Jump to content

[LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητε goulas14 θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σχετικα με τα Nokia που αναφερεις , γιατι κανενα Nokia δεν εχει εγκατεστημενο Free κανενα προγραμμα gps μεσα.

Και φυσικα οπως ολοι γνωριζουμε μονο στα ιδια χρηματα δεν ειναι τα αντιστοιχα κινητα της Nokia.

Επισης επειδη ασχολουμαι με τα Nokia , απο το 1994 περιπου , και ειδικα με τα series 60 , θα σου ελεγα οτι ειναι ενα καθολου σταθερο λογισμικο , κι αυτο περαν της ιδιας πειρας , ειναι κατι που το διαβαζουμε καθημερινα στο forum στα αντιστοιχα topic για τις συσκευες Nokia series 60.

Restart , κολληματα , και πολλα αλλα ακομη.

Δεν ειμαι ακομη δυστυχως , κατοχος LG , εκτος της συζυγου μου , που αυτο ειναι που με εκανε να θελω πλεον να φυγω απο τα Nokia , αλλα ειμαι κατοχος τηλεφωνων Nokia series 60 & 40 , (προς το παρον ακομη) , και τουλαχιστον η προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη.

Τελος off topic.

Ευχαριστω.:)

 

Φίλε yannis64 καλημέρα σου. Σου λέω απλά ότι ΄μέχρι πρίν ενα μηνα είχα το Νοκια Ν82 το οποίο μου έπεσε δυστυχώς σε νερό και το έχασα. Με αυτό το κινητό, δεν εγκατέστησα τιποτα πάνω. Είχα GPS με χάρτες , wi-fi τέλειο και κανένα παράπονο.

Μετά την άτυχη στιγμη που είχα και το κατέστρεψα αποφάσισα για αλλαγή να πάρω LG με οθόνη αφης. Δεν μπορώ να πω ότι ειμαι ευχαριστημένος με όλα αυτά.

καλή σου μέρα και παλι φιλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγαπητε goulas14 θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σχετικα με τα Nokia που αναφερεις , γιατι κανενα Nokia δεν εχει εγκατεστημενο Free κανενα προγραμμα gps μεσα.

Και φυσικα οπως ολοι γνωριζουμε μονο στα ιδια χρηματα δεν ειναι τα αντιστοιχα κινητα της Nokia.

Επισης επειδη ασχολουμαι με τα Nokia , απο το 1994 περιπου , και ειδικα με τα series 60 , θα σου ελεγα οτι ειναι ενα καθολου σταθερο λογισμικο , κι αυτο περαν της ιδιας πειρας , ειναι κατι που το διαβαζουμε καθημερινα στο forum στα αντιστοιχα topic για τις συσκευες Nokia series 60.

Restart , κολληματα , και πολλα αλλα ακομη.

Δεν ειμαι ακομη δυστυχως , κατοχος LG , εκτος της συζυγου μου , που αυτο ειναι που με εκανε να θελω πλεον να φυγω απο τα Nokia , αλλα ειμαι κατοχος τηλεφωνων Nokia series 60 & 40 , (προς το παρον ακομη) , και τουλαχιστον η προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη.

Τελος off topic.

Ευχαριστω.:)

 

Φίλε γιάννη και κάτι ακόμη που ξέχασα. Η Φωτογραφική του Νοκια Ν82 μου εκτύπωνε φωτογραφίες σε Α4 χωρίς κουκίδα. Μη σου πώ για αυτήν του ARENA ε? που μας πλασαρίστηκε ως 5ΜΠ και είναι με χίλια δυο προβλήματα. Με γυρίζει πίσω στην εποχή των απλών VGA. (υπερβολή μου αλλα έιμαι αγανακτησμένος). Καλημέρα και πάλι φίλε

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Spidey με συγχωρείς.. .αλλά έχεις άδικο. Όταν παίρνεις ένα κινητό με GPS που πρέπει να εγκαταστήσεις προγράμματα - οντας συνδεδεμένος βεβαια - για να δουλέψει (off line) , με wifi που ο browser "καλά είναι να" αλλάξει για να βάλουμε το οπερα γιατί ο default ειναι κακός , την ίδια στιγμή που η ΝΟΚΙΑ στα δίνει αυτα έτοιμα με την αγορά του κινητού στα ίδια λεφτα , νομίζω ότι έχουν δίκιο όσοι παραπονιούνται.

