Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Το είδα κι εγώ χθες...

θετικό μεν, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να πειραματιστώ και να χάσω τα πάντα από τη συσκευή, την οποία έχω φτάσει σ ένα καλό επίπεδο. Πολύ περισσότερο χωρίς να ξέρουμε τι περιέχει, μην έχοντας δει ούτε screenshot. Θα περιμένω το πολυπόθητο update του maemo (300 χρόνια τούρκικα να ρθει κι αυτό).

Προσοχή όσοι θέλετε να "παίξετε". Απευθύνεται σε developers!

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα το ν97 εφυγε κ αυριο το πρωι εχω ν900 οποτε απο αυριο θα εχω πολλες ερωτησεις γιατι απο οτι διαβαζω εδω μεσα ειναι λιγω δισκολα τα πραγαματα με το maemo...:worry:Ελπιζω να βγαλω ακρη..:wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω ακομα ειναι μονο με γραμμη εντολων, οποτε εκτος και αν καποιος ειναι αρκετα προχωρημενος με Linux μη το δοκιμασει!;)

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα να δω αυτο: http://dailymobile.se/2010/04/03/nokia-n900-cpu-overlocked-to-1ghz/ για να πουλησω το Ν97 και να παρω το Ν900.. Αλλα τωρα θα το παρω και ας μη πουλησω το Ν97 και ας μην εχει το Ν900 mt.
Link to comment
Share on other sites

Τα kernels γι αυτούς που θέλουν να κάνουν overclock

Εσύ έχεις κάνει ?

Αν ναι , στα ποσά ? κολλούσε ? έχεις διαφορά στην απόδοση ?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.Πριν 2 μέρες απέκτησα και εγώ το Ν900 και διάβασα σχεδόν όλες της αναφορές και τα τρικ με αποτέλεσμα μέχρι στιγμής όχι να μην έχω απορίες αλλά να το φλασάρω στα 800MHZ το οποίο είναι ασφαλές όπως λένε τουλάχιστον.Το φορτίζω τώρα για να δω την αυτονομία της μπαταρίας και βλεπουμε ποιο μετα για τα 900ΜΗΖ.Θα επανέλθω να πω εντύπωσης.Να στε όλοι καλά.
NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις κάνει ?

Αν ναι , στα ποσά ? κολλούσε ? έχεις διαφορά στην απόδοση ?

Όχι δεν έχω κάνει και ούτε ψήνομαι. Εδώ όλα τα custom kernels από 600-825mhz & εδώ το kernel με 930mhz. Δείτε κι αυτό

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναφλασάρισα στα 125 - 930mhz , 500mhz DSP (stock 430mhz DSP) και πραγματικά το τηλέφωνο πετάει.Μέχρι στιγμής δεν είδα κολλήματα άλλα όλα πάνε σφαίρα.
NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναφλασάρισα στα 125 - 930mhz , 500mhz DSP (stock 430mhz DSP) και πραγματικά το τηλέφωνο πετάει.Μέχρι στιγμής δεν είδα κολλήματα άλλα όλα πάνε σφαίρα.

απο μπαταρια πως παει ?

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια πως παει ?

 

Μέχρι στιγμής μια χαρά.Είναι όμως νωρίς για κάποιο αποτέλεσμα.Πάντως από επιδόσεις τα σπάει ειδικά στα video του youtube.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

ποιες ειναι οι ρυθμισεις για yahoo mail στο ν900....?

το παλευω αλλα δεν μπορω να τα καταφερω.....στο νοκια ν97 το προγραμμα που ειχε η νοκια μεσα εβρισκε τις ρυθμισεις απο μονο του...εδω δεν μπορω να βγαλω ακρη...

Link to comment
Share on other sites

ποιες ειναι οι ρυθμισεις για yahoo mail στο ν900....?

Για το yahoo

http://popfwd.mail.yahoo.com/pf/PopC...gr&.addr=&.bm=

http://help.yahoo.com/l/gr/yahoo/mail/pop/pop-03.html

Link to comment
Share on other sites

 

ναι το ξερω αυτες βαζω αλλα τιποτα...

θα το ξαναπροσπαθησω μαλλον δεν κανει κατι σωστα και παλι:lol:

thanks anyway.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπορεις να ανεβασεις ενα οδηγο για το πως γινεται.

εχεις δοκιμασει το κινητο με καποιο εξομοιωτη ή σε πλοηγηση για να δεις την σταθεροτητα

Πολύ ωραία όλα αυτά περι overclocking , αλλά πόσο πραγματικά είναι το όφελος ?

