Jump to content

Καρτοκινητό στη Γερμανία: Τι να διαλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!

Στις προσφατες προηγουμενες απαντησεις του θεματος καλυπτεται καποιος ο οποιος προκειται να επισκεφτει την Γερμανια για λιγες μερες. Επειδη ομως προκειται σχετικα αμεσα να μετακομισω μονιμα εκει, τι προτασεις εχουμε για καρτοκινητο. Θα φιλοξενουμαι αρχικα σε συγγενικο σπιτι οποτε θα εχω ελευθερο wifi, ομως με ενδιαφερει να εχω αρκετα δεδομενα (περιπου 2gb) κ καποια λεπτα ομιλιας προς ολους (εντος Γερμανιας) για τις ωρες εκτος σπιτιου. Φανταζομαι πως για την επικοινωνια μου με την Ελλαδα θα καλυφθω μεσω viber.

Ευχαριστω!

 

δεν ξερω αν σε προλαβα αλλα προσφατα πηγα Βερολινο και χρησιμοποιησα την Lidl connect .την καρτα την παιρνεις απο οποιοδηποτε κσταστημα κσι την ενεργοποιεις online αμεσα. δεσ το σαιτ lidl.de/de/lidl-connect.

παρε το all net flat με 20 ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημα απο το LIDL ... αστο.. Lebara ... Καταρχην εχει μεχρι 10 γιγα πακετα και προς Ελλαδα και δικτυο DT! Καμια συγκριση...

Τσεκαρε πακετα τσεκαρε τιμες τσεκαρε υπηρεσιες! https://mobile.lebara.com/de/de/pay-as-you-go

πληρωνεις μεσω app paypal debit credit τα παντα ολα... επισης σε καθε βενζιναδικο και σουπερμαρκετ εχει καρτες ανανεωσης!

Link to comment
Share on other sites

Σημα απο το LIDL ... αστο.. Lebara ... Καταρχην εχει μεχρι 10 γιγα πακετα και προς Ελλαδα και δικτυο DT! Καμια συγκριση...

Τσεκαρε πακετα τσεκαρε τιμες τσεκαρε υπηρεσιες! https://mobile.lebara.com/de/de/pay-as-you-go

πληρωνεις μεσω app paypal debit credit τα παντα ολα... επισης σε καθε βενζιναδικο και σουπερμαρκετ εχει καρτες ανανεωσης!

Αυτά που γράφει ισχύουν μόνο αν βρίσκεσαι Γερμανία ή μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν βρίσκεσαι σας άλλη χώρα επίσης;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αυτά που γράφει ισχύουν μόνο αν βρίσκεσαι Γερμανία ή μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν βρίσκεσαι σας άλλη χώρα επίσης;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα συγκεκριμενα ισχυουν για μεσα Γερμανια.Οταν βρισκεσαι σε περιαγωγη ισχυουν αλλες χρεωσεις.

https://mobile.lebara.com/de/en/roaming

 

Calls abroad for 9 ct./min13 - receive calls 0 ct/min13

With Lebara roaming tariff for only 1 € per day, if used

You benefit from our cheap roaming tariffs for only 1€ per day:

Incoming calls abroad are for free

Outgoing calls for 9ct./min13

Text to Germany or to another EU country: 7 ct/SMS

Order roaming plan now: Text with ROAMING1 to 55255

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την βοήθεια σας παρακαλώ.

 

συγγενής μου είναι κάτοικος γερμανίας και πρόκειται να επαναπατριστεί μέσα στο 2018.

Η Deutsche Telekom θέλει να ανανεώσει το συμβόλαιο του σταθερού, πράγμα που δε συμφέρει γιατί θα χρειαστεί να κοπεί σε κανα 6μηνο, οπότε σκέφτηκε να καταργήσει εντελώς το σταθερό και να βολευτεί με καρτοκινητό για τους επόμενους μήνες.

 

Εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Τι προτείνεται να κάνει;

ποια εταιρία και ποιο πακέτο να πάρει;

Τα απαραίτητα είναι λίγες κλήσεις προς Ελλάδα σε καθημερινή βάση και λίγος χρόνος προς κινητά/σταθερά γερμανίας.

