Jump to content

[LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας

Νέος και εγώ στο club των arena"φθόρων" με την 10c cosmote ήδη στο κινητό μου.

Κατ'αρχάς ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις χρήσιμες πληροφορίες και οδηγίες.

Ερωτήσεις :

1. αν "φορτώσω" την 10β_02 ,γίνεται να επιστρέψω στη 10c cosmote και πώς ;

2. απο ελληνικό πληκτρολόγιο η 10b τι κάνει ;

3.δεν μπορώ να "κατεβάσω" το πρωτο .dll που αναφέρεται στον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) γινεται να επιστρεψεις αρκει να την κατεβασεις αυτη την εκδοση (βεβαια κ να μη τη βρεις αν προκυψει θεμα επισκευης το γυρνας σε οποιαδηποτε cosmote δεν ειναι απαραιτητο να ειναι η c)

2)δε την εχω δοκιμασει τη Β

3)εγω τα κατεβασα κανονικα πριν καιρο..αμα ειναι θα μιλησω με jimdem να τα ανεβασει καπου αλλου η αν γινεται να σου δωσει καποιος αλλος κανα λινκ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω διαβάσει για ενα master update τον Σεπτέμβριο με ενδιαφέρει να μπορώ να το κάνω αυτόματα.

Δηλ αν βάλω την όποια cosmote version βρω(που μπορω να την βρώ) *μετα την 10b_02 και πάω να κάνω αυτόματα update θα μπορεί να γίνει ;

-- κατέβασα και το ....destiny86.rar το οποίο περιέχει και τα .dll αλλά και μια έκδοση 10M

* ειναι αγγλική αυτή η 10Μ ;

* τα .dll κάνουν για την δουλειά μας ;

* απο ελληνικά ;

Link to comment
Share on other sites

κατα την αποψη σου δεν αξιζει καν ο χρονος που θα αφιερωσω για τη δοκιμη???

 

Ναι φίλε μου , θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο(δεν έχει και fm trans) και όπως διάβασα πριν, αρκετοί που τη βάλανε , φλασάρανε αμέσως σε προγενέστερες.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω διαβάσει για ενα master update τον Σεπτέμβριο με ενδιαφέρει να μπορώ να το κάνω αυτόματα.

Δηλ αν βάλω την όποια cosmote version βρω(που μπορω να την βρώ) *μετα την 10b_02 και πάω να κάνω αυτόματα update θα μπορεί να γίνει ;

-- κατέβασα και το ....destiny86.rar το οποίο περιέχει και τα .dll αλλά και μια έκδοση 10M

* ειναι αγγλική αυτή η 10Μ ;

* τα .dll κάνουν για την δουλειά μας ;

* απο ελληνικά ;

 

για να γινει αυτοματα πρεπει να εχεις debranded εκδοση κ να μη περιμενεις απο την cosmote

η Μ υποστηριζει μια χαρα τα ελληνικα αλλα δεν εχει youtube over wifi

τα dll αυτα δε κανουν για να φλασαρεις kdz αρχεια

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

3.δεν μπορώ να "κατεβάσω" το πρωτο .dll που αναφέρεται στον οδηγό.

 

εδω είναι τα dll που κάνουν και για .kdz αρχεία..

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14440&d=1250376132

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα το fmt σε ενα στερεοφωνικο sony που εχω στο σαλονι.

Βρηκα λοιπον μια αδεια συχνοτητα και ιδου το θαυμα,επεξε καλλυτερα απο οτι περιμενα,

απλα οταν κανεις μεταδωση του σηματος δεν σου δινει την επιλογη dolby στο EQ,

αλλα το αποτελεσμα ηταν φοβερο, επεξε στερεο κανονικα μονο οταν πηγα

λιγο ποιο μακρια εχανε το στερεο(3 μετρα).

Οταν δε εβαλα τα ακουστικα ενισχύθηκε το σημα και μπορεσα να παω εως 4 μετρα χωρις να χασω το στερεο.

