Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να παρω το χ10 αλλα εχω μερικες ερωτησης

1 απο θεμα οθονης τι λεει ?γιατι βλεπω οτι εχει μονο 65κ:(.

2 flash player εχει?

3 απο φωτω και βιντεο τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να παρω το χ10 αλλα εχω μερικες ερωτησης

1 απο θεμα οθονης τι λεει ?γιατι βλεπω οτι εχει μονο 65κ:(.

2 flash player εχει?

3 απο φωτω και βιντεο τι λεει?

 

Σε ποιον κραταει η μπαταρια 3 μερες νερες βρε παιδια? Εμενα με το ζορι 2 αν και δεν το αφηνω ποτε μια και το φορτιζω καθε βραδυ.

Εχετε καταλαβει τελικα αν με τη 2.1 θα εχει η οθονη 16εκ χρωματα? Η θα παραμεινει στα 65κ?

 

 

Ρίχτε μια ματιά εδώ θα λυθούν όλες οι απορίες σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κοματια η οθονη του ειναι αρκετα καλη και με αυτα τα χρωματα ειναι στις καταληλες διαστασεις και δεν κουραζει καθολου οσες ωρες κιαν ασχολεισαι, τωρα για παραπανω χρωματα λενε σε μελλοντικη αναβαθμιση αλλα επισημα τιποτα. φλας απο την εκδοση 2.2 που ειναι αρκετα χλωμο να δουμε,επισημα ουτε κουβεντα απο την εταιρια,θεωρω οτι ειναι το μονο αρνητικο της συσκευης για την ωρα και τωρα οσων αφορα την καμερα ειναι αρκετα καλη κατα τη γνωμη μου και το βιντεο επισης το οποιο με την αναβαθμιση θα γραφει σε hd. Σε γενικες γραμμες ειναι μια πολυ καλη συσκευη
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 'Μέσα' ? Τα πολυμέσα ? Δηλαδή το Mediascape? Αυτό δεν είναι λογικό ... είναι ο default player της Sony Ericsson και δεν θα κατασκεύαζε η ίδια η Sony κάτι κακό για την συσκευή της (ας μην το σχολιάσει αυτό που είπα μόλις κανείς παρακαλώ! :lol: ).

Είναι εύκολο ένα screenshot για να μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο?

μου ελεγε την λεξη 'μεσα΄και τωρα Π.χ που το ξαναπατησα μου βγαζει στην πρωτη θεση το android System. Μου εχει σπασει τα νευρα γιατι π.χ σημερα για 2 ωρες δεν εκανα τιποτα με το κινητο και η μπαταρια απο 44% πηγε στο 29%:X
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει αρκετά απο τα launcher και δε μπορώ να τα συνηθίσω :lol:,έχω μάθει με αυτό του τηλεφώνου , δημιούργησα μερικά folderάκια και ταξινόμησα της εφαρμογές ανάλογα με το είδος τους και έτσι έχω γρήγορη πρόσβαση παντού.

Το μόνο που με χαλάει ειναι οτι δεν έχω βρεί τρόπο να αλλάζω εικονίδιο στα φάκελα ,καμιά ιδέα κανείς :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Φίλε μου καλησπέρα!!! Πως έφτιαξες φακέλους??? Δώσε μου τα φώτα σου!!!

 

Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα!!! Πως έφτιαξες φακέλους??? Δώσε μου τα φώτα σου!!!

 

Σε ευχαριστώ!!!

 

Κατεβασε το smart shortcuts απο το market. Ειναι πολυ απλο στη χρηση. Ταξινομεις τις εφαρμογες μεσα απο το προγραμμα και μετα πας στη homescreen και με παρατεταμενο πατημα πας και βρισκεις τις συντομευσεις-φακελους που εφτιαξες.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Β

Κατεβασε το smart shortcuts απο το market. Ειναι πολυ απλο στη χρηση. Ταξινομεις τις εφαρμογες μεσα απο το προγραμμα και μετα πας στη homescreen και με παρατεταμενο πατημα πας και βρισκεις τις συντομευσεις-φακελους που εφτιαξες.

 

Προτείνω το folder organizer πού κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή κάνει τα πάντα από αλλαγές εικονιδιων σε φακελα η εφαρμογές μέχρι και απεγκατασταση :-)

 

Για όσους δε θέλουν να κάνουν συγχρονισμό των επαφών ημερολογίου κ.λ.π on line μέσω google η SE ,υπάρχει ένα πρόγραμμα το οποίο και χρησιμοποιούσα στο παλιό μου τηλ w880 , τώρα είναι επιτέλους συμβατό και για τα τηλέφωνά μας ,δοκιμάστε το και δε θα χάσετε ,είναι ελεύθερο και μιλά Ελληνικά .

