Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρετε αν μπορώ να μεταφέρω τα SMS από το 5800 που είχα στο Ν900? Πάντως on-the-air μέσω bluetooth κατά τον συγχρονισμό δεν είδα κάποια επιλογή...

google it :P

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=37354

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι να τα κανεις τα mms σημερα 2009 , στειλτα email , facebook , picassa , εχεις τοσες επιλογες πια

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

ΑΑΑ ωραία! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, τώρα έχω και εγώ Ελληνικά στο keybord :D

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν έχει ξαναναφερθει αλλα μπορεί καποιος να εξγηγησει τι ελλειψεις εχει στο call log?

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν έχει ξαναναφερθει αλλα μπορεί καποιος να εξγηγησει τι ελλειψεις εχει στο call log?

 

Πες ότι σχεδόν δεν έχει! Το μόνο που έχεις είναι:

Αναπάντητες

Εισερχόμενες

Εξερχόμενες

 

Αλλά δεν έχεις αναλυτικά διάρκεια κλήσης. Επίσης αν σε ξαναπάρει πάλι κάποιος χάνεις το προηγούμενο entry. Αν σου κάνει αναπάντητη και πάρεις η αναπάντητη σβήνει.

 

Στη ουσία δεν έχεις call log απλά έχεις recent calls. Τπτ άλλο! Αυτό πρέπει να το φτιάξει asap η ΝΟΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

- Δεν έχει αναλυτικό call log. Ελπίζω να μπει στο επόμενο patch.

Εύχομαι κάποια στιγμή να προσθέσουν το καταπληκτικό αναλυτικό μητρώο των 60αριών. Κατά την άποψή μου, είναι το κυριότερο χαρακτηριστικό που λείπει από το maemo.

Δε μπορείς να στείλεις sms με 160 χαρακτήρες με κεφαλαία ελληνικά. (το trik που υπάρχει το θεωρώ λάθος γιατί δημιουργεί αλλού προβλήματα).

Σε ποια προβλήματα αναφέρεσαι; Έχεις κάνει το κόλπο με το αρχείο rx-51 και έχεις παρατηρήσει κάποια κολλήματα ή μιλάς υποθετικά;

Ναι, οπως ηδη εγραψα, ακολουθησα αυτη τη διαδικασία, μιας και αυτη δινεται στο

faq του maemo. Απο οτι ειδα ομως σε ξενα forum, ακομη και να δουλεψει αυτο, δεν κάνει πραγματικο format επαναφεροντας το στην εργοστασιακη κατασταση. Χρειάζεται λένε φλασαρισμα, και ηδη βρισκομαι στην διαδικασια για να προχωρησω σε αυτη τη λύση, μια και το Ν900 μου λειτουργεί συνήθως με απαράδεκτο τρόπο. Ελπίζω να στρώσει και να ευθύνεται για αυτο κάποια από τις εφαρμογές που εγκατέστησα

Πολλοί αναφέρουν στο maemo org ότι μετά από φλασάρισμα της συσκευής, αυτή λειτουργεί ταχύτερα, απροβλημάτιστα ενώ επιτυγχάνεται και καλύτερη αυτονομία. Με την πρώτη ευκαιρία, θα συγκεντρώσω υλικό και θα φτιάξω έναν ξεχωριστό οδηγό για το φλασάρισμα του Ν900.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..

μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου..:αμα το κινητο ειναι στα αγγλικα...μηνυματα με ελληνικους χαρακτηρες θα τα διαβαζει ή θα πρεπει να ειναι greeklish...?

 

Καλα χριστουγεννα!!

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..

μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου..:αμα το κινητο ειναι στα αγγλικα...μηνυματα με ελληνικους χαρακτηρες θα τα διαβαζει ή θα πρεπει να ειναι greeklish...?

 

Καλα χριστουγεννα!!

 

 

Ναι φίλε μου κανένα πρόβλημα με την ανάγνωση ελληνικών στα μηνύματα. Το μόνο πρόβλημα είναι με την αποστολή μηνυμάτων. Άλλα άμα γράφεις greekglish np.

