Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα εβαλα disable ολα εκτος απο το nokai system software updates και δεν το κανει βγαζει και σε μενα το κλασικο μυνημα... και στο απο το conky βλεπω οτι εχω rootfs 39,90MB kai home 1,42GB ελευθερα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το κανω??? ευχαριστω!!!

 

χρειάζεται τουλάχιστον 42mb ελεύθερος χωρος

 

There are reports that at least 42MB of free rootfs is needed for the update. You have probably installed unstable software from Extras-devel or other source with weak quality control. The simple solution is to uninstall anything not coming from Ovi and maemo.org Extras. You can Backup the "Application list" before and restore it after the update. ioquake3 must be uninstalled prior to updating, no matter your free space.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για σας παιδιά,αυτή η μνήμη rootfs τι είναι,τι αρχεία αποθηκεύονται εκεί?

και πως ελευθερώνουμε χορό?

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά,αυτή η μνήμη rootfs τι είναι,τι αρχεία αποθηκεύονται εκεί?

και πως ελευθερώνουμε χορό?

Εκεί είναι τα αρχεία συστήματος. Τα προσωπικά μας έγγραφα και αρχεία βρίσκονται σε διαφορετικό partition ως εκ τούτου με τις αναβαμίσεις και τα flashρίσματα δεν χάνουμε τίποτα από αυτά.

Εδώ θα βρείς οδηγίες για να ελευθερώσεις χώρο στο rootfs

http://wiki.maemo.org/Free_up_rootfs_space

 

Επίσης μέσα από την εφαρμογή terminal θα δείς όλα τα partition σου και πόσο χώρος είναι διαθέσιμος με την εντολή

df -h

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ίσως να είμαι λίγο βλάκας αλλά δεν μπορώ να βάλω άκρη με τίποτα.Κλασικά και γώ πάω να κάνω το update και μου γράφει "not enough memory in target location".Υπάρχουν σε κάποια προηγούμενη σελίδα αναλυτικές οδηγίες για το τί κάνουμε;απο τα παραπάνω δεν βγάζω άκρη(έκανα και disabled όλα εκτός του nokia mpla mpla mpla).Ως τώρα δεν είχα πρόβλημα και γι'αυτό δεν είχα ασχοληθεί.Αν δεν υπάρχουν οδηγίες ήδη μήπως θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει και να τις έχουμε μόνιμα κάπου γιατί όσο θα έρχονται καινούργια updates όλο και πιό πολύ και πιό πολλοί θα το χρειαζόμαστε;

 

Απλά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει μία πιό μόνιμη λύση και πιο απλή για όλους.Δηλαδή κάθε φορά που θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα να ανατρέχουμε εκεί ή να λέμε σε αυτούς που δεν ξέρουν ότι πήγαινε εκεί υπάρχει η λύση(με απλά λογάκια δεν είμαστε χάκερ όλοι).Όσο έρχονται νέα update όλο και περισσότεροι θα έχουμε πρόβλημα.Ετοιμάζοντας οδηγίες όπως είπα παραπάνω θα είναι μιά λύση για τις πολλές φορές που θα ρωτάει κάποιος για το συγκεκριμένο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

-Η πρώτη συμβουλή είναι να δώσουμε ως root

apt-get clean

να καθαρίσει μερικά αχρήαστα δεδομένα

 

- Η δεύτερη να απενεργοποιήσουμε τα extra repos

 

- H τρίτη είναι να απεγκαταστήσουμε κάποιες εφαρμογές που δεν χρειαζόμαστε

 

- Η τέταρτη και τελευταία είναι να μεταφέρουμε κάποιες εφαρμογές σε άλλο partition στον φάκελο /opt σύμφωνα με τις οδηγίες του wiki.

Μια καλή υποψήφια εφαρμογή είναι το ovi maps

Link to comment
Share on other sites

-Η πρώτη συμβουλή είναι να δώσουμε ως root
apt-get clean

να καθαρίσει μερικά αχρήαστα δεδομένα

 

- Η δεύτερη να απενεργοποιήσουμε τα extra repos

 

- H τρίτη είναι να απεγκαταστήσουμε κάποιες εφαρμογές που δεν χρειαζόμαστε

 

- Η τέταρτη και τελευταία είναι να μεταφέρουμε κάποιες εφαρμογές σε άλλο partition στον φάκελο /opt σύμφωνα με τις οδηγίες του wiki.

