Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι, το έχω κλειδώσει, θα κλείσω το κινητό, θα τοποθετίσω την 8άρα αφού την βλέπει σε εσάς, και θα κλείσω και το καπάκι... είδωμεν.

 

Γράψε αυτό dmesg | grep -i 'mmc0:' στο τερματικό και πες μας τι σου βγάζει. Το καπάκι πρέπει να είναι κλειστό για να διαβάσει την κάρτα μνήμης.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από υποστήριξη άρχειων office,open office,pdf,zip,rar,τι αναγνωρίζει?Ευχαριστώ

pdf k zip ναι .

για τα αρχεια office υπαρχει trial programa

http://www.dataviz.com/products/documentstogo/maemo/

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχω γίνει λίγο κουραστικός με αυτό το θέμα αλλά υπάρχει κάπου ένας οδηγός χρήσης του A-GPS και γενικότερα του προγράμματος πλοήγησης του N900 ? :happy:

Έχεις πάει στην διαδρομή Settings > Location και να επιλέξεις Enable στο GPS και στο Network positioning επίσης να επιλέξεις το Enable. Στο πεδίο Location server γράψε supl.nokia.com.

Αυτό είναι όλο. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Μετά μπες στο nokia maps και περίμενε να βρει την θέση σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω το N900 και θελω παραλληλα να βαλω και ενα πακετο δεδομενων ιντερνετ απο παροχο.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορω μεσα σπο την συσκευή να δω ποση διακινηση δεδομενων εχει γινει, δηλαδη αν υπαρχει μετρητης δεδομενων απο ιντερνετ για να μπορω να το ελέγχω. Μηπωε το έχει βρει κανένας απο τους ήδη χρήστες του τηλεφώνου?

Υπάρχει μετρητής δεδομένων και επίσης μπορείς να τον προσθέσεις και στην επιφάνεια εργασίας για να βλέπεις τι έχεις καταναλώσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση για κάποιον που ξέρει:Πώς γίνεται να κλείνω το wifi?το έβαλα να μην συνδεεται σε αυτά που βρίσκει.Αλλά σε αυτά που το είχα συνδέσει νωρίτερα δηλαδή στα ασύρματα που γνωρίζει συνεχίζει να συνδέεται.Μήπως υπάρχει κάποιο κουμπί on-off αντίστοιχου αυτού που υπάρχει στο iphone?Βασικα θα προτιμούσα να το βάλω να ψάχνει π.χ. ανα μισή ώρα και ν μου εμφανίζει αυτά που βρήκε αλλά να μην συνδέεται πουθενά χωρίς να με ρωτήσει(σε γνωστο ή αγνωστο ασύρματο)
Link to comment
Share on other sites

 

 

Και μία ερώτηση για κάποιον που ξέρει:Πώς γίνεται να κλείνω το wifi?το έβαλα να μην συνδεεται σε αυτά που βρίσκει.Αλλά σε αυτά που το είχα συνδέσει νωρίτερα δηλαδή στα ασύρματα που γνωρίζει συνεχίζει να συνδέεται.Μήπως υπάρχει κάποιο κουμπί on-off αντίστοιχου αυτού που υπάρχει στο iphone?Βασικα θα προτιμούσα να το βάλω να ψάχνει π.χ. ανα μισή ώρα και ν μου εμφανίζει αυτά που βρήκε αλλά να μην συνδέεται πουθενά χωρίς να με ρωτήσει(σε γνωστο ή αγνωστο ασύρματο)

 

 

Settings-->Internet Connections-->Connect automatically: [Always ask]

 

Απλά όταν θα βρίσκεσαι σε χώρο με γνωστό WiFi, το ενεργοποιείς (πατάς την οθόνη δίπλα στο ρολόι-->Internet connection-->επέλεξε αυτό που θες)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω τον firefox στο pc. Πως μπορω να κανω import στο Ν900 τα bookmarks?

 

Firefox

bookmarks->organise bookmarks->import and backup->export html

Το αρχειο που θα δημιουργηθεί,το στέλνεις στο Ν900.

