Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα βρεις πολλς απαντησεις στις προιγούμενες σελιδες και αν ψαξεις λιγο εχω βαλει και παραδειγματα για τις δυνατοτητες τις καμερας , εμενα παντος δε με ενθουσιάζει η καμερα του
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας επειδη σκεφτομαι να αγορασω το εν λογο κινητο θα ηθελα να με βοθησετε λιγο σε μερικες αποριες που εχω.Αρχικα επειδη προερχομαι απο iphone και δεν γνωριζω τπτ απο android.Θα ηθελνα να μαθω μερικα πραγματα..Αφου διαβασα λιγο εως πολυ το φορουμ εδω θελω να ρωτησω to root ειναι κατι σαν to jailbrake?εκτος απο την προσβαση που διαθετει το root σε διαφορες λειτουργιες θα με επιτρεπει να μπορω να βαζω paid εφαρμογες και αν οχι θα πρεπει να περασω καποια costum εκδοση οπως διαβασα?Επισης ειναι δυσκολη η διαδικασια?Αντεχει στα update?Το android ειναι ευκολο σαν λογισμικο?Υπαρχει καπιο topic για να βοηθησει στην κατανοηση του λογισμικου?

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και ευχαριστω εκ των προτερων αλλα μπενω σε εναν τελιως διαφορετικο λογισμικο και πρεπει να μαθω αρκετα πραγματα..!

Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα επειδη προερχομαι απο iphone και δεν γνωριζω τπτ απο android.Θα ηθελνα να μαθω μερικα πραγματα..Αφου διαβασα λιγο εως πολυ το φορουμ εδω θελω να ρωτησω to root ειναι κατι σαν to jailbrake?

 

Ακριβώς

 

εκτος απο την προσβαση που διαθετει το root σε διαφορες λειτουργιες θα με επιτρεπει να μπορω να βαζω paid εφαρμογες

 

Θα μπορείς να αγοράσεις / κατεβάσεις (με κάποια διαδικασία και προγράμματα) paid εφαρμογές από το market.

 

Επισης ειναι δυσκολη η διαδικασια?

 

Για το root προς στιγμήν υπάρχουν δύο τρόποι. Ο ένας είναι πολύ εύκολος.

 

Αντεχει στα update?

 

Χέζουν οι αρκούδες στο δάσος??? :lol: Μην φοβάσαι. Αντέχει. Εδώ πέρασε λεωφορείο από πάνω του.:lol:

 

http://i1046.photobucket.com/albums/b462/wonderboyfarhan/A%20journey%20cut%20short/IMG_2083.jpg

 

http://i1046.photobucket.com/albums/b462/wonderboyfarhan/A%20journey%20cut%20short/IMG_2085.jpg

 

Το android ειναι ευκολο σαν λογισμικο?Υπαρχει καπιο topic για να βοηθησει στην κατανοηση του λογισμικου?

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εμβαθύνεις στο Android αν πάρεις το X10. Εδώ μέσα θα βρεις και θα καταλάβεις όλα όσα χρειάζεσαι.

Για παραπάνω, στο internet θα βρεις τα πάντα. Ιδιαίτερα στην μαμά Google.

 

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και ευχαριστω εκ των προτερων αλλα μπενω σε εναν τελιως διαφορετικο λογισμικο και πρεπει να μαθω αρκετα πραγματα..!

 

Καλό διάβασμα και με το καλό.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

@freco:

 

οι φωτό του βιασμένου X10 είναι δικές σου?

 

Μου προκάλεσαν ήδη ψυχολογικό τραύμα :P

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@freco:

 

οι φωτό του βιασμένου X10 είναι δικές σου?

 

Μου προκάλεσαν ήδη ψυχολογικό τραύμα :P

 

Sorry που πετάγομαι , αλλά για να μην περιμένεις απάντηση καιρό , σου λέω πως όχι. Είναι ενός καημένου Ινδού που , σύμφωνα με την ιστορία του , του έπεσε το κινητό από την τσέπη ενώ ήταν πάνω σε ένα μηχανάκι/ποδήλατο και πήγαινε στην δουλειά και του το πάτησε λεωφορείο!!! Και ιδού το αποτέλεσμα! Ολόκληρο το post θα το βρεις κάπου στο site των xda-developers! :cry:

Πάντως αφού λειτουργεί (μερικώς) μετά από αυτό , λέει πολλά για την ποιότητα κατασκευής του XPERIA!

Link to comment
Share on other sites

Aκαρδε freco, εσυ θα ευθυνεσαι για τους εφιαλτες που θα βλεπω απο δω και περα.

