Jump to content

[LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό , όπως θα έχετε παρατηρήσει και εσείς, αφενός πληθαίνουν οι χρήστες του Αρένα αφετέρου ως αποτέλεσμα πληθαίνουν και οι ερωτήσεις για το πως φλασάρουμε και εγκαθιστούμε νέο firmware στο κινητό μας.Το παρόν δημιουργήθηκε για να αποσυμφορηθεί το topic του Αρένα, ώστε εδώ να ασχολούμαστε μόνο με τα θέματα αυτά.Έτσι,παλιά και νέα μέλη θα μπορούμε ευκολότερα να συζητάμε και να βρίσκουμε απαντήσεις πιο γρήγορα.

Η αναβάθμιση του κινητού μπορεί να γίνει με 2 τρόπους.Με τον επίσημο και τον ανεπίσημο.

Ο επίσημος είναι μέσω του προγράμματος ,της σουίτας δηλαδή που μας δίνει η LG,που δεν είναι άλλο από το LG PC SUITE.Συνδέοντας το κινητό σας στον υπολογιστή, εφόσον υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση , δε θα αργήσετε να δείτε ένα παραθυράκι που θα σας λέει ότι εντοπίστηκε αναβάθμιση για το κινητό σας.Εδώ θέλω να καταστήσω σαφές, ότι αν κάτι πάει στραβά με την αναβάθμιση (και ενώ εμείς έχουμε ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες) και το κινητό δεν λειτουργεί, ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ Η LG.

Ο δεύτερος 'ανεπίσημος' τρόπος είναι το λεγόμενο φλασάρισμα, όπου ο χρήστης με τα κατάλληλα προγράμματα , παρακάμπτει τους περιορισμούς των εκδόσεων της χώρας του και ουσιαστικά σχεδόν μπορεί να εγκαταστήσει όποια έκδοση θέλει.Αυτό που γίνεται κατά τη διαδικασία αυτή, είναι ότι σβήνεται-εξαλείφεται το firmware που "φοράει" το κινητό μας και περνιέται το αντίστοιχο επιθυμητό για εμάς.Είναι ο κατ' εξοχήν τρόπος για να απαλλαγούμε από ένα branded κινητό (με firmware δηλαδή πειραγμένο από την Vodafone-Cosmote),καθώς πολύ συχνά τα branded κινητά εμφανίζονται να είναι πιο αργά, αλλά και να μη συνεργάζονται άψογα με κάποια προγράμματα(π.χ., έχουν αναφερθεί πολλές δυσκολίες στο gps, όσον αφορά και το Google maps αλλά και το Wetravel),χωρίς όμως αυτό να σημαίνει κατά κανόνα ότι θα συμβαίνει αυτό.Φυσικά εμείς προτιμούμε να αναβαθμίζουμε στις λεγόμενες open εκδόσεις, είτε μιλάμε για Open Greek είτε για Open Europe.

Πρέπει πάντα να θυμόμαστε ότι όταν φλασάρουμε το κάνουμε με δική μας αποκλειστικά ευθύνη.Πρέπει επίσης να θυμόμαστε ότι αν κάτι πάει στραβά, ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.Θεωρώντας τον εαυτό μου έμπειρο όσον αφορά το flashing στα LG, μπορώ να σας δώσω 3 συμβουλές που προσωπικά τις τηρώ πάντα.

1) Όταν βγει μια έκδοση, περιμένω ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ να δω τις γνώμες άλλων ατόμων που έχουν φλασάρει στην έκδοση αυτή, ουσιαστικά δηλαδή περιμένω να δω την ποιότητα του νέου firmware.

2)Φλασάρω μόνο αν η νέα έκδοση, έχει πραγματικά κάτι καινούριο να μου δώσει ή είναι τόσο καλή που "πρέπει" να φλασάρω ή εν τέλει ανταποκρίνεται στο τι θέλω ΕΓΩ από το κινητό.Και αυτό το λέω γιατί κυκλοφορούν τόσες πολλές εκεί έξω, με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους η καθεμία.

3)Κρατάω πάντοτε back up.