 

Ν900

web->import bookmarks και βρίσκεις το παραπάνω αρχείο.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Το συνέδεσα με πολλή μεγάλη ευκολία με το bluetooth ακουστικό ΒΗ-803 αλλά ο ήχος κλήσης ακούγεται μόνο μέσα από το ακουστικό και καθόλου από τη συσκευή. Τί κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Το συνέδεσα με πολλή μεγάλη ευκολία με το bluetooth ακουστικό ΒΗ-803 αλλά ο ήχος κλήσης ακούγεται μόνο μέσα από το ακουστικό και καθόλου από τη συσκευή. Τί κάνω;

 

 

Έλα ντε.....

Και εγώ που το σύνδεσα με BT της Samsung (SBH650), ακούω κανονικά από τα ακουστικά αλλά όταν με καλέσουν ο ήχος κλήσης ακούγεται μόνο στα ακουστικά και όχι από το ηχείο του Ν900!!

Μάλλον κάποιο μικρό bug είναι.

Ελπίζω να διορθωθεί

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το θέμα οδήγησης, είναι όντως είναι πρόβλημα, ήθελα να πάρω κάποιον, για κάτι επείγων της δουλείας μου και δεν παίζει με τίποτα να το βρεις στον κατάλογο, ιδικά εάν έχεις 600+ επαφές μέσα... Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό τηλεφωνάκι!!!

 

Μπορείς να εφαρμόσεις το κολπάκι που έχει αναφερθεί και ανοιγοκλείνοντας το πληκτρολόγιο να ψάχνεις γρήγορα τις επαφές σου.

 

Το πρόβλημα που είχα ρωτήσει σχετικά με το ΒΤ τελικά υπάρχει. Όταν σε παίρνουν τηλ και έχεις συνδεδεμένο το ΒΤ ακουστικό, χτυπάει μόνο μέσα από το ακουστικό και όχι από τα ηχεία της συσκευής με αποτέλεσμα να χάνεις κλήσεις.

 

Κατά τ´άλλα, αυτή την πρώτη μέρα χρήσης, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στραβό. Άλλωστε είχα χρησιμοποιήσει αρκετά την συσκευή πριν την αποχτήσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι σημειώσεις (notes) μεταφέρονται; Γιατί το ovi και το suite δεν υποστηρίζουν ακόμα πλήρως το τηλέφωνο ώστε να γίνει η μεταφορά όλων των δεδομένων που είχα στο Ν97.

Ναι, μεταφέρονται οι σημειώσεις αλλά, απ'όσο έχω δει, είναι ενσωματωμένες στο ημερολόγιο και όχι σε ξεχωριστό εικονίδιο του μενού.

Με χάλασε που στις επαφές δεν υπάρχει (ακόμα?) η δυνατότητα αλλαγής τίτλου στα πεδία (πχ από κινητό εργασίας σε κινητό Γιάννη κλπ)

 

Περιμένω με αγωνία το πότε θα έχω επίσημα ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο και ακόμα περισσότερο για μια μηχανή αναζήτησης ονομάτων στην λίστα απ' ευθείας από το εικονικό (όπως η πολύ καλή μηχανή αναζήτησης του 5800)

Ελπίζω να υλοποιηθεί μια τέτοια λύση σαν των 5th edition καθώς βολεύει απίστευτα, σε όποια γλώσσα και αν είναι η συσκευή σου.

βιντεο με υποτιτλους πως παιζονται;

εχω κατεβασει μια ταινια κ εβαλα κ υποτιτλους τα ονομασα το ιδιο αλλα δεν τους παιζει..

θελει αλλον πλειερ η με αυτον μπορω να κανω την δουλεια μου;

Πρέπει να εγκαταστήσεις τον Mplayer που παίζει αρκετά φορματ που δεν υποστηρίζει ο ενσωματωμένος και υπότιτλους, αλλά επειδή δεν έχει βγει ακόμα η ολοκληρωμένη του έκδοση, όλα θα πρέπει να τα κάνεις μέσω του X-terminal (θα φτιάξουμε αναλυτικές οδηγίες για αυτό - έχω δώσει και λινκ).

Το παρέλαβα και εγώ χθες απο την wind! φαινεται ωραίο, αν και δεν το περίμενα τόσο βαρύ...

