Jump to content

[LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φλάσαρα στην V10F και δυστυχώς συνεχίζει να έχει το ίδιο πρόβλημα. Ακόμα κλείνει όποτε πατήσω να αποθηκεύσω μια επαφή. Ειναι τέλειο παντως..... Τωρα το κινητο παει μπαλα αλλα δεν ειναι πλεον κινητο χωρις επαφες. Τι να το κάνω? Να παω στο service της LG? Ξέρεις κανείς που βρίσκεται στο Ηράκλειο?

 

Δοκίμασε να φλασάρης την V10F του vaggos_vankel και γω είχα μερικά προβλήματα με την original και τώρα με του Βάγγου λύθηκαν

Ελπίζω να πιάσει και σε σένα και να γλυτώσεις το σέρβις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορεί να μας πει κάποιος πιες είναι οι κύριες διαφορές με την V10P_00. Είναι καλύτερη η φωτογραφική ή κάποια άλλη εφαρμογή του κινητού;

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως θα λυθεί το πρόβλημα των επαφών με άλλη έκδοση. Βρήκα τρόπο να αποθηκεύω τις επαφές στην SIM και να διαβάζω από εκεί. Συνεχίζει πάντως να κλείνει όταν επιλέξω αποθήκευση στο τηλέφωνο. Το ίδιο έκανε και με την vodafone εκδοση και με την V10P και τωρα με την V10F. Υποτίθεται πως είναι πρόβλημα software αλλά δεν διορθώνεται με τα φλασαρίσματα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως θα λυθεί το πρόβλημα των επαφών με άλλη έκδοση. Βρήκα τρόπο να αποθηκεύω τις επαφές στην SIM και να διαβάζω από εκεί. Συνεχίζει πάντως να κλείνει όταν επιλέξω αποθήκευση στο τηλέφωνο. Το ίδιο έκανε και με την vodafone εκδοση και με την V10P και τωρα με την V10F. Υποτίθεται πως είναι πρόβλημα software αλλά δεν διορθώνεται με τα φλασαρίσματα.

Πρέπει να το στείλεις στο σέρβις.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως θα λυθεί το πρόβλημα των επαφών με άλλη έκδοση. Βρήκα τρόπο να αποθηκεύω τις επαφές στην SIM και να διαβάζω από εκεί. Συνεχίζει πάντως να κλείνει όταν επιλέξω αποθήκευση στο τηλέφωνο. Το ίδιο έκανε και με την vodafone εκδοση και με την V10P και τωρα με την V10F. Υποτίθεται πως είναι πρόβλημα software αλλά δεν διορθώνεται με τα φλασαρίσματα.

 

φιλε μου και γω τα ίδια είχα και μόνο με επίσκεψη στο σερβις στρώνει.. δυστηχώς μόνο εκεί ξέρουν να του κάνουν "ολικο" σβήσιμο..

 

(υπάρχει ενας τρόπος φλασαρίσματος με το gsmulti ο οποίος φτιάχνει ακόμα και κινητά που είχαν κολήσει στο φλασάρισμα, δε ξέρω αν αξίζει το κόπο να το δοκιμάσεις..)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από τόσες μέρες, όσοι έχετε φλασάρει στην 10F τι έχετε δει? Αξίζει τον κόπο? Υπάρχει λόγος να την περάσω, σε σχέση με την 10Ρ που έχω τώρα? Όπως και να το κάνουμε, το ξαναστήσιμο από την αρχή είναι ένα θέμα!:lol:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... Παω για service λοιπον. Το οτι εχω φλασαρει το κινητο τους επηρεαζει καθολου στην LG? Για εγγυηση δεν το συζητω. Δεν γνωριζω ομως αν υπαρχει service της LG στο Ηρακλειο. Οποιος γνωριζει αν υπαρχει και που, παρακαλω να με ενημερωσει.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από τόσες μέρες, όσοι έχετε φλασάρει στην 10F τι έχετε δει? Αξίζει τον κόπο? Υπάρχει λόγος να την περάσω, σε σχέση με την 10Ρ που έχω τώρα? Όπως και να το κάνουμε, το ξαναστήσιμο από την αρχή είναι ένα θέμα!:lol:

 

Φίλε Φανατικέ, εγώ φλάσαρα στην 10F πριν 2 εβδομάδες περίπου.

