Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια παντου διαβαζουμε οτι γινονται προσπαθειες ωστε σε 2-3 χρονια τα smartphones να αποτελουν το 60% των συσκευων που πωλουνται.

Για να το καταφερουν αυτο θα πρεπει τα λειτουργικα να μπορουν να χρησιμοποιηθουν πιο ευκολα ακομα και απο τα συμβατικα.

Εμας μας εχουν γραμμενους.

Δεν ζηταμε να κανει το τηλεψωνο μας οτι και το λαπτοπ, αλλα τουλαχιστον καποια απο τα βασικα ωστε να μην χρειαζεται να κουβαλαμε τσαντες οταν παμε καπου για Σαββατοκυριακο.

Το copy paste, η λειψη και αποθηκευση συνημενων, η χρηση του τηλεφωνου σαν εξωτερικου σκλ. δισκου, δεν αντικαθηστουν ενα λαπτοπ αλλα κανουν την ζωη μας πιο ευκολη.

Η ελειψη τους δεν οφειλεται σε αδυναμιες των λειτουργικων, αλλα στην αποτροπη οποιασδηποτε επεμβασης του χρηστη η οποια μπορει να διευκολινει το ξεκλειδωμα και την εγκατασταση μη νομιμων εφαρμογων.

Αντι να υιοθετουμε τετοιες τακτικες και να τις θεωρουμε φυσιολογικες θα επρεπε να πιεζουμε στο να κοψουν τον λαιμο τους να βρουν αλλο τροπο προστασιας των εσοδων τους απο το μονοπωλειο των app stores.

Δυσκολευομαι να κατανοησω γιατι δεν μπορουμε ολοι να δουμε ξεκαθαρα οτι ολα γινονται για το παπλομα.

Η google προσφερει δωρεαν το λειτουργικο της. Εχει ξοδεψει τοσα για την αναπτυξη του, γιατι το κανει?

Μα προφανως γιατι αποσκοπει στα εσοδα απο τις εφαρμογες και τα συναφη.

Τουλαχιστον ας πουμε οτι πλεον ετσι διαμορφωθηκε η κατασταση, οποτε μη μποροντας να κανουμε διαφορετικα την αποδεχομαστε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η πλάκα της υπόθεσης θα είναι να μπορέσει κάποιος να χακάρει τα 7αρια με κάποιο τρόπο ώστε να φύγει αυτό το νέο μενού και ως εκ θαύματος να εμφανιστούν τα γνωστά μας μενού :lol:

 

εμενα με εξιταρει το καινουργιο λουκ να σου πω την αληθεια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.techau.tv/blog/10-minutes-with-windows-phone-7-simulator-unlocked-video/

Δειτε αυτα τα 10 λεπτα βιντεακια και πειτε μου:

Ειναι γραφικα αυτα;

Ειναι λειτουργικο μενου αυτο με την απαισια κατακορυφη λιστα εφαρμογων συμπεριλαμβανομενων των εφαρμογων που χρειαζεται να εχουμε αμεση προσβαση οπως καμερα, αντζετα κλπ;

 

Οχι ρε παιδια δεν μπορει κανεις να με πεισει οτι αυτο που βλεπω αποτελει το μελλον των smartphones.

 

Χιλιες φορες προτιμω να μεινω με το HD2 και τα 6.5 μεχρι να λειώσει παρα να δωσω λευτα γι αυτο το πραγμα.

Ειλικρινα απορω με την Microsoft. Μα τοσο μεγαλη ελειψη φαντασιας; Δεν ειπαρχει ενας σωστος στο δημιουργικο τμημα τους;

 

Μονο σε ασχετους θα πουλησουν που δεν εχουν δει ποτε τους iphone η nexus.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εγω κωστα δεν αντεξα παντως να τα δω ολοκληρα :rolleyes: μπορει να ειναι νωρις και να αλλαξουν τα πραγματα αλλα αποσα βλεπουμε μεχρι τωρα δεν μου λενε τιποτα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

εγω κωστα δεν αντεξα παντως να τα δω ολοκληρα :rolleyes: μπορει να ειναι νωρις και να αλλαξουν τα πραγματα αλλα αποσα βλεπουμε μεχρι τωρα δεν μου λενε τιποτα

 

Αλεξη αυτο που βλεπουμε μπορει να βελτιωθει μονο οταν θα «μπουν μεσα» οι XDA και θα το μεταμορφωσουν.

