Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
ΥΓ. Θα ήθελα κάποια στιγμή κάποιος που γνωρίζει για το πως βάζουν android και πως τα στήνουμε ΣΩΣΤΑ, να μου δείξει.

 

Αν μιλάς για το HD2, υπάρχει σχετικό thread... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=279151

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τώρα που άλλοι άρχισαν να απολαμβάνουν ότι είχαν τα ppc/wm από γεννήσεως... έγιναν χειρότεροι από τους άλλους!

 

Τέλος εποχής;

ύστερα από 15 χρόνια :cry:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το HD2, υπάρχει σχετικό thread... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=279151

 

D2 έχω εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ονομαζουν οι ανθρωποι της M$ νεες καινοτομιες ?? Μου φαινεται θα πεσει πολυς κοσμος στο adnroid... και μαλλον καλα θα κανει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
D2 έχω εγώ :)

 

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=623

 

Καλό διάβασμα Θοδωρή. :rolleyes:

 

Και ας κλείσουμε το off-topic εδώ καλύτερα. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά συμφωνώ και σε αρκετά διαφωνώ, οπότε ας τα πάρω με τη σειρά (απλά να πω ότι έχω δει το wp7 από κοντά τόσο από τη συγκεκριμένη ημερίδα, όσο και σε άλλες παρουσιάσεις της M$ καθώς έχω προγραμματίσει γι'αυτή σχετικά "εκτενώς")

 

δεν έχω δει πιο γελοία παρουσίαση.

έχω πάει και σε χειρότερες (ας πούμε αυτές για το WM 6.5 ή κάτι της Sun κτλπ)

 

εκτός απο το απαίσιο - αισχρό End User Interface που έχουν

Ούτε εμένα με έχει ενθουσιάσει, αλλά τα videos από το GUI της HTC το θεωρώ φοβερό. νομίζω ότι θα περιμένω να ζήσω πρώτα για λίγο μαζί του και μετά θα τοποθετηθώ... τουλάχιστον είναι μια τελείως νέα φιλοσοφία. Μπορεί να αποδειχθεί κακή, αλλά τουλάχιστον κουνάει τα νερά, από το να κάνει ότι και η apple.

 

 

Μ@λ@κ1@ Νο 1

Η φιλοσοφία της Microsoft....

Απο δω και πέρα μας λένε ότι ξεχνάμε τα cabs. τέλος δεν θα υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ παρόμοιο σε θέμα εγκατάστασης με ότι ξέραμε μέχρι σήμερα. Αν θέλετε να βάλετε κάποια εφαρμογή, θα μπορείτε να το κάνετε ΜΟΝΟ μέσα απο το Marketplace. Που είναι η μ@λ@κ1@ τώρα.....

 

Οι Έλληνες δεν θα μπορούν να μπούν στο Marketplace για πάρα πάρα πολύ καιρό. απλά δεν γίνεται, ξεχάστε το. Αν είστε προγραμματιστές, θα μπορείτε να ανεβάσετε την εφαρμογή σας στο GLOBAL marketplace, (δηλαδή θα μπορούν να το αγοράσουν οι 5 μεγάλες χώρες μόνο και κανείς άλλος) αλλά να το δεί ή να το κατεβάσει έλληνας, απλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

 

Τι σημαίνει αυτό? Αν θέλετε να φτιάξετε μία εφαρμογή για μία ελληνική επιχείρηση, και να το βάλετε στο pda τους με WP7, ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να το κάνετε είναι να πάρετε το pda στο pc που γράφεται το κώδικα σας, και να κάνετε build ΠΑΝΩ στην συσκευή. Πως σας φάνηκε?

 

Οπότε αν νομίζατε ότι θα αγοράζατε μία Windows Phone 7 συσκευή και θα μπορούσατε να βάλετε έστω και ΜΙΑ εφαρμογή παραπάνω απο αυτές που έχει ήδη μέσα το τηλέφωνο.... ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

 

Το ότι άλλαξε τον τρόπο εγκατάστασης προγραμμάτων δεν είναι κακό. Επίσης δεν είναι κακό ότι μόναδικός τρόπος εγκατάστασης είναι μέσω του marketplace (η επιτυχία της apple το αποδεικνύει). Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις σχετικά με τη μη δυνατότητα προσβασης στο marketplace από το ελληνικό κοινό, έχεις απόλυτο δίκιο. Και το πρόβλημα είναι ότι την ίδια πολιτική ακολουθεί και στο xbox live. Γενικά είμαστε μικρή αγορά και δε μας υπολογίζουν. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το wp7 στην παρούσα μορφή δεν θα έπρεπει να πωλείται στην Ελλάδα. Είναι σα το iphone της πρώτης χρονιάς. Θα έπρεπε να πωλείται μόνο στην Αμερική ή στις 5-6 χώρες που υποστηρίζει πλήρως. ωστόσο αυτό δεν είναι πρόβλημα της M$. Οι πάροχοι απλά θα πρέπει να επιλέξουν να μην το φέρουν στην Ελλάδα.

 

Σχετικά με τις επιχειρήσεις, το πιθανότερο είναι να ισχύσει ότι και με το iphone (όσα αναφέρεις είναι προβλήματα και του iphone. Ποια εταιρία θέλει το εταιρικό της λογισμικό να είναι διαθέσιμο στο marketplace?). Δηλαδή θα μπορείς να κάνεις register κάποια κινητά και σε αυτά να εγκαθιστάς τις αντίστοιχες εφαρμογές (είναι δηλαδή πρακτική που ισχύει ήδη και όχι κάτι νέο που φέρνει η M$).

 

Μ@λ@κ1@ Νο 2

Όταν θα ξεκινάει η συσκευή τη πρώτη φορά, θα ρωτήσει σε ποια χώρα είστε, και μόλις το βάλετε αυτό τελειώσε. δεν μπορεί να αλλάξει εκτός και αν κάνετε Hard Reset.

Λες και ήταν δύσκολο να ανοίξουν το μενού για το Regional Settings τα γελοία άτομα.

Την περιοχή θα το παίρνει από το location του live account σου. Τώρα ότι δε θα μπορείς να το αλλάξεις πολλές φορές, είναι σχετικά λογικό αφού το έχεις δέσει με το marketplace. Είναι όντως άσχημο, αλλά όχι και τόσο τρομερό (κυρίως το ότι δε θα μπορείς να το αλλάξεις -αν και πιστεύω ότι τελικά κάθε φορά θα γίνεται sync με το location του account σου. Αυτό θα το ξέρουμε όταν θα το δούμε από κοντά.

Μ@λ@κ1@ Νο 3

Αν νομίζεται ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να έχετε ελληνικό πληκτρολόγιο για να στέλνετε SMS ή ό,τι άλλο..... ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! κατα λέξη απο την Microsoft είπαν.... "Δεν θα δούμε ελληνικό πληκτρολόγιο στο άμεσο μέλλον". (θέλανε να πούν για τα επόμενα 1-2 χρόνια).

Αν πιστεύετε ότι θα βγεί κάποιος που θα φτιάξει κάποιο custom SIP πληκτρολόγιο.... πάλι θα θέλατε....

΄

Όπως μας είπαν και στην παρουσίαση, η ελληνική M$ παλεύει να φτιάξει κάτι για τα ελληνικά sms, οπότε θα περιμένω τις πρώτες συσκευές (που μας δήλωσαν ότι στην Ελλάδα θα έρθουν μέσα στο Νοέμβρη)

 

Μ@λ@κ1@ Νο 4

Multi-Tasking απλά NOT GOING TO HAPPEN!

Θέλετε να ακούσετε μουσική και ταυτόχρονα να κάνετε κάποια εργασία ή να βλέπετε μια ιστοσελίδα? απλά δεν γίνεται!

Θέλετε να έχετε ανοιχτό το GPS πρόγραμμά σας, και να πάτε ένα λεπτό στις επαφές σας για ένα τηλέφωνο? το GPS θα κλείσει και θα ανοίξει όταν πάτε πίσω.

Θέλετε να φτιάξετε ένα πρόγραμμα για μία επιχείρηση που να μπορεί να αναλάβει να διαχειρίζεται κάποια συγκεκριμένα email για το πρόγραμμά τους στο pda? ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

 

Περίπου. μουσική θα μπορείς να ακούς. Multitasking θα υπάρχει ακριβώς όπως και στα iphone πριν το 4. Δηλαδή όλες οι εργοστασιακές εφαρμογές του κινητού υποστηρίζουν Multitasking, όχι όμως και αυτές που κατεβάζει από το marketplace. (κοινώς θα μπορείς να ακούς μουσική και να κάνεις πράγματα, αλλά δε θα μπορείς να έχεις GPS και κάποιο παιχνίδι μαζί).

 

Μ@λ@κ1@ Νο 5

Λέτε τώρα ότι είμαστε στο 2010-2011, και σκέφτεσαι... "Του ****** θα μπορώ πλέον να βλέπω flash σελίδες στο pda μου....". ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ!

 

Οκ. Κανένα κινητό δεν υποστηρίζει ακόμα. και μη μου πεις για το android, το plug-in της adobe είναι αστείο (δες σχετικά άρθρα στο νετ)

 

Μ@λ@κ1@ Νο 6

Όσοι γράφεται κώδικα θα ξέρετε ότι η βάση των WP7 είναι το Silverlight, όπως επίσης και ο κώδικας που γράφουμε για τα WP7 έχει σχέση με το Silverlight. Το πρόβλημα?......

ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Silverlight στις ιστοσελίδες του!

 

++++ ELEOC!!!!! αυτό δεν το καταλαβαίνω ούτε εγώ (αν και μάλλον είναι θέμα χρόνου (όπως και πολλά άλλα όπως mutitasking και copy paste -και όταν λέω χρόνου, μάλλον μέσα στο 6μηνο)

 

Μ@λ@κ1@ Νο 7

Αν θέλετε να γράψετε κάποιο είδος κώδικα στα WP7... ΜΟΝΟ vb.net και c#.

Και γιατί αυτό είναι πρόβλημα? κάθε πλατφόρμα υποστηρίζει κάποιες γλώσσες.

Μ@λ@κ1@ Νο 8....

Δεν υπάρχει δυνατότητα να έχετε πρόσβαση στα αρχεία με τον κλασσικό τρόπο του file explorer. (Σίγουρα αυτό θα βρεθεί κάποια λύση.... όχι όμως απο τη Microsoft).

Αν θέλετε δηλαδή να μεταφέρετε ένα φάκελο απλά δεν γίνεται. ΑΝ δεν κάνω λάθος (δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν το συζητήσαμε πολύ), για να ανεβάσετε φωτογραφίες - έγγραφα στο pda, θα γίνεται μέσω cloud. Δηλαδή μέσα απο το Server της Microsoft.

 

Είναι ένας νέος τρόπος να μας "φακελώνουν", μιας και ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι στην αρχή της συσκευής, πρέπει να βάζετε και το Live ID σας. Άρα ξέρουν πιο τηλέφωνο υπάρχει, απο ποιον υπάρχει, που είναι αυτή τη στιγμή! (ναι αναφέρθηκε αυτό) και τέλος και πλήρη πρόσβαση στα αρχεία αυτού του τηλεφώνου, μιας και θέλουν "cloud".

 

 

Μπορείς να μεταφέρεις αρχεία ακριβώς όπως και στο iphone. Αντί για να χρησιμοποιείς το itunes (που κατα την άποψη μου είναι αίσχος) θα χρησιμοποιείς το zune (που φαίνεται πολύ καλύτερο).

 

Τώρα πείτε μου.... τους βάζεις φωτιά να τους κάψεις? Όλες αυτές οι ηλιθιομάρες της Microsoft άρχισαν απο τη μέρα που έφυγε ο Bill Gates απο τη Microsoft. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

 

Υπάρχουν και άλλες χαζομάρες όπως η γνωστή ιστορία, που η Microsoft δεν ήθελε να μας δώσει Copy-Paste!. Δεν το χρειαζόμασταν λέει.

 

Πραγματικά είναι απελπισία το όλο θέμα. Τόσα χρόνια δώσανε του κόσμου τα λεφτά σε άχρηστους αναλυτές και προγραμματιστές, για να φτιάξουν μία αποτυχία! (όποιος παρεξηγήθηκε ... ξύδι).

