα????Τι θα κανω?? :(

Βοηθηστε γιατι ειμαι απελπισμενος...!:worry:

 

 

(ΕΚΑΝΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ) ...

 

Λετε να εχουν προβλημα τα cd???

Link to comment
Share on other sites

τι περιειχε το cd???

και τι μυνημα σου βγαζει για να εγκαταστησει...??

μπαινεις στο ιντερνετ για να το περασεις η απο το cd

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Το cd γραφει "Αποκατασταση Προιοντος" ...

Εγω απο 64 που ειχα προεγκατεστημενο τωρα εχω 32 bit που λεει και το cd...

Οταν bootαρει ,μου βγαζει το μπλε φοντο των windows 7 , και μετα μου εμφανιζει ενα ασπρο φοντο με το σημα της toshiba ,και μια μπαρα που φορτωνει και λεει περιμεντε μεχρι να ολοκληρωθει η εγκατασταση , μην σβησετε τον υπολογιστη.... ! Μετα απο αυτο ,κανει συνεχεια επανακινηση

Link to comment
Share on other sites

φαινεται πως υπαρχει καποιο προβλημα στη σωστη επαναφορα του λειτουργικου...

εχεις κανει καμια προσθηκη hardware???

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον !!! Τελικα το προβλημα λυθηκε ,καθως αφου bootαρε καταφερα και βγηκα απο την εγκατασταση και μπηκα στα κανονικα στα windows ,απο εκει τερματισα την εγκατασταση , και μετα το restart εγινε η εγκατασταση κανονικα...Αρα υπηρχε καποιο προβλημα οταν γινοταν η εγκατασταση απο μονη της και επρεπε να τερματιστει...

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον !!! Τελικα το προβλημα λυθηκε ,καθως αφου bootαρε καταφερα και βγηκα απο την εγκατασταση και μπηκα στα κανονικα στα windows ,απο εκει τερματισα την εγκατασταση , και μετα το restart εγινε η εγκατασταση κανονικα...Αρα υπηρχε καποιο προβλημα οταν γινοταν η εγκατασταση απο μονη της και επρεπε να τερματιστει...

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !...

τιποτα φιλε...και εγω toshiba εχω αλλα με xp...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

εχω το εξεις περιεργο προβλημα ξαφνικα.

 

δεν μου το εκανε ποτε.

 

παιζω με gom player dvd se morfi avi και ξαφνικα οταν το βαζω full screen μου κανει σαν να κολαει η οθονη νερα. τι μπορει να φταει ?

 

το laptop einai δυνατο και επαναλαμβανω οτι δεν το εκανε πιο παλια στα ιδια αρχεια avi.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας.

Έχω έναν φορητό υπολογιστή 2 ετών.Μετά από 2-3 ατυχείς πτώσεις από το κρεββάτι η οθόνη έχει αποκτήσει πρόβλημα.Ο υπολογιστής είναι απολύτως λειτουργικός και είναι κρίμα να πάει έτσι λόγω οθόνης.

Η οθόνη έχει δύο προβλήματα.Αρχικά έχει χαλάσει το ένα τμήμα του μηχανισμού στήριξης της οθόνης με αποτέλεσμα η οθόνη να μην μπορεί να σταθεί όρθια,είτε πηγαίνει τέρμα πίσω ή τέρμα μπροστά και κλείνει.Αναγκαστικά για να τον χρησιμοποιώ πρέπει να βάζω στήριγμα πίσω.

 

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιες στιγμές η οθόνη βγάζει κόκκινες γραμμές ή σκοτεινιάζει και πρέπει να την κουνήσω μπρος πίσω για να στρώσει.

 

Όπως φαίνεται η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση της οθόνης.Καταρχάς γίνεται?Πιστεύετε πως αξίζει ή το κόστος είναι πολύ υψηλό?

