Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρήκες γιατί είναι πολύ απλό.

βάλε την rom στην sd, μπες recovery, σβήσε ότι cache δεις, κάνε flash zip και επέλεξε την ρομ που έχεις πετάξει στην sd, κάνε reboot όταν τελειώσει και υπομονή στο πρώτο boot που μπορεί να πάρει αρκετή ώρα αν δεν έχεις κάνει wipe γιατί ξαναχτίζει την cache. Αν έχεις πολλά προγράμματα δηλαδή θα περιμεεεεεεεεενεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα βαλα ολα ! thanks!

Cyanogen 6 Stable

 

Latest Radio : FRF50-radio-4_06_00_12_7 για να μην υπαρχουν κολλήματα στο video.

 

Τωρα μένει να βάλω gapps-hdpi-20100926-signed .. αλλα δεν ξερω.. χρειάζεται .. ?

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι οι εφαρμογές της google νομίζω ότι τις έχει έτσι και αλλιώς μέσα. Βάλ το μόνο άμα δεν τις βλέπεις.

 

px google maps

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχε τπτ πιο special το νέο gapps εννοούσα :p Είχα του Ιουνίου ;P

 

Μονο το google mail δεν κατεβαίνει από market, το καινούργιο που έχει το priority feature, αλλά δεν με κόβει και πολύ, μια χαρά είναι και η προηγούμενη έκδοση.. :)

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Βρε λεβέντες μπας και έχει δοκιμάσει κανείς να set-αρει την Q card στο Nexus?

 

έκανα Add APN εβαλά ότι μου έστειλαν

 

Name= Q-TELECOM

APN=myq

Proxy= <Not set>

Port=<Not set>

Username=<Not set>

Password=<Not set>

Server=<Not set>

MMSC=<Not set>

MMS Proxy=<Not set>

MMS Port=<Not set>

MCC=202

MNC=10

APN type=default

 

κάνω save και μετά δεν υπάρχει τίποτα ...!! δεν έχει σωθεί... Να σημειώσω οτι έχω 2 ακόμα APN απο Voda. (δεν έχω κάνει root).

 

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Βρε λεβέντες μπας και έχει δοκιμάσει κανείς να set-αρει την Q card στο Nexus?

 

έκανα Add APN εβαλά ότι μου έστειλαν

 

Name= Q-TELECOM

APN=myq

Proxy= <Not set>

Port=<Not set>

Username=<Not set>

Password=<Not set>

Server=<Not set>

MMSC=<Not set>

MMS Proxy=<Not set>

MMS Port=<Not set>

MCC=202

MNC=10

APN type=default

 

κάνω save και μετά δεν υπάρχει τίποτα ...!! δεν έχει σωθεί... Να σημειώσω οτι έχω 2 ακόμα APN απο Voda. (δεν έχω κάνει root).

 

Thx.

 

Αυτό το apn θα φανεί μόνο όταν βάλεις κάρτα Q. Τα mcc και mnc που δίνεις είναι της wind. Της Q είναι MCC 202 και MNC 09

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!μολις πηρα το nexus μεταχειρισμενο.δεν εχει ελληνικα και εχει μανισια ραμ την τελευταια 2.2... χωρις hd video:(παιδια επειδν μ ενδιαφερει πολυ να τραβαει 720p χωρις κολληματα ποια ραμ να βαλω?ελληνικα εχει?τραβαει 720p ομαλα?με ποσα fps?πρεπει να το κανω root για να βαλω τη ραμ που θα μου πειται?υπαρχει καποια σελιδα για να διαβασω?χιλια συγνωμη αν σας ζαλισα απλα εχω πελαγωσει καθοτι δεν ξερω καθολου για φλασαρισμα σε αντροιντ!

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

couros1 αυτό που ρωτάς είναι σα να λες σε κάποιον που δεν έχει δει ποτέ τη θάλασσα, να πέσει μέσα και να κάνει ''πεταλούδα''...!

θα σου πρότεινα για αρχή να ψάξεις στο google όσ περισσότερο μπορείς για ''android'',''ROM'' (και όχι ram), ''root'', ''froyo'',''superuser'' και αφού πάρεις μια αρχική ιδέα του τι και πως, έλα πάλι με συγκεκριμένες απορίες , στις οποίες θα σου απαντήσει όποιος μπορεί και θα είσαι σε θέση να καταλάβεις την απάντηση. Εντελώς φιλικά, δε γίνεται αν δε γνωρίζεις τα βασικά, να σου εξηγήσει κάποιος αυτά που ρωτάς. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!μολις πηρα το nexus μεταχειρισμενο.δεν εχει ελληνικα και εχει μανισια ραμ την τελευταια 2.2... χωρις hd video:(παιδια επειδν μ ενδιαφερει πολυ να τραβαει 720p χωρις κολληματα ποια ραμ να βαλω?ελληνικα εχει?τραβαει 720p ομαλα?με ποσα fps?πρεπει να το κανω root για να βαλω τη ραμ που θα μου πειται?υπαρχει καποια σελιδα για να διαβασω?χιλια συγνωμη αν σας ζαλισα απλα εχω πελαγωσει καθοτι δεν ξερω καθολου για φλασαρισμα σε αντροιντ!

