Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλοι μου γεια σας . Μετα απο πεντε μερες διαβασμα πηρα κι εγω σημερα το 5230 και με τα οσα εχετε γραψει εδω μεσα το εφερα στα μετρα μου . Ηθελα μονο να ρωτησω 1. Οταν παμε χαρτες ---καιρος η συμβαντα χρεωνομαστε η οχι και 2. στην αρχικη οθονη αλλαζουν τα 4 εικονιδεια που εχει δηλ να βαλουμε αλλες συντομευσεις ? Θελω να ευχαριστησω ολους τους φιλους που βοηθανε μεσα στο φορουμ

1. Αν κατεβάσει δεδομένα για ν' ανανεώσει το καιρό π.χ. τότε θα χρεωθείς.

2. Ναι μπορείς να βάλεις όποια συντόμευση θες εσύ. Θα πας Ρυθμίσεις > Προσωπικό > Αρχική οθόνη > Συντομεύσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 727
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποιο προγραμμα να βλεπουμε τον καιρο χωρις χρεωση ? Για συντομευσεις εννοουσα πχ το bluetooth -- ημερολογιο -- αριθμομηχανη τετοια. Edited by potokis
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα να βλεπουμε τον καιρο χωρις χρεωση ? Για συντομευσεις εννοουσα πχ το bluetooth -- ημερολογιο -- αριθμομηχανη τετοια.

Μα για να βλέπεις σωστά την πρόγνωση του καιρού θα πρέπει να κατεβάζει δεδομένα ώστε ν' ανανεώνεται. Αν δεν κατεβάζει τότε δεν θα μπορεί ν' ανανεωθεί.

Ναι μπορείς να βάλεις τέτοιες συντομεύσεις. Πήγαινε στην διαδρομή που σου είπα πριν και θα τα βρεις όλα εκεί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση ρε παιδια .Στο Μεθοδοι εντοπισμου θεσης εχει 5 επιλογες. 1.Yποβοηθουμενο gps

2.Ενσωματομενο gps

3.Blutooth gps

4.Wi-Fi/Δικτυο ???????

5.Βασει δικτυου

Η ερωτηση μου ειναι ¨ εχει τελικα wi-fi (τι ειναι αυτο που γραφει στο 4) κι αν χρεωνομαστε αν το επιλεξουμε .

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση ρε παιδια .Στο Μεθοδοι εντοπισμου θεσης εχει 5 επιλογες. 1.Yποβοηθουμενο gps

2.Ενσωματομενο gps

3.Blutooth gps

4.Wi-Fi/Δικτυο ???????

5.Βασει δικτυου

Η ερωτηση μου ειναι ¨ εχει τελικα wi-fi (τι ειναι αυτο που γραφει στο 4) κι αν χρεωνομαστε αν το επιλεξουμε .

Καλημέρα.

Δεν έχει wifi, οπότε μάλλον θα εννοεί το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Αν το ενεργοποιήσεις σαφώς και θα χρεώνεσαι αφού θα κατεβάζει δεδομένα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, σε λίγο καιρό θα είμαι κι εγώ κάτοχος του 5230 και ήθελα να ρωτήσω πόσα περίπου δεδομένα καταναλώνουν οι εφαρμογές, για παράδειγμα ο καιρός. Θα μου φτάνει το internet on the phone της cosmote? Ευχαριστώ.:)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, σε λίγο καιρό θα είμαι κι εγώ κάτοχος του 5230 και ήθελα να ρωτήσω πόσα περίπου δεδομένα καταναλώνουν οι εφαρμογές, για παράδειγμα ο καιρός. Θα μου φτάνει το internet on the phone της cosmote? Ευχαριστώ.:)

 

Γειά σου φίλε.Δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά στο 5230 θα μπορείς να σερφάρεις όπως είπες κι εσύ μόνο με το Internet της Cosmote διότι δεν διαθέτει WLAN η συσκευή.Όσο για τον καιρό.Φυσικά και θα σου φτάνει.Εξάλου την ημέρα πόσες φορές να ενημερώσεις τον καιρό.1-2;Εγώ που είχα δοκιμάσει είναι ελάχιστα τα δεδομένα που τραβούσε με το SPB Weather οπότε μην ανησυχείς.Αυτό πιστεύω εγώ

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πήρα και εγώ το συγκεκριμένο κινητό και συνδέομαι κανονικά με 3G της Wind.

Κατέβασα απο ovi store εφαρμογές έκανα setup το email μου κλπ.

To πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να κάνω sync τα contacts με το https://contactsui.ovi.com/contacts μέσω 3G(δεν μπορεί να δει τον server).