 

 

Το ΜΟΝΟ καλό στο σημερινό σεμινάριο, ήταν ότι ξεσηκωθήκαμε όλοι στις βλακείες που μας "έδειχναν". Υπήρχε κόσμος που εκνευρίστηκε τόσο πολύ, που πραγματικά φεύγανε! Τους λέγαμε ότι αυτά που μας δείχνουν είναι απαράδεχτα και μας κοιτούσαν με ένα ηλίθιο ύφος, λες και είμασταν οι μόνοι άνθρωποι σε όλο το κόσμο που δεν μας άρεσε αυτό το απαράδεχτο πράγμα με το όνομα Windows Phone 7.

 

heav3n... πριν λίγες μέρες συζητούσαμε για τα 7αρια και το σεμινάριο που θα πας αύριο (θα χάσεις το χρόνο σου). Αν τελικά πας, θέλω να μου πείς τη γνώμη σου. Μετά απο αυτά που είδα, τα 6.5 όχι μόνο θα ζήσουν..... αλλά ο κόσμος που πραγματικά τα χρησιμοποιεί θα τα αγαπήσει ακόμα περισσότερο.

 

Τέλος το μόνο πράγμα που μπορώ να πω για αυτό το WP7 είναι...

Βάψτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα.

 

ευχαριστώ,

Θοδωρής

 

Θεωρώ ότι έχασες τη μεγαλύτερη εικόνα. Το κινητό αυτό ΔΕΝ απευθύνεται στην Ελλάδα (καθώς δεν έχει ελληνικά και marketplace), ωστόσο είναι μια πλατφόρμα που κοιτά στα μάτια τον ανταγωνισμό (και ίσως μπορέσει να τον κάνει να υδρώσει λίγο). Τα περισσότερα από τα προβλήματα δεν υφίσταται. Ζω 2 χρόνια τώρα με τις ελλειψεις που περιγράφεις (iphone 3G) και είμαι πανευτυχής. δε μου έλειψε το multitasking ποτέ. το κλείδωμα δε με ενόχλησε ως καταναλωτή. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι δεν έχει copy paste αλλά και αυτό έρχεται (με ένα θεϊκό τρόπο, αν ισχύουν οι φήμες). Γενικά είναι ένα κινητό που έρχεσαι να κινήσει τα νερά. Αντέγραψαν μία φοβερή πλατφόρμα, αλλά τις έδωσαν έναν νέο αέρα (σε αντίθεση με το android που δεν έδωσε κανένα αέρα -για τον τελικό καταναλωτή. Για τον developer του έδωσε το open source, αλλά ο τελικός καταναλωτής έχει να διαλέξει ανάμεσα σε 2 παρόμοια προϊόντα). Δεν ξέρω αν θα πετύχει. Ο νέος αέρας της αισθητικής του, δεν ξέρω αν θα πετύχει (δεν είμαι καν πεπεισμένος ότι μου αρέσει), ωστόσο είναι κάτι διαφορετικό.

 

P.S. Παρατηρείστε πόσες φορές ανέφερα το iphone... αυτό δείχνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

[..]Ενημερωτικά, θα ήθελα να πω σε όσους είναι να πάνε στο αυριανό σεμινάριο της Microsoft για τα Phone 7, απλά να μην πάτε. θα χάσετε το χρόνο σας.[..]

Το ίδιο μου μετέφερε άνθρωπος που παρέστη, "χάσιμο χρόνου".

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου μετέφερε άνθρωπος που παρέστη, "χάσιμο χρόνου".

 

Πάντως βγήκαν 3 ειδήσεις από την παρουσίαση:

1.) στις 11 Οκτώβρη θα παρουσιασθεί επίσημα το WP7 (όταν έγινε η ημερίδα, δεν το είχε παραδεχτεί η M$)

2.) στην Ελλάδα οι πρώτες συσκευές θα έρθουν το Νοέμβρη

3.) η M$ Hellas προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα με τα ελληνικά sms

Link to comment
Share on other sites

έχω πάει και σε χειρότερες (ας πούμε αυτές για το WM 6.5 ή κάτι της Sun κτλπ)

 

τα 6.5 δεν είχαν κάτι να πουν. δεν είχε καμία ουσιαστική αλλαγή. στα 7 και καλά θα έπρεπε να δούμε ένα νέο κόσμο καλύτερο. τον είδες εσύ?

 

Ούτε εμένα με έχει ενθουσιάσει, αλλά τα videos από το GUI της HTC το θεωρώ φοβερό. νομίζω ότι θα περιμένω να ζήσω πρώτα για λίγο μαζί του και μετά θα τοποθετηθώ... τουλάχιστον είναι μια τελείως νέα φιλοσοφία. Μπορεί να αποδειχθεί κακή, αλλά τουλάχιστον κουνάει τα νερά, από το να κάνει ότι και η apple.

 

Λάθος κάνεις. Δεν γίνεται η Microsoft να βγαίνει και να λέει... "ΜΟΝΟ το δικό μου UI στην today screen και τίποτα άλλο", και μετά να παρακαλάει την HTC να την σώσει απο τις βλακείες που φτιάχνει. Την λειτουργικότητα του Sense 2.5 με το CookieHomeTab δεν πρόκειται να την δείς ποτέ!

 

 

Το ότι άλλαξε τον τρόπο εγκατάστασης προγραμμάτων δεν είναι κακό. Επίσης δεν είναι κακό ότι μόναδικός τρόπος εγκατάστασης είναι μέσω του marketplace (η επιτυχία της apple το αποδεικνύει).

Δεν είναι κακό? άσε δεν θέλω να το σχολιάσω καν.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις σχετικά με τη μη δυνατότητα προσβασης στο marketplace από το ελληνικό κοινό, έχεις απόλυτο δίκιο. Και το πρόβλημα είναι ότι την ίδια πολιτική ακολουθεί και στο xbox live. Γενικά είμαστε μικρή αγορά και δε μας υπολογίζουν.

 

Δεν μας υπολογίζουν ε? οκ εφόσον λοιπόν εμείς θεωρούμαστε μικροί. κάτσε να σας δείξω που προσφέρει η Microsoft το MarketPlace. Δείτε πιο κάτω την φωτογραφία που έχω βάλει... το άσπρο χρώμα είναι οι χώρες που δεν θα μπορούν OYTE να μπουν στο marketplace, OYTE να κατεβάσουν απο εκεί.

 

Θα δείτε "μικρές" χώρες όπως την ΑΦΡΙΚΗ, Νοτια Αμερική, ένα πολύ μεγάλο μέρος της ΑΣΙΑΣ, Τουρκία, Ινδία, Ιρλανδία αν δεν κάνω λάθος κτλ. (Θες ακόμα να μου πείς ότι επειδή είμαστε μικρή χώρα δεν μας υπολογίζουν?)

 

Το πράσσινο χρώμα, είναι οι χώρες που μπορούν να ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ στο marketplace αλλά δεν μπορούν να κατεβάσουν. (εκεί είμαστε εμείς η μικρή χώρα, και η ΡΩΣΙΑ). Το πορτοκαλί μπορούν να κάνουν τα πάντα.

 

Σχετικά με τις επιχειρήσεις, το πιθανότερο είναι να ισχύσει ότι και με το iphone (όσα αναφέρεις είναι προβλήματα και του iphone. Ποια εταιρία θέλει το εταιρικό της λογισμικό να είναι διαθέσιμο στο marketplace?). Δηλαδή θα μπορείς να κάνεις register κάποια κινητά και σε αυτά να εγκαθιστάς τις αντίστοιχες εφαρμογές (είναι δηλαδή πρακτική που ισχύει ήδη και όχι κάτι νέο που φέρνει η M$).

 

μία ηλίθια πολιτική που έβγαλαν στην Apple θες να πείς? απλώς το ζωάκι που πήρε την θέση του Bill, δεν έχει δικό του όραμα, και προσπαθεί να κλέψει το iphone.

 

Όπως μας είπαν και στην παρουσίαση, η ελληνική M$ παλεύει να φτιάξει κάτι για τα ελληνικά sms, οπότε θα περιμένω τις πρώτες συσκευές (που μας δήλωσαν ότι στην Ελλάδα θα έρθουν μέσα στο Νοέμβρη)

 

Κάνεις λάθος. Να φανταστώ ότι εσύ στην παρουσίαση πήγες στις 30 του μηνός ε?

 

εμείς που πήγαμε στις 29, εξηγήσαμε στο παιδί εκεί, ότι το να έχουμε ελληνικό πληκτρολόγιο είναι κάτι της πλάκας, και ότι γίνεται σε 30 λεπτά .. ούτε.

 

μερικά άτομα απαιτούσαν να τους δώσει η Microsoft τη δυνατότητα να το φτιάξουν αυτοί για την ίδια την Microsoft και ΤΟΤΕ ο τυπάς, είπε ότι θα προσπαθήσουν (@@) να κάνουν ότι μπορούν.

 

Στις 30 του μηνός, θα ήταν προετοιμασμένος, και θα σας είπε π1π3ς για να μην τον φάτε. σε εμάς κατα λέξη είπε ... "Θα αργήσουμε δυστυχώς να το δούμε στις συσκευές μας".

 

Περίπου. μουσική θα μπορείς να ακούς. Multitasking θα υπάρχει ακριβώς όπως και στα iphone πριν το 4. Δηλαδή όλες οι εργοστασιακές εφαρμογές του κινητού υποστηρίζουν Multitasking, όχι όμως και αυτές που κατεβάζει από το marketplace. (κοινώς θα μπορείς να ακούς μουσική και να κάνεις πράγματα, αλλά δε θα μπορείς να έχεις GPS και κάποιο παιχνίδι μαζί).

 

"Multi-tasking" σε κάποιες πολύ βασικές εφαρμογές (που έρχονται μαζί με το τηλέφωνο) μας είπε η τύπισσα στη παρουσίαση, και δεν ήταν πολύ σίγουρη για το ποιές απο αυτές θα ήταν.

 

Οκ. Κανένα κινητό δεν υποστηρίζει ακόμα. και μη μου πεις για το android, το plug-in της adobe είναι αστείο (δες σχετικά άρθρα στο νετ)

 

γενικά όλες οι εταιρίες είναι για κλάματα σε αυτό το σημείο. ΣΙΓΑ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!

τι σκ@τ@ χρειάζεται το flash για να παίξει? τι είναι αυτό που ΚΑΜΙΑ πλατφόρμα δεν μπορεί να έχει και να παίζει σωστά?

 

++++ ELEOC!!!!! αυτό δεν το καταλαβαίνω ούτε εγώ (αν και μάλλον είναι θέμα χρόνου (όπως και πολλά άλλα όπως mutitasking και copy paste -και όταν λέω χρόνου, μάλλον μέσα στο 6μηνο)

 

το copy paste υπάρχει ήδη, το είδα σε video.

 

Και γιατί αυτό είναι πρόβλημα? κάθε πλατφόρμα υποστηρίζει κάποιες γλώσσες.

 

Γιατί η κάθε γλώσσα έχει τα δικά της πλεονεκτήματα. Αν θες να φτιάξεις μια ΓΡΗΓΟΡΗ εφαρμογή που δεν σηκώνει framework κάθε φορά που τρέχει, και θές να έχεις και κάποιο είδος "low level" access, δεν μπορείς.

 

Μπορείς να μεταφέρεις αρχεία ακριβώς όπως και στο iphone. Αντί για να χρησιμοποιείς το itunes (που κατα την άποψη μου είναι αίσχος) θα χρησιμοποιείς το zune (που φαίνεται πολύ καλύτερο).

 

Δεν θέλω ρε παιδί μου να χρησιμοποιώ τις μ@λ@κ13ς για να κάνω ένα copy paste στο pda μου. πως το λένε. Αυτή τη στιγμή στο D2 μου, μπορώ να μεταφέρω και να βάλω αρχεία με ένα κάρο τρόπους.

 

1) Wifi Remote Access -

Μου δίνει δυνατότητα για FTP Access πάνω στο pda

Μου δίνει δυνατότητα να βλέπω το pda σαν δίσκο μέσω Wifi

Μου δίνει δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω σαν WebServer.