Εγώ είμαι ένας από αυτούς τους πολλους που πήραν το αρενα και δεν έχουν την πολυτέλεια και τη γνώση να κάνουν φλασαρίσματα και τέτοια. Αποτέλεσμα? έχω κινητό χωρίς τις παροχές που έπρεπε να μου δίνει άμεσα με την αγορά του.

Σε κάθε περίπτωση η δουλειά σας είναι πολύ καλή γιατί θα αναγκαστώ να τα κάνω όλα αυτά και χωρίς τη βοήθειά σας δέν θα μπορέσω.

Καλημέρα.

Η άποψή σου είναι σεβαστή.Έχε υπόψη σου όμως τα εξής:

1-το μενού των series 40 σε σχέση με το αντίστοιχο της LG είναι πολλές σκάλες κάτω,τουλάχιστον αισθητικά.Σε ευχρηστία θεωρώ ότι είναι εξίσου τα ίδια πάνω κάτω.

2-αν έγραφε νόκια,αντί για LG ,θα το αγοράζαμε 100Ε ακριβότερο.

3-άψογη ποιότητα κατασκευής.Να μη μιλήσω για τα αντίστοιχα της νόκια(εξαιρείται η σειρά Ε)

4-σε κινητό με κλειστό λειτουργικό, είναι δεδομένο ότι λύσεις για offline gps δε θα υπάρχουν,ευτυχώς που υπάρχει το wetravel.Προσωπικά δε συνιστώ σε κανέναν να πάρει LG για το GPS.Εγώ το χρησιμοποιώ ελάχιστα και γνώριζα ότι LG και πλήρες GPS δε συμβαδίζουν.

5-Για τον browser έχεις δίκιο.Βέβαια έχω παρατηρήσει και είναι περίεργο,ότι σε ορισμένα sites ο browser πάει σφαίρα.Αλλά και καλός καλός να ήταν,πάλι όπερα θα χρησιμοποιούσα, όπως και οι περισσότεροι ημών.

Θα μπορούσα να πω και άλλα,αλλά λίγη σημασία έχουν.Το κινητό είναι best seller αυτή τη στιγμή και όχι άδικα.

Και μη θεωρήσει κανείς ότι είμαι ευνοϊκός προς την LG,αν διαβάσετε posts μου, την έχω κράξει αρκετά,έχω πει πχ. ότι οι άνθρωποι στην υποστήριξη software κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

Παράκληση πάντως, να μην το κάνουμε LG vs Nokia.

edit: έχουμε πει ότι δεν είναι φωτοκινητό,μην το συγκρίνεις με το Ν82...

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με την οθόνη. Παρακολουθώ το θέμα σχεδόν από την αρχή του και μόνον εσύ και ο ddr2, έχετε παραπονεθεί για τέτοιο πρόβλημα. Δεν έχω δει κάποιον άλλο να το αναφέρει εδώ. Και στα ξένα φόρα δεν έχω δει κάτι να αναφέρεται μαζικά σε πολλά κομμάτια. Τα πρόβλημα σε 2 κομμάτια δεν συνεπάγεται γενικότερο πρόβλημα με την οθόνη του κινητού. Νομίζω ότι ψάχνουμε να κάνουμε την τρίχα - τριχιά. Είναι απλά αστοχία υλικού.

Εγώ πάλι γιατί διαβάζω όλο παράπονα?Τα παρακάτω ποστ νομίζω είναι κατατοπιστηκά!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια απαντηση απο εμενα τουλαχιστον για να μην συνεχισουμε να ειμαστε off topic.

Το Arena και αλλα παρεμφερη L.G εχουν την ευχρηστια ενος s40 Nokia , την λειτουργεικοτητα ενος s60 Nokia , χωρις φυσικα να ειναι ανοιχτο το λογισμικο , και καλυτερα που δεν ειναι s60 που δεν ειναι καθολου σταθερο εδω και χρονια , και τελος το αγοραζεις πολυ φθηνοτερα απο ενα αντιστοιχο Nokia.

Οσο για την καμερα , προσωπικα τουλαχιστον αγοραζω πρωτα κινητο , που να εχει και καμερα , και οχι μια φωτογραφικη μηχανη που να ειναι και κινητο.....;)

Και ολα αυτα τα λεει ενας κατοχος Nokia.....ακομη....

Προσωπικες αποψεις , και ειλικρινα απο εμενα τελος off topic εδω , και συγνωμη κιολας , γιατι το παραποιουμε το ολο topic αρκετα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί διαβάζω όλο παράπονα?Τα παρακάτω ποστ νομίζω είναι κατατοπιστηκά!

