Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ευχηθώ και εγώ με την σειρά μου καλορίζικο σε όλους τους τυχερούς κατόχους της συσκευής. :)

 

Δείτε κι αυτό

 

Εντυπωσιακότατο. Περίεργο που κανένας κάτοχος δεν έχει αναφέρει μια τόσο σημαντική λεπτομέρια. Και αναφέρομαι κυρίως στους κατόχους που έχουν συμπληρώσει μήνα+ κατοχής της συσκευής.

 

Για αυτόν που ανέφερε το ότι δεν μπορείς να ψάξεις με ελληνικούς χαρακτήρες στον κατάλογο των επαφών, να υπεθυμίσω ότι αν θέλεις να στείλεις μήνυμα ή να καλέσεις κάποια επαφή σου, είναι προτιμότερο να μπεις στην εφαρμογή πχ της κλήσης και να επιλέξεις από εκεί την επαφή καθώς λειτουργεί μεν σε portrait mode και μπορείς δε, να πας κατευθείαν στο επιλεγμένο γράμμα μέσω των αλφαβητικών συντομεύσεων στην οθόνη.

 

Επίσης, πληκτρολογώντας το όνομα στην οθόνη αναμονής μπαίνει αυτόματα στην έξυπνη εύρεση επαφής ενώ με κλείδωμα των αριθμητικής λειτουργίας, μπορείς να καλέσεις κατευθείαν από το qwerty.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσοι έχουν κάποιο bluetooth ακουστικό ας το συνδέσουν να μας πουν αν υπάρχει στην πρώτη ελληνική παρτίδα το εξής πρόβλημα: όταν είναι συνδεδεμένο το ακουστικό και σας παίρνουν τηλέφωνο, δεν ακούγεται τίποτα από τα ηχεία παρά μόνο από το bluetooth ακουστικό.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα back up στο pc suite τις επαφές από το Ν97, αλλά ενώ συνδέεται το Ν900, δεν μπορεί να φορτώσει τις επαφές. Καμιά λύση... πως περνάω τις επαφές από το Ν97 στο Ν900; Ευχαριστώ.

Πας στο sync και του λες bluetooth...

Link to comment
Share on other sites

Από το pc suite ή από το μενού του Ν900; Έχω αποθηκεύση τις επαφές του Ν97 με το pc suite.

Ξεκίνα από το μενού του N900, settings -> transfer & sync. Ούτε PC χρειάζεται ούτε PC Suite.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση προς τους τυχερους κατοχους του n900...η οθονη αφης ειναι οπως του N97...ξερω πως ειναι resistive οπως του N97 αλλα η αισθηση ειναι η ιδια?
Link to comment
Share on other sites

η οθονη εχει πολυ καλυτερη αποκριση απο οτι του ν97 αλλα ειναι λιγο πιο ''σκοτεινη'' σε σχεση με το ν97
Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς πως γράφεις sms με ελληνικά ή και αγγλικά;

Γιατί ενώ ενεργοποιώ το virtual πληκτρολόγιο δεν μπορώ να γράψω, αν κάποιος το βρήκε ας γράψει αναλυτικά τα βήματα.

 

settings > text input > 2nd language > greek

Link to comment
Share on other sites

Το fm transmitter δουλεύει? Εδώ πάντως λέει πως όχι.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω και τις πρώτες μου απορίες.

 

1. Όταν πάω στα settings-> memory μου λέει ότι η μνήμη είναι 27gb και όχι 32 που αναφέρεται. Δείχνει και σε εσάς το ίδιο ?

 

2. Εχθές μου εμφανιζόνταν το εικονικό πληκτρολόγιο κανονικά. Σήμερα δεν λέει να εμφανιστεί. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ? :wacko:

 

3. Λίγο άσχετο που ξεκινάω από αυτό αλλά κάπου διάβασα μέσα στο topic ότι γυρνώντας το κινητό τούμπα "μπαίνει" στο silence mode. Το κατάφερε κανείς να το κάνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω και τις πρώτες μου απορίες.