Οταν χανει το στερεο παιζει κανονικα αλλα δυφωνικα χωρις κανενα προβλημα.

Αυριο θα το δοκιμασω και στο αμαξι μου.

 

 

Άρα δηλαδή ισχύει αυτό με τ' ακουστικά! Ωραίος!!;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

έπαθε ένα είδος αλτσχάιμερ το αρένα, γιατί δεν αποθηκεύει λίστες και "ξεχνάει" όσες λέξεις γράψεις στο λεξικό t9 μετά απο επανεκκίνηση

 

Ναι αυτό το παρατήρησα με το t9, υπάρχει θέμα και δεν περνώ τίποτα πια γιατί δεν έχει νόημα.

Δεν έχω αλλάξει στην V10c ακόμα έχω την V10o_german.

Link to comment
Share on other sites

εδω είναι τα dll που κάνουν και για .kdz αρχεία..

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14440&d=1250376132

 

EΥΧΑΡΙΣΤΏ stred.

Πέρασα την V10b_02 με τα αρχεία .dll απο το ......ldestiny86.rar με .cab αρχείο(ευχαριστώ και σένα finaldestiny86 όπως και τον jimdem582)

Πρώτες εντυπώσεις:

-ολοκληρώθηκε σωστά (σε αντίθεση με την v10c cosmote που είχε γίνει αυτόματα)

-πιο γρήγορα τα menu

-τα playlists τα αποθηκεύει

-με τα ελληνικά κανένα πρόβλημα

 

επειδή με τις version που υπάρχουν έχω χαθεί , μήπως θα μπορούσε να γίνει μια αναφορά των προβλημάτων αλλά και των δυνατοτήτων που έχει η κάθε μία συγκεντρωτικά , η αν υπάρχει ήδη που την βρίσκουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητο σημερα απο το service της LG (το ειχα χιλιοσπασει) και εβαλαν μεσα την V10c-202 . φανταζομαι ειναι η ελληνικη η τελευταια που εχουμε κ στα Links , σωστα ? Πληροφοριακα τα playlists δουλευουν αψογα. δεν ξερω αν ετυχε ή οχι , παντως παιζουν .
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητο σημερα απο το service της LG (το ειχα χιλιοσπασει) και εβαλαν μεσα την V10c-202 . φανταζομαι ειναι η ελληνικη η τελευταια που εχουμε κ στα Links , σωστα ? Πληροφοριακα τα playlists δουλευουν αψογα. δεν ξερω αν ετυχε ή οχι , παντως παιζουν .

Τη Δευτέρα φεύγει για σέρβις το κινητό. Μου είπανε από την LG ότι βγήκε νέα έκδοση που διορθώνει τα προβλήματα μετά από μερικές μέρες αφού έκανα την αναβάθμιση. Μου είπε ότι σίγουρα θα βάλουν την πιο νέα που δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ενας θειος μου που εχει το νοκια Ν97 που εχει fm transmitter λειτουργει κανονικα και στην ελληνικη εκδοση γιατι στο αρενα το εχουν απαγορευσει?
Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia! επειδη εφαγα μια μερα χωρις να τα καταφερω τελικα κ επειδη δ ξερω αγγλικα μ ειναι δυσκολο να κανω ολα αυτα που διαβαζω σε ενα αρχειο pdf (αφιστε που μου τα βγαζει διαφορετικα στο pc απο οτι στις φωτο :lol: )μηπως θα μπορουσε ενας ή και περισοτεροι να μ πουν πως ακριβως αλλαζω το firmware σε ενα αρενα;; :(:( εχω αυτο της βονταφον αφιστε που δ εχει τρανσμιτερ! θα σας ειμαι υποχρεος παιδια! ( γνωριζω τις συνεπειες καπιου λαθους μου:) )
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση firmware V10d_01 Open Europe, την έβαλα χτες βράδυ, μπας και μου φτιάξει το youtube over WiFi ή έστω τα play lists. Τίποτα! Ζero! Nicht! Niet! :cry:

Τρίχες!! Δεν έφτιαξε τίποτα. Ούτε play list έχει, και το youtube δεν δουλεύει με το μύνημα "Άγνωστο σφάλμα"!!!!! Καλό εεεεε!!! :mad:

 

Ρε παιδιά?? Ένα firmware τις προκοπής θα βγάλουν?? Άντε να δούμε για τον Σεπτέμβρη που λένε όλοι!! Άντε να δούμε γιατί άρχησα να κουράζομαι με την ιστορία!!

 

PS: Ευτυχώς τουλάχιστον επανήλθε το FM Transmiter. Κάτι είναι και αυτό. Τελικά η V10c είναι για τα μπάζα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση firmware V10d_01 Open Europe, την έβαλα χτες βράδυ, μπας και μου φτιάξει το youtube over WiFi ή έστω τα play lists. Τίποτα! Ζero! Nicht! Niet! :cry:

Τρίχες!! Δεν έφτιαξε τίποτα. Ούτε play list έχει, και το youtube δεν δουλεύει με το μύνημα "Άγνωστο σφάλμα"!!!!! Καλό εεεεε!!! :mad:

 

Ρε παιδιά?? Ένα firmware τις προκοπής θα βγάλουν?? Άντε να δούμε για τον Σεπτέμβρη που λένε όλοι!! Άντε να δούμε γιατί άρχησα να κουράζομαι με την ιστορία!!

 

PS: Ευτυχώς τουλάχιστον επανήλθε το FM Transmiter. Κάτι είναι και αυτό. Τελικά η V10c είναι για τα μπάζα!

 

λες οτι η v10c είναι για τα μπάζα επειδή δεν έχει fmt? μα ΟΛΕΣ οι ελληνικές δεν έχουν.. αυτό δεν τη κάνει για τα μπάζα..

 

προσωπικα η v10c μου παίζει και youtube και αποθηκευει και playlists.. αυτό που δεν κάνει είναι να σώζει τις λέξεις του Τ9..

 

επίσης ενα πρόβλημα που μου έβγαλε προχθες είναι οτι σταμάτησαν να παίζουν τα προφίλς! οτι και να επιλέξω με βγάζει στο κανονικό!

αλλο κουφό και τούτο! :p:p

πιθανότατα να διορθωθεί με factory reset αλλά δεν έχω χρόνο να κάνω τώρα..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τώρα εσύ αυτό κατάλαβες? Το Fm transm. το ανέφερα σαν υποσημίωση. Άλλα με ενδιαφέρουν, και στην 10c δεν τα είχα.

Το youtube τελικά δουλεύει στην 10d (εγώ είχα ξεχάσει να κάνω μια ρύθμιση, μου το θύμησε ο Spidey).

 

Τώρα πως εσένα σου δουλέυουν όλα δεν το ξέρω. Σε πιστεύω όμως, όπως πιστεύω και τους άλλους εδώ που λένε ότι δεν τους δουλεύουν κάποια πράγματα, όπως πιστεύω και τα μάτια μου αφού και μένα δεν μου δουλεύουν κάποια πράγματα!

Προσωπικά τηρώ στάση αναμονής, να δω τι θα κάνουν τώρα τον Σεπτέμβριο που τέλος πάντων όλοι μας ξαναμπαίνουμε σε μια σειρά. Δεν έχω κάτι με τη συσκευή, η οποία για μένα είναι εξαιρετική για τα λ7 της. Μακάρι όμως να μπορούσα να πω το ίδιο (ή έστω κατά τι λιγότερο), για την υποστύριξή της!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τώρα εσύ αυτό κατάλαβες? Το Fm transm. το ανέφερα σαν υποσημίωση. Άλλα με ενδιαφέρουν, και στην 10c δεν τα είχα.

