Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Υπάρχει περίπτωση τα 6,5 να μπορούν να δώσουν περισσότερα ? Ξέρουμε κάτι για αυτό ?

 

Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό. Διαφορά φαίνεται ότι θα δούμε στην μελλοντική έκδοση 7.

 

Πρακτικά πάντως δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο μιας και εκτός της διαφοράς στην ονομαστική τιμή δεν πρόκειται να δεις άλλη με γυμνό μάτι. Όλα αυτά είναι θέμα marketing και όχι ουσίας για οθόνες τέτοιου μεγέθους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι θέμα marketing και όχι ουσίας για οθόνες τέτοιου μεγέθους.

θα συμφωνήσω.

Σημασία έχουν άλλα χαρακτηριστικά στην οθονη

και βασικοτερα η τεχνολογία με την οποία είναι φτιαγμένη.

Link to comment
Share on other sites

Digital Compass έχει?

 

Όχι δεν έχει, αλλά νομίζω ότι έχει magnetometer (hardware) το οποίο είναι η βάση για να δουλέψει η ψηφιακή πυξίδα! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει, αλλά νομίζω ότι έχει magnetometer (hardware) το οποίο είναι η βάση για να δουλέψει η ψηφιακή πυξίδα! ;)

 

Αυτο τι σημαινει, οτι του λειπει μονο το software ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες τα ακούσατε τα νέα? Τo Omnia II είναι το πρώτο Windows Mobile τηλέφωνο που έρχεται με 12 γλώσσες πάνω μεταξύ των οποίων και τα ελληνικά. Το μπράβο είναι το πιο λίγο που μπορούμε να πούμε στην Samsung. A! Επίσης σύμφωνα με αυτά που διάβασα για να αλλάξει γλώσσα δεν χρειάζεται ούτε Hard Reset! :)

 

Wmpoweruser.com

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα ακούσατε τα νέα? Τo Omnia II είναι το πρώτο Windows Mobile τηλέφωνο που έρχεται με 12 γλώσσες πάνω μεταξύ των οποίων και τα ελληνικά. Το μπράβο είναι το πιο λίγο που μπορούμε να πούμε στην Samsung. A! Επίσης σύμφωνα με αυτά που διάβασα για να αλλάξει γλώσσα δεν χρειάζεται ούτε Hard Reset! :)

 

Wmpoweruser.com

 

Χρειάζεται οπωσδήποτε hard reset, γιατί η επιλογή της γλώσσας γίνεται στην αρχή!

Για περισσότερα αναμείνατε μιας και αυτή τη βδομάδα θα το έχω στα χέρια μου...

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από τον καιρό που έχει να παω αγγλικά ξέχασα όσα ήξερα. Νόμιζα ότι έλεγε πως δεν χρειάζεται Hard Reset. Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση αλλά κάποιες φορές κάνουμε και λάθη! :)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος ποτε ερχετε ελλαδα?και απο ποιον παροχο?γιατι λεο να παρω το ομνια 1, αλλιως να περιμενω
Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε λίγο καιρό θα έρθει. Κανονικά δεν πρέπει να αργήσει αφού θα έχει ελληνικά πάνω και δεν θα πρέπει να φτιάξουν αυτοί άλλη ROM και να τα κάνουν θάλασσα όπως έγινε και με το πρώτο Omnia
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος ποτε ερχετε ελλαδα?και απο ποιον παροχο?γιατι λεο να παρω το ομνια 1, αλλιως να περιμενω

Κατά πάσα πιθανότητα, τέλος Οκτωβρίου! Αλλά όλα είναι σχετικά, μπορεί και πιο αργά!

Μάλλον θα το διαθέτουν όλοι και όχι κάποιος πάροχος κατά αποκλειστικότητα!

 

Κατά τη γνώμη μου τώρα είναι μια καλή εποχή να πουλήσεις ένα Omnia I ή να το πάρεις μεταχειρισμένο! Δεν αξίζει καινούριο γιατί μόλις βγει το άλλο θα χάσει πολύ σε μεταπωλητική αξία!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!μου αρέσει πολύ το όμνια.κ το 1 κ το 2.καιρό το θέλω.λέω να το πάρω, να το ευχαριστηθώ κανά χρόνο και επόμενο κινητό το όμνια 2.

