Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα παιδια το τηλεφωνο ειναι λειτουργικο με την μικρη μνημη ραμ

Η εναλλαγή της εικονικής και της πραγματικής ram είναι ταχύτατη, τουλάχιστον σε όσα τεστ έχω κάνει. Η συσκευή με έχει πείσει ότι δεν θα μου δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ έχω συγκεντρώσει τα σημαντικότερα bugs μετά το update 2.2009.51.1(PR1.1):

 

Speakers (still) screeching during an incoming call

PR1.1 has introduced a battery drain bug (not wifi related)

Changing volume without unlocking the phone no longer works

Theme resets to default on reboot

Photo autorotation issue

Unlocking n900 and first thing to appear is available internet connections

Cannot backup after 2.2009.51.1(PR1.1) update

 

Όποιος μπορεί ας τα ψηφίσει για να προχωρήσουν στην επίλυσή τους.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω συγκεντρώσει τα σημαντικότερα bugs μετά το update 2.2009.51.1(PR1.1)

Cannot backup after 2.2009.51.1(PR1.1) update

 

Όποιος μπορεί ας τα ψηφίσει για να προχωρήσουν στην επίλυσή τους.

 

 

Όταν διάβασα το post σου παραξενεύτηκα.

Και μπήκα στη διαδικασία να κάνω backup.

Και η συσκευή έκανε κανονικότατα backup!!!!!

Κράτησε περίπου 25", μέγεθος 4.3ΜΒ κανονικότατα στην κάρτα μνήμης

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

απο δευτερα θα ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του ν900, και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . Εχω διαβασει οτι με την νεα αναβαθμιση απενεργοποιηται το red pill . Αρα το fm transmitter δεν μπορει να ενεργοποιηθει τωρα ?αμα το ενεργοποιησω πριν την αναβαθμιση θα ειναι ολα ενταξει μετα?

 

Επισης μπορω να κανω συγχρονισμο τις επαφες που εχω στο ν97 ειτε απευθειας απο κινητο σε κινητο , ειτε μεσω ovi suite απο το back up που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να πάρει μια γεύση από το N900 μπορεί να βρει ένα review στο blog μου:

 

http://ssarlis.blogspot.com/2010/01/review-n900_17.html

Link to comment
Share on other sites

Μερικές μέρες με το καινούριο φιρμ έχω παρατηρήσει μερικά bug θα έλεγα στο θέμα του portrait mode στο θέμα κλήσεων.όταν έχω τις κλησεις μου ανοιχτές σε portrait mode και ανοίξω μια άλλη εφαρμογή ή μεταβώ σε κάποια άλλη οθόνη θα πρέπει να γυρίσει σε Landscape mode αυτόματα μιας κ δεν υποστηρίζεται το portrait πέρα των κλήσεων.Αυτό όμως 7 στις 10 δεν γίνεταινε και μου βγάζει την οθνονη που άνοιξα πχ σε Portrait mode αλλα να φαίνεται μόνο η μισή και να μην μπορώ να μετακινηθώ στην άλλη μιση.Δλδ το landscape το κόβει στη μέση.Και σήμερα λόγω αυτου μαλλον είχα το πρώτο κόλλημα κ του έκανα ρεσταρτ γτ όλα είχαν παγώσει.Το παρατήρησε κανεις αυτό???To phone>menu>turning control το έχω portrait μόνιμα.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Μια βοηθεια παιδια, δεν μπορώ να βρώ πως να στειλω ενα mp3 μεσώ bluetooth!

 

οταν παω να στειλω μια εικονα μου εχει αυτο το εικονίδιο που ειναι καπώς ετσι .<:

 

αλλα για να στειλω ενα mp3 δεν μου βγαζει τιποτα..

 

μπορει να με διαφωτισει καποιος?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Μια βοηθεια παιδια, δεν μπορώ να βρώ πως να στειλω ενα mp3 μεσώ bluetooth!

 

οταν παω να στειλω μια εικονα μου εχει αυτο το εικονίδιο που ειναι καπώς ετσι .<:

 

αλλα για να στειλω ενα mp3 δεν μου βγαζει τιποτα..

 

μπορει να με διαφωτισει καποιος?

 

Ευχαριστώ!

Πέρασε την εφαρμογή Petrovich. Μόνο με αυτό τον τρόπο μπορείς να στείλεις αρχεία μέσω ΒΤ. Για ότι άλλο θες και έχει σχέση με εφαρμογές το ρωτάς στο αντίστοιχο θέμα Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

4 ερωτησουλες...

 

1. Εχει copy-paste ?

2. Μπορεις να κατεβασεις καποιο .rar η .zip αρχειο και να το ξεζηπαρεις κατευθιαν μεσα απο το κινητο?