 

Τα προβλήματα που είχα - και με ενδιέφεραν να διορθωθούν - (ξυπνητήρι που δεν χτύπαγε, T9 που δεν δεχόταν νέες λέξεις, τυχαίες επανεκκινήσεις) όντως διορθώθηκαν. Βέβαια χάθηκαν οι καρτέλες στις (ελληνικές) επαφές, που μου άρεσαν πάρα πολύ.

 

Από ταχύτητα δεν είδα καμία διαφορά. Αυτά που διαβάζω για λίγα msec ή ένα κλικ παραπάνω τα βρίσκω αστεία και σίγουρα είναι θέμα ψυχολογίας.

 

Κατά τ' άλλα, FM Transmitter είχα, playlists είχα και YouTube μέσω Wi-Fi έβλεπα. Τα ίδια ισχύουν και στην 10F.

 

Οπότε σου προτείνω, αν δεν έχεις κάποιο λειτουργικό πρόβλημα με το κινητό σου, να μην προχωρήσεις σε αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... Παω για service λοιπον. Το οτι εχω φλασαρει το κινητο τους επηρεαζει καθολου στην LG? Για εγγυηση δεν το συζητω. Δεν γνωριζω ομως αν υπαρχει service της LG στο Ηρακλειο. Οποιος γνωριζει αν υπαρχει και που, παρακαλω να με ενημερωσει.

Aπό τη στιγμή που έχεις φλασάρει αυτομάτως είσαι εκτός εγγύησης, διότι παρενέβης με ανεπίσημο-μη υποστηριζόμενο τρόπο στη συσκευή.Οπότε καλό είναι να μην αναφέρεις ότι φλάσαρες.Η LG λογικά δε θα σου πει τίποτα, γιατί ποτέ δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο εδώ και έχουν πάει πολλοί με τα κινητά να φοράνε εκδόσεις από φλασάρισμα και δεν τους είπαν τίποτα.Φυσικά και ξέρουν , αλλά δε λένε τίποτα.Και είναι πολύ εύκολο να το καταλαβούνε φυσικά.Εάν , λέμε εάν, σου πούνε κάτι,θα πεις ότι έσυ αναβάθμισες κανονικά από το lg pc suite και δε ξέρεις τίποτα.Αν θες να είσαι τελείως ασφαλής, πέρνα την κανονική έκδοση (κάνε downgrade δηλαδή) μέσα από το pc suite και μετά πήγαινέ το.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Φανατικέ, εγώ φλάσαρα στην 10F πριν 2 εβδομάδες περίπου.

 

Τα προβλήματα που είχα - και με ενδιέφεραν να διορθωθούν - (ξυπνητήρι που δεν χτύπαγε, T9 που δεν δεχόταν νέες λέξεις, τυχαίες επανεκκινήσεις) όντως διορθώθηκαν. Βέβαια χάθηκαν οι καρτέλες στις (ελληνικές) επαφές, που μου άρεσαν πάρα πολύ.

 

Από ταχύτητα δεν είδα καμία διαφορά. Αυτά που διαβάζω για λίγα msec ή ένα κλικ παραπάνω τα βρίσκω αστεία και σίγουρα είναι θέμα ψυχολογίας.

 

Κατά τ' άλλα, FM Transmitter είχα, playlists είχα και YouTube μέσω Wi-Fi έβλεπα. Τα ίδια ισχύουν και στην 10F.

 

Οπότε σου προτείνω, αν δεν έχεις κάποιο λειτουργικό πρόβλημα με το κινητό σου, να μην προχωρήσεις σε αναβάθμιση.