ευχαριστω πολυ!!

 

Μην περιμενεις, οποια ρομ και να βαλεις, να τραβηξεις 720p πανω απο 24-25 fps. Και φροντισε να εφοδιαστεις με μια γρηγορη micro sd.

Παντως αν το πηρες κυριως γι' αυτο λαθος τηλεφωνο πηρες. Ενα galaxy χρειαζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις, οποια ρομ και να βαλεις, να τραβηξεις 720p πανω απο 24-25 fps. Και φροντισε να εφοδιαστεις με μια γρηγορη micro sd.

Παντως αν το πηρες κυριως γι' αυτο λαθος τηλεφωνο πηρες. Ενα galaxy χρειαζεσαι...

 

παιδια καταλαβαινω,,,διαβασα λιγο και εγινα ροοτ..super user...κατεβασα το rom manager εβαλα τη ρομ καγκοραμα σε ζιπ μορφη...κανω βοοτ σε recovery mode me to rom manager αλλα κολαει εκει που βγαζει ενα τριγωνο με ρομποτακι..δεν κανει τιποτα αλλο...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταλαβαινω,,,διαβασα λιγο και εγινα ροοτ..super user...κατεβασα το rom manager εβαλα τη ρομ καγκοραμα σε ζιπ μορφη...κανω βοοτ σε recovery mode me to rom manager αλλα κολαει εκει που βγαζει ενα τριγωνο με ρομποτακι..δεν κανει τιποτα αλλο...:wacko:

 

Κατέβασες το rom manager αλλά το εγκατέστησες????

Μόνο έτσι αποκτάς custom recovery

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες το rom manager αλλά το εγκατέστησες????

Μόνο έτσι αποκτάς custom recovery

 

φιλε μου διαβαζοντας αυτα που γραφεται εβαλα καγκοραμα 1 final:)εχει ελληνικα και ειναι ολα οκ!αυτη ειναι απο τις καλες ρομ?αν θα χρειαστει να κανω hard reset απο το τηλεφωνο αυτη θα ειναι και η ρομ μετα?ροοτ θα ειμαι μετα το hard reset?στο βιντεο μονο δεν βλεπω επιλογη 720p,,,,το εβαλα στο high αλλα πσιλοκολαει.,,,,μαλον 720p δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου διαβαζοντας αυτα που γραφεται εβαλα καγκοραμα 1 final:)εχει ελληνικα και ειναι ολα οκ!αυτη ειναι απο τις καλες ρομ?αν θα χρειαστει να κανω hard reset απο το τηλεφωνο αυτη θα ειναι και η ρομ μετα?ροοτ θα ειμαι μετα το hard reset?στο βιντεο μονο δεν βλεπω επιλογη 720p,,,,το εβαλα στο high αλλα πσιλοκολαει.,,,,μαλον 720p δεν ειναι...

 

Βάλε CyanogenMod 6.0 που τα έχει όλα. Μάλλον θα χρειαστείς και αλλαγή Radio για να μη κολάει το video.

H kangorama είναι βασισμένη πάνω στο cyanogen 6 οπότε μόνο αναβάθμιση στο radio κάνε για να μην κολάει το βίντεο. Σίγουρα υποστηρίζει HD Recording

 

Ή βάλε αυτό που είναι σαν το desire και θα έχεις και Ραδιόφωνο:

http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/317849/20-sep-r24-wip-modaco-custom-rom-desire-port-online-kitchen-2-2-froyo/

Edited by gpou
Link to comment
Share on other sites

Βάλε CyanogenMod 6.0 που τα έχει όλα. Μάλλον θα χρειαστείς και αλλαγή Radio για να μη κολάει το video.

H kangorama είναι βασισμένη πάνω στο cyanogen 6 οπότε μόνο αναβάθμιση στο radio κάνε για να μην κολάει το βίντεο. Σίγουρα υποστηρίζει HD Recording

 

Ή βάλε αυτό που είναι σαν το desire και θα έχεις και Ραδιόφωνο:

http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/317849/20-sep-r24-wip-modaco-custom-rom-desire-port-online-kitchen-2-2-froyo/

φιλε μου μπορεισ να μου πεις πιο radio να βαλω για να μην κολαει>?πρωτα βαζω το ραδιο και μετα με ρομ μανατζερ το ρομ?