Έπίσης όταν πάω να κάνω check για firmware update και πάλι πετάει αντίστοιχο μήνυμα.

Είναι ο server τους κάτω η εγώ κάνω κάτι λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τις μουσικες βιβλιοθηκες. Συνδεω μεσω USB το κινητο με τον υπολογιστη μου και το παω στην κατασταση μαζικης αποθηκευσης. Μπαινω μεσα στην καρτα μνημης και φτιαχνω εναν φακελο Μουσικη με υποφακελους για Ελληνικη και Ξενη Μουσικη. Οταν ομως κανω ανανεωση βιβλιοθηκης τα τραγουδια βγαινουν αλλου γι'αλλου. Σταν ξενα βλεπω ελληνικα και αντιστροφα. Εγω θελω να βλεπω τους φακελους με τα περιεχομενα τους ξεχωριστα και να επιλεγω τον καθε φακελο αναλογα με το τι θελω να ακουσω. Να επιλεγω δηλαδη τον φακελο με τα ελληνικα και να ειναι περασμενα ολα τα τραγουδια εκει μεσα και να ακουω μονο τα ελληνικα. Υπαρχει τροπος να γινει αυτο; Και κατι ακομα! Υπαρχει τροπος να εχουν τα τραγουδια μου ελληνικες ονομασιες και να διαβαζει το κινητο τις ελληνικες ονομασιες η πρεπει να τα μετονομασω ολα με greeklish;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τις μουσικες βιβλιοθηκες. Συνδεω μεσω USB το κινητο με τον υπολογιστη μου και το παω στην κατασταση μαζικης αποθηκευσης. Μπαινω μεσα στην καρτα μνημης και φτιαχνω εναν φακελο Μουσικη με υποφακελους για Ελληνικη και Ξενη Μουσικη. Οταν ομως κανω ανανεωση βιβλιοθηκης τα τραγουδια βγαινουν αλλου γι'αλλου. Σταν ξενα βλεπω ελληνικα και αντιστροφα. Εγω θελω να βλεπω τους φακελους με τα περιεχομενα τους ξεχωριστα και να επιλεγω τον καθε φακελο αναλογα με το τι θελω να ακουσω. Να επιλεγω δηλαδη τον φακελο με τα ελληνικα και να ειναι περασμενα ολα τα τραγουδια εκει μεσα και να ακουω μονο τα ελληνικα. Υπαρχει τροπος να γινει αυτο; Και κατι ακομα! Υπαρχει τροπος να εχουν τα τραγουδια μου ελληνικες ονομασιες και να διαβαζει το κινητο τις ελληνικες ονομασιες η πρεπει να τα μετονομασω ολα με greeklish;

 

Ευχαριστω!

 

Μια πρακτική λύση είναι να δημιουργήσεις 2 διαφορετικές λίστες αναπαραγωγής από την αντίστοιχη λειτουργία της μουσικής βιβλιοθήκης. Εκεί θα φτιάξεις 2 φακέλους με ελληνική και ξένη μουσική, αντίστοιχα και κατόπιν θα προσθέσεις τα τραγούδια από τη βιβλιοθήκη στους φακέλους που επιθυμείς. :music:

Link to comment
Share on other sites

@nobody4

Η μουσική στα Symbian 5th edition διαβάζει όλα τα αρχεία μουσικής από τις μνήμες (τηλεφώνου και κάρτα μνήμης) και τα εμφανίζουν χύμα. Δεν τα εμφανίζουν όπως τα τοποθετείς εσύ στην κάρτα μνήμης ή στην μνήμη της συσκευής. Οπότε ένας τρόπος είναι αυτός που σου πρότεινε ο @teitzis.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να κάνει sync τα contacts του με το http://contactsui.ovi.com/ ή firmware update μέσω 3G Internet;

Και στις 2 περιπτώσεις μου γυρίζει server not responding :mad:

Καμιά ιδέα;;; Αναγκαστικά πρέπει να πάρω καλώδιο usb για να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα αναβαθμηση στο 5230 και διαπιστωσα οτι δεν εχω ελληνικα και στις επαφες εχω ενα ακομα προβλημα.

Καποιες ειναι στην αρχη καμια 10αρια και δεν αρχιζει ο καταλγος απο το Α αλλα μετα απο αυτες τις επαφες ξεκινα αλφαβητικα.

 

Πατωντας τον συνδυασμο *#0000# μου εμφανιζει :

 

Software version

V 21.0.004

Software version data

05-06-2010

Custom version

21.0.004.C02.01

Custom version data

05-05-2010

Language set

01

Model

5230

Type

RM-588

Latest update

Not updates

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία:

 

Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να ρωτήσω κάτι.