Μια καλή υποψήφια εφαρμογή είναι το ovi maps

 

Λιγο πιο αναλυτικα θα μπορουσε να γινει;

Περισσοτερο η πρωτη και η τεταρτη συμβουλη.

 

Ευχαριστω.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πιο αναλυτικα θα μπορουσε να γινει;

Περισσοτερο η πρωτη και η τεταρτη συμβουλη.

 

Ευχαριστω.

Για την 1η εντολή, θα πας στο X Terminal και θα πληκτρολογήσεις

sudo gainroot [enter]

apt-get clean [enter]

 

και για την 4η επιλογή θα πας στο link http://wiki.maemo.org/Free_up_rootfs_space (το οποίο δόθηκε λίγα ποστ πιο πίσω) και θα διαβάσεις προσεκτικά εκεί που λέει Move some of the pre-installed applications into /opt

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είχα 38.52ΜΒ ελεύθερα στο rootfs

 

Μετά την εντολή

sudo gainroot [enter]

apt-get clean [enter]

 

 

ανέβηκε στα 41.90ΜΒ (με ενεργοποιημένα τα extra-devel κλπ)

 

Προσπαθώ να δώσω την εντολή:

 

mv /usr/share/nokia-maps /home/opt/

ln -s /home/opt/nokia-maps /usr/share/nokia-maps

 

Ερώτηση:

Στο τέλος της 1ης γραμμής (μετά το opt/ ) πατάμε enter ή συνεχίζουμε κανονικά?

Έχω δοκιμάσει και με enter και χωρίς αλλά τζίφος....

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ποια λυση ειναι καλητερη απο της δυο που ανεφερεται ειναι καλητερη απο της δυο που ανεφερονται στο γνωστο λινκ?????

 

Move some of the pre-installed applications into /opt

 

Nokia N900 Maemo 5 Script to free up space on rootfs

 

Kαι επιτελους τοση εχουμε ζητηση απο καποιον που ξερει τι γινεται να γραφτει ενας οδηγος και επιμενεται να μας παραθετεται στο γνωστο λινκ (αναφερομαι στους γνωστες) τοσο δυσκολο ειναι να γραξεται δυο τρεις λεξεις και να κανεται copy paste της απαρετητες εντολες απο το το site του maemo??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ποια λυση ειναι καλητερη απο της δυο που ανεφερεται ειναι καλητερη απο της δυο που ανεφερονται στο γνωστο λινκ?????

Move some of the pre-installed applications into /opt

Nokia N900 Maemo 5 Script to free up space on rootfs

 

Kαι επιτελους τοση εχουμε ζητηση απο καποιον που ξερει τι γινεται να γραφτει ενας οδηγος και επιμενεται να μας παραθετεται στο γνωστο λινκ (αναφερομαι στους γνωστες) τοσο δυσκολο ειναι να γραξεται δυο τρεις λεξεις και να κανεται copy paste της απαρετητες εντολες απο το το site του maemo??????

σύμφωνο και με τον φίλο,οποιος ξέρει και είναι γνωστης ας κάνει τον κόπο να δόση ένα οδηγό στα ελληνικά,γιατί προσωπικά εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη άσε που δεν ξέρω και καλά αγγλικά!

Μα απλά εντολές πρέπει να γράψετε για να εκτελεστούν οι ενέργειες.

 

Πηγαίνετε στο X terminal και δώστε τις παρακάτω εντολές

 

Για Clear 'apt-cache' γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

apt-get clean [πατάτε enter]

 

Για να μεταφέρεται το Nokia Maps γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

mv /usr/share/nokia-maps /home/opt/ [πατάτε enter]

ln -s /home/opt/nokia-maps /usr/share/nokia-maps [πατάτε enter]

 

Για να μεταφέρεται το microb-engine γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

mv /usr/share/microb-engine /home/opt [πατάτε enter]

ln -s /home/opt/microb-engine /usr/share/microb-engine [πατάτε enter]

Για να κάνετε απεγκατάσταση το Getting started απλά πηγαίνετε στο Application manager, επιλέξτε Unistall και μετά κάνετε uninstall το tutorial-applet

 

Δοκιμάστε αυτά για αρχή και αναφέρετε αν δούλεψαν.

 

Είχα 38.52ΜΒ ελεύθερα στο rootfs

Προσπαθώ να δώσω την εντολή:

mv /usr/share/nokia-maps /home/opt/

ln -s /home/opt/nokia-maps /usr/share/nokia-maps

Ερώτηση:

Στο τέλος της 1ης γραμμής (μετά το opt/ ) πατάμε enter ή συνεχίζουμε κανονικά?

