Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Moυ εδωσαν να φτιαξω ενα Laptop Toshiba γιατι δεν εμπενε στα WINDOWS...

Αλλα δεν ειχε κανει το RECOVERY DISK του και με Safe mode μονο ανοιγε αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι ...

 

Αναγκαστικα εκανα FORMAT με το recovery disk ενος αλλου Laptop Τoshiba...

 

Ομως τωρα ... εχω μια υποψια πως κατι δεν θα παει καλα ... με το CD KEY ...

 

HELP !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πέρασα σε ένα notebook toshiba satelite A300-PSAJ4E τα windows 7 και δεν βρίσκω πουθενά το πρόγραμμα που εμφανίζει στην οθόνη τις λειτουργίες FN (πχ όταν αυξομοιώνω την φωτεινότητα να εμφανίζεται το αντίστοιχο εικονίδιο στην οθόνη).

 

Άν γνωρίζει κάποιος έστω πώς λέγεται το παραπάνω πρόγραμμα για τα toshiba με σώζει!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :D

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο site της Toshiba στο support and downloads βάλε στην αναζήτηση το μοντέλο του φορητού σου και τα win που έχεις και στους drivers που θα σου βγάλει αυτό που θες είναι το Value Added Package.
Link to comment
Share on other sites

Thnx, θα το περάσω αργότερα!!! Δεν έβρισκα πουθενά το όνομα του αρχείου, χάθηκε να το ονομάσουν κάτι με controls να ξέρουμε τι κατεβάζουμε; :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα λαπτοπ acer και σημερα ειδα καμμενο πιξελ.:mad: Η acer καλυπτει απο 4 πιξελ και ανω η κανω λαθος? Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό μήπως και δουλέψει.

 

btw είχα ακούσει οτι υπάρχει τρόπος να κάψεις pixels αλλά δεν έχω βρεί τίποτα στο νέτ οπότε μπόρει να μου χαν πεί μπαρούφες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα λαπτοπ acer και σημερα ειδα καμμενο πιξελ.:mad: Η acer καλυπτει απο 4 πιξελ και ανω η κανω λαθος?

 

Συνηθως οι εγγυησεις της acer ειναι 4+ pixels. Αλλα εχω δει καποιες φορες σε καταστηματα που σου δινουν και λιγοτερα ασχετα με την εγγυηση της acer...τι συμβαινει τωρα με αυτες τις εγγυησεις δεν ξερω ακριβως, μιας και εκει τα βρισκεις με το καταστημα πρωτα. Οποτε για τσεκαρε μηπως το καταστημα που το αγορασες σου εδωσε αλλη εγγυηση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!!θελω παρακαλω τα φωτα σας!!εχω το dell inspiron 910 και ξαφνικα ετρωγε κολλιματα εκανα επανεκινηση και διαπιστωσα οτι ο ssd εχει προβλημα!μπηκα στο bios τον βλεπει κανονικα σαν ονομα αλλα στην χωρητηκοτητα λεει 0mb δεν bootarei μαλλον εχει χαλασει!αυτο διορθωνεται η ειναι για πεταμα?που θα βρω αλλον οικονομικο σε καλη τιμη ακομα και μεταχειρησμενο δεν με πειραζει!δεν θελω να παω στην dell
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μου έχει ένα λαπτοπ Lenovo 3000 n200. Και έχει κάνει downgrade απο Vista σε XP Pro. Τώρα θέλω να κάνω επαναφορά απο το Lenovo care ( Recovery partition) και όταν πατάω το F11 (Recovery), το σύστημα ξεκινάει κανονικά με το ΧΡ. Και κάτι άλλο, όταν πάω να σβήσω το λαπτοπ είτε να κάνω restart, κάνει όλα τα saving και λέει Windows is shutdown παγώνει η οθόνη και παραμένει αναμμένη.

Μήπως έχει βλάβη ο σκληρώς? Θέλω τα φώτα σας.

Το πρόβλημα λύθηκε.

Edited by sharm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε acer 7720G καηκε η καρτα ηχου. Εκτος εγγυησης ενοειται.

Η οποια μαλλον ειναι και πανω στη motherboard.