Με οσα εχω δει ως τωρα, καποια παιδακια που δεχονται donation για μια μπύρα, εχουν περισσοτερη φαντασια απ αυτο το καταμαυρο πραγμα που το σχεδιασαν στελεχη με εξαψηφιο ετησιο μισθο.

 

Τι να τα κανω τα πολυ ωραια office 2010 οταν δεν θα μπορω να κανω copy paste μια παραγραφο απο ενα mail που ελαβα για να μην καθομαι να πληκτρολογω.

 

Κατι αλλο, καπου πήρε το ματι μου στο video, στο market place, μια τιμη για ενα converter κοντα στα 6 $.

Αν ειναι αληθινο και οχι απλα για το βιντεο, τετοιοι υπαρχουν καμια δεκαρια στο apple store με 1,5$

 

Δεν ειδα πουθενα να υπαρχει κατι αντιστοιχο του search phone η του spotlight το οποιο θα βολευε αφανταστα και στην γρηγορη ευρεση και ανοιγμα της εφαρμογης που θες να ανοιξεις.

Φανταζαστε να εχετε 100 εφαρμογες που αρκετοι απο εμας τις ειχαν στο iphone?

Αντε μ αυτη την λιστα να βρεις αυτη που θελεις. Θα κανεις κανα πενταλεπτο.:D

 

Προβλεπω να βγει update πριν κλησει 6 μηνο.

 

Σιγουρα θα γινουν αλλαγες, αλλα δεν μπορει να αλλαξει αυτο που μας ενοχλει γενικως.

Και οταν θα ξεκλειδωθει θα υπάρξουν θεαματικες βελτιωσεις, αλλα ποιος θα κατσει και γιατι να περιμενει κατι τετοιο, οταν οι απεναντι θα εχουν βγαλει το καλοκαιρι το επομενο iphone OS που αν ειναι ετσι οπως φημολογειται δεν θα κατσει κανεις να ανοιγοκλεινει παραθυροπορτες. Γιατι κατι τετοιο μου θυμιζουν τα κινουμενα πανελς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

+100000000 και βάλε:)

Λατρεύω και τις δικαιολογίες που ήδη ακούγονται απο την ΜΣ..

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Administrators

Μέχρι να ετοιμαστούν τα κατάλληλα εργαλεία για να μπορεί να γίνει ported σε κάποια από τις υπάρχουσες συσκευές... έχουμε δρόμο ακόμα.

 

Σιγά σιγά βέβαια... θα έχουμε εξελίξεις. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει να δεί πως είναι ας δοκιμάσει τον emulator που υπάρχει στο "Windows Phone 7 Developer Tools CTP".

 

Αυτό που βλέπουμε εμείς προς το παρον είναι ότι καμία εφαρμογή 6.χ δεν τρέχει. Δεν ξέρω πόσο επιτυχία θα έχει ένα λειτουργικό που καθιστά άχρηστες εκατομμύρια εφαρμογές, αλλά αν παραμείνει έτσι, τότε - εγώ τουλάχιστον - εγκαταλείπω οριστικά την MS παρά να κάθομαι να προγραμματίζω μ*** του Silverlight.

 

M.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος με αυτή την άποψη. Και είναι αλήθεια ότι οι εφαρμογές των προγενέστερων εκδόσεων ΔΕΝ θα είναι συμβατές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Administrators
Πωπω lagαρισμα.....

 

Δυστυχώς είναι εμφανέστατο! :cry:

 

Ελπίζουμε στην τελική του μορφή να έχουν λυθεί αυτά τα θέματα.