 

1. Όταν πάω στα settings-> memory μου λέει ότι η μνήμη είναι 27gb και όχι 32 που αναφέρεται. Δείχνει και σε εσάς το ίδιο ?

 

2. Εχθές μου εμφανιζόνταν το εικονικό πληκτρολόγιο κανονικά. Σήμερα δεν λέει να εμφανιστεί. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ? :wacko:

1.λογικό , αφού έρχεται με κάποιες εφαρμογές εγκατεστημένες +mp3 + videos.

2.Settings > text input > use virtual keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Το fm transmitter δουλεύει? Εδώ πάντως λέει πως όχι.

 

Είναι disabled από την μάνα του αλλά σύντομα θα γίνει enabled. ;)

 

1.λογικό , αφού έρχεται με κάποιες εφαρμογές εγκατεστημένες +mp3 + videos.

2.Settings > text input > use virtual keyboard.

 

1. Όχι δεν κατάλαβες. Αμα πας details σου λέει οτι το total size της μνήμης είναι 27,22 gb από τα οποία το σύστημα χρησιμοποιούνται τα 227,8 mb τα οποία προφανώς είναι οι εφαρμογές κτλ.

 

2. Αυτό που λες για το εικονικό πληκτρολόγιο είναι τσεκαρισμένο από εχθες που το πρωτοπήρα και μου εμφανιζόνταν κανονικά. Π.χ. πάταγα διπλό κλικ με το "στυλάκι" και εμφανιζόνταν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

 

3. Λίγο άσχετο που ξεκινάω από αυτό αλλά κάπου διάβασα μέσα στο topic ότι γυρνώντας το κινητό τούμπα "μπαίνει" στο silence mode. Το κατάφερε κανείς να το κάνει αυτό ?

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς .

Ταν σε καλούν , για να κάνεις silent το γυρνάς τούμπα , όχι για να αλλάξεις profile .

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ήθελα να ρωτήσω ποιούς χάρτες χρησιμοποιεί?ισχύουν για πάντα ή λίγουν σε κάποιο χρονικό περιθώριο και μετα πάλι πειράματα

 

Απο οσο γνωριζω, εχει το OVI Maps, το οποιο ομως ακομη ΔΕΝ εχει φωνητικη πλοηγηση, ετσι κ αλλιως για το ΜΑΕΜΟ. Μπορεις βεβαια να αγορασεις το Sygic, το οποιο νομιζω ειναι ο μοναδικος πλοηγος για το Ν900. Και εφοσον δεν εχει java support, υποθετω οτι δεν μπορεις να εγκαταστησεις Google Maps. Οποιος ξερει κατι αλλο, ας μας διαφωτησει...

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Από τα 32GΒ τα 2 χρησιμοποιούνται για την εγκατάσταση εφαρμογών (η οποία όμως δεν περιορίζεται μόνο σε αυτα τα 2GΒ, θα ετοιμάσω οδηγό σχετικά με αυτό), άλλα 765ΜΒ δεσμεύονται για την εικονική μνήμη και τα υπόλοιπα περιέχουν τις πληροφορίες των προεγκατεστημένων εφαρμογών. Η 32άρα μνήμη έχει partitiοn και τα 27 είναι διαθέσιμα για τον χρήστη (θα υπάρξει επίσης οδηγός για το πως αλλάζει αυτό).

μια ερωτηση εχω εγω,που απο οτι μου φαινεται δεν εχει ειπωθει

αν για καποιο λογο η συσκευη κολλησει η παγωσει η δεν ανοιγει, ξερει καποιος αν υπαρχει δυνατοτητα καποιας μορφης hard reset? και αν ναι πως γινετε?

