Jump to content

[Maemo 5] Εφαρμογές πλοήγησης


karlesg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μεγαλωσετε τις γραμματοσειρες του Sygic οσο θελετε, χρησιμοποιειστε το Sygic Colors που μπορειτε να το βρειτε εδω

 

http://www.citis.gr/forum/viewtopic.php?f=21&t=13

 

(επισης με το sygic colors καποιος μπορει να αλλαξει χρωματα σκιν, τιμες autozoom κ.α.)

 

 

 

Και συγκεκριμενα για καποιες τιμες των γραμματοσειρων που βολεψαν εμενα σε Ν85 δειτε εδω

 

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?p=67004#p67004

 

ευχαριστούμε αν και δεν καταφερα να βρω ακομη τις σωστες αναλογιες για το ν900...

το εχει δοκιμασει καποιος αλλος.....?:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως το ενεργοποιουμε το rebositry ??

(αν ειναι απο το aplication cataloge εγω δεν το εχω καθολου μεσα και αν μπορουσατε να γραψετε πως μπορω μα το κανω..)

catalogue name: ?????????????????

web adress: ??????????????

distribution: ???????????

componets: ???????????????

 

Menu περισσότερα εφαρμογές κ επάνω δίπλα από την μπαταρία που γράφει ''Διαχείριση εφαρμογών'' μετά κατάλογοι εφαρμογών κ νέο..

Μπορεις να δεις κ εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257194)

Edited by thanosendo
Link to comment
Share on other sites

με εβγαλε την ψυχη το sygic colors αλλα τελικα τα καταφερα να αλλαξω τις γραμματοσειρες.....:):)

(βασικα ουτε εγω ακομη καταλαβα πως...)...

τα γραμματα στους δρομους μεγαλωσαν και η πραγματικα η πλοήγηση με αμαξι τωρα ειναι ολα τα λεφτα.....

εχω ενα προβληματακι ομως...

ενω τα καταφερα στον βασικο χαρτη της πλοηγησης στον "αλλο" που πατας να δεις που εισαι και εχεις μια γενικη εικονα για το που περιπου εισαι με την μπαρα του ζουμ στα δεξια δεν εβγαλα ακρη...

τα γραμματα εκει γιναν αλαμπουρνεζικα......και δυσκολα να τα διαβασεις....

δεν εβγαλα ακρη σε αυτο....οποιος το δοκιμασε μπορει να βοηθησει που ακριβως μπορουμε να κανουμε τις αλλαγες....?

παιδια δοκιμαστε παντως....μπορουν να σπασουν λιγο τα νευρα σας αλλα το αποτελεσμα ειναι ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ.....:)

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε πριν λίγο στο ovi store δοκιμαστική έκδοση 7 ημερών του Sygic

 

http://store.ovi.com/publisher/Sygic/

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε για ότι έχει σχέση με το πρόγραμμα πλοήγησης της Nokia, Ovi Maps.

_____________________________________

 

Οδηγίες εγκατάστασης χαρτών μέσω Map Loader.

 

1. Κατεβάζουμε και κάνουμε εγκατάσταση το Map Loader. Για να λειτουργήσει το Map Loader χρειαζόμαστε και το Nokia PC Suite.

 

2. Εάν δεν έχουμε ξαναχρησιμοποιήσει το Ovi Maps τότε το ανοίγουμε και κλείνουμε στο Ν900.

 

3. Συνδέουμε το Ν900 μέσω USB και επιλέγουμε Mass Storage.

 

_____________________________________

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να λειτουργήσετε το Ovi Maps χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσετε εκείνη την ώρα τους χάρτες.

 

Οδηγίες:

 

Για να έχουμε τους χάρτες της Ελλάδας στο ovi maps ενώ είμαστε offline:

 

Κατεβάζουμε τους χάρτες από εδώ, τους αποσυμπιέζουμε και τους αντιγράφουμε στο Cities\diskcache στο n900 ενώ το έχουμε συνδέσει με τον υπολογιστή μας. Πατάμε σε όλα αντικατάσταση και είμαστε έτοιμοι.

 

Σημείωση: Κρατήστε backup τον φάκελο diskcache σε περίπτωση που χρειαστεί.

 

Πηγή

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχω εγκαταστήσει τους χάρτες στο diskcache, κάθε φορά που ανοίγω το maps αντί να φορτώσει τους αποθηκευμένους ψάχνει δίκτυο για να κατεβάσει. Έτσι είναι αδύνατο να έχω φορτωμένους χάρτες όταν είμαι offline. Αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά θα με υποχρέωνε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα σημερα να κατεβασω τους χαρτες στη συσκευη με το map loader.Κι'εμενα αυτο εγραφε και οσο και να το αφηνα δεν εβλεπε ποτε το τηλεφωνο.Για να λειτουργησει το gps ομως πρεπει να ενεργοποιησω τη συνδεση δεδομενων.Να δω ποτε θα ασχοληθει η Nokia με το Ν900 για να εχουμε μια σωστη εκδοση του maps και δωρεαν πλοηγηση...
Link to comment
Share on other sites

εμένα γιατί όταν το συνδέω μου βγάζει συνέχει μήνυμα waiting for phone?

