Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το πρόβλημα το έχω εδώ και κάποιες μέρες με ένα μόνο συγκεκριμένο νούμερο Cosmote. Δεν ξέρω αν φταίει η συσκευή ή κάποια εφαρμογή ή το δίκτυο. Το ψάχνω ακόμα μήπως και βγάλω άκρη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και πως την βλεπουμε την αναφορα παραδωσης παιδες????

Δεν την βλέπεις κάπου. Μόλις στείλεις το μήνυμα και παραδοθεί θα εμφανιστεί ένα πλαίσιο στην πάνω πλευρά της οθόνης για κάποια δεύτερα. Αν δεν την προλάβεις σε εκείνο το σημείο τότε μπορείς να πας στα μηνύματα και να πατήσεις πατήσεις στο μήνυμα που έστειλες και αν παραδόθηκε θα γράφει Deliverd.

 

Δες και τα screenshots

http://img692.imageshack.us/img692/2692/screenshot2010013015322.th.png http://img229.imageshack.us/img229/399/screenshot2010013015321.th.png

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα με το ν900.σε ενα ασυρματο δικτυο ζηταει ενα κωδικο πιν που δεν εχει σχεση με τον κωδικο του δικτυου ενω με εναν υπολογιστη μπορω να συνδεθω με το κινητο μου βγαζει αυτο.καμια ιδεα?
apple store:ΜΑΝΑΒΙΚΟ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα με το ν900.σε ενα ασυρματο δικτυο ζηταει ενα κωδικο πιν που δεν εχει σχεση με τον κωδικο του δικτυου ενω με εναν υπολογιστη μπορω να συνδεθω με το κινητο μου βγαζει αυτο.καμια ιδεα?

 

Αναφέρεσαι στο παρακάτω bug :

 

[bug 5786] "Wi-Fi Protected Setup" doesn't work, is not optional, and is used when disabled...

 

Μου έχει τύχει και εμένα...Ο τρόπος να το παρακάμψεις και να συνδεθείς στο wifi είναι ο εξής:

 

1. Πας από το μενού Settings->Internet connections

2. Στο μενού που ανοίγει πατάς εκεί που λέει "Connections"

3. Στο νέο μενού στα δεξιά πατάς "New".

4. Πατάς "Next"->Δίνεις ένα δικό σου όνομα στο connection και πάλι "Next"

5. Σε ρωτάει "Scan for available WLAN networks" και πατάς Yes.

6. Ανιχνεύει τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και στα εμφανίζει.Επιλέγεις αυτό στο οποίο θες να συνδεθείς και πατάς "Next"

7. Αν το ασύρματο δίκτυο έχει pass(wep ή wpa) θα το ζητήσει και πρέπει να το δώσεις.Αν δεν έχει pass προχωράς και πατάς Finish.

8. Προσπαθείς πάλι να συνδεθείς στο ασύρματο δίκτυο όπως προσπάθησες αρχικά.Τώρα θα βρει το connection το νέο που έφτιαξες.Θα το επιλέξεις για να συνδεθείς και αυτό ήταν.Πλέον έχεις internet...

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με το gps.Από την πρώτη μέρα που έχω πάρει την συσκευή δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποιήσω.Δεν έχω εγκαταστήσει κάποια άλλη εφαρμογή οπότε χρησιμοποιώ το Ovi Maps.

 

Όταν βρίσκομαι σπίτι που έχω wi-fi μου βρίσκει την τοποθεσία μου και όλα καλά,με το που χάνεται όμως η ασύρματη σύνδεση το gps φρικάρει.Σε ανοιχτό χώρο δεν βρίσκει τίποτα.Πρέπει να πειράξω τις ρυθμίσεις;;

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Τα MP3 σε ποιο φάκελο τα βάζουμε?

Όπου θες τα βάζεις. Εγώ τα έχω σε φακέλους μέσα στον φάκελο Audio clips.

 

Έχω θέμα με το gps.Από την πρώτη μέρα που έχω πάρει την συσκευή δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποιήσω.Δεν έχω εγκαταστήσει κάποια άλλη εφαρμογή οπότε χρησιμοποιώ το Ovi Maps.