 

δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω!!θέλω τόσο πολύ να πάρω το όμνια 1 αλλά μήπως να περιμένω το όμνια 2?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες θέμα στους διαξιφισμούς? Αν ναι, να μην φορτώνουμε το θέμα εδώ με άσχετα! ;) :)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Ειμαι κατοχος του Omnia 2 GT-i8000 και πμορώ να σας διαβεβαιώσω οτι σαν μοντελο ειναι πολυ καλο,έχει 15 διαφορετικές γλωσσες κ το μονο π χρειάζεται για την αλλαγη ειναι ενα soft reset το οποιο γινεται αυτοματα.Φοραει 800Mhz επεξεργαστη,WVGA (480Χ800) 3,7 inch. AMOLED,8GB ή 16GB σκληρο δισκο,5Mp Camera με Autofocus και διπλο Led Flash,Windows Mobile 6.1 Pro με δυνατοτητα αναβαθμισης σε 6.5,TouchWiz v.2 UI,WiFi,3G,HSDPA,HSUPA,δυνατοτητα αναπαραγωγής πολλων τυπων αρχειων κ αλλα.Σαν κατασκευη ειναι πολυ προσεγμενη κ λεπτομερεις.Η οθονη πολυ φωτεινη κ με μεγαλη ευκρεινια.Εκανα συγκριση του Omnia i900 με το GT-I8000 και η διαφορα ειναι πολυ αισθητη σε πολλους τομεις.Επισης διορθωθηκε και το TouchWiz.Αυτο που καταλαβαίνω ομως ειναι οτι εχει αναγκη απο τα windows mobile 6.5 λογω ελαχιστου lag στο κυριως μενου κ σε καποια αλλα σημεια,μηπως και διορθωθει, το οποιο ομως δν ειναι ενοχλητικο.Σε γενικες γραμμες αξιζει εναντι του Omnia i900.Το πηρα απο σινγκαπουρη.18 Ιουλιου κυκλοφορησε εκει.

Ελπίζω να βοήθησα λιγακι.:)

Link to comment
Share on other sites

Soft Reset θέλει τελικα? Όχι Hard? Είσαι σίγουρος?
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδια που το εχουν μερικες ερωτησεις αν ειναι ευκολο!

-Σε τι τιμη σε ευρω το πηρες;

-Απο μεγεθος σε σχεση με το ι900 τι λεει; ποσο μεγαλυτερο ειναι; Η μηπως μπορεις να μας γραψεις τις διαστασεις απο τις οδηγειες χρησεως;

Εκτος αν υπαρχουν καπου αλλου και δεν τις βρηκα.

-Στον ηλιο τι λεει η οθονη; Βλεπεις τιποτα, η ειναι σαν το ι900;

-Το εικονικο πληκτρολογιο με τα 9 πληκτρα, οχι το qwerty, ειναι οπως του ι900 η το βελτιωσανε; Οσον αφορα την εναλλαγη απο τ9 σε abc και απο Ελληνικα π.χ. σε αλλη γλωσσα.

-Και κατι ακομη. Αν μπορουσες να βαλεις το Audio Notes, να μας πεις αν η ηχογραφιση συνομοιλιας ηχογραφει και τα 2 μελη που μιλανε, οπως γινετε στο ι900. Αν δεν το εχεις το προγραμμα πες μου να σου δωσω λινκ να το κατεβασεις.

Ευχαριστω!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το έχω κι εγώ στα χέρια μου!

Για την αλλαγή της γλώσσας χρειάζεται Hard reset 100%

Επίσης σε προειδοποιεί και για την μπαταρία ότι πρέπει να είναι πλήρως φορτισμένη ή να είναι συνδεδεμένο το κινητό σε πρίζα

Κατά την διάρκεια της αλλαγής κάνει 3 φορές reset

Μετά την αλλαγή χάνονται φυσικά όλα και πρέπει να περαστούν από την αρχή!!!

 

Στο μέγεθος είναι ελάχιστα πιο μεγάλο από το Ομνια αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιο λεπτό! Βέβαια αμέσως το βλέμμα μαγνητίζεται από την φανταστική οθόνη του!

 

Περισσότερες λεπτομέρειες στην πορεία!!! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το λαθος ως αναφορα το soft reset κατα την αλλαγη γλωσσας.Ειναι οπως τα λεει ο EchiDNA.Αν θυμαμαι καλα το αγορασα γυρω 500 ευρω αν δν με ξεγελαει η μνημη μου.Απο το αεροδρομιο της σινγκαπουρης.

Ως αναφορα τα specs και το μεγεθος φιλε Κωστα θα τα βρεις εδω:

 

http://www.samsung.com/sg/consumer/detail/spec.do?group=mobilephone&type=mobilephone&subtype=infotainment&model_cd=GT-I8000KKAXSO&fullspec=F

 

Στον ηλιο που το δοκιμασα βλεπεις πολυ καλα με την προυποθεση οτι θα αφαιρεθει η προστατευτικη ζελατινα.Απο αποψη φωτισμου ειναι σαφεστατα πολυ καλυτερο εναντι του προγονου του.

