Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάω να κάνω flashing κατά τα γνωστά αλλά όταν πάω να ανοίξω τo maemo flasher μου ανοίγει στιγμιαία το παράθυρο του command prompt και μετά κλείνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνεχίσω την διαδικασία.

 

Τι φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάω να κάνω flashing κατά τα γνωστά αλλά όταν πάω να ανοίξω τo maemo flasher μου ανοίγει στιγμιαία το παράθυρο του command prompt και μετά κλείνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνεχίσω την διαδικασία.

 

Τι φταίει ?

Πρέπει να εκτελέσεις το maemoflasher από cmd και όχι με κλικ .

Άνοιξε cmd και κάνε cd στον φάκελο που είναι ο flasher και μετά τρεξτο.

Link to comment
Share on other sites

http://yfrog.com/4jscreenshot04ep

http://yfrog.com/jlscreenshot05jp

εχω μια ερωτηση. εχω διαβασει γενικα τι ειναι τα partition που εχει το Ν900 αλλα δεν ξερω αν αυτες οι δυο εικονες εχουν σχεση μεταξυ τους. το conky μου λεει οτι εχω 18mb (να πω οτι χθες ελεγε οτι εχω 9 ???) υπαρχει περιπτωση απο τα λιγα mb στον rootfs να μην ανοιγει τον καταλογο?? (αυτην την στιγμη που γραφω το conky λεει 17mb). ζητω τα φωτα σας γιατι δεν καταλαβαινω..

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

http://yfrog.com/4jscreenshot04ep

http://yfrog.com/jlscreenshot05jp

εχω μια ερωτηση. εχω διαβασει γενικα τι ειναι τα partition που εχει το Ν900 αλλα δεν ξερω αν αυτες οι δυο εικονες εχουν σχεση μεταξυ τους. το conky μου λεει οτι εχω 18mb (να πω οτι χθες ελεγε οτι εχω 9 ???) υπαρχει περιπτωση απο τα λιγα mb στον rootfs να μην ανοιγει τον καταλογο?? (αυτην την στιγμη που γραφω το conky λεει 17mb). ζητω τα φωτα σας γιατι δεν καταλαβαινω..

Καλημέρα.

Σου δείχνει ότι έχεις 18,24ΜΒ ελεύθερα στο rootfs και ο κατάλογος extra-devel δεν ενεργοποιείται για τον λόγο ότι δεν έχεις αρκετό χώρο στο rootfs. Θα πρέπει να αρχίσεις να αφαιρείς εφαρμογές για να αδειάσει χώρος στο rootfs. Αν έχεις πολλές εφαρμογές που είναι από extra-devel ή extra-testing τότε καλό είναι να αρχίσεις να τις αφαιρείς έτσι ώστε να ελευθερωθεί χώρος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω ποιες ειναι απο extra-devel και extra-testing?

ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στην Απεγκατασταση > λεπτομερειες νομιζω οτι το γραφει..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στην Απεγκατασταση > λεπτομερειες νομιζω οτι το γραφει..

υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω ποιες ειναι απο extra-devel και extra-testing?

ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

Αυτό μπορείς να το δεις πριν κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή. Μετά την εγκατάσταση της δεν μπορείς να δεις από ποιον κατάλογο είναι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

γεια,

εγκατεστησε κανεις το νεο ovi suite 2.1.1.1?

σε μενα αφου το συνδεσω μεσω usb βγενει το εξης

 

unfortunately your device is not supported by Nokia Ovi Suite !

 

(εννοειτε οτι το suite uποστηριζει n900)

 

τι μπορει να κανω λαθος? το λαπτοπ μου εχει windows 7 home premium κ το κινητο βλεπει κανονικα το pc suite !

 

ευχαριστω οπιον απαντησει :)

Link to comment
Share on other sites

γεια,

εγκατεστησε κανεις το νεο ovi suite 2.1.1.1?

σε μενα αφου το συνδεσω μεσω usb βγενει το εξης

 

unfortunately your device is not supported by Nokia Ovi Suite !

 

(εννοειτε οτι το suite uποστηριζει n900)

 

τι μπορει να κανω λαθος? το λαπτοπ μου εχει windows 7 home premium κ το κινητο βλεπει κανονικα το pc suite !

