Jump to content

Καρτοκινητό στη Γερμανία: Τι να διαλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μια βδομαδα αμα δεις τι χρεωνεσε με γερμανικα καρτοκινητα για κλησεις προς ελλαδα με το ποσο που χρεωνεσε το λεπτο ανα κληση οσο βρισκεσε σε περιαγωγη θα δεις οτι ουτε θα μπεις στον κοπο να σκεφτεις να αγορασεις καρτοκινητο απο Γερμανια.

 

για λιγες μερες σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης καλο ειvαι ενα νουμερο mo'mad...διπλασιασμος καρτας και ευρωταριφα....δηλαδη μιση τιμη ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Λόγο του ότι τον Απρίλιο θα είμαι Γερμανία για μια εβδομάδα. Θέλω να ρωτήσω για να αγοράσω καρτοκινητή θέλει ταυτότηα; Αν ναι πρέπει ο αγοραστής να είναι ενήλικος;
VODAFONE THE LIVE NETWORK
Link to comment
Share on other sites

Λόγο του ότι τον Απρίλιο θα είμαι Γερμανία για μια εβδομάδα. Θέλω να ρωτήσω για να αγοράσω καρτοκινητή θέλει ταυτότηα; Αν ναι πρέπει ο αγοραστής να είναι ενήλικος;

 

δεν ειναι απαραιτητο να εχεις ταυτοτητα...

 

διαβασε εδω...

http://www.prepaidgsm.net/en/germany.html

 

καρτοκινητα νουμερα γερμανικα που ειναι ηδη ενεργοποιημενα πουλανε και στο e-bay....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι !!!!!!θελει καποιο εγγραφο ταυτοποιησης.πριν ενα μηνα που πηγα και χρειαστηκε να παρω μια καρτα e plus base και οπως εμαθα μετα ολα τα καρτοκινητα ενεργοποιουντε μεσω free hotline καθε εταιρειας που δινεις στοιχεια για μενα το εκανε ο φιλος που εμενε εκει δηλαδη με τα δικα του πραγματικα στοιχεια δεν ξερω τι ισχυει αν ΔΕΝ εχεις καποιον μονιμο κατοικο Γερμανιας ισως καποιος που μενει μονιμα εκει θα μπορουσε να μας διαφωτισει επ ακριβως.Παντως ειναι 100% σιγουρο οτι χρειαζετε ταυτοτητα / διαβατηριο..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρειάζεται ενός είδους εγγραφή / ενεργοποίηση, η οποία αν δεν γίνει επί τόπου με την αγορά του νούμερου θα πρέπει να γίνει μέσα σε 14 μέρες από την πρώτη χρήση του καρτοκινητού, αλλιώς το νούμερο απενεργοποιείται.

 

Εκτός από ταυτότητα ή διαβατήριο ζητάνε και διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια συμβουλή για όσους ταξιδεύουν στη Γερμανία για λίγες μέρες ως μήνες.

 

Ξεχάστε την καρτοκινητή από τις 4 μεγάλες εταιρίες (T-Mobile, Vodafone, O2 και E-plus) και ειδικά για εξερχόμενες προς Ελλάδα και SMS (που φαντάζομαι ότι αυτά τα δυο θα χρησιμοποιείτε περισσότερο). Τα φτηνότερα SMS π.χ. προς Ελλάδα αρχίζουν από 29 ευρωλεπτά.

 

Αντίθετα, αγοράστε καρτοκινητή SIM από κάποια από τις "θυγατρικές"/wholesale εταιρίες που πλέον είναι εκατοντάδες. Όλες, δίνουν κλήσεις σε κινητά και σταθερά Γερμανίας 9c/min και SMS με 9c αλλά μόνο για Γερμανία.

 

Μία όμως απ' αυτές "αναβαθμίστηκε" πρόσφατα και χρεώνει κλήσεις σε σταθερά 50 χωρών (και στην Ελλάδα) με 9 ευρωλεπτά το λεπτό. Δηλαδή:

- Κλήσεις σε κινητά Γερμανίας και σταθερά 50 χωρών: 9c/min

- 29c/min κλήσεις σε διεθνή κινητά

- 9c SMS (Γερμανία) και 19c διεθνή SMS

- Internet 24c/MB

- Κόστος αγοράς 9.95€ (που περιλαμβάνει 150 λεπτά δωρεάν και για κλήσεις προς Ελλάδα)

Περισσότερα εδώ (έβαλε και αγγλική σελίδα γιατι έχει μεγάλη επιτυχία με τους τουρίστες και ξένους).

