Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρέπει να έχεις το εκτελέσιμο "fastboot" εγκατεστημένο στο κινητό σου και να εκτελέσεις

fastboot erase system -w

 

Τι εννοείς ότι πρέπει να έχω το fastboot στο κινητό εγκατεστημένο, ότι έχω κάνει είναι με το superboot και με το android-sdk-windows, αν πρέπει να έχω κάποιο αρχείο περασμένο στο κινητό μια βοήθεια για να το εγκαταστήσω. Συγκεκριμένα θέλω να διαγράψω τα πάντα γιατί περνώντας πριν τρεις μέρες την kangorama, προσπαθώντας να την κάνω να μου δείχνει ελληνικά στον broswer, άρχισε μετά να μου βγάζει εκατοντάδες fc για το android phone και διάφορα άλλα τρελά. Ότι και να πέρασα από rom (ότι υπάρχει στο xda) όλες μου έκαναν τα ίδια, για αυτό θέλω να κάνω γενική διαγραφή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν έχεις πρόσβαση στο XDA δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=614850

 

αλλιώς:

 

1)κατεβάζεις τη ROM από το σαιτ του modaco: http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/298820/nexus-one-htc-passion-images-in-signed-zip-build-22607/

2)βάζεις τα .iso στο φάκελο C:\~\android-sdk-windows\tools

3)συνδέεις το κινητό σε fastboot

4)με πατημένο το shift,δεξί κλικ στο παράθυρο των tools,και "open command window here"

5)γράφεις "fastboot devices" (χωρίς τα εισαγωγικά πάντα) για να σιγουρευτείς ότι το πισι βλέπει το νέξους

6)fastboot erase userdata KAI ΜΕΤΑ fastboot erase cache (αυτά τα κάνεις κ απ το recovery του AmonRa αν θες πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία

7)fastboot flash userdata userdata.img

8)fastboot flash boot boot.img

9)fastboot flash system system.img

10)fastboot flash recovery recovery.img

11)fastboot reboot

 

12)το νέξους θα ξεκινήσει σε εργοστασιακή κατάσταση (εκτός απ το bootloader φυσικά :P )

 

13)(προαιρετικά) άστο να κάνει ΟΤΑ Update σε Froyo

 

14)μετά μπορείς απλά να φλασάρεις το AmonRa Recovery κ να εγκαταστήσεις τη custom rom που θες (συνιστώ CM6)

 

ελπίζω να βοήθησα

 

πηγή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=614850

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις πρόσβαση στο XDA δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=614850

 

αλλιώς:

 

1)κατεβάζεις τη ROM από το σαιτ του modaco: http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/298820/nexus-one-htc-passion-images-in-signed-zip-build-22607/

2)βάζεις τα .iso στο φάκελο C:\~\android-sdk-windows\tools

3)συνδέεις το κινητό σε fastboot

4)με πατημένο το shift,δεξί κλικ στο παράθυρο των tools,και "open command window here"

5)γράφεις "fastboot devices" (χωρίς τα εισαγωγικά πάντα) για να σιγουρευτείς ότι το πισι βλέπει το νέξους

6)fastboot erase userdata KAI ΜΕΤΑ fastboot erase cache (αυτά τα κάνεις κ απ το recovery του AmonRa αν θες πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία

7)fastboot flash userdata userdata.img

8)fastboot flash boot boot.img

9)fastboot flash system system.img

10)fastboot flash recovery recovery.img

11)fastboot reboot

 

12)το νέξους θα ξεκινήσει σε εργοστασιακή κατάσταση (εκτός απ το bootloader φυσικά :P )

 

13)(προαιρετικά) άστο να κάνει ΟΤΑ Update σε Froyo

 

14)μετά μπορείς απλά να φλασάρεις το AmonRa Recovery κ να εγκαταστήσεις τη custom rom που θες (συνιστώ CM6)

 

ελπίζω να βοήθησα

 

πηγή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=614850

 

Φίλε ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί έχω μείνει χωρίς κινητό (με ένα nokia 2660i) και μου είχαν κοπεί τα χέρια κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

Γιατί πάντα προτιμάτε τον δύσκολο δρόμο; :-P

 

Πρώτο πράγμα που σου λένε να κανείς με το που ξεκλειδώσεις τον bootloader είναι nandroid backup. Άρα αν κάτι πάει στραβά επαναφέρεις αυτό.

 

Αλλά όχι μόνο αυτό. Ειδικά πριν ξεκινήσεις τα πειράματα με άλλες ROM πάντα κάνεις backup για περίπτωση ανάγκης.

