Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι προφανές μου φαίνεται ότι δεν έχει στο μυαλό της τους τωρινούς κατόχους αλλά τους μελλοντικούς. Εταιρεία είναι.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπα.......εγω νομιζω οτι απλα ειναι βαρια!!!

 

αμα θελουν οι developers τους βαζουν κατω και τους πατανε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές που θα κυκλοφορήσουν στο τέλος του 2010 θα είναι εξοπλισμένες με 1+ GHz. Έχουν ήδη αναφερθεί για 1,3GHz.

Δεν γίνεται καινούργιο λειτουργικό να βολεύεται με παλαιά μηχανήματα, πώς θα αλλάξουμε τις συσκευές μας :ninja:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα τα πράγματα με τα 7αρια αφού :oops:το HTC HD2 δεν αναβαθμίζεται από την έκδοση 6.5 σε 7 μάλλον κανένα από τα σημερινά δεν θα αναβαθμίζετε
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ενδεχομένως να μιλάς για επίσημη αναβάθμιση μιας και ανεπίσημα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.

 

Όπως και να έχει, το εάν το HD2 θα αναβαθμιστεί επίσημα με τα WM7 ή όχι, αυτό δεν μπορεί να καθορίσει την πορεία του εν λόγω λειτουργικού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα διαβάσατε τα νέα????

 

Αυστηρό καθεστώς ελέγχου στα Windows Phone 7

 

Λίγους μήνες πριν την κυκλοφορία της νέας έκδοσης των Windows για κινητά τηλέφωνα, η Microsoft έδωσε στη δημοσιότητα περισσότερες λεπτομέρειες για το επερχόμενο λειτουργικό. Όπως είχε διαφανεί εδώ και αρκετές εβδομάδες, φαίνεται ότι πάμε σε ένα μάλλον περιοριστικό πλαίσιο λειτουργίας, το οποίο έχει πολλές ομοιότητες με αυτό που έχει καθιερώσει η Apple για το iPhone.

 

Ο Charlie Kindel της Microsoft δήλωσε πρόσφατα ότι τα Windows Phone 7 δε θα επιτρέπουν σε εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών να τρέχουν στο παρασκήνιο, ακολουθώντας με αυτό τον τρόπο το δρόμο που άνοιξε το iPhone. Ο Kindel ανέφερε ότι η Microsoft κατέληξε σ' αυτή την απόφαση για να διατηρήσει σε ικανοποιητικά επίπεδα την απόκριση των συσκευών και να μεγαλώσει το χρόνο ζωής της μπαταρίας.

 

Επιπλέον, τα Windows Phone 7 δε θα υποστηρίζουν τις εναλλάξιμες κάρτες μνήμης. Με άλλα λόγια, ο χρήστης δε θα μπορεί να εισάγει μια microSD κάρτα για να αυξήσει τη χωρητικότητα της συσκευής του. Η Microsoft συνεργάζεται με τους κατασκευαστές προκειμένου τα τηλέφωνα που θα χρησιμοποιούν το νέο λειτουργικό να έχουν αρκετό αποθηκευτικό χώρο, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις θα υπάρχει μια κάρτα κλειδωμένη κάτω από τη μπαταρία, στην οποία πάντως δε θα έχει πρόσβαση ο χρήστης.

 

Τέλος, ο Kindel είπε ότι οι εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών θα κατεβαίνουν στο κινητό μέσα από το Marketplace της εταιρείας, όπως ακριβώς συμβαίνει και με το App Store της Apple.

 

Πηγή: Pc Magazine (copy - paste απο http://tech.pathfinder.gr/IT/software/867203.html)

 

Μια χαρά είμαστε με τα WM6.5 και WM6.5.X - ίσως και θα είμαστε για πολύ ακόμα!!

Εσείς τι γνώμη εχεται για τα παραπάνω??

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εάν όλα αυτά γίνουν πραγματικότητα θα πρέπει να ξεχάσουμε τα windows mobile πια μιας και το Windows phone δείχνει να είναι ένα εντελώς καινούργιο λειτουργικό που (για άλλους καλώς ενώ για άλλους κακώς) δεν θα κληρονομήσει την παράδοση του παρελθόντος με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Προσωπικά λέω κρίμα που τα windows phone δείχνουν να είναι πιο κοντά στο iphone παρά στα windows mobile. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα δεν θα μου έκανε εντύπωση εάν άλλαζαν και το όνομα από Windows Phone σε... wPhone!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
οντως κακα νεα:mad:θελω να πιστευω οτι ειναι μια φημη που την εριξε επιτηδες η microsoft για να δει αντιδρασεις,θα δουμε.....
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι μόνο φήμη άλλα δεν το πιστεύω. Θα περιμένουμε μέχρι το φθινόπωρο και θα δούμε.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο οτι τα series7 θα ειναι κλειστα σαν το Iphone ισως και χειροτερα.