 

http://www.fonic.de/html/eth_tarif_uk.html

 

Μπορείτε να την αγοράσετε στα Lidl και διάφορα άλλα supermarket και καταστήματα (π.χ. βενζινάδικα). Τα σημεία αγοράς εδώ:

http://www.fonic.de/html/partner.html

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν ξέρει κάνεις...για κλήσεις και μηνύματα προς Κύπρο ποίο είναι το καλύτερο δίκτυο?

ενδιαφέρομαι και για την αγορά iphone 3gs(T-MOBILE) χρόνος για συμβόλαιο υπάρχει αφού να μείνει εκεί η αδελφή μου για σπουδές..αξίζει όμως? http://www.t-mobile.de/iphone/tarife 32gb

 

ακόμα θα μπορεί να χρησιμοποιήσει την sim σε άλλη συσκευή ? εγώ θα μπορώ να το iphone στην Κύπρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
γεια σας ποια ειναι η καλυτερη καρτα για να παίρνω απο το σταθερο μου στην Ελλάδα σε κινητο Γερμανικης εταιριας στην Γερμανια;Εννοιειται να εχει κ καλη ποιοτητα ηχου οχι καθυστερησεις κλπ.!
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ποια ειναι η καλυτερη καρτα για να παίρνω απο το σταθερο μου στην Ελλάδα σε κινητο Γερμανικης εταιριας στην Γερμανια;Εννοιειται να εχει κ καλη ποιοτητα ηχου οχι καθυστερησεις κλπ.!

 

Σου προτείνω τη χρονοκάρτα του ΟΤΕ. Εχει προσφορά μέχρι 30/6/10. Κοστίζει 0,15/λεπτό περίπου, αν όμως πάρεις την κάρτα των 25 ευρω σου έρχεται φτηνότερα.

 

Ποιότητα ΟΤΕ, δηλαδή τέλεια

Τσεκαρε όμως, αν δεν έχεις ΟΤΕ, αν ο πάροχος σου επιτρέπει κλήσεις προς 807 νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω τη χρονοκάρτα του ΟΤΕ. Εχει προσφορά μέχρι 30/6/10. Κοστίζει 0,15/λεπτό περίπου, αν όμως πάρεις την κάρτα των 25 ευρω σου έρχεται φτηνότερα.

 

Ποιότητα ΟΤΕ, δηλαδή τέλεια

Τσεκαρε όμως, αν δεν έχεις ΟΤΕ, αν ο πάροχος σου επιτρέπει κλήσεις προς 807 νούμερα

 

σε ευχαριστώ πολυ!

Απο οτι ειδα η 13€ με την 6€ εχει μεγαλη διαφορα ενω η 25€ με την 13€ οχι κ τοσο οποτε σαν χρυση τομη βλεπω την 13€ συμφωνα με τα λεγομενα του ΟΤΕ:

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/k-internet/-/cos_cat_001-cos_subcat_002-cos_subcat_002002-p1.html

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eγω πριν κανα μηνα εκανα ενα γυρω της ευρωπης(4 χωρες) για 15 μερες και δεν πηρα καποιο δικο τους καρτοκινητο, μια χαρα την εβγαλα με το whats up σε περιαγωγη. Εφαγα περιπου 15 ευρω, και ειχα μια χαρα επικοινωνια. Απο θεμα σηματος ηταν πολυ καλα ολες οι εταιριες και δεν βρηκα εσωτερικο χωρο που να μην υπηρχε σημα οπως συμβαινει συχνα εδω περα. Επισης εχουν παρα πολυ πυκνο δικτυο, βλεπεις παντου τις κεραιες χωρις καμουφλαζ χωρις αυτα τα καραγκιοζιλικια που γινονται εδω.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης momad με διπλασιασμό, άρα στην πράξη μισή τιμή στο eurotariff. Αν θέλεις και ίντερνετ όμως προτίμησε γερμανικό νούμερο, εχουν πολύ καλές χρεώσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ευχαριστουμε πολυ nikosr78, fonix δηλαδη απο την πρωτη μερα που θα παμε. ξερεις και που τισ ενεργοποιουμε, στα lidl; η δεν εχουν τετοια οι γερμανοι; αν μαθετε κατι να μας ενημερωνετε! παμε σεπτεμβρη γερμανια για τουλαχιστον 2 χρονια!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας.