ενα λινκ για να κατεβασω τις ρομ που μου λες? σορρυ αν σε ζαλιζω!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπορεισ να μου πεις πιο radio να βαλω για να μην κολαει>?πρωτα βαζω το ραδιο και μετα με ρομ μανατζερ το ρομ?

ενα λινκ για να κατεβασω τις ρομ που μου λες? σορρυ αν σε ζαλιζω!

 

Διάβασε εδώ για το radio

http://wiki.cyanogenmod.com/index.php?title=Full_Update_Guide_-_Nexus_One

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus One, έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

  1. Αξίζει σε σχέση με το HTC Desire;
  2. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την Wind;
  3. Πόσο θα υποστηρίζει ακόμα η Google με νέες εκδόσεις λογισμικού το Nexus One;

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε όσους έχασαν το 1-click root ( Universal root) με την τελευταία αναβάθμιση του λειτουργικού σε 2.2.1 μπορούν και πάλι εύκολα να κάνουν root το nexus με το SuperOneClick root.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus One, έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

  1. Αξίζει σε σχέση με το HTC Desire;
  2. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την Wind;
  3. Πόσο θα υποστηρίζει ακόμα η Google με νέες εκδόσεις λογισμικού το Nexus One;

 

Ευχαριστώ....

 

1. Ειναι σχεδον ιδιο

2. Κανενα, δουλευω το desire χωρις το παραμικρο προβλημα

3. Απο την στιγμη που ειναι ακομα το επισημο dev phone εχει συνεχη υποστηριξη.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Nexus One, έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

  1. Αξίζει σε σχέση με το HTC Desire;
  2. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την Wind;
  3. Πόσο θα υποστηρίζει ακόμα η Google με νέες εκδόσεις λογισμικού το Nexus One;

 

Ευχαριστώ....

 

1. Το Nexus εχει λιγη μικροτερη ram, ειναι χωρις HTCsence (που σε καποιους αρεσει και καποιους οχι) και προσφατα με μια διαφορα σημαντικη: Χωρις AMOLED οθονη το desire! Και προφανως δεν θα εχεις εγγυηση αφου το τηλεφωνο δεν εισαγεται επισημα.

2. και να εχεις? δεν συνηθισες ακομα?:p

3.Το android εξελίσσεται πανω στο Nexus. Οποια αναβαθμιση βγαινει πρωτα μπαινει σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

1. Το Nexus εχει λιγη μικροτερη ram, ειναι χωρις HTCsence (που σε καποιους αρεσει και καποιους οχι) και προσφατα με μια διαφορα σημαντικη: Χωρις AMOLED οθονη το desire! Και προφανως δεν θα εχεις εγγυηση αφου το τηλεφωνο δεν εισαγεται επισημα.

2. και να εχεις? δεν συνηθισες ακομα?:p

3.Το android εξελίσσεται πανω στο Nexus. Οποια αναβαθμιση βγαινει πρωτα μπαινει σε αυτο

 

Εγγύηση έχεις κανονικά...απλά πρέπει να το στείλεις στο εξωτερικό(χρέωση δηλαδή της αποστολής)

 

Ασχετα με το παραπάνω,πως μπορώ να καταλάβω αν έχω καταφέρει να κάνω root το κινητό?Δοκίμασα με το παρακάτω app http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

Στο κινητό εμφανίστηκε ένα εικονίδιο superuser permissions.Οταν βέβαια το άνοιγω δεν κάνει τίποτα.Επίσης κατάφερα να βάλω το Rom manager αλλά κολάει όταν πάει να κάνει install το clockworldmod recovery.

 

Το κινητό έχει πάνω froyo 2.2.1

 

Αυτό που προσπαθώ να κάνω σαν τελικό στάδιο ειναι να κάνω jailbreak Το ps3 μου αλλά για να γίνει αυτό απαιτείται να κάνω install custom recovery image....

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?Εχω μπερδευτεί εντελώς.Διβάζω και στο XDA και χάνομαι όλο και περισότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγγύηση έχεις κανονικά...απλά πρέπει να το στείλεις στο εξωτερικό(χρέωση δηλαδή της αποστολής)

 

Αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο. Όταν λέμε δεν έχει εγγύηση και κάλυψη service εννοούμε φυσικά στη χώρα μας και αυτό σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δεν έχει και καμία διαφορά.....το ιδιο γρήγορο ειναι.

 

Είναι το ίδιο γρήγορο να το στείλεις στο εξωτερικό, να το ελέγξουν και να το ξαναστείλουν πίσω; Το έχεις δοκιμάσει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...