 

Ναι, παράπονα για ποιο πράγμα? Για την οθόνη του? Δεν νομίζω. :confused:

Μόνον εσύ και ο ddr2 το κουβεντιάζετε!

Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά παράπονα για τα firmware του Arena που γι' αυτά παραπονιέμαι και γκρινιάζω και εγώ. Οι άνθρωποι είναι όντως απίθανοι. Φτιάχνουν 1 και χαλάνε 2. Και γι' αυτό, δεν γκρινιάζουμε μόνον εμείς. Και στα ξένα φόρουμ το ίδιο συμβαίνει. Είναι γενικό το πρόβλημα. :mad:

Σαν συσκευή όμως η έρμη, δεν έχει τίποτα! Μια χαρά είναι, και απ' ότι φαίνεται υπάρχει έκδοση firmware που δουλεύουν όλα. Απλά την κρατάνε στα service point και δεν έχει βγει στο internet. Προσωπικά κάνω υπομονή για το νέο επικήμενο firmware. Αν είναι και αυτό απογοητευτικό, θα το πάω σε ένα service point να το φλασάρουν, και θα πάψω πια να ασχολούμαι.:cool:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

η εντυπωση μου για το φλασαρισμα που παρα πολλοι εχουν παρεξηγησει...γινεται με το ΕΠΙΣΗΜΟ προγραμμα της LG που χρησιμοποιει το PC SUITE που παρεχεται σε ολους μας με την αγορα του κινητου...το μονο που κανουμε εμεις ειναι να αναβαθμιζουμε το κινητο με την εκδοση που ΕΜΕΙΣ επιλεγουμε κ οχι αυτοματα το pc suite με αποτελεσμα να χανεται το fm trans λογω ελλαδας...

ετσι αντιλαμβανομαι εγω την ολη διαδικασια κ ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση μέσω του pv suite δεν ειναι διαφορετικη διαδικασία από το φλασάρισμα? Επίσης το wettravel,αν το εγκαταστήσουμε,ειναι δωρεαν ή οχι?
Link to comment
Share on other sites

factory reset= 3-4 λεπτα...

 

η διαδικασια σαν διαδικασια ειναι διαφορετικη απο το pc suite με την εννοια οτι δε συνδεεις το κινητο κ περιμενεις να κανει αναβαθμιση...το επισημο προγραμμα της lg χρησιμοποιειται κ στο φλασαρισμα...αμα διαβασεις τον οδηγο θα καταλαβεις..εμεις απλα οριζουμε ποια εκδοση θα περασει στο κινητο...τα υπολοιπα γινονται οπως στο pc suite

 

το wetravel ειναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα 45λεπτο εκανα factory reset και ακομη λεει οτι ειναι in progress...τι γινεται τωρα?αν βγαλω την μπαταρια θα παθει ζημια?
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

εγω Τζιμ ενα θα πω..ουτε κατι στραβο εχω κανει στο κινητο και το φλασσαρισματακι του οταν εκανα και περασα αλλο λογισμικο μου το περασε εξ'ολοκληρου..το κινητο αυτο που βλεπω ειναι οτι υστερει σε πολλα σημεια,πραμα απαραδεχτο για ενα κινητο που θεωρειται οτι καινοτομει οσον αφορα το ειδος του..μιλωντας για το S-Class..τεσπα,θα μπορουσε να εχει και ενα πλοηγο της προκοπης και οχι να σπαζοκεφαλιαζομαστε να βαλουμε μοντιφες..οσο για το wi-fi δεν ξερω αν ειναι προβλημα του κινητου η' του λογισμικου..
Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος?εδv και μια ωρα μου λεει factory reset in progress...:cry:

 

δεν εχεις επιλογή φίλε μου, βγάλε τη μπαταρία και ο θεος βοηθός.. το πολύ πολύ να χρειαστεί σερβις.:blink:

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος?εδv και μια ωρα μου λεει factory reset in progress...:cry:

Μου έχει συμβεί 2 φορές να καθυστερεί πάνω από είκοσι λεπτά,έβγαλα την μπαταρία και με το που το άνοιξα ξανά, ολοκλήρωσε το factory reset.Έχει αναφερθεί όμως από 2 παιδιά εδώ, ότι κόλλησε όντως το κινητό και χρειάστηκε να το επαναφέρουν μέσω ειδικού προγράμματος, το GSM MULTI.Σε ξένο φόρουμ, κάποιος το άφησε 2 μέρες να φορτίζει και κάποια στιγμή επανήλθε μόνο του.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν εγκατάσταση? και gps στο κινητό με ή χωρίς wifi ?

