Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμιά ιδέα κανείς?

Συνεχίζει η ίδια κατάσταση μετά και από αναβάθμιση.

Με hard format θα γίνει τπτ?

 

δυστυχώς δεν υπάρχει (ακόμα) λύση, είναι το μοναδικό σοβαρό μειονέκτημα του Ε52...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προς το παρόν γιατί δεν το γυρίζει σε gsm και να δεί αν έχει πάλι πρόβλημα? Τελικά ας ρωτήσει και στον ΟΤΕ.

 

H Cosmote τρεις λαλούν.........! Γυρισμένο σε gsm (προτροπή Nokiaclub) είναι αλλά δεν είναι λύση αυτό.

Η βιντεοκλήσεις? Το internet?

 

δυστυχώς δεν υπάρχει (ακόμα) λύση, είναι το μοναδικό σοβαρό μειονέκτημα του Ε52...

 

Το έχουμε τρεις στην παρέα. Μόνο στον ένα παρουσιάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote τρεις λαλούν.........! Γυρισμένο σε gsm (προτροπή Nokiaclub) είναι αλλά δεν είναι λύση αυτό.

Η βιντεοκλήσεις? Το internet?

Το έχουμε τρεις στην παρέα. Μόνο στον ένα παρουσιάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Τελικά μήπως κανένα hard reset θα βόλευε? Για να μην παρυσιάζεται στους άλλους σημαίνει προφανώς ότι η συσκευή η συγκεκριμένη έχει το πρόβλημα και ότι η cosmote δεν το έχει το πρόβλημα.

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

H Cosmote τρεις λαλούν.........! Γυρισμένο σε gsm (προτροπή Nokiaclub) είναι αλλά δεν είναι λύση αυτό.

Η βιντεοκλήσεις? Το internet?

 

 

 

Το έχουμε τρεις στην παρέα. Μόνο στον ένα παρουσιάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

το έχουν πέντε φίλοι μου και το πρόβλημα είναι υπαρκτό στην εναλλαγή από 3G σε GSM χάνεται η κλήση... δεν ξέρω αν είναι θέμα κινητού σίγουρα γιατί ολοι είναι Cοsmοte.. αλλά πρόβλημα υπάρχει 100% νομίζω ότι έχω διαβάσει και ανάλογη αναφορά σε ξένο σαιτ αλλά δεν θυμάμαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το hopping από 3G σε GSM και το ανάποδο δημιουργεί προβλήματα, κάποιος που το έχει κλειδωμένο σε GSM σίγουρα θα έχει πολύ λιγότερα call drops από κάποιον που το έχει στο αυτόματο. (Το να το κλειδώσεις σε UMTS είναι ποντιακό γιατί στις περισσότερες περιοχές δε θα πιάνει.)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

πήρα nokia E52 και του έκανα την πρώτη αναβάθμιση μέσω του υπολογιστή μου.Λοιπόν τώρα πλέον έχω τρελά προβλήματα.Όταν καλώ άλλα τηλέφωνα μου αναγράφει σφάλμα "σφάλμα σύνδεσης" και διακόπτει την κλήση και 2ον και βασικότερο για εμένα,όταν με καλούν άλλοι βγαίνει απ'ευθείας μήνυμα " η κλήση σας προωθείται.αφήστε μετά το χαρακτηρ.......".Θεώρησα πως είναι πρόβλημα ρυθμίσεων και πήγα μέσω του πίνακα ελέγχου ,ρυθμίσεις,προώθηση κλήσεων να αλλάξω την προώθηση για όλες τις κλήσεις σε όχι ,τό έκανα και αυτό αλλά πάλι τίποτα...

μπορεί να βοηθήσει κάποιος? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Για αρχή δοκίμασε να βάλεις μία άλλη κάρτα sim να δεις αν παραμένει το πρόβλημα και ενημέρωσε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το αναδυομενο μηνυμα για wlan εχει αρχισει να γινεται ΣΠΑΣΤΙΚΟ.

Εχω βγαλει καθε εφαρμογη (πιστευω), εχω κανει disable τα 2 email account και αυτο εκει καθε 5 λεπτα ζηταει συνδεση...ΕΛΕΟΣ.

Πικρη παρηγορια οτι και αλλοι εχουν το προβλημα αυτο...ελπιζω να διορθωθει.

 

+1 και από μένα, και δεν έχω ενεργοποιημένο ούτε το World Traveler, ενώ η αναζήτηση WLAN είναι ρυθμισμένη στο ΠΟΤΕ...

Συνήθως όμως το κάνει όταν ακούω ράδιο (!), ίσως γιατί ψάχνει σύνδεση για Internet radio...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Για αρχή δοκίμασε να βάλεις μία άλλη κάρτα sim να δεις αν παραμένει το πρόβλημα και ενημέρωσε.