Τελειώνοντας θα σας πω ότι κανείς δε σας αναγκάζει να αναβαθμίσετε το κινητό σας με το λεγόμενο φλασάρισμα.Κάποιοι θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμίζουν το κινητό τους, εφόσον αυτό λειτουργεί απρόσκοπτα.Και καλά κάνουν.

Επιπλέον οι ελληνικές εκδόσεις έχουν απενεργοποιήσει τη λειτουργία του Πομπού Ραδιοφώνου (fm transmitter), μιας και η Ε.Ε.Τ.Τ. απαγόρευσε τη λειτουργία αυτή.Συνεπώς, ο πομπός ραδιοφώνου, αν και υπάρχει ως λειτουργία στο hardware στου κινητού,υπάρχει ως λειτουργία ΜΟΝΟ στην europe open και σε κάποιες άλλες (π.χ Γερμανική).

ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΥΦΟ ΜΕΝΟΥ:1809#*900# από την οθόνη κλήσης (για να έχουμε πρόσβαση στο factory reset)

 

ΕΔΩ θα βρείτε τον δημοφιλή οδηγό του jimdem582, ο οποίος εξηγεί αναλυτικά πολλά πράγματα και μας καθοδηγεί βήμα βήμα στον στόχο μας :) .

 

ΕΡΓΑΛΕΙΑ:

B2CTOOL

K500-UTILS

K360-UTILS Αρκετοί φλασάρουν με αυτό ,αντί για το K500

Η ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ LG UTILS 0.42

LGMobileDL.dll

LGMUpgrade.dll

LGUSBModemDriver_WHQL_ML_Ver_4.9.4_All_NP_v1.zip

LGUSBModemDriver_WHQL_ML_Ver_4.9.4_IFXG_NP_v2.zip

LG PC SUITE III

Ακολουθούν κάποιες εκδόσεις που μπορούμε να περάσουμε στο κινητό μας και το πρόγραμμα της LG.

Cosmote Greece v10B_00

OPEN GREEK V10B_00

Vodafone Greece

OPEN EUROPE V10B_02

OPEN EUROPE V10B_02 σε cab μορφή

OPEN GREEK V10C

German V10P_00 free firmware ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ, για λεπτομέρειες διαβάστε εδώ

Νέα 10F_00 έκδοση

Όλες οι ξένες εκδόσεις υποστηρίζουν πλήρως τα ελληνικά.

(οι λίστες θα ανανεώνονται,πάντοτε με τη συνδρομή όλων μας :) )

Edited by sakiss
Ανανέωση
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια παιδια μια βοηθεια θα ηθελα.Χθες ρωτησα πως μπορω να βαλω τη cosmote εκδοση σε κινητο vodafone.Καποιο παιδι με βοηθησε να τη βρω και ευχαριστω.Εκανα ολη τη διαδικασια που πρεπει για φλασαρισμα και εφτσα στη στιγμη που τρεχω σε dos και εβαλα το ονομα του firmware οπως επρεπε και πατησα enter αλλα δε ξεκινησε η διαδικσια αναβαθμισης οπως περιγραφεται.

 

Δε ξερω γιατι δεν ερχισε αυτοματα. Εχω xp το file ειναι kdz και δεν εναγνωριζεται οταν το βλεπω μεσα στο σκληρο οτι ανοιγει απο καποιο προγραμμα.Ειναι παντως 200 τοσα megabytes.Τη διαδικασια την εκανα καταγραμμα εχει περασει το update tool κανονικα και ειναι ελαχιστοποιημενο στο background.To pc suite τρεχει κανονικα και το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο κανονικα.

 

απλα μου γραφει loading sto dos και απο κατω κατι

Α-send root partition

b-back up....

και τα λοιπα...και παλι απο την αρχη μου λεει choise:

 

 

τι γινετε εχει κανεις καμια ιδεα?Επισης εχω κανει factory reset το κινητο πριν ξεκινησω οτιδηποτε...αλλα ειχα περασει τη τελευταια εκδοση οταν το εκανε upgrade μονο του κανονικα χωρις φλασαρισμα...τη νομιμη...οταν το πρωτοεβαλα.