 

2) Dropbox client-

Αν ξέρεις τι κάνει το dropbox, τότε ξέρεις τι κάνει και αυτό

 

3) USB Flash Drive

 

4) ActiveSync

 

5) Φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι, που δεν χρησιμοποιώ

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ! Αυτά παίζουν ΠΑΝΤΟΥ χωρίς να χρειάζεται να έχω στο κάθε υπολογιστή που βλέπω μπροστά μου, το πρόγραμμα του "zune".

 

ξέχνα το ActiveSync. Αν δεν έχω το Activesync χρησιμοποιώ το 3 και μετά τα άλλα.

 

 

Θεωρώ ότι έχασες τη μεγαλύτερη εικόνα. Το κινητό αυτό ΔΕΝ απευθύνεται στην Ελλάδα (καθώς δεν έχει ελληνικά και marketplace), ωστόσο είναι μια πλατφόρμα που κοιτά στα μάτια τον ανταγωνισμό (και ίσως μπορέσει να τον κάνει να υδρώσει λίγο). Τα περισσότερα από τα προβλήματα δεν υφίσταται. Ζω 2 χρόνια τώρα με τις ελλειψεις που περιγράφεις (iphone 3G) και είμαι πανευτυχής. δε μου έλειψε το multitasking ποτέ. το κλείδωμα δε με ενόχλησε ως καταναλωτή. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι δεν έχει copy paste αλλά και αυτό έρχεται (με ένα θεϊκό τρόπο, αν ισχύουν οι φήμες). Γενικά είναι ένα κινητό που έρχεσαι να κινήσει τα νερά. Αντέγραψαν μία φοβερή πλατφόρμα, αλλά τις έδωσαν έναν νέο αέρα (σε αντίθεση με το android που δεν έδωσε κανένα αέρα -για τον τελικό καταναλωτή. Για τον developer του έδωσε το open source, αλλά ο τελικός καταναλωτής έχει να διαλέξει ανάμεσα σε 2 παρόμοια προϊόντα). Δεν ξέρω αν θα πετύχει. Ο νέος αέρας της αισθητικής του, δεν ξέρω αν θα πετύχει (δεν είμαι καν πεπεισμένος ότι μου αρέσει), ωστόσο είναι κάτι διαφορετικό.

 

P.S. Παρατηρείστε πόσες φορές ανέφερα το iphone... αυτό δείχνει κάτι.

 

Θεωρώ ότι εσύ έχασες γενικά την εικόνα που λέγεται Microsoft λειτουργικό.

Τα Windows Mobile ήταν πάντα ανοιχτά να μπορείς να κάνεις ότι θες και να τους αλλάξεις τα φώτα. Για αυτό τόσα άτομα τα γουστάρουν.

 

Λογικό είναι να "προσπαθεί" να κοιτάει στα μάτια τον ανταγωνισμό, ειδικά όταν τον ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ!

 

Αν 2 χρόνια τώρα με τις ελλειψεις που περιγράφω είσαι πανευτυχής, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

 

Αν το κλείδωμα δε σε ενόχλησε ως καταναλωτή, τότε συγνώμη αλλά είσαι και λίγο μαζόχας.

 

Σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω μαζί σου....

"Γενικά είναι ένα κινητό που έρχεσαι να κινήσει τα νερά."

Ναι ναί είναι αλήθεια. Όταν ένα κάρο άνθρωποι θα το πετάξουν στη θάλασσα, όντως θα κινήσει τα νερά.

 

 

Συγνώμη για το ύφος του post. Δεν υπερασπίζομαι τον εαυτό μου, αλλά τα παιδιά που θα διαβάσουν το post μας, και θα ψάχνουν να βρούν, αν αξίζει να αγοράσουν στο τέλος του χρόνου ένα pda με WP7 ή όχι. Ο καθένας έχει την γνώμη του, σημασία έχει τι ισχύει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. η Microsoft έχει "λαδώσει" ένα κάρο κόσμο (δεν εννοώ εσένα), για να τους κάνουν διαφήμιση τα WP7. αν μπείς στο wmpoweruser, όλο μιλάνε για τα 7, όλο reviews με άτομα που φτιάχνουν παιχνιδάκια. Όλοι λένε πόσο καλός και εύκολος είναι ο κώδικας πάνω στα WP7, και φυσικά συμφωνώ σε αυτό! Απλώς ο τρόπος που είναι στημένη η πλατφόρμα είναι ΛΑΘΟΣ!

 

Δεν είμαι κατα της Microsoft και αυτό το ξέρουν όλοι όσοι με ξέρουν εδώ μέσα. ίσα ίσα είμαι το μέρος τους. Εφόσον ασχολήσε με το Iphone, ρώτα και το Zaharaki να δούμε τι έχει να πει και αυτός για Windows Mobile, τα iOS και τα WP7.

 

ευχαριστώ

Θοδωρής

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

τα 6.5 δεν είχαν κάτι να πουν. δεν είχε καμία ουσιαστική αλλαγή. στα 7 και καλά θα έπρεπε να δούμε ένα νέο κόσμο καλύτερο. τον είδες εσύ?

Είδα ένα κόσμο καλύτερο από τα 6.5 και που κοιτά τα υπόλοιπα 2 συστήματα στα μάτια (το iOS και το Android -τα υπόλοιπα είναι αρκετά πίσω προς το παρόν).

Λάθος κάνεις. Δεν γίνεται η Microsoft να βγαίνει και να λέει... "ΜΟΝΟ το δικό μου UI στην today screen και τίποτα άλλο", και μετά να παρακαλάει την HTC να την σώσει απο τις βλακείες που φτιάχνει. Την λειτουργικότητα του Sense 2.5 με το CookieHomeTab δεν πρόκειται να την δείς ποτέ!

Και δε θέλω να τη δω. Η αρχική οθόνη φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά. Η ιδέα με τα hubs το ίδιο. Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με την αισθητική του metro (το UI των WP7)

Δεν είναι κακό? άσε δεν θέλω να το σχολιάσω καν.

 

Υποτιμάς την επιτυχία του iOS. Τόσος κόσμος είναι ευχαριστημένος μαζί του, παρ'όλα τα προβλήματα που του καταλογίζεις. Απλά και μόνο επειδή το μέσο χρήστη δεν το απασχολούν όλα αυτά.

Δεν μας υπολογίζουν ε? οκ εφόσον λοιπόν εμείς θεωρούμαστε μικροί. κάτσε να σας δείξω που προσφέρει η Microsoft το MarketPlace. Δείτε πιο κάτω την φωτογραφία που έχω βάλει... το άσπρο χρώμα είναι οι χώρες που δεν θα μπορούν OYTE να μπουν στο marketplace, OYTE να κατεβάσουν απο εκεί.

 

Θα δείτε "μικρές" χώρες όπως την ΑΦΡΙΚΗ, Νοτια Αμερική, ένα πολύ μεγάλο μέρος της ΑΣΙΑΣ, Τουρκία, Ινδία, Ιρλανδία αν δεν κάνω λάθος κτλ. (Θες ακόμα να μου πείς ότι επειδή είμαστε μικρή χώρα δεν μας υπολογίζουν?)

Ναι. Και εμείς θα μπούμε μετά από όλες όσες αναφέρεις.

Το πράσσινο χρώμα, είναι οι χώρες που μπορούν να ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ στο marketplace αλλά δεν μπορούν να κατεβάσουν. (εκεί είμαστε εμείς η μικρή χώρα, και η ΡΩΣΙΑ). Το πορτοκαλί μπορούν να κάνουν τα πάντα.

Προφανώς. Προτεραιότητα ήταν οι αναπτυγμένες χώρες. Επίσης το Localization κοστίζει. δεν είναι μόνο το πληκτρολόγιο. Για να κυριαρχήσει μία πλατφόρμα δεν περιμένει την Ελλάδα και τη Ρωσσία. Ούτε καν την Ιαπώνια.

μία ηλίθια πολιτική που έβγαλαν στην Apple θες να πείς? απλώς το ζωάκι που πήρε την θέση του Bill, δεν έχει δικό του όραμα, και προσπαθεί να κλέψει το iphone.

Ηλίθια ξε-ηλίθια, αυτή η πολιτική λειτουργεί.

Κάνεις λάθος. Να φανταστώ ότι εσύ στην παρουσίαση πήγες στις 30 του μηνός ε?

 

εμείς που πήγαμε στις 29, εξηγήσαμε στο παιδί εκεί, ότι το να έχουμε ελληνικό πληκτρολόγιο είναι κάτι της πλάκας, και ότι γίνεται σε 30 λεπτά .. ούτε.

 

μερικά άτομα απαιτούσαν να τους δώσει η Microsoft τη δυνατότητα να το φτιάξουν αυτοί για την ίδια την Microsoft και ΤΟΤΕ ο τυπάς, είπε ότι θα προσπαθήσουν (@@) να κάνουν ότι μπορούν.

 

Στις 30 του μηνός, θα ήταν προετοιμασμένος, και θα σας είπε π1π3ς για να μην τον φάτε. σε εμάς κατα λέξη είπε ... "Θα αργήσουμε δυστυχώς να το δούμε στις συσκευές μας".

Nope. Ήμασταν στην ίδια παρουσίαση. Και ναι, ο Γκανάτσιος (είπε ότι προσπαθούν να φτιάξουν κάτι για τα ελληνικά sms -ποτέ δεν είπε ότι θα φτιάξουν ελληνικό πληκτρολόγιο. Επίσης ο κόσμος πριν έρθει ο "τυπάς" (Γκανάτσιος) έλεγε ας δώσουν στον Γκανάτσιο 30 λεπτά και θα το έχει έτοιμο -έβαζαν και στοιχημα 100 ευρώ νομίζω :-) Ενδεχομένως δεν το άκουσες μέσα στο θόρυβο (θα προσπαθήσω να το διασταυρώσω)

"Multi-tasking" σε κάποιες πολύ βασικές εφαρμογές (που έρχονται μαζί με το τηλέφωνο) μας είπε η τύπισσα στη παρουσίαση, και δεν ήταν πολύ σίγουρη για το ποιές απο αυτές θα ήταν.

Ο νοών νοείτω.... Αν χρησιμοποιήσεις τον emulator θα πάρεις την απάντησή σου...

γενικά όλες οι εταιρίες είναι για κλάματα σε αυτό το σημείο. ΣΙΓΑ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!

τι σκ@τ@ χρειάζεται το flash για να παίξει? τι είναι αυτό που ΚΑΜΙΑ πλατφόρμα δεν μπορεί να έχει και να παίζει σωστά?

Ένα σοβαρό plug-in από την adobe. Αυτή τα φτιάχνει κι όχι οι κατασκευαστές.

το copy paste υπάρχει ήδη, το είδα σε video.

Κοίτα καλύτερα. Δεν υπάρχει. Ωστόσο οι φήμες αναφέρουν ότι θα έρθει σύντομα και μάλιστα με μία πολύ έξυπνη υλοποίηση.

Γιατί η κάθε γλώσσα έχει τα δικά της πλεονεκτήματα. Αν θες να φτιάξεις μια ΓΡΗΓΟΡΗ εφαρμογή που δεν σηκώνει framework κάθε φορά που τρέχει, και θές να έχεις και κάποιο είδος "low level" access, δεν μπορείς.

Το 95% των εφαρμογών δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις. Δυστυχώς το API προς το παρόν είναι ελλιπές. Έχω μιλήσει με έναν από τους προγραμματιστές του WP7 (δεν τα παίρνω από την M$, ούτε έχω κάποια σχέση μαζί τους, απλά έτυχε να παρακολουθήσω μια παρουσίαση στο εξωτερικό) και με ενημέρωσε ότι δε δίνουν πρόσβαση στην πυξίδα, και στο light sensor, ούτε καν streaming από την camera δε θα έχουμε. Αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα κι όχι ότι θα έχω το framework σηκωμένο. Σιγά τα ωά...

Δεν θέλω ρε παιδί μου να χρησιμοποιώ τις μ@λ@κ13ς για να κάνω ένα copy paste στο pda μου. πως το λένε. Αυτή τη στιγμή στο D2 μου, μπορώ να μεταφέρω και να βάλω αρχεία με ένα κάρο τρόπους.

