Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έψαξα για οδηγούς και δε βρήκα τίποτα... :(

 

Βασικά πιστεύω ότι έχω εγκαταστήσει όποιον οδηγό βρήκα διαθέσιμο!

 

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, επαναλαμβάνω είμαι νούμπυς σε αυτά τα θέματα :lol:

 

Πήγα στο Device manager, έκανα όλα τα updates στους οδηγούς και ακόμα όποτε βάζω το φλασάκι μου λέει:

 

this USB device can perform faster if you connect it to a USB2 κλπ κλπ

:rolleyes:

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

αρα δεν εχεις usb 2. λογικα... (ειναι παλιο το μηχανημα)

 

κοιτα, βρες ενα προγραμμα που κανει update σε οτι οδηγους χρειαζεται το συστημα σου. πχ. driver magician

 

τρεξε το, κανε τα updates και πες μας αν εγινε κατι

 

*οταν βαζεις φλασακι, το ανοιγεις κανονικα? μπορεις να διαβασεις τα δεδομενα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω to hp 1145ev dv5.

πριν κανα μηνα παω να το ανοιξω και δεν εβγαζε αχνα.

που λετε μολις ειχε τελειωσει και η εγγυηση(πριν 10 μερες).

σε εναν που ρωτησα ειπε πιθανον να ειναι καρτα γραφικων και υπολογιζε λεει γυρω στο 300 αρι.

τελος παντως ενας το εκανε για 80 ευρω αλλα τι ειχε δεν ξερω.

αποψε που πηγα να το ανοιξω παλι τπτ.

μετα απο μιση ωρα που ξαναδοκιμασα ανοιξε.

τι μπορει να φταιει εχετε καμια ιδεα;

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω to hp 1145ev dv5.

πριν κανα μηνα παω να το ανοιξω και δεν εβγαζε αχνα.

που λετε μολις ειχε τελειωσει και η εγγυηση(πριν 10 μερες).

σε εναν που ρωτησα ειπε πιθανον να ειναι καρτα γραφικων και υπολογιζε λεει γυρω στο 300 αρι.

τελος παντως ενας το εκανε για 80 ευρω αλλα τι ειχε δεν ξερω.

αποψε που πηγα να το ανοιξω παλι τπτ.

μετα απο μιση ωρα που ξαναδοκιμασα ανοιξε.

τι μπορει να φταιει εχετε καμια ιδεα;

 

Δοκίμασε μια εξωτερική οθόνη. Αν παίζει κανονικά, μπορεί να είναι ο inverter ή η λάμπα που φωτίζει την οθόνη. Το έπαθε πρόσφατα ένας γνωστός μου (το έγραψα στην πρώτη σελίδα του topic). Μπορεί να είναι και κάποια "ψυχρή επαφή" όπως λένε οι ηλεκτρονικοί. Ρώτα αυτόν που το έκανε τι ακριβώς ήτανε.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια εξωτερική οθόνη. Αν παίζει κανονικά, μπορεί να είναι ο inverter ή η λάμπα που φωτίζει την οθόνη. Το έπαθε πρόσφατα ένας γνωστός μου (το έγραψα στην πρώτη σελίδα του topic). Μπορεί να είναι και κάποια "ψυχρή επαφή" όπως λένε οι ηλεκτρονικοί. Ρώτα αυτόν που το έκανε τι ακριβώς ήτανε.

 

To προβλημα δεν ειναι με την οθονη απλα ενω βαζω το καλωδιο και φαινεται οτι φερνει ρευμα στο λαπ τοπ(το πλαινο λαμπακι αναβει)οταν παω να πατησω το κουμπι για να ανοιξει ο υπολογιστης ειναι σαν να μην εχει ρευμα δεν ανοιγει καθολου δλδ...

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για οδηγούς και δε βρήκα τίποτα... :(

 

Βασικά πιστεύω ότι έχω εγκαταστήσει όποιον οδηγό βρήκα διαθέσιμο!

 

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, επαναλαμβάνω είμαι νούμπυς σε αυτά τα θέματα :lol:

 

Πήγα στο Device manager, έκανα όλα τα updates στους οδηγούς και ακόμα όποτε βάζω το φλασάκι μου λέει:

 

this USB device can perform faster if you connect it to a USB2 κλπ κλπ

:rolleyes:

 

Δεν έχεις USB 2.0 απλά. τέλος. Η συσκευή σου δουλεύει κανονικά σαν USB 1. Απο και κλείεται να λειτουργούσαν σαν USB 2, όπως λές, μάλλον η συσκευή που είχες ήταν και αυτή USB 1. Μόνο με την συσκευή που αναφέρει ο φίλος μπορείς να το κάνεις σε USB 2. βέβαια με την πρόσθεση επιπλέον τροφοδοσίας :p

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω ενα laptop amilo 3367g το οποιο εχει μια καμμενη καρτα γραφικων.Ειχα ρωτησει πριν απο 2 χρονια στη siemens οταν το ειχα στειλει κ μου ζητησαν 450 ευρω.Οποτε και πηρα καινουριο,αλλα μιας και λειτουργει ακομα και τωρα μια χαρα εκτος απο την καρτα βεβαια,ξερεις κανεις πως μπορω να την αλλαξω,εστω να βαλω καποια αλλη οχι της αντιπροσωπιας???
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

To προβλημα δεν ειναι με την οθονη απλα ενω βαζω το καλωδιο και φαινεται οτι φερνει ρευμα στο λαπ τοπ(το πλαινο λαμπακι αναβει)οταν παω να πατησω το κουμπι για να ανοιξει ο υπολογιστης ειναι σαν να μην εχει ρευμα δεν ανοιγει καθολου δλδ...