 

 

ευχαριστω οποιος απαντησει γρηγορα σωζει γιατι δε ξερω τι να κανω και αν πρεπει να το βγαλω τωρα απο το usb lol.Παντως ανταποκρινεται το κινητο κανονικα.

 

α και επι την ευκαιρια...το εβγαλα απο το usb ekana factory reset και τωρα που το ξαναβαζω δε το αναγνωριζει το pc suite...ειδα οτι με το που το εβαλα αρχισε να λεει τα κλασσικα finding drivers...και στο τελος your new hardware is installed and ready to use.παιζει να πρεπει να τα βγαλω ολα και να τα ξαναβαλω?και αν ναι μετα θα δουλεψει η παλι θα κανει το ιδιο?

 

μηπως φταιει οτι εχει αναβαθμιστει σε πιο τελευταια εκδοση απο αυτη που προσπαθω να βαλω?γιατι αυτη που εχω εχω ειναι η V10D

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδια μια βοηθεια θα ηθελα.Χθες ρωτησα πως μπορω να βαλω τη cosmote εκδοση σε κινητο vodafone.Καποιο παιδι με βοηθησε να τη βρω και ευχαριστω.Εκανα ολη τη διαδικασια που πρεπει για φλασαρισμα και εφτσα στη στιγμη που τρεχω σε dos και εβαλα το ονομα του firmware οπως επρεπε και πατησα enter αλλα δε ξεκινησε η διαδικσια αναβαθμισης οπως περιγραφεται.

 

Δε ξερω γιατι δεν ερχισε αυτοματα. Εχω xp το file ειναι kdz και δεν εναγνωριζεται οταν το βλεπω μεσα στο σκληρο οτι ανοιγει απο καποιο προγραμμα.Ειναι παντως 200 τοσα megabytes.Τη διαδικασια την εκανα καταγραμμα εχει περασει το update tool κανονικα και ειναι ελαχιστοποιημενο στο background.To pc suite τρεχει κανονικα και το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο κανονικα.

 

απλα μου γραφει loading sto dos και απο κατω κατι

Α-send root partition

b-back up....

και τα λοιπα...και παλι απο την αρχη μου λεει choise:

 

 

τι γινετε εχει κανεις καμια ιδεα?Επισης εχω κανει factory reset το κινητο πριν ξεκινησω οτιδηποτε...αλλα ειχα περασει τη τελευταια εκδοση οταν το εκανε upgrade μονο του κανονικα χωρις φλασαρισμα...τη νομιμη...οταν το πρωτοεβαλα.

 

 

ευχαριστω οποιος απαντησει γρηγορα σωζει γιατι δε ξερω τι να κανω και αν πρεπει να το βγαλω τωρα απο το usb lol.Παντως ανταποκρινεται το κινητο κανονικα.

 

α και επι την ευκαιρια...το εβγαλα απο το usb ekana factory reset και τωρα που το ξαναβαζω δε το αναγνωριζει το pc suite...ειδα οτι με το που το εβαλα αρχισε να λεει τα κλασσικα finding drivers...και στο τελος your new hardware is installed and ready to use.παιζει να πρεπει να τα βγαλω ολα και να τα ξαναβαλω?και αν ναι μετα θα δουλεψει η παλι θα κανει το ιδιο?

 

μηπως φταιει οτι εχει αναβαθμιστει σε πιο τελευταια εκδοση απο αυτη που προσπαθω να βαλω?γιατι αυτη που εχω εχω ειναι η V10D

 

επαναλαμβάνω σε όλους οτι πρέπει να ακολουθούν τον οδηγό του jimdem ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.. στην περιπτωση σού δεν έχει βάλει τα σωστα dll των kp500-360 tools

 

είναι αυτα:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14440&d=1250376132

 

και τα βάζεις πάνω στα παλια..

 

 

 

μην ανησυχείς για το ότι δεν αναγνωρίζει τον κινητό, βγάλτο βάλτο και θα το δει..

