Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sony Ericsson unveils Xperia X10 Android phone

 

Sony Ericsson has finally unveiled its first Android phone, the Xperia X10. Originally rumoured to be running Android 2.0, the device will actually ship with 1.6 - but a number of exclusive enhancements that form the basis of a future 'user experience' interface to be added to other models released in 2010.

 

http://www.whatmobile.net/siteimage/scale/800/600/94616.png

 

The Xperia X10 will be released in Q1 of 2010 and further information on availability and pricing will be released later. Operators are not expected to see near-final versions for another couple of weeks.

 

Key statistics:

 

* 2G Quad-Band / 3G Dual-Band + HSPA

* Wi-Fi + Stereo Bluetooth V2.1

* Integrated GPS

* 4-inch TFT capacitive touchscreen

* 854x480 pixel resolution

* 116x62x12mm dimensions

* 8-megapixel autofocus camera + LED flash

* VGA video recording

* Qualcomm Snapdragon processor (1GHz)

* microSDHC memory expansion (8GB bundled)

* microUSB charging socket

* 3.5mm headphone jack

* Android OS 1.6

* Timescape & Mediascape UI enhancements

* Face detection for image tagging

* Available in black or white colours

* 1500mAh BST-41 battery

 

http://crave.cnet.co.uk/i/c/pg/39044320/pb020106.jpg

 

Other facts about the Xperia X10:

 

- It will use the same 1500mAh BST-41 battery as used on the Xperia X2 - actual battery life data was not confirmed

- It has a 3.5mm headphone jack - but no integrated stand to sit the phone up for watching video (like the W995)

- There’s no proprietary Sony Ericsson charging port; the X10 now uses the standardised microUSB connection hidden behind a cover - although on the prototype model this was removed. We’re not sure if it is designed to be removed, or was simply not present.

 

Another new feature is face detection for images. This isn’t the usual face detection for autofocus purposes or exposure adjustment (it has this too), but actual detection of people in photographs. Once a person is tagged, the phone will look for matches in your other photos. When everything is tagged, you can call people by selecting their face, and view pictures associated with the contact in your phonebook.

 

Other media, including Twitter tweets, Facebook status updates, texts, emails and so on will also be associated with each contact in your phonebook. At any time, you can communicate with a contact in a variety of different ways.

 

Meanwhile, the phone retains the standard Android notification bar and will run all Android applications designed to work on the higher resolution display - all accessible from the usual menu pulled up from the base of the screen.

 

On the back of the phone is the 8.1-megapixel autofocus camera already present on the C905, W995 and Aino/U10 - with an LED flash.

 

Sony Ericsson is planning to roll out the new user experience ('UX Platform') to future devices, including future Symbian devices. However, despite the recent release of the flagship Satio, this will not receive a retrospective update and will not feature any of the new features shown. Nor will the X10 have any branding onboard for the Walkman or Cyber-shot names. Sony Ericsson do, however, acknowledge that it is no longer just about making hardware and the company aims to be more focused on software in the future - providing more updates and support in the form of firmware updates and new applications.

 

The X10 will be available at launch in two colours; Luster White and Sensuous Black - pricing is yet to be confirmed.

 

http://www.whatmobile.net/News/mobilephonenews/349450/sony_ericsson_unveils_xperia_x10_android_phone.html

 

http://www.slashgear.com/sony-ericsson-xperia-x10-gets-official-hands-on-video-demo-0262527/

 

http://www.pocket-lint.com/news/29214/sony-ericsson-unveils-xperia-x10

 

http://www.engadget.com/2009/11/02/sony-ericsson-xperia-x10-announced-we-go-hands-on/

 

http://www.electricpig.co.uk/2009/11/03/sony-ericsson-rachael-ui-headed-to-symbian/

 

http://www.electricpig.co.uk/2009/11/03/sony-ericsson-xperia-x10-android-phone-unleashed/

 

http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/sony-ericsson-unveils-the-android-xperia-x10-646383?src=rss&attr=all

 

http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/hands-on-sony-ericsson-xperia-x10-646385?src=rss&attr=all

 

http://forum2.mobile-review.com/showpost.php?p=828924&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απογοήτευση!!!:mad::mad:

Καταφέρανε πάλι ενα κινητό που το περιμέναμε πως και πως (εγώ τουλάχιστον) να μας ξενερώσουν έτσι. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε με τις γνωστές διαρροές για 4 ίντσες οθόνη, 3,5 jack, 8mp camera και πετάνε και μια φήμη (συνοδευόμενη από μια θολή φωτό) για hd video. Είπαμε όλοι καλό ακούγεται, και περιμέναμε τα επίσημα χαρακτηριστικά ελπίζοντας να δούμε μια διαφορετική προσπάθεια από την sony. Και τελικά κατά την γνώμη μου τα θετικά σταματήσανε σε αυτά που ήδη ξέραμε. Η οθόνη είναι TFT (πάλι καλά που δεν βάλανε και CRT), το λειτουργικό είναι η 1.6 έκδοση και όχι η 2.0, το led στην κάμερα φαίνεται ότι είναι για να κάνει παρέα στον φακό, το video recording είναι VGA (ήμαρτον, vga τραβάνε πλέον και τα κορδόνια μου) και δεν κατάλαβα και τις φήμες για hd video, δεν έχει multitouch, μικρότερη εσωτερική μνήμη από αυτή που περίμέναμε, για το ράδιο δεν ακούω τίποτα, τα ηχεία δεν σχολιάστικαν και πολύ θετικά και φυσικά το προορίζουνε για Φεβρουάριο, δηλαδή Μάρτιο.

Συγνώμη αλλά ένα κινητό που θα κυκλοφορήσει την άνοιξη του 2010 δεν είναι δυνατόν να έχει τέτοιες ελείψεις που δεν έχουνε τα περισσότερα καλά κινητά το 2009. Υποτίθεται κάνεις ένα βήμα μπροστά αλλά...

Και φαντάζομαι δεν αμφιβάλει κανείς ότι μέχρι τότε η Samsung και η Lg θα έχουν κυκλοφορήσει πολύ πληρέστερα κινητά ίσως και η nokia.

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Περί λειτουργικού 1,6 είναι το λιγότερο αυτό διορθώνεται σύντομα...

 

Στο 2ο βιντεακι (λινκ) laggαρει λίγο ή μου φαίνεται?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Oπως το βλέπω εγω το πανε να το πλασαρουν ενα τυπου Ι-Phone. Για το ραδιο ευτυχως υπάρχουν applications ουτε το Ι-Phone εχει. Το multitouch εκτος απο Ι-Phone δεν εχω δει πουθενα αλλου ειναι πατεντα (θα μπορουσε να εχει παντως) Το Led ξερω και εμενα νε προβληματισε βεβαια, πάντως αν βαζανε Xenon το κινητο θα εβγαινε πιο χοντρο και απο οτι βλεπω ειναι αρκετα λεπτο ...Καλα το video ειναι απαραδεκτο....απλα....:wacko:Θα δειξει σε λιγο πιστευω οτι θα εχουμε και περισσοτερες πληροφοριες οσο περνα ο καιρος. Αυτο ποου εχω ακουσει ειναι για εφαρμογες περισσοτερο παρα για HW
Link to comment
Share on other sites

1.Η οθόνη είναι TFT

2.το λειτουργικό είναι η 1.6 έκδοση και όχι η 2.0

3.το led στην κάμερα φαίνεται ότι είναι για να κάνει παρέα στον φακό

4.το video recording είναι VGA

5.και δεν κατάλαβα και τις φήμες για hd video, δεν έχει multitouch, μικρότερη εσωτερική μνήμη από αυτή που περίμέναμε, για το ράδιο δεν ακούω τίποτα, τα ηχεία δεν σχολιάστικαν και πολύ θετικά και φυσικά το προορίζουνε για Φεβρουάριο, δηλαδή Μάρτιο.

 

6.Και φαντάζομαι δεν αμφιβάλει κανείς ότι μέχρι τότε η Samsung και η Lg θα έχουν κυκλοφορήσει πολύ πληρέστερα κινητά ίσως και η nokia.

Αυτά προς το παρόν.

 

1.Ευτυχώς,διότι με την AMOLED στο φως της ημέρας σου βγαίνουν τα μάτια για να καταφέρεις να δεις τι απεικονίζεται στην οθόνη(έχω τραγική εμπειρία με την κατά τα άλλα υπέροχη οθόνη του Omnia HD).