 

Μήπως κάτι κάηκε στην τροφοδοσία; Μπορεί και η ασφάλεια. Αν ρωτήσεις τι είχε πάθει αυτόν που το έφτιαξε;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω ενα laptop amilo 3367g το οποιο εχει μια καμμενη καρτα γραφικων.Ειχα ρωτησει πριν απο 2 χρονια στη siemens οταν το ειχα στειλει κ μου ζητησαν 450 ευρω.Οποτε και πηρα καινουριο,αλλα μιας και λειτουργει ακομα και τωρα μια χαρα εκτος απο την καρτα βεβαια,ξερεις κανεις πως μπορω να την αλλαξω,εστω να βαλω καποια αλλη οχι της αντιπροσωπιας???
Γενικά πολλά εξαρτήματα στους φορητούς δεν αλλάζουν, κυρίως ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών. Είναι ενσωματωμένα στη μητρική στις περισσότερες περιπτώσεις. Λογικά κάτι τέτοιο συμβαίνει και με το δικό σου και γι'αυτό το κόστος επισκευής ήταν αυξημένο, γιατί θα άλλαζαν ολόκληρη τη μητρική.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι κάηκε στην τροφοδοσία; Μπορεί και η ασφάλεια. Αν ρωτήσεις τι είχε πάθει αυτόν που το έφτιαξε;

 

Αν σου πω τι μου ειπε αυτος...

πηρε ενα ανταλλακτικο λεει απο αποκωδικοποιητη που υπαρχουν για δορυφορικα καναλια....

 

Εγω ακρη δεν εβγαλα αλλα ειπα απ την στιγμη που ειναι να το στειλεις στην ΗΡ να δουν να το κανουν δωσε λεω τα 80 ευρω και να τελειωνουμε.

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έσπασε η οθόνη του φοηρητου, έχει ραγίσει σε πολλά σημεία και εχουν τρέξει οι υγροί κρύσταλλοι στο εσωτερικό της κάνοντας ,μαύρες ορισμένες περιοχές της οθόνης. Λογικά δεν επισκευάζεται, θέλει μερική ή πλήρη αντικατάσταση. Ξέρει κανείς αν γίνεται και πόσο θα κοστίσει?

 

O υπολογιστής είναι HP Pavillion dv5000.

 

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ολικη αντικατασταση φυσικα....κανα 150αρι υπολογιζω...σε νετμπουκ στοιχησε 120 ευρω:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα notebook HP Pavillion dv 9700 με προεγκατεστημενα τα vista.ξερει κανεις πως μπορω να κλεισω το bluetooth?
Link to comment
Share on other sites

προχτες ξαναπηρα vaio καινουριο μετα απο ενα μικρο διαλημα με imac.ηθελα να ρωτησω πως να δουλευω την μπαταρια για να την συντηρησω καλα ,γιατι 90% το δουλευω με μπριζα .να την βγαλω εντελως ?και αν ναι καθε ποτε να την βαζω για να φορτισει .ευχαριστω .το vaio ειναι αυτο http://www.sony.gr/product/vn-e-series/vpceb1z1e-b .

 

τελικα εχω ενα προβλημα και δεν ξερω αν φταιει το λαπτοπ η τα windows η καποιο προγραμμα .μερικες φορες παγωνη η οθονη και βασικα ολο το μηχανημα και δεν ακουει κανενα κουμπι .μονο αν το κλεισω με το κουμπι εκκινησης αν το κρατισω πατιμενο κλεινη και μετα οταν το ανοιγω ολα καλα.τη μπορει να φταει?

Edited by mcde
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

προχτες ξαναπηρα vaio καινουριο μετα απο ενα μικρο διαλημα με imac.

 

Μεγάλη αμαρτία έκανες τέκνον μου! :lol:

 

Τώρα τρέχα να διορθώνεις προβλήματα...

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αμαρτία έκανες τέκνον μου! :lol:

 

Τώρα τρέχα να διορθώνεις προβλήματα...