Το youtube τελικά δουλεύει στην 10d (εγώ είχα ξεχάσει να κάνω μια ρύθμιση, μου το θύμησε ο Spidey).

 

Τώρα πως εσένα σου δουλέυουν όλα δεν το ξέρω. Σε πιστεύω όμως, όπως πιστεύω και τους άλλους εδώ που λένε ότι δεν τους δουλεύουν κάποια πράγματα, όπως πιστεύω και τα μάτια μου αφού και μένα δεν μου δουλεύουν κάποια πράγματα!

Προσωπικά τηρώ στάση αναμονής, να δω τι θα κάνουν τώρα τον Σεπτέμβριο που τέλος πάντων όλοι μας ξαναμπαίνουμε σε μια σειρά. Δεν έχω κάτι με τη συσκευή, η οποία για μένα είναι εξαιρετική για τα λ7 της. Μακάρι όμως να μπορούσα να πω το ίδιο (ή έστω κατά τι λιγότερο), για την υποστύριξή της!

 

τα πράγματα είναι απλα.. αφου σε κάποιους η v10c κάνει κάποια πράγματα τότε δεν τίθεται να τη βγάζεις ανέυθυνα "για τα μπάζα"....

 

δλδ πρώτα πρέπει να ψάχνεσαι και μετά να κρίνεις.;)

 

προσωπικά θεωρώ πως το 90% των προβλημάτων οφείλονται σε όχι σωστό φλασάρισμα-factory reset..

 

εκεί εχουν έχουν επικεντρωθεί οι προσπαθειές μου.. δλδ να βρώ πως είναι ο καλύτερος τρόπος να περαστεί ενα firmware..

η πρώτη μου σκέψη είναι χωρίς μπαταρία και sim-->2x factory reset-->flasharisma-->2x factory reset

 

αλλη σκέψη είναι να χρησιμοποιώ το GSMulti ωστώσο εκεί δεν έχω τα απαραίτητα να περνάω κάθε έκδοση αλλά μόνο την v10b

 

τρίτη σκέψη είναι factory reset-->GSMulti(v10b)-->flasharisma-->factory reset

 

όπως και να έχει αυτό είναι το σημαντικό να βρούμε.. δεν είναι τυχαίο οτι οταν το πρωτοπήρα μου εκανε ρεσταρτ στις επαφές και παρόλο που του είχα περάσει 2 firmware δεν εφτιαξε, ενω στο σερβις μου κάναν flasharisma(με GSMulti ίσως??) και έφτιαξε.. αρα κάτι δε ξέρουμε.

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχει αυτό είναι το σημαντικό να βρούμε.. δεν είναι τυχαίο οτι οταν το πρωτοπήρα μου εκανε ρεσταρτ στις επαφές και παρόλο που του είχα περάσει 2 firmware δεν εφτιαξε, ενω στο σερβις μου κάναν flasharisma(με GSMulti ίσως??) και έφτιαξε.. αρα κάτι δε ξέρουμε.

 

Ίσως, γιατί ενας φίλος είχε πει οτι ρώτησε έναν γνωστό του που δουλεύει στο σέρβις και του είχε πει οτι αυτοί κάνουν αλλιώς φλασάρισμα.

 

By the way, δεν ήρθε ο κούριερ σήμερα να το παραλάβει:mad:. Την Πέμπτη τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα αναβαθμιση στη V10_c αλλα η οθονη στα μενου του κυβου αναβοσβυνει πολυ γρηγορα σαν της crt οθονες σε video. Του εκανα και restart αλλα τιποτα. Κατευθειαν για service?
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα αναβαθμιση στη V10_c αλλα η οθονη στα μενου του κυβου αναβοσβυνει πολυ γρηγορα σαν της crt οθονες σε video. Του εκανα και restart αλλα τιποτα. Κατευθειαν για service?

