Jump to content

Καρτοκινητό στη Γερμανία: Τι να διαλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@topmar

 

Δεν ξέρω καθόλου την αγορά κινητής στη Γερμανία.

Ρίξε μια ματιά όμως στην http://www.callmobile.de για καρτοκινητό.

Την πήρε το μάτι μου διαβάζοντας για την easyMobile στην Αγγλία.

Είναι η διάδοχος εταιρεία της easymobile στη Γερμανία.

 

Από ότι βλέπω χρεώνει €0,14 / λεπτό τις κλήσεις προς Γερμανία

€0,30 το SMS εξωτερικού.

Δε βρίσκω που γράφει για τις διεθνείς κλήσεις.

 

Εαν εκεί που θα είσαι θα έχεις DSL internet, εννοείται ότι σε συμφέρει να εγκαταστήσεις το Skype και να μιλάς από εκεί με Ελλάδα.

Επίσης το Skype έχει SMS σε λογικές τιμές (και με αναφορά παράδοσης), ενώ επιτρέπει να φαίνεται ο αριθμός του κινητού σου ως αποστολέας και οι απαντήσεις προφανώς να έρχονται στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

@topmar

 

Δεν ξέρω καθόλου την αγορά κινητής στη Γερμανία.

Ρίξε μια ματιά όμως στην http://www.callmobile.de για καρτοκινητό.

Την πήρε το μάτι μου διαβάζοντας για την easyMobile στην Αγγλία.

Είναι η διάδοχος εταιρεία της easymobile στη Γερμανία.

 

Από ότι βλέπω χρεώνει €0,14 / λεπτό τις κλήσεις προς Γερμανία

€0,30 το SMS εξωτερικού.

Δε βρίσκω που γράφει για τις διεθνείς κλήσεις.

 

Εαν εκεί που θα είσαι θα έχεις DSL internet, εννοείται ότι σε συμφέρει να εγκαταστήσεις το Skype και να μιλάς από εκεί με Ελλάδα.

Επίσης το Skype έχει SMS σε λογικές τιμές (και με αναφορά παράδοσης), ενώ επιτρέπει να φαίνεται ο αριθμός του κινητού σου ως αποστολέας και οι απαντήσεις προφανώς να έρχονται στο κινητό.

 

Kαλησπέρα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.......εννοείται πως θα έχω DSL internet (4-8Μbps) και η ιδέα με το Skype είναι πολύ καλή!;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις και DSL και σταθερό τότε για τηλέφωνα προς Ελλάδα να τα κάνεις από εκεί. Μέ 0,02 € / λεπτό θα σε χρεώνουν, υπάρχουν και αρκετές εταιρίες που σου δίνουν με ένα σταθερό πάγιο free όλα τα τηλεφωνήματα προς το εξωτερικό (arcor και alice-dsl).

 

Αλλά ξέφυγα. Στην callmobile.de η κλήση προς Ελλάδα κοστίζει 1,84 € / λεπτό. Εγώ πάντως έχω κάρτα από αυτούς και είμαι ευχαριστιμένως πέρα για πέρα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Hello to everyone!

epeidi 8a paw na meinw kana 6ari mines stin germania kai 8a parw mia kartokiniti apo ekei na xrisimopoiw, kserei kaneis ti xrewseis exoun (ta minimata perissotero).... kai ti me sumferei na parw?

thanx

 

 

 

Xoris na skefteis tipota

T-D1

 

SMS sthn poio xamhlh xreosh :D

 

 

kai an baleis internet ARCOR ME 50euro to mhna 24 ores DSL 6000

Kai aperiosrista THL sthn ellada se ola ta stahera :D

 

 

http://www.t-mobile.de/

http://www.arcor.de/content/index.html

 

 

 

tora eida oti einai palio to post !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
pesta re doktor.....T-Mobile diladi D1 me klista ta matia i kaliteri kartokiniti ine stin germania ase pou exeis Flatrate na milas stin germania oli tin evdomada apo tis 8-8to vradi kai ta savvatokiriaka oli tin mera mono me 8 euro :-),ase ta minimata pros ellada ine pio ftina menw germania kai tin xrisimopoiw xronia kai skerw ti sou lew..... :-) kai i kaliteres paroxes se ipiresies ine i t-mobile kai oxi i Vodafone pou to mono pou kanei ine na mas anevazei ta tarife :-)

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

Madonna.......... i believe in you

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πρόκειτε να αναχωρήσω για Γερμανία στα τέλη του μηνός και θα παραμείνω εκεί για αρκετό καιρό (3 έτη).