 

2.Το λειτουργικό θα αναβαθμιστεί στην 2.0 έκδοση όταν γίνει διαθέσιμη,καθώς για την ανάπτυξή της δεν είναι εξολοκλήρου υπεύθυνη η Sony Ericsson.Ανάλογη αναβάθμιση έχει υποσχεθεί και η HTC για τα Android της.

 

3.Με την ίδια λογική,κι άλλες συσκευές με πολύ ποιοτικη κάμερα χάνουν λόγω έλλειψης xenon flash(βλ. παραπάνω αναφορά μου στην Samsung).Κατανοείς φαντάζομαι πως το να μπει xenon flash σε τέτοιο πάχος και σε μια συσκευή που δεν προορίζεται ως καθαρά φωτογραφική,είναι αδύνατον.

 

4.Αυτό με παραξένεψε και μένα.Με τέτοιον επεξεργαστή και έβαλαν τόσο χαμηλή ανάλυση;;Έπρεπε να έχει τουλάχιστον την ανάλυση του Omnia HD(sorry για τη σύγκριση,αλλά στο θέμα βίντεο το HD αποτελεί σημείο αναφοράς ως προς τα χαρακτηριστικά του,προς το παρόν).

 

5.Βλέπεις κάποια άλλη συσκευή με λειτουργικό σχεδιασμένο για οθόνες αφής,πλην του MacOS για το i-phone να έχει multi-touch όπως και η Apple?Δε λέω,επιθυμητό θα ήταν και ευρέως καλοδεχούμενο,αλλά ας μην το παρουσιάζουμε σα μειονέκτημα μόνο της εν λόγω συσκευής..Όσον αφορά το HD video και την υποτιθέμενη 32άρα ενσωματωμένη μνήμη,επρόκειτο για φήμες...Απογοητεύτηκες επειδή δεν ισχύει μία...φήμη; :wacko:

 

Η ημερομηνία κυκλοφορίας είναι μια χαρά,αν σκεφτείς ότι το ετοίμαζαν 1 χρόνο τώρα :p και ότι θα είναι για το hardware που φέρει μία αρκετά πρωτοποριακή συσκευή έως τις αρχές Απρίλη που θα κυκλοφορήσει.

 

6.Ας παρουσιάσουν πρώτα τις αντίστοιχες προτάσεις και μετά να το σχολιάσουμε.

 

 

@JORDANCHIOS,

 

το multi-touch γενικά σαφώς και ΔΕΝ αποτελεί πατέντα της Apple...Πατέντα της Apple είναι ο τρόπος που επιτυγχάνεται το multi-touch και όχι η λειτουργία αυτή-καθεαυτή.Αν μια άλλη εταιρία εισάγει multi-touch απλά θα πρέπει να το υλοποιήσει με διαφορετικό τρόπο απ΄ότι η Apple.

Link to comment
Share on other sites

5.Βλέπεις κάποια άλλη συσκευή με λειτουργικό σχεδιασμένο για οθόνες αφής,πλην του MacOS για το i-phone να έχει multi-touch όπως και η Apple?Δε λέω,επιθυμητό θα ήταν και ευρέως καλοδεχούμενο,αλλά ας μην το παρουσιάζουμε σα μειονέκτημα μόνο της εν λόγω συσκευής..Όσον αφορά το HD video και την υποτιθέμενη 32άρα ενσωματωμένη μνήμη,επρόκειτο για φήμες...Απογοητεύτηκες επειδή δεν ισχύει μία...φήμη;

 

Ετσι,προχειρα, μου ρχεται στο μυαλο το HD2 με WinMo

 

(2:27-)

 

και το Miliestone(DROID) με Android 2.0

 

http://www.engadget.com/2009/11/02/motorola-milestone-does-what-droidont/

 

σαφης ελλειψη του X10,imho αν και περιμενω η ενεργοποιησυη του multi touch να γινει συντομα κι ευκολα(ενδεχομενως κι επισημα)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Για το ΗD2 μου είχε διαφύγει παντελώς.Για το DROID δεν είναι ξεκάθαρο αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

262144 χρώματα η οθόνη(επίσης με παραξενεύει προσωπικά γιατί δεν έβαλαν 16 εκ... :confused: )
Link to comment
Share on other sites

και το htc hero εχει multitouch και ειναι εκδοση 1,5...πολυ σοβαρη ελλειψη(edit:οταν στο γηπεδο του android παιζουν η μοτορολα και htc με multitouch)...τελικα μονο φημες...τιποτα το σπουδαιο:(

κατανταει κουραστικο συσκευες με χαρακτιριστικα αρκετα πισω να παρουσιαζονται τωρα...τελη 2009:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όντως μωρέ...Για πέταμα είναι..Χωρίς λόγο ύπαρξης το έρμο..