Έχω δοκιμάσει και με enter και χωρίς αλλά τζίφος....

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Σου βγάζει κάποιο σφάλμα? Πριν δώσεις τις εντολές έχεις μπει ως root?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σου βγάζει κάποιο σφάλμα? Πριν δώσεις τις εντολές έχεις μπει ως root?

 

 

Εννοείς πριν ξεκινήσω να έχω μπει στο X terminal και να πατήσω:

sudo gainroot ?

 

 

 

 

 

 

Για να μεταφέρεται το Nokia Maps γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

mv /usr/share/nokia-maps /home/opt/ [πατάτε enter]

ln -s /home/opt/nokia-maps /usr/share/nokia-maps [πατάτε enter]

 

 

Έχω κάνει τη διαδικασία μέχρι το opt/

πατάω enter και μου εμφανίζει το εξής:

 

 

«mv: cannot rename '/usr/share/nokia-maps': No such file or directory»

 

 

 

Στο δε microb-engine, μετά τις εντολές:

 

sudo gainroot [πατάτε enter]

mv /usr/share/microb-engine /home/opt [πατάτε enter]

 

μου εμφανίζει το μήνυμα:

«mv: cannot rename '/usr/share/microb-engine': No such file or directory»

 

 

Πάντως, πριν από λίγο, στο Conky (μετά και την απεγκατάσταση του Getting started) μου δείχνει 48.26ΜΒ ελεύθερα (και δεν έχω απενεργοποιήσει τους catalogs: Nokia Aplications, Ovi, maemo.org/extras, Maemo Extras-testing, tajuma. Δεν συζητώ για τον Nokia System Software Updates που εκ των πραγμάτων θα πρέπει να μην απενεργοποιηθεί)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πριν ξεκινήσω να έχω μπει στο X terminal και να πατήσω:

sudo gainroot ?

 

Έχω κάνει τη διαδικασία μέχρι το opt/

πατάω enter και μου εμφανίζει το εξής:

 

«mv: cannot rename '/usr/share/nokia-maps': No such file or directory»

 

Στο δε microb-engine, μετά τις εντολές:

 

sudo gainroot [πατάτε enter]

mv /usr/share/microb-engine /home/opt [πατάτε enter]

 

μου εμφανίζει το μήνυμα:

«mv: cannot rename '/usr/share/microb-engine': No such file or directory»

 

Πάντως, πριν από λίγο, στο Conky (μετά και την απεγκατάσταση του Getting started) μου δείχνει 48.26ΜΒ ελεύθερα (και δεν έχω απενεργοποιήσει τους catalogs: Nokia Aplications, Ovi, maemo.org/extras, Maemo Extras-testing, tajuma. Δεν συζητώ για τον Nokia System Software Updates που εκ των πραγμάτων θα πρέπει να μην απενεργοποιηθεί)

Για να εκτελεστούν όλες αυτές οι εντολές πρέπει πρώτα να μπεις ως root με την εντολή sudo gainroot. Η εντολή mv σημαίνει move, δεν πρέπει να σου βγάζει σφάλμα για rename.

Μπες ως root και δοκίμασε ξανά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μα απλά εντολές πρέπει να γράψετε για να εκτελεστούν οι ενέργειες.

 

Πηγαίνετε στο X terminal και δώστε τις παρακάτω εντολές

 

Για Clear 'apt-cache' γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

apt-get clean [πατάτε enter]

 

Για να μεταφέρεται το Nokia Maps γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

mv /usr/share/nokia-maps /home/opt/ [πατάτε enter]

ln -s /home/opt/nokia-maps /usr/share/nokia-maps [πατάτε enter]

 

Για να μεταφέρεται το microb-engine γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

mv /usr/share/microb-engine /home/opt [πατάτε enter]

ln -s /home/opt/microb-engine /usr/share/microb-engine [πατάτε enter]

Για να κάνετε απεγκατάσταση το Getting started απλά πηγαίνετε στο Application manager, επιλέξτε Unistall και μετά κάνετε uninstall το tutorial-applet

 

Δοκιμάστε αυτά για αρχή και αναφέρετε αν δούλεψαν.

 

 

Σου βγάζει κάποιο σφάλμα? Πριν δώσεις τις εντολές έχεις μπει ως root?

 

Καταρχην ευχαριστουμε πολυ για τις οδηγιες!!!!

