Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες,

μετά απο τις πρώτες 2 μέρες λειτουργίας του Omnia II έχω να κάνω και τις πρώτες παρατηρήσεις όσον αφορά την ελληνική μεταγλώττιση του συστήματος... (ισως να τις έχουν δει και τα άλλα παιδιά που έβαλαν ελληνικά)

 

1) Στην οθόνη με τα προφίλ ήχου στο χώρο στον οποίο έπρεπε να γράφει "ήχος τηλεφώνου" εμένα γράφει "έξυπνος μετατροπέας" :O

2) Στο ραδιόφωνο, ενώ όλες οι εντολές των μενού και η όλη διαδικασία είναι πλήρως εξελληνισμένη , στο δικό μου οι ονομασίες των 2 μενού στο κάτω αριστερό και στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης είναι γραμμένες με κυριλλικά γράμματα :blink:

 

Επίσης, δεν κατάφερα να λειτουργήσω το ActiveSync. Έχω εγκατεστημένο το Windows 7 RC1 και όταν συνδέω το τηλέφωνο με το pc ,απλά το βλέπει σαν εξωτερική μνήμη... το ActiveSync δεν ξεκινά καθόλου... καμιά ιδέα ;;; Η μήπως ξέρετε κάποιο άλλο τρόπο να αποθηκεύω τις επαφές μου (αυτό μόνο με ενδιαφέρει) στον υπολογιστή χωρίς το ActiveSync ;;;

 

:worry:

 

Για τα δύο πρώτα συμβαίνει το ίδιο και σε μένα, αλλά είναι πολύ μικρά ως bugs!!! :lol:

 

Σε μένα με Windows 7 RC1 συγχρονίζει τέλεια, είδε το κινητό και εγκατέστησε τους drivers μόνου του χωρίς να βάλλω καν το cd!

 

Κοίτα μήπως έχεις πειράξει την επιλογή: Ρυθμίσεις-> Γενικές ρυθμίσεις-> Σύνδεση USB-> Να είναι επιλεγμένο το ActiveSync

 

Επίσης στο Μενού-> Γραφείο-> ActiveSync-> Μενού-> Συνδέσεις-> Να είναι τικαρισμένη η επιλογή για συγχρονισμό υπολογιστών μέσω USB

 

Αυτά μπορώ να σκεφτώ!!! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον οι πρωτες φοτο απο ομνια 2

δε μπορω να πω οτι μου αρεσει ι καμερα του... σημειωτεον οι πρωτες 3 με τους στρατανιωτες και οι 2 τελευταιες με τη γυναικα μου και τον κουνιαδο μου ειναι σε διαφορετικα σημεια μεταξυ τους. φαινεται και απο το φοντο αλλωστε. στις 3 πρωτες ειχα μπροστα αριστερα τον ηλιο στις 2 τελευταιες σχεδον απο πανω. θα τραβηξω και θα ποσταρω και μερικες νυστερινες με φλας οσονουπω!

 

Γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος από φώτο, αφού λένε ότι έχει καλή φωτογραφική:

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13570

Εμένα επίσης οι φωτο σου μου άρεσαν!

Πάντως σήμα και ως τηλέφωνο είναι καλύτερο από το Omnia HD

Link to comment
Share on other sites

Για Windows Mobile καλές είναι, αλλά δεν τις λες και πολύ καλές. Χάνουν στην λεπτομέρεια πολύ ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Φίλε EchiDNA σε ευχαριστώ! Όντως η 2η επιλογή που είπες δεν ήταν τσεκαρισμένο το ActiveSync. Παρόλα αυτά όμως στο PC μου δεν δούλεψε πάλι το ActiveSync. Δοκίμασα στο laptop (πάλι με Windows 7/RC1) και δούλεψε τέλεια... Τέλος καλό, όλα καλα !

 

Μια ακόμα απορία έχω. Τα παιδιά που είπαν πως βάλανε το Finger Keyboard πως τους δούλεψε ; Εμένα μου βγάζει συνέχεια λάθος ότι δεν μπορεί να βρεί το Resolution της οθόνης για να κάνει Apply το Skin...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κατεβάσεις για σωστή ανάλυση. Η ανάλυση της οθόνης του κινητού σου είναι WVGA ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

οι πρωτες 3 φωτο σου φανηκαν καλες?

πατα στο λινκ που θα ανοιξει να δεις σε φουλ μεγεθος τα χαλια τους!