 

Nexus one αν δεν τα κατάφερες με την kangorama πες μου να ανεβάσω μια που εχω πειράξει για να είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nomedor κανε και εσύ κάτι, γιατί εξακολουθεί να μου κάνει τρελά του έχω περάση πάλι τα πάντα όλες τις rom και έκανα κατα γράμμα τις οδηγίες του φίλου davelis αλλά μου βγάζει αμέτρητα fc.............HElp.
Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαπμογης Google Services Framework (διαδικασία com.google.process.gapps). Προσπαθήστε ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαπμογης Google Services Framework (διαδικασία com.google.process.gapps). Προσπαθήστε ξανά.

τι recovery χρησιμοποιεις; κανει σωστα wipe; γιατι αυτα τα μηνυματα μπορει να ειναι ειτε απο κακο wipe, ειτε απο επαναφορα με εφαρμογη backup που επαναφερει ενα σωρο ασυμβατα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαπμογης Google Services Framework (διαδικασία com.google.process.gapps). Προσπαθήστε ξανά.

 

αν αυτό στο βγάζει όταν δουλεύεις το κινητό κ πας να ανοίξεις κάποιο gapp,δοκίμασε να φλασάρεις νέκα έκδοση.

 

Εκτέλεσες σωστά τις οδηγίες που έγραψα;

Ξεκίνησε το κινητό με την εργοστασιακή rom?

Link to comment
Share on other sites

αν αυτό στο βγάζει όταν δουλεύεις το κινητό κ πας να ανοίξεις κάποιο gapp,δοκίμασε να φλασάρεις νέκα έκδοση.

 

Εκτέλεσες σωστά τις οδηγίες που έγραψα;

Ξεκίνησε το κινητό με την εργοστασιακή rom?

 

Η recovery που χρησιμοποιώ είναι AmonRa 1.7.0.1

Ξεκίνησε κανονικά με τις οδηγίες που μου έδωσες και πέρασα την cy 6

Συγκεκριμένα ΄Πέρασα την Εργοστασιακή έκανε update, μετά σε recovery RA 1.7.0.1, πέρασα την cyan 6 και τα gapps από την cyan6.

 

Επιτέλους τέλος εντόπισα τελικά τι κάνει όλα αυτά τα μπερδέματα, είναι ένα πρόγραμμα που έχει φτιαχτεί για να κάνει μαύρα η διάφανα τα εικονίδια το smoked widgets.

Edited by nexusone
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

Γιατί πάντα προτιμάτε τον δύσκολο δρόμο; :-P

 

Πρώτο πράγμα που σου λένε να κανείς με το που ξεκλειδώσεις τον bootloader είναι nandroid backup. Άρα αν κάτι πάει στραβά επαναφέρεις αυτό.

 

Αλλά όχι μόνο αυτό. Ειδικά πριν ξεκινήσεις τα πειράματα με άλλες ROM πάντα κάνεις backup για περίπτωση ανάγκης.

 

Nexus one αν δεν τα κατάφερες με την kangorama πες μου να ανεβάσω μια που εχω πειράξει για να είναι πιο εύκολο.

 

Nomedor αν μπορείς στείλε μου την δική σου kangorama να την περάσω... Ευχαριστώ πάντως για όλα.

Link to comment
Share on other sites

να προτείνω κάτι extreme..??

 

*2767*3855#

 

Think before you give this code. This code is used for factory format. It'll remove all files and settings including the internal memory storage. It'll also reinstall the phone firmware.

 

PS: Once you give this code, there is no way to cancel the operation unless you remove the battery from the phone. So think twice before giving this code.

 

αν απελπιστείς πολύ, give it a try..:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τρόποι να βάλεις ελληνικά στην kangorama. Ο ένας είναι ο παρακάτω:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7976732&postcount=4069

που άμα ακολουθήσεις τις οδηγίες θα ορίσεις τα stockfonts.

 

H kangorama είναι η καλύτερη rom που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Είναι στην ουσία η cyanogen με κάποια έξτρα προγράμματα και ένα πανέμορφο theme.

 

 

Ο άλλος τρόπος είναι να flashάρεις την έτοιμη rom.

Αυτή είναι η κανονική kangorama rom απλά έχω βάλει μέσα τα default fonts από cyanogen για να βλέπετε τα ελληνικά μέσα στον browser.

Πριν την περάσετε κάντε wipe.

http://www.megaupload.com/?d=JB07YVOC

 

Δεν παίρνω καμία ευθύνη να πάθει κάτι το τηλέφωνό σας αν και είναι απίθανο αυτό το ενδεχόμενο.

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

να προτείνω κάτι extreme..??