 

Κακά τα ψέματα... ούτε η εμφάνιση λέει τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το βίντεο είναι από τον Φεβρουάριο του 2010 και η τελική έκδοση για τους κατασκευαστές δώθηκε πριν κάποιες μέρες. Πιστεύω ότι δεν θα δούμε τέτοιο λαγκάρισμα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και εγώ το πιστεύω (ή μάλλον θέλω να το πιστεύω) αλλά όπως και να έχει όταν έχεις ένα λειτουργικό με τέτοιο lag, ανεξαρτήτως τους λόγους που συμβαίνει αυτό, δεν το παρουσιάζεις καν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και κατα βαση στην πλοηγηση του μενου, αν φορτωθει αυτο το λογισμικο θα τραβαει?

Βλεπω πολλα animated widgets στην πλοηγηση που αν ισχυουν στην τελικη μορφη πιο πολυ για μοστρα το κοβω παρα λειτουργικοτητα και ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και κατα βαση στην πλοηγηση του μενου, αν φορτωθει αυτο το λογισμικο θα τραβαει?

 

Αυτό μόνο η πράξη θα το δείξει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα θα ήθελα να μοιραστώ την πραγματική - real life εμπειρία μου με τα Windows Phone 7 και την Microsoft. Ελπίζω να σας βοηθήσει να δείτε το πως πραγματικά είναι αυτή η "νέα" πλατφόρμα που μας πουλάνε, και για ποιό λόγο πρέπει να αρχίσουμε να φωνάζουμε στην Microsoft να την πάρει πίσω και να την φτιάξει πάλι......

 

Ενημερωτικά, θα ήθελα να πω σε όσους είναι να πάνε στο αυριανό σεμινάριο της Microsoft για τα Phone 7, απλά να μην πάτε. θα χάσετε το χρόνο σας.

 

δεν έχω δει πιο γελοία παρουσίαση. εκτός απο το απαίσιο - αισχρό End User Interface που έχουν υπάρχει κάτι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό το οποίο είναι απλά απαράδεχτο. λέγεται Marketplace.

 

ακούστε λοιπόν τι θα γίνεται αυτή τη στιγμή με αυτό το, μην πω τι πράγμα.

Μ@λ@κ1@ Νο 1

Η φιλοσοφία της Microsoft....

Απο δω και πέρα μας λένε ότι ξεχνάμε τα cabs. τέλος δεν θα υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ παρόμοιο σε θέμα εγκατάστασης με ότι ξέραμε μέχρι σήμερα. Αν θέλετε να βάλετε κάποια εφαρμογή, θα μπορείτε να το κάνετε ΜΟΝΟ μέσα απο το Marketplace. Που είναι η μ@λ@κ1@ τώρα.....

 

Οι Έλληνες δεν θα μπορούν να μπούν στο Marketplace για πάρα πάρα πολύ καιρό. απλά δεν γίνεται, ξεχάστε το. Αν είστε προγραμματιστές, θα μπορείτε να ανεβάσετε την εφαρμογή σας στο GLOBAL marketplace, (δηλαδή θα μπορούν να το αγοράσουν οι 5 μεγάλες χώρες μόνο και κανείς άλλος) αλλά να το δεί ή να το κατεβάσει έλληνας, απλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

 

Τι σημαίνει αυτό? Αν θέλετε να φτιάξετε μία εφαρμογή για μία ελληνική επιχείρηση, και να το βάλετε στο pda τους με WP7, ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να το κάνετε είναι να πάρετε το pda στο pc που γράφεται το κώδικα σας, και να κάνετε build ΠΑΝΩ στην συσκευή. Πως σας φάνηκε?