Σε λιγες μερες φεύγω Βερολίνο. Επειδη στελνω πολλα sms θα θελα να μου προτείνετε μια γερμανική sim με φθηνές χρεωσεις sms. Επισης αν την αγορασω θα χρειαστεί να την δηλώσω? :worry:

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Σε λιγες μερες φεύγω Βερολίνο. Επειδη στελνω πολλα sms θα θελα να μου προτείνετε μια γερμανική sim με φθηνές χρεωσεις sms. Επισης αν την αγορασω θα χρειαστεί να την δηλώσω? :worry:

 

Για sms απο Γερμανια προς Ελληνικα δυκτια νομιζω ειναι η fonic.de με 9 cent/sms.Αν λειπεις για λιγες μερες δεν συμφερει σιγουρα να βαλεις γερμανικο νουμερο....και ναι ολα τα καρτοκινητα και εκει πρεπει να δηλωνονται αλλα μπορεις με το διαβατηριο σου αν εχεις η αν εχεις καποιον γνωστο που ηδη διαμενει εκει..

Link to comment
Share on other sites

Για sms απο Γερμανια προς Ελληνικα δυκτια νομιζω ειναι η fonic.de με 9 cent/sms.Αν λειπεις για λιγες μερες δεν συμφερει σιγουρα να βαλεις γερμανικο νουμερο....και ναι ολα τα καρτοκινητα και εκει πρεπει να δηλωνονται αλλα μπορεις με το διαβατηριο σου αν εχεις η αν εχεις καποιον γνωστο που ηδη διαμενει εκει..

 

H δήλωση κινητών γίνεται και συμπληρώνοντας απλά μία φόρμο στο ίντερνετ σε πολλές καρτοκινητές. Οπότε ό,τι δηλώσεις είσαι και στη Γερμανία. ;)

Αν δεν κάνω λάθος η fonic χρεώνει 0.19 τα μηνύματα προς εξωτερικό.. Η solomo pro χρεώνει 0,13/sms, αλλά μπορείς να την παραγγείλεις μόνο μέσω ίντερνετ (μπορεί να το κάνει κάποιος γνωστός για σένα πριν φτάσεις).

 

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις από δω μία κάρτα πχ frog ή momad με διπλασιασμό του χρόνου ομιλίας. Θα σου βγει γύρω στα 7 λεπτά το μήνυμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Στη Γερμανία υπάρχουν πολλοί πάροχοι που χρησιμοποιούν τα δίκτυα των διαφόρων εταιριών.

Ενδιαφέρουσα για τους Έλληνες είναι η fonic και ίσως η Tchibo. Η fonic έχει κλήσεις με 0,09 Ευρώ προς σταθερά Ελλάδας ενώ η tchibo βγάζει κατά καιρούς πακέτα για δωρεάν ενδοεπικοινωνία ενώ και χωρίς το πακέτο η ενδοεπικοινωνία κοστίζει 0,05 Ευρώ το λεπτό. Επίσης μπορείς να αγοράσεις και πακέτα για απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά κλπ.

 

Για μηνύματα συνίσταται η blau.de. Με δέκα Ευρώ το μήνα έχεις απεριόριστα μηνύματα, δεν ξέρω αν χρεώνει τα μηνύματα προς το εξωτερικό αλλά μπορείτε να το βρείτε στη σελίδα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα, λεω να παω τον αλλο μηνα στη γερμανια για δεκα ημερες περιπου και με ενδιαφερει καποιο προγραμμα για ιντερνετ απο το τηλεφωνο, εχετε να προτινεται καποιο αλλο? εχω δει αυτο http://www.prepaidgsm.net/en/germania/blau.html με 1 GB δεδομενων με € 9.90/30 ημερες.