 

Όχι, ευτυχώς φίλε μου όλα δουλεύουν ρολόι. Δεν έχω κολήματα, δεν έχω restart. Εν ολίγις είναι απόλυτα σταθερό (μέχρι στιγμής).

Γι' αυτό και είμαι δυστακτικός. "Κεραμίδι που δεν στάζει, δεν το πειράζεις" λένε.

Να 'σαι καλά πάντως, σ' ευχαριστώ και τελικά μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου (και την δική μου κατα βάθος γνώμη) και θα το αφήσω στην ησυχία του, μέχρι να βγει κάποια έκδοση (αν και όταν) που θα προσφέρει κάτι παραπάνω. (χλωμό το βλέπω).

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ετσι κι αλλιως δεν περιμενα να με καλυπτει η εγγυηση. Το προβλημα ειναι οτι απο το PC Suite δεν μπορω να περασω την εκδοση που ειχε. Δεν πειραζει, θα το παω ετσι και οτι μου πουν.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι πάει στραβά κατά το φλασάρισμα και δεν ανοίγει η συσκευή, χρησιμοποιήστε το παρακάτω πρόγραμμα για να το επαναφέρετε!! Το ανέβασα στο rapidshare επειδή το λινκ που ήδη υπήρχε ήταν πολύ αργό. Ελπίζω να μη το χρειαστείτε ποτέ :P

 

http://rapidshare.com/files/31496551...ulti.part1.rar

http://rapidshare.com/files/31498020...ulti.part2.rar

http://rapidshare.com/files/31498623...ulti.part3.rar

 

Download λινκ για τον παρακάτω οδηγό εδώ.

Οδηγίες:

 

Κάνουμε εγκατάσταση το GSMulti, Infinion USB driver και το TI_Neptune driver.

 

Αντιγράφουμε το KM900AT-00-V10b-525-XXX-APR-15-2009+0 στον φάκελο GSMulti που βρίσκεται στον C:/

Διαβάστε και το αρχείο pdf που υπάρχει ξεκινώντας από την σελίδα 128..

Restart τον Η/Υ μας.

 

Βγάλτε την μπαταρία από το κινητό, συνδέστε ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ το καλώδιο USB και ΟΧΙ στην θύρα του υπολογιστή ακόμα.

 

Τρέξτε το USBMap_V01, επιλέξτε Infinion στο πάνω μέρος του παραθύρου του προγράμματος, πατήστε mapping start, ΤΩΡΑ συνδέστε το usb καλώδιο στο PC, όταν το usbmap βρεί το κινητό πατήστε save & exit.

 

-Βγάλτε το καλώδιο από το PC.-

 

Τρέξτε το GSMulti, πηγαίνετε στο configuration και επιλέξτε τα Dll αρχεία και τα FLS αρχεία που βρίσκονται στον φάκελο KM900AT-00-V10b-525-XXX-APR-15-2009+0 και στην συνέχεια επιλέξτε USB στο port information και επιλέξτε ok.

 

Πατάτε Start και μετά συνδέστε το USB στο PC, τώρα θα πρέπει να ξεκινήσει η διαδικασία φλασαρίσματος.

Αν όλα πάνε καλά, θα περαστεί μια πολύ παλιά έκδοση στο κινητό σας, αλλά τουλάχιστον θα δουλεύει. Μετά μπορείτε με οποιονδήποτε τρόπο να περάσετε μια καινούρια έκδοση με τους γνωστούς τρόπους φλασαρίσματος.

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΙ ΕΚΔΟΣΙ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΟ ΤΙΝ ΠΕΡΝΑΟ ΜΕ USB ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟ ΜΕΤΑ Η ΚΑΝΟ ΚΑΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρεται.