 

Όταν βρίσκομαι σπίτι που έχω wi-fi μου βρίσκει την τοποθεσία μου και όλα καλά,με το που χάνεται όμως η ασύρματη σύνδεση το gps φρικάρει.Σε ανοιχτό χώρο δεν βρίσκει τίποτα.Πρέπει να πειράξω τις ρυθμίσεις;;

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Διάβασε το παρακάτω link. Για την ώρα δεν υπάρχει άλλο πρόγραμμα πλοήγησης. Αναμένεται το Sygic αλλά ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω βαλει το μσν μου απο το im και δεν μπορω οταν ειμαι σε εμφανιση εκτος συνδεσης να δω ποιοι ειναι μεσα η να μιλησω με καποιον σε κατασταση εκτος συνδεσης αφου δεν τον βλεπω πουθενα!! Ειναι προβλημα γενικο αυτο, υπαρχει καποια λιυσει η καποια αλλη αξιοποηστη εφαρμογη για μσν που να τα κανει ολα?????

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω βαλει το μσν μου απο το im και δεν μπορω οταν ειμαι σε εμφανιση εκτος συνδεσης να δω ποιοι ειναι μεσα η να μιλησω με καποιον σε κατασταση εκτος συνδεσης αφου δεν τον βλεπω πουθενα!! Ειναι προβλημα γενικο αυτο, υπαρχει καποια λιυσει η καποια αλλη αξιοποηστη εφαρμογη για μσν που να τα κανει ολα?????

ευχαριστω!!!

Δοκίμασε το Pidgin Internet Messenger είναι πολύ καλό. Για πιο πολλά στο σωστό θέμα Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να κάνω το update του firmware (51-1) και μου βγάζει συνεχώς το μήνυμα "not enough memory in target location". Έχω διαβάσει τον οδηγό, έχω κάνει τα repositories disabled εκτός απο το nokia update, έχω φλασάρει τη συσκευή και rootfs είναι free 67% (83mb). Έχω κάνει reboot. Πάντα βγάζει αυτό το μήνυμα. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Τα MP3 σε ποιο φάκελο τα βάζουμε?

Σε όποιον φάκελο θέλεις τα βάζεις. Η συσκευή, ανιχνεύει όλους τους φακέλους και τα εμφανίζει στον media player. Εγώ τα έχω στο Ν900/Audio Clips.

 

Ένα tip για να σου εμφανίζεται το album art είναι, μέσα σε κάθε φάκελο άλμπουμ, να βάζεις την εικόνα του εξώφυλλου με την ονομασία cover.jpg

Καλησπέρα. Προσπαθώ να κάνω το update του firmware (51-1) και μου βγάζει συνεχώς το μήνυμα "not enough memory in target location". Έχω διαβάσει τον οδηγό, έχω κάνει τα repositories disabled εκτός απο το nokia update, έχω φλασάρει τη συσκευή και rootfs είναι free 67% (83mb). Έχω κάνει reboot. Πάντα βγάζει αυτό το μήνυμα. Καμιά ιδέα;

Αν πας με τον app manager στο uninstall, σου δείχνει εγκατεστημένες εφαρμογές; Αν ναι, απεγκατέστησέ τες χειροκίνητα, ξανακάνε επανεκκίνηση και ξαναπροσπάθησε. Εμένα με ένα απλό disabled των repositories μου δούλεψε η εγκατάσταση του update.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν πας με τον app manager στο uninstall, σου δείχνει εγκατεστημένες εφαρμογές; Αν ναι, απεγκατέστησέ τες χειροκίνητα, ξανακάνε επανεκκίνηση και ξαναπροσπάθησε. Εμένα με ένα απλό disabled των repositories μου δούλεψε η εγκατάσταση του update.

 

Καλημέρα Γιώργο. Επειδή είχα φλασάρει τη συσκευή δεν έχω εγκατεστημένα προγράμματα, πέρα από τα installer των εφαρμογών που έχει embedded και την αναβάθμιση Maemo 5 (1.2009.44-1) καθώς και το tutorial-home-applet και thai fonts.

 

Αν κάνω flash στη συσκευή με το καινούργιο αρχείο (55-1) αντί το (42-1), το ίδιο πράγμα δεν είναι; Δεν περνάει απευθείας το καινούργιο firmware;

 

Επίσης, όταν φλάσαρα τη συσκευή, εμφάνισε όλα τα contacts, το ημερολόγιο, καθώς και αρχεία όπως mp3 και video, χωρίς να τα επαναφέρω από το backup. Είναι φυσιολογικό αυτό; Για να διαγραφούν όλα αυτά πρέπει να format στη μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο. Επειδή είχα φλασάρει τη συσκευή δεν έχω εγκατεστημένα προγράμματα, πέρα από τα installer των εφαρμογών που έχει embedded και την αναβάθμιση Maemo 5 (1.2009.44-1) καθώς και το tutorial-home-applet και thai fonts.

