Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

εκανε κανεις αγορα απο αυτο? ειναι αξιπιστο???????????

Link to comment
Share on other sites

athanaso ξερεις κατι για εταιρικο φπα στο clove?

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη τελευταία ενημέρωση που είχα από Γερμανο και σύμφωνα με το άρθρο της ms, μάλλον θα το δούμε την επέτειο του ΟΧΙ (εικάζω για να το δούμε με τα 6.5 φορτωμένο)

 

Κι ολα αυτα με το cruise μου να έχει πιθανά μάθει από κάποιο ρουφιάνο για την αντικαταστασή του και να ζητάει επείγον νέα μπαταρία και προφυλακτικό οθόνης, σίγουρα hard reset μετά από 1.5 χρόνο, ασφάλεια για το pen η οποία ΤΩΡΑ ΕΣΠΑΣΕ, πορτάκι της SD το οποίο σχεδόν κρέμετε πια (οι κάτοχοι του ξέρετε το γιατί), το desti και γενικά τα winmo να κάνουν κάτι κουλά κατά καιρούς, η δική του μνήμη να έχει γεμίσει του κερατ.. και να μην λέει να αδειάσει, να συνεχίσω????

 

 

δεν περιγράφεται: http://www.clove.co.uk/productimages/fullsize/AD682E64-51B5-43AD-8788-10310EA7B916.png

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη τελευταία ενημέρωση που είχα από Γερμανο και σύμφωνα με το άρθρο της ms, μάλλον θα το δούμε την επέτειο του ΟΧΙ (εικάζω για να το δούμε με τα 6.5 φορτωμένο)

 

Κι ολα αυτα με το cruise μου να έχει πιθανά μάθει από κάποιο ρουφιάνο για την αντικαταστασή του και να ζητάει επείγον νέα μπαταρία και προφυλακτικό οθόνης, σίγουρα hard reset μετά από 1.5 χρόνο, ασφάλεια για το pen η οποία ΤΩΡΑ ΕΣΠΑΣΕ, πορτάκι της SD το οποίο σχεδόν κρέμετε πια (οι κάτοχοι του ξέρετε το γιατί), το desti και γενικά τα winmo να κάνουν κάτι κουλά κατά καιρούς, η δική του μνήμη να έχει γεμίσει του κερατ.. και να μην λέει να αδειάσει, να συνεχίσω????

 

 

δεν περιγράφεται: http://www.clove.co.uk/productimages/fullsize/AD682E64-51B5-43AD-8788-10310EA7B916.png

 

εγω που πηγα χθες στο the mall σε γερμανο και πλαισιο και η δυο μου παν οτι μεχρι 15 θα το εχουν. το ιδιο μου και η εταιρια σε τηλεφωνο που πηρα οτι μεχρισ 15 θα το εχουν δωσει στα μαγαζια. παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι μεχρι τελοσ του μηνα θα βγει οποτε λιγο ακομα υπομονη.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι ενα απο τα καλυτερα wm κινητα που θα κθκλοφορησουν αυτο τον καιρο. 2 πραγματα με ανησυχουν ομως. 1ον, δεν βλεπω να εχει και μεγαλη υποστηριξη σε custom rom. Πχ στο παλαιο πλεον diamond 1 που εχω , του εχω εδω και μηνες wm 6.5 και πολλα αλλα. Δε βλεπω αντιστοιχη υποστηριξη για τα κινητα της sumsung και με προβληματιζει πολυ αυτο.

Επισης τα wm 6.5.x πρακτικα εχουν τεραστια διαφορα απο τα wm 6.1 Οσο καλο και να ειναι ενα κινητο σε καμια περιπτωση δεν ξαναγυριζω σε wm 6.1 Χιλιες φορες καλυτερα να μεινω με το diamond και custom rom 6.5.1 .

Και το 2ο, αν και για πολους ασημαντο, για αλους πολυ σημαντικο.. Τοσο δυσκολο ηταν να του βαλουν μια πενα, να βγαινει απο καπου? Αμα χρησιμοποιεις το κινητο για λιγο σοβαροτερα πραγματα πως θα δουλεψεις? Αντε να χρησιμοποιησεις excell με τα δαχτυλα..