 

Καλα Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ειμαι απογοητευμενος απο το νοκια ν97 , σκεφτομει να το πουλησω και να παρω το νοκια ν900. Θα ηθελα να κανω μια απλη ερωτηση , απο οτι ξερω Ελληνικα δεν υποστηριζει , αυτο σημαινει οτι και τις επαφες μου πρεπει να τις εχω στα Αγγλικα ? Επισης απο GPS πως τα παει ? εχει καλή ακριβεια ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ειμαι απογοητευμενος απο το νοκια ν97 , σκεφτομει να το πουλησω και να παρω το νοκια ν900. Θα ηθελα να κανω μια απλη ερωτηση , απο οτι ξερω Ελληνικα δεν υποστηριζει , αυτο σημαινει οτι και τις επαφες μου πρεπει να τις εεχω στα Αγγλικα ? Επισης απο GPS πως τα παει ? εχει καλή ακριβεια ?

στο on screen keyboard εχει ελληνικα και διαβαζει κανονικά ελληνικους χαρακτηρες παντου...οσο για το gps κλειδωνει πολυ γρηγορα δορυφορο και με αρκετη ακρίβεια!

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασε κανείς;

96.8 παίζει κανονικά; :p

 

Καλά Χριστούγεννα!

 

Παιδιά δεν εννοώ αυτό! Εννοώ αυτό --->>> http://dailymobile.se/2009/11/24/nokia-n900-fm-transmitter-demonstration/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν εννοώ αυτό! Εννοώ αυτό --->>> http://dailymobile.se/2009/11/24/nokia-n900-fm-transmitter-demonstration/

το transmitter ειναι απενεργοποιημενο στα " ελληνικα " n900.

Link to comment
Share on other sites

στο on screen keyboard εχει ελληνικα και διαβαζει κανονικά ελληνικους χαρακτηρες παντου...οσο για το gps κλειδωνει πολυ γρηγορα δορυφορο και με αρκετη ακρίβεια!

 

Το Ν900 εγώ το έχω χωρίς κάρτα SIM και δεν φορτώνει καθόλου γρήγορα χωρίς την χρήση του A-GPS.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω ανοίξει τους χάρτες, με ενεργοποιημένο το υποβοηθούμενο, βρίσκει την θέση μου σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Μία φορά που δεν του επέτρεψα να συνδεθεί, δεν έβρισκε για κανένα λεπτό. Με το που επέλεξα να συνδεθεί, βρήκε ακαριαία την θέση μου. Οπότε, ίσως πρόκειται για άλλο ένα bug ή απλά ιδιότροπη συμπεριφορά του δέκτη.

 

Παρόλα αυτά, πρόκειται για τον καλυτερο και πιο ακριβή δέκτη που έχω δοκιμάσει ποτέ σε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη ρυθμιση που λες touch screen vibration που υπαρχει; Εγω βρισκω ενα tick box που λεει vibrate στις ρυθμισεις του profile αλλα και οταν το ξετικαρω δεν φευγει η δονηση.

 

 

 

Menu--> Settings--> Display-->Touch screen vibration (ξετικάρεις) και μετά save! ;)

 

 

 

Το ραδιόφωνο δουλεύει σωστά?

Στην αρχή είχε δημιουργήσει προβλήματα στο ηχείο.

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

 

Και κάτι ακόμα...

Το recorder που σώνει τα αρχεία που ηχογραφούμε?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Menu--> Settings--> Display-->Touch screen vibration (ξετικάρεις) και μετά save! ;)

 

Ευχαριστω , ηταν τοσο φανερο απορω πως δεν το ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιόφωνο δουλεύει σωστά?

Στην αρχή είχε δημιουργήσει προβλήματα στο ηχείο.

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

 

Και κάτι ακόμα...

Το recorder που σώνει τα αρχεία που ηχογραφούμε?

 

Καλά δουλεύει το ραδιόφωνο αν και έχει ακόμη μερικά ψιλοπροβληματάκια-κάνει πολύ μικρές διακοπές αλλά είναι σαφώς καλύτερο απ τη προηγούμενη έκδοση. Όσο για το recorder αφού κάνεις την ηχογράφηση επιλέγεις που θέλεις να την σώσεις.

