Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα.

στις φωτογραφίες που έχω στην κάρτα μνήμης ,όταν κάνω επεξεργασία ,μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα..." image editor, σφάλμα συστήματος (-28).

Ξέρει κανείς που οφείλεται?

ακόμα έχω παρατηρήσει στο garming οταν πηγαίνω στην λειτουργία πλοήγησης ,σταματά απότομα και μου γράφει ότι κάποια εφαρμογη.exe τερματίστηκε.

έχει κανείς άποψη?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλώ το σταθερό νούμερο μιας επαφής μου.

Είναι φυσιολογικό να βλέπω στο μητρώο το εικονίδιο του κινητού τηλεφώνου και όχι το εικονίδιο του σταθερού;

 

Επίσης, αν το λεκτικό ενός πεδίου μιας επαφής είναι πολύ μεγάλο, και δεν φαίνεται ολόκληρο στην οθόνη, υπάρχει κάποιος απλός, γρήγορος και εύχρηστος τρόπος να το εμφανίσω ή μόνο μέσω της επεξεργασίας θα μπορέσω να το δω ολόκληρο;

 

Κάνω όμως κάτι ερωτήσεις ε;

Δυστυχώς, εγώ έτσι χρησιμοποιώ το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι φυσιολογικό, αλλά είναι ένα παλιό πρόβλημα σε όλα τα symbian v3 , το οποίο δεν λέει να λυθεί εδώ και κάτι χρόνια....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορούμε να το βρούμε διαβάζοντας το βιβλίο οδηγιών της συσκευής (σελ 173):)

Θα πας Μενού > Πίν. ελέγχου > Ρυθμίσεις > Γενικές > Ασφάλεια > Τηλέφωνο και κάρτα SIM > Χρόνος αυτ. κλειδ. πλ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλώ το σταθερό νούμερο μιας επαφής μου.

Είναι φυσιολογικό να βλέπω στο μητρώο το εικονίδιο του κινητού τηλεφώνου και όχι το εικονίδιο του σταθερού;

 

Επίσης, αν το λεκτικό ενός πεδίου μιας επαφής είναι πολύ μεγάλο, και δεν φαίνεται ολόκληρο στην οθόνη, υπάρχει κάποιος απλός, γρήγορος και εύχρηστος τρόπος να το εμφανίσω ή μόνο μέσω της επεξεργασίας θα μπορέσω να το δω ολόκληρο;

 

Κάνω όμως κάτι ερωτήσεις ε;

Δυστυχώς, εγώ έτσι χρησιμοποιώ το κινητό μου.

Και δεν είναι μόνο αυτό...

 

Στο μητρώο δεν μπορείς να δεις τους αριθμούς αλλά βλέπεις μόνο τις επαφές. Αν θέλεις να δεις ποιός αριθμός της επαφής σου είχε χρησιμοποιηθεί γίνεται μονάχα αν τον καλέσεις...

 

Το ίδιο και στα μηνύματα, αντί να κατέβεις κάτω μετά το τέλος του μηνύματος για να δεις τα στοιχεία του πρέπει να μπείς από το μενού... Πολύ άβολο και αυτό...

 

Δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν με firmware updates γιατί μάλλον η nokia δεν πιστεύει ότι είναι προβλήματα... Και ας ήταν στα προηγούμενα nokia πχ S40 έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στο μητρώο δεν μπορείς να δεις τους αριθμούς αλλά βλέπεις μόνο τις επαφές. Αν θέλεις να δεις ποιός αριθμός της επαφής σου είχε χρησιμοποιηθεί γίνεται μονάχα αν τον καλέσεις...

 

Το ίδιο και στα μηνύματα, αντί να κατέβεις κάτω μετά το τέλος του μηνύματος για να δεις τα στοιχεία του πρέπει να μπείς από το μενού... Πολύ άβολο και αυτό...

 

Δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν με firmware updates γιατί μάλλον η nokia δεν πιστεύει ότι είναι προβλήματα... Και ας ήταν στα προηγούμενα nokia πχ S40 έτσι.

 

Τους βλέπεις τους αριθμούς και με άλλον ένα τελείως άβολο τρόπο, μπαίνοντας από τις Επιλογές --> Χρήση αριθμού --> Επεξεργασία!!! Πού πήγε η χρηστικότητα της Nokia. Ξέρει κανείς αν τα σημερινά S40 είναι σαν τα S60; Γιατί αν δεν είναι σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω S40. Μιλάμε για βασικά πράγματα που τα είχαμε εδώ και 7-8 χρόνια.

 

Τελικά ή όλοι μας είμαστε περίεργοι, ή η Nokia είναι όχι μόνο περίεργη, αλλά αντιεπαγγελματική (πράγμα που ήμουν σίγουρος ότι συμβαίνει). Κι ας είναι η σειρά Ε, η σειρά των Business phones...