 

Υγ : ξερει κανενας πως κρυβω τους ανεπιθυμητους φακελους απο το αλμπουμ φωτογραφιων ;

οπως εικονιδια απο τους φακελους με τα gps κλπ μου τα βγαζει ολα φορα παρτιδα.

Link to comment
Share on other sites

A! και κατι αλλο. ποιο το νοημα να βαζεις το κινητο να ανοιγει αυτοματα το πρωι για να εξοικονομησεις μπαταρια και να εχεις βαλει ξυπνητηρι αφου ζηταει pin και το ξυπνητηρι δε βαραει αν δε το βαλεις!?!?!?!?!
Link to comment
Share on other sites

A! και κατι αλλο. ποιο το νοημα να βαζεις το κινητο να ανοιγει αυτοματα το πρωι για να εξοικονομησεις μπαταρια και να εχεις βαλει ξυπνητηρι αφου ζηταει pin και το ξυπνητηρι δε βαραει αν δε το βαλεις!?!?!?!?!

 

Το ξυπνητήρι χτυπάει και χωρίς pin... τσεκαρισμένο το χρησιμοποιώ ένα μήνα τώρα!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

το παλεψα και το καταφερα. παραγκειλα απο το e-shop ενα φορτιστη αυτοκινητου , με σκοπο να κανω την πατεντα με τα δυο μεσαια πινακια . ηδη δοκιμασα εναν σπιτιου που εχω εβαλα λιγο αλουμινοχαρτο προχειρα και επαιξε. αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι το τι διαφορα εχουν οι φορτιστες με τη θυρα του pc . το pc φορτιζει ολα τα καλωδια usb ο φορτιστης γιατι οχι το mini???
Link to comment
Share on other sites

κοιτούσα διάφορες φωτογραφίες του κινητού και έπεσα πάνω σε αυτήν:

 

http://e-click.gr/image.php?object_type=detailed&image_id=7967&window=popup

 

Είναι από την ιστοσελίδα του e-click και υπάρχει εδώ:

http://e-click.gr/index.php?target=products&product_id=36280 αν πατήσετε στην καρτέλα εικόνες. Είναι πραγματική η φωτογραφία; Επειδή σε καμία άλλη δεν έχω δει το omnia II να έχει πληκτρολόγιο ακόμη και σε βίντεο παρουσίασης.

Once you 'll have me, you will love me.
Link to comment
Share on other sites

κοιτούσα διάφορες φωτογραφίες του κινητού και έπεσα πάνω σε αυτήν:

 

http://e-click.gr/image.php?object_type=detailed&image_id=7967&window=popup

 

Είναι από την ιστοσελίδα του e-click και υπάρχει εδώ:

http://e-click.gr/index.php?target=products&product_id=36280 αν πατήσετε στην καρτέλα εικόνες. Είναι πραγματική η φωτογραφία; Επειδή σε καμία άλλη δεν έχω δει το omnia II να έχει πληκτρολόγιο ακόμη και σε βίντεο παρουσίασης.

 

 

Η εικόνα είναι πραγματική αλλά είναι άλλο κινητό. Το δεύτερο κινητό με το πληκτρολόγιο είναι το Omnia Pro B7610. Μάλλον μπερδευτήκανε εκεί στο e-click.

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3 και τώρα  Motorola Razr 40 Ultra   :respect:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι! Τώρα το πρόσεξα! Ήμουν τόσο σοκαρισμένος όταν είδα την εικόνα με το πληκτρολόγιο που δεν πρόσεξα ότι ήταν άλλο κινητό!
Once you 'll have me, you will love me.
Link to comment
Share on other sites

Για Windows Mobile καλές είναι, αλλά δεν τις λες και πολύ καλές. Χάνουν στην λεπτομέρεια πολύ ;)

 

Αγαπητέ andreas_ku990

Καθυστερημένα απαντώ: σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!

Σκέφτομαι ότι θα πάρω μάλλον το omnia HD για να έχω καλύτερες φωτογραφίες. Κρίμα μου άρεσε το ΙΙ που είναι και λίγο μικρότερο και ελαφρύτερο. Τι να κάνουμε δεν μπορώ να τα έχω όλα σε αυτή τη ζωή!