Τελος μήπως ξερει κανεις κανενα site να λεει ποσο γρηγοροτερο ειναι απο αλλα κινητα? (Αν μαλιστα υπαρχει κανενα site να το συγκρινει με το leo θα ηταν τελειο)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι ενα απο τα καλυτερα wm κινητα που θα κθκλοφορησουν αυτο τον καιρο. 2 πραγματα με ανησυχουν ομως. 1ον, δεν βλεπω να εχει και μεγαλη υποστηριξη σε custom rom. Πχ στο παλαιο πλεον diamond 1 που εχω , του εχω εδω και μηνες wm 6.5 και πολλα αλλα. Δε βλεπω αντιστοιχη υποστηριξη για τα κινητα της sumsung και με προβληματιζει πολυ αυτο.

Επισης τα wm 6.5.x πρακτικα εχουν τεραστια διαφορα απο τα wm 6.1 Οσο καλο και να ειναι ενα κινητο σε καμια περιπτωση δεν ξαναγυριζω σε wm 6.1 Χιλιες φορες καλυτερα να μεινω με το diamond και custom rom 6.5.1 .

Και το 2ο, αν και για πολους ασημαντο, για αλους πολυ σημαντικο.. Τοσο δυσκολο ηταν να του βαλουν μια πενα, να βγαινει απο καπου? Αμα χρησιμοποιεις το κινητο για λιγο σοβαροτερα πραγματα πως θα δουλεψεις? Αντε να χρησιμοποιησεις excell με τα δαχτυλα..

Τελος μήπως ξερει κανεις κανενα site να λεει ποσο γρηγοροτερο ειναι απο αλλα κινητα? (Αν μαλιστα υπαρχει κανενα site να το συγκρινει με το leo θα ηταν τελειο)

Μα τα wm 6.5 θα υποστηριζουν λεει το τηλεφωνο αλλα κοιτα και εδω h**p://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-http-i8000-modaco-com/293492/secanys-i8000-rom/

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

στην αγγλια μπηκε και στο επισημο site της samsung.

 

http://www.samsungmobile.co.uk/mobile-phones/samsung-omnia-ii

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη της ονομασιας ""Η Αποθ. μου" και "Καρτα Αποθ."

ΣΕ "Internal Storage" kai "Storage Card"

Στην καμερα εχουν μεινει ακομη οι Ελληνικες ονομασιες, αλλα αναλογως που θα διαλεξουμε να αποθηκευει, το κανει σωστα.

Ειναι δοκιμασμενο στο ομνια 1 και εδω και ενα μηνα στο δικο μου ομνια 2 και τωρα με την αναβαθμιση σε 6.5 το ξαναεκανα και αλλαζει τις ονομασιες κανονικα.

 

Μετα τις αλλαγες στην registry κλειστε τον registry editor, βαλτε για λιγο το τηλ σε standby και μετα καντε soft reset.

Ολες οι συντομευσεις που πιθανον να κανατε απο τις δυο αυτες μνημες, δεν θα ισχυουν και πρεπει να ξαναγινουν.

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\State\Samsung\SDCARD]

"InStorageFolder"="Internal Storage"

"ExStorageFolder"="Storage Card"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ HDProfile]

"Folder"="Internal Storage"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ INAND]

"Folder"="Internal Storage"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ MMC]

"Folder"="Internal Storage"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ MMC\ PocketFS]

"Folder"="Internal Storage"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ PCMCIA]

"Folder"="Storage Card"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ SDMemory]

"Folder"="Storage Card"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ SDMMC]

"Folder"="Storage Card"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Obex\Services\(00000000-0000-0000-0000...)]

"Basedir"="Internal Storage"

 

Και εαν υπαρχει το παρακατω, το αλλαζουμε:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\File Explorer]

"StorageCardPath"="\Internal Storage"

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

απο σημερα εχει διαθεσιμοτητα το expansys.

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=189053

η τιμη ειναι πολυ καλη. αρα απο βδομαδα θα το δουμε και στα ελληνικα καταστηματα.:wacko:

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι καλή γιατί είναι η έκδοση με τα 2GB μνήμης!!! ;)

Το 8άρι και το 16άρι πόσο θα έχει; :rolleyes:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι καλή γιατί είναι η έκδοση με τα 2GB μνήμης!!! ;)

Το 8άρι και το 16άρι πόσο θα έχει; :rolleyes:

 

δεν ειχα δει οτι ειναι με τα 2. νομιζα οτι ειναι τα 8.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους!