 

Mε το φλασάρισμα χάνεται η εγγύηση.Κάνε factory reset πρώτα πριν το στείλεις.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι απλα.. αφου σε κάποιους η v10c κάνει κάποια πράγματα τότε δεν τίθεται να τη βγάζεις ανέυθυνα "για τα μπάζα"....

 

δλδ πρώτα πρέπει να ψάχνεσαι και μετά να κρίνεις.;)

 

προσωπικά θεωρώ πως το 90% των προβλημάτων οφείλονται σε όχι σωστό φλασάρισμα-factory reset..

 

εκεί εχουν έχουν επικεντρωθεί οι προσπαθειές μου.. δλδ να βρώ πως είναι ο καλύτερος τρόπος να περαστεί ενα firmware..

η πρώτη μου σκέψη είναι χωρίς μπαταρία και sim-->2x factory reset-->flasharisma-->2x factory reset

 

αλλη σκέψη είναι να χρησιμοποιώ το GSMulti ωστώσο εκεί δεν έχω τα απαραίτητα να περνάω κάθε έκδοση αλλά μόνο την v10b

 

τρίτη σκέψη είναι factory reset-->GSMulti(v10b)-->flasharisma-->factory reset

 

όπως και να έχει αυτό είναι το σημαντικό να βρούμε.. δεν είναι τυχαίο οτι οταν το πρωτοπήρα μου εκανε ρεσταρτ στις επαφές και παρόλο που του είχα περάσει 2 firmware δεν εφτιαξε, ενω στο σερβις μου κάναν flasharisma(με GSMulti ίσως??) και έφτιαξε.. αρα κάτι δε ξέρουμε.

 

 

Μήπως γιατί υπάρχει έκδοση της 10c που δεν έχει βγει στο update tool αλλά μόνον στα service point? Μήπως γι' αυτό σου δουλεύουν εσένα όλα? Από εκεί και μετά, κάνε όσα reset και update στην σειρά θέλεις.

 

Τες πα, επειδή κάπου δεν μου αρέσει ο τρόπος σου (είσαι επιθετικός χωρίς λόγο), το σταματάω εδώ.

Και την γνώμη μου είτε υπεύθυνη είτε ανεύθυνη (όπως λες), θα την λέω .- :mad:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί υπάρχει έκδοση της 10c που δεν έχει βγει στο update tool αλλά μόνον στα service point? Μήπως γι' αυτό σου δουλεύουν εσένα όλα? Από εκεί και μετά, κάνε όσα reset και update στην σειρά θέλεις.

 

Τες πα, επειδή κάπου δεν μου αρέσει ο τρόπος σου (είσαι επιθετικός χωρίς λόγο), το σταματάω εδώ.

Και την γνώμη μου είτε υπεύθυνη είτε ανεύθυνη (όπως λες), θα την λέω .- :mad:

 

την v10c που φοράω την έβαλα εγω και όχι σε service point, μάλιστα την ίδια έκδοση την είχα ανεβάσει για κατέβασμα για όσουν την ήθελαν καθως η LG εχει κόψει τα links.

αυτά είναι καταγεγραμμένα και ψάξε στο άλλο θέμα αν δε με πιστευεις.

 

δε σου'πα ποτε να μη λες τη γνώμη σου.. σου είπα να το ψάχνεις περισσότερο..

 

τερμα και απο μενα.. εδω μιλάμε για το αρενα, προσωπικά δεν εχω καμία όρεξη να ασχοληθώ με οτιδήποτε άλλο, εγω οτι σου έγραψα ηταν για να σε βοηθήσω, αν εσυ το πηρες στραβα λυπάμαι.

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας λίγο με τα links στο site της LG βρήκα και κατέβασα αυτό:

 

http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/KM900/AGRCSV/V10c_01/V10C_01.kdz

 

Υπόψιν πως το link για την ελληνική V10B_00 είναι αυτό:

 

http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/KM900/AGRCSV/V10b_00/V10B_00.kdz

 

Να συμπεράνω πως είναι η ελληνική open v10c_01;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...