 

ωστώσο πριν προχωρήσεις κοίτα ενα ενα τα βήματα του οδηγού του jimdem.. να είναι όλα τσεκαρισμένα πως τα έκανες.. και να προσέχεις οπωσδηποτε τα ΠΕΖΑ-ΚΕΦΑΛΑΙΑ στις εντολες που θα πατήσεις.. αλλιως ΔΕΝ θα κάνεις δουλειά..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και πραγματικά συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει πάνω στο αγαπημένο μας κινητό. Εδώ και δύο μέρες είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος ενός Arena, αγορασμένο από Wind με firmware ΚΜ900ΑΤ-00-V10b-202-XXX-MAY-07-2009. Συνδέοντας το με το pc suite μου ανέφερε ότι είναι διαθέσιμη αναβάθμιση του firmware. Μπορείτε να μου πείτε σε ποια έκδοση θα με αναβαθμίσει και ποιες θα είναι η διαφορές με την τωρινή; Και πάλι ευχαριστώ guys!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια και χαρα και απο εμενα..

Πριν 4 μερες αγορασα το arena και εγω.

Πηγα στην cosmote και τους ειπα οτι εκτος των αλλων ποιο πολυ με ενδιεφερε το gps και το fmt..!!!

Το ανοιξα απο το κουτι αλλα με μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι δεν εχει fmt..

Με αλλα λογια με γελασαν.

Μετα μπηκα στο forum και προσπαθησα να διαβασω για το προβλημα του fmt,αλλα μπερδευτικα ποιο πολυ=+250σελιδες.

Θελω να ρωτησω ποια διαφορα εχει αν αναβαθμισω απο lg η με φλας?

Αν κανω αναβαθμιση θα μπορω να εχω τον fmt και το gps.???

Η εκδοση του λογισμικου μου ειναι KM900AT_V10b.

Δεν ξερω αν η συσκευη μου ειναι unbranded η οχι,αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω fmt και το gps..

 

ΥΓ:Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που κανουν ποιο καλη και απο την lg,

και ποιο συγκεκριμενα στον @jimdem...keep Going...:up::up:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια και χαρα και απο εμενα..

Πριν 4 μερες αγορασα το arena και εγω.

Πηγα στην cosmote και τους ειπα οτι εκτος των αλλων ποιο πολυ με ενδιεφερε το gps και το fmt..!!!

Το ανοιξα απο το κουτι αλλα με μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι δεν εχει fmt..

Με αλλα λογια με γελασαν.

Μετα μπηκα στο forum και προσπαθησα να διαβασω για το προβλημα του fmt,αλλα μπερδευτικα ποιο πολυ=+250σελιδες.

Θελω να ρωτησω ποια διαφορα εχει αν αναβαθμισω απο lg η με φλας?

Αν κανω αναβαθμιση θα μπορω να εχω τον fmt και το gps.???

Η εκδοση του λογισμικου μου ειναι KM900AT_V10b.

Δεν ξερω αν η συσκευη μου ειναι unbranded η οχι,αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω fmt και το gps..

 

ΥΓ:Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που κανουν ποιο καλη και απο την lg,

και ποιο συγκεκριμενα στον @jimdem...keep Going...:up::up:

 

Κανονικα στην ελλαδα το fmt απαγορευεται.

Για να βαλεις fmt χρειαζετε να φλασαρεις σε καποιο firmware που να εχει (π.χ. V10O_02)

Για το gps αν δεν θες να το λειτουργεις μεσο ιντερνετ που ειναι το κανονικο του

θα πρεπει να βαλεις το wetravel.

Δες τους οδηγους του jimdem582

Για τα firmwares δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε arkoulikosta σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου.

 

Ισως δεν εθεσα καλα τις ερωτησεις..

Ρωταω λοιπον τι ειναι καλυτερα να κανω αναβαθμιση με το pc suite; η με τον δευτερο τροπο με φλας δηλαδη;και ποιες οι διαφορες;

 

Οι 2 αυτοι τροποι χρησιμοποιουν ιδια firmwares;

Γιατι στον οδηγο βλεπω 4 εκδοσεις εκτος της Vodafone Greece που μαλλον δεν ειναι για μενα.