 

φίλε μου έβαλα μία άλλη κάρτα sim στο κινητό μου και μπορώ να καλέσω κανονικά όπως επίσης απο το άλλο κινητό στο οποίο τοποθέτησα την κάρτα μου επίσης λειτουργεί κανονικά(κουφό?...).Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάποιο ρόλο η κάρτα η οποία είναι απο το πρώτο κινητό μου αγορασμένο το 2004 και να έχει να κάνει με την τεχνολογία 3g ή κάτι τέτοιο?

Δεν ξέρω,έχω πελαγώσει

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η καρτα σου θελει αλλαγη.

2010 εχουμε και εχεις καρτα 2004.

Το γρηγοροτερο αλλαξε την.

Και προβλημα να μην ειχες τοσο παλια καρτα δεν κρατας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η καρτα σου θελει αλλαγη.

2010 εχουμε και εχεις καρτα 2004.

Το γρηγοροτερο αλλαξε την.

Και προβλημα να μην ειχες τοσο παλια καρτα δεν κρατας.

Η δική μου είναι του 1998 και δεν έχει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που είναι ταχύτερη των σημερινών. Το πρόβλημα είναι του τηλεφώνου, καλύτερα να το πάει στη Nokia.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια μολις το σαββατο αγορασα το κινητο απο βονταφον 275 ευρο με χαρτες μεσα και βαση αυτοκινιτου.μια χαρα μου φαινετε τις πρωτες μερες.......
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα περισσότερα από τα προβλήματα που αντιμετώπιζα από την αρχή της συμβίωσής μου (από το Σεπτέμβριο 2009) με το Ε52, συνέχιζα να τα αντιμετωπίζω μέχρι και με την έκδοση 34. Το βασικότερο ήταν η αναξιοπιστία του κινητού στις κλήσεις (όπως πολλοί περιγράφουν πρόσφατα), όπου άλλες "έπεφταν", ορισμένες φορές δεν άκουγα το άλλο μέρος και άλλες έκανε επανεκκίνηση. Τα προβλήματα με τις κλήσεις αν και περιορίστηκαν λίγο με κάποιες αναβαθμίσεις, ποτέ δεν επιλύθηκαν τελείως και κάθε φορά κάτι γινόταν (μη προβλέψιμο και μη σταθερό) και δεν μπορούσα να επικοινωνήσω.

 

Αποτέλεσμα, να επιστρέψω στο παλιό μου κινητό εδώ και αρκετό καιρό, όπου τουλάχιστον μπορώ και κάνω κλήσεις αξιόπιστα και έχω ένα παραγωγικό Τ9 και ας μην έχω GPS, Video call, Internet Video και δε συμμαζεύεται.

 

Πριν από 2μιση εβδομάδες βρήκα χρόνο να το πάω σε Nokia care για να το ελέγξουν. Θα το έστελναν στο εξωτερικό μιας και η Alpha Copy (επιτέλους) "αποδεσμέυτηκε" από την εμπλοκή της, τουλάχιστον, με τα κινητά Nokia.

12 εργάσιμες και ακόμα δεν έχω κάποια ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω αρκετο καιρο το κινητακι αλλα δεν εχω αντιμετωπισει τα προβληματα τα οποια αναφερονται κατα καιρους!!! Anyway το κινητακι μου ειναι μια χαρα η μπαταρια τα σπαει και ολα μια χαρα!!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Μετα από 10 μήνες συμβίωσης(ευτυχώς εντός εγγύησης)

την τελευταία βδομάδα μου έκανε νερά το keyboard

δεν πατιόταν το μεσαίο πλήκτο (τησςεπιλογής) και το 9

με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το δουλέψω

---οχι δεν είχε φάει σαβουρα----

κανλενα παρόμοιο περιστατικο?

το πήγα στο multirama ποθ το πήρα και τώρα περιμένω

ξερετε εάν θα πάει εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την ενασχόληση μου από την αρχή αυτού του thread να παραθέσω κι εγώ τα συμπεράσματά μου:

 

Αναξιόπιστη και μη σταθερή δεν είναι η συγκεκριμένη συσκευή (Ε52) αλλά η κατασκευή του τσιπ του. Κι εξηγώ:

Προβλήματα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς βρίσκουν πολλούς από εμάς σύμφωνους, αλλά και άλλους τόσους από εμάς τελείως αντίθετους. Προσωπικά, για το τελευταίο πρόβλημα που αναφέρθηκε (αυτό με τις κλήσεις) δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Ουδέποτε δεν έχει διακοπεί κλήση μου (ωστόσο σε αποκλειστικό gms mode), ουδέποτε δεν απέτυχε η ακρόασή μου από τον συνομιλούντα λόγω αστοχίας του noise cancelation και για οποιαδήποτε ανωμαλία που μου έχει προκύψει, ψάχνοντας μέσα σε αυτές τις σελίδες αλλά και σε άλλα φόρουμ του εξωτερικού, έχω βρει λύσεις. Όταν για παράδειγμα αρχίζει το κινητό τις επανεκινήσεις και τα κολλήματα, σβήνεις μία μία τις εφαρμογές που του έβαλες τελευταίες μέχρι να δεις ποια το προξενεί.