Δεν ειναι μονο αυτο.

Εχω δει demo με το πως δουλευουν τα βασικα στο νεο os και δεν ενθουσιαστικα καθολου.

Για παραδειγμα αν θες να μπεις σε μια εφαρμογη, κανεις scrolling δεξια και εμφανιζεται μια λιστα με ολα τα προγραμματα χωρις εικονιδια και με διαταξη το ενα κατω απο το αλλο.

Κατι σαν την λιστα που εχουμε στα 6.5 οταν για παραδειγμα παταμε την επιλογη προσθηκης ενος εικονιδιου στα shotcuts της home page.

Χωρις εικονιδια και με αυτη την διαταξη χρειαζεται χρονος να εντοπισεις την εφαρμογη που θες.

Ενω ετσι οπως ειμαστε τωρα ειδικα με τα Co0kies tabs, μπορουμε σε μηδενικο χρονο να ανοιξουμε μια εφαρμογη, με τα επταρια θα καθυστερουμε παρα πολυ.

 

Ετσι οπως ειναι τα πραγματα, ολοι εμεις δεν αποτελουμε target της νεας πολιτικης της MS, αλλα και τα series7 δεν αποτελουν target για τους περισσοτερους απο εμας πλεον.

 

Προσωπικα αν ειναι να επιλεξω μεταξυ δυο κλειστων λειτουργικων, θα προτιμησω το original, το οποιοι ειναι δοκιμασμενο και αρτια οργανομενο ειδικα σε εφαρμογες και με εκατομυρια συσκευες να εχουν πουληθει στα 3 χρονια της κυκλοφοριας του.

 

Φυσικα θα περιμενω να δω και το desire αν μπορει να γινει route και αν δεχεται τις παρεμβασεις που χρειαζεται να κανουμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χθες κυκλοφόρησε και η φήμη οτι αρχικά δεν θα ειναι ενεργοποιημένο το copy paste.

Η MS θέλει να γίνει Apple μου φαίνεται.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι οπως εχω αυτη την στιγμη το Leo μου, ειναι πολυ πιο λειτουργικο και σαν interface αλλά και γενικα πιο πρακτικο απο τα series 7 οπως τα εχω δει στο demo.

Ποιος ο λογος λοιπον να παω στα 7 και μαλιστα μ αυτές τις κακασχημες συσκευές που εχουν ανακοινωθεί.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν προτρέχουμε. Αυτά που βλέπουμε λέμε και δεν είναι καθόλου καλά. Να πω την αμαρτία μου, μόλις είδα βίντεο που έπαιζε παιχνίδια (τις δυνατότητες του βασικά) έμεινα, ωστόσο μετά από τόσους περιορισμούς (No multitasking - no copy/paste - no micro SD) δεν ήθελα πια να ακούω.

 

Βέβαια, όπως λες και εσύ, να περιμένουμε πρώτα να βγουν (πριν τα Χριστούγεννα άκουσα οι πρώτες συσκευές) και μετά τα κρίνουμε. Ότι είδαμε πάντως μέχρι στιγμής δεν ήταν καλό ή μάλλον καθόλου καλό.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Κώστα προτρέχεις. Περίμενα να βγουν πρώτα και μετά κάνουμε συγκρίσεις.

 

Γιαννη μου σχολιαζω αυτο που ειδα το οποιο ηταν επισημο demo και εδειχνε ορισμενες λειτουργιες του νεου os.

Οταν για να μπεις για παραδειγμα σε μια εφαρμογη που εχεις αγορασει, πρεπει πρωτα να κανεις scrolling δεξια και μετα scroolling προς τα κατω σε μια λιστα που αν ακολουθησουν την τακτικη της apple καθ᾽ενας μας θα εχει καμια 100στη στην συσκευη του, καταλαβαινεις ποσο χρονο θα χρειαζεσαι για να φθασεις και να την ανοιξεις.

 

Ολοι αυτοι οι περιορισμοι, ανοιγουν τον δρομο για πολλες εφαρμογες που τωρα δεν χρειαζομαστε.

Εκατσα και μετρησα απο τις 52 εφαρμογες που ειχα εγκατεστημενες στο iPhone, οι 17 αφορουσαν εφαρμογες που ερχονταν να καλυψουν τους περιορισμους και τις ελειψεις.