 

Αν κάνω flash στη συσκευή με το καινούργιο αρχείο (55-1) αντί το (42-1), το ίδιο πράγμα δεν είναι; Δεν περνάει απευθείας το καινούργιο firmware;

 

Επίσης, όταν φλάσαρα τη συσκευή, εμφάνισε όλα τα contacts, το ημερολόγιο, καθώς και αρχεία όπως mp3 και video, χωρίς να τα επαναφέρω από το backup. Είναι φυσιολογικό αυτό; Για να διαγραφούν όλα αυτά πρέπει να format στη μνήμη;

Όταν flash-άρουμε το Ν900 δεν χάνουμε τίποτα από δεδομένα όπως επαφές, φωτογραφίες κτλ. Χάνονται μόνο εφαρμογές και ρυθμίσεις. Αυτό συμβαίνει, γιατί ή 32άρα μνήμη είναι χωρισμένη σε partitions. Το ένα partition έχει μέγεθος 2GB και περιέχει το λογισμικό και τις εφαρμογές που περνάμε εμείς. Τα υπόλοιπα 27GB είναι σε άλλο partition και δεν επηρεάζονται με το flash-άρισμα παρά μόνο με hard format στο partition των 27GB.

 

Αφού δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση τότε flash-αρέ το και πέρνα κατευθείαν την 55-1, το ίδιο πράγμα είναι ακριβώς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια απιστευτο..με την εφαρμογη που κλεινει το wifi κανει τρελη αυτονομια..καμια σχεση με πριν..καμια σχεση πραγματικα..μπορει να κραταει +1 μερα επιπλεον απο οτι πριν...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το χρησιμοποίησα σήμερα για πρώτη φορά και από το πρωί, με αρκετές κλήσεις, έπεσε ελάχιστα η μπαταρία του. Πριν την χρήση της εφαρμογής, μέχρι το βράδυ χρειαζόταν φόρτιση. Να σημειωθεί ότι είναι μόνιμα συνδεδεμένη η συσκευή με το ΒΤ ακουστικό ΒΗ-902. Πραγματικά άψογη εφαρμογή. :)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το χρησιμοποίησα σήμερα για πρώτη φορά και από το πρωί, με αρκετές κλήσεις, έπεσε ελάχιστα η μπαταρία του. Πριν την χρήση της εφαρμογής, μέχρι το βράδυ χρειαζόταν φόρτιση. Να σημειωθεί ότι είναι μόνιμα συνδεδεμένη η συσκευή με το ΒΤ ακουστικό ΒΗ-902. Πραγματικά άψογη εφαρμογή. :)

Και ποιά είναι αυτή η εφαρμογή....?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά είναι αυτή η εφαρμογή....?

wifi switcher. Δες Θέμα: Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5

Συμφωνώ με τους φίλους παραπάνω ότι είναι μεγάλη η βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω προσθεσει στα repositories τα extras, δεν μπορω να μπω να δω τις εφαρμογες τους.Βρηκα το wifi switcher στο maemo το κατεβασα στο pc , το περασα με Bluetooth στο τηλεφωνο . Το επομενο βημα για να εγκατασταθει ψαχνω και ζητω τη βοηθεια σας
Link to comment
Share on other sites

Φορτίστε φουλ το κιν και δοκιμάστε με κλειστο το wifi την επιδοση της μπαταρίας. Αν δε το ανοίξεις καθόλου το wifi (μετά από reboot πχ) θα δεις ότι η μπαταρία δε πέφτει! Αν το ανοίξεις μετά η μπαταρία πέφτει τρελά. Ακόμα και κλειστό που λες αν έχεις ανοίξει το wifi η μπαταρία πέφτει σαν τρελή. Εγώ το έχω τεστάρει πειραματικα γιατί έχει τύχει να μην χρησιμοποιήσω καλόλου wifi για 3 μέρες. Το κιν άντεξε μια χαρά. Εντάξει την τέταρτη έπρεπε να το φορτίσω.

Εγώ έκανα πάντα reboot το κιν μετά από κάθε χρήση wifi. Tώρα θα τεστάρω την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...