Υπαρχει περιπτωση λυση να αλλαξει ;

 

(Για λυσεις εξωτερικες usb κλπ ξερω, αλλα προτιστως με ενδιαφερει να διορθωθει το συγκεκριμενο προβλημα)

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είχα το hp mini 2140 (netbook) και το πηγα σε κάποιο μαγαζί να μου καθαρίσουν τις σκόνες. Δυστυχώς είχε πιάσει και ΥΓΡΑΣΊΑ με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καθόλου πλέον. Πόσο κοστίζουν περίπου οι μητρικές των netbooks? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Είμαι κάτοχος ενός netbook, 8" οθόνη. Αυτό που προσπαθώ να φτιάξω είναι το μέγεθος της display screen. Τα Windows μου (XP) είναι στα ελληνικά οπότε στις Ιδιότητες οθόνης λέει 800x600. Αλλά αναγκάζομαι με το ποντίκι να πηγαίνω "πανω κάτω την οθόνη".

Θέλω να το σταματήσω αυτό.. και να παραμένει σταθερή αλλά δεν βρίσκω ποιά είναι η προσιτή ανάλυση για αυτό..

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ..

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με την ερώτησή σου "τι αναλύσεις μπορεί να παίξει;". Πάντως όσο μεγαλύτερη ανάλυση έχει τόσο πιο "πανω κάτω" πάει. Έχω το Asus 1000 EEE Pc εαν δεν απατώμαι. Και έχει περίεργες ρυθμίσεις στο θέμα της οθόνης. Αλλά έχει τις ίδιες σχεδόν επιλογές που έχει ένα κανονικό desktop PC.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λειτουργήσει με συγκεκριμένες αναλύσεις, όπως κάθε υπολογιστής. Μια γρήγορη λύση πριν δεις το manual που τα γράφει αναλυτικά, είναι να πατήσεις το δεύτερο από αριστερά ασημί κουμπάκι. Κάθε πάτημα αλλάζει την ανάλυση, έχει 4. Το 1024 x 600 είναι αυτο που θες. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στο EEE PC Tray Utility (ένα από τα εικονίδια σε σχήμα ορθογωνίου που βρίσκονται δίπλκα στο ρολογάκι των windows) και να διαλέξεις την συγκεκριμένη ανάλυση. Επειδή η οθόνη του 1000Η κατακόρυφα μπορεί να βγάλει μόνο 600 pixels, κάθε μεγαλύτερη ανάλυση υλοποιείται με αυτο το "πάνω-κάτω". Το 800 x 600 δεν εκμεταλλεύεται όλη την οριζόντια ανάλυση. Edited by XPhys
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

ebala ta xp sto laptop sto hp dv7 1150ev kai den exo hxo.,mporei kapoios na me voithisei???

 

Τους drivers τους περασες?? Κατεβασε αμα ειναι τους νεοτερους απο το site της HP και περασε τους!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ενα Sony Vaio VGN-CR21S, εριξα καφε πανω του και το ανοιξα για να το στεγνωσω, ευτυχως το λαπτοπ δουλευει αλλα ετσι οπως το στεγνωνα με το πιστολακι (:lol:) μου ξεφυγε στο ζεστο για ενα δευτερολεπτο και 2-3 κουμπια λιωσανε και αλλαξανε μορφη, με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να τα χρησιμοποιησω.Πηρα τηλεφωνο στην sony και μου ειπαν οτι για να αλλαχτει το πληκτρολογιο πρεπει να το στειλουμε γερμανια και θα κοστισει 270 ευρω. Για να αλλαχτουν τα πληκτρα γυρω στο 100αρι ( αν μπορεσουν να το κανουν γιατι λενε δεν υπαρχει πληκτρολογιο στην αγορα γι αυτο το μοντελο). Αυτη την στιγμη βρισκομαι στην Αγγλια, το πηγα σε ενα καταστημα και με 50 ευρω μου βαλανε ενα πληκτρολογιο που δεν δουλευε και ετσι το βγαλαμε και βαλαμε το παλλιο παλι. Εχετε καμμια ιδεα με το τι μπορω να κανω? χωρις να με πιασουν και κοροιδο γιατι εχω δει στο ebay και στο amazon πληκτρολογια και πληκτρα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες.