 

Δωρεάν , είναι free το πρόγραμμα, χωρίς wifi αφού αποθηκεύονται οι χάρτες στο κινητό.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν , είναι free το πρόγραμμα, χωρίς wifi αφού αποθηκεύονται οι χάρτες στο κινητό.

 

Θέλει λίγη δουλειά για να εγκατασταθεί, όπως διάβασα σε σχετικά posts...

Ελπίζω να μην είναι πολύ δύσκολο... Θα το δοκιμάσω και αν κάτι δεν μου πάει καλά θα ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας! Μπράβο παιδιά! Το site είναι κορυφαίο!

Link to comment
Share on other sites

hi guyz, ελπιζω εδω να ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω το εξης :

Ειναι δυνατον να εγκαταστησω στο ΚΜ900arena το quicktime player για να μπορω να βλεπω videos οπως π.χ. απ'το youtube?ως τωρα οταν εμπαινα στο youtube κ πατουσα ενα video για να το αναπαραγαγει το κινητο μου εβγαζε οτι η υπηρεσια δεν υποστηριζεται-wifi.. :( :(

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρουσιαζεται το εξής πρόβλημα με τη συσκευή μου (LG arena - ημερομηνία αγορα; 15.7.2009): όταν καποιος με καλεί ή όταν καλω καποιον, η οθόνη αυτόματα μαυρίζει, με αποτέλεσμα: 1) να μην μπορω να βλεπω ποιος με καλεί ή ποιον καλω και 2) να μην μπορώ να πατησω το αναλογο πληκτρο αφής για διακοπη της κλησης.

Eχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

hi guyz, ελπιζω εδω να ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω το εξης :

Ειναι δυνατον να εγκαταστησω στο ΚΜ900arena το quicktime player για να μπορω να βλεπω videos οπως π.χ. απ'το youtube?ως τωρα οταν εμπαινα στο youtube κ πατουσα ενα video για να το αναπαραγαγει το κινητο μου εβγαζε οτι η υπηρεσια δεν υποστηριζεται-wifi.. :( :(

 

οχι δε μπορεις να εγκαταστησεις quicktime..κ γενικα προγραμματα αυτου του ειδους...παρα μονο java εφαρμογες..για να δεις βιντεο στο youtube πρεπει να πας συνδεσιμοτητα κ ρυθμισεις ροης κ να βαλεις wifi...αν δε το εχει αναβαθμιζεις σε νεοτερη εκδοση κ εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρουσιαζεται το εξής πρόβλημα με τη συσκευή μου (LG arena - ημερομηνία αγορα; 15.7.2009): όταν καποιος με καλεί ή όταν καλω καποιον, η οθόνη αυτόματα μαυρίζει, με αποτέλεσμα: 1) να μην μπορω να βλεπω ποιος με καλεί ή ποιον καλω και 2) να μην μπορώ να πατησω το αναλογο πληκτρο αφής για διακοπη της κλησης.

Eχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα;

 

εχει αναφερθει απο καποια παιδια προβλημα με τον αισθητηρα φωτος..δοκιμασε να βγαλεις τη ζελατινα που εχει κ να μας πεις..ειναι ρυθμισμενο οταν το εχεις στο αυτι να σβηνει..μετα το βγαζεις κ σε ενα δευτερολεπτο αναβει για να τερματισεις την κληση..αν δεν ειναι η ζελατινα μαλλον πας για ελεγχο στο service

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρουσιαζεται το εξής πρόβλημα με τη συσκευή μου (LG arena - ημερομηνία αγορα; 15.7.2009): όταν καποιος με καλεί ή όταν καλω καποιον, η οθόνη αυτόματα μαυρίζει, με αποτέλεσμα: 1) να μην μπορω να βλεπω ποιος με καλεί ή ποιον καλω και 2) να μην μπορώ να πατησω το αναλογο πληκτρο αφής για διακοπη της κλησης.

Eχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα;

 

έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα... έχω ακόμα την ζελατίνα της LG, θα δοκιμάσω κι εγω και θα ενημερώσω..

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά!!! δε μου κάνει extract το αρχειο .kdz όταν πάει να κάνει την αναβάθμιση και το διακόπτει! μου βγάζει error!! τί κάνω;;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...