 

1.Cosmote Greece v10B_00

2.OPEN GREEK V10B_00

3.OPEN EUROPE V10B_02

 

Στην περιπτωση μου εχω cosmote και η συσκευη δεν ειναι κλειδωμενη αν καταλαβα καλα συμφωνα με τον κωδικο 2945#*71001#

Με ενδιαφερη πολυ το fmt και το gps φυσικα χωρις χρεωση..

 

Θα θελα οποιος ξερει να απαντηση με ποιον τροπο να αναβαθμισω;

Και ποια εκδοση απο ολες; γιατι μπερδευτικα.

 

 

Φιλικα Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

!!!...Φιλε Spidey καλησπερα και καλος σας βρηκα...!!!

 

Συγγνώμη που έγραψα σε λάθος μέρος.

Ειναι πρωτη φορα που με μπερδευει τοσο μια συσκευη.

 

Πηρα τηλεφωνο και στον οτε και εκανα παραπονα γιατι

τους το ειπα απο την αρχη για τον fmt (το ειχα διαβασει μεσα εδω),

και μου ειχαν πει οτι εχει σιγουρα και η συσκευη δεν θα ειναι κλειδωμενη..

 

Λοιπον στο menu εντος εχει εικονιδιο myview,

Τωρα στο κρυφο menu λεει:

(KM900AT-00-V10b-202-01-M)

AY-07-2009

 

Εβαλα και τον κωδικο 2945#*71001# και μου λεει Already unlocked...

Τωρα τι παιζει ακριβως δεν εχω καταλαβει περιμενω να μου πειτε εσεις.

Ειμαι ετοιμος για να κανω την αναβαθμιση αρκει να μου πει καποιος με

ποιον απο τους 2 τροπους, και ποιο firmware να βαλω ωστε να εχω τον

fmt και να μπορω να περασω και το wetravel.

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας ειναι ανεκτιμητη

Link to comment
Share on other sites

!!!...Φιλε Spidey καλησπερα και καλος σας βρηκα...!!!

 

Συγγνώμη που έγραψα σε λάθος μέρος.

Ειναι πρωτη φορα που με μπερδευει τοσο μια συσκευη.

 

Πηρα τηλεφωνο και στον οτε και εκανα παραπονα γιατι

τους το ειπα απο την αρχη για τον fmt (το ειχα διαβασει μεσα εδω),

και μου ειχαν πει οτι εχει σιγουρα και η συσκευη δεν θα ειναι κλειδωμενη..

 

Λοιπον στο menu εντος εχει εικονιδιο myview,

Τωρα στο κρυφο menu λεει:

(KM900AT-00-V10b-202-01-M)

AY-07-2009

 

Εβαλα και τον κωδικο 2945#*71001# και μου λεει Already unlocked...

Τωρα τι παιζει ακριβως δεν εχω καταλαβει περιμενω να μου πειτε εσεις.

Ειμαι ετοιμος για να κανω την αναβαθμιση αρκει να μου πει καποιος με

ποιον απο τους 2 τροπους, και ποιο firmware να βαλω ωστε να εχω τον

fmt και να μπορω να περασω και το wetravel.

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας ειναι ανεκτιμητη

Για να έχεις το fm trans, θα πρέπει αναγκαστικά να έχεις έκδοση ΜΗ ελληνική, αφού όπως έχουμε πει, το fm trans απαγορεύτηκε στο Ελλαδιστάν.Αρα θα πρέπει να φλασάρεις, αφού μέσω του lg pc suite θα ψάχνει για ελληνικές διαθέσιμες εκδόσεις της Cosmote,μιας και το κινητό σου είναι branded.Η πιο νέα έκδοση είναι η v10c open greek, η οποία συμπεριφέρεται καλύτερα στο gps, αλλά δεν έχει φυσικά fm trans.Μπορείς να βάλεις την open europe v10b_02, είναι στο πρώτο post, η οποία έχει πομπό ραδιοφώνου και το gps λοκάρει (αργεί σε σύγκριση με την ελληνική 10c, αλλά λοκάρει).Η εκδοση αυτή υπάρχει και σε kdz και σε cab, κάποιοι χρήστες δυσκολεύονται με kdz αρχείο.