 

Λαμβάνοντας υπ'όψη ότι έχω κινητό Cosmote εδώ (και η σύζυγός μου επίσης) και θα έχω καθημερινή επικοινωνία με SMS, όπως και το γεγονός ότι θα μιλάω περίπου 60' /μήνα, τί με συμφέρει περισσότερο, καρτοκινητό ή συμβόλαιο? Εάν συμβόλαιο, με ποιά εταιρία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ: Να έχει "συμβατότητα" αποστολής & λήψης SMS με την Cosmote φυσικά.

 

vasika kartokinito tis t-mobile gia na exeis flatrate me tin gineka sou oli tin ebdomada me 9 euro gt allios simvolea ekei se desmeuoun gia 2 xronia kai den boreis na baleis karta an pareis kai kinito me simvolaio giati ta klidwnoun opote anagazese na to xrisimopiis....

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

Madonna.......... i believe in you

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα σύνδεση κινητού T-Com Relax 50 με 50' δωρεάν ομιλία και χαμηλό πάγιο.

 

Όσο για Ιντερνετ έβαλα και πάλι T-Com Call & Surf Comfort 6000 με 50€/μήνα αλλά στην περιοχή μου έχω τρομερό πρόβλημα γραμμής και η ταχύτητα είναι μόνο 384:mad: :mad:

 

Σήμερα πήγα στην Arcor και έκανα αίτηση διακοπής της T-Com και σύνδεσης στην Arcor στο πρόγραμμα All-Inclusive-Paket 6000 με κόστος 39,95€/μήνα συν άλλα 7€/μήνα για δωρεάν κλήσεις στα σταθερά της Ελλάδος.;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!!

 

Φεύγω μόνιμα στην Γερμανία (Στουτγκάρδη) και χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας...

Καταρχάς πρέπει να επιλέξω κάποια εταιρία κινητής τηλεφωνίας.. (κατά προτίμηση συμβόλαιο και όχι καρτοκινητό). Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι να έχω Internet μέσα από opera mini ή pda όπως και μηνύματα σε Ελλάδα. Ποια εταιρία έχει κάποιο καλό πακέτο flat rate; Γενικότερα από τιμές ποια εταιρία συμφέρει;

 

Τέλος, από dsl ποια εταιρία προτείνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για συμβόλαια, στα καρτοκινητά όμως μπορείς να βρεις πολύ χαμηλή χρέωση για πλοήγηση στο ίντερνετ.

Π.χ. η blau.de και η aldi-talk χρεώνουν 0,24 ευρώ ανα ΜΒ. Πράγμα που σημαίνει ότι για κάθε σελίδα που θα επισκέπτεσαι μέσω όπερα, θα χρεώνεσαι κατά κανόνα όχι πάνω από 1 με 2 λεπτά του ευρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
feugw g germania tin epomeni bdomada k thelw mia kartokiniti g n mporw n perasw tis 2 bdomades p tha eimai panw.. mporei kapoios n m eisigithei kapoia etaireia k kiriws kostos paketou k apo pou mporw n to promitheuthw???:)
Link to comment
Share on other sites

feugw g germania tin epomeni bdomada k thelw mia kartokiniti g n mporw n perasw tis 2 bdomades p tha eimai panw.. mporei kapoios n m eisigithei kapoia etaireia k kiriws kostos paketou k apo pou mporw n to promitheuthw???:)

 

Ρίξε μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

n ipothesw pws ta promitheuomai apo ta antistoixa katastimata?

 

τα 4 πρώτα πακέτα σίγουρα ναι. Έχω την αίσθηση ότι χρειάζεται να δηλώσεις διεύθυνση Γερμανίας κατά την ενεργοποίηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια...ειμαι καινουριοσ...κ θα ηθελα την βοηθεια σας αν μπορειτε. μενω ελλαδα κ θελω να μιλαω με γερμανια απο σταθερο σε σταθερο ή κινητο! ποιες καρτες υπαρχουν αυτο τον καιρο ωστε να εχω την πιο χαμηλη χρεωση απο το σπιτι μου ελλαδα....στην γερμανια σε σταθερο ή κινητο? Σας ευχαριστω...!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αγόρασα ένα πακέτο καρτοτηλέφωνο τον Δεκέμβρη στη Γερμανία της 02. Μου έδωσαν και το Sumsung C260. Επειδή εδώ που ήλθα δεν δουλεύει, είναι κλειδωμένο, και μαρέσει αυτό το πολύ μικρό και καλό κινητό, υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεκλειδώσω και να βάλω τη κάρτα της Cosmote;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα πακέτο καρτοτηλέφωνο τον Δεκέμβρη στη Γερμανία της 02. Μου έδωσαν και το Sumsung C260. Επειδή εδώ που ήλθα δεν δουλεύει, είναι κλειδωμένο, και μαρέσει αυτό το πολύ μικρό και καλό κινητό, υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεκλειδώσω και να βάλω τη κάρτα της Cosmote;

 

Πιθανότατα ναι. Υπάρχουν αρκετά μικρά μαγαζιά κινητών, τα οποία τα ξεκλειδώνουν. Κάνε μια βόλτα και ρώτα

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα πακέτο καρτοτηλέφωνο τον Δεκέμβρη στη Γερμανία της 02. Μου έδωσαν και το Sumsung C260. Επειδή εδώ που ήλθα δεν δουλεύει, είναι κλειδωμένο, και μαρέσει αυτό το πολύ μικρό και καλό κινητό, υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεκλειδώσω και να βάλω τη κάρτα της Cosmote;

 

 

...πηγαινε στο 9 Volto....

