Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

--------------------------------------------------------------------------------

 

βημα 1---Set Up ADB/USB Drivers for Android Devices.. http://theunlockr.com/2009/10/06/how...droid-devices/

 

βημα 2---Unlocking the Bootloader.. ( fastboot)

http://forum.androidcentral.com/goog...nexus-one.html

 

βημα 3---Rooting your Nexus One.. ( Superboot.zip )

 

http://forum.androidcentral.com/goog...nexus-one.html

 

βημα 3---Flashing the RA-Nexus Recovery Image( recovery-RA-nexus-v1.7.0.1.img )

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=611829

 

ακολουθα τησ εντολεσ απο εδω..

 

Flashing the RA-Nexus Recovery Image [1.7.0.1] to your Nexus One

 

1.) First thing you need to do is download recovery-RA-nexus-v1.7.0.1.img ) As of writing this it is v1.7.0.1.img

 

2.) Now you need to place that file into the root of your nexusone-superboot directory that should still be on your desktop from the steps above.

 

3.) Now with your device off, connect it to you computer.

 

4.) Boot your device into fastboot mode by holding the power button down while holding the volume rocker down. Then press the power button down to select fastboot usb selected.

 

5.) Windows users: Launch the Command Prompt and change directories to nexusone-superboot folder. Type the following: fastboot-windows flash recovery recovery-RA-nexus-v1.7.0.1.img and hit enter.

 

Mac users: Launch the Terminal and change your directory to 1.1-nexusone-superboot folder on your desktop. Type the following: ./fastboot-mac flash recovery recovery-RA-nexus-v1.7.0.1.img and hit enter.

 

The 1.7.0.1 recovery image is now loaded onto your Nexus One.

 

 

You are now ready to do a Nandroid Backup and install a custom ROM of your choice.

 

1.) With your device powered off hold down on the volume down rocker while pressing the power button. From there select "recovery".

 

2.) Once in recovery select backup/restore and choose Nand backup.

 

When that is completed you now have a backup image saved on your SD card in case you ever need to go back to the normal ROM.

 

3.) Now from the recovery menu select Wipe and then Wipe data/factory reset.

 

4.) Once the wipe is completed select Flash zip from sdcard to select the ROM you wish to install.

 

5.) Once the flashing process is completed simply reboot and enjoy your freshly flashed Nexus One!

 

 

πιστευω να τα καταλαβατε,,στα λινκ μεσα εχει και τησ οδηγιεσ,,, ετσι παντωs εκανα root to nexus one

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,καντε copy paste ta link sto google.............................

Edited by nikosz75013
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άμα ψάξεις στο youtube θα βρεις δεκάδες βίντεο για το πώς θα ρουτάρεις το nexus.

Εγώ είχα δώσει βάση σε ένα του unlocker.com αν θυμάμαι καλά. Είναι πολύ εύκολο πάντως, τυφλοσούρτης.

Link to comment
Share on other sites

nikosz75013 όλα αυτά που έγραψες νομίζω ότι είναι λίγο παλαιότερη μέθοδος και περιλαμβάνει και νέα ROM ...που δε καίγομαι να βάλω προς το παρόν...(επιπλέον τα λινκς σου όλα είναι νεκρά)

στα λινκ που έδωσα παραπάνω ο Paul λέει ξεκάθαρα ότι με το superboot η διαδικασία είναι πολύ απλή πλέον.

αν κάποιος γνωρίζει τις απορίες μου έγραψα, απαντάει, έτσι για να μου λυθούν οι λεπτομέρειες και να μην αρχίσω πάλι τα ψαξίματα και τα διαβάσματα, γέρος άνθρωπος..:O

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

 

επιτελουσ......!!!τα καταφερα...αν και χρειστικε να κανω την διαδικασια 3 φορεσ...φιλε σε ευχαριστω!!!:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε εμενα δουλευουν ολα τα λινκ....μονο ετσι και με αυτον τον τροπο το ρουταρισα,,,
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

τα λινκ προφανώς τα έχεις μικρύνει με κάπιο πρόγραμμα και δε παίζουν...βάλε πάνω τον κέρσορα να δεις ότι έχουν τελίτσες στην μέση αντί για όλο τον τίτλο...

anyway, παράταση μάλλον το root μέχρι να το ψάξω καλύτερα, γιατί αν δε λυθούν οι απορίες δε πάω πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

τα λινκ προφανώς τα έχεις μικρύνει με κάπιο πρόγραμμα και δε παίζουν...βάλε πάνω τον κέρσορα να δεις ότι έχουν τελίτσες στην μέση αντί για όλο τον τίτλο...

anyway, παράταση μάλλον το root μέχρι να το ψάξω καλύτερα, γιατί αν δε λυθούν οι απορίες δε πάω πουθενά...