Εκανα πρωτα για το mps μετα για το microd-engine επειδη δεν υπηρχε στο app manager to Gettng started το εκανα απο το τερματικο απο το site του maemo αποτο γνωστο λινκ... και μετα εκανα apt-get clean για την cache το αποτελεσμα ηταν 8mb παραπανω...απο 30 σε 38,9... μετα απο επανεκινηση, το update το τελευταιο το εκανα χθες... με μνημη 40,9χθες... και σημερα 30...

1.Θελω να ρωτησω αυτο το script που αναφερεται στο λινκ απο το σιτε του μαεμο πανω απο αυτα που καναμε και μας εγραψες στο ποστ, τι το διαφορετικο κανει ειναι καλητερα να κανουμε αυτο??????

2.Στο rootfs ειναι το κοματι της μνημης ειναι βρησκεται εγκατεστημενο το λειτουργικο και εγκαθησταντε ολες η εφαρμογες εκει???? η μονο η extra-testing kai -devel.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα.....Τα ίδια παρουσιάζει.....

Με βλέπω για φλασάρισμα αύριο το πρωί.....:(

Μήπως πείραξες τίποτα άλλο και στο έκανε? Πέρασες καμία εφαρμογή? Άλλαξες κάτι με το x terminal?

 

1.Θελω να ρωτησω αυτο το script που αναφερεται στο λινκ απο το σιτε του μαεμο πανω απο αυτα που καναμε και μας εγραψες στο ποστ, τι το διαφορετικο κανει ειναι καλητερα να κανουμε αυτο??????

2.Στο rootfs ειναι το κοματι της μνημης ειναι βρησκεται εγκατεστημενο το λειτουργικο και εγκαθησταντε ολες η εφαρμογες εκει???? η μονο η extra-testing kai -devel.

1. Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο script αλλά αν κατάλαβα καλά μεταφέρει και κάποια άλλα αρχεία για να ελευθερωθεί χώρος στο rootfs. Μεταφέρει τα θέματα, την cache, κάποια εικονίδια (δεν γνωρίζω πια όμως) και κάποια άλλα αρχεία. Αυτό θα το κάνεις ως τελευταία λύση αν δεν έχει ελευθερωθεί αρκετός χώρος. Αν έχεις χώρο μετά από τα 3 βήματα που είπαμε πριν δεν χρειάζεται να εκτελέσεις το συγκεκριμένο script.

2. Έτσι χωρίζεται η μνήμη του Ν900

 

  • 256MB OneNAND chip: bootloader, kernel, root
  • 32GB: /home ~ 2GB (για εφαρμογές), /home/user/MyDocs ~ 29GB (για τον χρήστη)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πείραξες τίποτα άλλο και στο έκανε? Πέρασες καμία εφαρμογή? Άλλαξες κάτι με το x terminal?

 

 

 

 

Δεν πείραξα κάτι άλλο.

Διέγραψα ένα θέμα που είχα βάλει πριν από μερικές μέρες, έκανα το

sudo gainroot [πατάτε enter]

apt-get clean [πατάτε enter]

 

 

και 2-3 φορές προσπάθησα την μεταφορά χαρτών και microb-engine.......

 

Ξαφνικά το καβάλησαν τα διαόλια του και ο επεξεργαστής δουλεύει συνεχώς 90-100% (πχ τώρα είναι στο 100%), δεν μπορώ να διαβάσω μηνύματα και ενώ κάνει update καιρού, ο browser ανοίγει αλλά δεν φορτώνει σελίδες (βγάζοντάς μου μήνυμα για λίγη μνήμη!!!)

Η πλάκα είναι ότι σε μενού και υπομενού πάει σφαίρα. Άργησε λίγο στο άνοιγμα των application manager-->uninstall άργησε κάπως.....

 

Είναι η πρώτη φορά που το Ν900 μου βγάζει πρόβλημα και πολύ με στεναχωρεί που θα πρέπει να περάσω στην λύση του flashαρίσματος και θα αναγκαστώ να ξαναπεράσω όλα τα προγράμματα/ widgets/ διάταξη στα desktops κλπ....

 

Θυμίστε μου.

Στο flashαρισμα δεν χάνονται αρχεία από τον σκληρό του κινητού....Σωστά?