Αν προσέξει κάποιος το cpu load / use και τον χρονισμό της cpu θα δει ότι ΣΧΕΔΟΝ πάντα τρέχει σε idle δλδ στα 250ΜΗΖ , και μόνο όταν ανοίξουμε πολλά προγράμματα , τότε παίρνει μπρος και δουλεύει σε full load . όποτε έχουμε από καθόλου έως ελάχιστο όφελος , και αυτό γιατί η cpu θα δουλέψει σε μεγαλύτερη συχνότητα όταν χρειαστεί και μόνο , που συνήθως είναι λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει εφαρμογή μετά πέφτει σε πιο χαμηλή συχνότητα η στο idle .

Για όσους δεν γνωρίζουν από overclocking κτλ καλο θα ήταν να ΜΗΝ πειράξουν τους χρονισμούς , γιατί εκτός το ότι μπορεί να κάψετε την cpu , ανεβάζοντας τους χρονισμούς μειώνεται h διάρκεια ζωής της συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όλα αυτά περι overclocking , αλλά πόσο πραγματικά είναι το όφελος ?

Αν προσέξει κάποιος το cpu load / use και τον χρονισμό της cpu θα δει ότι ΣΧΕΔΟΝ πάντα τρέχει σε idle δλδ στα 250ΜΗΖ , και μόνο όταν ανοίξουμε πολλά προγράμματα , τότε παίρνει μπρος και δουλεύει σε full load . όποτε έχουμε από καθόλου έως ελάχιστο όφελος , και αυτό γιατί η cpu θα δουλέψει σε μεγαλύτερη συχνότητα όταν χρειαστεί και μόνο , που συνήθως είναι λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει εφαρμογή μετά πέφτει σε πιο χαμηλή συχνότητα η στο idle .

Για όσους δεν γνωρίζουν από overclocking κτλ καλο θα ήταν να ΜΗΝ πειράξουν τους χρονισμούς , γιατί εκτός το ότι μπορεί να κάψετε την cpu , ανεβάζοντας τους χρονισμούς μειώνεται h διάρκεια ζωής της συσκευής

 

Για μένα το όφελος είναι μεγάλο γιατί το Ν900 πραγματικά πετάει.Μενού browser βίντεο όλα ανοίγουν σφαίρα.Πραγματικά άλλο τηλέφωνο.

 

Τώρα όσο αναφορά την διάρκεια της συσκευής έχεις δίκιο αλλά πιστεύω ότι 2 χρονάκια θα τα βγάλει γιατί δεν σκοπεύω να το κρατήσω παραπάνω όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Εχθες το Flashara και εγω στα 125-930mhz-500dsp ....καμια μα καμια σχεση...το κινητο τα σπαει τωρα....πολυ γρηγορο...

 

επισης η μπαταρια εχει μαγαλη διαφορα, και αυτο γιατη δουλευει τωρα idle στα 125 mhz ενω πριν το κατωτερο ηταν 250mhz....just perfect....:D

Link to comment
Share on other sites

θα βγει κάποιος οδηγός που θα μας λέει τα βήματα πως κάνουμε overclocking ?

Όπως λέει και εδώ απλά κατεβάζεις το KERNEL που θες , και φλασαρεις με τον NOKIA FLASHER.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου αλλα δεν θυμαμαι που οτι μετα το overclocking θα πρεπει οι αναβαθμισεις να παιρνουνται χειροκινητα γιατι δεν μπορει να τις βρει μεσω του updater.

Αληθευει αυτο;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου αλλα δεν θυμαμαι που οτι μετα το overclocking θα πρεπει οι αναβαθμισεις να παιρνουνται χειροκινητα γιατι δεν μπορει να τις βρει μεσω του updater.

Αληθευει αυτο;

 

Ναι.

 

Your phone will no longer be recognized by the "settings - about" correctly.

 

Nokia Software updater no longer functions as a firmware updater. You will have to use the same tool you flashed new kernel with to flash newest update (Dont know if OTA works yet!)

 

Overclocking quick guide:

 

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=595582&postcount=774

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Ε το πολυ πολυ περνας τον μαμα kernel, κανεις αναβαθμηση και μετα παλι τον υπερσυγχρονησμενο..

 

Οσων αφορα την μπαταρια, σε περιπτωσεις θα κραταει και περισσοτερο γιατι-οπως ειπε και ο φιλος παραπανω-σε Idle κατασταση εχει κατεβει στα 125! Εμενα τουλαχιστον απο χθες φαινεται να κραταει περισσοτερο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...