Μου έβγαζε συνέχεια μήνυμα ότι δεν έχω αρκετή μνήμη στη μνήμη του τηλεφώνου (είχα ελεύθερα καμια 100kb).

Άρχισα να σβήνω εφαρμογές, μηνύματα κτλ και αισίως έφτασα να έχω ελεύθερα 5,5mb.

Όταν πάω να δω όμως τα στοιχεία μνήμης τηλεφώνου μου βγάζει ότι πιάνουν 21mb τα μηνύματα ενώ εγώ τα έχω σβήσει όλα..

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία:

 

Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής

 

Μπορεις να μου πεις ποιο product key πρεπει να βαλουμε για τα ελληνικα?

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Ολο error μου βγαζει οταν πατω phone και μετα read στο NSS...

Αν δεν βγαλει το product key , εγω δεν μπορω να βαλω το σωστο? Πρεπει πρωτα οποσδηποτε να το διαβασει, να μου το δειξει?

 

Products Dir('products').......Not Found

αυτο βλεπω βγαζει σαν σφαλμα . Το λεωμηπως βοηθα στο προβλημα μου.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να ρωτήσω κάτι.

Μου έβγαζε συνέχεια μήνυμα ότι δεν έχω αρκετή μνήμη στη μνήμη του τηλεφώνου (είχα ελεύθερα καμια 100kb).

Άρχισα να σβήνω εφαρμογές, μηνύματα κτλ και αισίως έφτασα να έχω ελεύθερα 5,5mb.

Όταν πάω να δω όμως τα στοιχεία μνήμης τηλεφώνου μου βγάζει ότι πιάνουν 21mb τα μηνύματα ενώ εγώ τα έχω σβήσει όλα..

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να παίζει?

 

  1. Άνοιξε / κλείσε συσκευή
  2. Έλεγξε την έκδοση firmware που "φοράς"
  3. Στείλε νεότερα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα προσπαθω να το κανω να αλλαξω το product key με τον δευτερο τροπο αλλα με το προγραμμα OGM_JAF μου βγαζει το μηνυμα

 

Cannot create file C:\Program Files (x86)\ODEON\JAF\winscard.dll

 

τελικα και με τους δυο τροπους εχω προβλημα.

Καποιος να με βοηθησει, λογικα θα το εχτε αντιμετωπισει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

που μπορώ να βρω (πλην επίσημης Νοκια) καπάκια αυθεντικά μπαταρίας, λευκό κατά προτίμηση ;

 

στο ebay έχουν μόνο τα χοντρά με την γραφίδα που μεγάλωνουν υπερβολικά το κινητό και δεν μου αρέσουν.

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω πρόβλημα με το pc και δεν με βάζει στο forum, σήμερα με εβαλε μετα απο 1 μηνα και επειδη δεν μπορω να το διακινδυνέψω μην με ξανα βγαλει θελω να κανω μια ερωτησουλα στα γρήγορα και συγχωρέστε με αν εχει απαντηθεί ξανα και ξανα.. Κατεβασα το ovi maps αν το τρεξω στο 5230 μου θα χρεωθώ, μιας και απο τι θυμάμαι το κινητο δεν εχει gps αλλα agps(?) ?. Eυχαριστω και σορρυ κ παλι..
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651194#post2651194

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αλόχα !

 

Πρώτο ποστ, καλώς σας βρήκα και τα σχετικά ...

 

 

Είμαι και εγώ κάτοχος του κινητού εδώ και καμιά βδομάδα και έχω να δηλώσω τα εξής:

 

1) Το κινητό είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του

2) Το e-shop κάνει παραεισαγωγές φουλ, και μετά κάνουν και τους κινέζους !

3) Ο οδηγός για debrand που βρήκα εδώ μέσα έσκισε ! Thaaaaaaaaank youuuuuuuuu :cool:

 

 

(και μακρυά από e-shop :rolleyes:)

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παρακαλω!

 

Εχω ενα προβλημα με το αρχειο που βαζω για ηχο κλησης.Οταν καποιος με καλει η εισαγωγη του τραγουδιου δεν παιζει ολοκληρη, αλλα καπου στην μεση κοβεται και βγαινει μηνυμα η κληση σας προωθειται, ενω δεν εχω βαλει καμια προωθηση.Εχω ψαξει και εχω επιλεξει οσους πιθανους συνδυασμους μπορουσα να σκεφτω αλλα ματαια.Εγω θελω να ακουγεται ολοκληρο το κομματι και να παιζει συνεχεια.

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...