εχεισ δικιο,,,

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα στη διαδικασία να διαβάσω, να ασχοληθώ εντατικά και να ‘’ρουτάρω’’ το nexus:)

Ερωτήσεις απορίες:

1) Καταρχήν σύμφωνα με το site του paul (modaco) , ‘’ Note: If you are using a retail Nexus One, you may need to unlock the bootloader first, as detailed here.’’ Εγώ που το αγόρασα online από την google , φαντάζομαι πως πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader πρώτα? Και ενημερωτικά μπορώ και να μη το κάνω? Δηλαδή να κάνω root χωρίς ξεκλέιδωμα bootloader ή το αντίστροφο και ποιες η διαφορές??

 

 

2) Έστω ότι ξεκινάω με τον bootloader…έχω κατεβάσει όσα λέει και κάποια στιγμή φτάνουμε στο τελευταίο βήμα που λέει ‘’ Proceed on your merry bootloader unlocked way (note: you device will be wiped)’’ ....προφανώς αναφέρεται στην οθόνη που βγάζει η συσκευή ότι ετοιμάζεσαι να ξεκλειδώσεις το bootloader και θα χάσεις την εγγύηση , έτσι? Σε αυτό το σημείο χάνω τα data μου(wiped)..?? με το mybackup pro σώζουμε τίποτα ή όλα από την αρχή?

 

 

3) Ok με τον bootloader…πάμε στο root…τι να διαλέξω σύμφωνα με αυτό το λινκ http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/298782/22-jul-superboot-erd79-frf91-rooting-the-nexus-one/

Το superboot που παίζει μάλιστα ήδη για το FRF91 που έχω, ή το Insecure boot που προϋποθέτει προς το παρόν downgrade σε FRF50 και παέι λέγοντας? Αν κατάλαβα καλά το insecure σου δίνει την επιλογή να ξαναγυρίσεις σε ‘’μαμά’’ κατάσταση το τηλέφωνο ενώ το superboot όχι?

Το ότι το superboot έχει άλλο driver για το wifi είναι ασφαλές (Note: If you apply the himem superboot and wish to revert, you will need to reflash your ROM, as the himem superboot includes an updated wifi driver.)?

 

Εεε...τα άλλα είναι διαδικασία και πιστεύω ότι το έχω..:)

 

Thaaaaaaaaanks…:)

 

edit: μόλις είδα αυτό -->..the root was only possible due to the engineering bootloader shipped on the devices distributed by Google, and that retail devices would likely have locked bootloaders....άρα εγώ να υποθέσω ότι δε χρειάεζεται να ασχοληθώ με το bootloader? :worry:

 

(1) Πρόσφατα ανακάλυψαν στους xda μέθοδο που αποκτάς root access στο κινητό χωρίς να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Μου φαίνεται αρκετά φασαριόζικη και το πλεονέκτημα είναι οτι και καλά δεν χάνεις την εγγύησή σου. Από την στιγμή που δεν σου έχει βγάλει πρόβλημα το τηλέφωνο ως τώρα, οπότε μην το πολυσκέφτεσαι με την εγγύηση. Το 99% που έχουν Ν1 το έχουν ξεκλείδωτο ;)

Αρα στην θέση σου θα πήγαινα με τον πατροπαράδοτο τρόπο και (3) μέσω superboot για το rooting κατευθείαν στην FRF91 που είναι πανεύκολο. To insecure ξέχνα το δεν σου χρειάζεται (και δεν σου δίνει την επιλογή που αναφέρεις). Στο κανονικό θα πας, το οποίο όπως είδες έχει νέο (καλύτερο) driver για το wi-fi.