Βέβαια τη νύχτα οι φωτο του HD είναι η απόλυτη μαυρίλα! Έχω δίλημμα ποιο omnia να διαλέξω και απάντηση ποια είναι η σωστήηηη…

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε νέο θέμα στους διαφισιφισμούς για να πάρεις διάφορες απαντήσεις. Επίσης γράψε μας τι θες από το κινητό
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το e-click έχει και το 2 και το προ.

τους ρώτησα και τα φέρνουν από γερμανία ή γαλλία? είναι αξιοπιστο τωρα αυτό? με την εγγύηση τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι

Δοκίμασα σήμερα το GPS του Omnia με το iGo8. Δυστυχώς δεν κατάφερα να πιάσει σήμα. Ενώ το πρόγραμμα έβρισκε τη θύρα του GPS, δεν κατάφερε να πιάσει σήμα κατά τη διάρκεια 1 σχεδόν ώρας που οδηγούσα. Μου έδειχνε μόνο κόκκινα σηματάκια. Μήπως πρέπει να επέμβω στις ρυθμίσεις GPS ;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το e-click έχει και το 2 και το προ.

τους ρώτησα και τα φέρνουν από γερμανία ή γαλλία? είναι αξιοπιστο τωρα αυτό? με την εγγύηση τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

με την εγγυηση δεν υπαρχει προβλημα γιατι ειναι απο χωρες της ευρωπαικης ενωσης και καλυπτεται.. εγω λεω να παρω το ομνια 2 αλλα ειδα και το προ και η τιμη του ειναι ακρως ανταγωνιστικη... 483! ααα και μια παρατηρηση,απο το εν λογω μαγαζι το ομνια 2 εχει πισω καλυμμα rose black! πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο υποστηριξη και τα 2 ειναι ΕΚΤΟΣ xda developers παντως αλλα βεβαια υπαρχουν sites

αλλα αξιολογα (ΒΤW και αλλα)

 

ο,τι ισχυει για το ΙΙ που θα εχει σιγουρα μεγαλυτερη προσοχη , θα ισχυει και για το PRO ετσι δεν ειναι? και μενα μου αρεσει το PRO πιο πολυ για αυτο ρωταω ειναι και πιο φτηνο.

 

ακομα TOUCH FLO 3D παλιο & νεο θα μπορουμε να βαλουμε ? (το απολυτο shell)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το e-click έχει και το 2 και το προ.

τους ρώτησα και τα φέρνουν από γερμανία ή γαλλία? είναι αξιοπιστο τωρα αυτό? με την εγγύηση τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Μάλλον δεν είναι και τόσο αξιόπιστο μιας και το κινητό ΔΕΝ κυκλοφόρησε σε καμία ευρωπαϊκή χώρα! Μπορεί να τα αγοράζουν από εκεί αλλά ο προμηθευτής τους να τα φέρνει από την Ασία!!!

Παιδιά καλησπέρα και πάλι

Δοκίμασα σήμερα το GPS του Omnia με το iGo8. Δυστυχώς δεν κατάφερα να πιάσει σήμα. Ενώ το πρόγραμμα έβρισκε τη θύρα του GPS, δεν κατάφερε να πιάσει σήμα κατά τη διάρκεια 1 σχεδόν ώρας που οδηγούσα. Μου έδειχνε μόνο κόκκινα σηματάκια. Μήπως πρέπει να επέμβω στις ρυθμίσεις GPS ;

Κοίταξε στις ρυθμίσεις για το gps, πρέπει να το βάλεις στην com7!!! Σε μένα λειτουργεί άψογα!

με την εγγυηση δεν υπαρχει προβλημα γιατι ειναι απο χωρες της ευρωπαικης ενωσης και καλυπτεται.. εγω λεω να παρω το ομνια 2 αλλα ειδα και το προ και η τιμη του ειναι ακρως ανταγωνιστικη... 483! ααα και μια παρατηρηση,απο το εν λογω μαγαζι το ομνια 2 εχει πισω καλυμμα rose black! πολυ καλο!

Εφόσον η συσκευή σου είναι αγορασμένη από ΕΕ με απόδειξη και δεν είναι παραεισαγωγής από Ασία (δες πιο πάνω) τότε ναι σε καλύπτει η εγγύηση!

Και το δικό μου Rose Black είναι όπως και όλων, δεν έχει βγει σε άλλο χρώμα, αν το κοιτάξεις σε έντονο φως από πίσω έχει μια ελαφρώς κοκκινωπή απόχρωση!