 

1) Wifi Remote Access -

Μου δίνει δυνατότητα για FTP Access πάνω στο pda

Μου δίνει δυνατότητα να βλέπω το pda σαν δίσκο μέσω Wifi

Μου δίνει δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω σαν WebServer.

 

2) Dropbox client-

Αν ξέρεις τι κάνει το dropbox, τότε ξέρεις τι κάνει και αυτό

 

3) USB Flash Drive

 

4) ActiveSync

 

5) Φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι, που δεν χρησιμοποιώ

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ! Αυτά παίζουν ΠΑΝΤΟΥ χωρίς να χρειάζεται να έχω στο κάθε υπολογιστή που βλέπω μπροστά μου, το πρόγραμμα του "zune".

 

ξέχνα το ActiveSync. Αν δεν έχω το Activesync χρησιμοποιώ το 3 και μετά τα άλλα.

 

Σύμφωνοι. Ωστόσο ο υπόλοιπος κόσμος (όσοι αγοράζουν iphone) δεν έχουν αυτές τις απαιτήσεις. so simple. Προφανώς δεν είσαι το target group τους

Θεωρώ ότι εσύ έχασες γενικά την εικόνα που λέγεται Microsoft λειτουργικό.

Τα Windows Mobile ήταν πάντα ανοιχτά να μπορείς να κάνεις ότι θες και να τους αλλάξεις τα φώτα. Για αυτό τόσα άτομα τα γουστάρουν.

 

Λογικό είναι να "προσπαθεί" να κοιτάει στα μάτια τον ανταγωνισμό, ειδικά όταν τον ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ!

 

Αν 2 χρόνια τώρα με τις ελλειψεις που περιγράφω είσαι πανευτυχής, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

 

Αν το κλείδωμα δε σε ενόχλησε ως καταναλωτή, τότε συγνώμη αλλά είσαι και λίγο μαζόχας.

πριν το iphone είχα το ηρωικό 8310 και του είχα βάλει από τα 5.0 μέχρι και τα 6.5 (σε beta τότε). ήταν θεϊκό. Κάθε λίγο και λιγάκι το σκάλιζα, το πείραζα, του άλλαζα τα φώτα. Ωστόσο όλα αυτά δε μου λείπουν από το iphone. Για την ακρίβεια μου αρέσει περισσότερο που το κινητό λειτουργεί όπως είναι, χωρίς να χρειάζεται να σκαλίσω 1002.

Σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω μαζί σου....

"Γενικά είναι ένα κινητό που έρχεσαι να κινήσει τα νερά."

Ναι ναί είναι αλήθεια. Όταν ένα κάρο άνθρωποι θα το πετάξουν στη θάλασσα, όντως θα κινήσει τα νερά.

Δεν το αμφισβητώ αυτό. Ίσως συμβεί. Αλλά όχι για τους λόγους που αναφέρεις.

Συγνώμη για το ύφος του post. Δεν υπερασπίζομαι τον εαυτό μου, αλλά τα παιδιά που θα διαβάσουν το post μας, και θα ψάχνουν να βρούν, αν αξίζει να αγοράσουν στο τέλος του χρόνου ένα pda με WP7 ή όχι. Ο καθένας έχει την γνώμη του, σημασία έχει τι ισχύει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. η Microsoft έχει "λαδώσει" ένα κάρο κόσμο (δεν εννοώ εσένα), για να τους κάνουν διαφήμιση τα WP7. αν μπείς στο wmpoweruser, όλο μιλάνε για τα 7, όλο reviews με άτομα που φτιάχνουν παιχνιδάκια. Όλοι λένε πόσο καλός και εύκολος είναι ο κώδικας πάνω στα WP7, και φυσικά συμφωνώ σε αυτό! Απλώς ο τρόπος που είναι στημένη η πλατφόρμα είναι ΛΑΘΟΣ!

 

Μακάρι να με λάδωνε (Γκανάτσιε αν θες το λογαριασμό μου PM me). Τι γνώμη μου λέω. Και θεωρώ ότι τα κενά του WP7 είναι πολύ σημαντικότερα από όσα αναφέρεις.

Δεν είμαι κατα της Microsoft και αυτό το ξέρουν όλοι όσοι με ξέρουν εδώ μέσα. ίσα ίσα είμαι το μέρος τους. Εφόσον ασχολήσε με το Iphone, ρώτα και το Zaharaki να δούμε τι έχει να πει και αυτός για Windows Mobile, τα iOS και τα WP7.

 

ευχαριστώ

Θοδωρής

Ούτε εγώ υπέρ της. Απλά όπως είπα, δεν θεωρώ αυτά που αναφέρεις ως προβλήματα. Έχει άλλα πολύ μεγαλύτερα (copy-paste, ημιτελές API, "περίεργο" UI). Ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είδα ένα κόσμο καλύτερο από τα 6.5 και που κοιτά τα υπόλοιπα 2 συστήματα στα μάτια (το iOS και το Android -τα υπόλοιπα είναι αρκετά πίσω προς το παρόν).

 

Πότε δούλεψες τα 6.5; Στο 8310; :wacko:

 

πριν το iphone είχα το ηρωικό 8310 και του είχα βάλει από τα 5.0 μέχρι και τα 6.5 (σε beta τότε).

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πραγματικά από την εν λόγω δοκιμή δεν είναι δυνατόν να έχεις άποψη για την πραγματική λειτουργία των 6.5 και των 6.5.Χ σήμερα!

 

Αν δουλέψεις το λειτουργικό σε μία από τις τελευταίες συσκευές και δεις τις πραγματικές δυνατότητες, τότε θα καταλάβεις γιατί τα 6.5 είναι πραγματικά ανώτερα από αυτό που μας έχει παρουσιαστεί σήμερα ως WP7, και γιατί ο webvirus το υποστηρίζει αυτό τόσο ένθερμα.

 

Δυστυχώς δεν είναι λίγοι αυτοί που κρίνουν και κατακρίνουν τα 6.5 χωρίς να τα έχουν πιάσει στα χέρια τους αλλά επειδή κάποτε είχε πέσει στα χέρια τους μια συσκευή με WM2003SE και νομίζουν ότι το λειτουργικό είναι το ίδιο. Καλώς ή κακώς... δεν είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πότε δούλεψες τα 6.5; Στο 8310; :wacko:

 

 

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πραγματικά από την εν λόγω δοκιμή δεν είναι δυνατόν να έχεις άποψη για την πραγματική λειτουργία των 6.5 και των 6.5.Χ σήμερα!

 

Αν δουλέψεις το λειτουργικό σε μία από τις τελευταίες συσκευές και δεις τις πραγματικές δυνατότητες, τότε θα καταλάβεις γιατί τα 6.5 είναι πραγματικά ανώτερα από αυτό που μας έχει παρουσιαστεί σήμερα ως WP7, και γιατί ο webvirus το υποστηρίζει αυτό τόσο ένθερμα.

 

Δυστυχώς δεν είναι λίγοι αυτοί που κρίνουν και κατακρίνουν τα 6.5 χωρίς να τα έχουν πιάσει στα χέρια τους αλλά επειδή κάποτε είχε πέσει στα χέρια τους μια συσκευή με WM2003SE και νομίζουν ότι το λειτουργικό είναι το ίδιο. Καλώς ή κακώς... δεν είναι.

 

LOL! Ναι αυτό ακριβώς είπα... είχα την beta των 6.5 στο 8310 και τη συγκρίνω με τα wp7!...

 

Για την ιστορία στο touch τα έχω δοκιμάσει. Και μη μου πείτε ότι φταίει το υλικό, γιατί το πρόβλημα μου δεν είναι η απόκριση, αλλά το ότι βγάζοντας το sense το σύστημα έμοιαζε με windows 3.1. Το sense έμοιαζε με κραγιόν σε γουρούνι (κακή αγγλική μετάφραση). Άλλωστε τα 6.5 δεν έχουν σοβαρές αλλαγές στο core του λειτουργικού (που είναι σχεδόν απαράλλαχτο από την έκδοση 5 -5 χρόνια πριν), αλλά μόνο επιφανειακές για να υποστηρίζει touch. Ε, ας σοβαρευτούμε και ας κρίνουμε τα σύγχρονα OS και ας αφήσουμε να πεθάνουν όσα έκαναν τον κύκλο τους (είναι σα να λέμε ότι ο IE 6 καλύπτει τις ανάγκες μας επειδή κάποτε ήταν το standard).

 

Και έτσι για να κλείσω το post, αντιστρέφω το επιχείρημα. Δείτε πρώτα το wp7 (έστω και σε emulator) και μετά πείτε τη γνώμη σας.

 

P.S. για μένα το αγαπημένο λειτουργικό είναι το WM6.1, ωστόσο στην εποχή του... τώρα πια δυστυχώς δε μπορεί να σταθεί στο ύψος του

 

P.S.2 το διασταύρωσα. Η M$ Hellas ετοιμάζει εφαρμογή για τα sms με ελληνικά, όπως μας είπαν και στην παρουσίαση.

 

P.S.3 Για να προλάβω περίεργα σχόλια, προφανώς ΔΕΝ έφτιαξαν ελληνικό πληκτρολόγιο. Ελληνικό πληκτρολόγιο να περιμένουμε μόνο όταν θα εξελληνιστεί πλήρως το λογισμικό (και γι'αυτό δεν είναι απλά θέμα 30 λεπτών όπως ειπώθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κουβέντα κάνουμε :) να περνάει η ώρα

 

Είδα ένα κόσμο καλύτερο από τα 6.5 και που κοιτά τα υπόλοιπα 2 συστήματα στα μάτια (το iOS και το Android -τα υπόλοιπα είναι αρκετά πίσω προς το παρόν).

 

Θέλεις να μου πείς τι έχουν τα 6.5.χ να ζηλέψουν απο τα 7? (ξέχνα τα παιχνίδια).

Γιατί πιστεύεις ότι τα 7 μπορούν να ανταγωνιστούν το iOS και το Android, και δεν μπορούν τα 6.5?

Και όντως και εγώ την απορία που έχει και ο Γιάννης. Είχες ποτέ σου συσκευή που όντως κανονικότατα να υποστηρίζει 6.5.χ? Απο Diamond 1 και πάνω....

 

Και δε θέλω να τη δω. Η αρχική οθόνη φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά. Η ιδέα με τα hubs το ίδιο. Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με την αισθητική του metro (το UI των WP7)

 

Στο iPhone έχετε "συνηθίσει" την ιδέα του να μην μπορείτε να κάνετε κάτι γρήγορα και άμεσα. Για αυτό το λόγο και το UI των 7 με τα "hubs" σου φαίνονται μια χαρά. Πάμε ένα στοίχημα, ότι αν χρησιμοποιήσεις μια WVGA συσκευή με 6.5.χ με Sense 2.5 και CHT 2.0, για μία εβδομάδα θα κολήσεις?

 

καλό το iPhone σε θέμα internet και ανταπόκρισης, αλλά μέχρι εκεί. Τα 6.5.x είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό που ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σπάνια θα κολήσει.

 

Υποτιμάς την επιτυχία του iOS. Τόσος κόσμος είναι ευχαριστημένος μαζί του, παρ'όλα τα προβλήματα που του καταλογίζεις. Απλά και μόνο επειδή το μέσο χρήστη δεν το απασχολούν όλα αυτά.

 

Όπως ακριβώς το είπες. το iPhone κατάφερε να πιάσει κυρίως τις γκόμενες, γιατί όπως και να το κάνουμε το μεγαλύτερο ποσοστό το έχουν γυναίκες, επειδή είναι στη μόδα.

 

http://pinoytutorial.com/techtorial/iphone-attract-more-people-blackberry-android--/

 

Το θέμα επιτυχίας όμως δεν είναι εκεί. είναι ότι κάνει κάποιες βασικές λειτουργίες σωστά χωρίς πολύ ψάξιμο. (Πρόσεχε είπα βασικές). Τώρα αν θες κάτι παραπάνω, πάμε σε jailbreak και πάει λέγοντας. Όλες οι πλατφόρμες θέλουν το κάτι τους.

 

 

Ηλίθια ξε-ηλίθια, αυτή η πολιτική λειτουργεί.