Η αλήθεια είναι ότι είναι ολίγον τέρας (πάχος και βάρος) αλλά αυτό το hardware πληκτρολόγιο δεν το αλλάζω με καμία οθόνη. Έχω δώσει εδώ και καιρό το αγαπημένο μου Ε90 και πραγματικά μου έλειψε ένα πλήρες πληκτρολόγιο. Με το Ν900, νοιώθω ξανά σαν στο σπίτι μου. :) ;)

Ξέρει κανείς αν ο φορτιστής του είναι απο αυτούς που στο μέλλον θα "παίζουν" σε όλα τα κινητά?

Ναι, πολύ πιθανόν να καθιερωθούν οι φορτιστές ακριβώς σαν αυτόν του Ν900 (microUSB βύσμα)

Επίσης, ξερει κανείς αν εμφανίζονται τα sms και οι αναπάντητες στο desktop? δεν τις βλέπω οταν ξεκλειδώνω το κινητό...

Δεν φαίνονται από το desktop όπως σε όλα τα κανονικά κινητά. Απλά το καταλαβαίνεις πρώτον από την λυχνία που αλλάζει χρώμα και, δεύτερον, από widgets που ήδη υπάρχουν ή θα βγουν. Πχ έχω βάλει το inbox widget και μου δείχνει όλο το μήνυμα που έχω λάβει. Θα βγουν και άλλα.

καλησπερα και παλι.μηπως μπορει καποιος να βοηθησει κανεις?ευχαριστω!

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Τι ακριβώς σου κάνει; Μέσα σε έναν φάκελο διαλόγου με μία επαφή, σου πετάει και τις κλήσεις με αυτή την επαφή;

καλοριζικο παιδια.δηλ. απο οτι καταλαβαινω το Ν900 θα το βγαζει μονο η κορεα?

Όσα έχω πιάσει και όλα όσα έχω υπόψιν μου, όλα είναι made in korea. Οπότε, ίσως ολόκληρη η παρτίδα κατασκευάζεται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

αναφορα παραδοσης στα sms δεν εχει??

γιατι στελνω sms και δεν ερχεται.

ευχαριστω!!

 

Οι αναφορές παράδοσης στα sms υπάρχουν με την μορφή ενός οπτικού μηνύματος που δεν αποθηκεύονται και όχι το κλασικό εισερχόμενο sms αναφοράς που αποθηκεύεται!

Γενικά η συσκευή δεν απευθύνεται στον μέσω χρήστη, με σημαντική έλλειψη το ελληνικό μενού, που δεν πρόκειται να μπει σε καμιά αναβάθμιση από την Νοkia, μόνο εάν η κοινότητα το θελήσει, τότε θα έχουμε ελληνικό μενού!

Ελληνικά γραφής υπάρχουν στο εικονικό πληκτρολόγιο από την Nokia για τα sms και σύντομα από την κοινότητα για το hardware πληκτρολόγιο!

Πάντως είναι η top συσκευή της Nokia, αλλά δεν είναι τηλέφωνο, αλλά υπολογιστής!!!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν υπάρχει τρόπος να γράψεις 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα. Ας μας πουν και τα παιδιά που έχουν βάλει ελληνικά στο hardware keyboard αν τους δίνει 160 χαρακτήρες αν και δε νομίζω.

 

Καμμιά διαφορά με τα ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες χρήσης, έχω να πω ότι όλα βαίνουν καλώς. Δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό κόλλημα, ούτε ίχνος restart ενώ στις κλήσεις μου, ακούω και με ακούνε καμπάνα.

 

Τα ηχεία θα τα ήθελα λίγο πιο δυνατά. Χρησιμοποιώντας παράλληλα και το 5800, διαπίστωσα τεράστια διαφορά στην απόδοση των ηχείων -κάτι αναμενόμενο βέβαια καθώς το 5800 στον συγκεκριμένο τομέα είναι κορυφή.

 

Το γύρισμα σε οριζόντια διάταξη με ταυτόχρονη έναρξη της εφαρμογής κλήσης, λειτουργεί αρκετά γρήγορα αλλά δεν πιάνει πάντα (9 στις 10 φορές πιάνει). Πολλές φορές βέβαια ανοίγει την εφαρμογή κλήσης χωρίς να το θέλω και σκέφτομαι να το απενεργοποιήσω αλλά, μάλλον θα το αφήσω. :)

 

Πολύ λίγες εφαρμογές έχουν φορτωθεί αλλά τα 4 desktop είναι όλα τα λεφτά. Μπορείς να βάλεις τα πάντα και να προσαρμόσεις την συσκευή όπως σε βολεύει εσένα. Υπάρχουν ήδη πολλά χρήσιμα widgets ενώ σίγουρα θα εμφανιστούν αμέτρητα ακόμα που θα μας κάνουν την ζωή εύκολη.