Τρέξε μια φορά το nokia maps στο κινητό σου, κλείσε το και μετά ξανά σύνδεσε το και τρέξε το map loader. Λογικά θα βρει την συσκευή σου.

 

Αν δεν πιάσει και αυτό τότε δοκίμασε την διαδικασία που αναφέρεται στο post #578

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανενα update υπαρχει περιπτωση να εχουμε στον ελληνικο χαρτη....?

ενω μεσα στην αλεξανδρουπολη ο χαρτης εχει τα παντα.....στα χωρια γυρω δεν υπαρχει λεπτομέρεια.....

(το garmin εβγαζε μεχρι και τα ποταμια...στα χωριά.....αχχχχ τρελες εποχες...:lol:_)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δε ξερω αν θα επρεπε να το γραψω εδω αλλα παρολα αυτα το κανω γιατι χρειαζομαι βοηθεια.

με το που ανοιγω το sygic κρασαρει . στην αρχη το κανε με το που περναγαν 5-10 δευτερολεπτα απ την ωρα που παταγα "συμφωνω". αν εμπαινα στο μενου δε κρασαρε. αλλα με το που γυρναγα στο χαρτη κρασαρε. μια φορα μονο δεν επεσε και καταφερα να του βαλω διαδρομη να παω εκει που χρειαζομουν. οταν εφτασα εκλεισα την εφαρμογη και τωρα κρασαρει με το που παταω το συμφωνω. δεν εχω αλλαξει τιποτα , ειχα να το χρησιμοποιησω μια εβδομαδα. λετε ναι ειναι θεμα oftware η hardware ??

καμια ιδιεα για το τι να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο 2 ισως να ειναι αυτο..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2981069#post2981069

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο 2 ισως να ειναι αυτο..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2981069#post2981069

 

η εγκατασταση πιστευεις ? μα δουλευε μια χαρα δεν εχει πειραχτει τιποτα απ τουσ φακελους και αναμεσα στα crash που τρωει ετρεξε μια φορα και μετα ξανα τα ιδια ... εδω ειναι που σπαω το κεφαλι μου.

Link to comment
Share on other sites

είδα το ovi maps που έχει το Χ6 και είναι σαφώς καλύτερο από αυτό στο Ν900 έχει πιο πολλές εφαρμογές. θα βγει αυτό για το Ν900 γιατί μετά την αναβαθμίσει που έκανε το άλλαξε βεβαία αλλά όχι σαν αυτό στο Χ6 τουλάχιστον τώρα δεν μου ζητά συνδέσει για να εμφανίσει το χάρτη!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2. Τα αρχεία της εφαρμογής πρέπει να τοποθετηθούν στον κατάλογο MyDocs που υπάρχει στη διαδρομή /home/user/MyDocs εάν δεν μεταφερθούν στον συγκεκριμένο κατάλογο η συσκευή μας δεν θα μπορεί να τρέξει την εφαρμογή.

 

Σε συσκευή με την PR1.2 και Ελληνικά είναι σίγουρο οτι υπάρχει αυτό το path????

Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευή με την PR1.2 και Ελληνικά είναι σίγουρο οτι υπάρχει αυτό το path????

 

Εννοείται. Δεν έχει σχέση η γλώσσα με τη δομή των αρχείων και των καταλόγων.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερω, αν και ισως η αλλαγη απο "documents" σε "εγγραφα" μπορει να δημιουργει καποιο προβλημα, οπως και να εχει αυτο το path ( συνδεση με PCsuite ) δεν το βρισκω.
Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζεις γλωσσα δεν αλλαζουν οι ονομασιες των φακελων. Ανοιξε το τερματικο δωσε ls και θα καταλαβεις.. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις τα αρχεια της εφαρμογης στον καταλογο MyDocs. Οταν συνδεσεις την συσκευη στο pc εμφανιζει καποια αλλη επιλογη? Εαν ναι μετεφερε τα αρχεια μεσω της επιλογης που σου εμφανιζει..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

φακελο "MyDocks" δεν μπορω να βρω

 

MyDocs λεγετε ο φακελος μηπως το λαθος ξεκιναει απο εκει?

 

Νομιζω οτι βαζεις τα αρχεια στον καταλογο .documents που υπαρχει μεσα στο MyDocs. Ανοιξε το τερματικο δωσε ls MyDocs/.documents και πες μου εαν βλεπεις τα αρχεια που εχεις μετακινησει στην συσκευη.

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γνωριζει καποιος πως ξεκιναει η πλοηγηση με φωνητικη λειτουργεια? Ευχαριστω
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...