Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρία είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Εκεί που το Ε51 το φόρτιζα 2 φορές την βδομάδα, το Ε52 το φορτίζω κάθε 7-8 μέρες... Έχω ξεχάσει τι πάει να πει φορτιστής! :up:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως είναι αντιληπτό με βλέπω στην εβδομάδα αυτή αν όχι την επόμενη να το έχω στην κατοχή μου :)

 

Μια δυο απορίες όμως (μιας και δεν το πολυκατέχω αυτό).

Τί εννοεί με το Navigator (= δεδομένα GPS) , A-GPS με πυξίδα ,Εφαρμογή Χάρτες της Nokia που διάβασα στη σελίδα της ΝΟΚΙΑ?

 

Στη σελίδα της Vodafone λέει πως δεν έχει πλοήγηση :worry:

 

Σορρυ αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος :confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό...

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2723960#post2723960

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό...

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2723960#post2723960

 

Αυτά τα είδα :) , το θέμα είναι τελικά έχει πλοήγηση ή όχι; :confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Εκεί που το Ε51 το φόρτιζα 2 φορές την βδομάδα, το Ε52 το φορτίζω κάθε 7-8 μέρες... Έχω ξεχάσει τι πάει να πει φορτιστής! :up:

Συμφωνω απολυτα!

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

εχει βεβαια!!

 

ok , thanx :) γιατί στη σελίδα της Voda εδώ , λέει πως δεν έχει GPS πλοήγηση :confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ok , thanx :) γιατί στη σελίδα της Voda εδώ , λέει πως δεν έχει GPS πλοήγηση :confused:

 

Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω (και ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει καλύτερα), και βέβαια έχει πλοήγηση, ΑΛΛΑ ασφαλώς και ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!

 

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω (και ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει καλύτερα), και βέβαια έχει πλοήγηση, ΑΛΛΑ ασφαλώς και ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!

 

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

 

Μπορεις να εχεις δωρεαν πλοηγηση με τα ''γνωστα'' προγραμματακια...

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη Παρασκευή είμαι και εγώ κάτοχος του Ε-52 καθώς είχε έρθει ο καιρός να αντικαταστήσω το τριών χρονών Ε-65 το οποίο είχε αρχίσει να εμφανίζει σημάδια γήρατος :lol:

Οι πρώτες εντυπώσεις μέχρι στιγμής είναι οι καλύτερες.

Ταχύτατο browsing με τον ενσωματωμένο browser , γρήγορο κλέιδωμα δορυφόρων μετά τη πρώτη φορά (που έκανε περίπου κανά 10λεπτο) και με Garmin και με Nokia Maps και αρκετά καλή ποιότητα φωτογραφιών τουλάχιστον την ημέρα.

 

Αλλά αυτό που με κέρδισε μέχρι τώρα είναι η διάρκεια της μπαταρίας.Με την μερική φόρτιση του εργοστασίου και με πολύ σκάλισμα τρείς μέρες τώρα σήμερα κατάφερα να την αδείασω για να τη φορτίσω πλήρως.Το περίεργο είναι όμως πως ενώ είχα το κινητό σχεδόν 8 ώρες στη μπρίζα δεν μου έδειξε ότι έχει γεμίσει η μπαταρία του και οι γραμμούλες φόρτισης έδειχναν ότι φορτίζει ακόμα.Δε ξέρω μήπως έχει καμιά σχέση με το γεγονός ότι φόρτισα το κινητό με τον φορτιστη του Ε-65 κάνοντας χρήση του αντάπτορα που έχει στη συσκευασία.

 

Θα μου πάρει λίγο καιρό βέβαια ακόμα να συνηθίσω το νέο τρόπο κλειδώματος του πληκτρολογίου αλλά που 8α μου πάει...

 

Πάντως μέχρι στιγμής πρόβλημα αστάθειας λογισμικού δεν μου έχει βγάλει.Ένα μικροκόλλημα μόνο σε μια αναζήτηση που είχα βάλει στο garmin αλλά μετά από 5-10 δευτερόλεπτα επανήλθε.