Data ευπρόσδεκτα αλλά όχι απαραίτητα γιατί θα δανείζεται σύνδεση μέσω wi-fi από τον γείτονα.

 

Τόπος κατοικίας, Βόρεια Ρηνανία Βεστφαλία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

την βοήθεια σας παρακαλώ.

 

συγγενής μου είναι κάτοικος γερμανίας και πρόκειται να επαναπατριστεί μέσα στο 2018.

Η Deutsche Telekom θέλει να ανανεώσει το συμβόλαιο του σταθερού, πράγμα που δε συμφέρει γιατί θα χρειαστεί να κοπεί σε κανα 6μηνο, οπότε σκέφτηκε να καταργήσει εντελώς το σταθερό και να βολευτεί με καρτοκινητό για τους επόμενους μήνες.

 

Εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Τι προτείνεται να κάνει;

ποια εταιρία και ποιο πακέτο να πάρει;

Τα απαραίτητα είναι λίγες κλήσεις προς Ελλάδα σε καθημερινή βάση και λίγος χρόνος προς κινητά/σταθερά γερμανίας.

Data ευπρόσδεκτα αλλά όχι απαραίτητα γιατί θα δανείζεται σύνδεση μέσω wi-fi από τον γείτονα.

 

Τόπος κατοικίας, Βόρεια Ρηνανία Βεστφαλία.

 

Ευχαριστώ

 

1) Από πάνω ακριβώς υπάρχει ανάρτηση που προτείνει το lebara

2) Δεν τον βολεύει η κατάργησή της περιαγωγής?

3) Αυτός ζει στη Γερμανία, στην Ελλάδα ρωτάει? Με το συμπάθειο.

Link to comment
Share on other sites

την βοήθεια σας παρακαλώ.

 

συγγενής μου είναι κάτοικος γερμανίας και πρόκειται να επαναπατριστεί μέσα στο 2018.

Η Deutsche Telekom θέλει να ανανεώσει το συμβόλαιο του σταθερού, πράγμα που δε συμφέρει γιατί θα χρειαστεί να κοπεί σε κανα 6μηνο, οπότε σκέφτηκε να καταργήσει εντελώς το σταθερό και να βολευτεί με καρτοκινητό για τους επόμενους μήνες.

 

Εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Τι προτείνεται να κάνει;

ποια εταιρία και ποιο πακέτο να πάρει;

Τα απαραίτητα είναι λίγες κλήσεις προς Ελλάδα σε καθημερινή βάση και λίγος χρόνος προς κινητά/σταθερά γερμανίας.

Data ευπρόσδεκτα αλλά όχι απαραίτητα γιατί θα δανείζεται σύνδεση μέσω wi-fi από τον γείτονα.

 

Τόπος κατοικίας, Βόρεια Ρηνανία Βεστφαλία.

 

Ευχαριστώ

 

Εκτός από το να το γυρίσει σε καρτοκινητό για τους επόμενους μήνες, υπάρχουν λύσεις και για να διατηρήσει το σταθερό:

 

1. Μπορεί να μεταφερθεί σε πάροχο σταθερής τηλεφωνίας που δεν έχει ελάχιστη δέσμευση παραμονής, π.χ. στην Ο2:

https://www.o2online.de/dsl-festnetz/

Αν είναι να κάνει μεταφορά σε άλλο πάροχο, για να αποφύγει προβλήματα στην μεταφορά πρέπει να εξουσιοδοτήσει τον καινούριο πάροχο να κάνει εκείνος την αίτηση διακοπής στην εταιρεία. Έτσι οι δυο πάροχοι συνεργάζονται και η μεταφορά γίνεται πραγματικά χωρίς να πάρεις χαμπάρι, αργά τη νύχτα (κοιμάσαι με τον ένα πάροχο και ξυπνάς με τον άλλο). Εάν έχει καταθέσει ήδη αίτηση διακοπής στην Telekom και πάλι γίνεται, αλλά είναι πιο πιθανό να πάει κάτι στραβά, σχετικά με τη μεταφορά του αριθμού ή να υπάρχει και κάποιο downtime. Θέλει προσοχή αυτό το σημείο δηλαδή.