 

ευχαριστω οπιον απαντησει :)

 

Το Ovi suite δεν υποστηρίζει το n900 ούτε και με την τελευταία αναβάθμιση. μόνο pc suite.

Link to comment
Share on other sites

Το Ovi suite δεν υποστηρίζει το n900 ούτε και με την τελευταία αναβάθμιση. μόνο pc suite.

 

Σε εμένα το pc suite λέει ότι δεν υποστηρίζει πλήρως τη συσκευή με αποτέλεσμα ούτε back up να μπορώ να κάνω αλλά ούτε και να επαναφέρω αρχεία αποθηκευμένα εκεί άλλων παλαιότερων συσκευών μου. Μόνο σε μένα το κάνει αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Το Ovi suite δεν υποστηρίζει το n900 ούτε και με την τελευταία αναβάθμιση. μόνο pc suite.

Σε εμένα το pc suite λέει ότι δεν υποστηρίζει πλήρως τη συσκευή με αποτέλεσμα ούτε back up να μπορώ να κάνω αλλά ούτε και να επαναφέρω αρχεία αποθηκευμένα εκεί άλλων παλαιότερων συσκευών μου. Μόνο σε μένα το κάνει αυτό;;;

 

Φιλε και σε μενα το ιδιο ακριβως πραγμα γινεται... Backup μονο μεσω συγχρονισμου με το outlook εκανα...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω (κάποιες από) τις αλλαγές που θα έχουμε στην επερχόμενη έκδοση PR1.2:

 

- It will support internet video calls. Straight from contacts.

- Night Photo and Night Video modes.

- Video recording resolution support.

- Mail widget

- Official support of portrait mode in web browser.

- Native Geolocations support for web browser.

- Volume button can be set to either volume or zoom for browser.

- Themes for Smileys and Conversations.

- MfE support enhancements. (Can accept/decline meeting requests)

- SMS option only shows for mobile phone numbers. (not for landlines)

- File Manager allows sharing of any files. (no more need for Petrovich)

- Clear device data and restore settings option. (possibly full factory default)

- Group chat possible in Instant Messaging

- Search by typing for applications in App Launcher.

- Sticky tags for videos and photos.

- Away status for status of Contacts (page 52)

- Can disable Show Captured Video after finishing recording. (page 82)

- Media player now supports MAFW Plug-ins. (page 91)

 

Τις εντόπισαν χάρις στο καινούριο manual που έβγαλε η nokia ψάχνοντας για καινούριες αναφορές και λειτουργίες. Πιστεύω ότι από Δευτέρα θα το έχουμε:)

 

Πηγή

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια πανηλίθια ερώτηση. Αναφορά για SMS πώς ενεργοποιούμε;

συνομιλιες--->ριθμισεις--->τικαρεις την ''ληψη αναφορων'' και αποθηκευση

η

conversation---->settings---->τικαρεις report και save αν η συσκευη σου ειναι με αγγλικο μενου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

χρειαζομαι τη βοηθεια σας για ενα απιστευτο προβλημα που μου προεκυψε.

Εχοντας ηδη 4 εβδομαδες το κινητο χωρις κανενα προβλημα, πηγα ενα βραδυ να το φορτισω και ξαφνικα ανακαλυπτω οτι ειχε ξεκολλησει το micro usb port!!!Εντελως ξαφνικα το πορτ ειχε χαθει, ειχε εξαφανιστει χωρις να παραβιαστει το κινητο με οποιοδηποτε τροπο.

Το πηγα σε ενα nokia shop για επισκευη και μετα απο μια εβδομαδα πηγα να το παραλαβω και μου ειπαν οτι το πορτ δεν φτιαχνεται!!!Και καλα εχει ξεκολλησει τελειως η βαση του πανω στην πλακετα ή κατι τετοιο τελος παντων.

