Jump to content

Nokia PC Suite / Nokia Suite / Software Updater


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί έχω ένα προβληματάκι με το Νοκια 5800 που με περιορίζει πολύ. Ενώ συνδεέται κανονικά με τον υπολογιστή και σε pc suite επιλογή και μπορώ να μεταφέρω ότι θέλω σαν να είναι αφαιρούμενος δίσκος, όταν παω να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας στον υπολογιστή ή όταν προσπαθήσω να κανω αναβάθμιση μέσω του Software Updater αφού έχει αρχίσει η διαδικασία (γέμισμα της μπάρας) ξαφνικά σταματάει και βγάζει μήνυμα οτι "η σύνδεσει με το κινητό έχει χαθεί" χωρίς να πειράξω τίποτα! Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κατι τέτοιο? Έχω κατεβάσει το τελευταίο pc suite και τον τελευταίο Software Updater από τη σελίδα της νόκια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποιο προγραμμα σαν το pc suite που να δουλευει σε linux?

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ γι αυτό, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει τίποτα.

Το Ovi Suite ετοιμάζει version για Mac, οπότε θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε κάτι παρόμοιο και στον πιγκουίνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
να ρωτησω κατι ποιο προγραμμα χρησιμοποιειται για να το συνδεσετε με το πισι εβαλα το nokia pc suite και δεν ανταποκρινεται τελειως.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω ενα προβλημα..αν μπορει ας βοηθησει καποιος γιατι εχω σαλταρει.χω ενα νοκια ν86 με αγγλικο μενου.απο οτι διαβασα απο εδω..κατεβασα το NSS και το νοκια software update κ ξεκινισα τη διαδικασια..ενω εβαλα το νεο product code στη συνεχεια ξεκινισα να κανω το update αλλα αφου βρηκε τη συσκευη και ξεκινισε την αναβαθμιση σταματησε και τωρα δεν το αναγνωριζει...καθως και το πιο καλο....δεν ανοιγει πλεον το κινιτο....δοκιμασα και το hard reset αλλα τιποτα ..οποιος μπορει ας μου πει κατι!!!ευχαριστωωω...
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το pc suite και το software updater από το site της Νokia σε όποια γλώσσα θέλεις και πριν την εγκατάσταση στα windows 7 κάνε δεξί κλικ στο κάθε αρχείο properties-compatibility και κλικ στο "Run this program in compatibility mode for" και επιλέγεις windows vista service pack 2. Apply , ok και κάνεις κανονικά εγκατάσταση και όλα δουλέυουν ρολόι.

 

Σε windows 7 παιζει κανονικα ..και χωρις compabilty mode...

 

Το pc suite σε windows 7 λειτουργεί κανονικά !!!

Αυτό που δεν μου λειτουργεί σε windows 7 είναι το software updater ...

Moralas Μπορείς να μας το εξηγήσεις καλύτερα :

(και πριν την εγκατάσταση στα windows 7 κάνε δεξί κλικ στο κάθε αρχείο properties-compatibility και κλικ στο "Run this program in compatibility mode for" και επιλέγεις windows vista service pack 2. Apply , ok και κάνεις κανονικά εγκατάσταση και όλα δουλέυουν ρολόι.)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Το pc suite σε windows 7 λειτουργεί κανονικά !!!

Αυτό που δεν μου λειτουργεί σε windows 7 είναι το software updater ...

 

Δε λειτουργεί σε όλους, εμένα δε δουλεύει πάντως ούτε το PC Suite ούτε το Ovi Suite με σύνδεση Bluetooth. Εσύ πως το δουλέυεις με καλώδιο; Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις το κινητό σαν μόντεμ με BT ή κάνεις μονο μεταφορά αρχείων;

 

Kατά φωνή

 

Nokia PC Suit updated to v7.1.40.1 – Supports Windows 7

 

http://dailymobile.se/2009/11/13/nokia-pc-suit-updated-to-v7-1-40-1-supports-windows-7/

 

http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_PC_Suite_7_1_40_1_gre_web.exe

 

Επιτέλους δούλεψε;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Προσπάθησα να κάνω αναθάθμιση του λειτουργικού στο 5800 αλλά ενώ το pc suite είναι συνδεδεμένο με την συσκευή , το NSU δεν βρίσκει την συσκευή . Εχω XP και έχω απενερεγοποιήση το firewall των XP . Εχει κάποιος να προτείνει κάτι; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τρέχει ταυτόχρονα και το PC Suite.