Για καρτοκινητο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, λεω να παω τον αλλο μηνα στη γερμανια για δεκα ημερες περιπου και με ενδιαφερει καποιο προγραμμα για ιντερνετ απο το τηλεφωνο, εχετε να προτινεται καποιο αλλο? εχω δει αυτο http://www.prepaidgsm.net/en/germania/blau.html με 1 GB δεδομενων με € 9.90/30 ημερες.

Για καρτοκινητο.

 

https://www.tchibo-mobil.de/

http://www.fonic.de/html/

 

Μια από τις δυο. Και οι δυο χρησιμοποιούν το δίκτυο της Ο2. Οι χρεώσεις είναι οι ίδιες. 9 ευρωλεπτά εντός Γερμανίας προς όλους και προς σταθερά Ελλάδας και 29 ευρωλεπτά προς κινητά Ελλάδας. Η tchibo υιοθέτησε αυτές τις χρεώσεις πρόσφατα πριν καμιά βδομάδα. Να επιβεβαιώσεις ότι ισχύουν αυτές όταν το αγοράσεις γιατί τα παλιά πακέτα χρεώνουν 89 ευρωλεπτά για Ελλάδα.

SMS Ελλάδα η tchibo 29 ευρωλεπτά ανά μήνυμα η fonic 19 ευρωλεπτά ανά μήνυμα.

 

tchibo: ίντερνετ 10 Ευρώ τα 500 MB για ένα μήνα ή 20 Ευρώ τα 5 γίγα για 1 μήνα ή 3 Ευρώ το ένα γίγα για 1 μέρα. Ενεργοποιούνται με μηνύματα. Πρέπει να απενεργοποιήσεις το ένα πακέτο για να ενεργοποιήσεις το άλλο.

 

fonic: Χρεώνει 2,50 ευρώ τη μέρα για τις πρώτες 10 μέρες του μήνα και μετά σταματάει. δηλ. το μέγιστο που πληρώνεις είναι 25 Ευρώ το μήνα.

 

Δες πάντως λίγο τις τιμές για την περίπτωση που κάνω λάθος.

 

Η fonic ζητάει γερμ. τραπεζικό λογαριασμό κι έχει ελάχιστο έμβασμα 10 Ευρώ νομίζω αν είναι από το λογαριασμό και 20 αν δεν έχεις λογαριασμό κι αγοράσεις κάρτα. Μπορείς όμως να επιστρέψεις τα χρήματα στο λογαριασμό αν έχεις και τον συνδέσεις από τη σελίδα τους.

 

Θα χρειαστείς ίντερνετ για την ενεργοποίηση ή ρώτησε να σου την κάνουν σε κατάστημα.

 

Επίσης ενδέχεται να έχουν microsim οπότε φρόντισε να έχει έναν adaptor μαζί σου.

Edited by aegeanblue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφου μπορω να αποφυγω την διαδικασια ''λογαριασμων'' εκει επελεξα να αλλαξω το πακετο ιντερνετ απο τη ''συνδρομη'' και εβαλα αυτο το unlimited http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661 με 20,67 / μηνα.

Οταν κλεισω μηνα το αλλαζω παλι το προγραμμα στο small ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα φύγει ο πατέρας μου σε 20 μέρες για διακοπές στη Γερμανία. Θα κάτσει 20 μέρες. Ο αδελφός μου (12 ετών) θα κάτσει μία εβδομάδα επιπλέον. Ο πατέρας μου έχει το παλιό Απεριόριστα 35 (120' προς άλλα δίκτυα + σταθερά).

 

Τι προτείνετε να βάλει ο πατέρας μου και τι ο αδελφός μου;

Σκεφτόμουν για κάποιο πακέτο Vodafone όπου με 1€ θα μιλάει ο αδελφός μου μέχρι μία ώρα με Ελλάδα από τη στιγμή που θα έχει γυρίσει Ελλάδα ο πατέρας μου. Φυσικά θα πρέπει να πάρει και ένα Vodafone νουμεράκι ο πατέρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Δύο κάρτες vodafone.

Μία με το τtraveler για να καλούμε και μια χωρίς passport για εισαγόμενες.

Το passport δεν λέει κάτι αφού πρέπει να μιλάς πάνω από 6 λεπτά εισερχόμενη για να συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...