 

Προσπαθώ να φλασάρω στη V10f_00. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του πρώτου ποστ. Τρέχω το LG utils v0.42 αλλά όταν πατάω Ι και το kdz που έχω κατεβάσει (sto c:\) δε μου το μετατρέπει σε cab. Τι να κάνω? Εχω vista

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,

προσπαθω να ξαναφλασαρω το κινητο μου με τη γερμανικη v10P_00 αλλα στον οδηγο του jimdem οταν παω να κατεβασω το LGUSBModemDriver δεν μου ανοιγει η σελιδα....

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω??? :O

Samsung Galaxy S4

Xiaomi redmi 3 note

Xiaomi redmi 3

Lenovo K3 note

Link to comment
Share on other sites

BΟΗΘΕΙΑ!!!

Μόλις πήρα το Αρένα και ήταν σε κουτί της LG. Είναι το κουτί με το ωραίο ανοιγμα (πιστεύω καταλάβατε:p), πάνω και κάτω πλευρές άσπρες και οι περιμετρικές μαύρες. Το κινητό δεν έχει αρχεία μέσα (διαφημιστικές αηδίες δηλαδή) αλλά -κι εδώ έχω φρικάρει- έχει εικονίδιο myview στις συντομεύσεις και φυσικά στην επικοινωνία. Στις επιλογές του ίντερνετ έχει wifi και cosmote wap/mms/e-mail. Το παρανοικό είναι ότι αγόρασα το κινητό από την WIND!!!! Τι έχει συμβεί; Μπήκα στο κρυφό μενού και το λογισμικό που λέει στο main sw είναι το KM900AT-00-V10e-202-01-OCT-28-2009. Προφανώς μου έδωσαν κινητό Cosmote για να μην περιμένω μέχρι να φέρουν αυτοί τα unbranded;;;; Τι έχει γίνει;

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.. στο φλασαρισμα κολαει 1 στεπ μετα τιν μπαταρια στο 60% δλδ και παει 100% μετα και λεει ερρορ κατι για extract files. το firmware το περναει απο πανω αντικατασταση? η πρεπει να το διαγραψω πρωτα? και μετα φλασαρισμα?
Link to comment
Share on other sites

BΟΗΘΕΙΑ!!!

Μόλις πήρα το Αρένα και ήταν σε κουτί της LG. Είναι το κουτί με το ωραίο ανοιγμα (πιστεύω καταλάβατε:p), πάνω και κάτω πλευρές άσπρες και οι περιμετρικές μαύρες. Το κινητό δεν έχει αρχεία μέσα (διαφημιστικές αηδίες δηλαδή) αλλά -κι εδώ έχω φρικάρει- έχει εικονίδιο myview στις συντομεύσεις και φυσικά στην επικοινωνία. Στις επιλογές του ίντερνετ έχει wifi και cosmote wap/mms/e-mail. Το παρανοικό είναι ότι αγόρασα το κινητό από την WIND!!!! Τι έχει συμβεί; Μπήκα στο κρυφό μενού και το λογισμικό που λέει στο main sw είναι το KM900AT-00-V10e-202-01-OCT-28-2009. Προφανώς μου έδωσαν κινητό Cosmote για να μην περιμένω μέχρι να φέρουν αυτοί τα unbranded;;;; Τι έχει γίνει;

 

Αν δεν κανω λαθος το κινητο το εισαγει η cosmote στην ελλαδα. Θεωριτικα η wind επρεπε να περασει δικο της firmware οπως κανει η vodafone.

Μην κολας, περνα του αλλη εκδωση (V10P_00) και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το κινητο το εισαγει η cosmote στην ελλαδα. Θεωριτικα η wind επρεπε να περασει δικο της firmware οπως κανει η vodafone.

Μην κολας, περνα του αλλη εκδωση (V10P_00) και εισαι οκ

 

Και εγω απο wind το πηρα και δεν ειχε τπτ μεσα ουτε της cosmote ουτε wind ουτε τπτ unbranded με λιγα λογια .