 

Σας αναγκάσανε να λειτουργήσει, επειδή δεν είχατε άλλη λύση (δεν μιλάμε για jailbreak). Με λίγα λόγια.... ή το τρόπο μας ή δρόμο.

 

Nope. Ήμασταν στην ίδια παρουσίαση. Και ναι, ο Γκανάτσιος (είπε ότι προσπαθούν να φτιάξουν κάτι για τα ελληνικά sms -ποτέ δεν είπε ότι θα φτιάξουν ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

μπορείς να μου πείς πως θα έχεις το ένα χωρίς να έχεις το άλλο?

 

Επίσης ο κόσμος πριν έρθει ο "τυπάς" (Γκανάτσιος) έλεγε ας δώσουν στον Γκανάτσιο 30 λεπτά και θα το έχει έτοιμο -έβαζαν και στοιχημα 100 ευρώ νομίζω :-) Ενδεχομένως δεν το άκουσες μέσα στο θόρυβο (θα προσπαθήσω να το διασταυρώσω)

 

500 ευρώ είπαν :happy: Ο Γκανάτσιος είναι το παιδί που ήρθε να μιλήσει την πρώτη ώρα, όταν πήγαμε να σκοτώσουμε την γυναίκα που έκανε τη παρουσίαση?

 

 

Ένα σοβαρό plug-in από την adobe. Αυτή τα φτιάχνει κι όχι οι κατασκευαστές.

 

εκτός απο το Plugin που κάτι αντίστοιχο υπάρχει, λες για παράδειγμα η adobe να μην ήθελε να βάλει το iphone να το υποστηρίζει, ώστε να παίρνει και λεφτά απο τα εκατομμύρια που έχουν πουληθεί?

 

Κοίτα καλύτερα. Δεν υπάρχει. Ωστόσο οι φήμες αναφέρουν ότι θα έρθει σύντομα και μάλιστα με μία πολύ έξυπνη υλοποίηση.

 

Τι λες για αυτό?

 

Το 95% των εφαρμογών δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις. Δυστυχώς το API προς το παρόν είναι ελλιπές. Έχω μιλήσει με έναν από τους προγραμματιστές του WP7 (δεν τα παίρνω από την M$, ούτε έχω κάποια σχέση μαζί τους, απλά έτυχε να παρακολουθήσω μια παρουσίαση στο εξωτερικό) και με ενημέρωσε ότι δε δίνουν πρόσβαση στην πυξίδα, και στο light sensor, ούτε καν streaming από την camera δε θα έχουμε. Αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα

 

χαχα αυτό δεν το ήξερα, δηλαδή η HTC δεν θα μπορεί να βγάλει προγράμματα πχ για το WP7 στο ίδιο της το hardware? καλά τώρα αυτά είναι ........

 

κι όχι ότι θα έχω το framework σηκωμένο. Σιγά τα ωά...

 

έχεις γράψει ποτέ σου εφαρμογή σε αυτές τις 2 γλώσσες και να τις συγκρίνεις? σε pda? δεν έχει σχέση.

 

Σύμφωνοι. Ωστόσο ο υπόλοιπος κόσμος (όσοι αγοράζουν iphone) δεν έχουν αυτές τις απαιτήσεις. so simple. Προφανώς δεν είσαι το target group τους

 

όχι είμαι ένας πολύ πιο απαιτητικός χρήστης απο έναν iphone χρήστη.

 

πριν το iphone είχα το ηρωικό 8310 και του είχα βάλει από τα 5.0 μέχρι και τα 6.5 (σε beta τότε). ήταν θεϊκό. Κάθε λίγο και λιγάκι το σκάλιζα, το πείραζα, του άλλαζα τα φώτα. Ωστόσο όλα αυτά δε μου λείπουν από το iphone. Για την ακρίβεια μου αρέσει περισσότερο που το κινητό λειτουργεί όπως είναι, χωρίς να χρειάζεται να σκαλίσω 1002.

 

δηλαδή θες να μου συγκρίνεις ένα pda 6-7-8 ετών? πόσο είναι τώρα δεν θυμάμαι. με δυνατότητες για wm5 με το iPhone?

 

Δεν το αμφισβητώ αυτό. Ίσως συμβεί. Αλλά όχι για τους λόγους που αναφέρεις.

 

Θα είναι για ακόμα χειρότερους?

 

Μακάρι να με λάδωνε (Γκανάτσιε αν θες το λογαριασμό μου PM me). Τι γνώμη μου λέω. Και θεωρώ ότι τα κενά του WP7 είναι πολύ σημαντικότερα από όσα αναφέρεις.

Ούτε εγώ υπέρ της. Απλά όπως είπα, δεν θεωρώ αυτά που αναφέρεις ως προβλήματα. Έχει άλλα πολύ μεγαλύτερα (copy-paste, ημιτελές API, "περίεργο" UI). Ο χρόνος θα δείξει.

 

 

Μακάρι να λαδώνανε και μένα.

 

Συμπλήρωση...

Τώρα είδα το post σου, το καινούργιο μιας και γράφω αρκετή ώρα.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Τα 6.1 μάλλον ήταν τα καλύτερα που βγήκαν ποτέ. Δυστυχώς δεν υποστηρίζουν Sense 2.5

 

όσο για αυτό που λές ότι το λειτουργικό είναι απαράλλαχτο απο την έκδοση 5, δεν καταλαβαίνεις πόσο κολακευτικό είναι για την Microsoft. Καταφέρανε πριν απο 5 χρόνια να φτιάξουν μια βάση, η οποία ακόμα και σήμερα καταφέρνει και ανεβαίνει επίπεδα κάθε μέρα! Έχει αλλάξει τόσο πολύ απο τους χρήστες και τους προγραμματιστές, που είναι αγνώριστο, παρόλο που είναι η ίδια βάση.

 

Τα 6.χ δεν θα πεθάνουν ποτέ, παρα μόνο ΑΝ τα "εκτελέσουν" στους xda. μόνο τότε. απο την HTC δεν περιμένω κάτι νέο για τα 6.χ, αλλά και αυτό που μας δώσανε ήταν υπεραρκετό, για να τα βάλει με το οποιοδήποτε λειτουργικό που κυκλοφορεί σήμερα.

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κουβέντα κάνουμε :) να περνάει η ώρα

Σε αυτό συμφωνώ :-)

Θέλεις να μου πείς τι έχουν τα 6.5.χ να ζηλέψουν απο τα 7? (ξέχνα τα παιχνίδια).

Γιατί πιστεύεις ότι τα 7 μπορούν να ανταγωνιστούν το iOS και το Android, και δεν μπορούν τα 6.5?

Και όντως και εγώ την απορία που έχει και ο Γιάννης. Είχες ποτέ σου συσκευή που όντως κανονικότατα να υποστηρίζει 6.5.χ? Απο Diamond 1 και πάνω....

Τα 6.5 ήταν ένα λειτουργικό που δε μπορούσε να σταθεί από μόνο του. Χρειαζόταν ο κάθε κατασκευαστής να ξοδέψει πολύτιμους πόρους για να το κάνει να βλέπεται (όπως προείπα, απενεργοποίησε το sense). Επίσης μετά από τόσα χρόνια (ο πυρήνας του είναι σχεδόν 5 χρονών) η τεχνολογία έχει προχωρήσει και πρέπει να υποστηριχθούν νέα πράγματα όπως πραγματικό multitouch, GPUs και ένα σωρό σένσορες. Επίσης ο κόσμος ζητά μια ομογενοποίηση του υλικού ώστε οι εφαρμογές να τρέχουν "παντού" και όχι μόνο σε συγκεκριμένες εκδόσεις.

Στο iPhone έχετε "συνηθίσει" την ιδέα του να μην μπορείτε να κάνετε κάτι γρήγορα και άμεσα. Για αυτό το λόγο και το UI των 7 με τα "hubs" σου φαίνονται μια χαρά. Πάμε ένα στοίχημα, ότι αν χρησιμοποιήσεις μια WVGA συσκευή με 6.5.χ με Sense 2.5 και CHT 2.0, για μία εβδομάδα θα κολήσεις?

 

καλό το iPhone σε θέμα internet και ανταπόκρισης, αλλά μέχρι εκεί. Τα 6.5.x είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό που ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σπάνια θα κολήσει.

Αυτό που κάνει μια χαρά το iPhone είναι το 90% των πραγμάτων που χρειάζομαι. δε βλέπω τι κάνει πιο γρήγορα το 6.5. Και μη μου πεις το Multitasking, γιατί θα σου πω τότε τα tabs. Multitasking θα έχει σχετικά σύντομα, αλλά και πάλι ως χρήστης το χρειάστηκα ελάχιστες φορές.

Όπως ακριβώς το είπες. το iPhone κατάφερε να πιάσει κυρίως τις γκόμενες, γιατί όπως και να το κάνουμε το μεγαλύτερο ποσοστό το έχουν γυναίκες, επειδή είναι στη μόδα.

 

http://pinoytutorial.com/techtorial/iphone-attract-more-people-blackberry-android--/

LOL! Η έρευνα δε λέει ότι το iphone to έχουν κυρίως γυναίκες...

Το θέμα επιτυχίας όμως δεν είναι εκεί. είναι ότι κάνει κάποιες βασικές λειτουργίες σωστά χωρίς πολύ ψάξιμο. (Πρόσεχε είπα βασικές). Τώρα αν θες κάτι παραπάνω, πάμε σε jailbreak και πάει λέγοντας. Όλες οι πλατφόρμες θέλουν το κάτι τους.

Αυτό προσπαθώ να πω. Όμως αυτές οι βασικές λειτουργίες και το πόσο καλά της κάνει έχει ως αποτέλεσμα το αν θα πετύχει μια πλατφόρμα. Ο περισσότερος κόσμος δε νοιάζεται για τα εξειδικευμένα χαρακτηριστικά. Αλλά να κάνει τη δουλεία του. Και το iPhone για τηλέφωνο που το το πράγμα που κάνει χειρότερα είναι να παίρνει τηλέφωνα και να στέλνει sms, είναι πολύ πετυχημένο...

Σας αναγκάσανε να λειτουργήσει, επειδή δεν είχατε άλλη λύση (δεν μιλάμε για jailbreak). Με λίγα λόγια.... ή το τρόπο μας ή δρόμο.

That is why it is called policy...

μπορείς να μου πείς πως θα έχεις το ένα χωρίς να έχεις το άλλο?

Αν είσαι developer σκέψου το... Δε θα σου αρέσει η λύση, αλλά είναι η μόνη δυνατή

500 ευρώ είπαν :happy: Ο Γκανάτσιος είναι το παιδί που ήρθε να μιλήσει την πρώτη ώρα, όταν πήγαμε να σκοτώσουμε την γυναίκα που έκανε τη παρουσίαση?

yup

εκτός απο το Plugin που κάτι αντίστοιχο υπάρχει, λες για παράδειγμα η adobe να μην ήθελε να βάλει το iphone να το υποστηρίζει, ώστε να παίρνει και λεφτά απο τα εκατομμύρια που έχουν πουληθεί?

Το έβαλε στο android και όλα τα reviews το θάβουν. Γιατί να αφήσει η apple να της χαλάσουν το προϊόν? Επίσης η M$ δεν είναι υποχρεωμένη να πουλά το λειτουργικό της με το flash. Ας το βγάλει η adobe στο marketplace αν θέλει. Δεν είπε η M$ ότι θα το κόψει. Το θέμα όμως είναι άλλο. Γιατί το WP7 browser δεν υποστηρίζει silverlight!!! αυτό είναι το πραγματικό ερώτημα (και όχι το πιασάρικο θέμα του flash)

Τι λες για αυτό?

????????????? copy paste με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή????? όπως είπα το copy paste θα έρθει σύντομα στο wp7, αλλά όχι στην πρώτη έκδοση.

χαχα αυτό δεν το ήξερα, δηλαδή η HTC δεν θα μπορεί να βγάλει προγράμματα πχ για το WP7 στο ίδιο της το hardware? καλά τώρα αυτά είναι ........

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Αυτά να σχολιάζουμε. αυτά είναι τα σημαντικά θέματα.