 

Και κάτι τελευταίο...στη συσκευή είχε μια κάρτα μνήμης 1gb απ την οποία πάνω απ' το μισό καταλαμβάνει ο φάκελος με τους χάρτες.Αν μεταφέρω απλά όλα τα αρχεία σε μια κάρτα μεγαλύτερου μεγέθους θα έχω πρόβλημα ή θα πρέπει να κάνω κανονικη εγκατάσταση πάλι;

Αν θελήσω να απεγκαταστήσω την εφαρμογή Χάρτες με ποιόν τρόπο γίνεται;

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Τον φάκελο cities μπορείς να τον διαγράψεις και μέσω της εφαρμογής maploader, να κατεβάσεις τους καινούριους χάρτες και τις φωνές από τις περιοχές που θέλεις εσύ. Αν θέλεις να μεταφέρεις τον φάκελο όπως είναι, με μια απλή αντιγραφή θα παίζουν με την νέα κάρτα μνήμης. Να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή χάρτες δεν γίνεται. Μόνο να διαγράψεις τους χάρτες μπορείς.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δοκίμασα πριν λίγο και σοκαρίστηκα είναι η ποιότητα της μουσικής από τα ακουστικά!!! :music::shock::w00t::yahoo::up::clap:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι όμως πως ενώ είχα το κινητό σχεδόν 8 ώρες στη μπρίζα δεν μου έδειξε ότι έχει γεμίσει η μπαταρία του και οι γραμμούλες φόρτισης έδειχναν ότι φορτίζει ακόμα.Δε ξέρω μήπως έχει καμιά σχέση με το γεγονός ότι φόρτισα το κινητό με τον φορτιστη του Ε-65 κάνοντας χρήση του αντάπτορα που έχει στη συσκευασία.

 

Απέφευγέ το καλύτερα αυτό, να χρησιμοποιείς τον δικό του φορτιστή ο οποίος νομίζω ότι είναι και ιδιαίτερα καλός. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση στα ερωτήματα και τις απορίες μου...η επόμενη φόρτιση (ελπίζω να είναι φέτος) θα φροντίσω να τη κάνω με το δικό του φορτιστή.
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης του 52 εχει περιπου 400 μιλιαμπερ περισσοτερα.

Μεχρι και το καλωδιο του ειναι πιο χοντρο.

Αυστηρα τον φορτιστη της συσκευασιας χρησιμοποιουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω (και ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει καλύτερα), και βέβαια έχει πλοήγηση, ΑΛΛΑ ασφαλώς και ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!

 

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

 

Δηλαδή να υποθέσω πως κάτι αντίστοιχο ας πούμε με Wifi δεν "παίζει" :confused: (φαντάζομαι να μην είπα καμιά βλακεία χοντρή)

 

 

Μπορεις να εχεις δωρεαν πλοηγηση με τα ''γνωστα'' προγραμματακια...

 

Αχά :shifty: , υπάρχει δηλαδή τέτοια εκδοχή , θα το έχω στα υπ όψιν μου :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να υποθέσω πως κάτι αντίστοιχο ας πούμε με Wifi δεν "παίζει" :confused: (φαντάζομαι να μην είπα καμιά βλακεία χοντρή)

Γι αυτό σου είπα διάβασε το άρθρο #15 του S60 3rd Edition Platform FAQ.

 

To GPS ως υπηρεσία είναι εντελώς δωρεάν, okay μέχρι εδώ;:)

Αυτό που χρεώνει γενικά στην όλη τεχνολογία του GPS και το οποίο φυσικά και απενεργοποιείται είναι το A-GPS «υποβοηθούμενο GPS», το οποίο βελτιώνει την απόδοση της συσκευής ως προς το κλείδωμα των δορυφόρων χρησιμοποιώντας το κυψελοειδές δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Okay μέχρι εδώ;:)

 

Τώρα όσο αφορά τα προγράμματα, το Nokia Maps (OVI Maps) επειδή ως εφαρμογή μαζί με τους χάρτες παρέχεται εντελώς δωρεάν, για να πλοηγηθεί κανείς δηλαδή, να ορίσει ένα σημείο προορισμού και να μεταβεί σε αυτό με τη βοήθεια φωνητικών οδηγιών θα χρειαστεί να πληρώσει την αντίστοιχη άδεια πλοήγησης. (Αυτή είναι η χρέωση που συνήθως γράφουν τα διάφορα sites).

Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα έχουν δωρεάν πλοήγηση διότι απαιτείται η ίδια η αγορά τους.