Το πως θα το κάνεις βρίσκεται στον οδηγό του jimdem, στο πρώτο ποστ.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

τελικα η εκδοση V10C_01 πως προεκυψε αφου η lg εχει κλειδωσει το ftp ? ειναι open greek version ή κανω λαθος? αναμεσα στην open europe και σε αυτην , ποια ειναι καλυτερη? (δεν με απασχολει το fmt) .δοκιμασε κανεις αν κλειδωνει το ιδιο γρηγορα οπως η γερμανικη ? και τελος θα προτεινα να γραφουμε διπλα απο τις εκδοσεις firmware την ημερομηνια που βγηκαν στην... πιατσα.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό , όπως θα έχετε παρατηρήσει και εσείς, αφενός πληθαίνουν οι χρήστες του Αρένα αφετέρου ως αποτέλεσμα πληθαίνουν και οι ερωτήσεις για το πως φλασάρουμε και εγκαθιστούμε νέο firmware στο κινητό μας.Το παρόν δημιουργήθηκε για να αποσυμφορηθεί το topic του Αρένα, ώστε εδώ να ασχολούμαστε μόνο με τα θέματα αυτά.Έτσι,παλιά και νέα μέλη θα μπορούμε ευκολότερα να συζητάμε και να βρίσκουμε απαντήσεις πιο γρήγορα.

 

 

Καλή μαγκιά φιλαράκι γιατί η κατάσταση όρχησε να μπερδεύεται πολύ φτάνει μόνο και μείς να μείνουμε συνεπείς

Link to comment
Share on other sites

τελικα η εκδοση V10C_01 πως προεκυψε αφου η lg εχει κλειδωσει το ftp ? ειναι open greek version ή κανω λαθος? αναμεσα στην open europe και σε αυτην , ποια ειναι καλυτερη? (δεν με απασχολει το fmt) .δοκιμασε κανεις αν κλειδωνει το ιδιο γρηγορα οπως η γερμανικη ? και τελος θα προτεινα να γραφουμε διπλα απο τις εκδοσεις firmware την ημερομηνια που βγηκαν στην... πιατσα.

 

Γερμανική δεν έχω δοκιμάσει αλλά από την ευρωπαϊκή πάει πολύ πιο γρήγορα απ’ όλες τις απόψεις σαν ταχύτητα τηλ - στο gps όταν βρει δορυφόρο δεν τον χάνει με τίποτε - έχει και ράδιο

Λίγο την φωτογραφεία δεν με ικανοποίησε πλήρως αλλά αυτό νομίζω είναι πτέζματάκι με τις βελτιώσεις που προσφέρει

Link to comment
Share on other sites

Γερμανική δεν έχω δοκιμάσει αλλά από την ευρωπαϊκή πάει πολύ πιο γρήγορα απ’ όλες τις απόψεις σαν ταχύτητα τηλ - στο gps όταν βρει δορυφόρο δεν τον χάνει με τίποτε - έχει και ράδιο

Λίγο την φωτογραφεία δεν με ικανοποίησε πλήρως αλλά αυτό νομίζω είναι πτέζματάκι με τις βελτιώσεις που προσφέρει

βασικα δεν ρωταω για την γερμανικη. για την ελληνικη ρωταω αν ειναι καλυτερη απο την Open europe. αξιζει να μεπι η v10c_01 ??

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ρωταω για την γερμανικη. για την ελληνικη ρωταω αν ειναι καλυτερη απο την Open europe. αξιζει να μεπι η v10c_01 ??

