Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα; :rolleyes:

Άρα κακώς περίμενα αυξημένη αξιοπιστία? αυτό εννοείς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε ναι...:rolleyes:

 

Ε, τότε να το πουλούσαν φτηνότερα...

όταν ζητάς τόσα λεφτά, φροντίζεις να χρησιμοποιείς εξαρτήματα με εγνωσμένη αξιοπιστία. Βασικά, δεν το έχω πολυχρησιμοπποιήσει, γι αυτό έχω σπαστεί.

Τεσπά, πιο πολύ ο κόπος είναι να τρεχω στο σέρβις...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τεσπά, πιο πολύ ο κόπος είναι να τρεχω στο σέρβις...

 

Αν έπαιρνες Dell δεν θα έτρεχες...Θα ερχόντουσαν αυτοί σε σενα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνες Dell δεν θα έτρεχες...Θα ερχόντουσαν αυτοί σε σενα...:rolleyes:

Βαλτός είσαι βραδιάτικα?:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βαλτός είσαι βραδιάτικα?:lol::lol:

 

Οχι...Πήρα 2 φορές Acer, μέχρι που διάβασα για το service της Dell.. Από τότε 3 φορές Dell....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ενα netbook Samsung LC10, με ενσωματωμενο 3G και SIM της Vodafon και εγγυηση 3 ετη (μαθητικο λαπτοπ). Προσεξτε πως βγηκε αχρηστο παρολες τις εγγυησεις. Μετα απο μερικους μηνες η οθονη κατα διαστηματα γινοταν λευκη. Μολις μεταβαλες τη φωτεινοτητα ή τη μετακινουσες λειτουργουσε. Πηγε στο service την "εφτιαξαν" για λιγο και παλι εχει το ιδιο προβλημα. Τους εστειλα ενα mail για τον αν μπορουν να κανουν κατι και δεν πηρα καμμια απαντηση. Το λειτουργω με εξωτερικο μονιτορ. Οσον αφορα τη vodafon τωρα, επαψε να υποστηριζει το driver του modem με αποτελεσμα να μην εχεις και ιντερνετ μεσω 3g με συνδρομη ή προπληρωμενη καρτα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ενα netbook Samsung LC10, με ενσωματωμενο 3G και SIM της Vodafon και εγγυηση 3 ετη (μαθητικο λαπτοπ). Προσεξτε πως βγηκε αχρηστο παρολες τις εγγυησεις. Μετα απο μερικους μηνες η οθονη κατα διαστηματα γινοταν λευκη. Μολις μεταβαλες τη φωτεινοτητα ή τη μετακινουσες λειτουργουσε. Πηγε στο service την "εφτιαξαν" για λιγο και παλι εχει το ιδιο προβλημα. Τους εστειλα ενα mail για τον αν μπορουν να κανουν κατι και δεν πηρα καμμια απαντηση. Το λειτουργω με εξωτερικο μονιτορ. Οσον αφορα τη vodafon τωρα, επαψε να υποστηριζει το driver του modem με αποτελεσμα να μην εχεις και ιντερνετ μεσω 3g με συνδρομη ή προπληρωμενη καρτα...

 

Αρα προφανως δεν ελυσαν το προβλημα. Ασε τα mail και παρτους τηλεφωνο να μιλησεις με το support. Τι ηταν αυτο που αντικατεστησαν/εφτιαξαν? FL Inverter?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα.

εχω εναν φορητο Toshiba A200 1AX, ολα ηταν οκ μεχρι που καποια στιγμη ειχα βαλει ενα C*@ck για τα vista ultimate που επρεπε να τρεξεις ενα αρχειο και να προσομοιωσει την motherboard σε καποιο μοντελο που θα αναγνωριζε το λειτουργικο σαν ΟΕΜ.

μετα απο αυτο και αφου το ειχα ετσι στημενο για 4-5 μηνες εκανα φορματ για να βαλω τα δικα του vista και εδω ειναι το περιεργο, τα προγραμματα (bloatware) της Toshiba που ακολουθουν τον φορητο (π.χ videoplayer) δεν αναγνωριζουν το μοντελο του φορητου και μου βγαζουν μνμ οτι μπορουν να εγκατασταθουν μονο σε Toshiba! μπορει καποιος να μου πει τι εγινε και τι μπορω να κανω τωρα? φορματ εκανα, bios (το τελευταιο) ξαναπερασα, αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...

Το λάπτοπ ξεκίνησε να μη βλέπει τα dvd που βάζω μέσα...

Δηλαδή, είτε βάζω κάποιο cd - dvd , είτε όχι , ένα και το αυτό.

Λέτε να τα έφτυσε το ρόμ ή μπορεί να παίζει τίποτα άλλο?

Ένα toshiba tecra r10 έχω.

 

Επισκευάστηκε.:) Εντός εγγύησης. 2 μέρες έκαναν. Πολύ καλές εντυπώσεις από το σέρβις της toshiba.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση.στα λαπτοπ γενικοτερα καλυτερη αντοχη και σερβις εχει μεταξυ αυτων η acer,η sony η η hp?

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμενο dvd rom.
ποιο ηταν το προβλημα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα.

εχω εναν φορητο Toshiba A200 1AX, ολα ηταν οκ μεχρι που καποια στιγμη ειχα βαλει ενα C*@ck για τα vista ultimate που επρεπε να τρεξεις ενα αρχειο και να προσομοιωσει την motherboard σε καποιο μοντελο που θα αναγνωριζε το λειτουργικο σαν ΟΕΜ.