 

Και καθομουν και στεναχωριομουν για 2-3 γρατζουνιες που εντοπισα τις προαλλες....:D

 

By the way εχθες ενεργοποιωντας το MarketAccess μου πεταξε ενα update στο Google Maps που δεν εμφανιζε οσο ηταν "ελληνικη" η sim μου. Γιατι μας ξηγιεται ετσι η Γουγλη απο τη στιγμη που εντασσεται στις free εφαρμογες;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aκαρδε freco, εσυ θα ευθυνεσαι για τους εφιαλτες που θα βλεπω απο δω και περα.

 

Και καθομουν και στεναχωριομουν για 2-3 γρατζουνιες που εντοπισα τις προαλλες....:D

 

Αντέχει σας λέωωωω...... :lol::lol::lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω εγκαταστησει το sygic στο Xperia X10 δουλευει κανονικα πλη της φωνητικης λειτουργιας.Καμια φωνη σε καθοδηγηση πλην τα POI δεν δουλευει.Εχω μπει στους φακελους και εχω πατησει και το τεστ τιποτα.Μηπως μπορει καποιος να με πει τι μπορω να κανω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@freco:

Ευχαριστω για την άμεση απαντηση σου!Πιστευω να ειναι αρκετα συμπαθητικο το λογισμικο!Και κατι ακομη οταν λες οτι χρειαζετε μια διαδικασια και προγραμματα εννοεις..οτι πρεπει να περασω καποια ρομ?

Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

@freco:...Και κατι ακομη οταν λες οτι χρειαζετε μια διαδικασια και προγραμματα εννοεις..οτι πρεπει να περασω καποια ρομ?

 

Όχι δεν χρειάζεται rom. Βάζεις κάποιο πρόγραμμα που ξεγελάει το market (Market enabler αν θυμάμαι καλά) και νομίζει ότι βρίσκεσαι σε χώρα που επιτρέπονται τα paid applications. Θέλει και κάποιες ρυθμίσεις που εγώ δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία.

Χρησιμοποιώ κατά βάση free εφαρμογές και ελάχιστες (2-3) clopy_right (γκουχ γκουχ... :D).

 

Α... νομίζω χρειάζεται να έχεις κάνει root.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson X10 χωρίς Android 2.2, το mini χωρίς Froyo

 

http://www.pestaola.gr/sony-ericsson-x10-android-roadmap-leaked/

Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson X10 χωρίς Android 2.2, το mini χωρίς Froyo

 

http://www.pestaola.gr/sony-ericsson-x10-android-roadmap-leaked/

 

Oπως έχουν πει και σε άλλα sites, αυτό που έχει διαρρεύσει (και αναπαράγεται), ειναι μέρος του roadmap.

 

Δεν είναι τίποτα σίγουρο αν δεν ανακοινωθεί επίσημα από την ίδια την SE.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

@freco:

Ευχαριστω για την άμεση απαντηση σου!Πιστευω να ειναι αρκετα συμπαθητικο το λογισμικο!Και κατι ακομη οταν λες οτι χρειαζετε μια διαδικασια και προγραμματα εννοεις..οτι πρεπει να περασω καποια ρομ?

 

Η διαδικασια μεσω του Market enabler πρεπει να ειναι λιγο πολυπλοκη. Δοκιμασε το MarketAccess που ειναι η εξελιξη του enabler κι ειναι πιο απλο στο χρηση. Απλα προσομοιωνει την καρτα sim σου με καποιας εταιριας/χωρας οπου ειναι διαθεσιμες οι paid εφαρμογες. Προσοχη, απαιτειται root.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας, θα ηθελα να ρωτισω και κατι ακομη η καμερα στην φοτογραφικη γιατι δεν μου βγαζει με φλας?εχω δοκιμασει ολες τις ρυθμησεις αλλα τπτ..μιπως ειναι μονο για το βιντεο το φλας?
Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

http://twitter.com/SonyEricssonUK

Για να δουμε θα την εχουμε πριν το τελος του μηνα; Ουφ δηλαδη...! Ουφ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας, θα ηθελα να ρωτισω και κατι ακομη η καμερα στην φοτογραφικη γιατι δεν μου βγαζει με φλας?εχω δοκιμασει ολες τις ρυθμησεις αλλα τπτ..μιπως ειναι μονο για το βιντεο το φλας?

 

Πατας το πληκτρο με τα 4 τετραγωνακια και διαλέγεις προσθετες λειτουργίες-->φως-->ενεργοποιηση!!

Link to comment
Share on other sites

Πατας το πληκτρο με τα 4 τετραγωνακια και διαλέγεις προσθετες λειτουργίες-->φως-->ενεργοποιηση!!