 

Δεν ξέρω αν άξιζε τόσος χρόνο αναμονής, αν είναι αυτά τα προβλήματα να μην διορθωθούν ποτέ.

Νομίζω ότι σήμερα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματ, πρέπει να κάνει κανείς μακροχρόνιο (τουλάχιστον μιας εβδομάδας) test χρήσης πριν αγοράσει κινητό. :-)

Δηλαδή πλακώνουνε τα τηλέφωνα με multimedia, facebook, youtube, GPS, ραδιόφωνο, κάμερες, accelerometer και δε συμμαζεύεται και δεν κάνουν σωστά αυτό για το οποίο είναι προορισμένα και που 99% των ανθρώπων τα χρησιμοποιεί. Μέχρι τώρα πίστευα ότι η Nokia δεν ήταν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχει το φόρουμ της νοκια, που εκεί μπορούν να εκτεθούν όλες οι απόψεις....Η Νοκια έχει άλλωστε αποδείξει πως είναι ελαστική και υποκύπτει στις επιθυμίες και τις απαιτήσεις των φίλων της. Ειδικά το S60 έχει βελτιωθεί σε σχέση με το παρελθόν σε άπειρα σημεία και αυτό δεν αποτελεί σχήμα λόγου....Τί να πουν όμως και στο γειτονικό στρατόπεδο (SE) που για να προσθέσουν το τελικό σίγμα (ς) έπρεπε όλοι οι χρήστες να βγάλουν 4 αρχιερατικές σχολές πρώτα....και με καλό βαθμό!!!! :lol:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη του κινητού έχει μειωθεί από τα 60 ΜΒ στα 29ΜΒ, χωρίς να εγκα8ιστώ εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη.

γιατί γίενται αυτο; πως μπορω να την καθαρίσω?

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Aρκετες εφαρμογες οταν κανουν εγκατασταση αποθυκευουν στο C μερικα αρχεια!

 

Δες που εχεις να αποθηκευονται τα μηνυματα και ψαξε με την βοηθεια του x-plore στους φακελους που υπαρχουν στο C εαν υπαρχουν μεγαλα αρχεια..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είμαι έτοιμος και "μου τρέχουν τα σάλια" για να το αγοράσω αλλά από αυτά που διαβάζω και εδώ αλλά και στο forum της Νοκια κρατιέμαι :confused::confused:. Τι λέτε και εσείς. Να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα μήπως και φτιάξουν τα πράγματα (αναβαθμίσεις κ.λ.π.)?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομίζω αξίζει να το πάρεις. Εχουμε στην 3 εταιρικά Ε52 στην δουλειά μου και τους κάνουμε σκληρή χρήση με emails, τηλέφωνα κτλ και έίμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι.

 

Το μόνο ίσως μειονέκτημα μέχρι στιγμής είναι το voice cancellation που έχει που όταν μιλάω με πολύ θόρυβο στο περιβάλλον μου (συνήθως στο δρόμο) ο συνομιλιτής αρχίζει και δεν με ακούει.

 

Αυτό ελπίζω να διορθωθεί σύντομα με την νέα αναβάθμιση που έρχεται.

Κατα τα άλλα το συστήνω πάρα πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομίζω αξίζει να το πάρεις. Εχουμε στην 3 εταιρικά Ε52 στην δουλειά μου και τους κάνουμε σκληρή χρήση με emails, τηλέφωνα κτλ και έίμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι.

 

Το μόνο ίσως μειονέκτημα μέχρι στιγμής είναι το voice cancellation που έχει που όταν μιλάω με πολύ θόρυβο στο περιβάλλον μου (συνήθως στο δρόμο) ο συνομιλιτής αρχίζει και δεν με ακούει.

 

Αυτό ελπίζω να διορθωθεί σύντομα με την νέα αναβάθμιση που έρχεται.

Κατα τα άλλα το συστήνω πάρα πολύ !!!

 

Αν και το «voice» είναι εύστοχο :p το πρόβλημα υπάρχει με το Noise Cancellation.

 

Επειδή έχω αναφέρει ότι έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα, θα γίνω πιο αναλυτικός ώστε να ξέρουν όλοι τι παίζει.

 

Αν δεν κάνω λάθος, στο Ε52 υπάρχουν δύο μικρόφωνα. Όταν ο χρήστης μιλάει, το κινητό προσπαθεί να απομονώσει την φωνή του με το ένα, ενώ με το άλλο ξεχωρίζει τους εξωτερικούς θορύβους και τους «απομακρύνει» με αποτέλεσμα (στην θεωρία) να βρισκόμαστε σε θορυβώδες περιβάλλον και ο συνομιλητής μας να νομίζει ότι είμαστε σε βιβλιοθήκη (πλάκα κάνω :p).

