Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H default λειτουργία του drag 'n' drop αρχείων στον explorer είναι copy εφόσον ο προορισμός είναι σε άλλον δίσκο (partition ή physical drive). Υποψιάζομαι ότι πριν το format είχες κάποιο άλλο partition στο οποίο βρίσκονταν οι φάκελοι στους οποίους έκανες drag 'n' drop το αρχείο. Γι'αυτό τον λόγο γινόταν copy. Ενώ όταν έκανες το ίδιο πράγμα στο My Documents, το οποίο είναι στον ίδιο δίσκο, γινόταν move. Αν θέλεις να γίνεται copy χρησιμοποίησε το ctrl που λέει κι ο Πέτρος.

 

exactly this!:) είχα partition στο δίσκο πριν, ενώ τώρα τον έχω όλον μαζί...;)

thanks Mike..;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

exactly this!:) είχα partition στο δίσκο πριν, ενώ τώρα τον έχω όλον μαζί...;)

thanks Mike..;)

 

χαχαααα ειπα και εγω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια... Απο χθες το βράδυ ο υπολογιστής μου κόλλησε ιό και δείχνει τη γνωστό φωτογραφίεα (μάλλον) με το σήμα της αστυνομίας που κ καλα πρέπει να πληρώσεις γιατι λέει βρέθηκαν παράνομα κατεβασμένα αρχεία... Η βλακεία είναι ότι το δείχνει και στο safe

Mode, έχει δεν έχει Ίντερνετ ... Έχω καμία ύστατη επιλογή πριν το φορματ;

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Προχτές την πάτησε ένας φίλος και με έπαιρνε τηλέφωνο μέσα στον πανικό! Το τί πλάκες του έκανα δεν λέγεται!

Το λύσαμε κάνοντας virus scan σε safe mode. Δεν ξέρω αν θα δουλέψει και σε σένα. Είχε nod32.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προχτές την πάτησε ένας φίλος και με έπαιρνε τηλέφωνο μέσα στον πανικό! Το τί πλάκες του έκανα δεν λέγεται!

Το λύσαμε κάνοντας virus scan σε safe mode. Δεν ξέρω αν θα δουλέψει και σε σένα. Είχε nod32.

 

Χεχε η αλήθεια είναι ότι αν δεν τοχα δει πριν λίγες μέρες σένα σάιτ θα είχα τρελαθεί κ γω.. Το προπαθησα αλλα και σε safe mode βγάζει το άσπρο φόντο και λέει "περιμένετε μέχρι να βρεθεί σύνδεση στο ίντερνετ"

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξανακατεβασα και εγκατεστησα την τελευταια εκδοση του,αλλα παλι τα ιδια....:mad: καμια αλλη λυση ??

 

Λοιπόν, στο youtube υπάρχει δοκιμαστική έκδοση σε HTML5 και τα πράγματα είναι καλύτερα απ' όλες τις απόψεις. Κατέβα τέρμα κάτω στην αρχική σελίδα του youtube και επέλεξε το ''Δοκιμάστε κάτι διαφορετικό!'' μετά επέλεξε δίπλα απ' το κόκκινο εικονίδιο του HTML5 το ''Δοκιμάστε το'' και τέλος ''Είσοδος στην δοκιμή του HTML5''. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, παιδιά. :)

Από προχθές αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με τον υπολογιστή μου.

Συγκεκριμένα, ενώ μέχρι προχθές όποτε άνοιγα τον υπολογιστή μου μου έλεγε το τυπικό "Καλώς ήρθατε" και με εισήγαγε στην επιφάνεια εργασίας, τώρα όποτε μου γράφει "Καλώς ήρθατε", μαυρίζει η οθόνη και μετά μου εμφανίζει μια οθόνη στην οποία φαίνεται μόνο ο λογαριασμός μου (εφεξής "tabula rasa").

Αυτό γίνεται συνέχεια, όμως μετά τις 3-4 φορές, τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο περίεργα, καθώς πλέον δίπλα στον tabula rasa εμφανίζεται ένας νέος χρήστης με την ονομασία "other user" και ο οποίος όταν τον επιλέγω, μου ζητάει να πληκτρολογήσω όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης.

http://www.elmajdal.net/win7/Joining_Windows_7_To_A_Domain/11-other-user.png

Προσπάθησα να λύσω το πρόβλημα μέσω του f8 και της εκκίνησης του λειτουργικού στην τελευταία σωστή λειτουργία, όμως η λύση ήταν παροδική, καθώς σήμερα το πρωί συνέβη πάλι το ίδιο.