 

Βοήθεια παιδιάααα:O

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον εχω εναν vaio μοντελο f11 και απο την εξοδο ηχου οταν τον συνδεω σε εξωτερικα ηχεια ακουω εντονα εναν πολυ ενοχλητικο θορυβο ο οποιος δεν ακουγεται απο τα ακουστικα αλλα ουτε και απο τα ηχεια του υπολογιστη!! Οταν αποσυνδεω το τροφοδοτικο απο τον υπολογιστη ολα ειναι ησυχα και ηρεμα και χανεται ο θορυβος!! Μου εχει στειλει η sony και δευτερο τροφοδοτικο αλλα παλι τα ιδια εχω , εχω δοκιμασει και απο αλλα vaio τα τροφοδοτικα και παλι εχω θορυβο!!! Εχει φυγει για σερβις 3 φορες στην Γερμανια για αυτον τον λογο αλλα παλι τιποτα καθε φορα που γυριζε πισω!!! Εχω αγορασει τον υπολογιστη κυριως για μουσικους σκοπους και εχω απογοητευτει εντελως με αυτο το θεμα!!! Επισυναπτω και μια ηχογραφηση του θορυβου που εχω απο τα ηχεια (δεν ειναι δικη μου αλλα εχω ακριβως τον ιδιο) για να καταλαβετε για τον θορυβο που εχω!!!

ΑΑΑΑ εχω δοκιμασει διαφορα σετ ηχειων, διαφορα καλωδια συνδεσης αλλα και αλλους υπολογιστες στα ηχεια του setup μου αλλα μονο με τους vaio και τα τροφοδοτικα τους υπαρχει αυτο το προβλημα!!! Καμια ιδεα-λυση απο κανεναν????

 

Noise with AC adapter

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας.

Έχω έναν φορητό υπολογιστή 2 ετών.Μετά από 2-3 ατυχείς πτώσεις από το κρεββάτι η οθόνη έχει αποκτήσει πρόβλημα.Ο υπολογιστής είναι απολύτως λειτουργικός και είναι κρίμα να πάει έτσι λόγω οθόνης.

Η οθόνη έχει δύο προβλήματα.Αρχικά έχει χαλάσει το ένα τμήμα του μηχανισμού στήριξης της οθόνης με αποτέλεσμα η οθόνη να μην μπορεί να σταθεί όρθια,είτε πηγαίνει τέρμα πίσω ή τέρμα μπροστά και κλείνει.Αναγκαστικά για να τον χρησιμοποιώ πρέπει να βάζω στήριγμα πίσω.

 

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιες στιγμές η οθόνη βγάζει κόκκινες γραμμές ή σκοτεινιάζει και πρέπει να την κουνήσω μπρος πίσω για να στρώσει.

 

Όπως φαίνεται η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση της οθόνης.Καταρχάς γίνεται?Πιστεύετε πως αξίζει ή το κόστος είναι πολύ υψηλό?

 

Βοήθεια παιδιάααα:O

 

Η αλήθεια είναι πως μια αλλαγή οθόνης κοστίζει αρκετά και εάν το Laptop είναι αρκετά παλιό ίσως και να μην αξίζει ο κόπος. Αλλά 2-3 χρόνια δεν το λες και τόσο παλιό. Η τιμή της οθόνης εξαρτάται από τις ίντσες της. Πές μας λιγάκι το μοντέλο από το Laptop να δούμε.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως μια αλλαγή οθόνης κοστίζει αρκετά και εάν το Laptop είναι αρκετά παλιό ίσως και να μην αξίζει ο κόπος. Αλλά 2-3 χρόνια δεν το λες και τόσο παλιό. Η τιμή της οθόνης εξαρτάται από τις ίντσες της. Πές μας λιγάκι το μοντέλο από το Laptop να δούμε.

Τελικά το πήγα σε κάτι φίλους τεχνικούς και τελικά δεν χρειάζεται αλλαγή η οθόνη αλλά μόνο ένα εξάρτημα,ένα καλώδιο τέσπα δεν θυμάμαι καλά και η τιμή θα βγει αρκετά λιγότερο από ότι πίστευα.

Ο υπολογιστής είναι 2,5 ετών και πάει σφαίρα,δε λέει να το αφήσω έτσι οπότε χαλάλι τα 100-150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς φίλε μου δεν σου κόστισε πολύ, μια χαρά :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...