Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπαμε...

Είναι Open Source...

Βάζω στοίχημα, πως αν κάποιος είναι φανατισμένος ή απόγονος του Samuel F. B. Morse, να φτιάξει μία εφαρμογή, που να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο LED, ως πομπό σημάτων μορς...

 

Αυτή κατά κάποια έννοια ήταν κ η βαθύτερη απορία μου. Υπάρχουν άραγε λειτουργίες που είναι φιξ, ή μπορούμε να επαναπρογραμματίσουμε τα πάντα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είπαμε...

Είναι Open Source...

Βάζω στοίχημα, πως αν κάποιος είναι φανατισμένος ή απόγονος του Samuel F. B. Morse, να φτιάξει μία εφαρμογή, που να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο LED, ως πομπό σημάτων μορς...

 

Αυτή κατά κάποια έννοια ήταν κ η βαθύτερη απορία μου. Υπάρχουν άραγε λειτουργίες που είναι φιξ, ή μπορούμε να επαναπρογραμματίσουμε τα πάντα?

Εφόσον το SDK υποστηρίζει τον έλεγχο του LED, τα πάντα μπορούν να γίνουν. Το μόνο όριο είναι η φαντασία:p

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι αυτο το βιντεο

που δειχνει το led??

δεν το βρηκα πουθενα η μαλλον

δεν ειδα τιποτα.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν gestavros2, σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, όμως κάτι ακόμα που θέλω:

Μαζί με την συσκευή κ πιθανόν με το αντίστοιχο PcSuite θα υπάρχει κ κανά SDK Starter kit?

Επειδή νομίζω πως όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει 100% το Ν900, θα πρέπει να είναι ικανός να φέρει όλες τις παραμέτρους, όλων των λειτουργίων στα μέτρα του!!!

Θα'θελα κ διευκρινίσεις για τον όρο SDK με απλά ελληνικά, ή αν μπορείς κ θέλεις, πες μου που μπορώ να ενημερωθώ πλήρως, από την αρχή. Σαν αρχάριος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν gestavros2, σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, όμως κάτι ακόμα που θέλω:

Μαζί με την συσκευή κ πιθανόν με το αντίστοιχο PcSuite θα υπάρχει κ κανά SDK Starter kit?

Δεν υπάρχει PcSuite για το Maemo (εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι). Υπάρχει μονο ένα εργαλείο που εγκαθιστά (φλασάρει) το λειτουργικό σε περίπτωση που το σκοτώσεις.:p

Επειδή νομίζω πως όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει 100% το Ν900, θα πρέπει να είναι ικανός να φέρει όλες τις παραμέτρους, όλων των λειτουργίων στα μέτρα του!!!
Αυτό εξαρτάται απ' τις ανάγκες του καθενός. Όποιος μπορεί βέβαια να το κάνει, είναι κερδισμένος. Το linux γενικά έχει σχεδόν απεριόριστες δυνατότητες παραμετροποίησης. Στο Maemo το κέντρο ρυθμίσεων είναι απλό (τουλάχιστον στο Ν810, στο Ν900 έχει αλλάξει), αλλά υπάρχει το gconf-editor, με το οποίο μπορείς να επεξεργαστείς κάποια αρχεία ρυθμίσεων, και το mce-editor που είναι πολύ χρήσιμο για μένα, καθώς αλλάζει τις ρυθμίσεις του module mce, σχετικά με το κλείδωμα της οθόνης, τα κουμπιά power και home κλπ. Φυσικά υπάρχει κι ο δύσκολος δρόμος του χειροκίνητου.

Θα'θελα κ διευκρινίσεις για τον όρο SDK με απλά ελληνικά, ή αν μπορείς κ θέλεις, πες μου που μπορώ να ενημερωθώ πλήρως, από την αρχή. Σαν αρχάριος
Το Maemo SDK είναι το εργαλείο για να αναπτύξεις εφαρμογές για το Maemo. Χρειάζεται να ξέρεις μερικά πράγματα για το Linux, και φυσικά προγραμματισμό. Περισσότερα δεν ξέρω γιατί κι εγώ ψάχνομαι προς το παρόν (ή μάλλον θα ψαχτώ στο μέλλον γιατί δεν έχω χρόνο τώρα:()
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το SDK αν δε κανω λαθος-ας με διορθωσει καποιος-ειχαν πει σε ενα απο τα βιντεο που υπαρχουν οτι η μονη λειτουργια που θα ειναι κλειδωμενη, θα ειναι αυτη

του τηλεφωνου..;)

 