Τι έχει πάθει ο υπολογιστής μου; :(

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Παω να κανω update και βγαζει το προβλημα Windows Update Error 800B0100..Κατεβασα και το προγραμματακι fix it των windows αλλα παλι τιποτα..επισης στις ιδιοτητες του My computer δειχνει το Service Pack 1 αλλα στις εγκατεστημενες ενημερωσεις δεν αναφερεται πουθενα...Ειναι ή οχι εγκατεστημενο? και τελος , σε ολες τις εκδοσεις των windows μπορει να εγκατασταθει η ελληνικη γλωσσα η μονο στα ultimate?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

@DonJuan

 

Εσυ μπαίνεις στα windows, αν μπαίνεις πήγαινε στην διαχείριση χρηστών και δες εκεί ποιοι χρήστες υπάρχουν και όποιους δεν θέλεις τους διαγράφεις. κανε και ενα σκαν στον υπολογιστή με το Malwarebytes χωρίς ιντερνετ και βλέπουμε

 

http://download.cnet.com/Malwarebytes-Anti-Malware/3000-8022_4-10804572.html?part=dl-10804572&subj=dl&tag=button

 

@andreas1022

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/Windows-Update-error-800B0100?SignedIn=1

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει ...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά...

Έκανα σήμερα format το pc μου και υπάρχει ένα θέμα.

Στον δίσκο μου είχα ένα partition για να κρατάω τα back up σε format NTFS φυσικά.

Μετά το φορμάτ, το partition αυτό δεν φαίνεται στο "Ο υπολογιστής μου".

Μέσα από το disk management φαίνονται τα παρακάτω. Το partition που δεν φαίνεται είναι το "Backup".

Πως θα το φτιάξω;

Το σύστημα είναι Win7 x64 Ultimate.

Ευχαριστώ πολύ

 

http://oi46.tinypic.com/32zon6c.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω να στολίσω λίγο την επιφάνεια εργασίας αλλά δεν βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον. Έχετε να μου προτείνετε κανένα αξιόλογο widget για καιρό ή για ειδήσεις να λαμβάνω πλήρης ενημέρωση καθημερινά με εύκολο τρόπο;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωρίζω και τα έχω αφαιρέσει από την πρώτη κιόλας στιγμή που έμαθα ότι προέκυψε πρόβλημα :O

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να αποφύγεις τα gadgets των windows: http://www.tomshardware.com/news/Windows-8-Sidebar-Gadgets-Security-Advisory-Black-Hat,16265.html

 

ναι το γνωρίζω και τα έχω αφαιρέσει από την πρώτη κιόλας στιγμή που έμαθα ότι προέκυψε πρόβλημα :O

Μπούρδες. Αν υπάρχουν κενά ασφαλείας γιατί δεν τα κλείνουν; Απλά θέλουν να κάνουν ομαλή τη μετάβαση στα άθλια Windows 8 που δεν διαθέτουν sidebar.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. Έχω δύο απορίες και θα'θελα να με βοηθήσετε λίγο.

 

1) Χθες έκανα επανεκκίνηση στον υπολογιστή μου και παρατήρησα πως όταν κλείνει, αντί για το κλασσικό μήνυμα που μου έβγαζαν τα windows όταν τα'χα εγκαταστήσει, τώρα πριν το κλασσικό μήνυμα μου βγάζει διάφορα μηνύματα που περνάνε πολύ γρήγορα όπως "Τερματισμός του windows update" και διάφορα άλλα. Επίσης, όταν άνοιξε ο υπολογιστής, πριν το "Καλώς ήρθατε" μου βγάζει διάφορα μηνύματα με τελευταίο το "Προετοιμασία της επιφάνειας εργασίας".