 

Το πρόγραμμα ακούει στο όνομα

MyPhoneExplorer :rolleyes:;)

 

Τι άλλο κανει ?

 

Δίνει σχεδόν πλήρη έλεγχο του X10 απο τον υπολογιστή απο την εγκατάσταση των εφαρμογών μέχρι και αναφορά για θερμοκρασία μπαταρίας, τάσεως ρεύματος, χωρητικότητα SD και πολλά άλλα, μπορείς επίσης να στέλνεις μηνύματα απο το πληκτρολόγιο του υπολογιστή σου η να κάνεις κλήσεις , πραγματικά είναι ένα απαραίτητο εργαλείο.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Και απο το adw μπορεις να φτιαξεις φακελους στην home screen και να βαλεις οτι εφαρμογη θελεις εσυ.

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σαν αρχαριος θελω βοηθεια.τι κανει το rom manager?βαζω οποιαδιποτε ρομ θελω στο χ10; τι κερδιζω απο αυτο; κ αν κανω θα χασω καποια δεδομενα; ειμαι root χωρις flashing. Ευχαριστω

 

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω και εγω δυο ερωτησεις.

1η χαζη ερωτηση : Tα bookmarks τι ακριβως ειναι? Στο folder organizer μου βγαζει 3 bookmarks σχετικα με την cosmote και τη S.E. μαλλον απο μονο του τα εχει δημιουργησει. Που τα βρισκω?

2η χαζη ερωτηση : Εχω περασει αρκετες εφαρμογες τις οποιες τελικα δεν θελησα να τις κρατησω και τις απεγκατεστησα. Στον Astro ομως εχουν κρατηθει διαφορα στοιχεια και thumbnails απο τις εφαρμογες αυτες καθως και διαφορα αλλα τα οποια δε μπορω να καταλαβω απο ποιες εφαρμογες δημιουργηθηκαν. Αυτα ειναι σωστο να τα σβησω? Και αν ναι πως μπορω απο τον Astro να σβησω ολοκληρους τους φακελους και οχι μονο τα περιεχομενα τους?

Επισης βγαινοντας απο τον dolphin ρωταει 1."Exit" 2. "Clear cache then exit". Ποια ειναι η "σωστη" επιλογη?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω και εγω δυο ερωτησεις.

1η χαζη ερωτηση : Tα bookmarks τι ακριβως ειναι? Στο folder organizer μου βγαζει 3 bookmarks σχετικα με την cosmote και τη S.E. μαλλον απο μονο του τα εχει δημιουργησει. Που τα βρισκω?

2η χαζη ερωτηση : Εχω περασει αρκετες εφαρμογες τις οποιες τελικα δεν θελησα να τις κρατησω και τις απεγκατεστησα. Στον Astro ομως εχουν κρατηθει διαφορα στοιχεια και thumbnails απο τις εφαρμογες αυτες καθως και διαφορα αλλα τα οποια δε μπορω να καταλαβω απο ποιες εφαρμογες δημιουργηθηκαν. Αυτα ειναι σωστο να τα σβησω? Και αν ναι πως μπορω απο τον Astro να σβησω ολοκληρους τους φακελους και οχι μονο τα περιεχομενα τους?

Επισης βγαινοντας απο τον dolphin ρωταει 1."Exit" 2. "Clear cache then exit". Ποια ειναι η "σωστη" επιλογη?

 

Μην τρελενεσαι, δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις.:)

 

Bookmarks ειναι οι σελιδοδεικτες, πατωντας τους οποιους θα σε πεταξει σε καποια site (της cosmote και της se στην προκειμενη περιπτωση). Μπορεις καλλιστα να τα σβησεις εφοσον δεν τα χρησιμοποιεις.

 

Πολλες εφαρμογες δημιουργουν τους φακελους στην SD ωστε να μη σου τρωνε τη μνημη της συσκευης για να αποθηκευουν τα data που κανει save ο χρηστης ή για να κρατησει καποιο αρχειο backup. Τους φακελους εφαρμογων που εχεις σβησει μπορεις να τους διαγραψεις χωρις προβλημα. Αν σβησεις τωρα και κανεναν ενεργης εφαρμογης δεν εγινε και τιποτα. Το προγραμμα οταν τον χρειαστει θα τον ξαναδημιουργησει. Για να σβησεις εναν φακελο πατας παρατεταμενα πανω του>Edit>Delete αν θυμαμαι καλα.