παιδια απο υποστηριξη και τα 2 ειναι ΕΚΤΟΣ xda developers παντως αλλα βεβαια υπαρχουν sites

αλλα αξιολογα (ΒΤW και αλλα)

 

ο,τι ισχυει για το ΙΙ που θα εχει σιγουρα μεγαλυτερη προσοχη , θα ισχυει και για το PRO ετσι δεν ειναι? και μενα μου αρεσει το PRO πιο πολυ για αυτο ρωταω ειναι και πιο φτηνο.

 

ακομα TOUCH FLO 3D παλιο & νεο θα μπορουμε να βαλουμε ? (το απολυτο shell)

Σύμφωνα με επικοινωνία που είχα με wind το PRO δεν θα το φέρουν καθόλου!

TF3D πιθανών να μπορέσει να τρέξει, όταν το αναλάβουν οι guru του modding!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ακομα TOUCH FLO 3D παλιο & νεο θα μπορουμε να βαλουμε ? (το απολυτο shell)

 

TF3D πιθανών να μπορέσει να τρέξει, όταν το αναλάβουν οι guru του modding!

 

Από την στιγμή που έχει και το Omnia II WVGA ανάλυση, λογικά θα παίζει κανονικά. Κυκλοφορεί στους xda μου φαίνεται σαν cabακι, οπότε μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει από τώρα, αλλά καλύτερα είναι να περιλαμβάνεται στην rom.

 

Πάντως μου φαίνεται ότι το Touchwiz της Samsung που έχει το Omnia II είναι καλύτερο.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχει και το Omnia II WVGA ανάλυση, λογικά θα παίζει κανονικά. Κυκλοφορεί στους xda μου φαίνεται σαν cabακι, οπότε μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει από τώρα, αλλά καλύτερα είναι να περιλαμβάνεται στην rom.

 

Πάντως μου φαίνεται ότι το Touchwiz της Samsung που έχει το Omnia II είναι καλύτερο.

δεν μας πειραζει που δε θα το φερουν ετσι και αλλιως πανακριβο θα ηταν

εχουμε clove (460) - expansys (490) - ebay κλπ.

 

για το touch flo απλα επειδη ειμαι συνηθισμενος.. γιατι οντως και το δικο τους ειναι αξιολογο

αυτα παιδια αμα θελω θα μπορω να τα εναλλασω?

 

επισης ταιριαζει σε αναλυση και με τα hd , diamond 2 , pro 2..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

για το touch flo απλα επειδη ειμαι συνηθισμενος.. γιατι οντως και το δικο τους ειναι αξιολογο

αυτα παιδια αμα θελω θα μπορω να τα εναλλασω?

Ναι θα μπορείς. Απλά θα πηγαίνεις στα settings-->Today και θα επιλέγεις είτε το TouchWIZ είτε το TouchFLO 3D ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το τρέξεις! Μπορείς να το εγκαταστήσεις, αλλά φυσικά δεν τρέχει!

Πρέπει να βγούν και οι drivers που να υποστηρίζουν το TF3D!!!

Μη λέτε πράγματα που δεν ισχύουν!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρε κανένας το PRO από το eclick??Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν είχαν τελειώσει όλα... Πεθαίνω για review!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρε κανένας το PRO από το eclick??Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν είχαν τελειώσει όλα... Πεθαίνω για review!!

 

Μάλλον δεν υπάρχει και λένε μπαρούφες!!!

Αφού ρε παιδιά δεν έχει κυκλοφορήσει πουθενά που να το βρούνε;;;

 

Πάντα έτσι κάνουν βγάζουν μια τιμή και περιμένουν ανταπόκριση από τον κόσμο! ;)

 

edit: από μια μικρή έρευνα που έκανα, κυκλοφόρησε στην Ολλανδία και την Δανία την περασμένη βδομάδα! Δεν το έχουν πάρει πολλοί ακόμα γι' αυτό και δεν υπάρχει κανένα review χρήστη!

Στην Ολλανδία έχει άλλο όνομα: Omnia QWERTY B7610

και στη Δανία λέγετε Samsung Louvre B7610

 

http://nl.samsungmobile.com/mobiele-telefoons/samsung-omnia-qwerty-b7610-specification

http://www.vodafone.nl/shop/handset/Telefoons/cat16170003/Samsung/cat11610002/Samsung-Louvre-B7610/sku13330050

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...