 

 

 

Μια λεπτομέρεια παρακαλώ:

Στο post οδηγιών, διάβασα πως:

«3. Κατεβάζουμε το τελευταίο firmware από το παρακάτω link, http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php με την ονομασία RX-51_2009SE_1.2009.42-11_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin. Θα πρέπει να τοποθετήσουμε το ΙΜΕΙ της συσκευής μας στο πεδίο "Enter product id" για να μπορέσουμε να κατεβάσουμε το λογισμικό.»

 

 

Στην σελίδα όμως που με οδηγεί το link βλέπω πως:

RX-51_2009SE_3.2010.02-8_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin 171005621 PR 1.1.1 version 3.2010.02-8 Latest Maemo 5 Global release for Nokia N900

 

Ποιο να κατεβάσω?

 

Το:

RX-51_2009SE_1.2009.42-11_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin 161787293 OS 2009 version 1.2009.42-11 Maemo 5 Global release for Nokia N900

 

ή

 

RX-51_2009SE_3.2010.02-8_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin 171005621 PR 1.1.1 version 3.2010.02-8 Latest Maemo 5 Global release for Nokia N900

 

 

 

 

Προφανώς την 3.2010.02-8.

ΟΚ.

Κατάλαβα......

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

έκανα το παραπάνω gia :Για Clear 'apt-cache' γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

apt-get clean [πατάτε enter]

και μου έβγαλε τα παρακάτω στο sudo gainroot : enable RD mode if you wand to break your devise

όσο για το:apt-get clean μου βγάζει: E: could not open lock file /var/cache/apt/archives/lock - open (13 Permission denied)

E: Unaple to lock the dowload directory

και στα υπόλοιπα που δοκίμασα κάτι τέτοια μου λέει ότι δεν είναι δυνατόν η δεν βρίσκονται η φάκελοι το είπε και ένας φίλος λίγο πιο πάνω σε ένα post

μπορεί να βοηθήσει κάποιος τι πρέπει να κάνω?

 

και κάτι άλλο που το ανακάλυψα όλος τυχαίος στο "χτερμιναλ" αν πατήσετε set σας δείχνει τα πάντα από πληροφορίες του κινητού και το region code

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

Ευχάριστα τα νέα. :)

Έκανα ένα καλό back up πριν την διαδικασία.

Ευτυχώς οι οδηγίες στο forum μας είναι πολύ αναλυτικές και σε πάνε χεράκι χεράκι.

Έκανα το flashαρισμα και όλα επέστρεψαν στην σωστή τους θέση.

Τα εξαφανισμένα μηνύματα ανοίγουν πλέον κανονικά.

Ο browser δουλεύει κανονικότατα.

Και το πολύ ωραίο πως δεν έχει χαθεί οτιδήποτε.

Αν εξαιρέσεις πως πρέπει να ξαναεγκατασταθούν εφαρμογές και να γίνει εκ νέου διαρρύθμιση desktops κλπ, που προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο. Σε κανα μισαωράκι θα είναι έτοιμος πιστεύω (κράτησα στο pc screenshots λίγο πριν το flashάρισμα οπότε όλα θα γίνουν γρήγορα!)

 

Προς το παρόν το rootfs (μετά από εγκατάσταση του Conky και απεγκατάσταση των: Amazon-APnews-Facebook installer & Tutorial home applet) είναι στο πολύ καλό 73.30ΜΒ

H cpu με χαλάει κάπου κάπου που χτυπάει 100άρια για αρκετή ώρα, μετά ξαναπέφτει και σε τελική ανάλυση θα το παρακολουθώ. Αν κάποιος φίλος το παρακολουθεί ας μας ενημερώσει.

Πάντως ακόμα και στο 100% της cpu το κινητό πετάει. Κανένα κόλλημα κοκ....

Τώρα που ξανακοίταξα το conky η cpu έπαιζε χαμηλά (5 με 20%)

 

Πάω να εγκαταστήσω προγράμματα και επανέρχομαι!!

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

Είχα πάρει με φόβο το flashαρισμα και τελικά αποδείχτηκε παιχνίδι!! :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

έκανα το παραπάνω gia :Για Clear 'apt-cache' γράφετε

sudo gainroot [πατάτε enter]

apt-get clean [πατάτε enter]

και μου έβγαλε τα παρακάτω στο sudo gainroot : enable RD mode if you wand to break your devise

Καλημέρα

Πριν κάνεις την διαδικασία θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει την εφαρμογή rootsh από το Application Manager για να μπορείς να πάρεις δικαιώματα ως root.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα και γω να μεταφερω το nokia maps και τωρα δεν ανοιγει καθολου.......