 

*2767*3855#

 

Think before you give this code. This code is used for factory format. It'll remove all files and settings including the internal memory storage. It'll also reinstall the phone firmware.

 

PS: Once you give this code, there is no way to cancel the operation unless you remove the battery from the phone. So think twice before giving this code.

 

αν απελπιστείς πολύ, give it a try..:)

 

Για ακόμη μία φορά την πάτησα με άφησε για καμία ώρα εντάξει και μόλις έπεσαν οι κλήσεις τρελάθηκε στα fc πάλι.

Έκανα (ως απελπισμένος όπως λες φίλε nikos-s3) πράξη την δική σου συμβουλή και μου γράφει "connection problem or invalid MMI code" κάποια άλλη συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μία φορά την πάτησα με άφησε για καμία ώρα εντάξει και μόλις έπεσαν οι κλήσεις τρελάθηκε στα fc πάλι.

Έκανα (ως απελπισμένος όπως λες φίλε nikos-s3) πράξη την δική σου συμβουλή και μου γράφει "connection problem or invalid MMI code" κάποια άλλη συμβουλή?

 

Ερώτηση!

Έχεις περασμένο το app2sd? Και έχεις από πριν περασμένα apps?

 

Αν ναι, δοκίμασε το παρακάτω.

Άνοιξε το terminal emulator και γράψε

 

$ su
# fix_permissions
# reboot

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση!

Έχεις περασμένο το app2sd? Και έχεις από πριν περασμένα apps?

 

Αν ναι, δοκίμασε το παρακάτω.

Άνοιξε το terminal emulator και γράψε

 

$ su
# fix_permissions
# reboot

 

Μου έγραψε no fix permissions και έκανα reboot

Επίσης δεν γνωρίζω σχετικά με app2sd.

Edited by nexusone
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί μετά το wipe να κάνει fc? Μου φαίνεται παράξενο. Μήπως κάποιο πρόγραμμα που βάζεις φταίει? Δοκίμασες να το αφήσεις καθαρό μετά από wipe μήπως παίζει καλά.

 

Η μόνη ρύθμιση που μου περνάει από το μυαλό που μπορεί να φταίει για fc είναι η VM heap size μέσα από τα performance settings.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί μετά το wipe να κάνει fc? Μου φαίνεται παράξενο. Μήπως κάποιο πρόγραμμα που βάζεις φταίει? Δοκίμασες να το αφήσεις καθαρό μετά από wipe μήπως παίζει καλά.

 

Η μόνη ρύθμιση που μου περνάει από το μυαλό που μπορεί να φταίει για fc είναι η VM heap size μέσα από τα performance settings.

 

Είναι ρυθμισμένη στα 32μ. Ξαναπέρασα την cyan6 και περιμένω τα πρώτα fc να δω σε πόση ώρα θα ξεκινήσουν και κυρίως αυτό του android.phone το οποίο όποτε βγαίνει και μετά για κάθε κλήση πρέπει να περιμένω ένα με δύο λεπτά για να ξ ανακαλέσω και δεν καταγράφεται η όποια κλήση στους κληθέντες αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου λέει ότι υπάρχει θέμα με τις κάρτες της wind...

συνεχίζει να μου κολλάει το airplane mode και να μην επανέρχεται , μένοντας στο notification bar το εικονίδιο της sim με το θαυμαστικό...:confused::ninja:

 

τελικά, για ενημέρωση και μόνο, βρήκα τι bug είναι ακριβώς...:!:

αν έχω επιλεγμένο στο τηλέφωνο να ζητάει pin η sim, τότε δεν επανέρχεται από το airplane mode παρά μόνο με restart...

αν το τηλέφωνο ανοίγει χωρίς pin, η διαδικασία απεμπλοκής του airplane mode ολοκληρώνεται κανονικά..

bugάκι τρελό είναι...αλλά anyway...θα το κλείνω εντελώς στο αεροπλάνο και no harm done..:)

Link to comment
Share on other sites

αν ντε και καλά είναι να δω κάτι, το βάζω κανονικά σε airplane mode και μετά restart για να επανέλθει και μάλιστα με φουλ RAM..:p
Link to comment
Share on other sites

παίδες φαίνεται σε κανέναν το sim toolkit στο βασικό μενού..?? εννοώ το εικονίδιο με τις υπηρεσίες της κάρτας sim...
Link to comment
Share on other sites

παίδες φαίνεται σε κανέναν το sim toolkit στο βασικό μενού..?? εννοώ το εικονίδιο με τις υπηρεσίες της κάρτας sim...

 

ναι σε μενα κανονικα.. ειμαι με CyanogenMod-6

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...