Με λίγα λόγια τι θέλω να πω; Αν το κινητό έχει κατασκευαστεί σωστά, λειτουργεί σωστά και το μόνο που μπορεί να το κολλάει ή να του δημιουργεί πρόβλημα είναι το software που του φορτώνουμε. Εκεί με λίγη υπομονή λύνονται όλα τα θέματα.

Το πρόβλημα επικεντρώνεται ότι (από ότι έχω καταλάβει) μία στις τρεις συσκευές είναι εξ' αρχής προβληματική όσον αφορά το hardware (ή την αστοχία επιτυχούς συνεργασίας του hardware με του αρχικώς φορτωμένου software/λειτουργικού). Και από αυτά που ακούω εδώ μέσα (που δεν είναι του στυλ: δεν μου πατιέται το 5, τρίζει το πίσω κάλυμμα κλπ), οδηγούμαστε στο συμπέρασμα είτε ότι η συναρμολόγηση του tsip δεν είναι και η καλύτερη, είτε ότι το γενικό σετάρισμα του κινητού δεν γίνεται σωστά.

Το βασικό που πρέπει κάποιος να κάνει για να θεωρεί τον εαυτό του και την επιλογή του καλυμμένη είναι να διαβάσει όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου thread, να δει όλα τα βασικά προβλήματα που παρατίθενται μέσα σε αυτές και μόλις αγοράσει το εν λόγω κινητό, να αρχίσει την ίδια μέρα τις δοκιμές για να δει αν το κινητό του παρουσιάζει κάποιο από αυτά τα προβλήματα. Η συσκευή συνοδεύεται (βάσει νόμου της Ε/Ε) από DOA τουλάχιστον 7 ημερών!!! Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν δεν μείνεις ευχαριστημένος από τη συσκευή σου, μπορείς να την επιστρέψεις εντός 7 ημερών και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω! 7 μέρες όμως είναι υπεραρκετές για να καταλάβεις (έχοντας ενημερωθεί από εδώ μέσα) εαν στα χέρια σου κρατάς μια ελλατωματική, ελαφρώς ελλατωματική, ή κανονική και λειτουργική συσκευή και να πράξεις αναλόγως!

 

Αυτά από εμένα.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά επειδή κάποιοι από εμάς, τα σκάμε μια φορά τη διετία για κινητό και θέλουμε αυτό να ανταποκρίνεται στις φιλοδοξίες μας χρειάζεται εις βάθος ψάξιμο για να μην μας ξενερώνει με κάθε ευκαιρία!!!!!

 

ΥΓ: Τελευταίο hint: Η νέα έκδοση ovi maps (3.4 νομίζω) που έχει πλασαριστεί για κατέβασμα από το ovi store χαρακτηρίζεται σε σχόλια κατόχων ως επιεικώς προβληματική στη λειτουργία της στο Ε52. Οπότε δεν συνίσταται το κατέβασμά της μέχρι νεωτέρας από τους φίλους μας στα nokialabs!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Τελευταίο hint: Η νέα έκδοση ovi maps (3.4 νομίζω) που έχει πλασαριστεί για κατέβασμα από το ovi store χαρακτηρίζεται σε σχόλια κατόχων ως επιεικώς προβληματική στη λειτουργία της στο Ε52. Οπότε δεν συνίσταται το κατέβασμά της μέχρι νεωτέρας από τους φίλους μας στα nokialabs!

 

σωστά..το ίδιο και στο Ε55...την έβαλα, έφαγε και 13ΜΒ επιπλέον και σε 3 μέρες την έβγαλα...back to 3.03 που βρίσκει στίγμα σε 3''...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Αγόρασα πρόσφατα το Ε52 και αναβάθμισα το firmware σε 034.001 (απρίλιος 2010) αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

1. Δεν αποθηκεύεται οποιαδήποτε αλλαγή γίνει στις ετικέτες των επαφών (κάνω επεξεργασία φαίνεται οτι γίνεται αλλά η αλλαγή δεν αποθηκεύται)

και 2. 2-3 φορές την ημέρα κολάει στην αναζήτηση επαφής μ' ένα μηνυμα που λέει Πλήρης μνήμη κλείστε εφαρμογές κλπ. (χωρίς να είναι ανοικτή καμία εφαρμογή)

 

Σε διάφορα forum είδα ότι κι άλλοι έχουν αντίστοιχα προβλήματα....γνωρίζεις κανείς πως θα μπορούσα να κάνω κάτι ????