σταματαει στην αρχικη εικονα,εκει που δειχνει να φορτωνει μια μπαρα αλλα δεν ανοιγει ποτε,τι το θελα.....?

λετε με αναβαθμιση μεσω nsu να φτιαξει? η δεν το γλυτωνω το flasharisma?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα και γω να μεταφερω το nokia maps και τωρα δεν ανοιγει καθολου.......

σταματαει στην αρχικη εικονα,εκει που δειχνει να φορτωνει μια μπαρα αλλα δεν ανοιγει ποτε,τι το θελα.....?

λετε με αναβαθμιση μεσω nsu να φτιαξει? η δεν το γλυτωνω το flasharisma?

Δοκίμασε για αρχή να κάνεις restart και μετά να μπεις ξανά στο Ovi maps.

 

Αν δεν λειτουργήσει δοκίμασε να κάνεις ξανά την διαδικασία αλλά ανάποδα αυτή την φορά. Δηλαδή να μεταφέρεις το ovi maps εκεί που ήταν στην αρχή, στον φάκελο /usr/share/nokia-maps. Επίσης για να δεις αν έχει γίνει σωστά η διαδικασία μπες από το browser στις διαδρομές /usr/share/nokia-maps και /home/opt για να δεις που βρίσκονται τα αρχεία που μεταφέρεις. Για να το κάνεις αυτό απλά πατάς file:/// και μετά enter.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να δοκιμασα μου βγαζει error ειτε οτι η εντολη δεν ειναι σωστη ειτε οτι δεν βρισκει το αρχειο

 

καπου στη διαδρομη την εκανα την πατατα....

οποτε τι προτινετε? nsu? η κατι αλλο?

 

να σημειωσω οτι στην αρχικη εικονα,εκει που κολλαει , στο σημειο κατω δεξια που γραφει maps.ovi.com εχει ενα εικονιδιο με ενα x μεσα σαν να ειναι κατεστραμενο αρχειο......

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να δοκιμασα μου βγαζει error ειτε οτι η εντολη δεν ειναι σωστη ειτε οτι δεν βρισκει το αρχειο

 

καπου στη διαδρομη την εκανα την πατατα....

οποτε τι προτινετε? nsu? η κατι αλλο?

Έψαξες μέσω του browser να δεις που είναι ο φάκελος του ovi maps?

 

Η καλύτερη λύση είναι μάλλον το flash-αρισμα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις και την αναβάθμιση, δεν έχεις να χάσεις κάτι από την στιγμή που έφτασες σε αυτό το σημείο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά ύστερα από καιρό. Είδα πως βγήκε καινούργιο update το οποίο όταν πήγα να το εγκαταστήσω μου λέει ότι πρέπει να το κάνω μέσω NSU. Διάβασα τα προηγούμενα post και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σου πετάει αυτό το μήνυμα όταν δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο roots. Εγώ ανοίγοντας την εφαρμογή conky βλέπω το εξής

 

rootfs 36.57 MiB | 227.76 MiB οπότε από ότι καταλαβαίνω έχω πολύ χώρο στο rootfs. Γιατί συνεχίζει να μου πετάει το μύνημα ότι πρέπει να κάνω Update μέσω NsU ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά ύστερα από καιρό. Είδα πως βγήκε καινούργιο update το οποίο όταν πήγα να το εγκαταστήσω μου λέει ότι πρέπει να το κάνω μέσω NSU. Διάβασα τα προηγούμενα post και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σου πετάει αυτό το μήνυμα όταν δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο roots. Εγώ ανοίγοντας την εφαρμογή conky βλέπω το εξής

 

rootfs 36.57 MiB | 227.76 MiB οπότε από ότι καταλαβαίνω έχω πολύ χώρο στο rootfs. Γιατί συνεχίζει να μου πετάει το μύνημα ότι πρέπει να κάνω Update μέσω NsU ?

εχεις 36,57 ελευθερο και μου φαινετε οτι χρειαζετε πανω απο 40 για να μπορεσει να γινει η αναβαθμιση.....

Link to comment
Share on other sites

εχεις 36,57 ελευθερο και μου φαινετε οτι χρειαζετε πανω απο 40 για να μπορεσει να γινει η αναβαθμιση.....

 

Υπάρχουν πουθενά μαζεμένες οδηγίες το πως μπορούμε να ελευθερώσουμε χώρο στο rootfs ?

 

Έχω και τα γενεθλία μου κάντε μου ένα δώρο. :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...