 

Ενεργοποιεί το ΒΤ (δεν κατάλαβα γιατί, αν ξέρει κάποιος ας μας πει)

 

Το κάνει διότι το ραδιόφωνο είναι στο ίδιο chip με το bluetooth και δεν υπάρχει τρόπος να δουλέψει το ραδιόφωνο χωρίς να ενεργοποιηθεί το bluetooth. Αυτό που μπορείς να κάνεις, όπως κι εγώ δηλαδή, είναι να το έχεις hidden ώστε να μην σε "βρίσκουν" όλοι όταν ακούς ραδιόφωνο.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδία δίαβασα αρκετές σελίδες του θέματος για το Ν900... αλλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος ( ειδικά οι κάτοχοι του Ν900 ) να μου απαντήσει συνοπτικά στα εξής :

 

στη συσκευή εγκαθιστάς απροβλημάτιστα ( και εύκολα ? ) εφαρμογές νόκια και τρίτων χώρις να χρειάζεται κάποιο ''σπάσιμο'' η γενικότερα πολύ πολύ τράβηγμα??

 

που μπορώ να βρώ εφαρμογές για το maemo και γενικότερα όσοι έχετε ασχοληθεί έχουν βγει αρκετές και καλές εφαρμογές?

 

bluetooth, ραδιόφωνο και μηνύματα 160 χαρακτήρων λειτουργούν κανονικά?

 

σε καθημερινή. απλή χρήση τηλέφωνα sms π.χ. είναι εύκολο και βολικό?

 

ποιότητα σήματος κλήσεων και διαρκεια μπαταρίας καλές??

 

τι αρνητικά πιστευέτε οτί έχει και γιατί δεν θα μπορούσε να αρέσει σε κάποιον???

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

 

στη συσκευή εγκαθιστάς απροβλημάτιστα ( και εύκολα ? ) εφαρμογές νόκια και τρίτων χώρις να χρειάζεται κάποιο ''σπάσιμο'' η γενικότερα πολύ πολύ τράβηγμα??

 

Η εγκατάσταση είναι γρήγορη, εύκολη και χωρίς πολλά πολλά......

Ανοίγεις το WiFi και μετά τον browser.

Πας στην κατάλληλη σελίδα (προς το παρόν παίζουν κυρίως 2 αλλά σε λίγο καιρό θα ανοίξει και το ovi store για το N900), βρίσκεις το κατάλληλο πρόγραμμα, πατάς download, αυτόματα ανοίγει ο App Manager και κάνεις την εγκατάσταση.

Είναι πραγματικά πολύ απλό και αποκλείεται να κάνεις κάτι λάθος.

 

 

 

 

που μπορώ να βρώ εφαρμογές για το maemo και γενικότερα όσοι έχετε ασχοληθεί έχουν βγει αρκετές και καλές εφαρμογές?

 

Κυρίως στο http://www.maemo.org

Επέλεξε Maemo5

Μπες και ρίξε μια ματιά τις (αρκετές) εφαρμογές που δουλεύουν πολύ καλά.

Υπάρχει και το my-maemo.com αλλά προς το παρόν δεν το συμβουλεύω!

 

Ένα πολύ καλό site για να κατεβάζεις wallpapers είναι το n900wallpapers.com όπου θα βρεις και τα πολύ εντυπωσιακά loopable!

 

 

 

 

bluetooth, ραδιόφωνο και μηνύματα 160 χαρακτήρων λειτουργούν κανονικά?

 

Bluetooth μια χαρά!

Ραδιόφωνο (το κατέβασα πιο νωρίς σήμερα) είναι πολύ καλό. Δεν το έχω δοκιμάσει στο 100% αλλά έχει και rds και ωραία εμφάνιση.

 

Στα μηνύματα για 160 χαρακτήρες πρέπει να γράφεις greeklish.

Στα Ελληνικά παίζεις μέχρι 70 χαρακτήρες.

Ίσως να βγει αναβάθμιση για αυτά....

 

 

 

 

σε καθημερινή. απλή χρήση τηλέφωνα sms π.χ. είναι εύκολο και βολικό?

 

Σαν τηλέφωνο είναι καλό. Ωραία ακουστική, μια χαρά σαν δέκτης, δεν ακούς παράσιτα ή eco στις φωνές.