Δεν ξέρω γιατί μου το κάνει αυτό και δεν ξέρω πόσο καιρό μου το βγάζει καθώς χθες έκανα επανεκκίνηση μετά από πολλές βδομάδες που το είχα σε αδρανοποίηση. Καμία ιδέα; :worry: Και

 

2) Χθες το απόγευμα έκλεισε η κοπέλα μου τον υπολογιστή της (φορητός) και σήμερα που πήγε να τον ανοίξει, της έβγαζε το λογότυπο της intel, αλλά αντί να εμφανίσει το "Έναρξη των windows", ο υπολογιστής δεν έκανε τίποτα. Η οθόνη παρέμενε φωτισμένη, αλλά δεν γινόταν τίποτα. Της έβγαλα την μπαταρία και της τον άνοιξα με ρεύμα μήπως και είχε κολλήσει, αλλά τίποτα. Της τον έβαλα σε ασφαλή λειτουργία και έκανα πλήρη σάρωση με το ms essentials, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος ιός. Εν ολίγοις, μετά από 2-3 φορές που προσπαθήσαμε, μου είπε ότι μετά την ένδειξη του λογότυπου της intel της έκανε έναν ήχο σαν "μπίπ" και ο υπολογιστής φόρτωσε κανονικά το λειτουργικό.

Καμία ιδέα για το τι έγινε και εδώ; :worry:

Να σημειώσω πως και αυτή έβαζε τον υπολογιστή της πολύ συχνά σε αδρανοποίηση και τις τελευταίες μέρες λόγω εργασιών τον είχε όλη μέρα ανοικτό. Επίσης, ο υπολογιστής είναι turbo-x αγορασμένος τον Ιούνιο του 2011 και από τότε η μόνη αλλαγή που έχει δεχθεί είναι στην οθόνη καθώς είχε πέσει κάτω και είχε χαλάσει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. :O

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες. Αν υπάρχουν κενά ασφαλείας γιατί δεν τα κλείνουν; Απλά θέλουν να κάνουν ομαλή τη μετάβαση στα άθλια Windows 8 που δεν διαθέτουν sidebar.

Συμφωνώ

 

 

και η google γιατι κατάργησε και αυτή τα gadgets ταυτόχρονα σχεδόν με την microsoft, συνεννοημένοι ειναι, με καρτελ έχουμε μπλέξει :p

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου έχει ένα λάπτοπ HP με προεγκατεστημένα τα Windows 7. Τις τελευταίες ημέρες βγάζει μήνυμα ότι τα Windows δεν είναι αυθεντικά και έχω πέσει θύμα πειρατικών windows κτλ... :mad:

 

Ξέρει κανείς τι κάνουμε για να αποδείξω ότι είναι αυθεντικά;

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου έχει ένα λάπτοπ HP με προεγκατεστημένα τα Windows 7. Τις τελευταίες ημέρες βγάζει μήνυμα ότι τα Windows δεν είναι αυθεντικά και έχω πέσει θύμα πειρατικών windows κτλ... :mad:

 

Ξέρει κανείς τι κάνουμε για να αποδείξω ότι είναι αυθεντικά;

 

Αυτό το σφάλμα συνήθως το βγάζει ακόμη και σε γνήσια windows μετά την εγκατάσταση του sp1. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις τη microsoft, αλλιώς δοκίμασε να απεγκαταστήσεις την ενημέρωση kb971033 από το windows update. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το windows update, μου βγάζει κάποια update που ενώ τα κάνει κανονικά μετά τη επανεκκίνηση τα ξαναβγάζει! Τι μπορεί να συμβαίνει, υπάρχει κάποια λύση;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια χαρα σε ολους...

εχω τα xp και θελω να βαλω τα windows 7 πως θα το κανω....?

οδηγιες αν μπορει κανεις....?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το cd των 7 στον υπολογιστή και απλά ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη. Φρόντισε από το bios το boot device να είναι το dvd rom σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το windows update, μου βγάζει κάποια update που ενώ τα κάνει κανονικά μετά τη επανεκκίνηση τα ξαναβγάζει! Τι μπορεί να συμβαίνει, υπάρχει κάποια λύση;

 

Ξαναβγαζει παλι τα ιδια η μηπως ειναι καινουργια μετα την επανακινηση. Και δες λιγο στις ρυθμισεις μηπως εχεις βγαλει την αυτοματη εγκατασταση

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το cd των 7 στον υπολογιστή και απλά ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη. Φρόντισε από το bios το boot device να είναι το dvd rom σου.

 

θα γινει φορματ η θα πατηθουν απο πανω....?

θελω να σβηστουν τα xp ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...