 

Απορία:όσοι το κατηγορείτε για την έλλειψη multi-touch πώς και δεν αγοράσατε το i-phone?Αν είναι κάτι το τόσο σημαντικό πώς ζούσατε χωρίς τηλέφωνο που να το παρέχει;

Link to comment
Share on other sites

262144 χρώματα η οθόνη(επίσης με παραξενεύει προσωπικά γιατί δεν έβαλαν 16 εκ... :confused: )

 

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/specifications/xperiax10?lc=el&cc=gr#a

16,536 λεει στην επισημη ισοσελιδα...ευχομαι να ειναι εκατομηρια το 16...αν και δεν το βλεπω

ξερουμε ποσο θα ειναι το σαρ και η ραμ??

Link to comment
Share on other sites

μην τα γρεμισζουμε ολα μια χαρα κινητο ειναι αλλα οχι δυστυχως τοπ
apple store:ΜΑΝΑΒΙΚΟ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το SDK του Android υποστηρίζει multitouch μόνο από την έκδοση 2 και μετά. Στο Hero το multitouch περιοριζόταν μόνο στο UI της HTC.

 

Πάντως η επιλογή του 1.6 για τον Απρίλιο με παραξενεύει και εμένα όταν το Droid/Milestone κυκλοφορεί σε λίγες μέρες με την 2.0

Ίσως να ήταν μόνο για τις ανάγκες της παρουσίασης.

 

Πάντως εμφανισιακά μου αρέσει το X10 και το media interface σκίζει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το X10 ειναι αληθεια οτι εχει προοπτικες αλλα ξεκιναει με παθητικο σκορ απο τα αποδυτηρια.Κατ'αρχας χανει την τοσο σημαντικη περιοδο των Χριστουγεννων.Λογικα οσοι(υποψηφιοι αγοραστες του X10) δεν αγορασαν 3GS ή Hero θ'αγορασουν HD2 ή το Droid(στην Αμερικη).

Ακομα κι ετσι ομως θα προλαβουν οι προγραματιστες της SE να το κανουν ανταγωνιστικο μεχρι τον Φεβρουαριο-Μαρτιο του '10?Διοτι τα πρωτα hands on βιντεο ειναι αποκαρδιωτικα.Το τηλεφωνο ειναι σε φαση πρωτοτυπου ακομα,και μαλλον βιαστηκαν (για μια ακομα φορα) να το δειξουν στον κοσμο.

Μετα ειναι και το ζητημα της τιμης που δεν μπορει να ειναι χαμηλοτερη απο το X1 οταν αυτο πρωτοκυκλοφορησε.Εγω κρινοντας κι απο την τιμολογιακη πολιτικη που ακολουθησαν με το Satio,εικαζω οτι θα κινηθει περιπου στα 600-650 ευρω.Που δεν ειναι κι ευκαιρια μεταξυ μας.

Τελος ειναι και ο ανταγωνισμος στη μεση.Μεχρι να κυκλοφορησει,μπορει να χει βρει το δρομο του στην αγορα το Liquid της Acer(μια φτηνοτερη εναλλακτικη με Snapdragon) θα χουμε μαθει περισσοτερα για το HTC Dragon (με Android 2.0),καθως και για το μυστηριωδες προς το παρον Omnia με Android.Πιθανοτατα να δουμε και το Milestone(το ευρωπαικο DROID),ενω και το τεταρτο iphone δε θα ειναι πολυ μακρια(κια γουγεται πως θα εχει HD video recording :D)

 

Οποτε αυτη τη στιγμη ειναι ορατος ο κινδυνος για το X10 να καταληξει απο πολλα υποσχομενη συσκευη ενα ακριβο πειραμα για λιγους.Θα δουμε.