Λίγο περίεργο στην αρχή αλλά το συνηθίζεις.

Σαν sms πρέπει να χρησιμοποιείς και τα 2 χέρια (αναγκαστικά σε landscape mode).

Δύσκολη αναζήτηση στην αρχή (πρέπει να ανοίξεις το hardware πληκτρολόγιο, πατάς ένα γράμμα, κλείνεις hardware και εμφανίζεται το εικονικό με τα Ελληνικά και κάνεις αναζήτηση ονόματος. Είναι κομματάκι δύσκολο, ελπίζω στην άμεση βελτίωσή του). Βασικά να βγει αναζήτηση χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις το hardware.....

 

 

 

ποιότητα σήματος κλήσεων και διαρκεια μπαταρίας καλές??

 

Ποιότητα λήψης πάρα πολύ καλή (άριστη θα έλεγα).

Ακουστικό άριστο.

Μικρόφωνο επίσης.

Ηχείο ανοικτής ακρόασης επίσης άριστο!

 

Μπαταρία παίζει 1.5 με 2 μέρες (αλλά με αρκετά έντονη χρήση σε wifi και γενικό παιχνίδι). Στην αρχή θα απογοητευτείς γιατί θα παίζεις μαζί του όλη μέρα και η μπαταρία (λογικό) δεν θα έχει την μέγιστη απόδοσή της. Αλλά μετά τις 3-4 πρώτες φορτίσεις θα είσαι ΟΚ.

 

 

 

 

τι αρνητικά πιστευέτε οτί έχει και γιατί δεν θα μπορούσε να αρέσει σε κάποιον???

 

Οπωσδήποτε:

 

  • αναζήτηση με το εικονικό για τα ονόματα
  • οπωσδήποτε δυνατότητα μετονομασίας στα πεδία των επαφών
  • μηνύματα με αλφαρισθμητικό σύστημα (και οπωσδήποτε portrait mode)
  • ελληνικά στο hardware
  • Portrait mode
  • λίγο καλύτερη κατανάλωση
  • δυνατότητα μετονομασίας και ελέγχου μεγέθους για όλα τα αρχεία (και όχι μόνο στις φωτογραφίες)
  • ενεργοποίηση κρυφών μενού για αναζήτηση ip ενός router κλπ
  • υπομενού για πληροφορίες gps (πόσοι δορυφόροι, θέση κλπ)
  • ενεργοποιημένο το fm transmitter
  • πιο επαγγελματικό κομπιουτεράκι πράξεων από την μαμά (αν και υπάρχει και το πολύ καλό HP calculator που αντιγράφει τα Texas Instruments)
  • οι φωτογραφίες να μην εμφανίζονται όλες στο μενού photos αλλά να μπορούμε να τις εμφανίζουμε όπως θέλουμε

 

 

Είναι κι άλλα.

Αυτά μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό!! ;)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι είναι οι εφαρμογές που είναι σε στάδιο testing/extra testing αλλά και αυτές που έχουν περάσει στα extras στο maemo.org. Γι αυτό προσοχή τι κατεβάζετε. Λίγο(εως πολύ) μούφα μου κάνει το site.

Στο site, μπορείς να βρεις πάρα μα πάρα πολύ υλικό, και να ενημερωθείς για το τι κυκλοφορεί. Αυτό από μόνο του είναι αρκετό και καθιστά το συγκεκριμένο κατάστημα, ως έναν από τους καλύτερους τόπους για πληροφόρηση.

 

Πολλές εφαρμογές που υπάρχουν στα repositories, δεν έχουν την κατάλληλη περιγραφή ούτε κάποιο screenshot ώστε ο ενδιαφερόμενος χρήστης, να ξέρει τον σκοπό της εφαρμογής πριν προχωρήσει σε εγκατάσταση. Επίσης, παρέχονται πολύτιμα λινκ που οδηγούν στους δημιουργούς της εφαρμογής, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει απευθείας μέσα από την συσκευή.