Έχει καταθέσει αίτηση διακοπής στην Telekom ήδη; Πόσο περιθώριο έχει μέχρι να λήξει το συμβόλαιο/μέχρι να λήξει το δικαίωμα ακύρωσης της αυτόματης ανανέωσης του συμβολαίου;

 

2. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι αν μετακομίσεις σε άλλη χώρα, και άρα η Telekom δεν μπορεί να σου προσφέρει υπηρεσία, τότε έχεις ειδικό δικαίωμα διακοπής του συμβολαίου (Sonderkuendigungsrecht) ανεξαρτήτως υπάρχουσας δέσμευσης. Αυτό όμως να το τριπλοεπιβεβαιώσει πρώτα. Εάν επιβεβαιώσει ότι ισχύει αυτό, τότε κάνει ανανέωση στην Telekom.

Σε πρώτη φάση ας διαβάσει αναλυτικά τους όρους του συμβολαίου της Telekom, ίσως να αναγράφεται ήδη εκεί. Αν όχι, ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό είναι μάλλον η αντίστοιχη ΕΕΤΤ (https://www.bundesnetzagentur.de).

Edited by giamar
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει wifi του γείτονα, ας ψάξει τα γερμανικά σαιτς ολων των εταιρειών κινητης και ας πάρει το καρτοκινητό που δίνει φτηνά πακέτα ομιλίας προς Ελλάδα. Σίγουρα κάποιο θα υπάρχει, αφού υπάρχουν πολλοί μετανάστες απο Ελλάδα στη Γερμανία.
Link to comment
Share on other sites

2. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι αν μετακομίσεις σε άλλη χώρα, και άρα η Telekom δεν μπορεί να σου προσφέρει υπηρεσία, τότε έχεις ειδικό δικαίωμα διακοπής του συμβολαίου (Sonderkuendigungsrecht) ανεξαρτήτως υπάρχουσας δέσμευσης. Αυτό όμως να το τριπλοεπιβεβαιώσει πρώτα. Εάν επιβεβαιώσει ότι ισχύει αυτό, τότε κάνει ανανέωση στην Telekom.

Σε πρώτη φάση ας διαβάσει αναλυτικά τους όρους του συμβολαίου της Telekom, ίσως να αναγράφεται ήδη εκεί. Αν όχι, ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό είναι μάλλον η αντίστοιχη ΕΕΤΤ (https://www.bundesnetzagentur.de).

Έτσι ακριβώς είναι. Σε περίπτωση μετακόμισης σε περιοχή που ο πάροχος δεν μπορεί να σου προσφέρει τις υπηρεσίες του, ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα να διακόψει το συμβόλαιο μέσα σε ένα 3μηνο. Η συγκεκριμένη πληροφορία υπάρχει στο TKG § 46, Artikel 8.

Συγκεκριμένα: Wird die Leistung am neuen Wohnsitz nicht angeboten, ist der Verbraucher zur Kündigung des Vertrages unter Einhaltung einer Kündigungsfrist von drei Monaten zum Ende eines Kalendermonats berechtigt.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά.

είμαι μεταξύ lebara και tarifhaus που έχει ένας γνωστός μου, θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

η lebara δεν δεχεται ελληνική ταυτότητα στην ενεργοποίηση μέσω web.

ούτε την άδεια παραμονής δέχονται!

επίσης οι υπάλληλοι της συνεργαζόμενης εταιρίας που κάνει την ταυτοποίηση είναι αγενέστατοι.

 

έτυχα εγώ στην περίπτωση ή όλοι εσείς ρε παλικάρια είστε με διαβατήριο;

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ενεργοποίηση-ταυτοποίηση ισχύει από 1/7/2017. Πριν, απλά αγόραζες την κάρτα από κάποιο μαγαζί και ήσουν έτοιμος. Οπότε μάλλον όσοι έχουν lebara εδώ την είχαν αγοράσει πριν την παραπάνω ημερομηνία.