 

Τελος αυτο που ρωτησες για τον Dolphin

Παιξ'το κορωνα γραμματα, εχεις 50% πιθανοτητες να βρεις το σωστο...:lol:

Περα απο την πλακα η δευτερη επιλογη αναφερεται στη δυνατοτητα να καθαριζει μια προσωρινη μνημη -cache- που υπαρχει για την αποθηκευση στοιχειων απο τις ιστοσελιδες ουτως ωστε να μην τα κατεβαζει καθε φορα. Εγω παντα την καθαριζω για να μην μπουκωνει με αχρηστα δεδομενα.

 

παιδια εχει ραδιοφωνω η συσκευη?

Ενσωματωμενο δεκτη FM οχι. Μπορεις να ακους ραδιοφωνο μονο μεσω live streaming με τη χρηση internet με το tunein απο το market.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Β

 

Προτείνω το folder organizer πού κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή κάνει τα πάντα από αλλαγές εικονιδιων σε φακελα η εφαρμογές μέχρι και απεγκατασταση :-)

 

Το folder organizer οντως ειναι μια πολύ καλή λύση.:)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το MW600 έχει! Πολύ καλό gadget! :-)

 

+1

 

Νομίζω ότι είναι πολύ καλό gadget ανεξαρτήτως συσκευής.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και στο Smart Keyboard!

Πήγαινε Ρυθμίσεις>Τοπικές Ρυθμίσεις>Smart Keyboard Pro>General Settings>κάνε τικ το Enable arrow keypad.

Μετά, όταν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο, πάτα 2 φορές το πλήκτρο 123 και θα εμφανιστούν τα βελάκια. ;) Ελληνικό T9 δεν υπάρχει και δεν έχω βρει κάποιο third-party πληκτρολόγιο που να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Αν ξέρει κάποιος κάτι, ας μας πει!

 

Που είναι το smart keyboard ρε παιδιά??? Δεν το βρίσκω στο market....

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το smart keyboard ρε παιδιά??? Δεν το βρίσκω στο market....

 

Υπάρχει μια trial έκδοση στο market, αλλά μάλλον χρειάζεσαι την "αγορασμένη"...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις σημερα ανακαλυψα μια εφαρμογη για τον καιρο εξαιρετικη.

Palmary weather Pro. Google is your friend ;)

Και για οσους εχουν μαλωσει με το google δεχομαι και Pm.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις σημερα ανακαλυψα μια εφαρμογη για τον καιρο εξαιρετικη.

Palmary weather Pro. Google is your friend ;)

Και για οσους εχουν μαλωσει με το google δεχομαι και Pm.

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να εχει τα εφε καιρου οπως στο Htc HD2?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να εχει τα εφε καιρου οπως στο Htc HD2?

 

Ναι , το Weather & Toggle Widget σε συνδυασμό με το Weather & Toggle Widget Forecast Addon.

To 1ο επί πληρωμή και το άλλο (φυσιολογικά) δωρεάν στο Android Market. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σαν αρχαριος θελω βοηθεια.τι κανει το rom manager?βαζω οποιαδιποτε ρομ θελω στο χ10; τι κερδιζω απο αυτο; κ αν κανω θα χασω καποια δεδομενα; ειμαι root χωρις flashing. Ευχαριστω

 

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Αγορίνα καλησπέρα ,

 

καλώς ήρθες στο thread του XPERIA x10 (ως αρχάριος χρήστης).

Το ROM Manager χρησιμεύει στο να μπορείς να διαχειρίζεσαι όλες τις custom ROMs για μια συσκευή. Custom ROM είναι ένα firmware ουσιαστικά σαν αυτό της SE αλλά η κάθε μια έχει διαφορετικά προεγκατεστημένα applications μέσα και τρέχει πάνω σε διαφορετική έκδοση λειτουργικού. (π.χ. η επίσημη ROM της SE τρέχει σε 1.6 :mad: )

 

Το θέμα είναι ότι εσένα στο XPERIA x10 δεν σου χρησιμεύει το ROM Manager γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν Custom ROMs γι' αυτή τη συσκευή. Ο λόγος είναι γιατί ο bootloader μας δεν είναι ξεκλείδωτος. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των διανοιών του xda-developers παραμένει κλειδωμένος κάτι που δεν μας επιτρέπει την εγκατάσταση άλλης ROM παραμόνο των επίσημων της SE σε Android 1.6.

Και αυτός είναι και ο λόγος που περιμένουμε τόσο ανυπόμονα την αναβάθμιση σε 2.1 , όχι τόσο για τα πλεονεκτήματα της 2.1 απλά γιατί με την καινούρια αναβάθμιση ίσως γίνει εφικτό το ξεκλείδωμα του bootloader και έτσι βάλουμε κι εμείς οι καημένοι κάποια Custom ROM με 2.2 Froyo!

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια λιστα με ποια προγραμματα μποροΰμε να κάνουμε remove μετά το rooting της συσκευής;

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...