Για το εικονικο πληκτρολογιο εχω να πω πως λογο του οτι εγω το δουλευω χωρις πενα δν με βολευει καθολου διοτι ειναι αρκετα μικρο σε σχεση με το qwerty.Και απο οσο βλεπω περιστρεφοντας το κινητο,το πληκτρολογιο δν περιστρεφεται εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος.Του omnia δεν κοιταξα πως ειναι και δεν μπορω να πω.

Το εχω το Audio Note αλλα δν το εχω χρησιμοποιησει ακομα.Εχω μια ερωτηση βασικα για την οθονη.Στα specs αναφερει οτι εχει 65k χρωματα αλλα οι ταινιες προβαλλονται με τρομερη ποιοτητα.Για ποιο λογο συμβαινει αυτο?Εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με κινητα.:O

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το τελειως ακυρο ποστ,αλλα οταν λες απο το αεροδρομια της Σιγκαπουρης τι ακριβως εννοεις? :p

 

πολυ καλο κινητο παντως :O

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση βασικα για την οθονη.Στα specs αναφερει οτι εχει 65k χρωματα αλλα οι ταινιες προβαλλονται με τρομερη ποιοτητα.Για ποιο λογο συμβαινει αυτο?Εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με κινητα.

Τα χρώματα δεν παίζουν ρόλο. Μπορεί ένα κινητό που έχει 256Κ να έχει πιο ωραία από ένα με 16Μ χρώματα. Η διαφορά δεν είναι καθόλου αισθητή.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Από τις προδιαγραφές πάντως δεν φαίνεται αν αυτή τη φορά προνόησαν να βάλουν τη γραφίδα "χωνευτή" στο σώμα του κινητού ή όχι. Ή μήπως δεν θα είναι ούτε καν κρεμαστή, δηλ. δεν θα υπάρχει καν γραφίδα;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Από τις προδιαγραφές πάντως δεν φαίνεται αν αυτή τη φορά προνόησαν να βάλουν τη γραφίδα "χωνευτή" στο σώμα του κινητού ή όχι. Ή μήπως δεν θα είναι ούτε καν κρεμαστή, δηλ. δεν θα υπάρχει καν γραφίδα;

 

 

Από unboxing video που είδα στο youtube, γραφίδα θα υπάρχει στη συσκευασία και θα είναι κρεμαστή όπως στο προηγούμενο μοντέλο.

992
Link to comment
Share on other sites

Από ήχο τι λέει παιδιά; Παίζει δυνατά, ακούγεται;

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3, Motorola Razr 40 Ultra και τώρα OnePlus Open   :respect:

Link to comment
Share on other sites

Από τις προδιαγραφές πάντως δεν φαίνεται αν αυτή τη φορά προνόησαν να βάλουν τη γραφίδα "χωνευτή" στο σώμα του κινητού ή όχι. Ή μήπως δεν θα είναι ούτε καν κρεμαστή, δηλ. δεν θα υπάρχει καν γραφίδα;

Γραφίδα υπάρχει η οποία μπορεί να κρεμαστεί:

 

Από unboxing video που είδα στο youtube, γραφίδα θα υπάρχει στη συσκευασία και θα είναι κρεμαστή όπως στο προηγούμενο μοντέλο.

Ακριβώς, βέβαια έχει γίνει τόσο καλή δουλειά στα μενού που δεν την έχω βγάλει καν από το σακουλάκι!!!

 

 

Από ήχο τι λέει παιδιά; Παίζει δυνατά, ακούγεται;

Έχει πολύ δυνατό ήχο, ακόμα ο ενσωματωμένος player έχει και επιλογή για SRS WOW HD ήχο, το οποίο απογειώνει κυριολεκτικά αυτό που ακούτε!

 

Ρίξτε μια ματιά σε ένα μίνι review που έχω κάνει εδώ: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13464

 

και σε μερικές φωτογραφίες που ανέβασα εδώ: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13262

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ mini είναι :p Περιμένω κάτι πιο ολοκληρωμένο, απόψεις για την κάμερα (είναι καλύτερη; χειρότερη; Το pocketnow είπε το δεύτερο), επίσης η αναπαραγωγή στα ακουστικά πως είναι? Σου έχει κολλήσε πουθενά? Το GPS το δοκίμασες και στον δρόμο; Είναι καλό;
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...