έχεις γράψει ποτέ σου εφαρμογή σε αυτές τις 2 γλώσσες και να τις συγκρίνεις? σε pda? δεν έχει σχέση.

ευτυχώς στο ενεργητικό μου έχω γράψει σε πολλές πλατφόρμες για φορητές συσκευές. και το να γράφεις σε silverlight για τα wp7 δεν έχει κανένα πρόβλημα σε επιδόσεις (μιλάμε για 1GHz επεξεργαστή, με GPU, δε θυμάμαι πόση μνήμη και με το framework φορτωμένο πάντα)

όχι είμαι ένας πολύ πιο απαιτητικός χρήστης απο έναν iphone χρήστη.

Συμφωνώ απόλυτα. Και καλά κάνεις. Όπως είπα "δεν είσαι το target group τους". Γι'αυτό το λόγο και η M$ δεν σκοτώνει τα windows mobile

δηλαδή θες να μου συγκρίνεις ένα pda 6-7-8 ετών? πόσο είναι τώρα δεν θυμάμαι. με δυνατότητες για wm5 με το iPhone?

τα 6.5 δεν έχουν δομικές αλλαγές από τα wm5. Αυτό είναι το πρόβλημά τους.

Θα είναι για ακόμα χειρότερους?

Έχω αναφέρει τόσους προβληματισμούς μου. Αν δε τους θεωρείς χειρότερους, οκ. Απλά θεωρώ αυτούς που ανέφερες ως ασήμαντους (φυσικά τα υπέρ και τα κατά για τον καθένα είναι διαφορετικά... προσωπικά θέλω έναν ικανοποιημένο κλασσικό χρήστη και έναν developer που να μπορεί να κάνει καλά τη δουλειά του. Από όσο έχω καταλάβει, εσύ προτιμάς έναν ικανοποιημένο power user).

Μακάρι να λαδώνανε και μένα.

 

Συμπλήρωση...

Τώρα είδα το post σου, το καινούργιο μιας και γράφω αρκετή ώρα.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Τα 6.1 μάλλον ήταν τα καλύτερα που βγήκαν ποτέ. Δυστυχώς δεν υποστηρίζουν Sense 2.5

To sense δε μου αρέσει ιδιαίτερα...

όσο για αυτό που λές ότι το λειτουργικό είναι απαράλλαχτο απο την έκδοση 5, δεν καταλαβαίνεις πόσο κολακευτικό είναι για την Microsoft. Καταφέρανε πριν απο 5 χρόνια να φτιάξουν μια βάση, η οποία ακόμα και σήμερα καταφέρνει και ανεβαίνει επίπεδα κάθε μέρα! Έχει αλλάξει τόσο πολύ απο τους χρήστες και τους προγραμματιστές, που είναι αγνώριστο, παρόλο που είναι η ίδια βάση.

 

Τα 6.χ δεν θα πεθάνουν ποτέ, παρα μόνο ΑΝ τα "εκτελέσουν" στους xda. μόνο τότε. απο την HTC δεν περιμένω κάτι νέο για τα 6.χ, αλλά και αυτό που μας δώσανε ήταν υπεραρκετό, για να τα βάλει με το οποιοδήποτε λειτουργικό που κυκλοφορεί σήμερα.

 

Για μένα ως developer αυτό δεν είναι καλό... το να έχω να δουλέψω με legacy code 5 χρόνων, είναι εφιάλτης... όπως προείπα... σκέφτομαι το τομάρι μου, δηλαδή τον developer :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
LOL! Ναι αυτό ακριβώς είπα... είχα την beta των 6.5 στο 8310 και τη συγκρίνω με τα wp7!...

 

Σίγουρα δεν είναι δικό μου θέμα που όλοι όσοι διαβάζουν εδώ αυτό κατάλαβαν.

 

Για την ιστορία στο touch τα έχω δοκιμάσει.

 

Σε μια συσκευή με 64ΜΒ RAM; Θα αστειεύεσαι! :rolleyes:

 

Όπως και να 'χει δεν συνεχίζω αυτή την κουβέντα, αφενός γιατί βγαίνουμε off-topic, αφετέρου γιατί έχουν ειπωθεί ήδη πολλά και όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Τα 6.5 ήταν ένα λειτουργικό που δε μπορούσε να σταθεί από μόνο του. Χρειαζόταν ο κάθε κατασκευαστής να ξοδέψει πολύτιμους πόρους για να το κάνει να βλέπεται (όπως προείπα, απενεργοποίησε το sense). Επίσης μετά από τόσα χρόνια (ο πυρήνας του είναι σχεδόν 5 χρονών) η τεχνολογία έχει προχωρήσει και πρέπει να υποστηριχθούν νέα πράγματα όπως πραγματικό multitouch, GPUs και ένα σωρό σένσορες. Επίσης ο κόσμος ζητά μια ομογενοποίηση του υλικού ώστε οι εφαρμογές να τρέχουν "παντού" και όχι μόνο σε συγκεκριμένες εκδόσεις.

 

Συμφωνώ ότι τα 5.χ - 6.χ και όπως το βλέπω και τα 7.χ δεν μπορούν να σταθούν μόνα τους. υπάρχει κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό όμως.τα 6.χ και πριν σου δίνανε την δυνατότητα! θες να το κάνεις? βρες το τρόπο και κάντο.

Στα 7, απλώς σου λένε, όχι. Ξέχνα το πόσο ευέλικτος μπορούσες να ήσουν. τώρα ότι πούμε εμείς. Αυτό δεν σε πάει μπροστά, αλλά πίσω.

 

Αυτό που λες για multi-touch, ακόμα και στα 6.χ βρήκαν τρόπο να το έχουν. Βέβαια για μένα το multi-touch είναι κάτι το εντελώς άχρηστο. Οι λόγοι που κάποιος θα το ήθελε είναι? μπορείς να μου πεις ένα real-life παράδειγμα?

Οι σένσορες δεν έχουν να κάνουν με τη πλατφόρμα. Είναι καθαρά θέμα κώδικα.

Σε 6.χ έχουμε ήδη ένα κάρο σένσορες και μπορούσαμε να έχουμε και άλλους ΑΝ υπήρχε η ανάγκη. GPU? γιατί τι σχέση έχει το λειτουργικό με τον περιορισμό των GPU? το γεγονός ότι δεν έχουμε DRIVERS είναι εντελώς άλλο θέμα.

 

Αυτό που κάνει μια χαρά το iPhone είναι το 90% των πραγμάτων που χρειάζομαι. δε βλέπω τι κάνει πιο γρήγορα το 6.5. Και μη μου πεις το Multitasking, γιατί θα σου πω τότε τα tabs. Multitasking θα έχει σχετικά σύντομα, αλλά και πάλι ως χρήστης το χρειάστηκα ελάχιστες φορές.

 

Αν δεν δουλέψεις σε pda με τα χαρακτηριστικά που αναφέρω για λίγο, δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις. Δεν γίνεται να σου εξηγήσω μια ολόκληρη φιλοσοφία μέσα απο posts :)

 

LOL! Η έρευνα δε λέει ότι το iphone to έχουν κυρίως γυναίκες...

 

Δεν ήθελα να δώσω άλλα λινκς. Περιμένα να συμφωνήσεις, αλλά αφού το θές...

 

Ας πούμε ότι οι κάτω των 18 δεν είναι για εδώ (αν και δεν έχει τίποτα)

h**p://hotgirlswithiphones.com/

h**p://girlswithiphones.net/

h**p://ihotties.org/

 

οκ τώρα? ενώ για Windows mobile δεν θα βρείς ούτε ένα τέτοιο :lol:

 

 

 

Αν είσαι developer σκέψου το... Δε θα σου αρέσει η λύση, αλλά είναι η μόνη δυνατή

 

Αυτό που σκέφτεσαι, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

 

????????????? copy paste με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή????? όπως είπα το copy paste θα έρθει σύντομα στο wp7, αλλά όχι στην πρώτη έκδοση.

 

αν διάβαζες και τα υπόλοιπα posts στο utube εκτός απο τα πρώτα, θα έβλεπες καλύτερα. Το clipboard του emulator δεν έχει καμία σχέση με το clipboard του υπολογιστή. Δεν είμαι κανένας ερασιτέχνης που απλώς γράφει πράγματα χωρίς να τα δοκιμάσει. Αν θες να το δοκιμάσεις μόνος σου, άνοιξε όπως είσαι Windows Mobile 6 Professional emulator (που αυτά τα Windows mobile υποστηρίζουν copy - paste) απο το visual studio. πήγαινε στο Notes, γράψε κάτι με το keyboard το onscreen και το κανονικό αν θές. Κάνε copy απο το πληκτρολόγιο και μετά πήγαινε στο notepad στα Windows σου και κάνε paste.

 

κάνει?:X

 

ευτυχώς στο ενεργητικό μου έχω γράψει σε πολλές πλατφόρμες για φορητές συσκευές. και το να γράφεις σε silverlight για τα wp7 δεν έχει κανένα πρόβλημα σε επιδόσεις (μιλάμε για 1GHz επεξεργαστή, με GPU, δε θυμάμαι πόση μνήμη και με το framework φορτωμένο πάντα)

 

σωστά. δηλαδή να αφήνουμε το κάθε ερασιτέχνη προγραμματιστή, να σηκώνει ένα κάρο imports επειδή δεν ήταν σίγουρος τι χρειαζόταν και να γράφει κακό κώδικα, επειδή η συσκευή μπορεί να το σηκώσει? έλα να σοβαρευόμαστε.

 

Από όσο έχω καταλάβει, εσύ προτιμάς έναν ικανοποιημένο power user

 

Δώσε σε ένα power user τη δυνατότητα να κάνει παπάδες, και στο μέλλον θα βοηθήσει δεκάδες αν όχι εκατοντάδες απλούς χρήστες να κάνουν την δουλειά τους ακόμα πιο εύκολα. Αν ο power user δεν έχει δυνατότητες να εξελιχθεί και να πάει πράγματα σε ένα νέο επίπεδο, τι μέλλον θα έχει ο απλός χρήστης? να βλέπει το status του στο facebook?

 

To sense δε μου αρέσει ιδιαίτερα...

 

ξέρεις ότι ΜΙΑ απο τις δυνατότητες του Sense είναι ότι μπορεί να γίνει ακριβώς όπως το αγαπημένο σου today UI του iphone? μην μου λες ότι δεν σου αρέσει κάτι, αν δεν το δοκιμάσεις.

 

ούφ κουράστηκα. φοβερή συζήτηση έχουμε ανοίξει :happy:

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι είχα το 8310. Δεν είπα ότι κρίνω βάσει του κινητού που είχα (ευτυχώς κάνω developing για κινητά και περνάνε πολλά από τα χέρια μου)

 

Συμφωνώ ότι τα 5.χ - 6.χ και όπως το βλέπω και τα 7.χ δεν μπορούν να σταθούν μόνα τους. υπάρχει κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό όμως.τα 6.χ και πριν σου δίνανε την δυνατότητα! θες να το κάνεις? βρες το τρόπο και κάντο.

Στα 7, απλώς σου λένε, όχι. Ξέχνα το πόσο ευέλικτος μπορούσες να ήσουν. τώρα ότι πούμε εμείς. Αυτό δεν σε πάει μπροστά, αλλά πίσω.

Αν ένα λειτουργικό δε μπορεί να σταθεί μόνο του, τότε έχει πρόβλημα. Και αυτό φαίνεται ότι τα τελευταία χρόνια όλοι οι κατασκευαστές έχουν φτύσει το WM6.x εκτός της HTC καθώς δεν έχουν τους πόρους να κάνουν δικό τους developing. Στην τελική γι'αυτό αγοράζουν το λειτουργικό. Διαφορετικά θα πάνε σε κάποιο Open Source (πράγμα που έκαναν). Και θα το ματαπώ, τον τελικό χρήστη δεν τον νοιάζει η ελευθερία να πειράζει το κινητό του. Απαιτεί να λειτουργεί, out of the box. (το αστείο είναι ότι όλα τα επιχειρήματα που λέμε είναι σχεδόν copy paste από flame windows-linux...)