 

ή εγκαθιστάς το vignette και ησυχάζεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια χαζή ερώτηση, απλά επειδή κάνω backtrack το thread... χρησιμοποιώ το wi-fi για να συνδεθώ - από το σπίτι μου - στο internet (δεν έχω ουτε 3g και δεν νομίζω να μπαίνω με GPRS), υπάρχει περίπτωση να χρεώνωμαι επειδή χρησιμοποιώ το wifi ;
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει το ndrive ας μου στειλει pm να του πω που θα το βρει.:D:D

Ειναι τελειο ;)

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είχα Χ10 και το μεγαλύτερο κατά τη γνώμη μου ελάττωμά του είναι ο dialer (δεδομένου ότι δε μπορείς να βάλεις και dialer one που θέλει 2.1.) βγήκε από xda, dialer για 1.6, που απ' ότι λένε πρέπει να 'ναι της προκοπής και κάνει και αναζήτηση στα ελληνικά. Για δείτε: http://www.xda-developers.com/android/a-decent-dialer-fast-dialer-for-android/

Δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί πλέον έχω galaxy (και άρα dialer one) αλλά σε μερικούς μπορεί να φανεί χρήσιμο.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Το adw κολαει απιστευτα πολυ τελευταια. Ολο επανεκινησεις κανει. Συμβαινει και σε εσας αυτο?

 

Και μια ερωτηση.

Εχω ¨κατεβασει" το mybackup pro και σκεφτομαι να το περασω. Θα με βοηθησει σε σχεση με την επικειμενη αναβαθμιση ή αυτα που καλυπτει δεν ειναι αρκετα?

 

Αν υποθεσουμε οτι τις εφαρμογες (εφ'οσον δεν κραταει τις ρυθμισεις τους) μπορεις να τις ξαναβρεις ολες απο το Market, το ημερολογιο και τις επαφες τις συγχρονιζω ολες με το google, bookmarks δεν εχω και για τα μυνηματα δε με ενδιαφερει να κρατηθουν.

 

Σε ποια περιπτωση θα μου ηταν απαραιτητο ενα Back up και restore απο τη στιγμη που θα μπορουσα να εχω το κινητο όπως ηταν οταν το αγορασα και μαλιστα αναβαθμισμενο και να το ξαφτιαξω απο την αρχη? (που δεν το θεωρω δυσκολο απο τη στιγμη που δεν κραταει ρυθμισεις). Δεν ειμαι rooted... :worry:

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Το adw κολαει απιστευτα πολυ τελευταια. Ολο επανεκινησεις κανει. Συμβαινει και σε εσας αυτο?

 

Ναι. Το έχουμε επισημάνει κι εμείς. Προς στιγμήν έβαλα το TagHome.

 

...

ΥΓ. Μετά το τελευταίο update o adw έχει βαρύνει πολύ η μου φαίνεται;

 

.... ναι οντως εχει βαρυνει αρκετα και καθε φορα παω να δημιουργησω φακελο μου κανει επανεκινηση το προγραμμα.

 

Όσο για το backup, εγώ δεν θα κρατήσω αναβαθμίζοντας στην 2.1 (αν και είμαι rooted με Titanium Backup εγκατεστημένο). Θα το στήσω από την αρχή. Έτσι κι αλλιώς επαφές κλπ συγχρονίζονται από Google και σε αρκετές περιπτώσεις η έκδοση του προγράμματος διαφέρει από την ήδη υπάρχουσα για android 1.6.

Οπότε καθαρό στήσιμο από την αρχή.

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς επαφές κλπ συγχρονίζονται από Google και σε αρκετές περιπτώσεις η έκδοση του προγράμματος διαφέρει από την ήδη υπάρχουσα για android 1.6.

 

Προσοχή στις φωτογραφίες που έχεις επισυνάψει στις επαφές όμως! Όταν σου τις φέρει από το google θα είναι πολύ χαμηλότερης ανάλυσης και θα δείχνουν χάλια όταν σε καλεί κάποιος. Το έχω πάθει μετά από upgrade με hard reset..

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα βαλει τον ADW as default τωρα πως μπορω να ξαναγυρισω στο μανισιο? Να κανω απεγκατασταση την εφαρμογη?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα βαλει τον ADW as default τωρα πως μπορω να ξαναγυρισω στο μανισιο? Να κανω απεγκατασταση την εφαρμογη?

 

πηγαινε στο ρυθμίσεις->εφαρμογες, βρες την εφαρμογή που θες και απο εκει μπορείς να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...