Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με τα καναλια της Digea Δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...!!

και πολυ καλη ποιοτητα σηματος στο (93-95%) !!

 

μονο στις ερτ.... !!

Θα κανω μερικα πειραματακια με τις κεραιες,βυσματα,καλωδια....

και οτι γινει....!! :p:p:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ, δεν πρόσεξα ότι είσαι Σαλόνικα, όπου έχετε και digea. Μπορεί να έχει πέσει κανάς αναμεταδότης ή κανά άλλο «εργαλείο» (αν και πολύ ώρα μου φαίνεται) ή το σήμα MPEG-2 να είναι πιο ευαίσθητο από το MPEG-4 (εντελώς στη τύχη αυτό, δεν το κατέχω)... Ενημέρωσε, έτσι από περιέργεια τι έγινε, αν θες.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κανένας άποψη για το πώς φαίνονται τα ψηφιακά κανάλια που άρχισαν να μεταδίδονται στην Αττική σε δοκιμαστική φάση; Εχθές το βράδυ έκανα αναζήτηση μήπως και ίσχυε κάτι τέτοιο (ανάλογων δοκιμαστικών εκπομπών που γινόντουσαν στην Θεσσαλονίκη πριν την επίσημη έναρξη) και βρήκα 4 κανάλια! Το Alpha, το Alter, το Μακεδονία TV και ο ANT1. Από ποιότητα σήματος είναι άψογα! Από ανάλυση εικόνας, μία από τα ίδια με τα αναλογικά.
Link to comment
Share on other sites

Με τα καναλια της ερτ (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3) ξέρει κανείς τι θα γινεί?

Γιατι απ ότι έχω δει δεν βρίσκοντε στην ομάδα της DIGEA!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

H Digea είναι εταιρία που συστάθηκε από τα ιδιωτικά κανάλια. Λίγο δύσκολο να μπουν στην πλατφόρμα αυτή. Κατά πάσα πιθανότητα θα ενσωματωθούν σε αυτή από την οποία εκπέμπει τα δικά της ψηφιακά κανάλια.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άποψη για το πώς φαίνονται τα ψηφιακά κανάλια που άρχισαν να μεταδίδονται στην Αττική σε δοκιμαστική φάση; Εχθές το βράδυ έκανα αναζήτηση μήπως και ίσχυε κάτι τέτοιο (ανάλογων δοκιμαστικών εκπομπών που γινόντουσαν στην Θεσσαλονίκη πριν την επίσημη έναρξη) και βρήκα 4 κανάλια! Το Alpha, το Alter, το Μακεδονία TV και ο ANT1. Από ποιότητα σήματος είναι άψογα! Από ανάλυση εικόνας, μία από τα ίδια με τα αναλογικά.

Τα βρήκες κατά τύχη???

Και παίζαν για ώρα?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το παρακάτω ψηφιακό δέκτη

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-x-SD-1000-digital-terrestrial-receiver.htm

 

ο οποίος απο οτι κατάλαβα μέχρι στιγμής είναι άχρηστος γιατί άμα θέλω να δώ MEGA πρέπει να βγάλω την κεραία απο το δέκτη και να την βάλω στην τηλεόραση σωστά?ή να βάλω στην πρίζα 2 κεραίες....ρωτάω μήπως κάτι κάνω ή καταλαβαίνω κάτι λάθος...

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

με τα καναλια της Digea Δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...!!

και πολυ καλη ποιοτητα σηματος στο (93-95%) !!

 

μονο στις ερτ.... !!

Θα κανω μερικα πειραματακια με τις κεραιες,βυσματα,καλωδια....

και οτι γινει....!! :p:p:)

 

Τελικα με το δικο μου θεματακι..

βρηκα οτι καπου εχανε το καλωδιο της κεραιας...το αλλαξα και τωρα ειναι ολα οκ...!!

:):)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το παρακάτω ψηφιακό δέκτη

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-x-SD-1000-digital-terrestrial-receiver.htm

 

ο οποίος απο οτι κατάλαβα μέχρι στιγμής είναι άχρηστος γιατί άμα θέλω να δώ MEGA πρέπει να βγάλω την κεραία απο το δέκτη και να την βάλω στην τηλεόραση σωστά?ή να βάλω στην πρίζα 2 κεραίες....ρωτάω μήπως κάτι κάνω ή καταλαβαίνω κάτι λάθος...

 

Για να πιανεις και τα ψηφιακα και τα αναλογικα θα συνδεσεις :

το καλωδιο της κεραιας με τον δεκτη..και με ενα αλλο καλωδιο κεραιας θα συνδεσεις τον δεκτη με την τηλεοραση...!!

 

η με ανταπτορακι !!

 

Αλλα θες δυο καλωδια οτι και να κανεις..!!

:):)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άποψη για το πώς φαίνονται τα ψηφιακά κανάλια που άρχισαν να μεταδίδονται στην Αττική σε δοκιμαστική φάση; Εχθές το βράδυ έκανα αναζήτηση μήπως και ίσχυε κάτι τέτοιο (ανάλογων δοκιμαστικών εκπομπών που γινόντουσαν στην Θεσσαλονίκη πριν την επίσημη έναρξη) και βρήκα 4 κανάλια! Το Alpha, το Alter, το Μακεδονία TV και ο ANT1. Από ποιότητα σήματος είναι άψογα! Από ανάλυση εικόνας, μία από τα ίδια με τα αναλογικά.

Παιζουν ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια ερωτηση.

Εχω την τηλεοραση SONY KDL32D3000.Ξερει κανεις αν υποστηριζει MPEG4?

Σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν γνωριζει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια ερωτηση.

Εχω την τηλεοραση SONY KDL32D3000.Ξερει κανεις αν υποστηριζει MPEG4?

Σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν γνωριζει...

Οχι μονο MPEG-2 διαθετει.Αμα θες να πιασεις MPEG-4 αγορασε την καρτα Neotion pocket dtv.Την τοποθετεις στο ci-slot της τηλεορασης και ο δεκτης μετατρεπεται σε mpeg-4.

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη κάρτα υποστηρίζει και το HD ?

Νομιζω οτι υπαρχει και hd καρτα απλως ειναι πιο ακριβη.

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν ακομα?

Δοκίμασα προχτές και δεν βρήκα τίποτα στο scanning..

Άρα υποθέτω ότι είχαν βγει στον αέρα για λίγη ώρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι νομίζεται είναι προτιμοτερο:

 

εξωτερικό μηχάνημα ή τηλεόραση που να παιζει MPEG4??

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας δώσω τα φώτα μου που πρόσφατα απέκτησα. Δοκιμάστε το XORO HRT 7600.

Με 50 ευρώ τα παίζει όλα, βιντεογραφείς ένα πρόγραμμα και αν συνδέσεις usb stick ή usb hard disk παίζει και αρχεία DVD κλπ. Ψάξτε να βρείτε λεπτομέρειες στο διαδίκτυο.

Το αγόρασα πρόσφατα και είμαι super Ικανοποιημένος. Προτείνω λοιπόν εξωτερικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα πρόσφατα μοντέλα τηλεοράσεων έχουν υποδοχή usb και υποστηρίζουν τα περισσότερα από τα γνωστά format. Εάν πήρες τηλεόραση τον τελευταίο χρόνο μάλλον δεν έχεις ανάγκη για κάτι τέτοιο. Τώρα αν δεν έχεις mpeg4 και δε θες να αλλάζεις τηλεόραση είναι καλή περίπτωση αυτός ο δέκτης. Όμως αν θες σοβαρό media player παίρνεις ένα WDTV και ησυχάζεις. Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι προτιμότερη η τηλεόραση με δέκτη Mpeg4. Τι το καλό έχει ένας εξωτερικός δέκτης;

Θα στο πω αλλιώς.

Το μόνο χειρότερο που έχει ο εξωτερικός δέκτης είναι ότι είναι ένα κουτί περισσότερο για το σαλόνι, καθώς και το 2ο τηλεκοντρόλ.

Κατά τα άλλα, ειναι καλύτερος ως προς την διαχείρηση των καναλιών και τον χρόνο που κάνει να αλλάξει κανάλια.

Σύγκρινε τηλεόραση με κάρτα και τηλεόραση με εξωτερικό δέκτη για να δεις πόσο χρόνο θέλει το καθένα για αλλαγή καναλιών...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ο καθένας ότι θεωρεί σημαντικότερο. Εγώ έχω παίξει και με δέκτες mpeg4 εξωτερικούς, και τηλεόραση mpeg4 έχουμε στο σαλόνι, και στο pc έχω μια pinnacle. Μία η άλλη μου φαίνεται. Οι καθυστερήσεις υπάρχουν και από τη στιγμή που υπάρχουν είναι ενοχλητικές ανεξαρτήτως διάρκειας σε φυσιολογικά πλαίσια. Για να το πω διαφορετικά, από τη στιγμή που μαυρίζει η εικόνα και δε μπορώ άμεσα να αντιληφθώ εάν ενδιαφέρομαι για το περιεχόμενο ώστε να αλλάξω χωρίς να περιμένω, τι 2 τι 4 δευτερόλεπτα.

 

Εκείνο που δε μπορώ να ανεχτώ είναι να χάσω τη ρέκλα του να αράζεις και να τα κάνεις όλα με ένα δάχτυλο, δηλαδή το να έχω 2 τηλεχειρηστήρια.

 

Οπότε όπως το βλέπει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι να διακοπούν οι αναλογικές εκπομπές το 2012 παντού στην Ευρώπη αλλά μπορεί να τραβήξει μέχρι το 2015.

 

Όπως με όλες τις αλλαγές στην Ελλάδα προβλέπω θύελλα (τηλεοπτικών και φορουμικών κυρίως) αντιδράσεων γιατί η γιαγιά στο Κολοκοτρωνίτσι δεν έχει δέκτη και ούτε λεφτά να αγοράζει και ούτε χάκερ είναι για να τον εγκαταστήσει και θα μείνει χωρίς tv. Οπότε το κόβω για 2015.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι να διακοπούν οι αναλογικές εκπομπές το 2012 παντού στην Ευρώπη αλλά μπορεί να τραβήξει μέχρι το 2015.

 

Όπως με όλες τις αλλαγές στην Ελλάδα προβλέπω θύελλα (τηλεοπτικών και φορουμικών κυρίως) αντιδράσεων γιατί η γιαγιά στο Κολοκοτρωνίτσι δεν έχει δέκτη και ούτε λεφτά να αγοράζει και ούτε χάκερ είναι για να τον εγκαταστήσει και θα μείνει χωρίς tv. Οπότε το κόβω για 2015.

 

και να καταλαβω και κατι αλλο

 

πχ. στο χωριο μου πιανει μονο 5-6 καναλια , και στο διπλα χιωριο τα πιανει σχεδον ολα

οταν θα γινουν ψηφιακα θα πιανουμε παλι τα ιδια ? η θα ειναι καλυτερο το σημα??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...