Αυτό που λες για multi-touch, ακόμα και στα 6.χ βρήκαν τρόπο να το έχουν. Βέβαια για μένα το multi-touch είναι κάτι το εντελώς άχρηστο. Οι λόγοι που κάποιος θα το ήθελε είναι? μπορείς να μου πεις ένα real-life παράδειγμα?

Ενά μισό implemented multitouch σε ένα λειτουργικό που έχει φάει άπειρα patch (για να βρουν τον τρόπο) δεν είναι σοβαρό λειτουργικό. Το wm6.x είναι πια αυτοκίνητο του 60 το οποίο του έχουν κοτσάρει πάνω ένα σωρό gadgets για να μοιάζει καινούριο (και τα περισσότερα τα έχουν κολλήσει με χαρτοταινία)

Οι σένσορες δεν έχουν να κάνουν με τη πλατφόρμα. Είναι καθαρά θέμα κώδικα.

Σε 6.χ έχουμε ήδη ένα κάρο σένσορες και μπορούσαμε να έχουμε και άλλους ΑΝ υπήρχε η ανάγκη. GPU? γιατί τι σχέση έχει το λειτουργικό με τον περιορισμό των GPU? το γεγονός ότι δεν έχουμε DRIVERS είναι εντελώς άλλο θέμα.

Το λειτουργικό δεν κάνει χρήση της GPU και γι'αυτό σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει να χάνει και frames. Φαντάσου ένα project που συνέχεια του προσθέτεις feature... αυτό είναι ο εφιάλτης κάθε developer.

Αν δεν δουλέψεις σε pda με τα χαρακτηριστικά που αναφέρω για λίγο, δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις. Δεν γίνεται να σου εξηγήσω μια ολόκληρη φιλοσοφία μέσα απο posts :)

Την κατανοώ και συμφωνώ με όσα λες. Ωστόσο αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ είναι ο μέσος χρήστης. Αυτό λέω σε τόσα posts. Μόνο για την πλάκα σου μπορείς να περνάς τόσες ώρες για να φέρεις το κινητό στα μέτρα σου (πάλι μου θυμίζει συζήτηση για Linux). Το πρωί δουλεύω, το απόγευμα έχω τα side projects μου και έχω και μία οικογένεια... σιγά μη κάτσω να χάσω ώρες να φτιάξω το κινητό που μόλις αγόρασα, ώστε να το κάνω να λειτουργεί (και θα πρέπει να το "σπάσω" για να βάλλω καμία rom της προκοπής)

Δεν ήθελα να δώσω άλλα λινκς. Περιμένα να συμφωνήσεις, αλλά αφού το θές...

 

Ας πούμε ότι οι κάτω των 18 δεν είναι για εδώ (αν και δεν έχει τίποτα)

h**p://hotgirlswithiphones.com/

h**p://girlswithiphones.net/

h**p://ihotties.org/

 

οκ τώρα? ενώ για Windows mobile δεν θα βρείς ούτε ένα τέτοιο :lol:

Το προηγούμενο Link δεν ανέφερε πουθενά αυτό που ισχυριζόσουν. Το πρόβλημα με τα WM είναι ότι δε θα βρεις εύκολα άνθρωπο να το έχει στην κατοχή του... τα ποσοστά του πέφτουν συνέχεια (αντίθετα με τα ποσοστά του iphone και του android). Μία εταιρία που θέλει να είναι κερδοφόρα, δε μπορεί να δραστηριοποιείται μόνο στους power users. Οι πλειονότητα του κόσμου δεν είναι βαρβάτοι άνδρες....

Αυτό που σκέφτεσαι, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

Ούτε εγώ, αλλά μάλλον είναι η πραγματικότητα... (είδες??? αυτά είναι τα σοβαρά προβλήματα -αυτά πρέπει να σχολιάσουμε).

αν διάβαζες και τα υπόλοιπα posts στο utube εκτός απο τα πρώτα, θα έβλεπες καλύτερα. Το clipboard του emulator δεν έχει καμία σχέση με το clipboard του υπολογιστή. Δεν είμαι κανένας ερασιτέχνης που απλώς γράφει πράγματα χωρίς να τα δοκιμάσει. Αν θες να το δοκιμάσεις μόνος σου, άνοιξε όπως είσαι Windows Mobile 6 Professional emulator (που αυτά τα Windows mobile υποστηρίζουν copy - paste) απο το visual studio. πήγαινε στο Notes, γράψε κάτι με το keyboard το onscreen και το κανονικό αν θές. Κάνε copy απο το πληκτρολόγιο και μετά πήγαινε στο notepad στα Windows σου και κάνε paste.

 

κάνει?:X

Ό,τι πεις.... πήγαινε μια στιγμή και διόρθωσε την wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_phone_7

 

Το ότι το κάνει εσωτερικά δεν σημαίνει ότι θα είναι διαθέσιμο στο χρήστη. Για τρίτη φορά, ΔΕΝ θα είναι διαθέσιμο σε αυτήν την έκδοση. Ωστόσο πολύ σύντομα θα βγει Update που θα το διορθώνει και σύμφωνα με τις φήμες το implementation του φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό

σωστά. δηλαδή να αφήνουμε το κάθε ερασιτέχνη προγραμματιστή, να σηκώνει ένα κάρο imports επειδή δεν ήταν σίγουρος τι χρειαζόταν και να γράφει κακό κώδικα, επειδή η συσκευή μπορεί να το σηκώσει? έλα να σοβαρευόμαστε.

Το μέλλον είναι ο managed κώδικας. Γι'αυτό υπάρχουν τόσα projects που προσπαθούν να στήσουν ολόκληρο το OS σε .net. (επίσης το θέμα που περιγράφεις, το λύνει -κανονικά- ο compiler στη φάση του optimization

Δώσε σε ένα power user τη δυνατότητα να κάνει παπάδες, και στο μέλλον θα βοηθήσει δεκάδες αν όχι εκατοντάδες απλούς χρήστες να κάνουν την δουλειά τους ακόμα πιο εύκολα. Αν ο power user δεν έχει δυνατότητες να εξελιχθεί και να πάει πράγματα σε ένα νέο επίπεδο, τι μέλλον θα έχει ο απλός χρήστης? να βλέπει το status του στο facebook?

Ποιος απλός χρήστης αγοράζει κάτι με σκοπό να ψάξει για ανεπίσημο help desk??? κοροϊδευόμαστε?

ξέρεις ότι ΜΙΑ απο τις δυνατότητες του Sense είναι ότι μπορεί να γίνει ακριβώς όπως το αγαπημένο σου today UI του iphone? μην μου λες ότι δεν σου αρέσει κάτι, αν δεν το δοκιμάσεις.

Η αρχική οθόνη του iphone είναι η χειρότερη που υπάρχει. Είναι από τα πράγματα που αντιπαθώ στο iphone (και μου λείπει η θεϊκή αντίστοιχη του 6.1). Προφανώς η HTC μπορεί να αλλάξει ολόκληρο το theme του wm6.5, ωστόσο για μένα αυτό είναι αποτυχία του OS (για τους λόγους που είπα παραπάνω)

ούφ κουράστηκα. φοβερή συζήτηση έχουμε ανοίξει :happy:

 

Αφού κουράστηκες, μάλλον θα το αφήσουμε εδώ μέχρι την επόμενη Δευτέρα που θα ανακοινωθεί και επίσημα το WP7

 

P.S. κατηγορείτε εμένα ότι δεν έχω γνώση του 6.5 επειδή το είδα σε κακή συσκευή (αν και από την αρχή ξεκαθάρισα ότι δεν είχα πρόβλημα με τις επιδόσεις) ενώ εσείς κράζετε ένα λειτουργικό που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα....

 

Αρχικό μήνυμα από Erevodifwntas

Για την ιστορία στο touch τα έχω δοκιμάσει.

Σε μια συσκευή με 64ΜΒ RAM; Θα αστειεύεσαι!

P.S.2 Δε θυμόμουν ότι υπήρχε απλό HTC touch. Στο Pro αναφερόμουν με τα 288MR Ram. (Και τα προβλήματα του 6.5 δεν είναι η ram)

Link to comment
Share on other sites

Απαιτεί να λειτουργεί, out of the box.

 

Δηλαδή θες να μου πείς εσύ ότι το iPhone μπορεί να το πάρει ένας ΑΠΛΟΣ χρήστης ας πούμε έλληνας, και να το χρησιμοποιήσει out of the box?

 

εγώ τελευταία φορά που θυμάμαι όταν έστησα ένα iphone για ένα πελάτη μου που το είχε αγοράσε (ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή), έπρεπε να ανοίξουμε το κουτάκι, να βρούμε τη καρφίτσα (σιγά που θα το έβρισκε απλός χρήστης αυτό), να το πατήσουμε για να βάλουμε την sim. μέχρι εδώ οκ, δεν παραπονιέμαι. το ωραίο έρχεται μετά. ΔΕΝ μπορείς να ξεκινήσεις ένα iphone out of the box χωρίς υπολογιστή για κανένα λόγο! Έπρεπε να έχεις υπολογιστή, να κατεβάσεις το βρωμό itunes, να περιμένεις μια ώρα να το κάνει setup και config, να συνδέσεις το pda να φας ένα κάρο ιστορίες και register και ΤΟΤΕ μόνο να ενεργοποιηθεί.

 

out of the box σημαίνει βάζω την μπαταρία - sim, και δουλεύω κατευθείαν. Windows mobile, κινητά, κτλ. Αν ήθελες να βάλεις και ελληνικά? τελείωσες, πόση ώρα έψαχνα δεν λέγεται.

 

Ενά μισό implemented multitouch σε ένα λειτουργικό που έχει φάει άπειρα patch (για να βρουν τον τρόπο) δεν είναι σοβαρό λειτουργικό.

 

Το wm6.x είναι πια αυτοκίνητο του 60 το οποίο του έχουν κοτσάρει πάνω ένα σωρό gadgets για να μοιάζει καινούριο (και τα περισσότερα τα έχουν κολλήσει με χαρτοταινία)

 

Είσαι τρελά κολλημένος, μα την παναγία. η θα το έχεις απο την αρχή αυτό που θες ή τίποτα. Οι άνθρωποι ήταν μάγκες και το φτιάξανε. πες το patch, πές το Service pack, πες το drivers. υπάρχει - δουλεύει - ο κόσμος είναι ικανοποιημένος - ξεκόλλα.

Out of the box το HD2, υποστηρίζει multi-touch. δέξου το και προχώρα στη ζωή σου.

 

όσο για την χαρτοταινία, πες μου ένα παράδειγμα εσύ που είσαι γνώστης λοιπόν και μου μιλάς με επιχειρήματα και εμπειρία πάνω στην πλατφόρμα, και θα σταματήσω. προσπαθείς να "χαλάσεις" την εικόνα των 6.χ λέγοντας ιστοριούλες που έχεις ακούσει να λένε άτομα κολλημένα στο iphone και που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. κάτσε και σύγκρινε μία συσκευή σήμερα σε windows mobile και ένα iphone. φτιάξε ένα review με συγκρίσεις ΔΙΚΕΣ σου και όχι απο το internet, και τότε έλα να μου πεις, τό και τό.

 

Το λειτουργικό δεν κάνει χρήση της GPU και γι'αυτό σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει να χάνει και frames. Φαντάσου ένα project που συνέχεια του προσθέτεις feature... αυτό είναι ο εφιάλτης κάθε developer.

 

δηλαδή τα άτομα που φτιάξανε το iOS δεν προσθέτουν συνέχεια features, ή δεν το κάνανε στην αρχή όταν φτιάχνανε τη πλατφόρμα? έπεσε ο κώδικας έτοιμος απο τον ουρανό. η δουλειά του developer είναι να γράφει κώδικα. δεν έχει σημασία πως θα λέγεται αυτό το αποτέλεσμα (feature - patch - addon). το δικό σου χρόνο φάγανε? δηλαδή εσύ που γράφεις προγράμματα για πελάτες σου, δεν φτιάχνεις συνέχεια καινούργιες εκδόσεις με νέα πράγματα και δυνατότητες?

δεν σου λένε ότι θα θέλανε και αυτό και εκείνο, και ότι βρήκαν λάθος εκεί και πρόβλημα εκεί?

 

ρε συ είσαι πραγματικός προγραμματιστής ή μου τρως απλά το χρόνο μου?