 

Γενικότερα, το μεγαλύτερο μέρος των εφαρμογών, αποτελεί υλικό που βρίσκεται υπό εξέλιξη, οπότε, ο καθένα προχωράει με δική του ευθύνη. Αυτό δεν αλλάζει με το συγκεκριμένο κατάστημα. Αυτό που αλλάζει όμως είναι η γνώση που αποκομίζει ο χρήστης από την επίσκεψή του. Μια τέτοια κίνηση την χρειαζόταν η κοινότητα και μόνο πλεονεκλτήματα έχει να προσφέρει.

 

 

παιδία δίαβασα αρκετές σελίδες του θέματος για το Ν900... αλλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος ( ειδικά οι κάτοχοι του Ν900 ) να μου απαντήσει συνοπτικά στα εξής :

 

1. Στη συσκευή εγκαθιστάς απροβλημάτιστα ( και εύκολα ? ) εφαρμογές νόκια και τρίτων χώρις να χρειάζεται κάποιο ''σπάσιμο'' η γενικότερα πολύ πολύ τράβηγμα??

 

2. που μπορώ να βρώ εφαρμογές για το maemo και γενικότερα όσοι έχετε ασχοληθεί έχουν βγει αρκετές και καλές εφαρμογές?

 

3. bluetooth, ραδιόφωνο και μηνύματα 160 χαρακτήρων λειτουργούν κανονικά?

 

4. σε καθημερινή. απλή χρήση τηλέφωνα sms π.χ. είναι εύκολο και βολικό?

 

5. ποιότητα σήματος κλήσεων και διαρκεια μπαταρίας καλές??

 

6. τι αρνητικά πιστευέτε οτί έχει και γιατί δεν θα μπορούσε να αρέσει σε κάποιον???

1. Δεν τίθεται θέμα σπασίματος στο maemo. Προς το παρόν τα πάντα είναι δωρεάν και δεν υφίσταται η ύπαρξη μαγαζιών με σπασμένες εφαρμογές. Τα πάντα υπάρχουν σε repositories στα οποία αποχτάς πρόσβαση μέσα από τον application manager της εφαρμογής.

 

2. Σετάρεις τα απαραίτητα repositories στην συσκευή σου και έχεις άμεση πρόσβαση σε μια τεράστια γκάμα εφαρμογών, η οποία συνεχώς αυξάνεται. Διάβασε εδώ πως γίνεται αυτό.

 

3. Το ΒΤ έχει το πρόβλημα ότι δεν επιτρέπει στο κινητό να παίξει τον ήχο κλήσης από τα ηχεία όταν είναι συνδεδεμένο ΒΤ ακουστικό. Περιμένουμε να διορθωθεί σύντομα. Κατά τα άλλα, στέλνεις και λαμβάνεις τα πάντα χωρίς κανέναν περιορισμό. Για το ραδιόφωνο εγκαθιστάς την αντίστοιχη εφαρμογή. 160 χαρακτήρες στα μηνύματα και ελληνικά στο hardware έχουμε ήδη. Δες εδώ.

 

4. Το πόσο θα το βολευτεί ο καθένας είναι σχετικό. Εγώ το έχω βολευτεί αφάνταστα. Δεν μου λείπει ούτε το portrait mode ούτε με προβληματίζει το μέγεθος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το Ν900 μπορεί άνετα να αναλάβει τον ρόλο μιας συσκευής για καθημερινή χρήση. Είναι ιδιαίτερο και μοναδικό. Θα πρέπει να το σκεφτείς πριν προχωρήσεις στην αγορά του. Έχει αμέτρητα πλεονεκτήματα αλλά μάλλον δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη.

 

5. Η ποιότητα συνομιλίας και η ισχύς σήματος είναι άψογα. Η μπαταρία δεν είναι το δυνατό του σημείο. Γενικά, εξαρτάται από την χρήση που του κάνεις αλλά αγοράζοντας μια τέτοια συσκευή, μάλλον πρέπει να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις στο θέμα αυτονομίας και να σκεφτείς κατά πόσο ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σου.

 

6.Τα βασικότερα είναι η απελευθέρωση του ήχου όταν είναι συνδεδεμένο ΒΤ ακουστικό, η προσθήκη portrait mode για τις βασικές λειτουργίες της συσκευής και αναλυτικού μητρώου επικοινωνίας όμοιο με αυτό των series 60.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...