 

- Γερμανική δεν έχω δοκιμάσει – το τόνισα

Με κλειστά τα μάτια

Link to comment
Share on other sites

- Γερμανική δεν έχω δοκιμάσει – το τόνισα

Με κλειστά τα μάτια

 

Νικόλα υποστηρίζει η v10c playlists στον mp3 player;

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις το fm trans, θα πρέπει αναγκαστικά να έχεις έκδοση ΜΗ ελληνική, αφού όπως έχουμε πει, το fm trans απαγορεύτηκε στο Ελλαδιστάν.Αρα θα πρέπει να φλασάρεις, αφού μέσω του lg pc suite θα ψάχνει για ελληνικές διαθέσιμες εκδόσεις της Cosmote,μιας και το κινητό σου είναι branded.Η πιο νέα έκδοση είναι η v10c open greek, η οποία συμπεριφέρεται καλύτερα στο gps, αλλά δεν έχει φυσικά fm trans.Μπορείς να βάλεις την open europe v10b_02, είναι στο πρώτο post, η οποία έχει πομπό ραδιοφώνου και το gps λοκάρει (αργεί σε σύγκριση με την ελληνική 10c, αλλά λοκάρει).Η εκδοση αυτή υπάρχει και σε kdz και σε cab, κάποιοι χρήστες δυσκολεύονται με kdz αρχείο.

Το πως θα το κάνεις βρίσκεται στον οδηγό του jimdem, στο πρώτο ποστ.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον έχει απαγορευθεί το το fm trans γιατί μου είπαν ότι υπάρχει στην συσκευή και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα, τες πα.

Το κινητό είναι σίγουρο ότι είναι branded??

Anytime σήμερα κιόλας θα κάνω αναβάθμιση την v10b_02

που μου προτείνεις.

Ευχάριστο πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση για την καλύτερη λειτουργία του thread. Αντί να γράφετε απλά το όνομα της έκδοσης κάθε firmware, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να γράφατε και τα κύρια χαρακτηριστικά κάθε μιας (τι βελτιώνει, τι δεν έχει, κτλ). Όσο έψαξα δυστυχώς δε βρήκα κάποιο επίσημο changelist για να ξέρουμε τι μας γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, πάω να κάνω αναβάθμιση στην "V10B_02.kdz" αλλά το update κολλάει συνέχεια στο 4%. Έχω αλλάξει τα dll αφού έχω vista. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα υποστηρίζει η v10c playlists στον mp3 player;

 

Σήμερα δοκίμασα και δεν κατάφερα τίποτε μάλων όχι φίλε μου (ένα απο τα λίγα κατά της)

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει ποτέ, με την 10c να κολλήσει και να αρνείτε πισματικά να πάρει τηλέφωνο? Ενώ όλα τα άλλα να δουλεύουν κανονικά? Δηλαδή επέλεγα το νούμερο και με όποιον τρόπο ζητούσα να κάνει κλήση, αυτό με έγραφε εκεί που δεν πιάνει μελάνι!! Ότι άλλο έκανα, δεν είχε πρόβλημα. Μόνον κλήση δεν έκανε!!:wacko:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και δεν κατάφερα τίποτε μάλων όχι φίλε μου (ένα απο τα λίγα κατά της)

 

μια χαρά υποστηρίζει.. κανε factory reset και θα στρωσει.....

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά υποστηρίζει.. κανε factory reset και θα στρωσει.....

Έκανα κι εγώ factory reset αλλά τίποτα. Δεν τις αποθηκεύει που να χτυπιέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει ποτέ, με την 10c να κολλήσει και να αρνείτε πισματικά να πάρει τηλέφωνο? Ενώ όλα τα άλλα να δουλεύουν κανονικά? Δηλαδή επέλεγα το νούμερο και με όποιον τρόπο ζητούσα να κάνει κλήση, αυτό με έγραφε εκεί που δεν πιάνει μελάνι!! Ότι άλλο έκανα, δεν είχε πρόβλημα. Μόνον κλήση δεν έκανε!!:wacko:

 

μουτυχε και μένα κανα δυο φορές και τελικά εφταιγε η cosmote

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά υποστηρίζει.. κανε factory reset και θα στρωσει.....

 

Το πρώτο πράγα που έκανα μετά το φλασάρισμα ήταν factory reset

αλλα ας ξαναδοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...