 

Οπότε αν νομίζατε ότι θα αγοράζατε μία Windows Phone 7 συσκευή και θα μπορούσατε να βάλετε έστω και ΜΙΑ εφαρμογή παραπάνω απο αυτές που έχει ήδη μέσα το τηλέφωνο.... ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

 

Μ@λ@κ1@ Νο 2

Όταν θα ξεκινάει η συσκευή τη πρώτη φορά, θα ρωτήσει σε ποια χώρα είστε, και μόλις το βάλετε αυτό τελειώσε. δεν μπορεί να αλλάξει εκτός και αν κάνετε Hard Reset.

Λες και ήταν δύσκολο να ανοίξουν το μενού για το Regional Settings τα γελοία άτομα.

 

Μ@λ@κ1@ Νο 3

Αν νομίζεται ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να έχετε ελληνικό πληκτρολόγιο για να στέλνετε SMS ή ό,τι άλλο..... ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! κατα λέξη απο την Microsoft είπαν.... "Δεν θα δούμε ελληνικό πληκτρολόγιο στο άμεσο μέλλον". (θέλανε να πούν για τα επόμενα 1-2 χρόνια).

Αν πιστεύετε ότι θα βγεί κάποιος που θα φτιάξει κάποιο custom SIP πληκτρολόγιο.... πάλι θα θέλατε....

 

Μ@λ@κ1@ Νο 4

Multi-Tasking απλά NOT GOING TO HAPPEN!

Θέλετε να ακούσετε μουσική και ταυτόχρονα να κάνετε κάποια εργασία ή να βλέπετε μια ιστοσελίδα? απλά δεν γίνεται!

Θέλετε να έχετε ανοιχτό το GPS πρόγραμμά σας, και να πάτε ένα λεπτό στις επαφές σας για ένα τηλέφωνο? το GPS θα κλείσει και θα ανοίξει όταν πάτε πίσω.

Θέλετε να φτιάξετε ένα πρόγραμμα για μία επιχείρηση που να μπορεί να αναλάβει να διαχειρίζεται κάποια συγκεκριμένα email για το πρόγραμμά τους στο pda? ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

 

Μ@λ@κ1@ Νο 5

Λέτε τώρα ότι είμαστε στο 2010-2011, και σκέφτεσαι... "Του ****** θα μπορώ πλέον να βλέπω flash σελίδες στο pda μου....". ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ!

 

Μ@λ@κ1@ Νο 6

Όσοι γράφεται κώδικα θα ξέρετε ότι η βάση των WP7 είναι το Silverlight, όπως επίσης και ο κώδικας που γράφουμε για τα WP7 έχει σχέση με το Silverlight. Το πρόβλημα?......

ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Silverlight στις ιστοσελίδες του!

 

Μ@λ@κ1@ Νο 7

Αν θέλετε να γράψετε κάποιο είδος κώδικα στα WP7... ΜΟΝΟ vb.net και c#.

 

Μ@λ@κ1@ Νο 8....

Δεν υπάρχει δυνατότητα να έχετε πρόσβαση στα αρχεία με τον κλασσικό τρόπο του file explorer. (Σίγουρα αυτό θα βρεθεί κάποια λύση.... όχι όμως απο τη Microsoft).

Αν θέλετε δηλαδή να μεταφέρετε ένα φάκελο απλά δεν γίνεται. ΑΝ δεν κάνω λάθος (δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν το συζητήσαμε πολύ), για να ανεβάσετε φωτογραφίες - έγγραφα στο pda, θα γίνεται μέσω cloud. Δηλαδή μέσα απο το Server της Microsoft.

 

Είναι ένας νέος τρόπος να μας "φακελώνουν", μιας και ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι στην αρχή της συσκευής, πρέπει να βάζετε και το Live ID σας. Άρα ξέρουν πιο τηλέφωνο υπάρχει, απο ποιον υπάρχει, που είναι αυτή τη στιγμή! (ναι αναφέρθηκε αυτό) και τέλος και πλήρη πρόσβαση στα αρχεία αυτού του τηλεφώνου, μιας και θέλουν "cloud".