Ίσως downgrade σε παλαιότερο firmware ?? Αν ναι ...πως γίνεται αυτό ????????

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια ......είμαι νέα στο forum!

[

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Θα σου προτεινα να κρατησεις αντιγραφο ασφαλειας στον υπολογιστη μονο τις επαφες και να κανεις ενα πληρη reset της συσκευης.

Πρωτα ομως αφαιρεσε την καρτα μνημης και δουλεψε το μια μερα να δεις αν συνεχιζει να σου βγαζει το μηνυμα για την πληρη μνημη.

Αν σου το κανει παλι κανε οτι σου ειπα στην αρχη.

 

Αυτο προτεινω εγω.

Περιμενε και καποιους αλλους τι θα προτεινουν.

Αυτο με την καρτα μνημης καντο τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@KATERI καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από την αναβάθμιση;downgrade σε παλιότερο firmware δεν γίνεται.

Όπως είπε και ο @spireto δοκίμασε να δουλέψεις το κινητό χωρίς κάρτα μνήμης και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε προχώρησε σε format και στην συσκευή και στην κάρτα μνήμης κρατώντας μόνο για επαναφορά επαφές και τυχόν μηνύματα-σημειώσεις.

Επίσης σαν καινούργια στον χώρο των symbian καλό είναι να διαβάσεις το Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ.Θα σε βοηθήσει πολύ στα πρώτα σου βήματα καθώς από εκεί μέσα θα λυθούν πολλές απορίες σου.

Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ ήμαστε.

Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ..........το πρόβλημα με την επεξεργασία της ετικέτας προυπήρχε του upgrade γι αυτό κ το έκανα...!!! Μήπως διορθωθεί. Αυτό με τη μνήμη πρόεκυψε μετά........θα δοκιμάσω αυτά που προτείνετε......ευχαριστώ κ πάλι! Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Έχωντας το e55 (ίδιο στην ουσία με το 52) μπορώ να πω πως μάλλον τα ε5x δεν είχαν και τόσο αποτελεσματικό σχεδιασμό hardware - firmware. Δυστυχώς σήμερα το e55 πάνω σε μια κλήση (3 λεπτών και 15 δευτερα) ζεστάθηκε και έσβησε. Δεν ξανααναψε ποτε απο τότε (τι μπαταρία έβγαλα, ξαναφόρτησα κτλ) ...

 

Η μπαταρία του ήταν πλήρης (φορτισμένη πριν από 2 ώρες) και μέσα σε δροσερό δωμάτιο.

 

Πιστεύω πως άλλα μοντέλα της εταιρείας στην Business κατηγορία ήταν πιο πετυχημένα

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που διαβάζω τόσα τεχνικά προβλήματα μαζεμένα. Αυτή την συσκευή την έχει εδώ και λίγο καιρό ένας φίλος μου ο οποίος την αγόρασε όταν έχασε το N95 του. Χθες δοκίμαζα μαζί της ένα software και πέρασα κάμποση ώρα ψαχουλεύοντας την, αφήνοντας μου καλή εντύπωση (αν είχε χαμηλό SAR θα την έβλεπα πιο σοβαρά). Το κινητό πάντως ταλαιπωρείται από bug στην FPU του (μαζί με τα E55/6710) εδώ και αρκετό καιρό (το έμαθα λόγο development ενός προγράμματος για αυτό όπου "κάτι" δεν ανταποκρινόταν όπως θα έπρεπε οπότε βρήκα και άλλους που το έχουν εντοπίσει) οπότε υπολογισμοί κινητής υποδιαστολής μεγάλης ακρίβειας θέλουν προσοχή. Από τα πιο θετικά του πάντως, η οθόνη του και το άνετο πληκτρολόγιο του (από τα αρνητικά όσον αφορά το software, το νέο JVM -FP2+- το οποίο αν και θεαματικά γρήγοροτερο από εκείνο πχ του N95 έχει φέρει μικρές αλλά κρίσιμες ασυμβατότητες σε ορισμένα J2ME midlets).

 

Υ.Γ.

Από την σειρά E, ξεχωρίζω το 60 - αγαπημένη συσκευή :-)

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

σωστά..το ίδιο και στο Ε55...την έβαλα, έφαγε και 13ΜΒ επιπλέον και σε 3 μέρες την έβγαλα...back to 3.03 που βρίσκει στίγμα σε 3''...:)

 

Πως μπορω να βαλω και εγω την 3.03?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

από την διαχείριση εφαρμογών, βρες το nokia maps και κάντο απεγκατάσταση...θα επανέλθει η 3.03, που είναι ενσωματωμένη στο νέο λογισμικό 34.001..:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...