Εγω προσωπικα ευχομαι να παει καλα το εγχειρημα διοτι γενια η SE προσπαθει να φερει φρεσκο αερα στην αγορα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Tα πρωτα hands on βιντεο ειναι αποκαρδιωτικα.Το τηλεφωνο ειναι σε φαση πρωτοτυπου ακομα,και μαλλον βιαστηκαν (για μια ακομα φορα) να το δειξουν στον κοσμο.

 

Εγω προσωπικα ευχομαι να παει καλα το εγχειρημα διοτι γενια η SE προσπαθει να φερει φρεσκο αερα στην αγορα

 

Αυτά τα prototypes χρησιμοποιούν αποκλειστικά τη CPU για τα πάντα,εξ'ου και η καθυστέρηση.Δε δουλεύουν καθόλου με την GPU.Απόλυτα δικαιολογημένο το lagging.

 

Τι ακριβώς υποδεικνύει το φρέσκο αέρα;;Λογικό δεν είναι ότι επιβάλλεται να παρουσιάσει τέτοιες συσκευές αν θέλει να πάρει τα πάνω της; (και πολύ άργησε) :)

 

Τελικά,65536 είναι τα χρώματα της οθόνης...Γιατί το έκαναν αυτό;;;;;;;;;Αυτό και η απουσία HD video είναι αδικαιολόγητα αν ληφθεί υπόψη ο επεξεργαστής..

Link to comment
Share on other sites

Όντως μωρέ...Για πέταμα είναι..Χωρίς λόγο ύπαρξης το έρμο..

 

Απορία:όσοι το κατηγορείτε για την έλλειψη multi-touch πώς και δεν αγοράσατε το i-phone?Αν είναι κάτι το τόσο σημαντικό πώς ζούσατε χωρίς τηλέφωνο που να το παρέχει;

 

Δεν ξέρω αν είναι για πέταμα γιατί ο καθένας έχει τις ανάγκες του, ούτε το βγάλαμε άχρηστο μόνο για την έλλειψη multi-touch. Είναι και τα χρώματα της οθόνης, είναι και το λειτουργικό (ας το αναβαθμίσουν πρώτα και μετά τα λέμε), είναι και το φλας (δεν είναι δικό μου θέμα το πάχος του τηλεφώνου ούτε τους έβαλα εγώ κάποια όρια), είναι και το βίντεο, είναι η (όπως πάντα αδιόρθωτη sony) καθυστερημένη άφιξη και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...

Και στην τελική τι παραπάνω έχει αυτό το τηλέφωνο από τις υπάρχουσες συσκευές που θα πρέπει να το περιμένω μέχρι την άνοιξη του 2010? Αυτό είναι το πρόβλημά μου, ότι δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα καινούργιο. Και πρέπει εγώ τώρα να χαρώ επειδή έχει μεγάλη οθόνη και βύσμα για ακουστικά στην εκπληκτική τιμή των 600+ ευρώ? Ή να χαρώ που θα έρθει σε έξι μήνες?

Παρεπιπτόντως για τις ίδιες ελείψεις βρίζω και δεν θα αγόραζα ποτέ το iphone. Εδώ γιατί να κάνω εξαίρεση, φίλοι μου είναι? Άλλωστε δεν έχω ακούσει και κανέναν τρελά ενθουσιασμένο με το x10.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις άποψη για το λειτουργικό θα πρέπει πρώτα να το χρησιμοποιήσεις..Πρόλαβες και λειτούργησες την customized για το Χ10 έκδοση του Android 1.6 και δεν τη βρήκες καλή; μπορεί να είναι καλή η υλοποίηση της SE μπορεί να είναι και για τα μπάζα.Αν δεν τη δοκιμάσεις πώς προεξοφλείς ότι είναι πετυχημένη ή μη;Για το xenon flash μπορεί να μην είναι δικό σου το πρόβλημα,όμως...για τη φόρτιση του απαιτούνται πυκνωτές. Δουλειά τους είναι να αποθηκεύουν ηλεκτρική ενέργεια την οποία στη συνέχεια διοχετεύουν στο σωλήνα του φλας όπου μέσα υπάρχει το ευγενές αέριο ξένον.Δημιουργείται συνεπώς ηλεκτρική εκκένωση με αποτέλεσμα ν'ανάβει το φλας.Αν καταφέρεις και μου βρεις πυκνωτές οι οποίοι χωράνε σε τέτοιο πάχος θα σκίσω τα πτυχία μου..Όσα τηλέφωνα έχουν δυνατό και καλό φλας ξένον μοιραία είναι παχουλα.Κανόνας αυτός προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα prototypes χρησιμοποιούν αποκλειστικά τη CPU για τα πάντα,εξ'ου και η καθυστέρηση.Δε δουλεύουν καθόλου με την GPU.Απόλυτα δικαιολογημένο το lagging.