 

Τώρα πείτε μου.... τους βάζεις φωτιά να τους κάψεις? Όλες αυτές οι ηλιθιομάρες της Microsoft άρχισαν απο τη μέρα που έφυγε ο Bill Gates απο τη Microsoft. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

 

Υπάρχουν και άλλες χαζομάρες όπως η γνωστή ιστορία, που η Microsoft δεν ήθελε να μας δώσει Copy-Paste!. Δεν το χρειαζόμασταν λέει.

 

Πραγματικά είναι απελπισία το όλο θέμα. Τόσα χρόνια δώσανε του κόσμου τα λεφτά σε άχρηστους αναλυτές και προγραμματιστές, για να φτιάξουν μία αποτυχία! (όποιος παρεξηγήθηκε ... ξύδι).

 

 

Το ΜΟΝΟ καλό στο σημερινό σεμινάριο, ήταν ότι ξεσηκωθήκαμε όλοι στις βλακείες που μας "έδειχναν". Υπήρχε κόσμος που εκνευρίστηκε τόσο πολύ, που πραγματικά φεύγανε! Τους λέγαμε ότι αυτά που μας δείχνουν είναι απαράδεχτα και μας κοιτούσαν με ένα ηλίθιο ύφος, λες και είμασταν οι μόνοι άνθρωποι σε όλο το κόσμο που δεν μας άρεσε αυτό το απαράδεχτο πράγμα με το όνομα Windows Phone 7.

 

heav3n... πριν λίγες μέρες συζητούσαμε για τα 7αρια και το σεμινάριο που θα πας αύριο (θα χάσεις το χρόνο σου). Αν τελικά πας, θέλω να μου πείς τη γνώμη σου. Μετά απο αυτά που είδα, τα 6.5 όχι μόνο θα ζήσουν..... αλλά ο κόσμος που πραγματικά τα χρησιμοποιεί θα τα αγαπήσει ακόμα περισσότερο.

 

Τέλος το μόνο πράγμα που μπορώ να πω για αυτό το WP7 είναι...

Βάψτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα.

 

ευχαριστώ,

Θοδωρής

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που πήρα το HD2!

Σε ποιόν και γιατί να πουλήσει αυτό το πράγμα??

Τί να σε τραβήξει?Τα μπλέ πλακάκια?

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα και το Νο 8 παιδιά, το οποίο είναι σημαντικό για όλους μας.

 

Όπως είπε και ο Γιάννης, αντιγράψανε ΟΛΑ τα αρνητικά του iOS.

 

αν είστε τυχεροί εσείς με το HD2 θα έχετε την καλύτερη συσκευή.

 

αν διάβασα σωστά, το HD3 είναι ακριβώς το ίδιο όσο αφορά hardware με το HD2. άρα.... οι xda σίγουρα θα μπορέσουν να το μεταφέρουν. και επίσης παίρνει και android. άρα κάνεις ότι θες.

 

ΥΓ. Θα ήθελα κάποια στιγμή κάποιος που γνωρίζει για το πως βάζουν android και πως τα στήνουμε ΣΩΣΤΑ, να μου δείξει.

 

εγώ προσωπικά, θέλω να βγούν τα 7, ώστε να πέσουν οι τιμές στα μεταχειρισμένα Touch Pro 2 και HD2.

 

θα ήθελα να πάρω ένα Pro2 για το πληκτρολόγιο και να το χρησιμοποιώ σε ορισμένα σημεία. (το D2 μου δεν το αλλάζω!).

 

όσο για το HD2.... είναι το πιο καλό pda (αν βγάλω την οθόνη του) που παίζει.

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση είναι το τελευταίο όταν βλέπεις ότι έχει αντιγράψει όλα τα αρνητικά του iOS!

Συμφωνούμε Γιάννη!

Απλά εννοώ ότι τα features είναι τόσο χάλια που θα έπρεπε να είχαν εξωπραγματικά όμορφο interface μπάς και τα χωνέψει κάποιος....

Και δεν έχουν:lol:

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό δεν υπάρχει ρε παιδιά.Αν είναι δυνατόν να είναι τόσο gaou στην ms.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...