μετα απο αυτο και αφου το ειχα ετσι στημενο για 4-5 μηνες εκανα φορματ για να βαλω τα δικα του vista και εδω ειναι το περιεργο, τα προγραμματα (bloatware) της Toshiba που ακολουθουν τον φορητο (π.χ videoplayer) δεν αναγνωριζουν το μοντελο του φορητου και μου βγαζουν μνμ οτι μπορουν να εγκατασταθουν μονο σε Toshiba! μπορει καποιος να μου πει τι εγινε και τι μπορω να κανω τωρα? φορματ εκανα, bios (το τελευταιο) ξαναπερασα, αλλα τιποτα.

Καμια ιδεα για αυτο το προβλημα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνες Dell δεν θα έτρεχες...Θα ερχόντουσαν αυτοί σε σενα...:rolleyes:

Καθυστερημένα να πώ ότι ανάλογη υπηρεσία έχει και η toshiba, αλλά το έμαθα όταν πήγα στο σέρβις τους:p

Επίσης υπάρχει και δυνατότητα να σου δώσουν λάπτοπ αντικατάστασης για όσο διαρκεί η επισκευή του δικού σου.

Επίσης, έχεις ενημέρωση για την πορεία επισκευής ανα πάσα ώρα και στγμή (με το Imei της συσκευής σου και το service order.

Γενικώς, μου φάνηκαν πολύ επαγγελματίες.

 

@@mol

Μερικά προγράμματα της toshiba είναι χρήσιμα, όπως και οι drivers της toshiba άλλωστε, όσοι δεν υπάρχουν μέσα στα windows κατευθείαν.

πχ στο δικό μου που έχει αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος, χρειάζεται πρόγραμμα για να δουλεψει (που βέβαια η toshiba στο δίνει δωρεάν μαζί με το λάπτοπ).

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση.στα λαπτοπ γενικοτερα καλυτερη αντοχη και σερβις εχει μεταξυ αυτων η acer,η sony η η hp?

 

Από αυτές τις τρεις το καλύτερο το έχει η Sony.

 

Απο προσωπικη εμπειρια και σε εργασιακο αλλα και οικιακο περιβαλλον. Απο θεμα αντοχης η sony ειναι απο τις top αλλα υστερει σε support. Η HP δεν παει πισω απο θεμα αντοχης και ποιοτητας, επισης εχει το ατου να συνεργαζεται με πολλες (μεγαλες) εταιρειες που αφορουν το service οποτε σε τυχον προβλημα η εξυπηρερηση και η λυση ειναι αμεση!!

 

Acer μακρυα... απο ποιοτητα και αντοχη βαθμο παιρνει στη βαση και απο θεμα service αμα τους βρεις σφυρα μου και εισαι τοσο τυχαιρος περιμενε κανα 2μηνο να στο φτιαξουν!!:rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παράδειγμα από φίλο που είχε πάει στην αντιπροσωπεία της HP αν δεν κάνω λάθος, το laptop του εδώ και 6-7 μήνες και ακόμα δεν του το έχουν επισκευάσει. Γενικά τα HP χαλάνε πολύ εύκολα, με βάση πάντα αυτά που διαβάζω σε ξένα forum.

Θεωρώ ως μοναδικές επιλογές για κάποιον που θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο, τα Dell, τα Toshiba, και τα Sony.

Ο καθένας κρίνει βέβαια με βάση και την τσέπη του καθώς και τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα Turbo-X φαίνονται δελεαστικά τόσο σε τιμή όσο και σε χαρακτηριστικά, αλλά πραγματικά δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Πολύ κακή κατασκευή και ειλικρινά πρέπει να γίνεις μόνιμος επισκέπτης στο service.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα στα 3-3μιση χρονια που εχω turbo-x εχω παει μια φορα το λαπτοπ στο σερβις και αυτο γιατι εβαλα ταυτοχρονα 2 antivirus με αποτελεσμα να το κολλησω το μηχανημα ;)

 

κατα τα αλλα δεν εχω παραπονο. το πηρα σε πολυ καλυτερη τιμη απο καποιο αντιστοιχο "επωνυμης" μαρκας

 

οταν παω νεο λαπτοπ, θα κοιταξω τα χαρακτηριστικα, την τιμη και μετα την μαρκα ;) και οπως με βλεπω θα καταληξω παλι σε turbo-x

 

και ενας φιλος το εχει πανω απο 5-6 χρονια. σκυλι το μηχανημα. βεβαια με τα τωρινα δεδομενα δεν πεταει, αλλα προβλημα δεν εχει βγαλει ποτε ;)

αλλος φιλος με νετμπουκ turbo-x εχει μεινει πληρως ικανοποιημενος που πηρε και ενα δευτερο για την αδερφη του ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγώ και με Mp3 είχε πρόβλημα και με λαπτοπ και με usb flash. Το ιδιο και φίλοι μου, οι οποίοι χρειάστηκαν και περισσότερες επισκέψεις στο service.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ή πεσαμε ή πεσατε στην περιπτωση :D

 

παντως τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση τα λαπτοπ τους. βεβαια η ποιοτητα τους δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα κερδιζεις €.

 

το μονο μειον για μενα ειναι οτι ζεστενεται πολυ ευκολα και γρηγορα ο υπολογιστης. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...