Και μια ερωτηση σε οσους το δοκιμασαν/εχουν. Στο app manager υπαρχουν οι εφαρμογες απο τα προηγουμενα IT ή ειναι αποκλειστικα για το Ν900? Τι ειδους εφαρμογων υπαρχουν μεχρι τωρα? Repos ειναι της νοκια ή υπαρχει η επιλογη να προσθεσεις δικα σου?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Στον application manager, αρχικά, υπάρχουν οι εφαρμογές που είναι συμβατές ή γραμμένες για το Ν900. Όταν εσύ ανοίγεις μία σελίδα και κατεβάζεις μια εφαρμογή, όταν ξαναμπείς στον appman θα σε ρωτήσει αν θέλεις την σελίδα αυτή και τα περιεχόμενά της να τα προσθέσεις στις κατηγορίες του appman. Στο downloads πχ του maemo.org, όλες οι εφαρμογές είναι τακτοποιημένες σε κατηγορίες. Έτσι ακριβώς θα φαίνονται και στο Ν900.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το SDK αν δε κανω λαθος-ας με διορθωσει καποιος-ειχαν πει σε ενα απο τα βιντεο που υπαρχουν οτι η μονη λειτουργια που θα ειναι κλειδωμενη, θα ειναι αυτη

του τηλεφωνου..;)

 

Και μια ερωτηση σε οσους το δοκιμασαν/εχουν. Στο app manager υπαρχουν οι εφαρμογες απο τα προηγουμενα IT ή ειναι αποκλειστικα για το Ν900? Τι ειδους εφαρμογων υπαρχουν μεχρι τωρα? Repos ειναι της νοκια ή υπαρχει η επιλογη να προσθεσεις δικα σου?

Για το SDK και το τηλέφωνο δεν ξέρω.

Απ' ό,τι έχω ακούσει, υπάρχουν κι οι παλιές, μάλλον χρησιμοποιήται το παλιό unstable αποθετήριο. Αποθετήρια υπάρχουν της Νόκια με λίγες κλειστές εφαρμογές, του maemo.org με τις περισσότερες (σταθερές και δοκιμαστικές), και διάφορα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

προπαραγγελεια;

απο που;

οσο για το ποσοι θα το παρουν...

οσοι περισσοτεροι τοσο καλυτερα λεω εγω...

θα αναγκαστει ελπιζω η νοκια να το στηριξει κ να βγαλει εφαργμογες κ λοιπα...ευχομαι...

 

Προσωπικά δε συμφωνώ με τη γνώμη σου..

Εδώ μπορείς να κάνεις την προπαραγγελία σου:

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=36874

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=187231

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω έναν προβληματισμό σε όσους το έχουν χρησιμοποιήσει,μου φαίνεται ότι δεν θα είναι πολύ βολικό που το stant είναι τόσο μικρό και μονο από την μια μεριά,στο N800 που είναι το μονο που έχω δει από κοντά,πιάνει όλο την κάτω μεριά και ήταν αρκετά στιβαρό ακόμα και να κλικαρεις με το πενάκι πάνω στην οθόνη,το N900 πως συμπεριφέρεται?

Σίγουρα δεν είναι ένας λόγος που θα με αποτρέψει να το αγοράσω,αλλα κουβέντα να γίνετε!

:)
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δεν μπορεί να στηρίξει το βάρος της συσκευής και ταυτόχρονα να την χρησιμοποιείς είτε με πενάκι είτε με το χέρι. Είναι πολύ ασθενικό. Χρησιμεύει μόνο για να στηρίζεις την συσκευή για να βλέπεις βίντεο ή να ακούς μουσική.
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δεν μπορεί να στηρίξει το βάρος της συσκευής και ταυτόχρονα να την χρησιμοποιείς είτε με πενάκι είτε με το χέρι. Είναι πολύ ασθενικό. Χρησιμεύει μόνο για να στηρίζεις την συσκευή για να βλέπεις βίντεο ή να ακούς μουσική.

Ε;; Το σκέφτηκαν καλά αυτό;

[...]

οσο για το ποσοι θα το παρουν...

οσοι περισσοτεροι τοσο καλυτερα λεω εγω...

θα αναγκαστει ελπιζω η νοκια να το στηριξει κ να βγαλει εφαργμογες κ λοιπα...ευχομαι...

Προσωπικά δε συμφωνώ με τη γνώμη σου..[...]

Γιατί δε συμφωνείς;;

Link to comment
Share on other sites

χωρις irda λιγο δυσκολο..... :worry:

 

Σιγουρα.Ελα ομως που εχει υπερυθρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορία από την Alpha Copy στην Πάτρα.

Το Ν900 μέχρι κ τον επόμενο μήνα δεν θα έρθει στην Ελλάδα.

Νοέμβρη κ μετά θα πάρει φωτιά αυτό το φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορία από την Alpha Copy στην Πάτρα.

Το Ν900 μέχρι κ τον επόμενο μήνα δεν θα έρθει στην Ελλάδα.

Νοέμβρη κ μετά θα πάρει φωτιά αυτό το φόρουμ

και ποιους νομιζεις οτι θα τους περιμενει?την αλφα κοπυ εννοω

νεα τιμη κυριοι:http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=187231

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

και ποιους νομιζεις οτι θα τους περιμενει?την αλφα κοπυ εννοω

νεα τιμη κυριοι:http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=187231

 

ε αυτοι που εχουν επιδοτηση..

γιατι τοσο χαμηλη τιμη για τετοια συσκευη??απορω..

δηλαδη γιατι το Ν95 8gb ειχε 750??!

Link to comment
Share on other sites

ε αυτοι που εχουν επιδοτηση..