 

Το browsing είναι φανταστικότατο. Με χαοτική διαφορά ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει σε θέμα browsing. Δοκίμασα μερικές δύσκολες σελίδες που είχα υπόψιν μου (μερικές από τις οποίες δεν εμφανίζονται καν σε μερικές συσκευές) και τις άνοιξε όλες γρήγορα και τις διαχειρίστηκε με τρομερή άνεση. Πραγματικά, μόνο και μόνο και για τον browser του, αξίζει κάποιος να πάρει αυτή την συσκευή. Αγγίζει ο τέλειο τόσο σε θέμα δυνατοτήτων όσο και απόδοσης.

 

Αυτό που θα ήθελα να προστεθεί σύντομα μέσω κάποιας αναβάθμισης είναι η δυνατότητα να έχουμε ένα αναλυτικό μητρώο κλήσεων, data, μηνυμάτων, όλα σε μία λίστα, όπως ακριβώς στα series 60, να προστεθεί η περιστροφή οθόνη σε βασικές εφαρμογές όπως μηνύματα, ημερολόγιο, ρολόι, αριθμομηχανή, επαφές, σημειώσεις κτλ ώστε να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην ευχρηστία (μιας και από δυνατότητες τα πάμε περίφημα), και να διορθωθεί η διαχείριση του ήχου κλήσης με συνδεδεμένο το ΒΤ ακουστικό.

 

Βασικότο επίσης για μένα είναι η προσθήκη των ελληνικών στο hardware πληκτρολόγιο. Δεν έχω βρει ακόμα τον χρόνο αλλά, με την βοήθεια των αναλυτικών οδηγιών του φίλου Lion, θα τα περάσω σύντομα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!μπορει να μου πει κανεις πως στελνουμε ηχο με bluetooth?

κατεβασε την εφαρμογη petrovich , με τον default file manager δεν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την εφαρμογη petrovich , με τον default file manager δεν μπορεις.

το εχεις κατεβασει εσυ?δουλευει καλα?και αν ναι ειναι τελειωμενη εφαρμογη η τεστ?

Link to comment
Share on other sites

το εχεις κατεβασει εσυ?δουλευει καλα?και αν ναι ειναι τελειωμενη εφαρμογη η τεστ?

Ναι το έχω κατεβάσει και δουλεύει μια χαρα , αλλα δεν θυμάμαι αν είναι τεστ .

κοίτα εδω: http://maemo.org/downloads/Maemo5/

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω κατεβάσει και δουλεύει μια χαρα , αλλα δεν θυμάμαι αν είναι τεστ .

κοίτα εδω: http://maemo.org/downloads/Maemo5/

 

το εκανα install κ εγω.μεχρι στιγμης ολα οκ.ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

τις εχω δοκιμασει τουλαχιστον 10φορες

στο yahoo επιλεγω yahoo mail κανω οτι εκανα και

στο hotmail αλλα τιποτα.

το gmail στην αναζητηση δεν μου το βγαζει.:X

ευχαριστω!!

gmail settings

http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=77662

 

yahoo settings

http://popfwd.mail.yahoo.com/pf/PopConfig?.intl=gr&.addr=&.bm=

http://help.yahoo.com/l/gr/yahoo/mail/pop/pop-03.html

 

ps : Πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή :

" Πρόσβαση σε Web & POP "

στο κάθε account

Link to comment
Share on other sites

Και να ενημερώσω ότι πήρα τηλ στην vodafone να μου στείλουν ρυθμίσεις και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν ακόμα για αυτή τη συσκευή αλλά ότι πιστεύει πως στις επόμενες μέρες θα υπάρχουν.Οπότε λίγο υπομονή και για την ώρα μόνο απο wifi

Τις ρυθμίσεις πρέπει να τις κατεβάσει μόνο του μόλις βάλεις κάρτα sim μέσα. Σ' εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε όταν έβαλα κάρτα wind.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...