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Sony Vaio VGN-CR21S, εριξα καφε πανω του και το ανοιξα για να το στεγνωσω, ευτυχως το λαπτοπ δουλευει αλλα ετσι οπως το στεγνωνα με το πιστολακι (:lol:) μου ξεφυγε στο ζεστο για ενα δευτερολεπτο και 2-3 κουμπια λιωσανε και αλλαξανε μορφη, με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να τα χρησιμοποιησω.Πηρα τηλεφωνο στην sony και μου ειπαν οτι για να αλλαχτει το πληκτρολογιο πρεπει να το στειλουμε γερμανια και θα κοστισει 270 ευρω. Για να αλλαχτουν τα πληκτρα γυρω στο 100αρι ( αν μπορεσουν να το κανουν γιατι λενε δεν υπαρχει πληκτρολογιο στην αγορα γι αυτο το μοντελο). Αυτη την στιγμη βρισκομαι στην Αγγλια, το πηγα σε ενα καταστημα και με 50 ευρω μου βαλανε ενα πληκτρολογιο που δεν δουλευε και ετσι το βγαλαμε και βαλαμε το παλλιο παλι. Εχετε καμμια ιδεα με το τι μπορω να κανω? χωρις να με πιασουν και κοροιδο γιατι εχω δει στο ebay και στο amazon πληκτρολογια και πληκτρα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες.

Ευχαριστω.:)

 

Κοιτα εδω (ειναι εξυπηρετικοι) και εδω

 

Επισης αν μπορεις να αλλαξεις τα πληκτρα μονη σου χωρις να κανεις ζημια στα σιδερακια που εχουν απο κατω, απλα αγορασε αυτα που χαλασαν και αντικατεστησε τα. Εαν δεν μπορεις εσυ δωσ' τα σε καποιον που ξερει!! :)

Edited by manolog3

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω (ειναι εξυπηρετικοι) και εδω

 

Επισης αν μπορεις να αλλαξεις τα πληκτρα μονη σου χωρις να κανεις ζημια στα σιδερακια που εχουν απο κατω, απλα αγορασε αυτα που χαλασαν και αντικατεστησε τα. Εαν δεν μπορεις εσυ δωσ' τα σε καποιον που ξερει!! :)

 

 

Κανενα απο τα 2 site δεν εχει το δικο μου πληκτρολογιο ειναι για αλλες σειρες, εγω εχω την CS, το λαπτοπ ειναι λευκο και εχει ασημενιο πληκτρολογιο.

 

Αν βρω πληκτρα ειμαι σιγουρη οτι θα μπορεσω να το κανω, φανταζομαι θα βρω και καποιον οδηγο στο ιντερνετ(:p). Το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω ουτε πληκτρα ουτε πληκτρολογιο:(

 

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Laptop (dell) αγορασμενο απο multirama, επαθε προβλημα μεσα σε 3 μηνες ο σκληρος και ειναι κανονικα μεσα στην εγγυηση, πρεπει να πληρωσει 25 ευρω εργατικα του ειπαν και αν αλλαχτει ο σκληρος 50...:blink: ειναι λογικο να πληρωσεις ενω ειναι στην εγγυηση??

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και πάλι :)

 

Έκανα ένα φορμάτ στη γριούλα τις προάλλες (presario 2810, 9 ετών είναι πλέον!) και έχω 2 προβληματάκια....:

 

 

1) όταν πάει να ανοίξει ξεκινάει κάθε φορά με την καταμέτρηση της RAM (μαύρη οθόνη δλδ και αριστερά επάνω τρέχουν τα ΚΒ). Πώς το καταργώ αυτό; :confused:

 

2) δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω τα USB 2 :mad: έχω βάλει και τα 3 SP, updates κλπ και πάλι τίποτα :wacko:

 

Σας παρακαλώ βοηθείστε :lol:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είναι καταμέτρηση, αλλά έλεγχος για σφάλματα. Μόνο αν το bios έχει επιλογή για fast boot χωρίς πολλά check, μπορεί να μην σου εμφανίζεται ή έστω σε καθυστερεί πολύ.

2) Το USB 2.0 δεν είναι ένα χαρακτηριστικό που ενεργοποιείται με software. Προφανώς το pc σου, λόγω παλαιότητας δεν έχει θύρες USB 2.0, αλλά 1.1 Η μόνη λύση αν θες να έχεις θύρες USB 2.0 είναι η αγορά ενός εξωτερικού PCMCIA Controler.

http://m2.sourcingmap.com/smap/images/item/n/09b/ux_a09062600ux0047_ux_n.jpg

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Οι θύρες είναι USB2 παρά την παλαιότητά τους!

 

Τόσα χρόνια έτσι ήταν... Απλά αυτό ήταν το 1ο μου φορμάτ και δεν μπορώ να καταλάβω τι έκαναν οι άλλοι τις 2-3 φορές παλαιότερα που χρειάστηκε φορμάτ η γριούλα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...