 

 

χαχαχαχαχαχαχα....τελικα εκανα φορματ τα παντα απο την αρχη και ολα ειναι ρολοι(μεχρι τωρα)οταν το πηγα να το παρω μου λεει ο υπαληλος αστο να σου το ετοιμασω και ελα να το παρεις ετοιμο.εγω βασικα ηθελα να δω αν εχει κανα προβλημα για καμενα πιξελ και τετια γιαυτο δεχτηκα.εκατσα καπου στο 20λεπτο και οταν ειδα οτι ειναι ολα κομπλε εφυγα και πηγα και το πηρα σε καμια ωρα.σε αυτο το διαστημα ο μακακας εβαλε προγραμματα μεσα που δεν τον ειπα κσι γενικος δεν ξερω τη αλλη βλακια εκανε .μαλλον αυτος πρεπει να εκανε κατι η καποιο προγραμμα γιαυτο ειχα το προβλημα μαλλον.:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το εξής.... εχω ένα laptop Acer Aspire , δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο, κάθε φορα που βάζω ένα cd ή dvd στον οδηγό δεν κάνει τίποτα, εννοώ οτι δέν γυρνάει καν ο δίσκος, ειναι σαν να μήν υπάρχει τίποτα.... για να διαβάσει cd ή dvd πρέπει να κάνω επανεκίνηση ή να κάνω logg off σαν χρήστης και μετά πάλι log in, δηλαδη το μηχάνημα δουλεύει αλλα μόνο αν υπάρχει δίσκος μέσα πρίν ανοιξω τον υπολογιστή !!!! τότε μόνο το διαβάζει, και τότε μόνο ακούω και εγώ οτι ο δίσκος μέσα γυρίζει, κάθε φορα που πρέπει να δώ dvd ή να γράψω ένα cd πρέπει να κάνω restart για να πάρει στροφές....... HELP PLEASE, το συγκεκριμένο μοντέλο μου έχει ήδη βγάλει πρόβλημα με την μπαταρία η οποία δεν φορτίζει καθόλου, ενώ την αναγνωρίζει οταν ειναι "κουμπωμένη" απο την άλλη δεν την φορτίζει καθόλου, και το λειτουργώ εδω και 3-4 μήνες μόνο με ρεύμα... τη βοήθειά σας παρακαλώ !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το dell M1330 με το οποίο μέχρι και χθές ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με τη διάρκεια της μπαταρίας του.

 

Χθές όμως για κάποιο ανεξήγητο λόγο σταμάτησε η φόρτιση της μπαταρίας στο 43% (σήμερα έφτασε ως το 44%) και δεν ανέβηκε ποτέ παραπάνω...

 

Τι μπορεί να έπαθε; Το άφησα να ξεφορτίσει τελείως και το ξαναφόρτισα αλλά πάλι το ίδιο. Στο 43% σταματάει η φόρτιση. Το επανέλαβα και με κλειστό το λαπτοπ και με ανοικτό.

 

Τέλος το health της μπαταρίας (όταν πατήσω το κουμπάκι της) βρίσκεται στα 4/5.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος; Υπάρχει μήπως κανένα "τέχνασμα" να ξεμπλοκάρει η μπαταρία; (πχ να την αφήσω στον ήλιο, ή να την βάλω στο ψυγείο!)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν την έχεις τη μπαταρία λιγότερο από χρόνο, μη το συζητάς καν, πάρε τη dell να σου στείλουν άλλη. Επίσης, μήπως έχεις απενεργοποιήσει το Quickset της Dell (ή όποιο άλλο πρόγραμμα έχει; ) Κανονικά έπρεπε να σε έχει ειδοποιήσει νωρίτερα για το 4/5 health.

Αλλιώς δοκίμασε πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση με κλειστό λαπτοπ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ένα μικρό προβληματάκι ( ; ) στο δικό μου netbook (Sony Vaio W).

 

Τις προάλλες μου τελείωσε η μπαταρία και έβαλα να το φορτίσω. Εγώ συνέχιζα να κάθομαι στο Internet παρ' όλο που η φόρτιση είχε τελειώσει με το φορτιστή στη μπρίζα για να μην χαλάω την μπαταρία. Μόλις τελείωσα τις δουλειές μου, πάτησα το Τερματισμός Λειτουργίας. Την επόμενη μέρα τον άνοιξα και ως δια μαγείας η μπαταρία είχε κατέβει στο 89% !!

 

Πως έγινε αυτό; :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ένα μικρό προβληματάκι ( ; ) στο δικό μου netbook (Sony Vaio W).

 

Τις προάλλες μου τελείωσε η μπαταρία και έβαλα να το φορτίσω. Εγώ συνέχιζα να κάθομαι στο Internet παρ' όλο που η φόρτιση είχε τελειώσει με το φορτιστή στη μπρίζα για να μην χαλάω την μπαταρία. Μόλις τελείωσα τις δουλειές μου, πάτησα το Τερματισμός Λειτουργίας. Την επόμενη μέρα τον άνοιξα και ως δια μαγείας η μπαταρία είχε κατέβει στο 89% !!

 

Πως έγινε αυτό; :confused:

 

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι περισσότερο η ανακρίβεια του μετρητή και λιγότερο κάτι άλλο. Ίσως και να μην φόρτισε παραπάνω από 90% για διάφορους λόγους, μπορεί επειδή ήταν ανοικτό, μπορεί να χρειαζεται κάποιον κύκλο πλήρους αποφόρτισης και φόρτισης για να στρώσει, μπορεί απλά να έτυχε...

 

Αν ειναι και λίγο παλιός ο υπολογιστής δεν είναι ανησυχητικό.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...