Αν κολλήσει ή παγώσει κάποια εφαρμογή, πατάς το πληκτρο pοwer και επιλεγεις end current task. Αν η συσκευή κολλήσει εντελώς και δεν ανοίγει, θα πρέπει να την φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Nokia Maemo N900 Review – ‘Touch To Die For’

http://dailymobile.se/2009/12/13/nokia-maemo-n900-review-touch-to-die-for/

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο οταν το γυρναω καθετα δεν εμφανιζεται το αριθμητικο πληκτρολογιο που ειναι για τις κλησεις.Σε αυτο οφειλεται οτι δεν εχω την καρτα sim μέσα ή είναι θεμα ρυθμισεων ?

 

Όταν είσαι στο Phone (dial pad) πατάς Phone-->Turning Control και να τικάρεις το Launch by turning

Link to comment
Share on other sites

N900 running 32 apps!! almost 33...

From: XRGO | December 12, 2009

http://www.youtube.com/user/XRGO

 

N900: Juggling heavyweight tasks

By JBC on 11 December 2009

http://conversations.nokia.com/2009/12/11/n900-juggling-heavyweight-tasks/

Link to comment
Share on other sites

παιδες συγνωμη για την ερωτηση αν εχει απαντηθει καπου αλλα δεν θυμαμαι πιο πριν αν εχει απαντηθει κ που εψαξα δεν βρηκα κατι..

επαφες κ λοιπα πως τα περναμε μεσα;

εχω outlook κ νοκια pc suite..συγχρονιζονται αυτα καπως για να τα περασω στο κινητο;τις προηγουμενες επαφες μου τις εχω στο i phone...δεν ξερω πως να τα περασω στο ν900..ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος από τους "έχοντες" έχει προσπαθήσει να κάνει συγχρονισμό με MS outlook?

Γίνεται ή όχι?

 

Ναι ,γίνεται.

παιδες συγνωμη για την ερωτηση αν εχει απαντηθει καπου αλλα δεν θυμαμαι πιο πριν αν εχει απαντηθει κ που εψαξα δεν βρηκα κατι..

επαφες κ λοιπα πως τα περναμε μεσα;

εχω outlook κ νοκια pc suite..συγχρονιζονται αυτα καπως για να τα περασω στο κινητο;τις προηγουμενες επαφες μου τις εχω στο i phone...δεν ξερω πως να τα περασω στο ν900..ευχαριστω πολυ..

Ίδια απάντηση ,ναι.

 

Θα συγχρονίσεις το iphone μέσω itunes με outlook .

Μετά Ν900 με outlook μέσω pc suite

 

 

Τέλος για συγχρονισμό,δείτε και αυτό,από συσκευή σε συσκευή.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3009696#post3009696

 

Καλορίζικο σε όσους το πήραν και προκαταβολικά

σε όσους θα το πάρουν σύντομα:ninja:

 

Σήμερα έκανε και το 1ο restart από μόνο του

μετά από ζόρισμα

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια παιδια τι λεει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια παιδια τι λεει?

 

Έχω κάνει τις πρώτες 2 φορτίσεις.

Η μπαταρία δεν έχει φθάσει στο μέγιστο της απόδοσής της και (λογικό) του έχω πιει το αίμα (πολύ χρήση WiFi, πολύ ψάξιμο, αρκετό download προγραμμάτων, παιχνίδι με τα desktops, αρκετή μουσική, δοκιμές κοκ).

Σήμερα βγήκε από την πρίζα στις 7 το πρωί και τώρα (23:20) έχει μείνει περίπου 40% της μπαταρίας.

 

Μια χαρά είναι.

Με πιο λογική χρήση (απενεργοποίηση του μόνιμου WiFi, περιορισμός στο παιχνίδι με τις ρυθμίσεις κλπ) θα βγάζει πιστεύω 2 μερούλες!! Μια χαρά.

Έτσι κι αλλιώς, κάθε βράδυ θα μπαίνει στην πρίζα, που μόνο καλό κάνει στις μπαταρίες Λιθίου! :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...