Δοκίμασε σε άλλη θύρα USB.

Αν χρησιμοποιείς usb hub, μη συνδέεις το κινητό σε αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αρα έχεις το κόκκινο ελληνικό,κάνε αναβάθμιση μέσω Nokia Software Updater και θα στην περάσει την 31.0.101.

 

προσπαθω να κανω αναβαθμιση μεσω Nokia Software Updater και ενω βρισκει την νεα εκδοση και την κατεβαζει μολις παει να ξεκινησει η εγκατασταση βγαζει ενα μήνυμα που λεει:

"το συγκεκριμενο λειτουργικο συστημα δεν υποστηριζεται. η εγκατασταση δεν προκειται να συνεχιστει."

 

τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω αναβαθμιση μεσω Nokia Software Updater και ενω βρισκει την νεα εκδοση και την κατεβαζει μολις παει να ξεκινησει η εγκατασταση βγαζει ενα μήνυμα που λεει:

"το συγκεκριμενο λειτουργικο συστημα δεν υποστηριζεται. η εγκατασταση δεν προκειται να συνεχιστει."

 

τι κανω τωρα?

Αν πάιζεις με Windows 7 όπως εγώ κάνε το εξής,δεξί κλικ στο εικονίδιο του NSU>Ιδιότητες και στην καρτέλα Συμβατότητα επιλέγεις Windows Vista(βλ. screenshot);) και θα τρέξει κανονικά μετά.

http://www.imagehosting.gr/out.php/t1269520_katagrafh.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ εχεις την τελευταια εκδοση του NSU καλος αλλιως κατεβασε την τελευταια...Μετα το μονο που εχεις να κανεις..δεξι κλικ και τρεξε σαν διαχειριστης...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερα και εκανα τη αναβαθμισημε το NSU. εχω win 7 γιαυτο και δεν γινοταν αρχικα.

 

τωρα αυτο που αλλο prduct code λεει το αυτοκολητο και αλλο εχει περασμενο μεσα με εχει προβληματησει σε θεμα εγγυησης τι γινεται.

 

παντως απο οτι εχω διαβασει στο φορυμ πρεπει να ειναι παραεισαγωγης γιατι η συσκευασια ειχε τη λευκη ταινεια ασφαλειας και οχι τη ιριδιζουσα που εχουν οσα ειναι απο alpha copy.

επισης οταν το ειχα παρει το e-shop ειχε τα κοκκινα και τα μπλε περιπου 5 ευρο φθηνοτερα απο το μαυρο και εδιναν και ενα bluetooth δωρο το οποιο ειχε καπου 45ευρο. υποψιαζομαι μηπως ειχαν κανει παραεισαγωγη με αρκετα χαμηλοτερη τιμη και γιαυτο εδιναν και το bluetooth για να καλυψουν τη διαφορα σε σχεση με το μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...Εχω το εξης προβλημα.συνδεω το κινητο μου με το Νokia Pc Suite το αναγνωριζει κανονικα αλλα οταν επιλεξω εγκατασταση εφαρμογων μου λεει πως το προγραμμα αυτο δεν μπορει να ανοιξει τις εφαρμογες του τηλ.εκανα uninstall το pc suite με το nokia cleaner και ξανα ιnstall και τπτ.Εβγαλα την μπαταρια,την καρtα μνημης και παλι τπτ.Μεχρι χθες που εγκατεστησα καποια παιχνιδια λειτουργουσε κανονικα και τωρα δεν ξερω τι συνεβη.
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλως ηρθες.. :)