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα. Εφ'όσον κανονικά παίρνεις unbranded συσκευή την δευτέρα θα πάω να ζητήσω ένα κανονικό Αρένα χωρίς Myview και λοιπές αηδίες. Το κινητό πηγαίνει τέλεια, είμαι κατευχαριστημένος προς το παρόν, αλλά το θέλω και καθαρό από τέτοια χαζά. Ευχαριστώ παίδες :)

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα στο φλασαρισμα.. παει μεχρι το 60% και μετα λεει ξαφνικα ερρορ παει 100% και λεει αυτα:

 

17:08:00 : *****CheckPCSyncPrograms Start*****

17:08:01 : PCSyncPrograms Not Found

17:08:02 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê½ÃÀÛ.

17:08:02 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê...

17:08:02 : ****************CheckAndDownload********************

17:08:02 : ******Extract Start C:\V10F_00.kdz*****

17:08:02 : Model Dll Dir(C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone\)

17:08:02 : ExtractInfo Error(0)

17:08:02 : [C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone] µð·ºÅ丮 »èÁ¦ ½Ãµµ

17:08:02 : RemoveDirectory1 Error(2):C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone

17:08:03 : !pUpgrade->StartProcessing ... PostMsg STEP_TYPE_ENV_ERROR

17:08:03 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê½ÃÀÛ.

17:08:03 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê...

17:08:03 : Page_Error ºÎºÐÀÔ´Ï´Ù

17:08:03 : OnStepMsg STEP_TYPE_ENV_ERROR delete m_pLGCyonUpdate

 

ξερει κανεις τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα στο φλασαρισμα.. παει μεχρι το 60% και μετα λεει ξαφνικα ερρορ παει 100% και λεει αυτα:

 

17:08:00 : *****CheckPCSyncPrograms Start*****

17:08:01 : PCSyncPrograms Not Found

17:08:02 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê½ÃÀÛ.

17:08:02 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê...

17:08:02 : ****************CheckAndDownload********************

17:08:02 : ******Extract Start C:\V10F_00.kdz*****

17:08:02 : Model Dll Dir(C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone\)

17:08:02 : ExtractInfo Error(0)

17:08:02 : [C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone] µð·ºÅ丮 »èÁ¦ ½Ãµµ

17:08:02 : RemoveDirectory1 Error(2):C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone

17:08:03 : !pUpgrade->StartProcessing ... PostMsg STEP_TYPE_ENV_ERROR

17:08:03 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê½ÃÀÛ.

17:08:03 : CLGMobileHttp Class ¼Ò¸ê...

17:08:03 : Page_Error ºÎºÐÀÔ´Ï´Ù

17:08:03 : OnStepMsg STEP_TYPE_ENV_ERROR delete m_pLGCyonUpdate

 

ξερει κανεις τι παιζει?

 

Ξανακατέβασε την έκδοση που πας να περάσεις, ίσως δεν κατέβηκε σωστά.

 

(Τα christmas-emoticons τα σπάνε :ninja::ninja:)

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες και πάλι.Σκέφτομαι να φλασάρω το Αρένα μου. Τι προτείνετε; Να το φλασάρω με τον οδηγό του JimDem ή με το UpTest; Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το UpTestEx για να φλασάρω στην V10F_00. Δεν έχει επιλογή να βάλω το μοντέλο του κινητού μου, κάτω από εκεί που βάζω την έκδοση λογισμικού που θα περάσω. Ξέρει κανείς τι γίνεται; Δεν εννοώ ότι είναι γκριζαρισμένο, δεν υπάρχει κανένα πλαίσιο για μοντέλο κινητου.. Την έκδοση του Uptestex την κατέβασα από την σελίδα 37, στο γνωστό ποστ.

 

 

EDIT: Όλα ΟΚ, τελικά η λύση είναι να επιλέξεις πρώτα από την αριστερά στήλη το INFΙΝΕΟΝ και εμφανίζεται δεξιά το πλαίσιο που γράφεις το μοντέλο. Με ευχαριστώ!

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...