 

Κρίμα πάντως που δεν δέχονται την ελληνική ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

η lebara δεν δεχεται ελληνική ταυτότητα στην ενεργοποίηση μέσω web.

ούτε την άδεια παραμονής δέχονται!

επίσης οι υπάλληλοι της συνεργαζόμενης εταιρίας που κάνει την ταυτοποίηση είναι αγενέστατοι.

 

έτυχα εγώ στην περίπτωση ή όλοι εσείς ρε παλικάρια είστε με διαβατήριο;

 

Οι συνεργατες συνηθως ειναι μπαγλαντες πακισταν και της περιοχης .... παραδοξος στην περιοχη της Στουτγαρδης υπαρχουν πολλοι συνεργατες της λεμπαρα Pakistan και γυρω οπου ειχαν επιχειρησεις ιδιες στην Αθηνα και μιλανε Ελληνικα! Η Ταυτοποιηση εγινε με Ελληνικη ταυτοτητα το οτι δεν αναγωριζει την ταυτοτητα ειναι δικο του λαθος.Η αδεια παραμονης στην Γερμανια για πολιτες ΕΕ δεν υπαρχει.Αν εισαι πολιτης εκτος ΕΕ εχεις καρτα - ταυτοτητα που ειναι η αδεια παραμονης σου.

Με ταυτοτητα κανονικα μπορεις να κανεις την ταυτοποιηση στοιχειων... αν εχεις πεσει σε στοκο παρε το διαβατηριο φιλου σου και κανε την δουλεια σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτά που γράφει ισχύουν μόνο αν βρίσκεσαι Γερμανία ή μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν βρίσκεσαι σας άλλη χώρα επίσης;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Kαι σε περιαγωγη.Προυποθεση να εχεις το πακετο ενεργοποιημενο φυσικα και να γινει ανανεωση.Δεν σου τρωει αλλα χρηματα οσο βρισκεσαι σε περιαγωγη παρα οτι εχεις στο ενεργοποιημενο στο πακετο σου.Δοκιμασμενο επι 40 μερες ηδη στην Κρητη και το εχω για να μιλαω με ΗΠΑ κυριως γιατι αν καλεσω απο το Ελληνικο κινητο ΗΠΑ κλαφτα.Εχω ενεργοποιημενο το komplettXXL me 39,99 και εχω το κεφαλι ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια καλησπερα,

 

 

Θελω να ρωτησω ποιο καρτοκιντο να αγορασω Αυστρια? Με ενδιαφερει να εχει ιντερνετ περισσοτερο κ καποιο χρονο ομιλιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

επειδή δεν μπόρεσα να διαβάσω τόσες σελίδες, ως κάτοικος γερμανίας εδώ και χρόνια, για καρτοκινητό... υπάρχουν λύσεις τύπου lebera (που τις προτιμούν κάτοικοι που καλούν πολύ σε τρίτες χώρες ή εκτός γερμανίας λόγω χρέωσης), αλλά και άλλες οικονομικές λύσεις βλέπε Aldi - που είναι πακέτο θυγατρικό της E-Plus.

Προσωπικά με έχει βολέψει ειδικά όταν κατεβαίνω Ελλάδα, γιατί με σχεδόν 8 ευρώ μπορείς για ένα μήνα να έχει απεριόριστα προς όλα τα γερμανικά και τα νούμερα της χώρας που πας και ισχύει το roaming (σταθερά και κινητά)... συν πακέτο ίντερνετ 2gb. Για περισσότερα δεδομένα πάει και παραπάνω το ποσό. https://www.alditalk.de/

Μεγάλη ευκολία, του να μπορείς να βάζεις κάρτα από το κινητό σου μέσω εφαρμογής και πληρωμή μέσω ebanking δωρεάν (τα τραβάει αυτόματα, από οπουδήποτε στον κόσμο).

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...