 

Δεν αμφιβαλλω πως οποιαδηποτε εταιρεια με αρκετο χρονο και ανθρωπινο δυναμικο στη διαθεση της,μπορει να εκμεταλλευτει στο επακρο τις δυνατοτητες της h/w πλατφορμας :)

 

Τι ακριβώς υποδεικνύει το φρέσκο αέρα;;Λογικό δεν είναι ότι επιβάλλεται να παρουσιάσει τέτοιες συσκευές αν θέλει να πάρει τα πάνω της; (και πολύ άργησε)

 

Η SE,φερνει γενικα φρεσκο αερα στις κατηγοριες συσκευων με τις οποιες καταπιανεται)περα απο τα feature phones) με τις καλες ιδεες που εχει (π.χ xperia panels).Το θεμα ειναι πως οι συσκευες συχνα μπορει να υστερουν στο συνολο.

 

Και ναι συμφωνω οτι αργησε λιγο

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις άποψη για το λειτουργικό θα πρέπει πρώτα να το χρησιμοποιήσεις..Πρόλαβες και λειτούργησες την customized για το Χ10 έκδοση του Android 1.6 και δεν τη βρήκες καλή; μπορεί να είναι καλή η υλοποίηση της SE μπορεί να είναι και για τα μπάζα.Αν δεν τη δοκιμάσεις πώς προεξοφλείς ότι είναι πετυχημένη ή μη;Για το xenon flash μπορεί να μην είναι δικό σου το πρόβλημα,όμως...για τη φόρτιση του απαιτούνται πυκνωτές. Δουλειά τους είναι να αποθηκεύουν ηλεκτρική ενέργεια την οποία στη συνέχεια διοχετεύουν στο σωλήνα του φλας όπου μέσα υπάρχει το ευγενές αέριο ξένον.Δημιουργείται συνεπώς ηλεκτρική εκκένωση με αποτέλεσμα ν'ανάβει το φλας.Αν καταφέρεις και μου βρεις πυκνωτές οι οποίοι χωράνε σε τέτοιο πάχος θα σκίσω τα πτυχία μου..Όσα τηλέφωνα έχουν δυνατό και καλό φλας ξένον μοιραία είναι παχουλα.Κανόνας αυτός προς το παρόν.

 

Φίλε kotsianis7 το πρόβλημά μου δεν είσαι εσύ ούτε έχω καμία διαφορά μαζί σου. Εμένα το προβλημά μου επαναλαμβάνω είναι πως η συγκεκριμένη συσκευή δεν έκανε κάποια βήματα μπροστά αν αναλογιστούμε και το πότε θα κυκλοφορήσει. Θα μου πεις τώρα και ποιός μου είπε να έχω τόσες προσδοκίες και πιθανόν να έχεις δίκιο. Αλλά δεν τις έβγαλα εγώ όλες αυτές τις φήμες (μην τα επαναλαμβάνω τώρα, τα έγραψα πιο πάνω), και στην τελική αυτές ήταν οι προσδοκίες μου (πιθανόν και οι ανάγκες μου), και γι αυτό και απογοητεύτικα από την συσκευή. Πραγματικά δεν μου κάνει έτσι όπως είναι και όταν θα έρθει.

Τώρα για το φλας δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου άλλα το satio για παράδειγμα δεν είναι και κανά χοντρό κινητό (άλλο το καπάκι). Και δεν έχει σημασία αν έχω χρησιμοποιήσει εγώ το android 1.6. Απλά θα ήθελα να είχαν κάνει το καλύτερο που μπορούσαν (μην ξεχνάμε και την τιμή που θα έχει), και αυτό δεν είναι το καλύτερο. Το ίδιο συνέβη και σε άλλα χαρακτηριστικά του κινητού.