 

Αυτά. Ελπίζω να έγινα όσο γίνεται πιο κατανοητός.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου είπα διάβασε το άρθρο #15 του S60 3rd Edition Platform FAQ.

 

To GPS ως υπηρεσία είναι εντελώς δωρεάν, okay μέχρι εδώ;:)

Αυτό που χρεώνει γενικά στην όλη τεχνολογία του GPS και το οποίο φυσικά και απενεργοποιείται είναι το A-GPS «υποβοηθούμενο GPS», το οποίο βελτιώνει την απόδοση της συσκευής ως προς το κλείδωμα των δορυφόρων χρησιμοποιώντας το κυψελοειδές δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Okay μέχρι εδώ;:)

 

Τώρα όσο αφορά τα προγράμματα, το Nokia Maps (OVI Maps) επειδή ως εφαρμογή μαζί με τους χάρτες παρέχεται εντελώς δωρεάν, για να πλοηγηθεί κανείς δηλαδή, να ορίσει ένα σημείο προορισμού και να μεταβεί σε αυτό με τη βοήθεια φωνητικών οδηγιών θα χρειαστεί να πληρώσει την αντίστοιχη άδεια πλοήγησης. (Αυτή είναι η χρέωση που συνήθως γράφουν τα διάφορα sites).

Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα έχουν δωρεάν πλοήγηση διότι απαιτείται η ίδια η αγορά τους.

 

Αυτά. Ελπίζω να έγινα όσο γίνεται πιο κατανοητός.:)

 

 

Είσαι άψογος :p τώρα το "πίασα" το νόημα :O

 

Ευχαριστώ

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα πριν από 2 εβδομάδες τη συσκευή και επειδή παρουσίασε προβλήματα με την οθόνη, απευθύνθηκα στο κατάστημα αγοράς (cosmote) μου το αντικατέστησαν.

 

Στην δεύτερη συσκευή όμως παρατήρησα πως στην πάνω όψη δεν εφαρμόζει σωστά με αποτέλεσμα σε άσκηση πίεσης στο σημείο στο πλάι (δεξιά στο ύψος πληκτρολογίου) να ακούγεται ένα ελαφρύ τσικ όπως και σε ορισμένα άλλα πλήκτρα και σε χαμηλό φωτισμό να φωτίζεται δεξιά στη γραμμή επαφής. επίσης το πλήκτρο 4 φαίνεται ελαφρά χαλαρωμένο και πάει πέρα δώθε.

 

σκέφτομαι να ξανακάνω αλλαγή αλλά φοβάμαι μήπως προκύψει κάτι ακόμη ή αν είναι απλά θέμα βιδώματος σωστά του πληκτρολογίου δεν θέλω να το κάνω θέμα.

 

Τι προτείνετε επιστροφή ή επισκευή? Από κατάστημα nokia (θεσσαλονίκη είμαι) μου είπαν να το αφήσω να το δει ο τεχνικός αλλά λίγο πολύ δεν εμπιστεύομαι (αν ξέρετε κανέναν ειδικό θα το εκτιμούσα).

 

ps. εντός 10 ημερών η cosmote σου καλύπτει αντικατάσταση είτε επιλογή άλλου μοντέλου (συμβόλαιο αγοράς) ξανά και ξανά για κάθε συσκευή :clap::clap:

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που ανοίγω το κινητό:

  1. μου ζητάει Κωδικό κλειδώματος;
  2. μου βγάζει το μήνυμα Requesting divert status;

Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά δε μπορώ να βρω τι πείραξα και μου τα εμφανίζει! :confused:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που ανοίγω το κινητό:

  1. μου ζητάει Κωδικό κλειδώματος;
  2. μου βγάζει το μήνυμα Requesting divert status;

Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά δε μπορώ να βρω τι πείραξα και μου τα εμφανίζει! :confused:

 

Για το requesting diverting status "φταίει" το Ad.Com. Mgr, το οποίο μάλλον εγκατέστησες και που το βρίσκεις στις εφαρμογές. Πώς το απενεργοποιείς δεν ξέρω. Υποψιάζομαι με απεγκατάσταση. Αν το βρεις γράψ' το και στο forum να ξέρουμε.