 

τα Windows mobile σαν πλατφόρμα προσπαθεί να μην χρησιμοποιεί το GPU γενικά για να εμφανίσει πράγματα. δεν είναι eye-candy όπως το iphone οκ τώρα? για αυτό το λόγο δεν χάνει frames. αν μιλάμε για animation menus είναι κακογραμμένα, δεν νοιάζει κανένα μας όμως.

 

Την κατανοώ και συμφωνώ με όσα λες. Ωστόσο αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ είναι ο μέσος χρήστης. Αυτό λέω σε τόσα posts. Μόνο για την πλάκα σου μπορείς να περνάς τόσες ώρες για να φέρεις το κινητό στα μέτρα σου (πάλι μου θυμίζει συζήτηση για Linux). Το πρωί δουλεύω, το απόγευμα έχω τα side projects μου και έχω και μία οικογένεια... σιγά μη κάτσω να χάσω ώρες να φτιάξω το κινητό που μόλις αγόρασα, ώστε να το κάνω να λειτουργεί (και θα πρέπει να το "σπάσω" για να βάλλω καμία rom της προκοπής)

 

Δηλαδή εσύ πήρες το iphone ήσουν απόλυτα ικανοποιημένος όπως ήταν μόλις το άνοιξες, δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου και δεν έχεις περάσει jailbreak ε?

 

Ό,τι πεις.... πήγαινε μια στιγμή και διόρθωσε την wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_phone_7

 

Το ότι το κάνει εσωτερικά δεν σημαίνει ότι θα είναι διαθέσιμο στο χρήστη. Για τρίτη φορά, ΔΕΝ θα είναι διαθέσιμο σε αυτήν την έκδοση. Ωστόσο πολύ σύντομα θα βγει Update που θα το διορθώνει και σύμφωνα με τις φήμες το implementation του φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό

 

ότι ξεχάσανε να βάλουνε το δεξί κλικ στα windows phone και να βγάζει το context menu είναι το πρόβλημα που συζητάνε. το copy paste υπάρχει σαν δυνατότητα, φτιάξε ένα file explorer πρόγραμμα και δώσε το στο κόσμο με κουμπί copy paste.

 

αν η Microsoft άφηνε τους "power users" να κάνουν την δουλειά της microsoft, θα την είχαμε ήδη αυτή τη δυνατότητα και στους απλούς χρήστες.

 

Το μέλλον είναι ο managed κώδικας. Γι'αυτό υπάρχουν τόσα projects που προσπαθούν να στήσουν ολόκληρο το OS σε .net. (επίσης το θέμα που περιγράφεις, το λύνει -κανονικά- ο compiler στη φάση του optimization

 

Το μέλλον είναι ο managed κώδικας συμφωνώ. Μόνο που ακόμα δεν είναι σωστός και με τις απαραίτητες δυνατότητες. όσο για το στήσιμο του os σε .net.... στη προσπάθεια θα μείνουν.

 

Ποιος απλός χρήστης αγοράζει κάτι με σκοπό να ψάξει για ανεπίσημο help desk??? κοροϊδευόμαστε?

 

ενώ το official help desk, θα σε βοηθήσει καλύτερα? θες να μου πείς ότι η htc ή η Microsoft προσφέρει καλύτερη και πιο άμεση βοήθεια στους απλούς χρήστες απο ότι προσφέρουμε εμείς εδώ μέσα στο myphone στα παιδιά που ζητάνε τη βοήθειά μας ε?

 

Η αρχική οθόνη του iphone είναι η χειρότερη που υπάρχει. Είναι από τα πράγματα που αντιπαθώ στο iphone (και μου λείπει η θεϊκή αντίστοιχη του 6.1). Προφανώς η HTC μπορεί να αλλάξει ολόκληρο το theme του wm6.5, ωστόσο για μένα αυτό είναι αποτυχία του OS (για τους λόγους που είπα παραπάνω)

 

η HTC έκανε ένα modification πάνω στο today plugin του OS. όπως και εσύ αν έχεις αλλάξει την αρχική οθόνη του iphone με κάποιο πρόγραμμα, έκανες και εσύ ένα modification στο iphone. νοιώθω λες και μιλάω σε μωρό παιδί.

 

 

η κάθε πλατφόρμα είναι για διαφορετικό κοινό. ίσως τα WP7 να είναι για ένα νέο κοινό, που απλά δεν χωράει το παλιό κοινό των 6.χ.

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους power users να θυμίσω πως αυτοί δώσανε την δυνατότητα στο μήλο-τηλέφωνο να τρέχει εφαρμογές και αν δεν το καναν αυτοί το μόνο που θα υπήρχε θα ήταν τα περίφημα webapps του jobs. Τώρα σχετικά με το θέμα προσωπικα εχω android και δεν το αλλάζω αλλά θα ήθελα να πω κάτι: όπως και στον η/υ μου εχω ακόμα χιλιοπατσαρισμένα xp με ότι μπορείς να φανταστείς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και 7 χρόνια σχεδόν, χωρίς να υπάρχει κάτι που θέλω να κάνω και να μην μπορώ (οκ εχω και λινουξ :-P ), έτσι μπορεί και ένας χρήστης να έχει wm 6.x και να γουστάρει να έχει ένα πείραγμένο λειτουργικό που να κάνει τα πάντα, από το να έχει ένα μαμα λειτουργικό που να είναι εντελώς άχρηστο για αυτόν. Μην πατέ και πολύ μακριά πάντως απλώς δείτε τα kin της ms και δείτε πως είναι το ιδανικό λειτουργικό για αυτούς...
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

ειχα χαρει κάποιους μηνες πριν για τα WP7... στην πορεία ομως χαθηκε η ελπίδα για κάτι καλό. Μιλάμε για ένα iOS by MS. Δλδ, ενα FAIL σε νεα διαφορετική εκδοχή. Τελικά ο χρήστης που θέλει να κάνει παπάδες, να μην τον περιορίζουν με αθλιότητες, να έχει ένα σωστό και λογικό μενού που το διαμορφώνει όπως θέλει... αναγκαστικά καταλήγει σε Android... Πραγματικά πολλά χρόνια με WM2003-5-6... το Android αν δεν μου έλεγε κανείς πως είναι της Google θα θεωρούσα πως το σχεδιάσε η MS... είναι η φυσική συνέχεια... και όμως... τελικά η MS που είχε κατι πολύ καλό στα χέρια το πέταξε. Το πέταξε και άφησε τους SMARTPHONE χρήστες με μια επιλογή... Προτίμησε να απευθυνθεί στον βασικό χρήστη που δεν σκαμπάζει και πολλά... οπως έπραξε και η Apple.

 

Θα χάσουν ενα κοινό, ισως κερδίσουν ενα αλλο.... Αλλα, ειλικρινά γιατί να ψάξει κάποιος για ενναλακτική, για ενα imitation iPhone, οταν υπάρχει το iPhone? Πως διαφοροποιειται η MS? Πραγματικά μου κάνει εντυπωση η χαραξη στρατηγικής!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αστειο να βλεπεις καποιους να τρεχουν να συμμαζεψουν τα ασυμμαζευτα της MS

 

Δεν νομιζω οτι υπαρχει σκεπτομενος ανθρωπος που να του αρεσουν αυτα που διαβαζουμε , ειχαμε την apple να ευνουχιζει το hardware της , τωρα μας προεκυψε και η M$, ευχαριστω αλλα δεν θα παρω , προτιμω να μεινω με 6.5 η και με android ακομα καλλιτερα.

 

Ειναι αστειο να μιλαμε για smartphone οταν λειπουν στοιχειωδη πραγματα οπως το copy paste και το multitasking

 

Κι αν η Μ$ μας ριχνει πορτα γιατι ειμαστε μικρη αγορα , μικρο το κακο , αφου οπως αποδεικνυεται WP7 = τιτανικος

 

Οσο για το φιλο που πασχιζει να δικαιολογησει τις βλακειες της Μ$ και το κατα ποσο αυτα που εχει κανει στα WP7 απασχολουν η οχι το μεσο χρηστη , αυτο ειναι το προβλημα φιλε , οτι ο μεσος χρηστης αυτου του τυπου των κινητων θα επρεπε να εχει απαιτησεις , κι οχι να καθεται να τον τρωει οταν του λενε δεν θα μπεις μαρκετ πλεις ,δεν μπορεις να εχεις εφαρμογες ελευθερες απο 3ους, δεν θα εχεις φλας , και δεν θα εχεις ουτε κοπυ πειστ.

Μαλλον το target group της Μ$ με τα WP7 , ειναι τα προβατα , καλη της τυχη

Link to comment
Share on other sites

ελικά η MS που είχε κατι πολύ καλό στα χέρια το πέταξε. Το πέταξε και άφησε τους SMARTPHONE χρήστες με μια επιλογή... Προτίμησε να απευθυνθεί στον βασικό χρήστη που δεν σκαμπάζει και πολλά... οπως έπραξε και η Apple.

 

Ακριβώς... Μα ο περισσότερος κόσμος δεν ψάχνεται. Είναι λογικό να επενδύει σε αυτούς η MS....

Δηλαδή αν μόνο το 5% των ανθρώπων που αγοράζουν κινητά ψάχνονται σοβαρά και ασχολούνται, τότε η MS κατείχε σίγουρα ένα ποσοστό κοντά στο 3% με τα wm... Από εκεί και πέρα, εσείς αν είχατε επιχείρηση τι θα κάνατε; Θα φτιάχνατε ένα νέο λογισμικό τρελό έτσι ώστε να αποκτήσετε το υπόλοιπο 2% από τους ανθρώπους που ασχολούνται με κινητά ή θα αλλάζατε τακτική ώστε να αποκτήσετε ένα μέρος του 95% των ανθρώπων που δεν ψάχνονται (πχ 10-15%);

 

Ελάτε ας σοβαρέψουμε. Το ότι η MS στρέφεται προς αυτό το είδος ανθρώπων είναι μία πολύ σημαντική κίνηση, που μόνο στόχο έχει προφανώς το οικονομικό κέρδος της εταιρίας....

 

Εσείς που διαμαρτύρεστε ότι η microsoft έβγαλε μλκία λειτουργικό για ποιο λόγο διαμαρτύρεστε; Μήπως υπογράψατε κανένα συμβόλαιο με την MS ότι πάντα θα βγάζει λειτουργικά που θα σας αρέσουν; Μήπως σας υποσχέθηκε ότι πάντα θα βγάζει λειτουργικά στο είδος των wm βελτιωμένα και καλύτερα; Είναι ξεκάθαρο ότι MS στοχεύει να συναγωνιστεί την apple στις χαζογκόμενες και το symbian (nokia κ.τ.λ.) στους γέρους.... Ξεκολλήστε..... Δεν είχε καμία υποχρέωση η microsoft να βγάλει το λειτουργικό που επιθυμούσατε, ούτε είχατε υποχρέωση να πάτε στην παρουσίαση. Επίσης το ότι εσάς δεν σας άρεσε, δεν σημαίνει ότι δεν θα αρέσει στον μέσο άνθρωπο, δηλαδή δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ήταν λάθος επένδυση από την ms.....

 

Οκ..... Σε τελική ανάλυση κρατάμε τα wm όσο ζούνε ακόμη στο κινητό μας και όταν τελικά πεθάνουν μεταβαίνουμε στο ανδροειδές και αφήνουμε το κινητό μας με τα wm σε ένα καλό σημείο απλώς για να θυμόμαστε ότι "κάποτε υπήρχαν τα wm".....

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Το ότι η MS στρέφεται προς αυτό το είδος ανθρώπων είναι μία πολύ σημαντική κίνηση, που μόνο στόχο έχει προφανώς το οικονομικό κέρδος της εταιρίας....

 

+1

 

Βασικά συμφωνώ απόλυτα με όλο το κείμενο , αλλά παρέθεσα αυτό το κομμάτι για πιο σύντομο quote .

Link to comment
Share on other sites

Το android που επιτρέπει πείραγμα είναι μόνο για τους power users;Η σωστή εταιρία πρέπει να είναι ικανή να φτιάξει ένα λειτουργικό που είναι και για τις 2 κατηγορίες χρηστών.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...