Φιλικά:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kotsianis7 το πρόβλημά μου δεν είσαι εσύ ούτε έχω καμία διαφορά μαζί σου. Εμένα το προβλημά μου επαναλαμβάνω είναι πως η συγκεκριμένη συσκευή δεν έκανε κάποια βήματα μπροστά αν αναλογιστούμε και το πότε θα κυκλοφορήσει. Θα μου πεις τώρα και ποιός μου είπε να έχω τόσες προσδοκίες και πιθανόν να έχεις δίκιο.

ρε παιδια μονο και μονο με την καμπανια της η ΣΕ μας γεμιζε με προσδοκιες..."what's next" ελεγε...αν αυτο ειναι το επομενο βημα απο την ΣΕ τοτε την θεωρω ξεγραμενη...

φτιαχνουμε.πιστευουμε σου λεει μετα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kotsianis7 το πρόβλημά μου δεν είσαι εσύ ούτε έχω καμία διαφορά μαζί σου. Εμένα το προβλημά μου επαναλαμβάνω είναι πως η συγκεκριμένη συσκευή δεν έκανε κάποια βήματα μπροστά αν αναλογιστούμε και το πότε θα κυκλοφορήσει. Θα μου πεις τώρα και ποιός μου είπε να έχω τόσες προσδοκίες και πιθανόν να έχεις δίκιο. Αλλά δεν τις έβγαλα εγώ όλες αυτές τις φήμες (μην τα επαναλαμβάνω τώρα, τα έγραψα πιο πάνω), και στην τελική αυτές ήταν οι προσδοκίες μου (πιθανόν και οι ανάγκες μου), και γι αυτό και απογοητεύτικα από την συσκευή. Πραγματικά δεν μου κάνει έτσι όπως είναι και όταν θα έρθει.

Τώρα για το φλας δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου άλλα το satio για παράδειγμα δεν είναι και κανά χοντρό κινητό (άλλο το καπάκι). Και δεν έχει σημασία αν έχω χρησιμοποιήσει εγώ το android 1.6. Απλά θα ήθελα να είχαν κάνει το καλύτερο που μπορούσαν (μην ξεχνάμε και την τιμή που θα έχει), και αυτό δεν είναι το καλύτερο. Το ίδιο συνέβη και σε άλλα χαρακτηριστικά του κινητού.

Φιλικά:)

 

Μα δεν έχει κανείς κάτι με κανέναν :) Απλά θεωρώ πως ίσως δε θα πρέπει να παίρνουμε και τόσο σοβαρά τις φήμες και να δημιουργούνται τόσο υψηλές προσδοκίες,μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχει κάτι επίσημο από την εταιρία-ήταν φήμες-τουλάχιστον όσον αφορά την εγγραφή HD και την οθόνη...

 

Επίσης,μην ξεχνάς ότι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αναβαθμίσιμο στην έκδοση 2.0(με κάθε επιφύλαξη αυτό).Άλλωστε,και η ίδια η εταιρία περίμενε εξαρχής την έκδοση 2.0 για το πρώτο της Android.

 

Προσωπικά,το μόνο που με ξενέρωσε είναι η εγγραφή βίντεο(ΔΕ δικαιολογείται με τέτοια CPU + GPU-πολύ σημαντική η τελευταία-να περιοριστεί η ανάλυση σε VGA :wacko: ) και η οθόνη ως προς τον αριθμό χρωμάτων(έπρεπε να έχει το λιγότερο 262.144).Κατά τα άλλα,το θεωρώ ικανότατη συσκευή.

 

Υ.Γ.:ΤΟ Satio γι'αυτόν ακριβώς το λόγο είναι χοντρό στο καπάκι της κάμερας.Εκεί βρίσκονται οι πυκνωτές.Ήθελες και το X10 να χάσει αυτήν την κομψή εμφάνιση για χάρη του xenon flash;Προσωπικά δε θα τό'θελα!

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει όπως πρέπει να βγει μιλάμε για κινητάρα, και ας μην έχει multitouch και λοιπές πολυτέλειες...

 

Κατα τ'άλλα προτιμώ το Milestone της Motorola λόγω φυσικού QWERTY και καλύτερης τιμής (θα κάνει κάτω από 500€ ενώ το X10 το φαντάζομαι γύρο στα φτακοσάρι...)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...