1)Πιστευετε οτι μπορει να φτιαχτει τελικα το κινητο με καποιο τροπα?Που αλλου θα μπορουσα να απευθυνθω για να το φτιαξουν?Σημειωτεον το κινητο το εχω παρει απο eshop.gr

2)Το κινητο δουλευει τελεια χωρις το πορτ αλλα δεν μπορω να φορτισω την μπαταρια.Υπαρχει καποιο καταστημα που πουλαει φορτιστη μπαταριων ΝΟΚΙΑ?Κατι βρηκα στο eshop, αλλα θα προτιμουσα να αγορασω κατι αμεσα απο καταστημα.

 

Οποιος εχει να προτεινει καποια λυση -ιδιαιτερα στο θεμα της επισκευης- πραγματικα θα με εσωζε!!!

 

Τελικα εψαξα στο web και βρηκα οτι ειναι γνωστο το προβλημα με το usb port που ξεκολλαει και οτι η Nokia αναλαμβανει δωρεαν αντικατασταση της συσκευης.Ειναι δυνατον να ειναι τοσο ****** αυτοι οι τυποι στην alpha copy?Τι μπορω να κανω παραπανω??Υπαρχει καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας να μπορεσω να μιλησω με καποιοβ υπευθυνο?'Η να παω σε καποιο καταστημα alpha copy και να παρουν απευθειας τηλεφωνο απο εκει τα κεντρικα?Ειναι απιστευτοι αυτοι οι τυποι!!! Ελεος πια!!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εψαξα στο web και βρηκα οτι ειναι γνωστο το προβλημα με το usb port που ξεκολλαει και οτι η Nokia αναλαμβανει δωρεαν αντικατασταση της συσκευης.Ειναι δυνατον να ειναι τοσο γελοιοι αυτοι οι τυποι στην alpha copy?Τι μπορω να κανω παραπανω??Υπαρχει καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας να μπορεσω να μιλησω με καποιοβ υπευθυνο?'Η να παω σε καποιο καταστημα alpha copy και να παρουν απευθειας τηλεφωνο απο εκει τα κεντρικα?Ειναι απιστευτοι αυτοι οι τυποι!!! Ελεος πια!!!:wacko:

 

Ναι είναι γνωστό πρόβλημα αυτό. Alpha copy δεν υπάρχει για τη νόκια πλέον.

Τα κεντρικά της νόκια είναι στο ΜΑΡΟΥΣΙ, Αμαρουσίου - Χαλανδρίου 18-20, 2106105227

Link to comment
Share on other sites

Μερικά screenshots από το Maemo 5 PR1.2 SDK (Software Development Kit) που κυκλοφόρησε σήμερα, που δείχνουν κάποιες αλλαγές που θα δούμε στο PR1.2.

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=48020

 

Επιτέλους, rearrangement στο menu και αληθινό back button στον browser! :D

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

1η ερωτ:

οταν ανοιγω το gps μεσω wifi ψαχνει να βρει την θεση μου γιατι με εμφανιζει παντα 3 με 4 τετραγωνα πιο μακρια αποτι βρισκομαι κ μερικες φορες ακομη πιο μακρια?

2η ερωτ:

οταν ανοιγω στα settings την μνημη το "memory for installable application" ειναι για τις εφαρμογες που περναμε? δεν εχει επιλογη να πανε στην 32αρα μνημη?αν τελειωσει αυτη γιατι ακομη μου δειχνει 1,75gb τοτε τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

1η ερωτ:

οταν ανοιγω το gps μεσω wifi ψαχνει να βρει την θεση μου γιατι με εμφανιζει παντα 3 με 4 τετραγωνα πιο μακρια αποτι βρισκομαι κ μερικες φορες ακομη πιο μακρια?

2η ερωτ:

οταν ανοιγω στα settings την μνημη το "memory for installable application" ειναι για τις εφαρμογες που περναμε? δεν εχει επιλογη να πανε στην 32αρα μνημη?αν τελειωσει αυτη γιατι ακομη μου δειχνει 1,75gb τοτε τι γινετε?

 

Καλημερα!