Πραγματα που στο Leo υπάρχουν και δεν χρειαζεται καμια εφαρμογη τριτων για να τα κανεις.

 

Χωρις καμια υπερβολη το μονο που δεν υπάρχει στο Leo μου σε σχεση με την iPhone εποχη ειναι καποια παιχνιδια τα οποια βεβαια ελαχιστα χρησιμοποιουσα.

 

Επομενως τι αλλο μπορουμε να περιμενουμε οταν το interface που ειναι δεδομενο και δεν αλλαζει ειναι χαλια, το multi tasking ειναι επισημα καταργημενο (ειναι το μονο που δεν με πολυστεναχωρει γιατι εκει που εγω το χρειαζομαι υπάρχει).

Ομως χωρις copy paste αν οντως ισχυει, δεν μπορω να δουλεψω.

Καθημερινα μεταφερω κομματια απο mail τα οποια μετατρεπω σε Notes και Tasks.

Αρα δεν μπορω να κανω την δουλεια μου χωρις αυτο.

 

Και τελειωνω λεγοντας οτι δεν προτρεχουμε, αντιθετα πρεπει σε παγκοσμιο επιπεδο τα φορα να εκφρασουν απο τωρα τις ανησυχιες τους, μηπως και αλλαξει κατι μεχρι να κυκλοφορισουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και το αποκορύφωμα σε όλα αυτά θα είναι άμα μείνεις από μπαταρία να χρειάζεται σύνδεση με τον υπολογιστή για να ανοίξει η συσκευή; :cry:

Οταν για να μπεις για παραδειγμα σε μια εφαρμογη που εχεις αγορασει, πρεπει πρωτα να κανεις scrolling δεξια και μετα scroolling προς τα κατω σε μια λιστα που αν ακολουθησουν την τακτικη της apple καθ᾽ενας μας θα εχει καμια 100στη στην συσκευη του, καταλαβαινεις ποσο χρονο θα χρειαζεσαι για να φθασεις και να την ανοιξεις.

Kώστα αυτός είναι και ο λόγος που δε μου "κάθεται" καλά το sense.Το scroling που πρέπει να κάνω για να βρω μια εφαρμογή,τη στιγμή που με το λιτό resco today έχω άμεση πρόσβαση σε 10 εφαρμογές,χωρίς περιτές κινήσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για σφυγμομέτρηση της αγοράς μου κάνει, να δουν πως θα αντιδράσει για να δουν αν αξίζει να αναλώσουν πόρους στην ενσωμάτωση του πριν την κυκλοφορία τους.

 

Πάντως οι απαντήσεις τους είναι πολύ Apple στυλ "Έλα μωρέ ποιος έχει ανάγκη σήμερα υπηρεσίες clipboard στο κινητό του;"

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ η MS!!!Αν αληθεύουν αυτά,δηλαδή ότι πλεονεκτήματα είχαν τα wm να αφαιρεθούν από τα 7........τότε άντε γεια!!!

 

Δεν πάνε καλά εκεί!Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη ή απλά να είναι φήμες!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλλον για σφυγμομέτρηση της αγοράς μου κάνει, να δουν πως θα αντιδράσει για να δουν αν αξίζει να αναλώσουν πόρους στην ενσωμάτωση του πριν την κυκλοφορία τους.

 

Επειδή όμως ο καιρός γαρ εγγύς, δε νομίζω ότι έχουν την άνεση χρόνου για βολιδοσκοπήσεις, πόσο μάλλον όταν κάνουν επίσημες ανακοινώσεις/δηλώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποσταρω κι εδω κατι που εγραψα σε αλλη ενοτητα.

 

Δεν ανηκουμε πλεον στο αγοραστικο κοινο στο οποιο απευθυνονται τα νεα windows mobiles.

Ειχα γραψει καιρο πριν, οταν πρωτο κυκλοφορησαν οι φημες για κλειστο series 7 οτι δεν θα ακολουθησω.

 

Δυστυχως η MS για μια ακομα φορα αποδεικνυει οτι τα στελεχη της πασχουν απο ελειψη φαντασιας και λειτουργουν σαν δημοσιοι υπάλληλοι.

Ακομα και στα PC windows 7, οι βελτιωσεις στον τροπο λειτουργιας τους, εχουν δανειστει πολλα πραγματα απο το mac osx.