 

Τέλοσπάντων, στην πράξη αυτό δεν λειτουργεί 100% αξιόπιστα και ανάλογα με τους θορύβους και την χροιά της φωνής του καθενός (άλλος έχει πιο βαριά φωνή και άλλος όχι) τελικά η φωνή του χρήστη «κόβεται» με αποτέλεσμα ο συνομιλητής να νομίζει ότι μιλάμε από... πηγάδι. Με άλλα λόγια λοιπόν, το κινητό μπερδεύεται και νομίζει ότι η φωνή του χρήστη είναι «θόρυβος που πρέπει να απομακρυνθεί», οπότε από noise cancellation γίνεται... voice cancellation. :lol:

 

Επειδή όπως είπα δεν έχουν όλοι την ίδια φωνή, αυτό το πρόβλημα σε άλλους παρουσιάζεται και σε άλλους όχι. ΟΚ, σπαστικό είναι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ανυπέρβλητο εμπόδιο για να κάνουμε την δουλειά μας και λογικά θα λυθεί με την πολυπόθητη αναβάθμιση.

 

Τώρα, αν αυτό αποτελεί για κάποιον λόγος για να μην πάρει την συσκευή, αυτό είναι κάτι που αφορά εκείνον και μόνο εκείνον. Εμένα πάντως, δεν μου έχει προκαλέσει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή χρησιμοποιώ πολύ τις υπενθυμίσεις μπορείτε να μου πείτε αν το PIM του Ε52 είναι καλό και αν τυχον μπορούμε να αλλάξουμε τον ήχο των υπενθυμίσεων του κινητού και αν αυτός ο ήχος είναι sort (όπως της sony) ή ο κλασσικός ήχος των υπενθυμίσεων της ΝΟΚΙΑ?
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά

 

μία απλή και σύντομη ερώτηση : μπορώ να κάνω κάτι για να εμφανίζονται τα γεννέθλια των επαφών (όπως είναι αποθηκευμένα στις ιδιότητες των επαφών) στο ημερολόγιο;

 

δεν θα ήταν λογικό κάτι τέτοιο να γινόταν αυτόματα; και μην μου πείτε για RTFMing γιατί το βιβλιαράκι έχει ήδη έντονα σημάδια φθοράς...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και το handy calendar το οποίο δοκίμασα (τρελός με την οργάνωση) και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος!!!
Link to comment
Share on other sites

Το iSync λεει οτι δεν ειναι συμβατο, υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη για μακ για συχρνισμο; Επαφες θελω και ημ/γιο;
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λύνεται το πρόβλημα των 60 διαθέσιμων χαρακτήρων / sms; Στο e66 δεν το έκανε, ωστόσο στο νέο μου e52 δεν βρίσκω τρόπο να το κάνω 160!! Please help!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λύνεται το πρόβλημα των 60 διαθέσιμων χαρακτήρων / sms; Στο e66 δεν το έκανε, ωστόσο στο νέο μου e52 δεν βρίσκω τρόπο να το κάνω 160!! Please help!

Πήγαινε Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Σύντομα μηνύματα και εκεί που λέει υποστήριξη χαρακτήρων βάλε το περιορισμένη υποστήριξη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση μιας και δεν το εχω βρει

 

οταν σερφαρεις σε μια σελιδα πως αποθηκευεις μια εικονα?

 

το εψαχνα και δεν το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές - Επιλογές απεικόνισης - Προβολή εικόνων - Επιλογή εικόνας - Επιλογές - Αποθήκευση.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους mirrorofsorrow και tomtom44 για τις απαντήσεις και τις προτάσεις για εναλλακτικά ημερολόγια...

 

θα κάνω και μία προσπάθεια να ενσωματώσω τα γεννέθλια με το υπόλοιπο calender μέσω υπολογιστή μήπως και αποφύγω τα έξτρα προγράμματα

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά

 

μία απλή και σύντομη ερώτηση : μπορώ να κάνω κάτι για να εμφανίζονται τα γεννέθλια των επαφών (όπως είναι αποθηκευμένα στις ιδιότητες των επαφών) στο ημερολόγιο;

 

δεν θα ήταν λογικό κάτι τέτοιο να γινόταν αυτόματα; και μην μου πείτε για RTFMing γιατί το βιβλιαράκι έχει ήδη έντονα σημάδια φθοράς...

 

Αν συγχρονίζεις με Outlook (εγώ το έχω με outlook 2007) , πας στις επαφές (στο Outlook), βάζεις τα γενέθλια ή επέτειο. Αυτή εμφανίζεται στο ημερολόγιο.

 

Ξανα-συγχρονίζεις και -τσαφ- εμφανίζεται στο ημερολόγια και έχει ενημερωθεί η επαφή. Δεν ξέρω αν παίζει στο Outlook Express, όλο και κάποιος το έχει,ας δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...