1)Οταν εισαι σε εσωτερικους χωρους και δεν μπορει να βρει στιγμα, και εφοσων εχεις ενεργοποιημενο το a-gps, τοτε βρησκει την θεση σου κατα προσεγγιση με τριγωνοποιηση απο τις κεραιες δικτυου. Συνεπως ειναι λογικο να σε βγαζει στο περιπου..Αν πιστευεις πως εχεις προβλημα δοκιμασε το σε ανοιχτο χωρο με κανονικο στιγμα gps να δεις που θα σε βγαλει.;)

 

2)Γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος, καπου ειχα βρει ενα αναλογο post στο maemo.org. Αν το βρω θα το βαλω για να μην πω βλακεια..

EDIT http://lists.maemo.org/pipermail/maemo-users/2009-December/014962.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές που θα έχουμε στο επερχόμενο firmware update

 

http://wiki.maemo.org/Maemo_5/PR1.2

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση για το update.....τί γίνεται με τον χώρο στο rootfs; Φαντάζομαι ότι όλοι μας πλέων δέν έχουμε το χώρο που είχαμε στα προηγούμενα updates. Γνωρίζει κάποιος αν στο τωρινό update έχουν κάνει κάτι για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση για το update.....τί γίνεται με τον χώρο στο rootfs; Φαντάζομαι ότι όλοι μας πλέων δέν έχουμε το χώρο που είχαμε στα προηγούμενα updates. Γνωρίζει κάποιος αν στο τωρινό update έχουν κάνει κάτι για αυτό;

 

Μπορεις να ελευθερωσεις ακομη λιγο χωρο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3121338#post3121338

 

Ακριβως απο κατω εχω κανει και εγω ενα post αλλα δεν τα εχω καταφερει. Ισως και να μην λειτουργει. Εαν υπαρχει καποιος που ειναι ανετος με την γραμμη εντολων και μπορει να αφιερωσει λιγο χρονο ας μου στειλει pm να του πω τι εχω κανει μηπως και βγαλουμε ακρη :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στις πρόσφατες κλήσεις όταν κάνεις κλικ πάνω στην επαφή που σε κάλεσε ή κάλεσες σου εμφανίζει μόνο το νούμερο από το οποίο ή προς το οποίο έγινε η κλήση. Όταν κάνεις κλικ πάνω στο πλαίσιο το οποίο έχει την φωτογραφία της επαφής τότε εμφανίζονται και τα υπόλοιπα νούμερα τα οποία είναι καταχωρημένα. Απλά να σημειώσω ότι αυτό διορθώθηκε στην τελευταία αναβάθμιση του Ν900 (ίσως να διορθώθηκε και στην προηγούμενη αναβάθμιση, δεν είμαι σίγουρος 100%), στις προηγούμενες είναι όπως λες εσύ, δηλαδή έδειχνε όλα τα νούμερα. Τώρα όσο αφορά τα μηνύματα δοκίμασε να ανοίξεις μια συνομιλία, να κάνεις κλικ πάνω στο πεδίο που εμφανίζει την φωτογραφία της επαφής και δες αν σου εμφανίζει τις πληροφορίες της επαφής. Αν σου εμφανίζει όλα τα νούμερα της επαφής τότε κάνε κλικ πάνω στο μήνυμα που σου έστειλαν και δες αν το γράφει εκεί το νούμερο του αποστολέα.

 

Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου το Ν900 και δεν μπορώ να ανεβάσω scrennshots. Ελπίζω να στα περιέγραψα σωστά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποτε θα βγει το νεο update του κινητου?

κ κατι ακομη οταν ανοιγω στο κιν μου στα settings το about product μου δειχνει

NOKIA

<unknown>

<unknown>

Version: <unknown>

κ απο εκει κ κατω ολα κανονικα ξερει καποιος γιατι;;;

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποτε θα βγει το νεο update του κινητου?

κ κατι ακομη οταν ανοιγω στο κιν μου στα settings το about product μου δειχνει

NOKIA

<unknown>

<unknown>

Version: <unknown>

κ απο εκει κ κατω ολα κανονικα ξερει καποιος γιατι;;;

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα για την νέα αναβάθμιση. Μήπως έχεις περάσει το fmtx faker? Αυτό το πρόβλημα εμφανιζόταν όταν περνούσες το συγκεκριμένο deb. Κάνε μια αναζήτηση στο παρόν θέμα έχει αναφερθεί πολλές φορές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...