 

S60 5th Edition Platform FAQ ερωτηση #4

 

Καλυτερα βαλε ολοκληρα τα αρχεια καπου στην καρτα και ανοιξε τα με ενα διαχ. αρχειων

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν πάιζεις με Windows 7 όπως εγώ κάνε το εξής,δεξί κλικ στο εικονίδιο του NSU>Ιδιότητες και στην καρτέλα Συμβατότητα επιλέγεις Windows Vista(βλ. screenshot);) και θα τρέξει κανονικά μετά.

http://www.imagehosting.gr/out.php/t1269520_katagrafh.png

Φίλε μου δουλεύουν όλα εκτός το ovi player.Όταν πάω να κάνω εγκατάσταση μου βγάζει απέτυχε.Σε παρακαλώ λίγο βοήθεια γιατί θα φουντάρω το pc από το μπαλκόνι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! ! !:dash:

 

Καταρχήν καλημέρα. Εχω windows 7 στον υπολογιστή μου κα προσπάθησα να εγκαταστήσω το ovi suite.Ενώ όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά το ovi player δεν κάνει εγκατάσταση.Κάθε βοήθεια και παρατήρηση δεκτή,ευχαριστώ εκ των προτέρων ! ! !:dash:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πάιδες σήμερα κάθως άνοιξα το τηλ μου με το pc suite είδα και μου έβγαλε μία ειδοποίηση για αναβάθμιση τι λέτε να την κάνω???αξίζει???
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πάιδες σήμερα κάθως άνοιξα το τηλ μου με το pc suite είδα και μου έβγαλε μία ειδοποίηση για αναβάθμιση τι λέτε να την κάνω???αξίζει???

 

Υποστηριζει τα windows 7 και μικροβελτιωσεις....ναι γιατι να μην αξιζει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πάιδες σήμερα κάθως άνοιξα το τηλ μου με το pc suite είδα και μου έβγαλε μία ειδοποίηση για αναβάθμιση τι λέτε να την κάνω???αξίζει???

Εγώ και με την προηγούμενη δεν είχα κανένα θέμα με τα 7, αλλά εφόσον είναι για καλύτερα δεν υπάρχει λόγος να μην προχωρήσεις στην αναβάθμιση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και με την προηγούμενη δεν είχα κανένα θέμα με τα 7, αλλά εφόσον είναι για καλύτερα δεν υπάρχει λόγος να μην προχωρήσεις στην αναβάθμιση.

 

ναι αλλα μετά δεν θα χρειαστεί να ξαναπεράσω όλες τις εφαρμογές απο την αρχή??

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μπερδευτεί λίγο. :)

Οι junglist και harley5 μιλάνε για αναβάθμιση στο ovi suite ενώ o parianos85 μιλάει για την τελευταία αναβάθμιση του 5800 που είναι η v31.0.101.

 

Δεν χάνεις καμία εφαρμογή αν κάνεις την αναβάθμιση στο 5800.

Για πιο πολλά σχετικά με το πως γίνονται οι αναβαθμίσεις διάβασε το S60 5th Edition FAQ.

Και ότι άλλη απορία έχεις σχετικά με το 5800 ρωτάς στο αντίστοιχο θέμα. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για ΚΑΘΑΡΑ back up and restore ποιο προτεινετε, το OVI 'η το PC Suite?Σε Windows 7 ποια τρεχουν?

Σε Win7 Ultimate 32bit παίζει τέλεια το Pcsuite.

Το άλλο δεν το έχω δοκιμάσει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι κάνοντας check for updates στη τελευταία έκδοση του Nokia PC Suite σου βγάζει ως update τη καινούρια Ovi Suite 2 v.2.0.1.35 :wacko:

 

Λέτε να καταργήσει τη Νokia Pc Suite και να υιοθετήσει την Ovi Suite?

 

Επίσης τελευταία έχω ένα δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθεια σας..

[ΣΥΓΚΡΙΣΗ] Nokia PC Suite vs Nokia Ovi Suite 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...