Δεν παραγνωριζω οτι ειναι ενα πολυ καλο λειτουργικο, σταθεροτατο με φοβερη διαχειριση μνημης, πιθανως καλυτερη των Snow Leopard που χρησιμοποιω παραλληλα , αλλα χρειαστηκαν να αντιγραψουν τις ευκολιες των mac για να το φτιαξουν και οχι να βρουν κατι δικο τους.

 

Το ιδιο κανουν και τωρα με το series 7 . Αντιγραφουν μια αλλη φιλοσοφια και μαλιστα στο αρχικο της σταδιο, ουτε καν σ αυτο που εχει εξεληχθει σημερα.

Ειναι πολυ μακρια απ αυτο που θα ηθελε να δει ο μεσος χρηστης.

Στην προσπαθεια τους να κανουν τα smartphones προσιτα στον πολυ κοσμο και να αυξησουν τα εσοδα τους απο τις απευθειας πωλησεις εφαρμογων, στερουν σημαντικες λειτουργιες που προυπηρχαν και εκαναν ολους εμας να μπορουμε να κανουμε σχεδον τα παντα χωρις να χρειαζεται να κουβαλαμε το λαπτοπ μας ακομα και στην καφεταιρεια.

 

Ευτυχως θα συνεχισουν να υποστηριζουν τα windows 6.5 τα οποια στην νεα τους εκδοση 6.5.3 ειναι φοβερα σε finger friendly και σε αναλυση γραφικων.

Καταργουν την χρηση των εικονιδιων της task bar που ηταν σχεδιασμενη για χρηση stylus.

Εφαρμογες συνεχιζουν να βγαινουν καθημερινα και μαλιστα απο developers που τις ιδιες τις πωλουν στην εκδοση για ανδροειδη, ενω σε μας τις προσφερουν με donation.

Σιγα σιγα εχω αρχισει να συγκεντρωνω πολλες απο τις εφαρμογες που ειχα στο iphone, με εξ ισου καλα γραφικα. Ηδη εχω ολες οσες χρησιμοποιουσα καθημερινα.

 

Ο Οπερα 10 που δοκιμαζω αυτες τις μερες ειναι η προσωποποιηση του touch, αφου «ακουει» στο παραμικρο αγγιγμα της οθονης, συν του οτι ειναι ταχυτατος. Μενει να ενσωματωσει καποιες ελειψεις και θα ειναι πολυ κοντα στον κορυφαιο safari.

 

Με λιγα λογια η MS καταφερε και παλι να πετυχει αυτο που ειχε κανει με τα Vista.

Να αναγκασει τους δυναμικους χρηστες να παραμεινουν στην παλαιοτερη εκδοση λειτουργικου (ΧΡ).

Μακαρι να υπάρχει δυνατοτητα το νεο HD3 να δεχεται τα 6.5.3 ωστε οσοι ειναι ικανοποιημενοι να συνεχισουν να εχουν βελτιομενο hardware.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολλα "μηλα" μου φαινεται τρωνε εκει στην M$ και θελουν να ανοιξουν "μαναβικο"!! ;)

 

Δεν μπορω να καταλαβω με ποια λογικη σταματουν το c/p, αν δεν χρειαζεται ετσι οπως λενε, σε λιγο αν το πανε ετσι θα το σταματησουν και απο τις μελλοντικες εκδοσεις των Windows στο pc. :wacko:

 

Παντως σιγουρα θα δημιουργηθουν εφαρμογες που θα ενσωματωνουν το c/p...αλλα τωρα μιλαμε για τη "μαμα" Microsoft και τις αρχικες επιλογες της!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε 7??????????

εχουμε 7!!!!!!!!!!!!!!

(στον υπολογιστη αλλα εχουμε...)

καλως τα δεχτηκαμε!!!

 

φανταζομαι ολοι θα διαβαζετε xda...θα το ειδατε το emulator!

τι ειναι αυτο ρε παιδια?

δηλαδη ξερω τι ειναι....εχω δει το αντιστοιχο του android....

 

αλλα (δεν ξερω) μπορει αυτο να βοηθησει κανεναν developer στο να φτιαξει custom rom σε αυτη την φαση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα της υπόθεσης θα είναι να μπορέσει κάποιος να χακάρει τα 7αρια με κάποιο τρόπο ώστε να φύγει αυτό το νέο μενού και ως εκ θαύματος να εμφανιστούν τα γνωστά μας μενού :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Διαβάστε ένα εξαιρετικό άρθρο του Περικλή για τα WP7 και τις αλλαγές της MS:

 

http://inewit.wordpress.com/2010/03/18/windows-phone-7-series-the-complete-guide/

 

Πολύ ενδιαφέρον.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...