 

Για την πρώτη ερώτησή σου δεν γνωρίζω ακριβώς. Μια ιδέα θα δώσω: κοίτα στο Μενού --> Ρυθμίσεις --> Γενικές --> Ασφάλεια

 

επίσης το πλήκτρο 4 φαίνεται ελαφρά χαλαρωμένο και πάει πέρα δώθε.

 

Το πλήκτρο 4 έχει πρόβλημα και σ' εμένα όπως έχω γράψει. Δεν πάει πέρα δώθε, αλλά τρίζει (κάνει "τσικ τσικ" :-) ). Στο Nokia club Κηφισιάς μου είπαν εδώ και 3 εβδομάδες ότι θα μου αντικαταστήσουν το πληκτρολόγια γιατί όντος είναι δεν είναι κουμπωμένο καλά. Ακόμα δεν έχουν πληκτρολόγια...

 

Ρε παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος αν ξέρει. Έχω ένα reminder στο ημερολόγιο. έρχεται η ώρα του ναν χτυπήσει. Χτυπάει. Αν δεν του δώσεις σημασία εξαφανίζεται από την οθόνη. Επανέρχεται χωρίς ήχο μετά από ένα τέταρτο (χρόνος ορισμένος από το χρήστη). Στο ενδιάμεσο όμως, αν δεις το κινητό δεν βλέπεις ότι είχε χτυπήσει το reminder. Έτσι δουλεύουν τα reminders σε κινητά της σειράς S60;

Το ρωτάω γιατί μέχρι τώρα είχα μόνο κινητά της σειράς S40 που σε τέτοια θέματα ήταν άψογα.

 

Γενικότερα έχω παρατηρήσει κάποια θέματα ευχρηστίας που στα S40, κατά την προσωπική και ταπεινή μου άποψη, ήταν πολύ πιο φιλικά. Μήπως δεν έκανα καλά που πήρα S60;

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα πριν από 2 εβδομάδες τη συσκευή και επειδή παρουσίασε προβλήματα με την οθόνη, απευθύνθηκα στο κατάστημα αγοράς (cosmote) μου το αντικατέστησαν.

 

Στην δεύτερη συσκευή όμως παρατήρησα πως στην πάνω όψη δεν εφαρμόζει σωστά με αποτέλεσμα σε άσκηση πίεσης στο σημείο στο πλάι (δεξιά στο ύψος πληκτρολογίου) να ακούγεται ένα ελαφρύ τσικ όπως και σε ορισμένα άλλα πλήκτρα και σε χαμηλό φωτισμό να φωτίζεται δεξιά στη γραμμή επαφής. επίσης το πλήκτρο 4 φαίνεται ελαφρά χαλαρωμένο και πάει πέρα δώθε.

 

σκέφτομαι να ξανακάνω αλλαγή αλλά φοβάμαι μήπως προκύψει κάτι ακόμη ή αν είναι απλά θέμα βιδώματος σωστά του πληκτρολογίου δεν θέλω να το κάνω θέμα.

 

Τι προτείνετε επιστροφή ή επισκευή? Από κατάστημα nokia (θεσσαλονίκη είμαι) μου είπαν να το αφήσω να το δει ο τεχνικός αλλά λίγο πολύ δεν εμπιστεύομαι (αν ξέρετε κανέναν ειδικό θα το εκτιμούσα).

 

ps. εντός 10 ημερών η cosmote σου καλύπτει αντικατάσταση είτε επιλογή άλλου μοντέλου (συμβόλαιο αγοράς) ξανά και ξανά για κάθε συσκευή :clap::clap:

 

Αλφα Κοπυ.

Διπλα στο Βιαμυλ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλφα Κοπυ.

Διπλα στο Βιαμυλ

αφου καλυτεσαι απο αντικατασταση εννοειται παρε καινουργιο φιλε μου δν θελει ερωτηση αυτο..εκτος αν θες να στο κατσαβιδιασουνε απο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος της γραμματοσειράς στο μενού του κινητού? Κάτι με τον font manager παίζει? (Λόγω πρεσβυωπίας υπάρχει πρόβλημα). Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω εαν υπαρχει αυτη η επιλογη στην συσκευη σου αλλα μπορεις σιγουρα με την εφαρμογη Psiloc Font Magnifier :O

 

http://shop.psiloc.com/en/Application,262290,Psiloc+Font+Magnifier

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...