γιατι τοσο χαμηλη τιμη για τετοια συσκευη??απορω..

δηλαδη γιατι το Ν95 8gb ειχε 750??!

 

Γιατι ειναι linux (ετσι πιστευω δηλαδη).

Link to comment
Share on other sites

Mια καλη τιμη σε δημοπρασια.

http://cgi.ebay.com/Nokia-N900-Preorder_W0QQitemZ180408782006QQcmdZViewItemQQptZCell_Phones?hash=item2a01338cb6&_trksid=p3286.c0.m14

680$ με την ισοτιμια 462 ευρω.

Δεν ξερω ομως τι παιζει με αυτα. Υπαρχει περιπτωση να ναι κλειδωμενα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ν95 8GB εδώ και 1.5-2 χρόνια, το οποίο είναι και το πρώτο κινητό που έχω κρατήσει πάνω από χρόνο. Γενικά όλα τα αμιγώς touch κινητά τα αποφεύγω λόγω της αδυναμίας χρήσης με το ένα χέρι χωρίς να κοιτάς.

 

Με το Ν900 άρχισα να ψήνομαι, παρόλο που αναγνωρίζω ότι θα με δυσκολέψει σε αυτόν τον τομέα. Καθώς όμως έχω και ισχυρή υπερμετρωπία, με προβληματίζουν και τα μικ΄ρα γράμματα όταν δεν έχω τα γυαλιά μου.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω καποιον από τους χρήστες του αν η λειτουργία του zoom αφορά μόνο τις ιστοσελίδες ή και το υπόλοιπο περιβάλλον του κινητού, όπως νομίζω έχω δει στο iphone. Μπορώ δηλαδή να μεγενθύνω τμήμα της οθόνης για να διαβάσω πχ ένα sms;

Link to comment
Share on other sites

Κάνα πρωτότυπο μπορεί να είναι ;)

 

Γιατι ειναι linux (ετσι πιστευω δηλαδη).

Καμία σχέση απλά επειδή (πιστεύω και εγώ δηλαδή) παλαιότερα τα κινητά δεν είχαν τόσες πολλές δυνατότητες όσες σήμερα και έτσι όταν έβγαινε ένα πολύ καλό μοντέλο το έβαζαν πολύ ακριβά. Τώρα οι τιμές από 550-600 είναι ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

και ποιος νομιζεις οτι θα τους περιμενει?την αλφα κοπυ εννοω

[...]

Όσοι θέλουν ελληνικά, όσοι δεν αγοράζουν απ' το ίντερνετ ή το εξωτερικό κλπ κλπ

 

Έχω το Ν95 8GB εδώ και 1.5-2 χρόνια, το οποίο είναι και το πρώτο κινητό που έχω κρατήσει πάνω από χρόνο. Γενικά όλα τα αμιγώς touch κινητά τα αποφεύγω λόγω της αδυναμίας χρήσης με το ένα χέρι χωρίς να κοιτάς.

 

Με το Ν900 άρχισα να ψήνομαι, παρόλο που αναγνωρίζω ότι θα με δυσκολέψει σε αυτόν τον τομέα. Καθώς όμως έχω και ισχυρή υπερμετρωπία, με προβληματίζουν και τα μικ΄ρα γράμματα όταν δεν έχω τα γυαλιά μου.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω καποιον από τους χρήστες του αν η λειτουργία του zoom αφορά μόνο τις ιστοσελίδες ή και το υπόλοιπο περιβάλλον του κινητού, όπως νομίζω έχω δει στο iphone. Μπορώ δηλαδή να μεγενθύνω τμήμα της οθόνης για να διαβάσω πχ ένα sms;

Μεγέθυνση της οθόνης δεν υπάρχει, μπορείς όμως να μεγαλώσεις το μέγεθος των γραμματοσειρών ίσως, (με κάποιο θέμα π.χ.), σίγουρα κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Άμα θες μπορείς να ρωτήσεις στο maemo.org για το πώς μπορείς να αλλάζεις το μέγεθος των γραμματοσειρών

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορωα καταλαβω τι συμβαινει .μηπως θα παραλαβουν πολλα κομματια και πανε νατα προωθησουν?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορωα καταλαβω τι συμβαινει .μηπως θα παραλαβουν πολλα κομματια και πανε νατα προωθησουν?

 

Δεν το νομίζω. Απλά πληρώνεις παραπάνω το γεγονός ότι θα πάρεις το κινητό πιο μπροστά από όλους τους άλλους. Αν ειδικά γίνει ότι έγινε και με το iPhone 3GS (όπου η προσφορά δεν μπορούσε να καλύψει την ζήτηση) τότε έχει μεγάλη σημασία η προπαραγγελία. Το μόνο καλό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός θα βλέπουμε την τιμή να συγκλίνει στην πραγματική αξία της συσκευής. Αν κάποιος έχει κρατήσει τις προηγούμενες τιμές του expansys ανά ημερομηνία θα ήθελα πολύ να τις δημοσιεύσετε. Δύστυχώς δεν τις σημείωσα και θα ήθελα πολύ να δω πως μεταβάλλεται η αξία όσο κοντεύουμε στον Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...