 

Ένας φίλος μου αγόρασε πρόσφατα το Omnia II (το πρώτο του smartphone) και αντιμετωπίζει ορισμένες δυσκολίες στο χειρισμό του. Προσπάθησα να τον βοηθήσω, αλλα επειδή είμαι χρήστης Symbian, δεν κατάφερα και πολλά με τα Windows Mobile 6.1. Γι' αυτό και θέλω τα φώτα σας...

 

1. Το εγχειρίδιο στο πακέτο είναι πολύ περιεκτικό. Γνωρίζετε αν υπάρχει πιο αναλυτική έκδοση και που μπορώ να την βρω; Ή έστω κάποιο site με οδηγίες για WinMo/Omnia II. (Π.χ. στο δικό μου Nokia N85 ναι μεν υπήρχε ένα περιεκτικό manual στο πακέτο, αλλά στο site της Nokia βρήκα το πλήρες. Αντιθέτως, στο site της Samsung δε βρήκα τίποτα... Και ό,τι άλλο βρήκα στο internet ήταν περιεκτικό, όπως η έντυπη έκδοση του πακέτου).

 

2. Η συγκεκριμένη συσκευή έχει WinMo 6.1 και υποτίθεται πως μπορεί να αναβαθμιστεί δωρεάν σε 6.5. Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Αξίζει τον κόπο;

 

3. Ο φίλος μου δεν μπορεί να εντοπίσει την εφαρμογή του GPS. Ακολουθεί τις υποδείξεις του manual για τις ρυθμίσεις, αλλά ως εκεί. Δεν ξέρει από πού να ξεκινήσει την πλοήγηση... Είχα διαβάσει στο review της συσκευής απ' το GSMArena.com, ότι δεν περιλαμβανόταν κάποια εφαρμογή πλοήγησης στη δική τους συσκευή, αλλά όταν θα έβγαινε στην αγορά, θα περιείχε κάποια όπως το Route66... Αν τελικά, πράγματι δεν υπάρχει κάποια προεγκατεστημένη εφαρμογή, ποιά προτείνετε για WinMo;

 

Αυτά προς το παρόν... Ίσως υπάρξει και συνέχεια... :)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1. http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/200907/20090711085731140/GT-I8000_UM_SEA_Eng_Rev.1.0_090622.pdf

 

2. Όταν βγουν επίσημα τα 6.5 για τη συγκεκριμένη συσκευή θα είναι διαθέσιμα για download από το site της Samsung.

 

3. Χρειάζεται να εγκατασταθεί ένα πρόγραμμα πλοήγησης για να εκμεταλλευτεί το GPS της συσκευής σου. Συνιστώ Destinator 7, iGO8.3.2, miomap 2008.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εκανα την μεταβαση απο Omia HD σε Omnia II.

Σημερα το πρωι του εχω και τα Wm 6.5 (21856.5.0.65):O

Official Rom Samsung

Το κινητό μου πλέον έχει:

PDA: I8000NXXIJ1

CSC: I8000EURIJ1

Phone: I8000XXIJ1

Link to comment
Share on other sites

1. http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/200907/20090711085731140/GT-I8000_UM_SEA_Eng_Rev.1.0_090622.pdf

 

2. Όταν βγουν επίσημα τα 6.5 για τη συγκεκριμένη συσκευή θα είναι διαθέσιμα για download από το site της Samsung.

 

3. Χρειάζεται να εγκατασταθεί ένα πρόγραμμα πλοήγησης για να εκμεταλλευτεί το GPS της συσκευής σου. Συνιστώ Destinator 7, iGO8.3.2, miomap 2008.

 

Αυτό το manual το είχα βρει κι εγώ. Είναι ίδιο με αυτό του πακέτου... Σε ευχαριστώ όμως για τον κόπο σου! :)

Όσο για τις εφαρμογές GPS, θα τις δώσω στον φίλο μου να τις κοιτάξει και ό,τι πει... :p

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...