 

(2) Ναι σνήνονται τα πάντα στο κινητό. Μπορείς βέβαια όποιες εφαρμογές θέλεις να τις σώσεις με το my backup και να τις επαναφέρεις μετά.

 

 

edit: φυσικά και χρειάζεται. Ολα τα Ν1 που έχουν κυκλοφορήσει από την Google έχουν κλειδωμένο τον bootloader. Αυτό που αναφέρει το κείμενο είναι για τα δοκιμαστικά τηλέφωνα που έδωσε για development η Google.

 

edit2: μην ξεχάσεις μετά το rooting να περάσεις την custom recovery του Amon RA, για να μπορείς να περνάς νέες roms, να κάνεις nandroid backup etc.

Edited by verve77
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

δειτε το,,,

http://forum.mobilism.org/viewtopic.php?f=399&t=126407&start=0

:google::google::google:

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

verve77 κατατοπιστικές οι απαντήσεις σου, σε ευχαριστώ...

και εγώ λοιπόν το userboot θα χρησιμοποιούσα για FRF91...με ξεκλείδωμα του bootloader...με το mybackup pro κρατάω μόν εφαρμογές? από ρυθμίσεις? γιατί έχει μια επιλογή για apps και μία για data..:worry:

επιπλέον έλεγα να παραβλέψω εντελώς αυτά περί custom recovery του Amon RA...δεν έχω σκοπό να αλλάζω rom κάθε τρεις και λίγο και νομίζω ότι είναι και προαιρετικά, έτσι?

τέλος να ρωτήσω, με το root (αλλά με μαμά rom), χάνω το πλεονέκτημα να λαμβάνω τα updates του λειτουργικού από την google και θα πρέπει να τα περνάω χειροκίνητα με κάποιο τρόπο, όταν θα γίνονται διαθέσιμα? γιατί χαλιέμαι πολύ στην ιδέα να βγει κανά gingerbread και εγώ να μη μπορώ να το πάρω ή να πρέπει να περιμένω πότε θα το δώσει κάποιος developer...

thanks again mate..;)

Link to comment
Share on other sites

οχι αν δεν αλλάξεις rom νομίζω (99%) θα παίρνεις κανονικά τα updates Οver The Air (OTA).

 

Πάντως σου προτείνω να περάσεις και την recovery του Amon RA και να δοκιμάσεις κάποιες πολύ γνωστές ROMs. Εχουν πολλά πλεονεκτήματα και χαρακτηριστικά που λείπουν από την stock (αν και η 2.2 είναι ίσως η κορυφαία μαμίσια έκδοση λογισμικού που έχει βγει ποτέ σε κινητό). Το my backup έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω δεν θυμάμαι, δοκίμασε και με το Sprite Backup ή το Titanium Backup.

 

Οταν τελοσπάντων σετάρεις το κινητό σου, μπαίνεις στην recovery και κάνεις ένα nandroid backup. Μετά είναι παιχνιδάκι και υπόθεση δευτερολέπτων να περνάς και να αλλάζεις roms. Κατεβάζεις πχ του Cyanogen, την περνάς στην SD, τρέχεις το zip μέσα από την recovery και έτοιμη η ROM. Βλέπεις οτι δεν σου αρέσει; Ξανα boot recovery και κάνεις restore το nandroid backup σου και το κινητό σου ήταν όπως πριν 10 λεπτά. Απίστευτα εύκολο.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

εβαλεσ και την Recovery Image 1,7.0.1;;[/QUO

ναι αυτη εβαλα..αν και χρειαστικε να κανω τη διαδικασια 3 φορεσ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Mybackup επιλέγεις apk & data για τις εφαρμογές και στα δεδομένα τικάρεις ότι θέλεις να κρατήσεις (ιστορικο , μυνηματα κλπ) Θα σου πρότεινα μόνο επαφές & ημερολόγιο μην τα πάρεις backup , εάν τα έχεις στο google (ετσι και αλλιως θα συγχρονιστουν) γιατί θα γίνει μπέρδεμα !!!!
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

σωστή παρατήρηση VOYAGER13 :up: ελπίζω όλα τα υπόλοιπα να επανέρθουν κανονικά..:worry:

λογικά άυριο βραδάκι φορτίζω και βουρ στο ψητό...(μη μου καεί μόνο και φάμε γλαρόσουπα..) :O

Link to comment
Share on other sites

σωστή παρατήρηση VOYAGER13 :up: ελπίζω όλα τα υπόλοιπα να επανέρθουν κανονικά..:worry:

λογικά άυριο βραδάκι φορτίζω και βουρ στο ψητό...(μη μου καεί μόνο και φάμε γλαρόσουπα..) :O

Eμένα με το mybackup μου επανέφερε ρυθμίσεις προγράμματα και shortcuts από την 1.5 official σε custom 2.1 με 2 , 3 προγράμματα μόνο που ήθελαν επανεγκατάσταση. Για να το κάψεις θα πρέπει να προσπαθήσεις πάααααρα πολύ , αρκεί να διαβάζεις προσεκτικά ΟΛΕΣ τις οδηγίες και τα βήματα και όλα θα πάνε καλά ;)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

παιδια η [ROM] CyanogenMod-6 for Nexus One: Holy crap,full of AWESOME! V6.0.0-RC2 (07/25/2010) τα σπαει,,,,,,,,,,,,,,,,:lol::lol::lol::lol: και με ελληνικα....;););)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=722798

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,,παιδια,,εξεσουαρ για το κιν μασ που μπορουμε να βρουμε;; οπωσ το πισω καπακι τησ μπαταριασ, η το μεταλικο περιβλιμα του κιν;;;;;; ξερει κανενασ;;:thanks:
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα,,παιδια,,εξεσουαρ για το κιν μασ που μπορουμε να βρουμε;; οπωσ το πισω καπακι τησ μπαταριασ, η το μεταλικο περιβλιμα του κιν;;;;;; ξερει κανενασ;;:thanks:

 

http://cgi.ebay.co.uk/Original-Housing-Back-Cover-HTC-Google-Nexus-One-G5-/260645738657?cmd=ViewItem&pt=PDA_Accessories&hash=item3cafb258a1

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω,,,,βρικα και αυτο,,εχει τα παντα,,αν μασ χαλασει το κιν δεν το φτιαχνει κανεισ εδω ελλαδα ε;; στο play247 μου ειπε οτι το φτιαχνει η htc,,

 

http://www.lunacommerce.com/259-google-nexus-one-bezel-frame.html

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σιγουρέψου ότι είναι original πρώτα το εν λόγω housing.

 

Η HTC Hellas δε νομίζω να το υποστηρίζει τη συσκευή. Θα χρειαστεί να απευθυνθείς στο εξωτερικό... http://www.htc.com/www/support/nexusone/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στην συσκευασια λεει και gr παντωσ

 

Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι. Αν μπεις στην σελίδα της HTC Hellas δεν υπάρχει πουθενά. Ενώ στην Αγγλική σελίδα της HTC που σου έδωσα το link πιο πάνω, λέει και σε ποιες χώρες υποστηρίζεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

απαντηση απο htc..

 

 

Αγαπητέ Κύριε Νικόλα, Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την HTC. Όσον αφορά την ερωτησή σας, Σας ενημερώνω οτι η συσκευή nexus one δεν καλύπτεται απο εγγύηση στην Ελλάδα, επειδή η συσκευή nexus one είναι καινούργιας κυκλοφόρησης και δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, εάν θέλετε ελέγξτε την παρακάτω ιστοσελίδα http://www.htc.com/gr/product.aspx Επίσης χώρα προέλευσης της συσκευής είναι η Αμερική, γιαυτο θα καλύπτεται απο εγγύηση στο σέρβις της Αμερικής, Και άν έχετε παγκόσμια εγγύηση μπορείτε να απευθυνθέιτε στο σέρβις της Αγγλίας – Ταϊβάν - Σιγκαπούρη - Χονγκ Κονγκ. Μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 00800-126-878 και για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επισκεφτείτε την παρακάτω ιστοσελίδα μας http://www.htc..com/europe/CA_Hotline.aspx. Σας ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για την συνεχής υποστήριξη. Με εκτίμηση, Γιάννης, HTC,,,,,

Edited by nikosz75013
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...