 

http://www.9volto.gr/menu/

 

...εκει πηγα ενα Siemens που ειχα αγορασει απο Ολλανδια...

...20 € για ξεκλειδωμα και ελληνικο Τ9...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ spartak για την άμεση απάντηση. Με χαρά μαθαίνω ότι το "άδικο" κλείδωμα μπορεί να το βγάλω! Εν τω μεταξύ έκανα μια βόλτα στο ιντερνέτ και όπως είδα υπάρχουν πολλά σάϊτ που υπόσχονται να το ξεκλειδώσουν με πρόγραμμα, αλλά χρειάζεται καλώδιο, αλλά και με κωδικό. Όμως εγώ δυσπιστώ πολύ να στείλω έστω και αυτά τα 20-30 ευρώ με κίνδυνο να είναι .. μούφα!! Αν υπάρχει εδώ γιατί να τρέχω..

 

Λόγω όμως που βρίσκομαι στις Κυκλάδες, είναι λίγο δύσκολο για μένα να κάνω αυτή τη βόλτα που προτείνεις.. Εχεις υπόψη σου καμιά ιστοσελίδα ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων που μπορώ να ρωτήσω;

Αν το βρώ έχω τρόπο να το στείλω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιώργος

 

ΥΓ: Το έστειλα το μήνυμα και μετά είδα το λινκ!!! Στραβωμάρα ή γραφαμε μαζί;

Θα πάω να δω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παιδιά μια ερώτηση.. θα πάει συγγενικό μου πρόσωπο Γερμανία για 1 εβδομάδα, και ψάχνει να βρεί τον πιο οικονομικό τρόπο για να καλεί και να στέλνει σμς προς Ελλάδα.

Συμφέρει περισσότερο να πάρει κάποιο καρτοκινητό απο τη Γερμανία ή να κρατήσει το Vodafone Cu με το Vodafone Passport?

Link to comment
Share on other sites

Για μια 'βδομάδα;

Φυσικά και θα κρατήσει τον ελληνικό του...

Τα πακέτα είναι ακριβά στη Γερμανία και last time I checked ζητούσαν και διαβατήριο.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω μπηκα σε ενα καταστημα saturn και πηρα ενα τηλ με καρτα με 20 ευρω και 13 ευρω χρονο ομιλιας .... και το πεταξα στο αεροδρομιο καθως εφευγα ... τα sms κανανε 0.19 cent για ελλαδα ... O2 loop htan
Link to comment
Share on other sites

Όπως εχω ξαναγράψει κάπου αλλού, όταν πήγα γερμανία για καιρό, συνέφερε να πάρω καρτοκινητό, αλλά

-οι γερμανοί φίλοι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο όταν έλεγα να το πάρω απο κανα "περίπτερο" (που δεν υπάρχουν βέβαια..)

 

Τελικά πήγα σε τοπικό κατάστημα Vodafone, μου ζήτησαν διεύθυνση κατοικίας, πιστοποιητικά κ λογαριασμούς, ταυτότητα κ μπορεί κ κάτι που δεν θυμάμαι κ τότε μόνο μου παρείχαν την κάρτα.-

Οι χρεώσεις δεν ήταν κ ότι καλύτερο,αλλά σαφώς καλύτερο απο την περιαγωγή. Απλά για 1 εβδομαδα μάλλον δεν συμφέρει...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Το αν συμφέρει ή όχι θα εξαρτηθεί από το πόσο πολλές εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις θα γίνουν. Αν είναι να γίνουν αρκετές και να σταλούν και πολλά μηνύματα τότε συμφέρει η τοπική κάρτα sim
Link to comment
Share on other sites

Για μια βδομαδα αμα δεις τι χρεωνεσε με γερμανικα καρτοκινητα για κλησεις προς ελλαδα με το ποσο που χρεωνεσε το λεπτο ανα κληση οσο βρισκεσε σε περιαγωγη θα δεις οτι ουτε θα μπεις στον κοπο να σκεφτεις να αγορασεις καρτοκινητο απο Γερμανια.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...