3. μπορω να εγαταστησω τις εφαρμογες για να παιζω online ποκερ απο τις διαφορες εταιριες οπως πχ sportingbet, pokerstars, vistabet κλπ?

4.παιρνει προγραμματα για linux? η ιδικες εφαρμογες μονο για αυτο το κινητο? και γενικα υπαρχει ποικιλια?

 

Ευχαρηστω πολυ!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1. copy-paste fysika

2. ναι κανει unzip unrar(oxi by default αλλα με εφαρμογη)

3. δεν ξερω

4.δεν παιρνει τα προγραμματα για λινουξ...τα mobile ειναι διαφορετικα

αυτη τη στιγμη υπαρχουν ~110 stable εφαρρμογες και παρα πολλες σε testing

τισ οποιεσ ομως μπορεις να κατεβασεις και να εγαταστησεις κανονικα...

μη φανταστεις βεβαaι οτι εχει οσες εφαρμογες εχει το iphone...

 

 

Ασχετο-σχετικο

 

Εβαλα μια ταινια 1.43gb ,avi container, xvid video(720x384) , ac3 audio ,overall bitrate 2mbps

γιατι ειχε διακοπη η ΔΕΗ και δεν ειχα τι να κανω...και την ειδα...

το ειχα στερεωωσει καπως περιεργα σε ενα μαξιλαρι...

και κατα το τελος (μετα απο μιαμιση ωρα) που το επιασα ειχε ζεσταθει αρκετα πισω στη μπαταρια αλλα και στη μια πλευρα στο πλαι...

βεβαια λογικο γιατι το ειχα πανω σε μαξιλαρι...

απλα το λεω για να μη το κανει κανεις αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο-σχετικο

 

Εβαλα μια ταινια 1.43gb ,avi container, xvid video(720x384) , ac3 audio ,overall bitrate 2mbps

γιατι ειχε διακοπη η ΔΕΗ και δεν ειχα τι να κανω...και την ειδα...

το ειχα στερεωωσει καπως περιεργα σε ενα μαξιλαρι...

και κατα το τελος (μετα απο μιαμιση ωρα) που το επιασα ειχε ζεσταθει αρκετα πισω στη μπαταρια αλλα και στη μια πλευρα στο πλαι...

βεβαια λογικο γιατι το ειχα πανω σε μαξιλαρι...

απλα το λεω για να μη το κανει κανεις αλλος...

 

To διαπίστωσα και εγώ αυτό! Πάντως το ευτύχημα είναι ότι δεν κολάι και δεν χάνει framerate...

Link to comment
Share on other sites

απο δευτερα θα ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του ν900, και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . Εχω διαβασει οτι με την νεα αναβαθμιση απενεργοποιηται το red pill . Αρα το fm transmitter δεν μπορει να ενεργοποιηθει τωρα ?αμα το ενεργοποιησω πριν την αναβαθμιση θα ειναι ολα ενταξει μετα?

 

Επισης μπορω να κανω συγχρονισμο τις επαφες που εχω στο ν97 ειτε απευθειας απο κινητο σε κινητο , ειτε μεσω ovi suite απο το back up που εχω?

 

Μετά την αναβάθμιση ξέχνα το red pill. Το fm-transmitter άμα το είχες ενεργοποιημένο με την νέα αναβάθμιση απενεργοποιέιται εκ νέου αλλά και πάλι μπορείς να το ενεργοποιήσεις. Ανάτρεξε τα προηγούμενα topic να βρεις το πως. (δε το θυμάμαι απέξω)

 

Μπορέις να κάνεις συγχρονισμός των επαφών σου με όποιο τρόπο θέλεις.

καλημερα!

 

4 ερωτησουλες...

 

1. Εχει copy-paste ?

2. Μπορεις να κατεβασεις καποιο .rar η .zip αρχειο και να το ξεζηπαρεις κατευθιαν μεσα απο το κινητο?

3. μπορω να εγαταστησω τις εφαρμογες για να παιζω online ποκερ απο τις διαφορες εταιριες οπως πχ sportingbet, pokerstars, vistabet κλπ?

4.παιρνει προγραμματα για linux? η ιδικες εφαρμογες μονο για αυτο το κινητο? και γενικα υπαρχει ποικιλια?

 

Ευχαρηστω πολυ!

 

1. Ναι έχει

2. Το καλύτερο πρόγραμμα που έχω βρει εγώ είναι το unzip add-on με το οποίο απλά κάνεις διπλό κλικ πάνω στο αρχείο και γίνεται unzip.

4. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία η οποία είναι ολοένα και αυξανόμενη και είναι σίγουρο ότι δεν θα έχει σταματημό.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε και αυτό. ;)

 

Η εναλλαγή της εικονικής και της πραγματικής ram είναι ταχύτατη, τουλάχιστον σε όσα τεστ έχω κάνει. Η συσκευή με έχει πείσει ότι δεν θα μου δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα μνήμης.

 

Γιώργο μήπως να προσθέσεις κάτω από την αναβάθμιση το link ή τις διορθώσεις που περιλαμβάνει;

http://wiki.maemo.org/Maemo_5/PR1.1

Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογές υπάρχει το αρμόδιο topic: Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5

Οι κατάλογοι του maemo.org ήταν εκτός λειτουργίας λόγω προβλημάτων, τώρα έχουν επανέλθει, οι σωστές διευθύνσεις τους βρίσκονται στο αντίστοιχο post στο FAQ για το Maemo.

Link to comment
Share on other sites

Με το καινούριο φιρμ όταν συνδέουμε το κιν σε mass storage δεν βλέπουμε τον εσωτερικό σκληρο όπως στα προηγούμενα???
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,καθε φορα που κλεινω το κινητο χανω το redpill απο το app manager γιατι συμβαινει αυτο?? το κανει και σε αλλους?

ευχαριστω!

 

Δεν έχεις αναβαθμίσει? Γιατί με την τελευταία αναβάθμισητο redpill έχει απανεργοποιηθεί.

Ναι,Έτσι συμβαίνει.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

To call log βελτιώθηκε μεν με την αναβάθμιση αλλά εξακολουθεί να είναι ελλειπέστατο. Χρειάζονται ακόμα πολλές προσθήκες όπως η ένδειξη της διάρκειας της κάθε κλήσης και ξεχωριστά με χρονολογική σειρά όλες οι αναπάντητες, κληθέντες και ληφθείσες κλήσεις από την κάθε επαφή. Τώρα, αντικαθιστά όλες τις επικοινωνίες με την τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

@mirror

Δεν τις αντικαθιστά, τις βγάζει σαν συνολικό αριθμό κλήσεων όταν είναι από ένα συγκεκριμένο αριθμό. Δηλ αν σου κάνουν 6 αναπάντητες από το σπίτι σου θα στου εμφανίσει Σπίτι (6).

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επίσης άχρηστο και λάθος γιατί το 6 θα σημαίνει ότι έγιναν 6 διαδοχικές αναπάντητες αλλά δεν θα είναι έτσι. Πχ είδα αναπάντητη από μία επαφή και κάποια άλλη στιγμή ξαναέγιναν άλλες 2. Αν μου εμφανίσει το 3 σε παρένθεση, καταλαβαίνω ότι έγιναν 3 διαδοχικές αναπάντητες, κάτι που δεν ισχύει.

 

Τέλος πάντων, θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει αναλυτικό όπως είναι στα series 60 και να εμφανίζει το κάθε γεγονός σαν ξεχωριστή και ανεξάρτητη καταχώρηση με όλες τις πληροφορίες (ώρα, ημερομηνία, διάρκεια, όνομα και αριθμό επαφής).

Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπεις καποιο video στον browser(πχ youtube) , πως μπορεις να χαμηλωσεις την ενταση?γιατι με το πληκτρο που ειναι για το ακουστικο , κανει zoom in , out
Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπεις καποιο video στον browser(πχ youtube) , πως μπορεις να χαμηλωσεις την ενταση?γιατι με το πληκτρο που ειναι για το ακουστικο , κανει zoom in , out

 

κάνεις κλικ στο πεδίο που δείχνει το σήμα, την μπαταρία κτλ και εμφανίζεται η μπάρα της φωνής και μπορείς να την αυξομειώσεις.

 

2ον μπορείς απο την μπάρα της φωνής που εμφανίζεται στο παράθυρο που βλέπεις το video να αυξομειώσεις την ένταση

Link to comment
Share on other sites

Το OVI Maps είναι εγκατεστημένο στο κινητό, κάνει σχεδίαση διαδρομής αλλά δεν έχει τη δυνατότητα φωνητικών οδηγιών. Το Sygic έχει ανακοινωθεί και αναμένεται πολύ σύντομα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257318

 

Το αρμόδιο topic για εφαρμογές για Maemo είναι αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=251430

Link to comment
Share on other sites

κανεις που να γνωριζει διαφορετικο τροπο φλασαρισματος για Ν900 περα απ αυτον?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3036718&highlight=flash#post3036718

οταν το ανοιγω και ειναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη μπορω να κανω browse απ τον explorer των windows..(το οποιο σημαινει οτι κατι ανοιγει..)..παρολα αυτα δεν εχω οθονη στο Ν900................

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...